Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-01-08, 13:48   #16
Artan Shirqi
 
Anėtarėsuar: 14-01-08
Postime: 1
Artan Shirqi i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

I nderuar zoteri!

Personalisht nuk jam gjuhtar (dmth nuk merrem me studimin e gjuhes shqipe) por nje gje eshte e sigurt: kompliment nuk eshte fjale e gjuhes tone. Fjala nga e cila derivon eshte "complimenti" (italsht) dhe me njohurite e mia nga kjo gjuhe do te thote: pergezime, urime per nje veprim ose sjellje te caktuar. Shpresoj qe sado pak te kem ndihmuar ne mirkuptimin e fjales se siperpermendur.
Artan Shirqi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-02-08, 02:47   #17
Musa Kaci
 
Anėtarėsuar: 10-02-08
Postime: 10
Musa Kaci i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kaci
Pershendetje te nderuar forumista

Po e hapi kete teme qe te i ndimojme njeri tjetrin ne fjale shqipe.

Psh mua me intereson ta di ne detaje se qka don te thot fjala KOMPLIMENT ???
Pershendetje forumi, pershendetje dhe Kaci gjithashtu.
ndersa kerkoja fjalorin shqip-shqip ne internet, dhe s'e gjeta, gjeta kete teme ne kete forum dhe u rregjistrova.
Fjala, kuptimin e se ciles nuk e kisha plotesisht te qarte eshte "polemike" dhe e gjeta ne merriam webster.
an aggressive attack on or refutation of the opinions or principles of another
po fjalori shqip si e paraqet kuptimin e kesaj fjale?

p.s. Mr. Kaci, eshte ky mbiemri yt apo emeri, pasi mbiemri im eshte sic ke ti nickname.
Musa Kaci Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 11:57   #18
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Musa Kaci
Pershendetje forumi, pershendetje dhe Kaci gjithashtu.
ndersa kerkoja fjalorin shqip-shqip ne internet, dhe s'e gjeta, gjeta kete teme ne kete forum dhe u rregjistrova.
Fjala, kuptimin e se ciles nuk e kisha plotesisht te qarte eshte "polemike" dhe e gjeta ne merriam webster.
an aggressive attack on or refutation of the opinions or principles of another
po fjalori shqip si e paraqet kuptimin e kesaj fjale?

p.s. Mr. Kaci, eshte ky mbiemri yt apo emeri, pasi mbiemri im eshte sic ke ti nickname.
Nė "Fjalor i gjuhės sė sotme shqipe", botim i vitit 1981 nga Rilindja, faqe 1513, shpjegimi i fjalės "polemikė" ėshtė kėshtu:

POLEMIK/Ė~A f.sh.~A, ~AT. Diskutim i gjallė me pėrgjigje e kundėrpėrgjigje, qė zhvillohet ndėrmjet dy a mė shumė njerėzve, palėve, partive etj., kur ndeshen pikėpamje tė kundėrta ose rriten ēėshtjet politike, shkencore, letrare etj.; debat, rragatė. Polemikė luftarake (e gjallė, e hapur). Polemikė ideologjike (politike). Polemikė shkencore (letrare). Ndez polemikėn. Hyj nė polemikė. Bėj polemikė me dikė.

__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 22:59   #19
Musa Kaci
 
Anėtarėsuar: 10-02-08
Postime: 10
Musa Kaci i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Pershendetje rilinda!
Une duke u munduar te zgjedh njerin disa terma persa i perket nje postimi diku ne nje forum mendova te pyes per kete term te cilin e gjeta diku por nuk ia dija kuptimin e sakte.
Kisha dy variante, nje "diskutim" dhe varianti i dyte "debat". Mirpo nga keto te dy di qe si perfundim te diskutimit apo debatit do arrihet ne nje konkluzion te sakte te perbashket, ndersa polemika eshte ndeshje e konkludimeve te ndryshme. Ndoshta pas diskutimesh e debatesh eshte konkluduar ne ide te kunderta apo te ndryshme dhe atehere polemizohet.
Gjithsesi te falenderoj per ndihmen duke sjelle shpjegimin e termit per te cilin kisha paqartesi.
Musa Kaci Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-08, 21:43   #20
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Musa Kaci
Pershendetje rilinda!
Une duke u munduar te zgjedh njerin disa terma persa i perket nje postimi diku ne nje forum mendova te pyes per kete term te cilin e gjeta diku por nuk ia dija kuptimin e sakte.
Kisha dy variante, nje "diskutim" dhe varianti i dyte "debat". Mirpo nga keto te dy di qe si perfundim te diskutimit apo debatit do arrihet ne nje konkluzion te sakte te perbashket, ndersa polemika eshte ndeshje e konkludimeve te ndryshme. Ndoshta pas diskutimesh e debatesh eshte konkluduar ne ide te kunderta apo te ndryshme dhe atehere polemizohet.
Gjithsesi te falenderoj per ndihmen duke sjelle shpjegimin e termit per te cilin kisha paqartesi.

