Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-02-06, 01:04   #196
alban shqiponja
 
Anėtarėsuar: 05-02-06
Postime: 6
alban shqiponja e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pranoni ngushllimet mė tė sinqerta nga unė dhe familja ime pėr me tė dashurin e popullit,pėr birin mė tė qmuar qė ka lind Kosova Dardane Dr. Ibrahim Rugova.
alban shqiponja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-02-06, 16:02   #197
E-mira
 
Anėtarėsuar: 24-01-06
Postime: 19
E-mira e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ai ishte dhe mbeti Nje,njeriu me i madh i historise sone moderne.Nderimi qe i beri populli,flet sa vlejti Ai i pamposhturi para cdo shtrengate me te cilen u perball.Qofte i perjetshem kujtimi per te.
E-mira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 23:57   #198
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I dashur President!

Mė lejoni qė prej sonte tė filloj tė shprehem me shkrim.

Nuk kemi mendu ndonjėherė i dashur President, Zot i Shtėpisė,se nuk do te qėndroni gjithnjė nė krye tė shkallėve tė Shtėpisė, shtėpi qė e ndėrtuat me mund dhe sakrificė jetėsore.
...dhe ende po ju pret Kosova e Shqiptaria, President i nderuar, Shenjtor i Paqes, qė tė shfaqeni nė shtepitė tona e tė na udhėzoni butėsisht me buzėqeshjen e shiqimin Tuaj tė sinqertė se si tė vazhdojmė nesėr.
Kosova Juaj, qyteti i rinisė Tuaj , qyteti i veprės Tuaj jetėsore, Prishtina, frymon me fjalėn Tuaj dhe nė qetėsi e pret mesazhin e zakonshėm: NE PO E BĖJMĖ SHTETIN E KOSOVĖS...ZOTI E BEKOFTĖ KOSOVĖN...
Zoti President!
Ne tė cilėt mbetėm nė kėtė anė, na keni pranė, kėte e dini...do t'ju flasim edhe mė tutje dhe kėshtu do tė bėjmė deri atėhere kur tė takohemi pėrfundimisht nė anėn tjetėr.

I pėrkulem veprės Tuaj tė shenjtė me tė cilėn ia sollėt Lirinė Kosovės.
I pėrkulem sakrificės Tuaj pėr Shtetin e Pamvarun tė Kosovės dhe popullit shqiptar.
I pėrkulem dashurisė Tuaj tė sinqertė dhe tė paskajshme pėr tė mirėn dhe unitetin e kombit tonė.

I dashur President!

Mirė u pafshim.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-02-06, 01:41   #199
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ushtimė e tmerrshme shkonte, filloj te shembet toka. Njėherė nga njera anė e njė ndėrtese tė lartė, pastaj nga ana tjeter.
Ēahej toka, ndahej dhe nė fund shembej. Ra kulmi mbi kokat e njerėzve. Shkoi ulėrimė. Derisa po vraponin turrma njerėzish, nga largė u ndėgjua lajmi: Presidenti Jeton!
Ėndrra mė e tmershme nė jetėn time.

20 janar 2006
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-06, 22:05   #200
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

**********
**********
**********

E nderuara familje Rugova,
Tė nderuar vėllezėr dhe motra,
Krenarja Kosovė,
Shqiptarė tė nderuar kudo qė jeni nėpėr Botė,

Humbja fizike e Presidentit tonė,udhėrrėfyesi i paqes,njeriu i cili kishte nė zemėr durimin dhe admirimin pėr tė dėrguar njerėzit nė Paqe,ėshtė shumė e vėshtirė.
E pėrmendte Zotin nė ēdo fjalim tė tij,falė zotit la amanete tė cilat ne duhet ti dėrgojm deri nė fund.
Zoti do ta respektoj dėshirėn e tij,qė shpirti i tij ,tė dirigjoj Kosovėn nga Qielli.
Tė jemi krenar,qė patėm njė njeri para tė cilit u pėrkulėn botėrorėt.

Pranoni ngushėllimet e miaKodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-09, 14:34   #201
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

http://www.youtube.com/watch?v=2YOxs...eature=related
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-09, 17:10   #202
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Thenje: Kur nuk e Nigon Nenen do e Nigosh Njerken

NUk e Niguan Presidentin per Flamur tash le ta Mbajn Flamurin qe Prezentuan Kombet e Bashkuara

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-09, 17:48   #203
Rozafa
Libri !
 
