Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-04-05, 05:23   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Te nderuar :


E hapi ketė temė ku ndoshta mundemi te flasim sikur dikur neper oda burrash sepse aty ka qenė dija nderi dhe burrnija e shqiptaris.

Ju kisha lutur qe mundesishte ti permbahemi temes e te mos kalojm ne tema tjera, nese ka mundesi.

Tė gjithė janė te mirė se ardhur pa dallim gjinije.

Ramadan Shabani , plak i meqem ka thanė:

Oda te vesh dhe te zhvesh,te ftofė e te nxenė , andej ata qe hynė nė odė burrash le ti lan hujet ne oborrė.

Por pleqnija ka dalė prej grave -thojshin burrat.

Nderime.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-04-05, 11:06   #2
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

Gjyshi jem rahmetlia thojke:,
''aj qe fol shum rrall, fol me ven,,,, tjert flasin pa nal, po kurr sja qellojn''

--
Adem Baba rahmetlia:plak i ni katunit te Drenices:

''ne ode te burrav po su ule kamkryq sje per bised po per rrena e hajni''
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-05, 16:08   #3
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qka te ja bejsh dikuj ta benė dikush ty.

Lejleku dhe dhelpra kishin lidhė njė shoqeri te mirė
Njė ditė lejleku e thirri ne darke dhelpren.
Kur shkoj dhelpera per darke , lejleku e kishte vendos ushqimin ne njė shishe te lartė dhe i tha dhelpres:
-Urhero , mirė se ke ardhur.
Dhelpra u mundue te haj nga shishja por aspak nuk mundi aspak dhe mbeti e uritur.
Lejleku e ngrani ushqimin dhe u ngop mirė.
Nuk shkoj kohė e gajtė dhe dhelpra e thirri lejlekun per darkė.
Ajo e kishte vendos ushqimin ne njė tepsi dhe i tha lejlekut.
-Urdhero , mirė se ke ardhur, por lejleku , shkaku i sqepit te gjatė nuk mundi te haj , tentoj dhe tentoj por kot,dhe me ne fund tha tha:

Po ti e din qe une nuk mundem te ha keshtu, pse se ki qit ushqimin tjeterkund tha ai???!!!

Po edhe une mendova te jejten gjė kur isha per darke te ti , se pse ti se ke qit tjeter kund po mbeta e uritur, e tash argat per te kthyer.

Dhe nga ajo ditė e prishen miqasin.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-05, 23:40   #4
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

u kofte mire

e paski ba tim duhani, he Tomorri i ka fajet, se po e pijka duhanin e forte:)
hape dritaren bre pak


niset njani per pazar dhe tu shku ka gjysa e udhes e pshtjell ni cigare dhe nxori shkrepsen m'i kall, po frynte nje ere e forte dhe ky burri ia ktheu shpinden frymes, eres se nuk mujke m'i kallė cigaren. E pazari ne dejtim kah fryne era, e ky u kthye kah veri apet dhe po ece e po ece dhe mbas do kohe mberrini apet ne shpi te vet.

A po rrime ma, a u qumė. Burra t'mire ishin konė qata qe u qunė.
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-04-05, 07:32   #5
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

jo keto s'jan fjale odash shqiptare, po fjale divanhanje - para ode e mbas fjaleve te burrave :)

I shkojne njonit do mysafirė dhe iu qet perpeq. Po gjithmone e hajshin perpeqin me buke. Mysafiret e lane buken e po hane vetem perpeq. I zoti i shpise po i thote djalit te vet Mujes: O Mujė - me buke! - disa here (me iau shtie ne mendje mysafireve ta hane perpeqin me buke se nuk iu del) dhe kur mbas pak Muja ia priti babes se vet: O babe, me buke e pa buke se shkoi perpeqi!


***


i kish ble njoni nji pale kepuce te reja, por i bijshin ngusht dhe ia kishin vra kamben edhe shkon me pa, ne te pame, per ngushllime. Tue prite ne rend, ky burri po mendon vetem per kepucet e ngushta e po ban vetmeveti: ngusht, ngusht... dhe kur i erdh rendi me e ngushllua te zotin e dekes, ne vend t'i shprehu ngushllime, i tha - ngusht bre burre. I zoti i dekes, ia priti: ngusht ti me kepuce te ngushta! - (se e shihke tue u valavite me kambet e veta).
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-04-05, 07:41   #6
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

E thirri baba djalin me i dhane nasihat (me e mesua dicka) edhe po i fole e po i fole nja nji gjyse ore. Djali po e veshtron qenin nen hambar gjate gjith kohes, qe i folke baba. Kur e mbaroi fjalen baba, e pyeti djalin: a more vesh djali jem, a nxune najsend? Po, i tha djali: prej se je kah fole ti babe, qeni i nxuni dhe i hanger 13 miza, ia ngjeha rend!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-04-05, 23:28   #7
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tomori dhe Lailoli ju hjeka shkrimet e juaja se ja kishin humbė qėllimit tė kėsaj teme tė inicuar nga Psikologu.
Mbetem me shpresė se do tė hasi nė mirėkuptim.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 17:12   #8
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje te gjithve dhe nderime.

