Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-08-04, 02:12   #16
GjIlAnAsI_cSi
Gėzuar PRESIDENT
 
Avatari i GjIlAnAsI_cSi
 
Anėtarėsuar: 04-01-04
Postime: 1,201
GjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tem e bukur.

Po e di se cka do te thot qe te mos shenosh mire gjuhen tuaj nejse. eshte problemi qe. Ju Si moderator nuk shenoni si duhet. ose duhet te kemi disa user te rregullt qe bejn Shkrimin ne Gramatik dhe tani ne si user duke lexu edhe mesomi me shkrua ne gramatik.. kshtu duhet te bejm pak Permisim sepse te hyn ndon nje prej Shqiperis ktu Vallaji 20 % te Shkrimeve tona nuk do i kuptoj as pak kshtu qe prej Moderatove eshte mire me fillu me shenu si duhet. e tani ne mbrapa tyre.

Gjith te Mirat.


Bye
__________________
24 MARS 1999 ; T'Faleminderit President RUGOVA..
GjIlAnAsI_cSi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-08-04, 21:51   #17
Djal_rugove
 
Anėtarėsuar: 28-08-04
Postime: 23
Djal_rugove e ka pezulluar reputacionin
Gabim

kjo temė e filluar nga ju ėshtė e mire. por , njė gjė ėshtė e qartė zotėri. permirsime benė ai ēe vet nuk gabon apo , ai qe di mė mirė . Te kritikosh pėr drejtė shkrim e vet benė ca gabime!???
E lumja ajo gjuhė ēe shkruhet pa gabime nga folėsit e sajė. 8)
Djal_rugove Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-04, 23:55   #18
Maca
 
Anėtarėsuar: 31-05-04
Vendndodhja: !...SwIsS...!
Postime: 1,447
Maca e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Sa i perket ksaj teme,un mundem vetem te them se aj/o qe shkrun ose flet shume edhe gabon...Gabimet jan normal,por kupthet se ta teprojm nuk duhet si p.sh kjo gjuha e coolerave mmm esht e tepert... :shock:

Kush punon edhe gabon (then diqka ose prish) keshtu esht edhe me drejtshkrimin ne gjuhen shqipe ose shprehjen me goj... :!:

Mendoj se ska njeri qe mundet ta din pamarparasysh se qfar gjuhe esht perfekt...Edhe po qe se e ka studjuar ate...ncuk ska...perfekt..
:roll:
Tung gjithve...
Maca Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 19:41   #19
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

gjuha eshte thesar - e thesarin duhet ruajtur bashk!

Kerkon roje te forte thesari!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-05, 11:59   #20
Ben
qeKi!ilaD..
 
Avatari i Ben
 
Anėtarėsuar: 02-06-05
Postime: 29
Ben e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Per ju qe shkruani bukur gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honesty^uk.
Te shkruash bukur gjuhen Shqipe nuk eshte e lehte.

Shumica ne Forum e shkruajn shume keq gjuhen tone te bukur.

Nje pjese gjoja flasin ne dialekte por as aty nuk tregojne aftesine e njohjes se dialektit.

Te rralle jane ata qe perdorin drejt shenjat e pikesimit si dhe hapsirat mes fjaleve e fjalive qe i percakton rregullorja e drejtshkrimit.

Shpesh kam nderhyre tek disa per ta shkruar bukur gjuhen.

Meqense une vetem nuk ja dal dot kesaj pune dhe meqense nuk jam specialiast gjuhe do ju lutesha juve qe keni kulturen e nevojshme Letrare e gramatikore te nderhyni ne cdo postim ku ben Muuuuuu injoranca e shkruesit.

Nderhyni pa pyetur se ofendohet shkruesi injorant.
E rendesishme eshte te krijohet nje atmosfere mbytese per ata dhe ato qe lehtesisht zhgarravisin shqipen ne Forum e qe ne nje fjali bejne dhjetra gabime ortografike e qe vend e pa vend perdorin fjale te huaja.

Keshtu dhe kultura juaj gjuhesore ben nje sherbim. Ajo edukon drejt nje mase te madhe Shqiptaresh dhe e ben Forumin vend shplodhes e jo kotec pulash.

Beni mire ju njohesit e gjuhes qe debatoni ne temat akademike por te mos harrojme se Shumica, nga menyra se si shkruajne, cfaqin nje fakt te tmerrshem.. qe kto 20 vite Shkolla Shqiptare nuk nxjerr me bukur shkrues por zhgarravinaxhij te neveritshem..


Pra le te jete nderhyrja juaj kudo ku shkruhet keq nje Shkolle e re per kta mijra forumiste qe per faj te tyre apo te familjeve apo te shkolles nuk dine te shkruajn.

Me mirkuptim..

