Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-04-06, 09:32   #31
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ShqipeIlire
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire

Pasha zotin,une s ja kam fort harq gjuhes letrare,veq kjo -- tamam -- as shqip nuk po me duket.

Mbane mend,kur te koncentrohem,shkruaj shume shume mire qyyy.

Gjuha e paster ,e paster nuk flitet askund te asnje komb,sepse gjithkund ka te atille qe e perdredhojn gjuhen.Sa te mundemi me fol mire,mire kish me qene.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-04-06, 15:50   #32
Gurbetqari-Berlin
 
Anėtarėsuar: 31-03-06
Postime: 38
Gurbetqari-Berlin i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ShqipeIlire
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire
Te pershendes Shqipe Ilire.
gjuha shqipe flitet me mire dhe me paster aty ku ka lind.
ato qe ty po i thekson jane dialektet e gjuhes.
por mos te harojm perzierjen e gjuheve te huaja
per mua eshte gjuha e nenes.
mos me keqkuptoni.
ju respektoj.


mendo sot per neser
Gurbetqari-Berlin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-06, 20:20   #33
OROSHI
 
Anėtarėsuar: 12-07-04
Vendndodhja: Kine
Postime: 245
OROSHI e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Gjuha shqipe flitet me mire ne Peje,Prizren,Gjakove!
me keq e flasin Priqshtina,Mitrovica,Podujeva!
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-06, 00:41   #34
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A mbete ne Peje a?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-06, 17:36   #35
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ShqipeIlire
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire
Sa mire e paske verejt
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-04-06, 22:16   #36
Dijedoni
 
Anėtarėsuar: 24-04-06
Vendndodhja: Nė shtėpi
Postime: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Nja dy fjalė rreth gjuhės sė pastėr.Pėr mua gjuha mė e ėmbėl shqipe ėshtė ajo qė flitet nė gjirin familjar,se ēdo dialekt dhe nėndialekt i ka bukuritė dhe specifikat e veta.Me randsi osht me u marr vesh vllazni.
Nė Angli psh.gjuha letrare angleze perdoret veē 2%,prandaj ju lutem tė keni konsideratė pėr gjuhėn shqipe qė flitet andej e kėndej.Gabime ka shumė edhe nė Shqipėri edhe nė Kosovė,prandaj osht mirė ta gjejm njė kompromis dhe ti pėrmirėsojm gabimet e 72,e ti shkojm pėrpara.Shėndet dhe suksese tė gjithėve.nga Gjilani.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-06, 16:35   #37
Eleon
 
Anėtarėsuar: 08-03-06
Postime: 103
Eleon i vlerėsuar jo keq
Gabim Peja me rreth te Rugoves

Mendimi im personal ėshtė qe gjuha me se pasterti dhe dialekti me i thekėsuar ėshtė i Pejes, sidomos Trevat e Rugoves ata e flasim tamam shqip malsorēe, sepse atje asnjehere nuk kan banuar as turq, e as shkije, Rugovasit e flasim pikerisht shkodranēe.

Gjakovaret flasin me sh
Gjilaniasit me gj
Llapjanet flasin me ö.


i bera keto vlersime vetem per treva e jo per njerz te shkolluar, sepse ata e flasin paster pa mare parasysh se nga janė.
Eleon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-06, 14:05   #38
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

formulimi i pyetjes eshte i gabuar
pergjegjja: askund!
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-06, 06:08   #39
Rrezja_00
 
Anėtarėsuar: 02-07-06
Postime: 9
Rrezja_00 i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Krejt, krejt flasin shqip, vetėm se ne Gjilanasit e flasim mė mirė se krejt.

Pa idhnime a....


murgesha nje pyetje per ty si i thoni TEHOLLOUESIT ju gjilani bre
Rrezja_00 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-06, 06:12   #40
Rrezja_00
 
Anėtarėsuar: 02-07-06
Postime: 9
Rrezja_00 i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Virti
formulimi i pyetjes eshte i gabuar
pergjegjja: askund!
pajtohem me ty se me te vertet askund
gjakova mbasi po thot dikush dikush qe e fol gjuhen shqipe mir pse ateher ata thojn "SHKA" e nuk thojn "QKA gjithashtu dhe gjilani
Rrezja_00 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-06, 08:31   #41
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrezja_00
murgesha nje pyetje per ty si i thoni TEHOLLOUESIT ju gjilani bre
Rreze unė pėr vete i them T`hollues, por ka edhe qė i thonė "Opllogi" apo "otllogi" nėse nuk jam gabim qė pėr mendimin tim ka prejardhje turke.

Po ti nga na je, qė tė shof se a e flet gjuhėn pastėr apo jo?

Ps. Mendoj se ne Kosovarėt me pėrjashtime tė vogla flasim njėsoj gjuhėn shqipe dhe shumica me gabime.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-06, 21:48   #42
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

gjuha ma e paster shqipe flitet ne gjakov
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-06, 01:26   #43
Studenti1
"Jam kėtu"
 
Avatari i Studenti1
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Vendndodhja: n'Bote.
Postime: 383
Studenti1 me shokė shumeStudenti1 me shokė shume
Post

Ku flitet gjuha shqipe me se miri ne Kosove?
Kjo eshte pyetja e cila parashtrohet.
Kjo eshte sikur te pyesesh: Ku eshte plazhi me i mire ne Kosove?
Natyrisht, pergjigjja do te ishte: Askund.
Studenti1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-06, 12:41   #44
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Studenti1
Ku flitet gjuha shqipe me se miri ne Kosove?
Kjo eshte pyetja e cila parashtrohet.
Kjo eshte sikur te pyesesh: Ku eshte plazhi me i mire ne Kosove?
Natyrisht, pergjigjja do te ishte: Askund.
Studenti nuk eshte edhe pyetje e njejte ,sepse megjithate dikund mund te flitet me mire .
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-06, 12:47   #45
neki76
 
Avatari i neki76
 
Anėtarėsuar: 06-07-04
Vendndodhja: prishtine
Postime: 148
neki76 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek neki76
Gabim

Qysh ka thane ai i moqmi, ne Ferizaj edhe mos u fjalosni mė


neki76 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.