Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-01-06, 19:54   #31
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Biografia e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova


Ibrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Istogut, nė Kosovė. Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain e tij Ukė Rugova dhe gjyshin Rrustė Rugova, qė kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.
Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesėm nė Pejė mė 1967. Diplomoi nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės mė 1971. Zoti Rugova qėndroi gjatė njė viti akademik (1976-77) nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare.
Ibrahim Rugova mori doktoratėn nė letėrsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1984.
Mė 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės.
Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.
Autor i dhjetė librave. Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.
Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.
Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi. LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe edhe parti e grupe tė tjera.
Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės. Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992. LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.
Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.
Nėn udhėheqjen e Dr.Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000, si dhe zgjedhjet e para nacionale nė vitin 2001 dhe zgjedhjet e dyta lokale mė 2002. Poashtu LDK-ja nėn udhėheqjen e Dr. Rugovės i fitoi edhe zgjedhjet e fundit nacionale tė 23 tetorit 2004.
Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Kosovės nė mars tė vitit 2002 nė bazė tė zgjedhjeve nacionale tė zhvilluara nė nėntor tė 2001, si dhe mė 3 dhjetor tė vitit 2004 u rizgjodh President i Kosovės nė bazė tė zgjedhjeve tė dyta nacionale tė 23 tetorit.
Ibrahim Rugova ėshtė edhe kryetar i LDK-sė.
Nė shtator 2005 u zgjodh shef i Ekipit Negociator pėr statusin Kosovės.


Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė

Mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.
Mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.
Mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.
Nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).
Nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.
Nė vitin 2004 Ibrahim Rugova u nderua me Ēmimin e Evropės Senator Nderi nga Fonadcioni panevoprian Coudenhove-Kalergi.
Po nė vitin 2004 u nderua nga Komunuelthi i Pensilvanisė (SHBA) "Mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės".
Ibrahim Rugova mė 2004 u shpall Honoris Causa (Doktor Nderi) i Universitetit tė Tiranės.
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-01-06, 19:54   #32
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Agjencitė botėrore dhe TV pėrkujtojnė Presidentin Rugova si luftėtar i paepur pėr pavarėsi.

Prishtinė, 21 janar - Tė gjitha agjencitė mė tė njihura botėrore sjellin si lajm tė parė nė edicionet e tyre vdekjen e Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, duke pėrkujtuar se Presidenti Rugova ishte lider i paepur pėr shumė vite nė pėrpjekje tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi. Shumica e agjencive botėrore pėrkujtojnė se ai ishte nga tė parėt qė u ngrit kundėr shtypjes nga regjimi serb nė Kosovė nė fillim te viteve tė nėntėdhjeta. .
Agjencia Rojters thekson se Rugova ishte "ikonė e popullit shqiptarė nė pėrpjekje pėr pavarėsi" dhe shton se vdekja e tij do tė ndikojė nė procesin e filluar pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.
Duke pėrkujtuar se Presidenti Rugova ishe figura mė e ndritur nė pėrpjekjet pėr pavarėsinė e Kosovės, rrjeti televiziv CNN, pėrkujton se Presidenti Rugova ishte lider i moderuar i shqiptarėve dhe pėrveē kontributit tė tij pėr Pavarėsinė e vendit, ai po ashtu kishte dhėnė kontribut tė madh nė evitimin e konflikteve brenda lidershipit shqiptar. CNN po ashtu pėrkujton e Rugova u kishte shpėtuar dy atentateve.
Agjencia AFP thekson se Rugova shihej si "babai i kombit" dhe kishte mbajtur marrėdhėnie tė ngushta me Perėndimin, posaēėrisht me Uashingtonin. Kjo agjenci thekson se, edhe pse Rugova nuk ishte i etur pėr mirėnjohje, ai kishte marrė njė numėr tė madh sosh nga organizata ndėrkombėtare, pėrfshirė Ēmimin Saharov pėr liri nė vitin 1998.
AP-ja thekson se Rugova ishte mishėrim i shqiptarėve pėr pavarėsi nga Serbia dhe qė nė fillim tė viteve 90-ta u vu nė krye tė njė lėvizjeje tė padhunshme pėr pavarėsinė e vendit tė tij. Edhe AP thekson se vdekja e Rugovės do tė shkaktojė njė zbrastėsi tė madhe nė procesin pėr zgjidhjen e procesit tė Kosovės, ngase, si] thekson kjo Agjenci "Asnjė politikan tjetėr nė Kosovė nuk ėshtė respektuar dhe nderuar sa Rugova". AP thekson se falė politikės sė tij, Rugova kishte fituar respekt tė madh ndėrkombėtar.
BBC-ja thekson se Rugova kishte njė vizion tė qartė pėr tė ardhmen e njė Ballkani tė ri dhe vdekja e tij do tė jetė njė sfidė pėr rajonin, duke e pėrkujtuar se Rugova bėri njė kthesė tė madhe pasi fitoi zgjedhjet pas lufte u bė President nė zgjedhjet e njohura ndėrkombėtarisht
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:06   #33
Espresso
 
Avatari i Espresso
 
Anėtarėsuar: 09-11-05
Vendndodhja: Aty ku sduhet
Postime: 709
Espresso
Gabim

Engel: Kjo humbje nuk do tė pengojė negociatat pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

21-01-2006Njė nga miqtė mė tė ngushtė tė Dr. Rugovės kėtu nė Shtetet e Bashkuara, anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan, Eliot Engel, i tha Zėrit tė Amerikės se e ndjente thellė humbjen e Presidentit Rugova por shfaqi shpresėn se kjo humbje nuk do tė pengojė negociatat pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Doktor Rugova ia kushtoi gjithė jetėn luftės pėr pavarėsinė e Kosovės dhe ėshtė pėr tė ardhur keq qė tani ai nuk jeton mė pėr ta parė realizimin e saj. Por mendoj se ne tė gjithė mund tė mėsojmė prej tij dhe tė pėrdorim shembullin e tij duke luftuar pėr pavarėsinė e Kosovės, tha zoti Engel. Mendoj, tha ai, se nė Kosovė ka shumė udhėheqės tė mirė nė procesin politik por unė do t'u bėja thirrje atyre qė tė flasin me tė njėjtin zė dhe jo tė luftojnė me njėri-tjetrin. Ata duhet ta shfrytėzojnė kėtė ngjarje tragjike si njė nxitje pėr tė ecur pėrpara dhe pėr tė mos hequr nga vemendja objektivin e tyre madh, tha zoti Engel.

Do tė ishte tragjedi, tha ai, nėse vdekja e Dr. Rugovės do tė bėnte qė partitė e ndryshme politike nė Kosovė tė fillonin tė luftonin midis tyre dhe tė mos bashkoheshin. Isha nė Kosovė para pak muajsh dhe pėrsėri mbeta i mrekulluar nga vullneti dhe inteligjenca e popullit tė saj. E pėrsėris, tha zoti Engel, se nė parlamentin dhe qeverinė e Kosovė ka shumė politikanė dhe udhėheqės tė talentuar.//rd//
Espresso Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:12   #34
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Manuel Baroso: Rugova ishte lider jashtėzakonisht i respektuar

Prishtinė, 21 janar- Komisioni Evropian ka komunikuar se ėshtė i dėshpruar me lajmin mbi vdekjen e Ibrahim Rugovės. Kryetari i Komisionit Evropian, Hose Manuel Baroso tha se Rugova ishte lider jashtėzakonisht i respektuar. Komisioni Evropian e vlerėson lartė punėn e presidentit Rugova si dhe angazhimet e tija pėr zgjidhje paqėsore tė problemit nė Kosovė, ndėrsa liderėt e vendit inkurajohen qė tė vazhdojnė punėn nė kėtė fryme, thuhet ne komunikatė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:18   #35
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Deklaratė e Kuvendit tė Kosovės pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova

