Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-01-07, 19:52   #31
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Njė grua shtatzėnė nė muajin e nėntė vuan nga pikimi i pandėrprerė i urinės. Pėr kėtė shkak ajo e la faljen e namazit nė muajin e fundit tė barrės. A ėshtė e lejueshme kjo gjė? Nėse jo, ē’duhet tė bėjė ajo?

Pėrgjigjja:

Pėrgjigje: Nė raste tė tilla gruaja nuk duhet ta lėrė namazin, por duhet tė falet duke marrė abdest pėr ēdo namaz e duke pastruar vendin nga ku del urina me njė copė tė pastėr, ashtu siē vepron edhe gruaja mustehada. Asaj i lejohet qė tė bashkojė namazin e drekės me tė ikindisė dhe namazin e akshamit me atė tė jacisė, ashtu siē i lejohet edhe gruas mustehada.
Ajo duhet t’i zėvendėsojė tė gjitha namazet e lėna nė muajin e fundit tė barrės dhe tė pendohet pėr atė qė ka bėrė, duke vendosur qė tė mos e pėrsėrisė herėn tjetėr kėtė gjynah. All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Pendohuni tek All-llahu, tė gjithė ju o besimtarė, nėse doni tė shpėtoni”. (El-Enbija:31)
Ibėn Bazi, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-01-07, 19:53   #32
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: A e kam tė detyrueshme faljen nėse ndjej dhembjet e lindjes?

Pėrgjigjja:

Nėse gruaja nuk ėshtė me menstruacione apo lehonė, atėherė falja ėshtė e detyrueshme pėr tė. Nėse rrjedhja e gjakut fillon njė ose dy ditė para lindjes, atėherė ky gjak konsiderohet prej gjakut tė lehonisė. Nėse dhembjet e lindjes nuk shoqėrohen me daljen e gjakut, atėherė gruaja duhet tė falet edhe nėse ndjen dhembjet e lindjes, pasi ajo ėshtė nė pozitėn e tė sėmurit, i cili duhet tė falet megjithėse ndjen dhembjet e sėmundjes. Nė tė njėjtėn kohė, duhet tė kemi parasysh se askujt nuk i lejohet lėnia e namazit, pėrderisa mendja e tij ėshtė nė rregull, d.m.th. nuk vuan nga ndonjė sėmundje psikike.
Ibėn Xhibrini, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:53   #33
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: A duhet tė falet dhe tė agjėrojė gruaja lehonė, nėse pastrohet para plotėsimit tė dyzet ditėve? Nėse i vijnė menstruacionet pas kėsaj, a duhet ta prishė agjėrimin dhe nėse pastrohet pėrsėri, a duhet tė falet e tė agjėrojė apo jo?

Pėrgjigjja:

Nėse gruaja lehonė pastrohet para plotėsimit tė dyzet ditėve, atėherė ajo duhet tė lahet, tė falet, tė agjėrojė Ramazanin dhe, nė tė njėjtėn kohė, i lejohet qė tė kryejė marrėdhėnie seksuale me tė shoqin. Nėse rrjedhja e gjakut rikthehet pėrsėri gjatė 40 ditėshit, atėherė, sipas mendimit mė tė saktė tė dijetarėve, ajo konsiderohet pėrsėri lehonė, derisa tė plotėsohen 40 ditėt.
Nėse rrjedhja e gjakut vazhdon pas plotėsimit tė dyzet ditėve, atėherė gjaku qė del prej saj ėshtė gjak i prishur, andaj gruaja konsiderohet e pastėr, d.m.th. asaj i lejohet tė falet, tė agjėrojė dhe tė kryejė marrėdhėnie seksuale me tė shoqin, sepse gjendja e saj ėshtė e ngjashme me gjendjen e gruas mustehada. Ajo duhet tė pastrohet dhe tė vendosė njė copė tė pastėr brenda vendit tė daljes sė gjakut, pėr tė penguar daljen e tij, ashtu siē duhet tė marrė abdest pėr ēdo namaz, sepse kėshtu ka urdhėruar Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
Kur t’i vijnė menstruacionet, ajo duhet tė lėrė namazin, agjėrimin dhe kontaktet seksuale me tė shoqin, derisa tė ndėrpritet plotėsisht rrjedhja e gjakut.
Ibėn Bazi, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:54   #34
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: A lejohet qė tė falet namazi i natės duke parė nė Kur’anin e hapur, sepse unė nuk di shumė sure pėrmendėsh, por dėshiroj qė, gjatė namazit tė natės, tė pėrfundoj leximin e tėrė Kur’anit?

