Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-05-06, 23:03   #31
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e keni dite se 25 % te tokes ne Zvicer jan te mbulura me uje.
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-05-06, 17:20   #32
Espresso
 
Avatari i Espresso
 
Anėtarėsuar: 09-11-05
Vendndodhja: Aty ku sduhet
Postime: 709
Espresso
Gabim

Zana

Pas cdo pyetje vjen pikepyetja??? Mos i harro shenjat e pikesimit ahahahaha
Espresso Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-06, 16:58   #33
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

...Muajt e vitit e kanė burimin nga koha e romakėve tė vjetėr

...Muaji Janar (muaji i parė i vitit tek pas vitit 152 p.e.s.) mban emrin e zotit tė shtėpisė Janus (Januarius) i cili kishte dy fytyra. Njėra fytyrė simbolizon hyrjen, tjetra daljen. Me kėtė mbrohej edhe marrje-dhėnia e detyrės sė konzujve tė cilėt merrnin detyrėn e tyre nė Janar.

...Muaji Shkurt rrjedh nga romakishtja e vjetėr “Mensis Februarius” gjatė tė cilit kremtohej festa e shpagimit dhe e pastėrtisė.

...Deri nė vitin 152 p.e.s. muaji Mars ishte muaji i parė i vitit. Marsi rom. Martius (dedikuar perėndisė sė luftės te romakėt e vjetėr Mars) ishte muaji nė tė cilin fillonin betejat.

...Muaji Maj nderon baba-perėndinė romake Jupiter Maius. Ndėrsa qershori (Juni) i ėshtė kushtuar bashkėshortes sė tij Juno

...Nė muajin korrik (Juli) romakėt nderonin Julius Cesarin, ndėrsa nė Gusht (August) pasardhėsin e tij Augustus. Pėr muajin Prill (April) supozohet se rrjedh nga aperire=hape

...Pasiqė deri nė vitin 152 p.e.s. viti fillonte nė muajin Mars, muaji Shtator ishte muaji i shtatė i vitit, Tetori i teti e kėshtu me rradhė. Pra, qė nga viti 152 p.e.s. katėr muajt e vitit shtator-dhjetor quhen ende ashtu edhe pse nuk janė muaji i shtatė, i tetė
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 14:42   #34
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim A e keni ditur se ...

A e keni ditur se...
- Qytetin mė tė vjetėr nė Francė, Marsejin e kanė themeluar grekėt rreth vitit 600 para epokės sė re.
- Nė kohėt e lashta gratė kineze e pėrdornin kukullėn qė pėrmes saj t'u tregonin mjekėve se ku ndjenin dhembje.
- Libri me madhėsi mesatare me emrat e tė gjithė insekteve
(900 000 lloje) do t'i kishte rreth 6000 faqe.


- Me ardhjen e ditėve tė zymta dimėrore nevoja e njeriut pėr gjumė, rritet. Nė fillim tė muajit mars, kjo nevojė fillon tė zvogėlohet.

- Nė viti 1994 ėshtė organizuar njė pritje e pazakonshme e Vitit tė ri. Udhėtarėt pasanikė tė gatshėm tė paguanin nga 23000 dollarė, kaluan 32 orė fluturim nė njė avin konkord, duke hyrė nė zona tė ndryshme kohore dhe kėsisoj duke e pritur Vitin e ri disa herė gjatė atij udhėtimi.

- Tapetat e letrės janė prodhuar nė Kinė pak pas shpikjes sė letrės. Nė Evropė erdhėn nė shekullin XVI.


- Emri i lules Tulipan ka origjinė nga fjala persishte 'dulbant', qė do tė thotė turban (lloj kapele), me tė cilėn ngjanė kjo lule.


- Napoleoni kishte shkruar romane tė mira, disa prej tė cilėve ngjajnė nė krijimet letrare tė Edgar Allan Po.

- Nė vitet e '30 tė shekullit XX, heroi i Diznit Miki Maus, nė burzėn filmike vlente sa edhe Greta Garbo.

- Gjatė njė viti pihen mė se 135 milion m2 kafe. Nė mesin e lėngjeve nė tregun botėror kafeja e zė vendin e dytė, menjėherė pas naftės.


- Pėrkundėr mendimit tė rrėnjosur qė gomarėt janė shtazė budallaqe, ata nė tė vėrtetė janė ndėr shtazėt mė tė menēura nė mesin e thundrorėve. Ata, pėr shembull me qimet e mjekrrės e provojnė se nė telin rrethor a ka rrymė elektrike, ndėrsa nė vende tė rrezikshme shkelin vetėm atėherė kur kėtė ta ketė bėrė njeriu qė i prinė.

- Qė nga mesjeta ngjyra e kuqe simbolizon fitoren. Nė atė kohė prijėsit qė humbasnin luftėn ishin tė detyruar tė shtronin pelerinėn e tyre tė purpurtė qė fituesi tė ecte mbi tė. Nga ky zakon ka mbetur rregulla qė me rastin e vizitiva tė burrėshtetasve tė shtrohet qilimi i kuq.