Prishtinė, 21 janar - Kuvendi i Kosovės ka lėshuar njė deklaratė me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova. Nė kėtė deklaratė thuhet:
"Sot mė 21 janar tė vitit 2006 ndėrrojė jetė Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ė?shtė ky lajmi mė i pikėllueshėm pėr mbarė popullin e Kosovės pėr tė gjithė qytetarėt e saj.
Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova ėshtė personaliteti mė i merituar i historisė shtet formuese tė Kosovės, ėshtė ideologu dhe bartėsi i idesė dhe i pėrjetėsimit tė pavarėsisė sė Kosovės i vullnetit shekullor tė shumė gjeneratave atdhetare qė punuan dhe u sakrifikuan pėr Kosovėn Shtet Sovran dhe tė Pavarur, pėr popullin e saj tė dinjiteshėm e tė lirė nė gjiun e popujve dhe tė civilizimit evropian.
Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova ishte i pari veprimtar nė Evropėn juglindore qė bėri shkėputje nga diktatura komuniste duke krijuar tė parėn parti demokratike nė tė cilėn aderoi mbarė populli i Kosovės si akt kundėrshtimi tė okupimit serb tė Kosovės.
Filozofia e rezistencės aktive paqėsore , format e kundėrvėnies qytetare, organizimi vetanak demokratik e autonom e autokton i institucioneve demokratike tė Kosovės, qė pėrfshiu gjithė sistemin e edukimin e arsimimit dhe sistemin shėndetėsor, sistemin financiar duke pėrfshirė dhe mbajtjen e zgjedhjeve demokratike parlamentare dhe presidenciale bėnė qė Kosova dhe populli i saj tė admirohen pėr filozofinė politike e cila kulmoi me luftėn ēlirimtare tė popullit tė Kosovės, tė Ushtrisė Ēlirimtare tė saj, qė solli edhe intervenimin dhe mbėshtetjen ushtarake tė NATO s.
Nėn udhėheqjen e Presidentit Rugova Kosova pėr herė tė parė nė historinė e vet e pėrjetoi lirinė e pėrjetoi jetėn e lirė dhe tė qetė, prosperitetin ekonomik dhe tė gjithanshėm nė tė gjitha sferat e jetės dhe tė punės dhe rrugėn e integrimeve euroatlantike.
Vizioni i Presidentit Rugova ishte dhe mbeti Kosova e lirė, sovrane dhe e pavarur e integruar nė strukturat euroatlantike nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Vepra e Presidentit Ibrahim Rugova ėshtė bazamenti mbi tė cilin po ndėrtohet e do tė zhvillohet Kosova e ardhmėrisė, Kosova e bijve dhe bijave tona, Kosova e qytetarėve me liri dhe tė drejta tė barabarta pa asnjė dallim.
Institucionet e Kosovės janė unike nė kėto ēaste tė dhimbshme, janė tė vendosura qė tė pėrmbushin tė gjitha obligimet kushtetuese dhe ligjore pėr tė s?nd?rtuar vullnetin e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi, pėr tė pėrmbushur dėshirėn e Presidentit tė vet Ibrahim Rugova.
Populli i Kosovės si gjithherė nė ēastet kur e kėrkon historia, edhe tash ėshtė i pėrkushtuar me vetėmohim tė kapėrcejė ēdo vėshtirėsi dhe tė realizojė idealin e tė gjithė atdhetarėve pėr jetė tė lirė, tė qetė dhe tė prosperitetshme, duke dhėnė angazhimin e kontributin e vet kudo qė kėrkohet. Me kėtė ne pėrmbushim edhe amanetin e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.
Le tė prehet nė paqe , nė parajsėn e pėrjetshme shpirti i Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoftė familjen Rugova
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj
Prishtinė 21 janar 2006.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:23   #36
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sheremet Ahmeti:
Presidentit Rugova, tėrė jetėn ia kushtoi kėtij populli dhe Kosovės.


Prishtinė, 21 janar - Kolonel Sheremet Ahmeti, nė letėr ngushėllimin dėrguar Presidencės sė Kosovės, nė emėr tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, thekson se SHPK ndjen dhembje dhe pikėllim pėr vdekjen e Presidentit Rugova, i cili me punėn e tij tėrė jetėn ia kushtoi kėtij populli dhe Kosovės.
Nė telegramin e Partisė Social-Demokrate tė Kosovės thuhet se Presidenti Rugova pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij ia kushtoi idealit tė shenjtė tė shumė brezave tė atdhetarėve dhe patriotėve shqiptarė - ēlirimit tė popullit dhe pavarėsisė sė Kosvės. Zoti e bekoftė veprėn dhe emrin e z.Ibrahim Rugova.
Partia Demokratike Kombėtare: “Nė kėto momente kur Presidenti Rugova ishte mė se i nevojshėm, me siguri qė vepra dhe gjurmėt qė i la nė politikėn kosovare dhe mė gjerė, do tė jenė motiv i pashlyeshėm pėr pavarėsinė e Kosovės, tė cilėn e deshti mė tepėr se ēdo gjė nė kėtė botė“, thuhet nė telegramin e kryetarit tė PDK-sė, Basri Haliti.
Ndėrkaq, nė telegramin e Ombdupersonit tė Kosovės, Hilmi Jashari, thuhet se figura e z.Ibrahim Rugova gjithnjė do tė mbetet monument i gjallė i lėvizjes pėr demokraci dhe pavarėsi tė Kosovės. Vdekja e Tij ėshtė njė humbje e madhe pėr Kosovėn nė momentet mė vendimtare tė hitorisė sė saj, pėr tė cilat Presidenti Rugova kishte punuar me pėrkushtimin mė tė madh deri nė ditėt e fundit tė jetės sė tij.
Ndėrkaq, nė telegramin e Zyrės sė Presidentit tė Kosovės – Shėrbimit civil, thuhet se Presidenti i Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova ishte ideator, kreator, simbol dhe prijės shumėvjeēar i rrugėtimit tė Kosovės drejt lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė. Poashtu theksohet se Presidenti Rugova nė historinė e re tė Kosovės ishte dhe do tė mbetet themelues i shtetit modern e demokratik tė Kosovės, vepra dhe puna e tij do tė shėrbejė si udhėrrėfim pėr ne dhe shumė gjenerata tė tjera.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:24   #37
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Schweiz drückt Kosovo tiefes Beileid aus und würdigt Rugova
BERN - "Mit tiefer Trauer" hat die Schweiz auf den Tod von Kosovo-Präsident Ibrahim Rugova reagiert. Die Eidgenossenschaft sprach den Behörden und dem Volk des Kosovo ihr Beileid aus.
Bundespräsident Moritz Leuenberger würdigte vor allem das friedliche politische Engagement Rugovas. "Sein Engagement hat dazu beigetragen, dass ein Ausweg aus dem Konflikt im Kosovo gefunden werden konnte", wurde Leuenberger in einer Mitteilung des Eidg. Departements für Umwelt, Verkehr, Energie und Kommunikation (UVEK) zitiert.

Rugova, der seit 4. März 2002 Präsident der abtrünnigen Serbenprovinz war, werde als grosse Figur der Region in Erinnerung bleiben, schrieb auch das Eidg. Departement für auswärtige Angelegenheiten (EDA) in einem Communiqué.

Als Philosoph, Schriftsteller, politischer Verantwortungsträger und schliesslich als Staatsmann habe Rugova auf moderate Art das Streben der Provinz nach Unabhängigkeit vertreten. Gross seien auch seine Verdienste auf dem Weg zu Direktverhandlungen über den künftigen Status des Kosovo.

Zwischen der Schweiz und dem Kosovo bestünden viele Bande, hält das EDA weiter fest. So beteilige sich die Schweiz mit einem Swisscoy-Kontingent in Suva Reka an der Mission der Vereinten Nationen (UNO).

Umgekehrt lebten heute fast 200 000 Kosovaren in der Schweiz, was rund zehn Prozent der Bevölkerung des Kosovo entspricht. Die Schweiz könne der Entwicklung in der Region deshalb nicht gleichgültig gegenüber stehen.

Aussenministerin Micheline Calmy-Rey traf Rugova Ende Juli vergangenen Jahres anlässlich ihres Arbeitsbesuch im Kosovo. Nach EDA-Angaben erlebte Calmy-Rey den Präsidenten damals als Menschen mit feinem politischen Gespür und grosser moralischer Autorität.

Calmy-Rey habe Rugova damals die Schweizer Position erläutert, schreibt das EDA. Bern befürwortet demnach eine formelle Unabhängigkeit, die am Ende eines Verhandlungsprozesses unter Ägide der internationalen Gemeinschaft stehen soll.


Zvicra i shpreh ngushėllimet e thella Kosovės dhe ēmon Rugovėn

BERN - "Me pikėllim tė thellė" ka reaguar Zvicra nė Vdekjen e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Konfederata i shpreh ngushėllime institucioneve dhe popullit tė Kosovės.


Presidenti Moritz Leuenberger e ēmonte para sė gjithash angazhimin politik dhe paqėsore tė Rugovės. "Angazhimi i tij ka kontribuar tė gjindet njė dalje nga Konflikti nė Kosovė"
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:30   #38
Espresso
 
Avatari i Espresso
 
Anėtarėsuar: 09-11-05
Vendndodhja: Aty ku sduhet
Postime: 709
Espresso
Gabim

Bundeskanzlerin Angela Merkel hat sich „bestürzt“ über den Tod des Präsidenten vom Kosovo, Ibrahim Rugova, geäußert.

Unter seiner Führung habe der Kosovo „in den vergangenen Jahren substanzielle Fortschritte auf dem Weg zu Demokratie, Rechtsstaatlichkeit und Marktwirtschaft gemacht", erklärte Merkel (CDU) am Samstag in Berlin. Rugovas Bekenntnis zu Gewaltfreiheit und Demokratie sei „Auftrag und Vermächtnis für all jene, die im Kosovo politische Verantwortung tragen“.

War Deutschland eng verbunden

Außenminister Frank-Walter Steinmeier (SPD) äußerte sich ebenfalls betroffen. Rugova sei Deutschland seit vielen Jahren eng verbundenen gewesen. „Die Bundesregierung hat die Erwartung, dass die politische Führung des Kosovo dem Ziel eines multiethnischen, demokratisch verfassten Kosovo (...) verpflichtet bleibt und die Statusgespräche in diesem Sinne fortsetzen wird.“
Espresso Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:50   #39
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gazeta suedeze GT Expres shkruan pa nderpre me rastin e vdekjes sė presidentit tė Kosves dr: IBrahim Rugova.
Experti i Ballkanit Örjan Sturesjö e shef si njė humbje tė madhe vdekjen e presidentit dhe njeherit deklaron se aksush nuk mundet tė zevendesoj rolin e presidentit ne Kosovė , dhe se pas kesaj pritet qė ne Kosovė tė mbreteroj njė duel pėr zgjedhjen e presidentit tė ardheshme tė Kosoves.
Duke i berė analizė kandidatures pėr president tė ardheshem , experti i qeshtjes Ballkanike Sturesjö mendon i vetmi kandidat pėr kryetar tė Kosoves mundet tė jetė Veton Surroi , kryetar i patisė Ora ne Kosovė pasi qe Ramush Haredinaj ėshtė i akuzuar nga tribunali i Hages pėr krime lufte.
Sidoqoftė askush nuk mundet tė behet kadidat i pėrshtateshem pas vdekjes sė Rugoves , sepse ky ishte burimi i forces se vetme pėr politiken e Kosoves-deklaron Sturesjö.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:52   #40
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim

Veprimtaria e Presidentit Rugova nga viti 1998

Prishtinė, e dielė, 29 mars 1998

Kryetari Rugova bisedoi me telefon me ministrin e Jashtėm tė Kanadasė Eksvorthi

Kryetari i Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova bisedoi sot paradite me telefon me minsitrin e Jashtėm tė Kanadasė Llojd Eksvorthi, i cili gjendet nė njė vizitė nė Shkup.