Zoteri Kaci, me sa e di une nuk do te thote se diskutimi apo debati perfundojne me nje zgjidhje te sakte te perbashket.

Ka diskutime ku nuk arrihet ndonje zgjidhje e ky diskutim quhet polemik, po edhe diskutimi i arritjes se nje zgjidhje te perbashket quhet polemik.

Ne fakt ēdo mendim i pasuar nga kundermendimi i tjetrit quhet diskutim,debat,polemik, pa marre parasysh se ēfare perfundimi vie .

Kjo ishte ajo qe desha te them

Po di po di

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Artisti : 23-02-08 nė 21:45
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-08, 18:41   #21
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim AW: Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artan Shirqi
I nderuar zoteri!

Personalisht nuk jam gjuhtar (dmth nuk merrem me studimin e gjuhes shqipe) por nje gje eshte e sigurt: kompliment nuk eshte fjale e gjuhes tone. Fjala nga e cila derivon eshte "complimenti" (italsht) dhe me njohurite e mia nga kjo gjuhe do te thote: pergezime, urime per nje veprim ose sjellje te caktuar. Shpresoj qe sado pak te kem ndihmuar ne mirkuptimin e fjales se siperpermendur.
Pershendetje nga Aferdita
kisha dashte me dite domethenjen a fjales Efeminizem flm.....
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-09, 21:17   #22
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

efeminizėm - Diē qė vjen nga gjinia femėrore. (diēka femėrore)
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-09, 23:35   #23
Panja
 
Anėtarėsuar: 15-11-09
Postime: 1
Panja i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

e di njeri kuptimin e fjales MYTEBER ne shqip. Ju lutem me shkruani.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Panja : 15-11-09 nė 23:36
Panja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-09, 00:08   #24
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panja
e di njeri kuptimin e fjales MYTEBER ne shqip. Ju lutem me shkruani.
Myteber do tė thotė i zgjedhur.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-09, 00:10   #25
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panja
e di njeri kuptimin e fjales MYTEBER ne shqip. Ju lutem me shkruani.
Myteber - i - Njeri qė mbahet si i shqaur dhe qė ėshtė mėsuar t'i shkojė fjala kudo; kapadai.
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 16-11-09 nė 00:10
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-09, 21:23   #26
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Nje spjegim per fjalet SREHE dhe URREJTEJE !?

A mund te jene me kuptimet

Nuk te rrehe -S'trrehe
dhe
U rrejta!! U mashtrova!??
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-09, 22:25   #27
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Nje spjegim per fjalet SREHE dhe URREJTEJE !?

A mund te jene me kuptimet

Nuk te rrehe -S'trrehe
dhe
U rrejta!! U mashtrova!??
GURI,
m'erdhi interesant kjo teoria yte. Me siguri ke menduar mė gjat lidhje me kėto shprehje.

M'detyrove t'ia lėshoj njė sy fjalorit...mirėpo, fjalori shqip-shqip s'merret me prejardhjen e fjalėve...As unė s'jam ekspert i kėsaj fushe por, meqė mė frymėzove tė mendoj pak...

...sipas mendimit tim, nuk e ke aq larg.


Strehė - Ika nė njė vend ku s'rrehė askush, ku je (mė i sigurtė) nga rrahja.
U strehova - i ika rrahjes...

Urrejtje - Siē kam lexuar unė, kanė ekzistuar kohėra kur nuk ka pasur rrena ose mashtrime. Kėshtuqė nuk ka pasur as shprehje adekuate pėr diēka inekzistente... Kur ėshtė shfaqur ajo, me siguri qė ka qenė diēka e papėlqyeshme/pamoralshme... ashtuqė s'ėshtė larg mendjes qė edhe kjo ėshtė e vėrtetė : Urrejtje nga rrejtje, u rreva...

Pale mos po na del edhe dikush nė ndihmė?!