- Sipas njė studimi amerikan, mėlmesat e njohura origano, cimet dhe kim, jo vetėm, qė pėrmirėsojnė shijen e ushqimit (gjellėrave, ėmbėlsirave etj) por edhe i shkatėrrojnė bakteret.

- Shteti federal i SHBA-ve Alaska, ka mė sė shumti Parqe Nacionale (8).

-Kuajt flejnė nė kėmbė. Kėmbėt e tyre kanė njė sistem tė veēantė tetivash, eshtrash dhe nyjesh qė mundėsojnė pa asnjė problem tė mbajnė peshėn e kėsaj krijese tė rėndė, edhe nė gjendje kur muskujt e tyre janė krejt tė paangazhuar.

- Shteti i parė qė grave u dha tė drejtėn e votės ishte Zelanda e re. Nė vitin 1893.

- Gjuha e kameleonit ėshtė dy herė mė e gjatė se sa trupi i tij.

- Loja e shahut mė sy tė mbullur ishte e njohur nė Persi dhe Indi qė nė shekullin e VIII.- Lotėt e njeriut prodhohen nga katėr gjėndrra qė janė tė vendosura pranė syve. Pjesa mė e madhe e tyre kalon pėrmes hundės. Ajo qė ėshtė interesant ėshtė fakti qė pėr ēdo ditė njeriu tajon (edhe pa qajtur hiē) rreth gjysmė litre lotė!

- Kur njeriu fryn hundėt, shpejtėsia e ajrit qė del nėn presion arrinė deri nė 160 km/h.


- Libri mė misterioz nė botė ėshtė zbuluar nė vitin 1912 nė Itali. Deri nė ditėt e sotme askush nuk ka arritur ta deshifroj shkrimin e saj (natyrisht as pėrmbajtjen).


- Orgazmi i njeriut mesatarisht zgjatė 4 sekonda. Te derrat plot 30 minuta. Gjatė ēiftėzimit treditor Luanėt i "lumturojnė" partneret e veta ēdo 15 minuta. Minjtė e Australisė janė aq "aktiv" sa qė disa edhe vdesin nga rraskapitja. Pėrkundėr tyre, Elefanti e hedh "peshqirin" pas 3 sekondave.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 14:47   #35
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

- Kryeqyteti i Sirisė Damasku ėshtė qyteti mė i vjetėr nė botė me kontinuitet tė jetės nė tė. Lulėzimin e arriti 2000 vjet para Romės e cila u themelua nė vtin 753 para epokės sonė.
- Paraardhėsi i parė i kalit tė sotėm, para 50 milion vitesh ishte i gjatė 30 cm ndėrsa i lartė 25 cm. Nė kėmbėt e para i kishte katėr, ndėrsa nė kėmbėt e prapme tre gishtėrinj.
- Qė sytė tanė qė nga lindja kanė dimensionet e njejta, ndėrsa hunda dhe veshėt rriten gjatė gjithė jetės.
- Asnjė copė letre katrore, pa marrė parasysh dimensionet nuk mund tė thyhet (paloset) me shumė se 8 herė.
- Mesatarisht 10 njerėz vdesin gjatė njė viti nga ngulfatja me lapsa kimik.
- Qė Isak Njutni ishte pėrjashtuar nga shkolla si tinejxher, me kėrkesėn e nėnės sė tij e cila kishte dashur qė ai tė bėhej bujk (farmer).
- Qė priftėrinjtė nė Egjiptin e vjetėr i nxjerrnin tė gjitha qimet nė trup, pra edhe ēerpikėt dhe vetullat.
- Krokodili nuk mund ta nxjerr gjuhėn pėrjashta.
- Qė qeveria amerikane nė vitin 1969 e aprovoi ligjin pėrmes sė cilit shpallej akt ilegal; "Ēdo kontakt i qytetarėve tė SHBA-ve me jashtėtokėsorėt apo mjetet e tyre transportuese".
- Ėshtė e pamundur tė teshtihet me sy tė hapur?
- Pinguinėt mund tė zhyten nė thellėsi deri nė 400 metra.
-Lufta mė e shkurtėr nė Histori, konsiderohet ajo mes Zanzibarit dhe Britanisė sė madhe, e cila kishte zgjatur 38 minuta.
- Makushi e ka syrin mė tė madh se trurin.
- Nėse kali nė pėrmendore ka dy lėmbėt e para nė ajėr- personi nė tė ka vdekur nė betejė. Nėse kali vetėm njėrėn kėmbė tė ngritur nė ajėr- personi ka vdekur nga plagėt e marra nė luftė. Nėse tė 4 kėmbėt i ka nė tokė, personi ka vdekur nga vdekja natyrore.
- Elefantėt janė kafshėt e vetme qė nuk mund tė kėrcejnė.
- Trupat qė ktheheshin nė kartelet e tyre gjatė luftės secesioniste pa humbje nė njė tabelė e shkruanin "0 tė vrarė- zero humbje", preja nga vjen shprehja OK.
- Qė kukulla barbika sikur tė ishte nė pėrmasa natyrore do tė ishte e gjatė 2m 18 cm me proporcionet 99-46-84.
- Eskimezėt i kanė 15 emėrtime pėr fjalėn tonė "borė-dėborė".
- 13% e Amerikanėve besojnė qė njė pjesė e hėnės ėshtė bėrė nga djathi.
- Qė Miguel De Servantesi dhe Uliam Shekspiri kishin vdekur pėr njė ditė, 23-04.1616.
- Nė Anglinė e vjetėr njerėzit nuk kanė guaxuar tė bėnin seks pa lejen e mbretit, sidomos nėse ishte fjala pėr anėtarėt e familjes mbretėrore. Kur ēifti dėshironte tė kishte fėmijė duhej kėrkuar leje nga monarku, i cili do t'u dorėzonte njė pllakėz tė cilėn e varnin nė derė gjatė marėdhėnieve seksuale. Nė tė shkruante: "Fornication Under Consent of the King", apo si shkurtesė (akronim) F.U.C.K.Pikėrisht kėsisoj u krijua kjo shprehje.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 15:09   #36
Loni i Vjeter
Gjithnje afer jush
 