Shefi i diplomacisė kanadeze nė fillim tė bisedės shprehu brengosjen e tij tė thellė pėr gjendjen nė Kosovė. Ai theksoi angazhimin e Kanadasė pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės me negociata e me mjete politike.

Kryetari Rugova pasi e falendėroi zotin Eksvorthi pėr interesimin dhe angazhimin e Kanadasė pėr ēėshtjen e Kosovės, e njoftoi me situatėn aktuale nė Kosovė, tė cilėn e vlerėsoi tė rėndė dhe tė tensionuar pas masakrave dhe operacioniove e tė policisė serbe nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės.

Kryetari i Kosovės i tha ministrit kanadez se populli i Kosovės ėshtė i vendosur qė vullnetin e vet politik ta realizojė me mjete paqėsore. Kosova shtet i pavarur dhe neutral ėshtė zgjidhje optimale pėr ēėshtjen e Kosovės dhe pėr rajonin, theksoi ai.

Dr. Rugova pasi shfaqi gatishmėrinė pėr dialog tė pakushtėzuar me Beogradin, dhe ritheksoi kėrkesėn qė SHBA-tė nė bashkėpunim me UE-nė tė ndėrmjetėsojnė nė negociata.

Ministri i Jashtėm kanadez shprehu gatishmėrimė e vendit tė tij pėr tė ndihmuar Kosovėn, duke premtuar ndihma konkrete pėr arsimin.

Kryetari Rugova pasi e falėnderoi zotin Eksvorthi pėr interesimin e shfaqur, tha se nė tė ardhmen pret njė angazhim mė tė madh tė Kanadasė pėr Kosovėn. Nė fund tė bisedės kryetari Rugova e ftoi ministrin kanadez qė tė vizitojė Kosovėn, tė cilėn ftesė zoti Eksvorthi e pranoi, duke thėnė se kėtė do ta bėnte nė njė kohė tė pėrshtatshme.


Prishtinė, 29 mars

Kryetarit Rugova vazhdojnė t’i arrijnė telegrame urimi

Me rastin e zgjedhjes kryetar i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės telegram urimi i dėrgoi Hafiz Gagica, kryetar i Degės sė LDK-sė nė Gjermani dhe i Kolegjiumit tė Degėve tė LDK-sė nė Diasporė.

Nė kėtė telegram thuhet se zgjedhjet e dyta parlamentare e presidenciale nė Republikėn e Kosovės "konfirmuan edhe njė herė vullnetin e shqiptarėve pėr pavarėsi" dhe se rizgjedhja e dr. Rugovės kryetar "jep shpresė se pavarėsia e Republikės sė Kosovės do tė jetė edhe mė tej qėllimi final nga i cili duhet tė orientohet politika qė hartohet nė Kosovė".

"Qėndojmė fuqishėm pas pėrcaktimit Tuaj pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės me mjete paqėsore dhe Ju sigurojmė se tė gjitha energjitė tona do t’i vėmė nė aktivitetin pėr jetėsimin e kėtij pėrcaktimi", thuhet nė telegramin e z. Gagica.

Edhe subjektet shqiptare nė Suedi i dėrguan dr. Ibrahim Rugovės telegram urimi me rastin e zgjedhjes sė tij Kryetar i Republikės sė Kosovės.

"I nderuari Kryetar,

Me rastin e zgjedhjes suaj tė sėrishme Kryetar i Republikės sė

Kosovės, Ju urojmė nga zemra fitoren Tuaj dhe tė LDK-sė nė zgjedhjet parlamentare e presidenciale tė 22 marsit.

Zgjedhja Juaj rikonfirmoi edhe njė herė vullnetin politik tė popullit tė Kosovės pėr zgjidhje definitive tė problemit tė Kosovės nė bazė tė referendumit tė vitit 1991 pėr Kosovėn sovrane e tė pavarur.

Subjektet shqiptare nė Suedi, si dhe deri mė tash, mbėshtesin fuqimisht politikėn Tuaj paqėsore e demokratike pėr ta jetėsuar deri nė fund vullnetin e popullit pėr liri e pavarėsi", thuhet nė teklegramin e nėnshkruar nga udhėheqėsit e Degės sė LDK-sė, Komisionit Qendror tė Fondit tė Republikės sė Kosovės, Degės sė Besėlidhjes Kombėtare Demokratike Shqiptare, Degės sė LASH "N. Frashėri", Fondit pėr Raste tė Jashtėzakonshme, Fondit pėr Ndihmė Universitetit tė Tetovės dhe Unionit tė Shoqatave Shqiptare nė Suedi

Telegram urimi kryetarit Rugova i dėrgoi edhe Muharrem Shabani, ish-deputet i Kuvendit tė Kosovės.

"Me rastin e rizgjedhjes Suaj kryetar i Republikės sė Kosovės, kam kėnaqėsinė e veēantė qė nė emrin tim personal t’Ju uroj pėrzemėrsisht kėtė detyrė tė rėndėsishme nė kohėn kur populli i Kosovės po i pėrjeton ditėt mė tė rėnda nė historinė e tij. Rizgjedhja Juaj nė kėtė post ėshtė inkurajim pėr tėrė kombin tonė, ngase Ju me punėn e palodhshme keni dhėnė kontribut tė veēantė nė internacionalizimin e ēėshtjes sė Kosovės", thuhet nė telegramin e z. Shabani.

Telegram urimi kryetarit Rugova i dėrgoi edhe kryetari i Lidhjes sė Sporteve tė Prishtinės, Maliq Lushaku.

"Rizgjedhja Juaj nė kėtė detyrė tė shenjtė, nė kohėn kur kombi ynė nė Kosovė po pėrjeton ēaste nga tė rėnda ėshtė inkurajim edhe pėr sportistėt shqiptarė.

Fuqimisht dhe pa luhatje mbėshtėsim politikėn Tuaj paqėsore", thuhet ndėr tė tjera nė kėtė telegram.

Prishtinė 29.Mars 1998
Kryetari Rugova mori pjesė nė takimin me kryetarėt e degėve tė LDK-sė

Nė takimin e rregullt tė Kryesisė sė LDK-sė me kryetarėt e degėve tė kėsaj partie, qė u mbajt dje nė Prishtinė, u bisedua pėr gjendjen mė tė re nė Kosovė dhe pėr zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale tė 22 marsit.

Nė fillim tė takimit, tė cilin e drejtoi Agim Krasniqi, anėtar i Kryesisė dhe pėrgjegjės i Sektorit pėr punė me degėt e kėsaj partie, kryetarėt e degėve tė LDK-sė ia uruan dr. Rugovės rizgjedhjen kryetar i Republikės sė Kosovės.

Duke marrė pjesė nė takim, kryetari Rugova ēmoi lartė angazhimin e degėve tė LDK-sė nė zgjedhjet e 22 marsit dhe i pėrgėzoi ata pėr rezultatet e zgjedhjeve. Kjo ėshtė edhe njė dėshmi se LDK-ja ėshtė parti me njė organizim tė gjerė e tė fuqishėm, e cila gėzon besimin e popullit, tha kryetari Rugova.

Nė takim me kryetarėt e degėve tė LDK-sė, kryetari Rugova e vlerėsoi tė rėndėsishėm angazhimin pėrherė e mė tė madh tė bashkėsisė ndėrkombėtare rreth ēėshtjes sė Kosovės. Ai veēoi pėrkrahjen e SHBA-ve, tė cilat nė bashkėpunim me UE-nė po agazhohen pėrherė e mė shumė pėr zgjidhjen paqsore tė ēėshtjes sė Kosovės dhe pėr negociata tė pakushtėzuara mes Prishtinės dhe Beogradit.

Kryetarėt e degėve tė LDK-sė shqyrtuan ecurinė e zgjedhjeve parlamentare e presidenciale tė 22 marsit dhe i vlerėsuan ato shumė tė sukseshme.

Kryetari i Shtabit zgjedhor tė LDK-sė, Milazim Krasniqi theksoi se dalja masive e popullit tė kėto zgjedhje ėshtė njė fitore e madhe e LDK-sė dhe njė rikonfirmim i fuqishėm i vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi. Ky ėshtė njė tregues i qart pėr besimin, pėrkrahjen dhe prestigjin e madh qė gėzon LDK-ja nė popullin e Kosovės, konstatoi z.Krasniqi.


Kryetari Rugova priti diplomatin suedez
Prishtinė, 28 mars

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr.Ibrahim Rugova priti mbrėmė sekretarin e parė nė Amabsadėn e Suedisė nė beograd, Jonas Vajs dhe bisedoi me tė pėr gjendjen mė tė re nė Kosovė.