Avatari i Rozafa
 
Anėtarėsuar: 22-05-08
Vendndodhja: Buzė Detit..!!!
Postime: 6,051
Rozafa e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Nuk vdesin tė mėdhenjet si Dr.Ibrahim Rugova...ata jetojne brez pas brezi!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Dr.Rugova ishte njė njeri i madh dhe heroik qė personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike tė popullit tė Kosovės.

http://www.youtube.com/watch?v=eqh7qSCTMR4&feature=related
Rozafa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-09, 18:36   #204
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Ende se kuptova mire ,apo nuk e sqaroi kush ,se a nderroi jete apo ja montuan kete ndrrim jete !?
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-03-09, 09:34   #205
Isinqerti25
Loading 22%
 
Anėtarėsuar: 04-03-09
Vendndodhja: Ne Vend Lindjen Time
Postime: 1,302
Isinqerti25 i dashurIsinqerti25 i dashurIsinqerti25 i dashur
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Ka qen shum njeri i zoti jo vetem Per kosoven por per gjith Boten ai e solli kosoven deri ktu njeri ma te zot kosova ska pasur as nje her dhe veshtir qe do ket njeri qe ta zavendson ate zoti ishalla ka qen i knaqur me to i leht i qoft dheu i kosoves.........
__________________
Njerzit e Din Se Nga Kan Ardhur Por Se Din Se Nga Po Shkojn....
Isinqerti25 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-11, 06:07   #206
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver Shiko postimin
Ngushellimet e mia; familjes sė presidentit, tė gjithė qytetarve tė Dardanisė si edhe tė gjithė atyre qė janė tė pėrfshirė nga dhėmbja e pikellimi me rastin e ndėrrim jete tė presidentit.

...........
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 07:18   #207
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

21 Janari qdohere do na kujton Pikellimin per Ty dhe humbjen e madhe tenden Dhe sa do jeto Kosova do jeto dhe Vepra Jote dhe Vizioni Yt i larte Politik ne Kujtes te miren e vendit dhe te Kombit Shqiptar e te te gjithe atyre qe kan kuptua rrugen tende te drejt per liri dhe Pavaresi..LAVDI

*Bejm Humazhe per Rugoven!

*
Dite e (zez) mbuloi, Kosoven!
Te pikelluar, per Rugoven
Qan Shqiperia e Arberia
Po qan Shkodra e Malesia
Kumanova qan Tetova
Bujanovci qan Presheva
Gjitha Trojet, e gjitha Trevat
Po (gjemonin) Bjeshket e Rugoves
Humben Ndriten e Kosoves!
Qajn, Familja e Farefisi!!
Vdekja e Jote i habiti
Paska dal Vajza te dera,
Po pret PRINCIN (Babain) si herat tjera!
Sa shum krahet i paska hapur,
Kerkon PRINCIN(Babin)per t'perqafuar
Se ku eshte ka harruar!
Ne (kufom i paluar)
Sa me denes, bija qan
Disa fjal, duke ja than...
Baba Im te qoft Lavdi!
Ndegjoi fjalet, nga e jote Bije
*
Jo Ti nuk ke vdekur, or Baba
E Tere Kosova Per Ty Po Qa!
Po qajn Burra po qajn Gra
Po qan Plaku, sikur thmi!
I mshon veti, me grusht ne kry
Mjer Kosova qe mbet, pa Ty!
Kurr s'do t'kemi ma, si Ty
Vdekja Jote, i ka Trondit!
Don se bota u permbys
Sot Krenare ndihem Per Ty
Sa Shum LAVDI Kan Ren Mbi Ty
ARTITEKT PER PAVARESI!
*
Me Vjen Keq, se Gezove Ti!
Ne Emer Tend. Do e Gezon KOSOVA...
Me Shkronja te *ARTA* IBRAHIM RUGOVA!.
Do Krenohem Perhere, per Ty
Ndihem krenare, qe me pate Bije
Jam kranare qe me rrite
Ne Drit dhe *PAQE* Ti me qite!
Lutju Zotit shum per mua,
Nanen dhe Vellezerit te mi Ruan
Bije e Jotja jam Teuta
As une nuk di qka, thot Tuta?!
Kam per t'ngja,o Babi Ty
Kam per t'ruajt t'enden,Trimeri!
Emrin Tend, do e mbaj ne (zemer)
Djali im ta Gezon kete Emer.
Emrin Tend (IBRAHIM)!
Kete e kemi me Tradit......
Emrin Gjyshit, mos me Braktis
Rugovasit kan zakon
Trimerin gjith, Trashigojn!
Trashigim kujtes, per Brezin
Dijetart kurr, nuk Vdesin.....