Anėtarėsuar: 10-11-06
Vendndodhja: Ne Tokat Ilire
Postime: 11
Loni i Vjeter me shokė shumeLoni i Vjeter me shokė shume
Post Kuriozitete

---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.


---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.


---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.


---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.


---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.


---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.


---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.


---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.

---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.
---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.


---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė


---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.


---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

---Peshkaqenėt nuk sėmuren.

---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,


---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.

---Minjtė nuk mund tė vjellin.


P.S Materiali i huazuar nga www.geocities.com.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 10-11-06 nė 19:15
Loni i Vjeter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 15:12   #37
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e keni ditur se njė temė e tillė egziston tek nėnforumi Shkenca dhe Teknologjia??
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 21:27   #38
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim se keni ditur hiq, apo?

Shka a qekjo shkarravin more ?

Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 21:42   #39
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Shka a qekjo shkarravin more ?
Dritėviti

Dritėviti ėshtė largėsia qė drita pėrshkon nė zbrazėtirė nė njė vit: rreth 9.461 × 1015 metra (9.461 bilion kilometra.)
Njė dritėvit, dv ėshtė njė masė astronomikedhe jo njėsi kohore.
Dritėviti nuk lejohet mė nga Sistemi Njėsior Ndėrkombėtar qė prej vitit 1978. Megjithkėtė vlen nė astronomi si e domosdoshme dhe pėrdoret ende.
Njėsi tė tjera tė ngjashme me dritėvitin janė:
  1. ly/Dritėviti-dv
  2. lh/Dritėora-do
  3. lm/Dritėminuti-dm
  4. ls/Dritėsekondi-ds
  • Dritėsekondi, Ds (gati 300.000 km),
  • Dritėminuti, Dm (rreth: 18 milione km) dhe
  • Dritėora, Do (rreth: 1,08 Miliardė km).
Njė dritėvit (1 Dv) ėshtė i barabarte me :
  • 9,460528 · 1015 m, d.m.th. gati 9½ bilionė km,
  • 63240 NjA (Njėsi Astronomike) ose
  • 0,3066 pc (Parsek ose Paralakssekonda).
Mė gjerėsisht nė Wikipedia (marr nga wikipedia).
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-02-07, 22:14   #40
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim

A e keni ditur se ...Mali me i larte ne bote eshte mali Everest, qe gjendet ne Nepal/Tibet dhe ka lartesine 8848 metra.
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-03-07, 07:51   #41
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e keni ditur se ........ Kenga me e transmetuar ne Radiot amerikane eshte shpallur ''Yesterday'' e Beatles.

6 miljon here eshte transmetuar.
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 20:41   #42
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e keni ditur se Bret Biit para se te fillonte karjeren si aktor ka punuar ne nje firm qe shkrinte frigoriferat d.m.th kush kishte nevoj ta shkrinte dhe ta pastronte frigon thirrte Bret piitin.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 01:22   #43
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e keni ditur se pardje ka qene 8 Marsi.............
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 02:52   #44
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sinqerisht tani, ti pėrshtasim pėrmbajtjet temave dhe tė mos shkruajmė ēfarė na kujtohet dhe qė nuk ka tė bėjė me temat, ndėrkaq pėr ata qė "nuk e kanė ditur" - lexo fillimin e temės, shkrimet qė nuk kanė tė bėjnė me temėn, largohen pa paralajmėrim.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-07, 13:10   #45
ssara
 
Avatari i ssara
 
Anėtarėsuar: 13-02-07
Postime: 13,228
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne bote ka me shume se 600milion telefona, gjysma e botes ende nuk ka bere asnje telefonate.....


__________________
Koha ndryshon shume gjera , por nuk fshin asgje...
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.