Honesty^uk.
Falemnderit shoku per temen e hapur,me vjen mir.
Vetem nuk po mundem ta kuptoj kur ju personalisht si Moderator dhe vet Autori i kesaj teme, qe as ju po as kush ketu nuk mundet te shkruaj pa gabime apo te perzihet me dialekte.
Un jam shum i bindur se dhe Mesuesit qe dhe ata/o bejn Gabime duke shkruar.
Un vet mundohem qe te shkruaj aq sa di,por nuk them qe di te shkruaj.
Me ket deshta te them se ne as ni Gjuhe nuk mundet te shkruhet pa gabime.
Ben Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-05, 19:28   #21
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Per ju qe shkruani bukur gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ben
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honesty^uk.
Te shkruash bukur gjuhen Shqipe nuk eshte e lehte.

Shumica ne Forum e shkruajn shume keq gjuhen tone te bukur.

Nje pjese gjoja flasin ne dialekte por as aty nuk tregojne aftesine e njohjes se dialektit.

Te rralle jane ata qe perdorin drejt shenjat e pikesimit si dhe hapsirat mes fjaleve e fjalive qe i percakton rregullorja e drejtshkrimit.

Shpesh kam nderhyre tek disa per ta shkruar bukur gjuhen.

Meqense une vetem nuk ja dal dot kesaj pune dhe meqense nuk jam specialiast gjuhe do ju lutesha juve qe keni kulturen e nevojshme Letrare e gramatikore te nderhyni ne cdo postim ku ben Muuuuuu injoranca e shkruesit.

Nderhyni pa pyetur se ofendohet shkruesi injorant.
E rendesishme eshte te krijohet nje atmosfere mbytese per ata dhe ato qe lehtesisht zhgarravisin shqipen ne Forum e qe ne nje fjali bejne dhjetra gabime ortografike e qe vend e pa vend perdorin fjale te huaja.

Keshtu dhe kultura juaj gjuhesore ben nje sherbim. Ajo edukon drejt nje mase te madhe Shqiptaresh dhe e ben Forumin vend shplodhes e jo kotec pulash.

Beni mire ju njohesit e gjuhes qe debatoni ne temat akademike por te mos harrojme se Shumica, nga menyra se si shkruajne, cfaqin nje fakt te tmerrshem.. qe kto 20 vite Shkolla Shqiptare nuk nxjerr me bukur shkrues por zhgarravinaxhij te neveritshem..


Pra le te jete nderhyrja juaj kudo ku shkruhet keq nje Shkolle e re per kta mijra forumiste qe per faj te tyre apo te familjeve apo te shkolles nuk dine te shkruajn.

Me mirkuptim..

Honesty^uk.
Falemnderit shoku per temen e hapur,me vjen mir.
Vetem nuk po mundem ta kuptoj kur ju personalisht si Moderator dhe vet Autori i kesaj teme, qe as ju po as kush ketu nuk mundet te shkruaj pa gabime apo te perzihet me dialekte.
Un jam shum i bindur se dhe Mesuesit qe dhe ata/o bejn Gabime duke shkruar.
Un vet mundohem qe te shkruaj aq sa di,por nuk them qe di te shkruaj.
Me ket deshta te them se ne as ni Gjuhe nuk mundet te shkruhet pa gabime.
Gjuha pa gabime nuk shkruhet, por jo sic shkruajne disa ketu, qe duhet te pish nje pako aspirana para se t'i lexosh.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-05, 18:17   #22
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

:lol: Gjuha pa gabime nuk shkruhet, por jo sic shkruajne disa ketu, qe duhet te pish nje pako aspirana para se t'i lexosh.

po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-05, 19:43   #23
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
:lol: Gjuha pa gabime nuk shkruhet, por jo sic shkruajne disa ketu, qe duhet te pish nje pako aspirana para se t'i lexosh.

po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?
Pish - per te pire uje, me pi uje se kam vape

aspirina - lloj ilaēi, hape

pako - nje mbeshtjellje ne te cilen mbahen produkte. Per shembull: Nje pako me aspirina...

__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-05, 22:16   #24
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?


po a jane shkruar drejte keto fjale se?
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 19:20   #25
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?


po a jane shkruar drejte keto fjale se? :wink:
Mendoj se pish duhet shenuar --pishė
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 21:58   #26
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?


po a jane shkruar drejte keto fjale se?
Mendoj se pish duhet shenuar --pishė
Laliloli as ashtu e as keshtu po keshtu "pijshe"
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 22:13   #27
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dea hiqja ate

sh

pije
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 22:14   #28
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

te pish


***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 22:21   #29
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
***

te pish


***
Arvaniti nuk bindem jo se nuk ka dallim nga pisha fare mandej
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-05, 10:32   #30
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
***

te pish


***
Arvaniti nuk bindem jo se nuk ka dallim nga pisha fare mandej

...duhet te pish...

Besoj se keshtu duhet te jete, ne rastin e kesaj fjalie.


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.