Pasi konstatoi se gjendja vazhdon tė jetė tepėr e rėndė pėr shkak tė masakrimit tė popullsisė sė pambrojtur nė fshatrat e Drenicės e tė Deēanit, kryetari Rugova bėri thirrje pėr njė ndėrhyrje urgjente ndėrkombėtare ndaj Beogradit, me qėllim tė parandalimit tė aksioneve terrorisuese tė forcave policore e ushtarake serbe.

Kryetari Rugova kėrkoi njė trysni tė vazhdueshme ndaj Beogradit pėr tė vendosur dialogun e pakushtėzuar me Prishtinėn, nė prani tė njė pale tė tretė ndėrkombėtare.

Diplomati Janos Vajs ia pėrcolli kryetarit Ibrahim Rugova bregosjen e qeverisė suedeze pėr dhunėn nė Kosovė. Ai tha se vendi i tij angazhohet pėr zgjidhjen paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės dhe inkurajon palėt pėr negociata tė pakushtėzuaraKryetari Rugova mori njė urim nga nėnkryetari i Internacionales DemokristianePrishtinė, 28 mars

Kryetari i Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova mori njė urim nga nėnkryetari i Internacionales Demokristiane Josep A. Duran i Leida, nė tė cilin thuhet:

"Nė emėr tė Unionit Demokratik tė Katalonisė (UDC) dhe nė emrin tim personal si nėnkryetar i Internacionales Demokristiane (CDI) dėshiroj t’ju shpreh pėrkrahjen tonė tė plotė pėr lėvizjen tuaj dhe t’ju inkurajojmė nė luftėn tuaj kundėr shtypjes, represionit ushtarak dhe jotelerancės.

Unė mbėshtes pozicionin tuaj pėr tė luftuar me mjete paqėsore pėr realizimin e kėrkesave tuaja dhe shpresoj se sė shpejti tė drejtat dhe liria do t’ju njihen dhe ju do tė vendosni sovranitetin tuaj nė mėnyrė qė tė mund tė vendosni edhe pėr fatin tuaj tė ardhshėm si komb.

Evropa nuk mund tė lejojė njė luftė tė re nė Ballkan. Nuk ka nevojė tė thuhet se ne nuk mund tė pranojmė shfarosje tė reja mbi baza etnike a fetare", thuhet mes tjerash nė telegramin e nėnkryetarit tė Internacionales Demokristiane.


Gelbard: Rugova e ka bėrė hapin e parėPrishtinė, 28 mars (QIK)

I dėrguari sepcial i presidentit Klinton, Robert Gelbard gjatė qėndrimit tė djeshėm nė Mal tė Zi deklaroi: "Unė nuk mund tė flas nė emėr tė anėtarėve tė Grupit tė Kontaktit, por mė duhet tė them se sanksionet do tė pėrdoren kundėr tė gjithė atyre tė cilėt nuk bashkėpunojnė, e ky nuk ėshtė Mali i Zi".

Gelbardi deklaroi se ende nuk ka ardhur koha pėr takimin e Slobodan Milosheviqin dhe dr. Ibrahim Rugovės. Sipas mendimit tė tij ajo qė duhet tė bėhet doemos ėshtė organizimi i mbledhjeve nė njė nivel tjetėr dhe krijimi i ambientit tė tillė nė tė cilin do tė ketė mirėkuptim nga tė dyja palėt.

"Nė kėtė drejtim Rugova ka ndėrmarrė hapin e parė. Mjerisht, Beogradi as hap tė parė nuk e ka bėrė", konstatoi Gelbrad.


Kryetari Rugova priti kryesuesin e OSBE-sė Bronisllav GeremekPrishtinė, 27 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova priti sot Bronisllav Geremekun, ministėr i jashtėm i Polonisė dhe kryesues i radhės i OSBE-sė. Z. Geremek arriti nė Prishtinė i shoqėruar nga njė delegacion i gjerė i OSBE-sė dhe nga ambasadori polak nė Beograd Sllavomir Dabrova.

Nė bisedėn e gjatė e pėrzemėrt u bisedua pėr gjendjen nė Kosovė, pėr mundėsitė e fillimit tė procesit paqėsor dhe ndihmėn qė duhet ta japin faktorėt ndėrkombėtarė.

Z. Geremek, pasi i uroi dr. Rugovės zgjedhjen e sėrishme kryetar i Kosovės, shpjegoi se qėllimi i vizitės nė Prishtinė, si edhe i vizitės nė Beograd, ėshtė shqyrtimi i mundėsive tė angazhimit tė OSBE-sė nė drejtim tė zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės dhe tė vendosjes sė misionit afatgjatė tė OSBE-sė nė Kosovė.

Kryetari i Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova e pėrshkroi situatėn nė Kosovė shumė tė rėndė e tė rrezikshme. Ai tha se aksionet e forcave serbe policore e ushtarake nga fshatrat e Drenicės janė shtrirė ditėve tė fundit edhe nė fshatrat e Deēanit. Dr. Rugova bėri thirrje pėr ndėrhyrje urgjente ndėrkombėtare, me qėllim qė tė ndėrpriten masakrat e popullsisė.

Kryetari Rugova pėrkujtoi gjatė bisedės se Kosova kishte nė ish-federatėn e Jugosllavisė statusin e njėsisė sė barabartė me shtatė njėsitė tjera dhe se mbi kėtė bazė Kosova e ushtroi tė drejtėn e deklarimit tė vullnetit tė vet politik pėr pavarėsi mė 1991. Ai tha edhe me kėtė rast se Republika e pavarur e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė qė e qetėson rajonin. Nė kėtė mėnyrė do tė garantoheshin edhe tė drejtat dhe interesat e serbėve tė Kosovės.

Dr. Rugova tha se udhėheqja e Kosovės ėshtė e vendosur qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet nė mėnyrė paqėsore dhe me negociata, me praninė e palės sė tretė ndėrkombėtare tė autorizuar, siē ėshtė kėrkuar edhe nga Grupi i Kontaktit.

Ministri i jashtėm i Polonisė dhe kryesues i radhės sė OSBE-sė Bronisllav Geremek shprehu shqetėsimin e Organizatės pėr Siguri e Bashkėpunim Evropian si edhe tė shtetit tė Polonisė pėr gjendjen nė Kosovė. Ai shprehu gatishėmrinė e OSBE-sė pėr tė inkurajuar zgjidhjen paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės.

Pas takimit, kryetari Rugova dhe Ministri Geremek dhanė deklarata pėr gazetarė.


Kryetari Rugova priti ambasadorin e KanadasėPrishtinė, 27 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova priti sot ambasadorin e Kanadasė nė Beograd, Rafael Zhirard dhe u ndal me tė nė njė bisedė pėr zhvillimet mė tė reja nė Kosovė.

Duke folur pėr gjendjen nė Kosovė, kryetari Rugova tha se aksionet policore e ushtarake serbe, pėrveē nė rajonin e Drenicės, kanė vazhduar edhe nė fshatra tė Deēanit. Ai kėrkoi njė ndėrhyrje urgjente ndėrkombėtare me qėllim tė ndėrprerjes sė menjėhershme tė kėtyre aksioneve tė forcave serbe.

Kryetari Rugova ritheksoi pėrcaktimin e fuqishėm tė udhėheqjes dhe tė popullit tė Kosovės pėr zgjidhjen padhunė tė ēėshtjes sė Kosovės. Ai tha se Kosova e pavarur e neutrale, me garanca pėr serbėt lokalė dhe interesat e tyre nė Kosovė, ėshtė zgjidhja mė e mirė, e cila do tė qetėsonte gjithė rajonin.

Kryetari i Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova tha se dialogu i pakushtėzuar nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit, siē rekomandon edhe Grupi i Kontaktit, ėshtė i domosdoshėm pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Ndėrmjetėsimi ndėrkombėtar ėshtė esencial pėr vendosjen e negociatave dhe pėr zbatimin e marrėveshjes, tha ai duke kėrkuar ndėrmjetėsimin e SHBA-ve nė bashkėpunim me UE-nė.

Pasi dėnoi dhunėn nė Kosovė, ambasadori i Kanadasė Zhirar theksoi brengosjen dhe interesimin e qeverisė kanadeze pėr njė zgjidhje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės.

Konferencė pėr gazetarė e Kryetarit tė Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim RugovaPrishtinė, 27 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės dr.Ibrahim Rugova mbajti sot konferencėn e rregullt me pėrfaqėsuesit e mjeteve tė informacionit, nė tė cilėn morėn pjesė shumė gazetarė tė vendit dhe tė huaj, tė cilėt po raportojnė kėto ditė nga Kosova.

Kryetari Rugova nė fillim tė takimit pėrshėndeti pėrpjekjet e fuqishme dhe energjike tė zonjės Medlin Ollbrajt gjatė takimit tė dytė tė Grupit tė Kontaktit pėr ēėshtjen e Kosovės, qė u mbajt mė 25 mars nė Bon. Ai po ashtu pėrshėndeti ministrin e jashtėm gjerman Kinkel dhe kolegun e tij britanik Robin Kuk, si dhe tė gjithė

anėtarėt e Grupit tė Kontaktit pėr angazhimin e tyre nė kėtė konferencė pėr Kosovėn.