Pėrgjigjja:

Njė numėr i madh dijetarėsh janė tė mendimit se kjo gjė ėshtė e lejuar, pasi Dheukani, shėrbėtori i Aishes, ka falur namazin e teravive gjatė muajit tė Ramazanit duke lexuar me Kur’an tė hapur. (Transmeton Buhariu)Ata qė e ndalojnė kėtė gjė nuk kanė ndonjė argument tė konsiderueshėm, mbi tė cilin mund tė bazohemi. Nga ana tjetėr, jo tė gjithė njerėzit janė nė gjendje tė mėsojnė pėrmendėsh Kur’anin, andaj lind nevoja e leximit me Kur’an tė hapur, sidomos gjatė namazit tė natės dhe namazit tė teravisė. NAMAZI I NATثS DHE LEXIMI Nث KUR’AN
Ibėn Bazi, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:55   #35
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: A merr gjynahe ai person qė e fal namazin e sabahut dy orė para namazit tė drekės, duke pasur parasysh se gjatė gjithė kėsaj kohe ka qenė nė gjumė?

Pėrgjigjja:

Vonimi pa arsye i namazit nga koha e tij nuk ėshtė i lejuar. Gjumi nuk mund tė jetė justifikim pėr kėdo, sepse muslimani duhet tė bjerė tė flejė herėt, ose tė porosisė dikė qė ta zgjojė nė mėnyrė qė tė zgjohet e ta falė namazin me kohė. Falja e namazit tė sabahut pas lindjes sė diellit, ėshtė tregues i mosdhėnies rėndėsi faljes sė namazit nė kohėn e tij. Sido qė tė jetė, muslimani duhet ta falė nėmazin nė kohėn mė tė afėrt, menjėherė sapo tė kujtohet apo tė zgjohet.
VONIMI I NAMAZIT
Ibėn Xhibrini, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:55   #36
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Kur duhet tė zėvendėsohet namazi i jacisė, nėse mė ka zėnė gjumi dhe jam kujtuar vetėm pasi kam falur namazin e sabahut? A duhet ta falė bashkė me namazin e jacisė sė ditės sė ardhshme, apo ta falė menjėherė sapo tė mė kujtohet?

Pėrgjigjja:

Nė njė hadith tė saktė Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Nėse dikush nuk e falė namazin nė kohėn e tij pėr shkak tė gjumit apo harresės, atėherė duhet ta falė menjėherė sapo ti kujtohet. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė kompenzuar namazin e lėnė...”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)Duke u bazuar nė hadithin e mėsipėrm, nxjerrim si pėrfundim se namazi i lėnė nuk duhet tė vonohet deri nė ditėn e nesėrme, por duhet tė falet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, e madje edhe nė kohėn kur ndalohet falja e namazit.Nėse dikush kujtohet pėr namazin e lėnė (p.sh. drekėn), kur nga koha e namazit pasues (ikindisė) ka mbetur aq kohė sa pėr tė falur njė namaz, atėherė, nė fillim duhet tė falė namazin e kohės (ikindisė), e pastaj namazin e lėnė.
Ibėn Xhibrini, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-07, 19:57   #37
andaluzi91
Andi
 
Avatari i andaluzi91
 
Anėtarėsuar: 25-12-06
Postime: 121
andaluzi91 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Rreth namazit

Pyetja: Nėse kujtohem gjatė namazit, se rrobat me tė cilat po falem janė tė papastra, a duhet ta ndėrpres namazin dhe t’i ndėrroj rrobat?

Pėrgjigjja:

Nėse dikush falet me rroba tė papastra, duke e ditur kėtė gjė, atėherė namazi i tij ėshtė i pavlefshėm. Nė tė kundėrtėn namazi i tij ėshtė i rregullt. Nėse kujtohet gjatė faljes sė namazit, se rrobat e tij janė tė papastra dhe ka mundėsi qė ta largojė papastėrtinė me shpejtėsi, atėherė mund ta vazhdojė namazin normalisht, pasi nė njė hadith tė saktė transmetohet se Xhibrili lajmėroi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], kur ky i fundit ishte duke u falur, se nallet me tė cilat po falej ishin ta papastra, andaj ai i hoqi ato dhe nuk e ndėrpreu namazin.Nėse pėr tė larguar papastėrtinė duhet tė hiqen, fjala vjen pantollonat, kanatierja, tė mbathurat apo diēka tjetėr pėr heqjen e sė cilės duhet bėrė shumė lėvizje, atėherė duhet qė, pasi tė hiqet rroba e papastėr, tė fillohet namazi nga fillimi.
Ibėn Xhibrini, 27.02.2001
andaluzi91 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-07, 03:39   #38
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nje pyetje !