Me nderime hajla, bije Rugovase!

Natyra.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 15:46   #208
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Sot bėhen 7 vite nga vdekja e Presidentit Historik dr.Ibrahim Rugova.

Presidenti Rugova vuri themelet e shtetit tė Kosovės dhe orjentoj Kosovėn kah demokracitė perėndimore dhe me SHBAtė vendosi miqėsi tė pėrhershme.

Njeriu i vlerave, humanizmit, atdhetarizmit u bė frymėzim pėr progres jo vetėm pėr qytetarėt e Kosovės por edhe pėr njerėzit paqėdashės nė vende tė tjera. Pėr kėto vlera, Presidenti Rugova morri mirėnjohje tė shumta nga institucione tė ndryshme tė paqes, Akademi tė Shkencave, si shenjė falėnderimi pėr kontributin e tij pėr paqė qė i la jo vetėm kombit tė vet po edhe botės.

Maturia, durimi, modestia, dija dhe guximi ishin tiparet tė cilat e karakterizuan kėtė kolos - njeri tė madh tė Kosovės dhe botės qė di vlerėsojė paqen dhe vlerat njerėzore.

Qoftė i pėrjetshėm kujtimi pėr Presidentin tonė tė dashur Ibrahim Rugova!
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 16:22   #209
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Mijėra qytetarė, homazhe te varri i Rugovės
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga nė akademinė pėrkujtimore kushtuar Ibrahim Rugovės, foli pėr ideologjinė, punėn dhe vizionin e tij. Kurse kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa tha se Rugova ishte lideri i cili e vulosi fundshekullin e kaluar dhe fillimin e shekullit tė ri dhe arritėm qė Kosovėn ta pavarėsojmė.

Bardha Shkreli
Presidentja Jahjaga tha se jeta dhe vepra e Rugovės na bėjnė tė ndjehemi krenar pėr tė arriturat e vendit. Jahjaga e quajti presidentin Rugova, arkitekt tė pavarėsisė e udhėheqės largpamės.

“Jeta dhe veprimtaria e presidentit tė parė tė Republikės sė Kosovės, na bėjnė tė ndihemi krenar pėr rrugėn qė ne si popull bashkarisht e kemi kaluar. E gjithė kjo rrugė, ky vizion na bėjnė qė tė nderojmė dhe kujtojmė, me respekt, liderin, arkitektin e pavarėsisė,udhėheqėsin tonė largpamės i cili pėrfundimisht e orientoi vendin e popullin tonė drejt SHBA-ve , nė pėrqafim tė vlerave pėrendimore”, tha Jahjaga.

Ndėrkaq, njė delegacion i kryesisė sė LDK-sė vizitoi sot familjen Rugova. Kreu i LDK-sė Isa Mustafa vlerėsoi lartė figurėn e ish presidentit Rugova dhe kontributin e tij nė shtetformimin e Kosovės.

“Si njė filozof i cili e zhvilloi njė aktivitet dhe njė lėvizje tė veēantė nė njė periudhe kur ishte shumė vėshtirė tė lėvizej pėr liri, pavarėsi dhe demokraci, lider i cili e vulosi fundshekullin e kaluar dhe fillimin e shekullit tė ri dhe tė arritėm qė Kosovėn ta pavarėsojmė, qė Kosova tė ec drejtė integrimeve evropiane dhe euro- atlantike, kėrkesė e tij e kamotshme”, tha Mustafa.

Pėr tė nderuar ish presidentin Rugova, homazhe pranė varrit tė tij bėnė edhe kryesia e AAK-sė. Lideri i AAK-sė Ramush Haradinaj tha se nė nderim tė veprės sė tij kujtojmė gjithė arritjet qė ka shėnuar vendi.

