Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-04-06, 21:05   #16
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vranina
Sfidė, a eshte fjal shqipe?
Fjale shqipe duhet te jete ballafaqoj...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-04-06, 21:21   #17
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Si fale shqipe duhet te jete ballafaqim
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-06, 09:12   #18
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Si fale shqipe duhet te jete ballafaqim


**********
**********
**********

Arb,tė pėrshėndes dhe pajtohem plotėsisht.

Mendimi im ėshtė,qė mediat e shkruara dhe elektronike duhet qė tė fillojnė ta zgjedhin fjalorin me tė cilin flasin.Pikėrisht mbrėmė nė emisionin e lajmeve kryesore tė RTK-sė u pėrmend fjala ,,sfidė,, e cila nė shqip do tė ishte ashtu si e ka spjeguar Arb.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-06, 17:16   #19
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vetima
Pershendetje te gjithve juve.
Edhe une kam ni pytje per fjalen Dencetntralizim dhe centralizim ,e di me duket jane terme juridike ,por nuk i kuptoj kjart ne gjuhen shqipe zdi ti definoj mir e thueje se hiq ne gjuhen shqipe.

A dot mi definoni sadopak keto fjal?
Ju faliminderoj dhe ju kerkoj mirekuptim ,besoj se nuk asht turp qe po pyeti!
Fjalor i shqipes sė sotme

Centralizim – Pėrqendrim nė njė pushtet tė vetėm shtetėror, nėn njė drejtim tė vetėm; pėrqendrim nė duart e shtetit.

Decentralizim – Shpėrqendrim i pushtetit, kalim i njė pjese tė funksioneve tė organeve qendrore organeve mė tė ulėta; dobėsim i centralizimit.

Pėr etimologjinė ....
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-06, 19:51   #20
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Kush mundet te me tregoje a eshte fjala asimlim shqipe
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-06, 11:09   #21
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
Kush mundet te me tregoje a eshte fjala asimlim shqipe

**********
**********
**********

I nderuari lali,
unė po fillojė pak mė ndryshe me spjegimin e kėsaj fjale !.

Ēdo njeri ka identitetin e vet,ēdo njeri ka zakonet e veta,ēdo njeri ka tiparet e veta tė cilat reflektojnė pasqyrėn e atij njeriu.

Asimilim,fjala adekuate nė gjuhėn shqipe ėshtė Pėrngjashmim,pėr tė pėrngjarė,pėrngjarje.

Tash do tė pyeste dikush,se a ėshtė keq pėrngjashmimi ?.

Pėrgjigja ėshtė :

Dora i ka pesė gishta,asnjėri nuk i pėrngjan,qoftė nga madhėsia,qoftė nga gjerėsia,tjetėrit !!.
Prandaj edhe pėrngjashmimi do tė thotė,tė humbėsh zakonet,traditat,tiparet,kombin tėnd dhe ti pėrngjash njė tė huaji,qė nė tė vertet (realitet) do tė thotė ,tė bėhesh sikur atij qė i pėrngjan.
Ky Pėrngjashmimi (Asimilimi),pėrdoret vetėm nė raste kur bėhet fjala e njė populli,pra e humb Kombėtaritetin tėnd , e ndėrron kombėtaritetin.
Po ti zgjedhim tiparet e vėllaut tonė shqiptarė,kjo nuk do tė thotė pėrngjashmim (asimilim) i tėrėsishėm !!.


Me shpresė se kam mund tė japė pėrgjigje tė pėrshėndet me respekt dhe nderime


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-06, 17:29   #22
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Kodra te falenderoj nga zemra per kohen qe keni shpenzuar te jipni kete sqarim.Shume mire e keni sqaruar .

Perzemersisht Lali
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-06, 18:21   #23
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

I nderuari Dilaver tė pershendes dhe te faleminderoj perzemersisht qe gjithmone gjete kohen te mju pergjigjesh kerkesave te mija.

Rrespekt per ty dhe te faleminderoj shumė.
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-06, 13:23   #24
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
Kush mundet te me tregoje a eshte fjala asimlim shqipe
Fjala "asimilim" fare mire mund te zevendesohet me fjalen "tjetersim".
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 15:19   #25
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Dilaveri ka dhene nje shpjegim shume te mire te fjaleve te huaja "decentralizim" dhe "centralizim".

Centralizim
= perqendrim;
Decentralizim = shperqendrim;
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-06, 12:33   #26
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Fjala "asimilim" fare mire mund te zevendesohet me fjalen "tjetersim".

**********
**********
**********


Pajtohem plotėsisht,pėrshėndetje i nderuari KaltKodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-06, 09:30   #27
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe pse me shkreps e dhezi cigaren,prape e kam nje pyetje:


A eshte fjale shqipe qibrit ?


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-06, 11:16   #28
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti
Edhe pse me shkreps e dhezi cigaren,prape e kam nje pyetje:


A eshte fjale shqipe qibrit ?


.
Fjala "qibrit" ka etimologji(prejardhje) turke.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-06, 13:36   #29
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

asimilim-i (lat. assimilatio-pėrgjasim)

1. Biologji - pėrvetėsim i njė lėnde, duke e pėrpunuar nė organizėm, tretje, thithje
2. Linguistikė - pėrngjasim, tė bėrėt tė njejtė ose tė ngjashėm me vetėn (pėr tinguj)
3. Figurativisht - pėrvetėsim mirė i njė mėsimi, tė fituarit e dijes e tė
njohurive duke i tretur mirė
4. Shkrirje e njė populli ose e njė kombi, duke e bėrė tė humbasė
veēoritė e tij kombėtare dhe tė pėrvetėsoj ato tė njė populli a kombi tjetėr


asimiloj
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-05-06, 14:00   #30
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Do tė doja tė di mė tepėr pėr fjalėt Injorant, Injorancė dhe Injorim.


Ju falėnderoj paraprakisht.


Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.