Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-12-08, 10:40   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ne presim qė edhe Kosova, tė bėhet sė shpejti anėtare e plotė e OKB

Ne presim qė edhe Kosova, tė bėhet sė shpejti anėtare e plotė e OKB
Letėr e presidentit Rugova drejtuar Butros Ghalit me rastin e 50-vjetorit tė OKB-sė, 1995.Me rastin e 50-vjetorit tė OKB-sė, presidenti i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova i drejtoi sot njė letėr Sekretarit tė saj tė Pėrgjithshėm, Butros Ghali, nė tė cilėn, siē thuhet nė njoftimin e Qendrės pėr Informim tė Kosovės, nė emėr tė popullit tė Republikės sė Kosovės, e falėnderon atė pėr rezolutėn e aprovuar vitin e kaluar, ku kėrkohej respektimi i plotė i vullnetit tė populit tė Kosovės.

Pasi kujton se Kosova, si njėsi konstitutive e ish-Federatės Jugosllave ka qenė anėtare e asociuar e OKB-sė, njėlloj si republikat e tjera dhe se sot shumė vende edhe mė tė vogla se Kosova janė anėtare tė plota tė kėsaj organizate, presidenti Rugova thekson nė letrėn e tij: "Ne presim qė edhe vendi ynė sė shpejti tė bėhet anėtar i plotė i organizatės botėrore tė kombeve.

" Nė vazhdim tė letrės, dr. Rugova i bėn njė paraqitje tė shkurter identitetit historik e politik tė Repubikės sė Kosovės, duke nėnvizuar faktet se qė nga koha antike, Kosova ka qenė entitet i posaēėm administrativ e territorial, se gjatė mbretėrisė ilire dhe kishės romake, Dardania (Kosova e sotme) ishte mbretėri, ndėrsa nėn sundimin romak ishte provincė. "Nė kohen e regjimit otoman,- thuhet ne vijim te letres,- Kosova perbente nje njesi te mėvetshme administrative ne shkalle te larte te veteqeverisjes, ndersa qe nga viti 1919, kur u nda me force nga Shqiperia, ka qene entitet i posaēem administrativ, edhe pse e perfshire ne menyre te dhunshme ne shtetin jugosllav qe po lindte. Pas Luftes se Dyte Boterore, Kosova si entitet federal u perfshi ne Federaten Jugosllave, me te drejten e vetos dhe te perfaqesimit te barabarte."

"Kosova,- shton me tej ne letren e tij presidenti Rugova,- ka identitetin etnik, historik, politik dhe kushtetues. Ajo ka kufijte dhe territorin kompakt prej rreth 10 870 km katrore, me 2.2 milione banore, nga te cilet 90 % jane shqiptare."

Kosova eshte shume e pasur me resurse natyrore. Ajo prodhon me se paku 70 % te ushqimit te saj. "Me 1989-n,- thuhet ne letren drejtuar Butros Ghalit, Kosoves iu hoq statusi kushtetues ne federaten tashme te shperbere jugosllave. Duke kundershtuar kete suspendim te dhunshem dhe te paligjshem, udheheqja e Kosoves, ushtroi te drejten per vetėvendosje dhe keshtu, ne korrik te vitit 1990, Parlamenti i Kosoves shpalli Deklaraten kushtetuese, Deklaraten e Pavaresise dhe ne shtator te po ketij viti nxori Kushtetuten e Republikes se Kosoves. Kjo u pasua nga Referendumi i vitit 1991, ne te cilin mbi 87 % e popullit te Kosoves u deklarua per pavaresi dhe sovranitet. Ndersa, ne maj te vitit 1992 u mbajten zgjdhjet e para shumepartiake parlamentare dhe presidenciale te Republikes se Kosoves."

Me poshte ne letren e presidentit Rugova drejtuar Sekretarit te Pergjithshem te OKB-se, thuhet se prej me shume se pese vjetesh shqiptaret ne Kosove po perjetojne diskriminim dhe represion sistematik te regjimit serb, qe eshte i barabarte me aparteid te plote. Mirepo, pėrkundėr ketij represioni dhe kushteve te renda, shqiptaret, te percaktuar per rezistence paqesore politike, kane krijuar shoqerine dhe strukturat e tyre shteterore, permes mekanizmave demokratike.

Ata po kultivojne shpirtin demokratik dhe pluralist dhe presin njohjen nderkombetare te Republikes se Kosoves, si shtet te pavarur dhe neutral. Me kėtė rast, presidenti Rugova ritheksoi kėrkesėn pėr njė administrim civil ndėrkombėtar nė Kosovė, me qėllim tė parandalimit tė konfliktit, i cili do tė rrezikonte tė gjithe rajonin dhe tė arritjes sė njė zgjidhjeje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-01-09, 21:53   #2
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ne presim qė edhe Kosova, tė bėhet sė shpejti anėtare e plotė e OKB

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
..........................................

Personalisht:

Padrejtėsia mė e madhe qė gjatė historisė i ka ndodhur kombit shqiptar nė Kosovė, ka
qenė momenti i vdekjes sė dr. Rugovės! S'ka rėndėsi nėse nga Zoti!

(kam pėrshtypjen se objekti i vėrtetė i kėsaj teme, origjinėn e vėrtetė e ka tek ai moment)

.......................................


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.