Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-01-10, 23:08   #2566
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-01-10, 23:09   #2567
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi----- kushtuar.--------- dhimbjeve shqiptare
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtrydhė ti gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnkimet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i trishtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjeth
e trishton me dhimbje nė token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zhgjjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 23:09   #2568
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Me malin e druj duke folur
----------
Xhelal Ferizi autori
-------------
me malin duke folur i thash o mal- ne tė dy kemi tė njejtat rrudha
ti ke hall se seclin dushk do ta pėrgjakun
e un se kah do tė mė qet mua e pa fundmja udha
e kohrat kah do tė ma pshtjellin lakun
--------
tė dy nji hall e kemi
ti pėr dushk e fletė
tė dy tė nji gjaku tė nji nėne jemi
lriri po kėrkojmė nė jetė
--------
por ti ke shtrojerė ke fllad e ke hije
ke kroje ke bari e ledina
e un nuk kam tjetėr pėrveq njė far loje
pamshirshėm me mua qė luajn mote e stina
-----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 22-01-10 nė 23:10
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 23:13   #2569
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kush je ti fjalė
----------
autori xhelal ferizi
---------
kush je ti ti fjalė qė je aq e etshme
pėr dije
qė per marrveshje
ku sh je ti o zbulim i gjuhes ikonė
qe je ngatrresė e shum akteve
e zgjidhje jetike
ti je zbulim mahnije
por je edhe pengesė me vulė
te madhe e ke at vulė mėrije
e urdhrin tiran
sa rrenjet gjeniale mbi dhe i ke shkulė mbi dhe

sa mendjet i ke lėnė nėn hije
je lidhsja ma magjike e jonė
je simbol njerzie

je mjet i gjuhes
ti je busolla e mendjes
dhe vulė e qenjes ma te persosur
pse je kaq me peshė
sa qė tė gjitha kandaret i anon
e pesha jote
mundet gjithqkajat e shekujt
mundet shtetet kombet
per dhe me i plandosur-
mundet kandaret e baraspeshave me i ndryshue
mundet secilen zemer per ta sheruar
e per ta plagosur
kush je ti mbi dhe

qe rreth teje kurreshtjet sillen

kombe e fise e fe
si planetet rreth diellit
ti je e vqant je rreze nganjiher
por bresher e urrgan i qiellit
del edhe shpeshher
e nga njiher vet paqja je
sa e mbel je ne dashuri
ne tingujt e kenges e melankolisė
sa e bukur je lule mbi dhe
kur i kendon te shejt dashurisė
kur flet per te larten vlerė
l e lavd i thurė bukuris
kur flet per jetė e nderė
e emrin kur ja thua mirsisė
thelbin kur ja thua lirisė
motivin kur ja nxjerr pa qes
ne ty e nga ti
sa shum menquri mbillen
ti i ngjanė edhe manushaqes
kur qelė nga pa djallzia
e kahje te jetes mbi dhe
kur shprehesh nga vet mirėsia
kur paqet i mbjell nder ne
ti je vet mahnia
qe nder kombe je nisė e le
ku sh je ti
qe mu ne gjenialitet ke mbi
kush je
nganjiher je bashkuese
nga njiher je shkaktare e lotit
nganjiher je aq trishtuese
ti gjakun nga njiher e derdhė rreke
ti nderton edhe miqsi
ti je qudi e njerit te zotit
qepė nga njiher varrė
e nganjiher plagėt i hapė
ti del edhe nga gjeniu
por del edhe nga njeriu i marrė
ti ke edhe bukuri
por edhe paqes i hapė varr
ti je arti magjik i marrveshjes per dashuri
ti je fenomene
je vemendje edhe ne teater
ti je mahni
je shpresė e vlerė
je magnet i vemendjeve
nga njiher mbinė mu nė nderė
e nganjiher mbinė ne marrėzi
sa her ishe ne rrole si sater
e mjet i gjelatve
vegel e gjuhes servile
sa kshtjellat i ke pushtuar
e dijet i ke ndjekur ne lartsi
sa her ti kohrat i ke deshtuar
sa shum ke vyshkė karajfile
ti ke dalė edhe ne skena ironike
ti je mbjellur edhe nder kopshtije me hile
ke perthturė s akombe etnike
ke qenė edhe mjet i lugatve
sa vajet i ke shkaktuar
sa gzimet i ke sjellė magjike
sihariqeve ke ecur
sa shum shpresa ke lulzuar
sa her ne fyt ke ngecur
sa kohrat i ke ndryshuar

nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 23:15   #2570
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Se nuk merret jo aq leht himara

xhelal ferizi

Se nuk merret jo aq leht himara
as kosova me fusha t’ bereqetit
njena shegė e tjetra porsi nara
bija e fushes edhe e bija e detit
ato gjallė ma nėn thundėr nuk lidhen
kto dy motra qė rrijnė nė njė degė
se shqiptar’t nė flakė t’ barotit hidhen
si dy rrfe kur bien kah dheu me djegė
por ule koken more grek e shkja
se nė plaqkė syri gjithmonė jo nuk mbahet
pse ndėr kombe e shekuj fort ke qitė bela
pa u nda dielli shqipnija nuk ndahet
autori
xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-10, 23:43   #2571
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Udhėtari
ooo zemlace,
hajde da i ja malo procitam ove tvoje "poezije" kako ih ti nazivas.
pa jebiga, nemoj se ljutiti, ali ovi tvoj, izgledaju neiteresovani............................................

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Udhėtari
"LIRIK" na lodhe o lirik burri, boll mo sa na je mėrzitur, njerzia po ta bajn rrafsh, por ti je njė rast i mjerė. ktheju vehtes dhe familjes sate, lėri kėto tė "shkruara" se s'tė sjellin gjė.

Miqėsisht njėfar "Udhėtari" qė ra ktupari.
P.s. ēfar do tė pason pas kėtij shkrimi:

Pėrgjegjiet e gjata e tė mėrzime ?
Apo do mbushesh mend !
------------
ja se kush je ti ciniku i thojzave shpotits qe nuk shquhesh me diqka me vlera per veq disa shpotive banale te cekta vica te kalbur qe nuk i duken askuj interesant shiko punen tande ec meqense qenke udhtare shko neper kovaqhane
e ben kso muhabetesh mos hyn ne forume poetike te vargjeve sepse nuk ke lidhje me krye hiq per kso punesh je i mjere qe nuk din qka esht vlera
ashtu siq nuk e njohin sharragjijte diamantin a emore vesh ap po
tash tash meqense qenke i udhve udhtar badihavgji le lirikun ne pune te vet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:09   #2572
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush tė don ty nė hi shqipėri etnike -----e shkruar per nje kohė te me hershme

Shkruan autori nga shqipėria etnike verilindore
mga Mitrovica e kosoves Xhelal Ferizi


