Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-02-08, 17:35   #16
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Nė elaborimin e tij shkrimtari dhe publicisti z. Shefqet Dibrani, nė veēanti zbėrtheu aspektin e mitit pėr sakrificėn e dr. I. Rugovės nė lėvizjen e tij paqėsore, duke nėnvizuar rolin dhe ndikimin qė ka pasur ajo nė filozofinė politike dhe kombėtare tė tij. Z. Idriz Zeqiraj, nė fjalėn e tij pėrgėzojė organizatorin pėr organizimin e kėsaj akademie kushtuar presidentit Rugova, duke e vlerėsuar kėtė si njė nismė tė mirė tė dardanėve, pėr njė tė djathtė tė mirėfilltė, e cila sot i mungon Kosovės. Nė vijim znj. Agnesa Gashi, recitoi njė poezi pėr dr. I. Rugovėn, pas sė cilės fjalėn e mori publicisti gjerman dhe njohės i mirė i figurės sė presidentit Rugova z. Dietrich Willier, i cili nė evokimin e tij, ndėr tė tjera tha se sot po pėrkujtojmė mikun e njerėzimit, patriotin, presidentin filozof, Gandin shqiptar, kritikun letrar, politikanin e pazakonshėm, njeriun e paqes, i cili me menēuri tė rrallė bindi botėn pėr padrejtėsitė qė iu bėnė popullit tė tij, i cili tolerancėn dhe forcėn e argumentit i kishte armė kryesore pėr t’i bindur tė tjerėt pėr idealet e tij kombėtare, ndaj edhe e kishte fituar besimin e popullit tė vetė. Kam qenė dėshmitar i terrorit serb nė Kosovė, nė njėrėn, si dhe i urtėsisė sė Ibrahim Rugovės, nė anėn tjetėr, pėr ta mbrojtur popullin e tij nga dhuna dhe gjakderdhjet, se ēka bėnte ai pėr ēlirimin e brendshėm tė Kosovės, pėr ndėrtimin e strukturave demokratike, udhėheqjes paralele, hapjen e shkollave, tė spitaleve, tė universitetit, shtėpive-shkolla, etj, me qėllim qė t’i ikė dhunės dhe konfliktit me policinė dhe ushtrinė serbe, ngase e dinte mirė se dhuna krijon vetėm dhunė. Pėr fat tė keq, ai vdiq pa e pėrjetuar pavarėsinė e Kosovės, pėr tė cilėn bėri aq shumė derisa ishte gjallė. Gurin mineral shumė tė ēmuar qė ma fali nė takimin e fundit qė kisha me I. Rugovėn, e kam dėrguar tek njė argjendar nė Shtuttgart tė cilin e ka vėnė nė zinxhir dhe sot e kėsaj dite atė e bartė nė qafė gruaja ime e dashur, nė shenjė kujtimi pėr Ibrahim Rugovėn.
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-02-08, 17:36   #17
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

