Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-12-05, 00:54   #1
illyria
 
Anėtarėsuar: 19-03-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 370
illyria e ka pezulluar reputacionin
Gabim Ku flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė!

Mendimi im ėshtė qė nė prizren flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė.Gjuhė tė bukur shqipe flasin edhe qarqet dhe gjeneratat shkollore e akademike tė Rahovecit.
Ēfarė mendimi keni ju?


__________________
\"O Zot,na jep mė shumė mend e jo tru,tru ka edhe lopa\"
illyria Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-12-05, 23:17   #2
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Nė Kumanovė...
__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-12-05, 06:21   #3
K-man
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Vendndodhja: Chicago, SH.B.A.
Postime: 357
K-man e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ne Prishtine. Prizrenalit e perzijin me turqisht. ata t'edukumt e folin qysh duhet, nese s'kane t'baj me turqizem. Ne prishtine shumica e njerzve e folin paster, perveq atyne 'kullerave' qe e kan fjalorin e vet
__________________
Ēdo fillim i keq, e ka mbarimin e keq.
K-man Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-12-05, 23:11   #4
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ku flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyria
Mendimi im ėshtė qė nė prizren flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė.Gjuhė tė bukur shqipe flasin edhe qarqet dhe gjeneratat shkollore e akademike tė Rahovecit.
Ēfarė mendimi keni ju?
Per Prizrenin dhe Rahovecin mund te themi se jane dy vendet ku me se shumti gjuha jone eshte e pshtjelluar me gjuhe te tjera, me duhet te ta them pa u menduar fare se mendimi juaj eshte absolutisht gabim.
Vjen pyetja se ku flitet me se pastri, mund te them qe askund, ndoshta Prishtina e flasin me mire se sa te tjeret por jo "paster shqip", kurse gjdo Qytet ka ato dialektet e veta, qe skane te bejne fare me gjuhe te drejt dhe paster.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-06, 19:41   #5
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me pastert flitet ne Gjakove,mendoj une,ndersa me se keqi ne Ferizaj! :cry:
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-06, 19:43   #6
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Une mundohem te flas bukur,anipse jo te gjitha fjalet ne gjuhe letrare.Theksit i kam kushtuar gjithmone rendesi te posaqme qysh nga femijeria pasi edhe ne familjen time nuk flasim keq! :)
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-06, 20:08   #7
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Per shqip me mire flitet ne Gjakove a per gjuhe te tjera ndoshta ne Prishtine e Prizren.
Gjakova ka fol shqip perhere edhe ne kohe pushtimesh e bile pushtuesit vete kane fol shqip deri sa kane ik!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-06, 20:26   #8
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Mendoj se ne qytetet e rrafshit te Dukagjinit, flitet me mire se gjetiu per shkak te intonacionit dhe theksit; konsiderohet theksi te jete shpirti i fjales/gjuhes!!!
E edhe me mire flasin qytetaret e ketyre qyteteve kur jetojne ne Prishtine :lol: !!! (Pershtypja ime kjo!!!)

E njejta gje vlen edhe per Pollogasit, kur flasin ne gjuhen letrare; te ka endja te degjosh muzikalitetin e shqipes!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-06, 05:32   #9
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga K-man
Ne Prishtine.

Prizrenalit e perzijin me turqisht. ata t'edukumt e folin qysh duhet, nese s'kane t'baj me turqizem. Ne prishtine shumica e njerzve e folin paster, perveq atyne 'kullerave' qe e kan fjalorin e vet
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-06, 06:23   #10
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E si na qenka gjuha e paster shqipe tė nderuar/a?!

Bazuar ne cilen pasterti gjuhesore e kemi fjalen , nė atė gramatikore, krahinore ose nė cka..

Me falni por vetem ju pyesė , mundesishtė tė me pergjigji.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-01-06, 21:46   #11
illyria
 
Anėtarėsuar: 19-03-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 370
illyria e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Nė familjet e vjetra shqiptare nė qytetin e lashtė shqiptar tė Prizrenit flitet bindshėm gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė.

Nė Gjakovė nuk flitet shqip...atje flitet gjakovarqe!?
Nė Prishtinė flitet muhaxherqe
Nė Kumanovė mungon shkronja Y.
__________________
\"O Zot,na jep mė shumė mend e jo tru,tru ka edhe lopa\"
illyria Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-06, 20:31   #12
krijuesiii
 
Avatari i krijuesiii
 
Anėtarėsuar: 20-11-05
Vendndodhja: ne bote gjitheandej
Postime: 1,005
krijuesiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

...E paster Gjuha Shqipe per mendimin tim nuk flitet ne asnje Qytete te Kosoves per arsye se ne Kosove pergjithesisht flitet dialekti Gege e ne gjuhen Shqipe te paster ka nje permbajteje te fjaleve me shume nga dialekti Toske, keshtu qe nuk mund te flitet gjuha Shqipe e paster askund ne Kosove...


