Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-05-06, 14:47   #31
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Do tė doja tė di mė tepėr pėr fjalėt Injorant, Injorancė dhe Injorim.


Ju falėnderoj paraprakisht.

**********
**********
**********

E nderuara Murgesha,

Personi 1, Injoron Personin 2,do tė thotė Personi 1 bėn mospėrfillje pėr Personin 2,nuk e merr fjalėn e Personit 1 pėr fjalė,ndoshta e dėgjon atė fjalė por e mospėrfillė.
Mund tė thuhet se,edhe ėshtė Mosrespektim ,sepse nėse unė nuk pėrgjigjem nė ndonjė pyetje edhe pse e kam dėgjuar pyetjen apo e kam lexuar pyetjen dhe kėtė pyetje e di,atėherė pėrkundėr atij qė ka shtruar pyetjen,jam i parespekt.
Pėr kėtė gjė,ėshtė mė mirė tė them:
Nuk e di kėtė pyetje,apo edhe Nuk dua tė pėrgjigjem,sesa tė mospėrfillėsh.

Injorant = Mospėrfillės

Injorancė = Mospėrfillje

Injorim = Mospėrfillje


Tė pėrshėndet

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-05-06, 15:50   #32
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

injorancė-a f. (lat. ignoratia-padije)
1. padituri, padije, mungesė arsimi
2. iron. njohje fare e cekėt ose shumė
e kufizuar e diēkaje; trashtinėinjorant-i m. (lat. ignorans-padije)
1. Njeri i pashkollė, i paditur
2. Ai qė njeh diēka nė mėnyrė fare tė
cekėt ose shumė tė kufizuar
3. Njeri i pagdhendur qė nuk di tė
sillet nė jetė
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-06, 09:52   #33
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Fjala "qibrit" ka etimologji(prejardhje) turke.

E qfare fjale i pershtatet qibritit ,qysh me thane shqip ?

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-06, 14:20   #34
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

qibrit-i m. (arabisht kibrit - squfur; turqisht kibrit)
shqip shkrepėse
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-06, 19:35   #35
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
qibrit-i m. (arabisht kibrit - squfur; turqisht kibrit)
shqip shkrepėse

**********
**********
**********

I nderuari pokeri,
tė falemnderoj pėr kėto spjegime,duhet tė punojmė sa mė shumė qė kėto barbarizma,ti heqim njėherė e pėrgjithmonė nga gjuha shqipe.


Tė pėrshėndet

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-06, 22:19   #36
Dijedoni
 
Anėtarėsuar: 24-04-06
Vendndodhja: Nė shtėpi
Postime: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Fjala "biblioteka" me origj.franēeze, mendoj se nė gjuhėn shqipe ma mirė ishte kishte me qenė "Libraria",psh.libraria e qytetit, libraria universitare etj.(anglisht pėrdoret "Library" d.m.th vendi ku rrinė librat,lexohen,studiohen etj.),ndėrsa fjala "bibliotekė" po tingėllon si vend ku mbahen vetėm biblat.
Pėrshendetje dhe pres komentin tuaj.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-06, 23:59   #37
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dijedoni
Fjala "biblioteka" me origj.franēeze, mendoj se nė gjuhėn shqipe ma mirė ishte kishte me qenė "Libraria",psh.libraria e qytetit, libraria universitare etj.(anglisht pėrdoret "Library" d.m.th vendi ku rrinė librat,lexohen,studiohen etj.),ndėrsa fjala "bibliotekė" po tingėllon si vend ku mbahen vetėm biblat.
Pėrshendetje dhe pres komentin tuaj.
bibliotekė-a, ėshtė fjalė me origjinė greke (jo frenge), qė do tė thotė; BIBLIO- LIBĖR dhe TEKOS-ARKĖ, SANDĖK, VEND.

1. Institucioni qė merret me ruajtjen dhe pėrpunimin e librave, tė revistave e botimeve tjera: ndėrtesa ose sallae kėtij institucioni.
2 Tėrėsia e librave qė ka mbledhur dikush pėr t'i lexuar ose pėr tė punuar me to.
3. Raft i posaēėm nė tė cilin mbahen librat
4. Libra me pėrmbajtje apo tematikė tė afėrt ose me pėrmasa tė njėllojta, qė shtypen varg nga njė shtėpi botuese apo qė i drejtohen njė grupi tė caktuar lexuesish.


librari-a, ėshtė fjalė e origjinės latine (jo angleze) (LIBRARIUS) qė do tė thotė librashitės, (shitore librash).

I solla tė dy shembujt, me qėllim qė tė jetė sa mė e qartė,
se pse duhet pėrdorur tė dyja fjalėt. Megjithatė, kuptimėsia
e tė dyjave dallon shumė.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-06, 20:30   #38
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tė nderuar Kodra dhe Poker ju falėnderoj pėr pėrgjigjet e juaja.

Tani do tė vazhdoj edhe me fjalėn Perfekt.
Mė intereson prejardhja e saj dhe si do tė ishte mė e pranueshme nė gjuhėn shqipe?
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-06, 20:39   #39
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Tė nderuar Kodra dhe Poker ju falėnderoj pėr pėrgjigjet e juaja.