Falenderoj te gjithė ata qe shkruan dhe do te shkruajn ne oden tonė shqiptare, ne fakt isha pak i nxenė dhe ju kerkoj falje per mos pranin time ne ketė temė.

Njehere kishte kerkuar njeri qe te takohej me sherrin e femres dhe i tha ta atit te vetė:

-O babė , dua ta njoh sherrin e femres , se me kan thenė se ai eshtė i fortė.
-Le ore bir i tha i ati - rri ne shtepi e mos shko me largė sepse pleqnia ka dalur prej femrave dhe jo prej mashkujve , mirpo ai i gjori nuk e ndegjoj te atin dhe vajti ne kerkes te sherrit te femrave.

Duke kaluar disa fshatra e pa nje grua e cila nxirrte ujė nga bunari.
Iu afrua me ngadale dhe e pyeti:
-Me fal , a benė te me tregosh se ku mund ta takoj sherrin e femrave , tek cila grua-tha ai.

Gruaja vetem qeshi dhe tha:- Po qte duhet ty sherri i gruas , shko rruges tende dhe nese do ujė ja te jap.
Jo -tha ai, vetem me trego se me cilen grua te ndeshem dhe ta vertetoj se kush eshtė me i fortė , trimeria ime apo sherri i gruas.

Kukuuuuuuuu-bertiti gruja.

Burrat qe po punonin afer ares vrapuan me shati , e kosa ne dorė dhe i thanė.

Qka u ba bre , qka u ba???!!! dhe i drejtuan te gjithė veglat e punes kah ky burri.

Asgjė - tha gruaja , vetem i mbeti uji ne fyt kah po pinte dhe mendova mos po pelset me ujė ne fytė.

Burrat u larguan dhe shkuan te punojn prapė.

O zotri-i tha gruja , a e takove sherrin e gruas , po sikur te ju thoja burrave qe me ke prek me dorė, do te benin copė e grime, pra shko nga ke ardhur e mos kerko sherr te gruas , sepse nga gruja kan dalur fjalet e pleqnia e burrave, shko pra tash.

Ai u kthye me kokė ulur nga kishte ardhur.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-04-05, 22:24   #9
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim nga guri sylaj

Ekishin pas vet nje plak nje here se pse pleqnine duhet me e ba me njezetekater pleq, eshte ndonje rregull apo eshte vetem nderim i fiseve .
Plaku pergjigjet , kjo e dyta edhe mundet me qene por pleqnine e bajn tre pleq e ata jan:
Nje plak i menqur qe din me e tjerre holle pleqnine,
Nje qe e ka kullen dhe pasunin e forte dhe shtron darka e dreka per islihatin ,
dhe nje trim qe gjithmone e mban koburen ne brez dhe mbas cdo pajtimi hyn dorzan.
Dhe si per hajgare plaku vazhdoj;
Sot kete pune e kryejn politika e menqur, ekonomija e forte dhe ushtreija ,pasha mixhen , nese doni me pas shtet.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-05, 03:15   #10
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
GabimAgese i kishte vdekur njė djalė , dhe shkoj edhe njė i varfun ne te pame per ta ngushlluar Agen.
- A po merzitesh o Agė- i tha Mark Sneri -Ages.
-Qe besa po -ja ktheu Aga.
-Mos u merzit se kugja nuk eshtė kjo punė-i tha Marku!!!
Keto fjalė e preken Agen pa masė dhe i mbeti hatri.
Mirpo pas disa vitesh edhe Markut i vdiq djali dhe Aga tash kishte momentin te hakmerrej ne fjalė.
I hypi atit Aga dhe shkoj ne te pame.
-Apo mersitesh o Mark -i tha Aga??
-Qe besa po - iu pergjegj Marku.
-Mos u merzit se nuk eshtė asgjė kjo punė-i tha Aga.
Marku e shikoj Agen dhe iu pergjegj:
-O Agė , kur te ka vdekur djali , ti ke pas vetem njė vdekje , ndersa une i kam dy.
-Pse , e pyeti Aga??!!!
Sepse kur te ka vdekur ty djali , ke pasur , konakun , sheqerin , kafen e qka te eshtė dashtė , e kjo quhet njė vdekje, ndersa une as per ato se kam takatin , e kjo quhet dy vdekje.
Aga vetem uli koken dhe pa ba fjalė doli nga aty.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-05, 03:39   #11
experti_lu
 
