Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-06-05, 02:33   #31
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

***duhet tė pijshė (pija, dija, anija)

Odise
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 18-04-06 nė 22:34
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-06-05, 19:52   #32
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Duhet "te pish".

100% qe "te pijshė" s'eshte e sakte. "ė"-ja ne fund nuk vendoset.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 18-04-06 nė 22:35
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-05, 09:32   #33
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Une pi Une piva Une kam pire Une duhet te pi
Ti pi Ti pive Ti ke pire Ti duhet te pish
Ai pi Ai piu Ai ka pire Ai duhet te pije

Ne pijme Ne pime Ne kemi pire Ne duhet te pijme
Ju pini Ju pite Ju keni pire Ju duhet te pini
Ata pijne Ata pine Ata kane pire Ata duhet te pijne
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 19:32   #34
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim

ju lutem lereni keto shaka,nuk e di se qka po ju pengojn se si shkruajn ketu,me rendesie eshte qe te kuptohemi dhe ne nuk jemi ne gjykim dhe mundemi t'i shprehemi mendimet tona si duajm.
Ju po reagoni ketu ne forum,por ky vetem nje forum eshte dhe nuk keni te drejt te nderhyni se vet i keni lejuar.

dhe sa i perket gjuhes shqipe ne shume mire po shkruajm,ju duhet vetem qe t'indegjoni politikanet ata vet nuk jan ne gjendje te flasin gjuhen shqipe pastert pa perzier edhe fjale anglisht dhe ju lutem lereni kete dhe mos i mundoni gishtat per te shkruar per diqka qe kurre nuk do te permiresohet..


me nderime
Aferdita
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 20:04   #35
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Me u kuptu kuptohesh edhe me gishta e me shenja si popujt primitive!
Pastaj cfare jane politikanet? Nje pjese e jona e futur ne Kuvend, po prej nesh!
Gjuha eshte kulture dhe si e tille kerkon dhe perdorues te kulturuar!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 22:12   #36
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Autori i temės bėnė apel tė ruajmė Gjuhen e paster- Letrare Shqipe nė Forum.Tė mėsojmė nga Gjuhtarėt, Profesionistėt ,Pedagogėt .
Duke pasur parasysh Mėrgaten,tė Rinjėt tanė qė janė ende nė statusin e nxėnėsit pse jo tė mos shfrytėzohet ky llojė komunikimi i vullnetėshėm pėr tė marrė ose dhėnė njohuri.

Ne nuk pretendojmė tė hapim Katedra tė gjuhes Shqipe,kjo ėshtė e vullnetėshme- ai qė ka kohė,dėshirė e vullnet aq sa mundet dhe dinė ėshtė e mirėseardhur ēdo Ndihmė pedagogjike nė procesin merrė dhe jepė.

Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 12:52   #37
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Naki,

Shkrimi yt pėrmban mbi gabime!
Tani e tutje do tė jeni Kėshilltari imė I tastaturės Kompjuteristike .
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 13:03   #38
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Nė pėrgjithėsi shkruan bukur shqip, por mė me pak kujdes, mund tė mos kesh nevojė pėr "mbikqyrės" tastature.
Mos i merr pėr tė madhe ato qė tė shkrova, sepse tema ka tė bėjė me shkrimin pastėr tė shqipes!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 19:29   #39
loni19
 
Anėtarėsuar: 04-11-04
Vendndodhja: Nė zemren e njerėzve...
Postime: 1,582
loni19 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje per te gjithe ju anetare te FD-se, dhe vecanarisht per ju qe keni deshire te shkruani shqipen e paster.
Desha te them se eshte nje problem qe duhet te na brengose te gjitheve, sepse te mos jesh i sakte ne shkrimin e gjuhes amtare nuk eshte ne rregull.
Une jam dashamir dhe perkrahes i atij i cili pretendon ta shkruaje si duhet gjuhen shqipe.
Prane vetes kemi dy probleme:
1. Ka anetare qe nuk dijne ta shkruajne shqipen paster, dhe
2. Ka anetare te cilet nuk kane kohe, dhe shkrimet i shkruajne shpejte.

P.sh.: problem eshte edhe ajo se ne vend te "ė" i bejme "e", sepse eshte procedure e gate te fillojme t'i shenojme edhe "ė"-jat.
Por te shkruash "shum" e jo "shumė" kjo eshte gabim gramatikor e jo teknik.
Duhet te marrim masa se me se shumti njerezit qe nuk dijne ta shkruajne shqipen kane problem me shkronjen "ė".


Me nderime, loni19.
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-07, 04:30   #40
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up

Mbase ėshtė shumė e vėshtirė -tė mos them e pamundur- qė tė gjithė anėtarėt tė shkruajnė mė me kujdes gjuhėn shqipe, - e cila ėshtė e bukur kur e nderojmė, pra kur rrespektojmė rregullat e saj-, -prap them- qė bile ata qė inkuadrohen nė tema mė serioze tė jenė mė vigjilent nė kėtė drejtim, mbase tė pėrdorėsh shprehjet e lakimet dialektore tek: "Kafja e forumit" apo tek: "Thashethemet" nuk ėshtė aq tragjike -nėse mund tė them kėshtu-, sikur qė janė -trashanike gabimet- pra tek "Politika" apo tek "Kultura Kombėtare" ku ndonjėherė trishtohem nga disa shkrime me tė cilat shpaloset njė mosrrespekt ndaj shqipės sė madhe (prej atyre personave).