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-09, 09:04   #28
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Ka edhe shume fjale te tilla por une i mora si shembuj karakteristik dhe me nje kuptim te thelle dhe autokton ne Gjuhen Shqipe.
Mandej kuptimi i fjales URREJTEJE ,nise nga ktu ,nuk del fajsia vetem e pales tjeter por kjo fajesi duhet te perpjestohet ne mes te dy paleve -asaj qe ka rrejte dhe kesaj qe e ka pranu rrenen!!
Thjeshte ,nese nuk gabohem ,kuptimi i kesaj fjale nuk eshte edhe aq i "zi" sa ne nganjehere mendojme!!

STREHE ! Jo vetem rrahjes por edhe qe te mos lage shiu p.sh!
P.sh STREHA e shtepise!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 23-11-09 nė 09:08
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-09, 12:48   #29
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

*

Shpesh mė ka ra rasti t'i lexoj dy shprehje me kuptim tė njėjtė:

Shinė/shinat dhe (Shqipėri)
Binar/ėt (Kosovė...)

Cila, sipas jush, ėshtė mė e drejtė?


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-09, 22:22   #30
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalor shqip-shqip

Mendoj se fjala urrej ka burim tė diskutuar etimologjik.
Mė poshtė po e sjell mendimin e etimologėve tanė e tė huaj, pjesė tė shkeputura tė shpjegimit tė kėsaj fjale nga Studime etimologjike nė fushė tė shqipes pjesa VII Autor Prof. Eqrem Ēabej.

SREH apo STREHĖ ?


Urrej, urrejtje Merret qė prej G. Mayerit 459 e kėtej, bashk me rum. Urasc “urrej” auri “me urrye” urą “urrejtje”, si njė huazim i lat. horreo horrėre “shtangohem, ngrij, me ngrihen qimet pėrpjetė, mė pėrqethet shtati”.
Kristoforidhi e jep si fjalė tė toskėrishtės, duke dhėnė pėr gegėrishten si s hprehje pėrgjegjėse marrė meni. Autoret e vjetėr tė Veriut nuk e kanė kėtė fjalė, po pėrdorin njė shprehje tė afėr me atė qė sjell Kristoforidhi: Buzuku ( pėrse o njanėt tė kete menī, e tjetrin ta doe).
Fjala nga sa dihet, del, si folje, per herė tė parė ne shkrime toskerishte. Fjala me anė tjetėr nuk shfaqet gjekundi ne toskerishtėn e vjetėr , qe ruhet nė thelb nė kolonitė e Greqisė e Italisė. Kėto deshmi deftojnė se kemi tė bėjmė me njė fjalė dialektore, qė me anė tė shkrimit e tė shkollės u bė e mbarė gjuhės. Me kėtė pėrhapje tė gjerė nė truallin e kėsaj gjuhe. Kėtyre rrethanave tė shqipes – pėrhapje e kufizuar, deshmim relativisht i vonė – u shtohet fakti tjetėr qė lat. Horrėre nuk rron nė gjuhėt romane. Pėr keto arsye do tė pranohet qė burimi i shq. urrej e i rum. urasc urī prej latinishtes mbetet i dyshimtė. Njė formim i fjalės me mjetet e shqipes ėshtė i mundur.
Mund tė mendohet qė urrej mund tė jetė njė prejfoljor mė –nj i –re-sė (vė re roe oroe), afėrsisht ashtu si ėshtė vrej vėrej, qė pra kuptimi i pare i saj tė kete qenė “shikoj”, me njė zhvillim tė mėtejmė nė shikoj “shikoj shtrembėr, shikoj me mėri, urrej”.
Khs. Pėr njė tė tillė zhvillim kuptimi lat. invideo “kam zili, kam smirė, kam resė” invida “zili, smir, resė”: video shoh, kėqyr, vėshtroj”.
Nga shqipja vetė khs. resė hidherim qė ndjejmė pėr njė gjė qė ka tjetri e duam ta kemi ne, zili, nakar, smir” resoj “e kam resė, marr mė sysh”,resatar, restar, reszi ”smirzi “: resė “ai vend nė lumė ku ruajnė natėn pėr tė gjuar peshkun kur rreh; pusi, pritė, roje”: re (vė re), ruaj (sh. resė). Prefiksi u- shfaqet nė shqipen jo vetėm ne emra (uvč, uvesė etj.), po edhe nė folje, si tė uryej (Gazulli): ryej, sh. Xhuvaniabej BSS IV (1956) 100. Te urrej, pėrkundrejt trajtave ndurej e urej tė Boēarit e tė Grigorit, r-ja e forte ėshtė pėrftuar si njė germinacion ekspresiv, i kuptueshėm nė njė fjalė tė sferės afektive siē ėshtė kjo.
Nė qoftė se ky shpjegim i fjalės ėshtė i drejtė, atėherė rum. urī buron prej shqipes.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.