Kryetari Rugova njėherėsh falėnderoi ambasadorėt Robert Gelbard dhe Xheremi Grinstok pėr angazhimin e tyre pėr ēėshtjen e Kosovės dhe pėr vizitėn qė i bėnė dje Prishtinės. Ai theksoi se udhėheqja e Kosovės kėrkon mė shumė nga Grupi i Kontaktit dhe angazhohet qė tė zbatohen masat dhe sanksionet e tij tė parapara nė takimin e Londrės.

Kryetari Rugova me kėtė rast falėnderoi edhe presidentin e Francės Zhan Shirak pėr bisedėn substanciale qė pati pardje me tė pėr ēėshtjen e Kosovės.

Duke folur pėr gjendjen nė Kosovė, kryetari Rugova tha se ajo vazhdon tė jetė e rėndė dhe e tensionuar. Pas atakut masiv nė Drenicė, kėto ditė u bė edhe njė atak nė fshatrat e Deēanit, theksoi kryetari Rugova dhe kėrkoi qė tė ndėrpriten menjėherė kėto operacione policore-ushtarake kundėr popullsisė civile.

Nė kėtė konfrencė, Kryetari i Republikės sė Kosovės edhe njėherė i falėnderoi gazetarėt qė po raportojnė kėto nga Kosova dhe iu pėrgjigj interesimit tė tyre pėr aspekte tė ndyshme tė zhvillimeve mė reja nė Kosovė.

I lutur tė komentojė deklaratėn e peshkopit Artemie lidhur me Kosovėn, presidenti Rugova tha se pėrshėndetė ēdo deklaratė tė angazhuar e pozitive pėr zgjidhjen paqėsore e me dialog tė ēėshtjes sė Kosovės. Vullneti i popullit ėshtė - Kosova e pavarur, e lirė e demokratike.

I pyetur pė mundėsitė e dialogut, kryetari Ibrshim Rugova theksoi se pala shqiptare pranon qėndrimin e bashkėsisė ndėrkombėtare, tė SHBA-ve, tė UE dhe tė Grupit tė Kontaktit se duhet tė fillojė njė dialog pa kushte me ndėrmjetėsim ndėrkombėtar. Qė tė arrihet kjo, tha dr. Rugova, duhet tė bėhėt njė presion mė i madh ndėrkombėtar dhe ndihma e bashkėsisė ndėrkombėtare.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen e njė gazetari se a nėnkupton dialogu pa kushte tėrheqjen e forcave policore nga territoret e Drenicės, kryetari Rugova tha se Grupi i Kontaktit e ka kėrkuar tėrheqjen e kėtyre forcave dhe se po punohet nė kėtė drejtim. Por, duhet tė bisedohet nė ēfarėdo rrethanash pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės dhe se nė bisedime secila nga palėt negociuese hyn me qėndrimet e veta, theksoi kryetari Rugova.

Lidhur me kėrkesėn e disa ligjvėnėsve amerikanė pėr ndalimin e fluturimit tė helikopterėve e aeroplanėve ushtarakė serbė mbi Kosovėn, veēmas pas masakrimeve tė popullatės civile nė Drenicė pikėrisht nga ajri, kryetari Rugova tha se sanksioni i parė qė ėshtė paraparė nė dokumentin e Grupit tė Kontaktit ėshtė embargoja e armėve kundėr Serbisė. Pastaj, vijnė sanksionet ekonomike dhe ndalimi i zonės sė fluturimeve ushtarake mbi Kosovėn dhe kėtė angazhim tė amerikanėve e vlerėsoi si shumė pozitiv, theksoi veē tjerash kryetari i Republikės sė Kosovės dr.Ibrahim Rugova nė konferencėn e sotme pėr gazetarė.

Kryetari Rugova u zgjodh "Personalitet i javės" nga Televizioni hungarez TV2Prishtinė, 24 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh gjatė javės qė shkoi "Personalitet i javės" nė televizionin hungarez TV2.

Gjergj Kakuk, redaktor pėrgjegjės pėr lajmet e jashtme nė televizionin e pavarur hungarez MTM SRS i tha QIK-ut se kryetari Rugova u zgjodh "Personalitet i javės" gjatė emisionit tė drejtpėrdrejtė 35 minutėsh "Ēėshtjet ndėrkombėtare" pėrmes votės sė shikuesve.

Numri i pėrgjithshėm i votės dhėnė kryetarit Rugova do tė jipet gjatė tė njėjtit emision kėtė javė

Sekretari austriak i shtetit i bashkohet mbėshtetjes sė madhe pėr Rugovėn

Prishtinė, 24 mars (QIK)

Sekretari pėr marrėdhėnie me jashtė i Austris, Benita Ferero-Valdner kumtoi dje se i "bashkohet mbėshtetjes sė madhe pėr liderin e shqiptarėve tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė zgjedhjet paralele nė Kosovė", njofton Beta.Kryetarit Rugova po i arrijnė telegrame urimiPrishtinė, 24 mars (QIK)

Kryetarit tė Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova sot i kanė arritur telegrame urimi me rastin e zgjedhjeve parlamentare e presidenciale nė Kosovė.

"Nė emėr tė PPD dhe nė emrin tim personal ju dergojmė urimet tona tė sinqerta pėr ngadhnjimin e vullnetit politik tė popullit tė Kosovės", thuhet nė urimin e kryetarit tė PPD Abdurrahman Alitit.

Lidhja Demokratike e Kosovės sė bashku me forcat e tjera politike nė Kosovė gjetėn forcė politike qė tėrė zgjimin dhe lėvizjen e tyre kombėtare ta fokusojnė nė artikulimin e qartė historik tė vullnetit politik pėr liri, pavarėsi dhe dinjitet kombėtarm thuhet mė tyutje nė urim dhe theksohet se zgjedhjet e suksesshme nė Kosovė konfirmuan edhe njėherė idealin politik tė popullit kosovar drejt realizimit tė aspiratave politike, demokratike te Kosovės pėr t’u konstituuar nė shtet tė pavarur, sovran dhe neutral, thuhet mes tjerash nė kėtė urim.

Ndėrkaq nė urimin e Ramazan Bekteshit nga degėt e LDK nė Amerikė dhe Kanada thuhet:

"Nė emėr tė degėve tė LDK-sė pėr Amerikė dhe Kanada pranoni urimet tona mė tė sinqerta me rastin e zgjedhjeve presedenciale e parlamentare. Rizgjedhja juaj pėr kryetar ėshtė edhe njė testament drejt pavarėsisė. Besimi qė ju gėzoni brenda dhe nė arenėn ndėrkombėtare ėshtė pėr admirim. Vizioni dhe preciziteti juaj diplomatik janė edhe njė garanci pėr Republikėn tonė tė pavarur. Pranoni pėrshėndetjet e vėllezėrve tuaj shqiptaro-amerikan qė jetojnė e veprojnė nė kulmin e demokracisė botėrore. Zoti e bekoftė Kosovėn dhe SHBA-tė".

"Nė emėr tė anėtarėsisė sė PVD-sė dhe nė emrin tim personal tė Ju uroj zgjedhjen pėr President tė Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e 22 marsit. Niveli i lartė i organizimit tė zgjedhjeve dhe masiviteti i pjesėmarrjes sė qytetarėve dėshmon qartė pėr vendosmėrinė e popullit tė Kosovės pėr ndėrtimin e organeve dhe institucioneve shtetėrore.

Deklarimi plebishitar i 22 marsit ėshtė njėkohėsisht pėrkrhaje e fortė pėr politikėn paqėsore qė Ju me konsekuencė jeni duke e udhėhequr dhe e cila ėshtė alternativė e vetme pėr realizimin e aspiratave kombėtare tė shqiptarėve nė tė gjitha trevat etnike", thuhet nė urimin e PVD-sė, tė nėnshkruar nga Riza Halimi.


Gjilan: Vota e popullit - Rugovės dhe LDK-sėPrishtinė, 24 mars (QIK)

Vetėm dy ditė pas zgjedhejve presidenciale e parlamentare tė Republikės sė Kosovės, Komisioni i zgjedhjeve i Njėsisė zgjedhore tė Gjilanit, i cili kishte pesė zona zgjedhore, arriti t’i pėrmbledhė e pėrpunojė rezultatet e votimeve.

Bazuar nė raportin zyrtar tė kėtij Komisioni nė kėtė njėsi Zgjedhore, nga 53.525 zgjedhės, nė votime dolėn 42.090 zgjedhės apo 78,63 pėr qind nga tė cilėt 41.954 zgjedhės votėn e tyre ia besuan Dr. Ibrahim Rugovės pėr kryetar tė Republikės sė Kosovės, shprehur nė pėrqindje - 99,62 pėr qind.

Edhe pėr kandidatėt e mundshėm pėr deputetė, ku konkuruan shtatė subjekte politike e shoqata qytetare me gjithsej 32 kandidatė (PSHDK-ja, PNDSH-ja, PSDK-ja, PLK-ja, SHJK-ja, LDK-ja dhe LGJK-ja), pėrkatėsisht degėt e tyre nė Gjilan, mė sė shumti fitoi Dega e LDK-sė, gjithsejt katėr vende. Kurse njė kandidat i PSHDK-sė ishte nė koalicion me LDK-nė poashtu fitoi numrin e duhur tė votave pėr Parlamentin e ardhshėm tė Republikės sė Kosovės.