Nė fjalėn e rastit kryetari i Degės sė LDD-sė nė Gjermani z.Hafiz Galica , njėri ndėr bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė dr. Rugovės, duke u ndėrlidhur nė evokimet e tij pėr jetėn dhe veprėn e presidentit Rugova, ndėr tė tjera nėnvizojė faktin se roli i tij nė vitet e 80-ta si shkrimtar dhe nė fund tė atyre viteve kur do zgjedhet nė krye tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, lėvizjes masive tė shqiptarėve, si dhe kryetar i Kėshillit koordinues tė subjekteve politike shqiptare nė ish Jugosllavi, bashkė me njė varg tė figurave intelektuale arritėn qė pėr herė tė parė nė historinė e Kosovės, tė ndėrtohet dhe zhvillohet njė lėvizje e fuqishme politike, LDK-ja, e cila u pranua nga shumica dėrmuese e kosovarėve por edhe e shqiptarėve nė pėrgjithėsi, i hapi rrugėn Rugovės dhe pėrkrahėsve tė tij, qė nė Evropė dhe SHBA tė pranohet si lider nacional dhe tė mbėshtetet si lėvizje politike, duke artikuluar idenė e pavarėsisė sė Kosovės tek kryetarėt dhe parlamentet e vendeve tė shumta, tė shoqatat me ndikim pėr tė drejtat e njeriut si dhe tek mediet tė cilat kanė luajtur rol kyē nė informimin dhe afirmimin e ēėshtjes sė Kosovės nė botė. Nga distanca e sotme kohore e zhvillimit tė ngjarjeve dhe vdekjes sė tij tė hershme, vijmė nė pėrfundim se Lidhja Demokratike e Kosovės nė krye me Ibrahim Rugovėn, ka qenė Lėvizja mė e fuqishme politike nė historinė e re tė kombit shqiptar. Meritat mė tė mėdha pėr kėtė ecje tė madhe tė Kosovės drejt lirisė dhe pavarėsisė sė saj, pa dyshim, i takojnė shqiptareve nė pėrgjithėsi dhe liderit historik dr. Rugovės, nė veēanti, me tė cilin pata fatin tė bashkėpunoj ngushtė pėr mė shumė se njė dekadė, si nė planin e vetėmbrojtjes sė Kosovės, ashtu edhe nė ndėrkombėtarizimit tė ēėshtjes sė Kosovės tek qeveritė dhe qendrat e vendosjes politike nė Evropė dhe SHBA.
Aktori i talentuar Shkodran Tolaj, kėndoi dhe interpretoi pėr mrekulli njė baladė pėr dr. I. Rugovėn, aktrimi i tė cilit i mahniti tė pranishmit, tė cilėt i dhuruan njė duartrokitje tė gjatė frenetike nė shenjė admirimi dhe respekti.
Njė letrėn pėrshėndetėse tė cilėn kėsaj akademie ia kishte dėrguar akademik Nexhat Daci, ndėr tė tjera thuhej: “I nderuari kryetar i Degės sė LDD-sė nė Gjermani, z. Hafiz Gagica, tė nderuar anėtarė tė kryesisė, tė respektuar bashkkombasė , jeni tubuar sot pėr tė pėrkujtuar me nderim tė veēantė njeriun e madh tė kombit shqiptar, ikonėn e shtetit tė pavarur tė Kosovės, presidentin historik tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, i cili dy vjet mė parė u nda fizikisht nga ne. Ishte 21 janari i viti 2006 goditje e rėndė, jo vetėm pėr institucionet dhe politikėn shtetėrore tė vendit tonė, por mbi tė gjitha ishte njė goditje e rėndė pėr popullin shqiptar tė Kosovės. Me shkuarjen nė amshim tė presidentit Ibrahim Rugova edhe skena politike u varfėrua. Pėrkrahėsit e denjė tė presidenti Ibrahim Rugova u anashkaluan. Nė kėtė kohė lindi nevoja e krijimit tė njė shtėpie tjetėr politike e cila do tė ruante dhe trashėgonte filozofinė politike tė dr. Rugovės. Lindi Lidhja Demokratike e Dardanisė si nevojė e kohės, parti kjo me koncept tė qartė, parti e traditės dhe vlerave moderne e cila politikėn e vet e mbėshtet nė parimet e filozofisė politike tė presidentit Rugova. Pavarėsia e Kosovės ka emrin dhe emblemėn e presidentit Rugova, pavarėsia e Kosovės do shpallet me bekimin e presidentit Rugova, Lavdi jetės dhe veprės sė presidentit Ibrahim Rugova. Zoti e bekoftė presidentin Ibrahim Rugova, Zoti e bekoftė LDD-nė, Zoti e bekoftė Kosovėn”, kryetari i LDD-sė, Akademik Nexhat Daci.
Telegrame pėrshėndetėse kėsaj akademie i dėrguan edhe ambasadori i Shqipėrisė nė Gjermani z. Gazmend Turdiu, z. Hysen Ibrahimi, kryetar i Degės sė LDD-sė nė Suedi, z. Selim Hasanaj, kryetar i Degės sė LDD-sė nė Norvegji dhe z. Mehdi Prushi nė emėr tė Degės sė LDD-sė nė Austri.
Nė fund pėr tė pranishmit u shfaq njė film i shkurtė dokumentar pėr biografinė dhe jetėn e dr. Ibrahim Rugova, nė regjinė e z. Zejnullah Jakupi.
Nė fund duhet theksuar se pjesėmarrja dhe organizimi i kėsaj akademie ishte nė nivel tė mrekullueshėm, si nė nivelin pėrmbajtėsor akademik, ashtu dhe atė teknik, gjė pėr tė cilėn organizatori mori lėvdata tė shumta, nė veēanti z. Naim Jonuzi pėr ndihmesėn qė dha nė organizimin dhe mbarėvajtjen e kėsaj akademie e cila pėr shumė kohė do tė ngelė nė kujtesėn e gjithė pjesėmarrėsve.
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-08, 17:41   #18
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!

http://video.google.com/videoplay?do...arch&plindex=4
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-10, 17:03   #19
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Akademi Perkujtimore edhe ne DARDANI!!


Gjithmonė Rugova!