Vazhdimisht liderėt e forumit dhe anėtarėt nė bashkpunim duhet tė inkurajojnė ata qė nuk shkruajnė bukur gjuhėn shqipe, -qė sadopak- tė zbutet ky devijim gjuhėsor -nėse mund ta quaj kėshtu- nė njė tė ardhme tė afėrt!

Experti!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-07, 21:41   #41
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pėr ju qė e shkruana dhe e FLISNI bukur gjuhėn shqipe...

Pėrdorimi i gabuar i ndajfoljes- Pėrndryshe
Pėrndryshe (nėse jo, nė tė kundėrtėn)janė tė barabarta, tė barasvlershme:aty ku pėrdoret njėra, mund tė pėrdoret e dyta ose e treta dhe anasjelltas, aty ku nuk mund tė pėrdoret cilado nga kėto dy tė fundit, nuk bėn tė pėrdoret as- Pėrndryshe. Pėr shembull: I sėmuri duhet t`iu pėrmbahet kėshillave mjekėsore, pėrndryshe (nėse jo, nė tė kundėrtėn) pėson. Por sikur qė nuk mund tė pyetet: Nėse jo, si je? Nė tė kundėrtėn, si je? Poashtu nuk bėn tė pyetet: Pėrndryshe, si je? Sepse kjo forma e fundit qė po pėrdoret shumė shpesh: Pėrndyshe, si je?- ėshtė kalk nga skr.: Inace, kako si?

Kadri Mani
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-05-07, 00:15   #42
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Veē ēka po e pėrforcojmė ēdo ditė mendimin pozitiv qė kemi pėr profesorin e nderuar Kadri Mani!

Rilinda, tė falemnderit qė sjell pjesė nga punimet e tij, dhe e pasuron forumin me to!

Rrespekte nga
experti
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-07, 02:53   #43
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim

Pershėndetje!

Pse mungon kultura e shkrimit tek ne shqiptarėt? Pse lexojmė shumė pak!
Po tė iu hysh faqeve tė shkruara elektronike shqiptare, tmerrohesh! Pėr mua nuk ėshtė shumė tragjike kur gabojnė njerėzit e thjeshtė, sikur ne nėpėr Forume, tragjike ėshtė kur lexon faqet zyrtare tė p.sh. RTK-sė, QIK-ut, apo agjencioneve tjera informative, sidomos nga Kosova!
Gabimet qė mė sė shumti i hasim kėtu nė FD janė fjalėt:

gjdo- ēdo
osht- ėshtė
bo- bė apo bėrė
qka- ēka
diqka- ēka, etj., etj.!

Unė e kuptoj plotėsisht se tastierat nuk kanė shkronjat ė dhe ē, mirėpo mė mirė do ishte tė shkruhej cka- pra me c, sesa qka!
Tė gjithė ata qė pėrdorin tastaturėn gjermane mund tė i zėvendėsojnė shkronjat öė dhe üē duke futur gjuhen shqipe nė tastierė!
__________________
E gjithė Bota mundohet tė na tregojė se nuk ka Pavarėsi pėr Kosovėn, por ka vetėm Bashkim Kombėtar, por ne nuk jemi duke i kuptuar!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-12, 19:24   #44
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Per ju qe shkruani bukur gjuhen shqipe

eu qetu pasna me bujte disa dit,se spo ju pelqen si shkruaj,mbase sme kan degju si flas se me kishin inqizu e majte kujtim tan jeten
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-12, 19:27   #45
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Per ju qe shkruani bukur gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti Shiko postimin
Ju pershendes.Mendimi im,per kete qeshtje eshte se nuk jane te gjithe te afte per drejteshkrimim e gjuhes,sidomos kush eshte jashte,kush e perdore gjuhen e huaj 90% ne dite e eshte i lodhur e i shkaperderdhur me probleme tjera a don mu argetue ketu,dikushit me i konvenon biseda gojarisht,tjetrit nepermjet telefoni,kompjuteri,a sidomos eshte, ne kohen e sodit,nen keto kushtet ekonomiko-psiqike t'i preferosh dikujna me i lexue librat...ne syte e atuj personit mundeni me pa pergjegjjen.Edhe ne fund,duheni me llogarit se drejtshkrimi kushon,sepse nevojitet shume kohe per drejteshkrim= per korigjim e ku po jet diskutimi? A sidomos duheni me pas parasysh problemet e INTELIGJENCES, sepse nuk eshte te ēdo njeri ne nivelin e njejte te pranimit dhe dergimit te informatave ose shiqimin,kuptimin dhe afrimin ndaj problemit ne menyren e njejte dhe nga kendi i njejte.P.sh. nji person e lexon RILINDJEN a 5 te tjere e ngojne.Sicili nga ketyne 5 personave ndryshe do ta interpretoje tekstin e lexuar ose perafersisht.Huuu,u lodha.Ju pershendes sepse duhet te largona nga tema deri sa nuk jame ngaterrue me teper,ha,ha,ha,ha...
a bre shpirte njeriu je ti


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.