Deputetėt e rinj tė Parlamentit tė Republikės sė Kosovės nga komuna e Gjilanit janė: Dr. Xhavit Hajdari (LDK), kryetar i Kėshillit Komunal pėr Shėndetėsi, i cili konkuroi nė Zonėn zgjehdore nr.1 dhe nga 9309 zgejdhės sa votuan prej 11350 zgjedhėsve, fitoi 506 vota. Pastaj, dr. Fehmi Rexhepi, drejtor i Institutit tė Historisė sė Kosovės, i cili edhe njė herė konkuroi nė zonėn nr.3 dhe fitoi 9900 zgjedhėsve prej gjithsejt 12853, fitoi votat e 7042 zgjedhėsve. Deputeti i tretė i LDK-sė nga kjo Njėsi Zgjedhore ėshtė shkrimtari Ibrahim Kadriu i cili konkuroi nė zonėn nr. 4, nga 7784 zgjedhėsve sa dolėn nė votime prej gjithsejt 9847 fitoi votat e 5194 zgjedhėsve. Si dhe mr. Abdyl Hoxha i cili konkuroi nė zonėn nr. 5 dhe nga 6020 zgjedhės sa dolėn fitoi 5043 vota.

Deputeti i pestė nga kjo komunė ėshtė Mehmet Kurteshi i Degės sė PSHDK-sė e cila kėsaj radhe nė zonėn nr.2 ishte nė koalicion me LDK-nė. Prej 8833 zgjedhėsve sa votuan nga gjithsej 11231 zgjedhės tė kėsaj zone pėr Mehmet Kurteshin votuan 5494 zgjedhės.

Tė gjithė tė tjerėt kanė ngelur dukshėm mbrapa.


Dr. Rugova: Pas rezultateve definitive, do tė konstituohet Parlamenti dhe do tė zgjedhet qeveria nė KosovėPrishtinė, 24 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova mbajti sot nė Prishtinė njė konferencė tė jashtėzakonshme pėr gazetarė, nė tė cilėn vlerėsoi lart Zgjedhjet e 22 marsit dhe shpalli listėn e Grupit Kėshilldhėnės pėr pėrgatitjen e platformės pėr bisedimet me pėrfaqėsuesit e Milosheviqit.

Duke folur nė praninė e njė numri tė madh gazetarėsh tė huaj e tė vendit, pėr zgjedhjet e dyta parlamentare dhe presidenciale tė Republikės sė Kosovės, dr. Rugova tha se ato u zhvilluan me sukses dhe se ishin njė referendum pėr pavarėsi, pėr politikėn paqėsore dhe demokracinė nė Kosovė.

Ai pėrshėndeti pjesėmarrjen masive tė qytetarėve tė Kosovės nė zgjedhje dhe theksoi se karakteristikė e kėtyre zgjedhjeve ėshtė fakti se pėr herė tė parė votuan rreth 300 mijė tė rinjė nga 1 150 000 votues.

Kryetari i falėnderoi edhe gazetarėt qė raportuan kėto ditė pėr zgjedhjet dhe situatėn nė Kosovė nė kushte shumė tė vėshtira dhe shprehu keqardhje qė shumė nga ata nuk pati mundėsi t’i pranojė dhe tė bisedojė me ta gjerėsisht pėr gjendjen nė Kosovė.

Duke vlerėsuar situatėn aktuale nė Kosovė, Kryetari Rugova tha se ajo vazhdon tė jetė e rėndė, veēmas nė rajonin e Drenicės ku forcat serbe ende po mbajnė tė bllokuara disa fshatra. Ai kėrkoi nga Grupi i Kontaktit qė tė bėjė trysni mbi Beogradin pėr realizimin e masave tė Grupit tė Kontaktit nga mbledhja e 9 marsit e mbajtur nė Londėr.

Kryetari Rugova ua kumtoi gazetarėve lajmin se kėto ditė Republikėn e Kosovės e ka njohur Dominioni i Marshidezekut, shtet nė ujėdhesėn e Pacifikut. Me kėtė shtet sė shpejti do tė kėmbejmė ambasadorėt, tha Rugova.

Kryetari Rugova i njoftoi gazetarėt pėr caktimin e Grupit Kėshilldhėnės (G-15). Ky Grup Kėshilldhėnės i kryetarit tė Republikės sė Kosovės dr.Ibrahim Rugova do tė pėrgatisė njė platformė pėr bisedime me pėrfaqėsuesit e Millosheviqit.

Grupi pėrbėhet nga: Fehmi Agani, Mahmut Bakalli, Bujar Bukoshi, Adem Demaēi, Hydajet Hyseni, Rexhep Ismajli, Bajram Kelmendi, Mark Krasniqi, Shkėlzen Maliqi, Pajazit Nushi, Blerim Shala, Esat Stavileci, Veton Surroi, Edita Tahiri dhe pėrfaqėsuesi i UPS tė UP-sė (Dugolli, Kurti), ose ndonjė pėrfaqėsues i zgjedhur nga UPSUP.

Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje lidhur me implementimin e protokolit tė djeshėm pėr realizimin e marrėveshjes pėr kthimin e nxėnėsve dhe tė studentėve shqiptarė nė objektet shkollore dhe universitare, kryetari Rugova tha se duhet tė bėhet akoma mė shumė presion mbi Beogradin qė ta zbatojė kėtė kalendar. Nga pėrvoja e deritashme, mund tė dyshohet se Beogradi sėrish do tė pėrpiqet tė mos e impletojė marrėveshjen. Por, shpresojmė se kėsaj radhe kalendari pėr kthimin nė objekte do tė realizohet, tha kryetari Rugova.

Nė pyetjen se a do tė konsituohet sė shpejti Parlamenti i Republikės sė Kosovės, kryetari Rugova theksoi se pas rezultateve definitive tė zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale, tė cilat do t’i shpallė Komisioni zgjedhor Republikan, do tė bėhet konstituimi i Parlamentit dhe do tė zgjedhet njė qeveri efektive nė Kosovė.Dr. Rugova: Pas rezultateve definitive, do tė konstituohet Parlamenti dhe do tė zgjedhet qeveria nė KosovėPrishtinė, 24 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova mbajti sot nė Prishtinė njė konferencė tė jashtėzakonshme pėr gazetarė, nė tė cilėn vlerėsoi lart Zgjedhjet e 22 marsit dhe shpalli listėn e Grupit Kėshilldhėnės pėr pėrgatitjen e platformės pėr bisedimet me pėrfaqėsuesit e Milosheviqit.

Duke folur nė praninė e njė numri tė madh gazetarėsh tė huaj e tė vendit, pėr zgjedhjet e dyta parlamentare dhe presidenciale tė Republikės sė Kosovės, dr. Rugova tha se ato u zhvilluan me sukses dhe se ishin njė referendum pėr pavarėsi, pėr politikėn paqėsore dhe demokracinė nė Kosovė.

Ai pėrshėndeti pjesėmarrjen masive tė qytetarėve tė Kosovės nė zgjedhje dhe theksoi se karakteristikė e kėtyre zgjedhjeve ėshtė fakti se pėr herė tė parė votuan rreth 300 mijė tė rinjė nga 1 150 000 votues.

Kryetari i falėnderoi edhe gazetarėt qė raportuan kėto ditė pėr zgjedhjet dhe situatėn nė Kosovė nė kushte shumė tė vėshtira dhe shprehu keqardhje qė shumė nga ata nuk pati mundėsi t’i pranojė dhe tė bisedojė me ta gjerėsisht pėr gjendjen nė Kosovė.

Duke vlerėsuar situatėn aktuale nė Kosovė, Kryetari Rugova tha se ajo vazhdon tė jetė e rėndė, veēmas nė rajonin e Drenicės ku forcat serbe ende po mbajnė tė bllokuara disa fshatra. Ai kėrkoi nga Grupi i Kontaktit qė tė bėjė trysni mbi Beogradin pėr realizimin e masave tė Grupit tė Kontaktit nga mbledhja e 9 marsit e mbajtur nė Londėr.

Kryetari Rugova ua kumtoi gazetarėve lajmin se kėto ditė Republikėn e Kosovės e ka njohur Dominioni i Marshidezekut, shtet nė ujėdhesėn e Pacifikut. Me kėtė shtet sė shpejti do tė kėmbejmė ambasadorėt, tha Rugova.

Kryetari Rugova i njoftoi gazetarėt pėr caktimin e Grupit Kėshilldhėnės (G-15). Ky Grup Kėshilldhėnės i kryetarit tė Republikės sė Kosovės dr.Ibrahim Rugova do tė pėrgatisė njė platformė pėr bisedime me pėrfaqėsuesit e Millosheviqit.

Grupi pėrbėhet nga: Fehmi Agani, Mahmut Bakalli, Bujar Bukoshi, Adem Demaēi, Hydajet Hyseni, Rexhep Ismajli, Bajram Kelmendi, Mark Krasniqi, Shkėlzen Maliqi, Pajazit Nushi, Blerim Shala, Esat Stavileci, Veton Surroi, Edita Tahiri dhe pėrfaqėsuesi i UPS tė UP-sė (Dugolli, Kurti), ose ndonjė pėrfaqėsues i zgjedhur nga UPSUP.

Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje lidhur me implementimin e protokolit tė djeshėm pėr realizimin e marrėveshjes pėr kthimin e nxėnėsve dhe tė studentėve shqiptarė nė objektet shkollore dhe universitare, kryetari Rugova tha se duhet tė bėhet akoma mė shumė presion mbi Beogradin qė ta zbatojė kėtė kalendar. Nga pėrvoja e deritashme, mund tė dyshohet se Beogradi sėrish do tė pėrpiqet tė mos e impletojė marrėveshjen. Por, shpresojmė se kėsaj radhe kalendari pėr kthimin nė objekte do tė realizohet, tha kryetari Rugova.