Editorial i "BOTA SOT"
Tashmė nuk ka kurrfarė dyshimi, personaliteti mė i madh shqiptar i shekullit XX ėshtė Presidenti Historik Ibrahim Rugova. Por vetėm edhe dy a tre individėve problematikė, e jo hiē mė shumė, tashmė Rugovėn si tė tillė, si personalitetin mė tė madh tė shekullit XX, e pranojnė edhe armiqtė e dikurshėm tė tij. Tash pėr sė vdekuri, edhe kėta ia pranojnė dhe ia njohin meritat qė kishte nė krijimin e Lėvizjes popullore shqiptare nė Kosovė, nė diasporė dhe nė tė gjitha vendet ku jetojnė shqiptarėt, madje edhe nė Maqedoni e nė Shqipėri. Por a mjafton kjo qė tashmė e pranojmė veprėn e madhe tė figurės mė karizmatike politike dhe letrare intelektuale tė Rugovės? Kjo pyetje del e rėndėsishme, nėse kėtu pėrpiqemi ta kujtojmė njė fakt qė nuk i shkon nė favore skenės politike aktuale, jo vetėm, nė Kosovė, por edhe mė gjerė nė vendet shqiptare! Nė fillim, njė vit pas vdekjes sė Presidentit Historik, u vėrejt njė pėrpjekje, do zoti jo e organizuar, qė Rugova tė pėrmendet vetėm spontanisht dhe vetėm si figurė historike nė portretimin e tij apologjik, e jo analizimit tė koncepteve tė tij politike, qė i nevojiteshin kohės menjėherė pas vdekjes sė tij, dhe qė i nevojiten edhe sot mė shumė se kurrė. Zhvillimi nė proces i ngjarjeve nė Kosovė, gjithnjė e mė shumė, do ta imponojė domosdoshėm zgjidhjen definitive tė statusit tė pavarėsisė sė Kosovės, por edhe mė gjerė, zgjidhjes sė ēėshtje shqiptare nė tėrė kompleksivitetin e saj historik si ēėshtje e anashkaluar nacionale nga fuqitė e mėdha, e jo si ēėshtje qytetare, etnike a multietnike, njėsoj. Rugova jo vetėm sot qė po e imponon nevojėn pėr impelementimin e koncepteve tė tij politike nė praktikė, por kjo do tė jetė nevojė edhe e tė nesėrmes, qė tė mos themi ai do tė jetė gjithmonė njė ideolog i madh i ēėshtjes kombėtare shqiptare, nacionale, njė udhėrrėfyes i pagabueshėm. Pra sa mė shumė qė kalon koha, aq mė e madhe do tė paraqitet nevoja qė tė nisemi rrugės sė konceptit rugovjan pėr zgjidhjen definitive tė problemit tė kontestuar ende shtetformues tė shqiptarėve. Ishte lideri i parė shqiptar i pranuar dhe i njohur nga tė gjithė faktorėt vendimmarrės tė skenės politike botėrore, njeri i pakontestuar, njeri qė ushtronte autoritetin e tij nė mėnyrėn mė origjinale, lider qė argumentin e evropizmit shqiptar e internacionalizoi me njė “lehtėsi” ta paimagjinueshme. “Lehtėsi” pikėrisht pėr shkak se Rugova nė mėnyrė kreative intelektuale “seleksiononte” argumentet qė shkojnė nė favor tė djepit evropian tė shqiptarėve, dhe jo vetėm ato historike kulturore, por edhe ato historike politike. Nuk ishte Rugova intelektuali i parė nė skenėn politike shqiptare, por ishte ndėr tre katėr tė tjerėt, e jo mė shumė, qė njihen qė nga koha e Rilindjes Kombėtare. Por nėse ėshtė Rugova nė rrethin e ngushtė tė plejadės sė politikanėve intelektualė tė shqiptarėve, atėherė ėshtė i pari ndėr ta qė arriti tė bėhej figurė botėrore karizmatike, njeriu qė mė shumė sesa tė gjithė tė tjerėt (pos Skėnderbeut) arriti ta afirmojė ēėshtjen shqiptare, ta afirmojė me tėrė seriozitetin e argumenteve etnike dhe historike qė janė nė favor tė shqiptarėve nė mėnyrė tė pakontestueshme. Koha e Rugovės nuk kalon, ajo, pėrkundrazi, gjithmonė vjen, dhe sa mė shumė qė vjen koha e tij, aq mė tė aftė do tė jenė shqiptarėt nė punėn e shtetformimit tė tyre definitiv. Rugova ėshtė i pavdekshėm!


Pamje nga Akademia Pėrkujtimore me rastin e 4 vjetorit tė vdekjes sė Presidentit RugovaKryeministri i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi me gjithė kabinetin e tij qeveritar, ka bėrė homazhe dhe vendosur lule mbi varrin e presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, nė Lagjen Velania tė Prishtinės. “Nė kėtė ditė mund tė them kur edhe po e shėnojmė dy vjetorin e Kosovės shtet i pavarur, sovran dhe demokratik, ėshtė nderimi dhe pėrkujtimi shtetėror i Qeverisė sė Kosovės pėr kontributin shtet formues dhe demokratizues tė vendit tonė, pėr personalitetin e presidentit Ibrahim Rugova i cili do tė pėrkujtohet me pietetin mė tė lartė prej shtetit tė Kosovės dhe qytetarėve tė Kosovės”, theksoi Thaēi.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 21-01-10 nė 17:05
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.