A mirret gruja e vllaut ne islam pas vdekjes se vllaut dhe a duhet tė martohet femra edhe pse akoma eshte e mitur .
Pres pergjegjje
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-07, 23:22   #39
Sunnih
Sunnih
 
Anėtarėsuar: 30-11-06
Vendndodhja: Londer
Postime: 291
Sunnih i vlerėsuar jo keq
Gabim

Psikolog. Sikurse ne fene tende kristjane edhe ne Islam merret gruaja e vellait pasi te kete vdekur ai po ne ndryshim me fene tende nuk eshte e detyrueshme sikurse eshte ne fene tende madje eshte turp po nuk e more gruan e vellait tend pasi te vdesi ai lexo biblen per me teper.

Ne lidhje me martesen, per aq kohe sa femra te kete arritur pjekurine (ti kene ardhur menstruacionet) lejohet.
Sunnih Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 14:34   #40
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim Qfar mendoni eshte e barabarte gruaja me burrin (ne anen fetare dhe ne at mendore )?

C fare mendimi keni rreth temes se mersiperme dhe cfare mund te thoni rreth Haditheve dhe Ajeteve te Kur'anit persaiperket gjendjes se gruas ne islam ... ?

All-llahu ju ju shperblefte edhe ju ndihmofte te gjitheve...
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 14:46   #41
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim Pse femrat sot e vėnė mbulesen, dhe vishen me veshje tė ndaluar ?

Es selamun alejkum..Se pari..Ju uroj te gjith vellezerve dhe motrave
muslimane qė nė jetėn e secilit e nė familjet e secilit tė mbretėroi Paqa, lumturia
e mbi tė gjitha DASHURIA..

(InshaAll-llah nuk jam e tepert)

Se dyti..Un jetoj ne Ger. dhe ka shum femra me mbulese ELHAMDULILAH
po disa prejt tyre kan mbulese ne kry po knej jan te veshura me veshje qe nuk i perket femres te mbuluar un nuk po kuptoj hiq se nese jan ato muslimane duhet ditur se si vishet femra ose si i ka hije nje muslimaneje..pra nuk ishte ajo e para qe e pash mu sot ka shum femra ktu qe vishen kesi lloji...me te vertet nuk kuptojj fare..Pra vellezer dhe motra cka po mendoni ju per kete qeshtje...Ma boni hallall nese e kom tepru naj sen,,,Kerkoj falje nga All-llahu nese kom bo ndonji gabim ose dicka te ngjajshme e tani kerkoj edhe nga ju falje...
We alejkum selam All-llahu ju ruajte dhe ju dashte gjithmone...AMIN...
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 14:55   #42
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim A lejohet pikėllimi dhe me majt "ditė zie" nėse vdes dikus nga familja ?

Ju o vllazer musliman dhe ju motra muslimane pyetja ime edhte se se sa ka drejt muslimani per me bajt zi nese i vdes ndoje antar i i familjes se ngushte, nese jo Pse??

All-llahu ju ndihmofte.
selam alejkum
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 15:10   #43
Studenti1
"Jam kėtu"
 
Avatari i Studenti1
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Vendndodhja: n'Bote.
Postime: 383
Studenti1 me shokė shumeStudenti1 me shokė shume
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga falma_lotin
Es selamun alejkum..Se pari..Ju uroj te gjith vellezerve dhe motrave
muslimane qė nė jetėn e secilit e nė familjet e secilit tė mbretėroi Paqa, lumturia
e mbi tė gjitha DASHURIA..

(InshaAll-llah nuk jam e tepert)

Se dyti..Un jetoj ne Ger. dhe ka shum femra me mbulese ELHAMDULILAH
po disa prejt tyre kan mbulese ne kry po knej jan te veshura me veshje qe nuk i perket femres te mbuluar un nuk po kuptoj hiq se nese jan ato muslimane duhet ditur se si vishet femra ose si i ka hije nje muslimaneje..pra nuk ishte ajo e para qe e pash mu sot ka shum femra ktu qe vishen kesi lloji...me te vertet nuk kuptojj fare..Pra vellezer dhe motra cka po mendoni ju per kete qeshtje...Ma boni hallall nese e kom tepru naj sen,,,Kerkoj falje nga All-llahu nese kom bo ndonji gabim ose dicka te ngjajshme e tani kerkoj edhe nga ju falje...
We alejkum selam All-llahu ju ruajte dhe ju dashte gjithmone...AMIN...


We alejkum selam e nderuar.
Pershendetje per ty, dhe njeherit urime per temen.
Se pari dua qe te te ndihmoj qe ta largosh kompleksin se ke gabuar.
Jo aspak nuk ke gabuar, perkundrazi duke shprehur mendimin tend, ke hapur nje teme qe te intereson dhe ke deshire te marresh mendime te tjereve. Kjo eshte per t'u pershendetur.