Nė pyetjen se a do tė konsituohet sė shpejti Parlamenti i Republikės sė Kosovės, kryetari Rugova theksoi se pas rezultateve definitive tė zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale, tė cilat do t’i shpallė Komisioni zgjedhor Republikan, do tė bėhet konstituimi i Parlamentit dhe do tė zgjedhet njė qeveri efektive nė Kosovė.


Dr. Ibrahim Rugova kryetar i Republikės sė KosovėsPrishtinė, 23 mars (QIK)

Dr. Ibrahim Rugova ėshtė zgjedhur Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e 22 marsit, kumtoi sonte Shtabi Zgjedhor i LDK-sė duke pasur parasysh rezultatet preliminare tė votimeve.

Mbėshtetja e elektoratit gati qind pėr qind pėr kandidaturėn e Ibrahim Rugovės nė tė vėrtetė ėshtė shpallje e besimit dhe e mbėshtetjes sė popullit tė Kosovės pėr udhėheqėsin e vet dhe pėr politikėn e tij paqėsore e demokratike.

Votimet e djeshme nė Kosovė dhe zgjedhja e dr. Ibrahim Rugovės kryetar i Republikės sė Kosovės forcojnė figurėn e tij tė bashkuesit tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės dhe konfirmojnė vendosmėrinė e tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Nė planin ndėrkombėtar, zgjedhja e dr. Rugovės pėr kryetar tė Republikės legjitimon dhe forcon pozicionin e udhėheqėsit tė popullit tė Kosovės nė negociatat qė pritet tė zhvillohen lidhur me zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės."Fokus": Rugova bashkoi popullin rreth pavarėsisėPrishtinė, 23 mars (QIK)

Nė njė koment qė e boton sot e pėrditshmja shqipe e Zvicrės "Fikus" me titull "Tė palėkundshėm pėr pavarėsi" dhe me nėntitull "Rugova ėshtė personaliteti qė e bashkoi popullin rreth pavarėsisė", autori Mehmet Emėrllahu komenton zgjedhjet parlamentare e presidenciale tė 22 marsit nė Kosovė.

Pėr Kosovėn, por edhe pėr mbarė shqiptarėt, kėto zgjedhje janė dėshmia mė e madhe se gjysma e kombit e mbetur padrejtėsisht brenda njė kufiri tė imponuar, nuk ka ndenjur as nuk rri duarkryq nė asnjė periudhė, por ka punuar dhe punon pėr pavarėsi, punon me kėmbėngulje pėr zgjidhjen e njė ēėshtjeje tė madhe ende tė pazgjidhur, konstatohet nė fillim tė komentit, pėr tė pohuar se kėto zgjedhje janė rikonfirmim i vullnetit politik tė popullit.

Autori kėto zgjedhje i quan edhe "zgjedhje pėr histori, sepse u zhvilluan nė rrethana tepėr tė rėnduara, kur shteti serb ka shkallėzuar dhunėn mbi Kosovėn, kur policia terroriste e tij ka masakruar popullatėn e Drenicės dhe vazhdon ta terrorizojė edhe mė tej pikėrisht pse kjo popullatė e ka kundėrshtuar historikisht dhe po e kundėrshton aktualisht, si edhe tė gjithė shqiptarėt, pushtimin e huaj, kur ekziston gatishmėria dhe vullneti i tė gjithėve qė me ēdo kusht tė realizojnė dhe tė konsolidojnė shtetin e vet tė pavarur". Mė tutje theksohet se shqiptarėt janė dėshmuar edhe historikisht miq tė mėdhenj ndaj miqve, por edhe refuzues tė vendosur ndaj pushtuesve dhe diktatit tė tė huajve.

Duke komentuar daljen masive nė zgjedhjet e djeshme autori thekson se kjo dėshmoi fuqishėm unitetin e plotė tė popullit nė pėrcaktimin e tij pėr tė realizuar me ēdo kusht synimet e veta kombėtare, pavarėsisht nga interesat e ngushta personale e politike, qė janė tė rėndomta pėr ēdo shoqėri qė kalon nėpėr njė fazė tė kėtillė nė rrugėn e konsolidimit tė shtetit tė vet.

Karakteristike pėr kėto zgjedhje, thuhet mė tutje nė koment, ėshtė edhe interesimi i madh i bashkėsisė ndėrkombėtare, sidomos i SHBA-ve, si superfuqia e vetme botėrore, pa angazhimin e tė cilės nuk mund tė zgjidhet asnjė ēėshtje e madhe nė botė. SHBA-tė qe disa vjet me radhė kanė shfaqur njė interesim tė madh pėr ēėshtjen tonė, tė cilin e dėshmuan sidomos kėsaj radhe, duke pėrkrahur kėshtu edhe zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

Pas kėtij akti pason zgjedhja dhe konsolidimi i Parlamentit dhe i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės bashkė me tė gjitha institucionet pėrkatėse shtetėrore. Kjo do tė jetė faza e rrumbullakėsimit tė projektit shtetėror, ku institucionet do ta marrin rolin kryesor nė konsolidimin e tė gjitha segmenteve shtetėrore, theksohet nė koment.

Pasi theksohet fryma e unitetit tė popullit tė Kosovės pėr t’u bėrė njėherė e pėrgjithmonė zot tė vetvetes nė shtėpinė e vet dhe pėr t’u liruar pėrfundimisht nga okupuesi shekullor, autori i komentit pohon se, pėrkundėr luhatjeve dhe kundėrshtimeve politike brendashqiptare nė Kosovė, thekson rolin e madh tė politikės paqėsore tė presidentit tė Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, i cili edhe nė kėto momente qėndroi i pathyeshėm nė rrugėn e pavarėsisė dhe e bashkoi popullin. Pėrcaktimi pėr pavarėsi ėshtė pėrcaktim pėr shtet tė pavarur, pėrfundon komenti.


Fitore bindėse e LDK-sėPrishtinė, 23 mars (QIK)

Raportet nga degėt e LDK-sė nė Kosovė bėjnė me dije pėr njė fitore bindėse tė kandidatėve tė LDK-sė pėr deputetė.

Nė Podujevė thuhet se kanė fituar tė pesė kandidatėt e LDK-sė: dr. Sabri Hamiti, dr. Rexhep Gjergji, mr. Fatmir Sejdiu, Naip Zeka dhe Agim Veliu.

Nė kėtė komunė kanė dalė nė zgjedhje 90% e qytetarėve me tė drejtė vote.

Pėr Kryetarin e Republikės sė Kosovės kanė votuar 98% e votuesve.

Nė Gjilan deri mė tash janė pėrpunuar fletėvotimet nga 78 vendvotime, prej 87 sa janė gjithsej. Nga Komisioni Zgjedhor komunal mirret vesh se pjesėmarrja e zgjedhėsve ishte 78,84% nga qytetarėt me tė drejtė vote, duke pėrfshirė edhe ata qė janė nė mėrgim.

Nėnkryetari i Degės sė LDK-sė nė Gjilan Lufti Haziri thotė se pėr Kryetarin e Republikės sė Kosovės kanė votuar 99% e zgjedhėsve.

Nė Gjilan kanė fituar kandidatėt e LDK-sė: Ibrahim Kadriu, Abdyl Hoxha, Xhavit Hajdari dhe dr. Fehmi Rexhepi, si edhe Mehmet Kurteshi, kandidat i koalicionit tė LDK-sė me PSHDK-nė.

Nga Komisioni Zgjedhor komunal nė Pejė mirret vesh se kanė votuar mbi 82% e zgjedhėsve. Pėr Kryetarin e Republikės sė Kosovės kanė votuar 98% e votuesve. Edhe nė kėtė komunė kandidatėt e LDK-sė kanė shėnuar fitore. Thuhet se rezultate tė mira ka shėnuar edhe kandidati i Lidhjes Qytetare tė Kosovės.

Rezultatet preliminare nga komuna e Dragashit bėjnė me dije se nė zgjedhjet e djeshme parlamentare e presidenciale morėn pjesė mbi 95 pėr qind e votuesve.

Bėhet e ditur se pėr dr. Ibrahim Rugovėn kanė votuar 99.6 pėr qind e votuesve, ndėrsa nė zgjedhjet pėr deputetė fitoi kandidati i LDK-sė, Ruzhdi Berisha.

Nė Kamenicė morėn pjesė nė zgjedhje dolėn mbi 95 pėr qind e elektoratit

Thirrjet pėr bojkot nuk patėn sukses, ndėrsa nė zgjedhje dolėn edhe anėtarė tė PPK-sė dhe tė PSDK-sė, krahu i Luljeta Pula-Beqirit.

Pėr Kryetarin Rugova votuan mbi 95 pėr qind e elektoratit, kurse kandidatėt pėr deputetė tė LDK-sė, Emin Krasniqi e dr. Reshat Maliqi fituan mbi 90 pėr qind tė votave.
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 20:57   #41
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Der "Gandhi des Balkan“ ist tot
"Vdiq "Gandi i Ballkanit" shkruan gazeta austriake der Standard


Nė mesin e pregaditjeve pėr konferencėn e madhe tė Kosovės, e cila duhej tė filonte tė mėrkurėn nė Vienė, pason lajmi: pėr vdekjen Ibrahim Rugovės tė shtunėn.