...Per nga bukuria e tingellimit te Gjuhes Shqipe ne Kosove mendoj se ne Prizeren ka dicka melankolike ne fjale, Prizerenalit e flasin me bute me embel ndersa Gjakova e flasin gjuhen e trash dhe si te eger, me fol Gjakovarqe me duket se duhet me e shtramue gojen, ne Prishtine flitet nje gjuhe direkte mundesish e shkurtume ne fjale paksa e ashper ne te tingellaurit e saj, e sa per Kumanoven me duket se e kap kufini i Toskerishtes, e me kete eshte e qarte se tingellon me pastert...


tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-06, 01:41   #13
Rokeri
 
Anėtarėsuar: 11-05-04
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 15
Rokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Rokeri
Gabim

Pa,pa ,sa patetikė,asnjerit ti kujtohet se gjuha shqipe mė sė miri flitet mes nanes(me ēėllim nuk thash nėnės)dhe birit,ose bijes sė sajė.
Asgja ma tė bukur se gjuha e nanes teme nuk egziston nė kėt botė.
Aspak nuk ka randėsi se pej(me ēėllim nuk thash prej) kahit e kam nanen.
Ata tė cilėt mendojn se gjuha e dikujt tjeter asht ma e mirė se ajo ēė flitet mes nanes dhe thmive tė sajė ka nji kompleks tė vlerės sė ult.
__________________
Askush nuk ėshtė zhytur nė pantolle,pse WC-ja ka ēenė largė,por pėr arsye se nuk ėshtė nisur me kohė!
Rokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-06, 14:18   #14
TONINO
Banned
 
Avatari i TONINO
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: Suisse
Postime: 277
TONINO i dashurTONINO i dashurTONINO i dashur
Gabim Aj AJ AJ

O parazita te mjer qe sdini as nuk e ngoni, e shka eshte ma e keqja qe nuk keni vesh per te ndegjuar.
  • Ku e flet mir Rahoveci gjuhen shqipe, mas bre se kja eshte turp ta ndegjoj nje femi, me qen nuk ju kishin then rahovec e bugar.
  • Prishtina aj aj aj, gjuh e ndytur ata as veten nuk e kuptojn ty fol nga medja e madhe kishe kuller, ncncncncnc shka ska gjuna per bes.
  • Prizereni normal qe e folin mir se e kan marr theksin e gjuhes shqipe nga sulltani qe kaqen me fis krasniq hahahaha, po ata te shtin ne gjuna kur ta folin shqipen nuk e din a jan duke qajtur a ka qeshin.
  • Ah gjuhen e paster qe e flasin dihet, GJAKOVA e flasin paster e rrjedhshem, nuk mie aspak dakkim ne theks nga shkodranet, po shka ti bejsh q'do kush mendon qe e fol gjuhen paster.
Nuk di shka te shtoj tjeter veq na qe jetojm ne diaspor, edhe pak kur dot shkojm ne kosove gjat pushimeve, nuk dot mirrem vesh ne gjuhen shqipe, por lirisht mundemi te flasin nga te gjitha gjuhet nga pak, DOT ZHDUKET SHQIPJA.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 15-03-06 nė 16:58
TONINO Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-06, 08:27   #15
rafet llapjani
 
Avatari i rafet llapjani
 
Anėtarėsuar: 02-06-05
Vendndodhja: ngat dhive valla se sbon pa to
Postime: 23,978
rafet llapjani e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek rafet llapjani
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TONINO
O parazita te mjer qe sdini as nuk e ngoni, e shka eshte ma e keqja qe nuk keni vesh per te ndegjuar.
  • Ku e flet mir Rahoveci gjuhen shqipe, mas bre se kja eshte turp ta ndegjoj nje femi, me qen nuk ju kishin then rahovec e bugar.
  • Prishtina aj aj aj, gjuh e ndytur ata as veten nuk e kuptojn ty fol nga medja e madhe kishe kuller, ncncncncnc shka ska gjuna per bes.
  • Prizereni normal qe e folin mir se e kan marr theksin e gjuhes shqipe nga sulltani qe kaqen me fis krasniq hahahaha, po ata te shtin ne gjuna kur ta folin shqipen nuk e din a jan duke qajtur a ka qeshin.
  • Ah gjuhen e paster qe e flasin dihet, GJAKOVA e flasin paster e rrjedhshem, nuk mie aspak dakkim ne theks nga shkodranet, po shka ti bejsh q'do kush mendon qe e fol gjuhen paster.
Nuk di shka te shtoj tjeter veq na qe jetojm ne diaspor, edhe pak kur dot shkojm ne kosove gjat pushimeve, nuk dot mirrem vesh ne gjuhen shqipe, por lirisht mundemi te flasin nga te gjitha gjuhet nga pak, DOT ZHDUKET SHQIPJA.

Tonino balit mos u ngut merre vehten me te mire mos thuj dikuj parazit ,se na ne llap flasimate gjuhen, sikur ti qi pe lypshe s.p gjuhen e stupcit ...hgaghaghaghaghaghaghaghaghaghghagh kallxoni kti djali a fola paster mem kuptu ghaghaaghahgaghghaaghaghagh


rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.