Nuk morra hapin te shkruaj duke pretenduar se pergjigja ime mund te jete e verteta dhe ajo definitive, por thjesht te jap mendimin tim, duke shpresuar qe do te kete edhe shume mendime tjera pas meje.

Se pari, me se shumti me rendesi per cdo musliman dhe muslimane eshte mesimi i besimit, besimit te paster Islam, me rregullat kryesore te saja.
Sa per te forcuar kete qe e them e cek faktin se Muhammedi a.s 13 vite ne Mekke, ua mesoi vetem besimin, perndryshe 13 vitet e Mekes jane edhe vitet qe Muhammedi a,s permes Kuranit dhe keshillave te tij (Sunnetit) ua mesoi muslimaneve besimin qarte, shume qarte.
Me pas erdhi hixhreti, dhe u shperngulen ne Medine. Tek atje mori hov ceshtja e praktikes se Islamit.
Dhe ne kete rast, nga cdo besimtar duhet mesuar besimi paster, me pastaj te falet namazi me vetedije, te praktikohen kushtet baze pra te Islamit, e ne kete rast nje besimtare ne rastin konkret do ja dinte maksimalisht vleren mbuleses, dhe do te ishte e kujdesshme me mbulesen e saj.
Pra do kishte nje mbulese e cila i ploteson te gjitha kushtet, ashtu sic kerkoi Allahu ne Kuran dhe Muhammedi a.s sic na keshilloi ne hadithet e tija.
Cdo forme tjeter, me risi te ndaluara eshte e papranueshme, sepse mbulesa si detyre per muslimanen eshte nder dhe dinjitet per te.
Shikoji keto:
http://www.islamicfashioncenter.com/...r/layer_31.gif
http://www.shukr.co.uk/Merchant2/gra...H104-INSET.jpg
Studenti1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 15:27   #44
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Falma_lotit, prano pershendetjet tona me te sinqerta.

Mendoj, qe shkaku kryesor i kesaj eshte mosnjohja e rregullave te mbuleses, sepse ajo moter qe me te vertete synon te arrij kenaqesine e Krijeusit te Tij, d.m.th. duke i zbatuar urdherat e Tij, patjeter duhet edhe ta njoh formen e atij adhurimi.

Tek disa motra tjera, mendoj qe ka ndikuar shoqerija e keqe, e qe mundohen t'i perngjasojne te pambuluarave, apo disa te tjera thene troē e kane "dhurat" nga familja.

Per mendimin tim, mbulesa qe paska paraqitur Studenti1 ne photo, eshte ajo qe duhet mbajtur nga muslimanet, ndersa ato te tjerat, d.m.th. laramani-ja, (me shami e pantolle), jane risi, qe rigorizisht nuk pranohen.

Prandaj qendron nje rregull profetik, se: "Nje veper nuk pranohet tek Allahu nese eshte e sinqerte, mirepo praktiken nuk e ka ne rregull, gjithashtu nuk pranohet nje veper tek Allahu nese formen e ka ne rregull mirepo mungon sinqeriteti, anasjelltas. Vepra pranohet tek Allahu kur eshte bere me sinqeritet dhe forme te sakte".

Me rrespekt.
Albanian
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 15:37   #45
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje e nderuar.

Te pikellohesh (duke mos kaluar kufinjte) nuk paraqet problem. Ngase edhe Profetit Muhamed, kur i vdiqi femiju i tij i dashur, Ibrahimi, ai tha: "Syri qan, zemra pikellohet-merzitet, por ne nuk themi asgje tjeter, pos ato )fjale) qe e kenaqin Zotin tone: Tė Allahut jemi, e tek Ai do te kthehemi". Shume njerez, nga pikellimi i madhe qe kane vajtojne, e qe nje gje e tille, ndalohet rreptesisht. Ndersa disate tjere bejne vepra edhe me te keqinja, si p.sh. duke iu bere dem njerezve, apo duke i grisur rrobat, etj., e qe te gjitha keto jane te ndaluara.

Ndersa sa i perket me mbajt "dite zie", une e di qe eshte e ndaluar, ngase nje veper te tille, nuk e ka bere shembelltyra yne, Muhemedi a.s.. Mirepo nuk di thenie te tij per kete ceshtje, prandaj nese ka kush qe e njeh kete problematik me mire, le te na e sqaroj, mbase edhe une jam kurreshtare te dij. Mirepo prapseprap, po e perseris se te mbajtur dite zije eshte e ndaluar.

Me nderime
Albanian


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.