Pėr shumicėn e kosovarėve lajmi i pikėllueshėm pėr vdekjen e presidentit tė tyre erdhi tejet befasues. Ai vuante nga kanceri i mishkėrive prej muajve dhe i ishte nėnshtruar kemo - terapisė, megjithėate edhe kėtė javė ėshtė paraqitur nė jetėn publike. Vėrehej i dobėsuar por i bindshėm qė do ta mund sėmundjen e tij dhe para sė gjithash tė plotėsohej ėndėrra e tij jetėsore - Pamvarėsinė e rajonit tė trazuar nga Serbia.

Rhein Zeitung

Der „Gandhi von Pristina” starb kurz vor seinem großen Ziel
"Gandi i Prishtinės" vdes pak para qėllimit tė Madh tė Tij
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 21:07   #42
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pas njė sėmundje tė rėndė, tė shtunėn nė Prishtinė vdiq kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova. Kėtė e ka konfirmuar pėr RTK-nė ministri i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri. Kryetari Rugova, 61 vjeēar ka kohė qė vuante nga sėmundja e kancerit tė lokalizuar nė mushkėri, ndėrsa pėr terapi mjekėsore kishte qėndruar nė Gjermani dhe kampin ushtarak tė Bondstillit. Kryetari Rugova ka ndėrruar jetė tė shtunėn, rreth orės 11.40 nė rezidencėn e tij nė lagjen Velania tė Prishtinės. Sipas Kornizės Kushtetuese vendin e kryetarit tė Kosovės do ta ushtrojė kryetari i Kuvendit tė Kosovės.Biografia:Ibrahim Rugova
(2 Dhjetor 1944 - 21 Janar 2006)


U lind nė fshatin Xėrrxė, komuna e Istogut, nė Kosovė, menjėherė mbas lindjes sė tij, mė 10 janar 1945, humbi babain i cili u pushkatua nga ēetnikėt qė vepronin nė teritorin e Kosovės. Mbas mbarimit tė shkollės fillore ai vazhdoi shkollimin e mesėm nė Pejė, tė cilin e kreu me suksesė nė vitin 1967. Studimet e larta i kreu nė Prishtinė, nė Fakultetin e Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės. Pas diplomoimit nė Degėn e Albanologjisė mė 1971 ai kaloi njė vit nė Ecole Pratique des Hautes Etudes tė Parisit pėr studime akademike nė degėn e letėrsisė. Nė vitin 1984 doktoroi nė Universitetin e Prishtinės nė degėn e Letėrsisė, po kėtė vitė u zgjodhė kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės.

Si kryetar i partis sė sapoformuar, tė quajtur Lidhja Demokratike e Kosovės u zgjodhė mė 23 dhjetor 1989. Si kryetarė i kėsaj partie, kontriboi nė disa ngjarje tė rėndėsishme nė teritorin e Dardanisė, siqė janė: Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992. Nė zgjedhjet e kuvendit i cili pėrbėhej nga tri parti kryesore tė Kosovės fiton partia e tij, mė kėtė si Kryetar i Republikės sė Kosovės, me shumicėn e votave zgjedhet Ibrahim Rugova.

Fondacionit Paul Litzer i Danimarkės nė vitin 1995 i jepė Ibrahim Rugoves Ēmimi pėr paqe . Mė 1996 zgjedhet si anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės dhe shpallet doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris. Nė zgjedhjet e mbajtura nė mars 1998 ai rizgjedhet nė poziten e kryetarit tė republikės, po nė kėtė vitė pranon Ēmimi Saharov nga Parlamentit Evropian.

Gjatė luftės sė Kosovės ai qėndroi nė Kosovė dhe paraburgoset sė bashku me familjen e tij nga qeveria e serbisė, e cila pas disa ditėsh maltretimi psiqikė i lejon ati dhe familjes sė tij largimin nga Bogradi. Nė vitin 1999 shpallet qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia) dhe nga qyteti gjerman Mynster (Münster) i ndahet Ēmimin pėr paqe. Mbas luftės kthehet nė Kosovė dhe nė zgjedhjet e mbajtura nėnė mbikqyrjen e komunitetit ndėrkombėtarė ai pėrsėri zgjedhet kryetar i Kosovės. Nė vitin 2000 pranon Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė Manuel Carrasco i Formiguera, nė Barcelonė.

Veprimtaria letrare e Ibrahim Rugovės ėshtė prezente para angazhimit tė tij politik. Kėshtu ai ishte si nismė redaktor nė gazeten Bota e Re, shkroi nė revisten shkencore Dituria qė botoheshin nė Prishtinė. Po ashtu punoi si hulumtues i letėrsisė nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės dhe pėr njė kohė ishte kryeredaktor i revistės sė kėtij instituti, Gjurmime albanologjike .

Autor i dhjetė librave. Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.
Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.

Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi. LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe edhe parti e grupe tė tjera.
Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės. Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992. LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.
Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.
Nėn udhėheqjen e Dr.Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000, si dhe zgjedhjet e para nacionale nė vitin 2001 dhe zgjedhjet e dyta lokale mė 2002. Poashtu LDK-ja nėn udhėheqjen e Dr. Rugovės i fitoi edhe zgjedhjet e fundit nacionale tė 23 tetorit 2004.

Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh President i Kosovės nė mars tė vitit 2002 nė bazė tė zgjedhjeve nacionale tė zhvilluara nė nėntor tė 2001, si dhe mė 3 dhjetor tė vitit 2004 u rizgjodh President i Kosovės nė bazė tė zgjedhjeve tė dyta nacionale tė 23 tetorit.
Ibrahim Rugova ėshtė edhe kryetar i LDK-sė.
Nė shtator 2005 u zgjodh shef i Ekipit Negociator pėr statusin Kosovės.

Ēmimi pėr paqe - (1995 Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė)
Doktor Nderi - (1996 Universitetit i Parisit VIII Sorbonė, Francė)
Honourus Causa
Ēmimi Saharov - (1998 Parlamentit Evropian)
Ēmimin pėr paqe - (1999 Qyteti Mynster (Münster), Gjermani)
Qytetar nderi i Venedikut - (1999)
Qytetar nderi i Milanos - (1999)
Qytetar nderi i Breshias (Brecscia) - (1999)
Ēmimin pėr paqe (2000 Unioni Demokratik i Katalonisė - Barcelonė, Spanjė)
Manuel Carrasco i Formiguera
Ēmim nderi pėr paqe nga qyteti i New Yorkut, SHBA (19 Nėntor 2005)
Pas vete ka lėnė bashkėshorten, dy djemė dhe njė vajzė.


presheva.com.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 21:27   #43
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shirak: Humbja e Rugovės, mė shumė se njė tragjedi

Prishtinė, 21 janar-Presidenti i Francės Zhak Shirak me njė telegram ngushėllon familjen Rugova duke shprehur besimin se Kosova do t'i afrohet Bashkimit Evropian.
"Me pikėllim mėsova pėr vdekjen e bashkėshortit tuaj, Kryetarit ibrahim Rugova. Nė kėto rrethana dhimbshurie, nė emrin tim dhe nė emėr tė Republikės franqeze ju shpreh ngushėllimet tona mė tė sinqertat. Ju lus qė t'i pėrcjellni ato me njė shprehje tė simpatisė sime tė thellė, fėmijėve tuaj Mendit, Ukės dhe Teutės.
Sot, Franca i jep homazhe rolit historik dhe kurajės politike qė animuan Ibrahim Rugovėn pėr tė mbrojtur gjatė viteve 1990 tė drejtat demokratike tė popullit kosovar dhe pėr tė punuar nė kthimin e paqės dhe pajtimit nė regjionin tuaj.
Mungesa e bashkėshortit tuaj, tani kur kanė filluar bisedimet pėr ēėshtjen e statusit final, bėhet tani edhe mė tragjike. Pėrgjegjėsia tani i takon tė gjithė pėrgjegjėsve politik pėr tė marrė pėrsipėr amanetin e tij dhe tė shpien nė tė mirė procesin e negociatave me njė shpirt realizmi, tolerance dhe dialogu siē e kishte ai. Franca shpreh urimin qė Kosova do i tregohet besnike kėtij zhvillimi tė thellėsimit tė pajtimiy, provė kjo qė Kosova do i tregohet besnike kėtij zhvillimi tė thellėsimit tė pajtimiy, provė kjo qė Kosova duhet tė kaloj pėr t’ju afruar Bashkimit Europian.
Edhe njėherė, me ngushėllimet e mia, ju lutem pranoni, Zonjė, shprehjen e konsideratės sime mė tė lartė, dhe tė solidaritetit tim tė ndershėm nė pikėllimin dhe dhimbjen tuaj".
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 21:28   #44
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Nga gazata suedeze GT Expres

Ibrahim Rugova mbijetoj edhe pse shumė tė aferm tė tij u vranė .
Ai u zgjodhė e ri-zgjodhė cdo here si president i Kosoves kohė pas kohe.
Vdiq nė momentin kur duhet tė zgjidhej statusi pėrfundimtar pėr tė ardhmen e Kosoves -si njė shtet i pamvarur , pjėsė e Serbisė ose pjesė e Shqiperis.

Stefan Hjärten
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-06, 21:54   #45
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fon Habsburg: Rugova punoi qė liria e popullit tė Kosovės tė realizohet nėpėrmjet Evropės sė bashkuar.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.