Tani do tė vazhdoj edhe me fjalėn Perfekt.
Mė intereson prejardhja e saj dhe si do tė ishte mė e pranueshme nė gjuhėn shqipe?

Per kete fjale s pi ja lshoj udhen askujt hahahha

Perfekt,don me thane i Perkryem


kadal dale du me krye fakultetin


Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-06, 20:46   #40
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti
Per kete fjale s pi ja lshoj udhen askujt hahahha

Perfekt,don me thane i Perkryem


kadal dale du me krye fakultetin


Artisti
Hahahahah po atėherė trego nėse ėshtė fjalė shqipe a po jo??
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-06, 20:55   #41
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Hahahahah po atėherė trego nėse ėshtė fjalė shqipe a po jo??
Sipas do te dhenave sekrete,kjo fjale nuk eshte shqip,po vjen nga Latinishtja;

Perfektionismus

Perkryerjenqofse se kam mire,mos ma beni rrafsh se tani s ju kam shok e shoqe,ju prishna hahahaha.


Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-06, 21:24   #42
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti
Sipas do te dhenave sekrete,kjo fjale nuk eshte shqip,po vjen nga Latinishtja;

Perfektionismus

Perkryerjenqofse se kam mire,mos ma beni rrafsh se tani s ju kam shok e shoqe,ju prishna hahahaha.


Artisti
Nuk do ta bėj rrafsh, por e ke saktė.

perfekt-i, mashk. (latinisht perfectus- i kryer)(gramatikė, i kryer, e
kryer pėr kohėn e foljeve)

perfeksion-i (latinisht perfectio-kryerje, pėrkryerje, pėrsosmėri)
Tani, a ėshtė fjalė shqipe, duhet thėnė po, por me etimologji
latine.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-06, 21:49   #43
Dijedoni
 
Anėtarėsuar: 24-04-06
Vendndodhja: Nė shtėpi
Postime: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
bibliotekė-a, ėshtė fjalė me origjinė greke (jo frenge), qė do tė thotė; BIBLIO- LIBĖR dhe TEKOS-ARKĖ, SANDĖK, VEND.

1. Institucioni qė merret me ruajtjen dhe pėrpunimin e librave, tė revistave e botimeve tjera: ndėrtesa ose sallae kėtij institucioni.
2 Tėrėsia e librave qė ka mbledhur dikush pėr t'i lexuar ose pėr tė punuar me to.
3. Raft i posaēėm nė tė cilin mbahen librat
4. Libra me pėrmbajtje apo tematikė tė afėrt ose me pėrmasa tė njėllojta, qė shtypen varg nga njė shtėpi botuese apo qė i drejtohen njė grupi tė caktuar lexuesish.


librari-a, ėshtė fjalė e origjinės latine (jo angleze) (LIBRARIUS) qė do tė thotė librashitės, (shitore librash).

I solla tė dy shembujt, me qėllim qė tė jetė sa mė e qartė,
se pse duhet pėrdorur tė dyja fjalėt. Megjithatė, kuptimėsia
e tė dyjave dallon shumė.
Unė i kam tė qarta kuptimet por po mė duket se gabim po i pėrdorim.Flm. pėr sqarimin e origjinės sė fjalės “bibliotekė”,natyrisht qė prej latinishtės shumė gjuhė e kanė origjinėn etj. mirėpo ke harruar me cekė kuptimin parėsor se biblioteka ėshtė edhe vend ku huazohen, lexohen dhe studiohen libra e materiale tjera.Te ne fjala librari pėrdoret pėr shitjen e librave,fletoreve,ēantave,lapsave,materialeve tė ndryshme pėr zyrė etj. E jo vetėm pėr libra.Ndėrsa “bibliotekė” kryesisht kemi tė bėjm me libra.A po e sheh dallimin, unė vetėm po them se ndoshta nė shqip tingėllon ma mire psh. Libraria kombėtare (National Library) e s“mund tė themi psh.Nė jetėn time shumė bibla kam lexuar ose Mami mė ka blerė shumė bibla nė Londėr..etj.Mos harro se ēdo njeri mund tė gaboj,shkenctar e gjuhėtar etj.Pėrshendetje dhe shėndet.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-06, 16:40   #44
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Flm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
Nuk do ta bėj rrafsh, por e ke saktė.

perfekt-i, mashk. (latinisht perfectus- i kryer)(gramatikė, i kryer, e
kryer pėr kohėn e foljeve)

perfeksion-i (latinisht perfectio-kryerje, pėrkryerje, pėrsosmėri)
Tani, a ėshtė fjalė shqipe, duhet thėnė po, por me etimologji
latine.
Faleminderit Poker pėr kėtė dhe shpjegimet tjera lidhur me kėtė temė.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-06, 21:15   #45
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Paradox:Ket fjale shpesh e has ne rtv bile ka edhe nje program dokumentar te titulluar keshtu,e has ne shtyp,bile koheve te fundit e kam degjuar edhe ne nje kenge.
Paradox :Une e kuptoj ket fjale si diqka te vjeter,diqka qe rralle ndodh por ne fakte kuptimin e verrtet te kesaj fjale nese ka nje te tille nuk e di.
Pra me intereson te di kuptimin dhe domethenjen e kesaj fjale,dhe dua te di nese kjo eshte fjale shqipe por se besoj.
Ju falemnderit.


Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.