“Nė pėrvjetorin e ndarjes fizike nga ne tė presidentit historik dr. Ibrahim Rugova,bėjmė nderim dhe kujtojmė rrugėn e gjatė tė popullit tonė deri kėtu e veēanėrisht rolin historik tė presidentit Rugova nė rrugėn e gjatė tė arritjeve e popullit tė Kosovės”, tha Haradinaj.

Homazhe te varri i ish presidentit Rugova kanė bėrė edhe drejtues tė partive tjera politike, ndėrkohė nė shenjė tė nderimit tė veprės sė tij, forumi rinor i LDK-sė , organizoi marsh nė qendėr tė Prishtinės.

Ndėrkaq, seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės e paraparė pėr sot nuk ėshtė mbajtur me kėrkesė tė Grupit parlamentar tė LDK-sė pėr shkak tė aktiviteteve nė pėrkujtim tė vdekjes sė ish presidentit Ibrahim Rugova.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 16:48   #210
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrroi jetė presidenti i Kosovės Dr Ibrahim Rugova

Atifete Jahjaga: Vendimet e Rugovės, na sollėn lirinė


Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, nė shtatėvjetorin e vdekjes sė Presidentit tė Parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova, bėri homazh dhe vuri lule mbi varrin e tij nė lagjen Velania tė Prishtinės.

Presidentja Jahjaga mė pas vizitoi familjen Rugova, ku u prit nga bashkėshortja dhe familjarėt e Presidentit Rugova.

Nė vijim tė aktiviteteve tė shėnimit tė kėtij pėrvjetori, nė Teatrin Kombėtar, nė patronazhin e Presidentes Jahjaga, u mbajt Akademia pėrkujtimore pėr Presidentin Rugova.

Nė kėtė Akademi, Jahjaga tha se jeta dhe veprimtaria e Presidentit tė Parė tė Kosovės, tė Presidentit historik, Ibrahim Rugova, na bėnė tė ndjehemi krenarė pėr rrugėn qė si popull bashkėrisht e kemi kaluar.

“Ne sot, duke i vlerėsuar tė arriturat tona, me pietetet i kujtojmė tė gjithė ata qė u sakrifikuan, qė ranė nė altarin e lirisė, qė punuan pėr tė mirėn e popullit dhe tė atdheut, qė u shkrinė nė pėrkushtimin pėr tė qenė tė lirė dhe zot nė trojet tona. Pėr Republikėn e Kosovės shtet sovran dhe tė pavarur, vend anėtar nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO, anėtare nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara dhe nė tė gjitha organizatat dhe nė mekanizmat ndėrkombėtar dhe nė miqėsi tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, ka thėnė Jahjaga.

E gjithė kjo rrugė, ky vizion, sipas saj, “na bėnė qė tė nderojmė dhe tė kujtojmė me respekt tė thellė liderin, arkitektin e pavarėsisė, udhėheqėsin tonė largpamės i cili pėrfundimisht e orientoi vendin e popullin tonė drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė pėrqafim tė vlerave perėndimore”.

“Ne sot e kujtojmė Presidentin e parė tė shtetit, i cili nė kohė tė vėshtira, diti tė marrė vendime tė rėndėsishme qė i dhanė kahe historisė duke e pėrcaktuar pėrfundimisht fatin tonė si popull dhe tė ardhmen e atdheut”, theksoi presidentja Jahjaga.

E para e vendit u shpreh se nė nisje tė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, nė parakohėn e dominimit tė hegjemonizmit, qė rrinte kėrcėnueshėm mbi fatet e popujve, Ibrahim Rugova e zgjodhi rrugėn e krijimit tė mendimit filozofik e politik tė pikėpamjes sė atdhetarizmės tė formėsuar, si filozofi e politikės aktive paqėsore, qė mobilizoi popullin e etshėm pėr liri, pėr pavarėsi e pėr demokraci, pėr zhvillim tė jetės pluraliste, pėr avancim tė proceseve demokratike dhe pėr shtet ndėrtim.