Avatari i experti_lu
 
Anėtarėsuar: 17-01-05
Vendndodhja: lindur ne SHQIPERI,deshiroj te vdes ne SHQIPERI.
Postime: 628
experti_lu e ka pezulluar reputacionin
Gabim

kur te thot dikush ne ode te burrave,FOL diqka,mos thuj valla s,po di.se kujtojne se je budalle.
-por thuj s,po du me fole.


__________________
armiku me i madh i njeriut eshte njeriu.
experti_lu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-05, 03:42   #12
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Po mos me fole i urti, nuk dallohet prej te marrit
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-05, 03:47   #13
experti_lu
 
Avatari i experti_lu
 
Anėtarėsuar: 17-01-05
Vendndodhja: lindur ne SHQIPERI,deshiroj te vdes ne SHQIPERI.
Postime: 628
experti_lu e ka pezulluar reputacionin
Gabim

RAMADAN SHABANI i kjeves ka qen burr i menqur,dhe pleqnar.

ish kan ramadan shabani ne nje ode te burrave,
por aty ish kan edhe vllavi ti asllani.
dhe sallani(vllavi ramadanit) jo bash i menqur,kish pas fol shume.
veq kish pas fole qysh ka rreh njerez,tu paraqit trim i madh.
dkur i thon burret RAMADANIT.
-oh ramadan shabani e paske vllavin trim te madh,paska rreh shume njerez!! po ti ramadan a ki rreh naj njeri?
-ramadani tha:
po une e kam rreh ni her ni magjup.
-qysh ramdan me rreh magjupin ti burr plqnar?
-ehhh more burra s,pata qare pa rreh se ai magjupi ma pat rreh qet ASLLANIN,tha ramadan shabani.
__________________
armiku me i madh i njeriut eshte njeriu.
experti_lu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-04-05, 07:22   #14
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Njani mbante ne krye nji plis te ēkyer tan shenja-shenja dhe nji mik i tij nji dite e dveti: Pse bre burre po e mbane kete plish te ēkyer kshtu, a hiē nuk kij bile me ble nji plis a?
- Paj kam m'i ble, po ket e mbaj per shėj, se ky plis kallxon diēka!
- Po pse tu ka ēkyer plisi kaq shume bre? - Ia priti miku.
- Tue fole drejte, mu ka ēkye plisi. sa here fola drejte, me rrehen shtage krese e ma ēkyen plisin.

***

- Pse tu ka ēkyer plisi?
- Tue fole drejte!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-04-05, 19:18   #15
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nga Guri Sylaj

NJANI E KISH PAS NJE DJAL TE MBRAPSHT DHE NUK LENTE TE ZEZE PA BA NEPER KATUND:

NISEN NJEREZIT E PO I VIN TE DERA E PO I THON:
O FILAN DJALI I YT M'A BERI KETE E KETE TE KEQE E PLAKU TUJ MOS PAS CKA ME I BA FILLOJ E PER QDO TE KEQE TE DJALIT E NGULKE NGA NJE BASKI NE DERE TE KULLES.
KUR U MBUSH DERA PLOT GOZHDA , PLAKU E THIRRI TE BIRIN E PO E BENE DERT KETE PUNE: TANI DJALI ISHTE RRITE PAK DHE E SHIHTE SE ATO PUNE NUK JAN TE MIRA DHE VENDOSI ME U PERMISU. NDIGJO KETU I THA BABES PREJ SOT, T'A JAP BESEN NJEREZIT KAN ME ARDHE ME TE FALENDERU PER TE MIRAT QE DO T'I BEJE TASH E TUTJE. DHE VERTET ASHTU EDHE NDODHI DHE PLAKU PER CDO FALENDERIM E HIQTE NGA NJE GOZHDE NGA DERA E KULLES. KUR U HOQEN TE GJITHA DJALI ERDHI E PO LAVDROHET PARA TE ATIT PER KETO VEPRA . PLAKU IA KTHEJ ;PO MORE BIR GOZHDAT U HOQEN PO KAN MBET BIRAT E ATO , PASHA BABEN; NUK MBYLLEN BASH KOLLAJ.
hajt mire mbeteshi


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.