“Dr. Ibrahim Rugova sė bashku me intelektualėt e tjerė krijoi dhe udhėhoqi Lidhjen Demokratike tė Kosovės, partinė e parė Demokratike nė historinė tonė, qė vepronte publikisht, e orientuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Evropian. Sė bashku me partitė e tjera krijoi jetėn shumėpartiake pėr shtet ndėrtim duke iu kundėrvėnė me shumė sukses sistemit okupues. E gjithė kjo punė dhe veprimtari e bazuar mbi vlerat dhe standardet demokratike, Kosovėn dhe tė gjithė qytetarėt e saj i drejtoi nė gjirin e popujve dhe tė shteteve tė lira tė Evropės”, theksoi Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga.

Jahjaga kujtoi se si me nismėn e liderit Ibrahim Rugova, u Krijua Kėshilli i Partive Politike tė Kosovės, e mė vonė edhe Kėshilli Koordinues i njėmbėdhjetė Partive Politike Shqiptare nė Jugosllavi, qė mbi bazėn e barabartė tė parlamentarizmit, ndėrtoi dhe miratoi “Platformėn Politike pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare nė ish Jugosllavi”.

“Duke bashkėrenduar tė gjitha aktivitetet ndėrtoi njė sistem efikas qeverisjeje e administrimi pėr Republikėn e Kosovės, shtet demokratik dhe tė lirė, tė gjithė qytetarėve tė barabartė. Dr. Ibrahim Rugova ishte strategu i shtetit tė Kosovės, i Republikės sė Kosovės, qė e kishte legjitimitetin e pėrkrahjen e gjithėmbarshme popullore dhe bazėn legale tė veprimit e tė funksionimit”, u shpreh Jahjaga.

“Filozofia politike rugoviane karakterizohej si njė politikė aktive paqėsore e bazuar nė pėrvojėn historike tė mbijetesės sė popullit tonė. Ishte ky njė program politik i pėrshtatur rrethanave tė kohės pėr krijimin e kushteve pėr ēlirim, duke ruajtur qenien biologjike dhe tėrėsinė territoriale. Filozofia e Rugovės ndėrkombėtarizoi ēėshtjen e Kosovės duke fituar pėrkrahje duke demaskuar politikėn agresive hegjemoniste”.

“Presidenti Rugova shpresonte shumė qė nė Kosovė do tė mund tė evitonte luftėn kundėr popullit tė pambrojtur, duke llogaritur se bota pėrparimtare kishte marrė mėsim nga luftėrat e pėrgjakshme nė Kroaci dhe nė Bosnje dhe do tė parandalonte gjenocidin dhe shpėrnguljen e popullit tė Kosovės”.

“Mirėpo kur filloi lufta, dr. Ibrahim Rugova pa as mė tė voglin hezitim nė Konferencėn e Rambujesė ia kaloi udhėheqjen e delegacionit dhe rolin prijės pėrfaqėsuesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, kujton Jahjaga.

Presidenti Dr. Ibrahim Rugova, sipas Jahjagės, njihet pėr sintagmėn “LIRI PAVARĖSI, DEMOKRACI” qė ishte platforma e Tij politike; tė punojmė, tė fitojmė lirinė tė shpallim pavarėsinė tė ndėrtojmė demokracinė. “Kjo tashmė ėshtė bėrė realitet, ashtu si edhe vizioni pėr miqėsi tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”.

“Presidentit Rugova i takon edhe merita pėr ndėrtimin e partive tė orientimit properėndimor e demokratik, duke kultivuar karakterin liridashės, atdhetar dhe civilizues tė kombit duke hequr pėrgjithmonė nga kėto hapėsira ideologjinė komuniste, si njė e keqe qė i shkaktoi vuajtje popullit nė tė kaluarėn”, theksoi Jahjaga.

“Republika e Kosovės nderon bijtė dhe bijat e veta, qė kontribuuan qė ne sot tė jemi tė lirė, tė pavarur, tė barabartė e dinjitoz nė trojet tona. Presidenti Ibrahim Rugova ėshtė nė piedestalin e kėtyre intelektualėve, veprimtarėve, politikanėve qė si udhėheqės i zoti diti ta drejtoj popullin dhe atdheun drejtė tė ardhmes evropiane”, tha pėr fund, e para e vendit, Atifete Jahjaga para tė pranishmėve nė Akademinė pėrkujtimore pėr Presidentin Rugova.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.