kush ty don gjuhen me ta pre shqipni nanė
kush ty don me t'nxi qiell e diell e hanė
kush don filizat me ti pre dheun me ta grry nėn kambė
kush don me gjak me lot me ta shtru qdo pllambė
pse ata vjedhurazi pėrvidhen territ
pse tė shartojnė tė mbarsojnė me hilet e ferrit
e gjith n' pėr faqe tė ty duan gjamė! e lot n 'qerpik
pse tė blejnė me fe me mafie me drogė e metelik
e punė s' tė lėnė me mbjellė as kėngėt e identitetit
pse tė rrethojnė nė tokė me gjarpij e kah uj't me qenė tė detit
me zhgjyr tė pikturojnė tue ba me gisht drejt teje
tė lyejn me lloj lloj ngjyrash e me lloj lloj feje
tė marrin gjak e erz pėr nevoja t ,epshegjive
tė rrethojnė me bojkot tė mbyllin n' katarr t' thive
pa punė tė lėnė e tė gjujn me fjalė e me balt
e fjalėt mashtrueshėm ti flasin si mjaltė
ata qė ma t, helmosur nuk ėsht as gjarpini
ruaju shqipėri etnike ruaju ati tė stėrholli thini
mos fol shum pėr,kryq mos fol shum pėr dinė
mos thuej jam grek as shkja as latin
thuaj se prore nė, qiell e,kam perendinė
shpėtimin askund tjetėr mos kėrko
nė punė dhe nė nderė e nė ari gėrmo
mos qajė kur vetvetes i sjellė fatkeqsi
por provo pėr tė mėsuar prej pėsimit tė zi
lėshoj gjithkah nė qiell pllumbat pėr paqe
fol pėr lulet tua qė i ke manushaqe
me miq nėpėr botė fol hapur e mirė
u thuej se shqiptari don me qenė i lirė
askujė mbi dhe as ma t' voglen tė keqe
nuk ja don shqiptari e ju pse i bėni leqe
miqsinė me dorė tė djatht na e ofroni
e thiken nė tė majten pse nuk e tregoni
pse kshtu pse deri kur ma me dy ftyra
mos na lyeni n' fe mos me lyeni n 'ngjyra
me me mbjellė varfri t'zvarritje pa'punsi
pshtjellim drogė e krim e anarki
pa mė zgjatė ndojher ah doren pėr mik
duke mė shitė plehra e duke m' ble munafik
kush t, kalon k'ndej pari mashtrues e, pasanik
por mos haroni se un jam etnike shqipėrija
njė ditė kėto punė do i sheh perėndija
me u shemb pėr'dhe keni me gjith hile
me ato mashtrime me ato punė kopile
edhe do ti theni ma keq dhėmb e dhėmballė
ndoshta mbi uj do tė mbesni a mbi zall
se shqipnisė shum borgje i keni e tė kqija
e tash ka ardhė koha tė mė hiqet tradhtija
mbas shpine armik e pėrpara mė thu vlla
her mė nxitė me,grek e her mė nxitė me,shkja
ma,ngarkon nė shpinė kur tė duhet ty
mė mashtron mė pshtynė kur nuk t' shoh me sy
mė len tė vdes nė skamje pa punė
me lulzon jo n, prodhim por nė krim e nė dhunė
ngreh e mos kėput e mė ,qet qeveritarė
nė krye tė vendit hajdut e tradhtarė
pa mėshirė mė gjveshė mė mbulon me sarhosha
dyftyrsh skandaloz mashtrues e kaposha
kush ma heret t' qohet me dalė pėr pazarė
si me e rrejtė shqipninė si me rrejtė shqiptarė
e,bota ecė e, ecė binarve tė vet
shqipnija nė, varfri e, rrethuar me det
me tokė e, hasėm gjithkah n' batėrdi
pran fushes pa ngranė pran detit pa pi
i ,djerret fusha e kush nuk i jepė
ndoj bimė pėr tė mbjellė dikun nė nji cep
n' konzerva greku n' fundrrina botrore
me ngranė mykun t' botes ah toka arbnore
pallavra e plehra e zbarkime e agjentura
n, njė anė bėjnė fasada n' tjetren shembin ura
lidh e, tėrheq e tėrheq e mos kput
hypi e “mos i zbrit shqiptari i ka sytė e butė
pėr mik tė merr i kur i shkon n' konak
eh ndihma e juaj u la'ftė me gjak
me zorrė n'ė pėr kėmbė e leni me fe
i mbjellni intriga e i grryeni nėn dhe
e shqipnija pret e pret me muaj e mot
etnike me u bė me e bekue ai zot
me i fillu prodhimi me kenė zonjė nė veti
mos me i mbajtė gjith sytė kah toka e deti
kush t' ia bjen ndoj urdhėr kush ti bjen ndoj pare
kush po e mashtron e saboton ashiqare
me hajna n, qdo hap tue shartue e, n ,kumarė
her i ofrojnė lloto her i ofrojnė zarė
ndoj fall ja qesin e ia kqyrin doren
ia pshtyjnė qamėrinė kosoven arbnoren
her e pshtyjnė nė jug her e pshtyjnė n' veri
her i dhanė me ngranė her i dhanė me pi
po mbas do motesh kur t, vjen kohė me u pa
as nuk shihet mik as nuk shihet vlla
shqiptari gjithmonė po pret e po pret
her po mbytet n' tokė her po mbytet n' det
bota ecė me kėmbė e kush s, po ja qanė hallet
se q, po digjen gurėt se q po i digjen zallet
shqipnisė ah nėn kėmbė se q' po i digjet dheu
her e shtrojnė nė shkrumb a, thu kush e preu
kush e prenė nė besė shqipninė tonė shqiptare
kush vallė po i shet dokrra kush po e blenė me pare
i turren me lecka me ndihma e me fe
shum i japin fjalė e shum i bėjnė be
edh i a ndėrtojnė do punė lakuriqe
i japin pak pare pėr do punė dobiqe
por jo pėr ndoj hajr pėr t' ja lulzu detin
as pėr t' ja veshė fushen e, rritė bereqetin
veq se ja ndėrtojnė do hotele nate
me ardhė pėr luksuz gjtihfar tarikate
aty lukunitė me u mbshtjellė n' pėr tarifa
sarhosh bandita ganstera e sherifa
me ja lpi ndoj pjatė kta lpisat lypsarė
n ,temena e, n' lavd ndoj i zi shqiptarė
e, n' kalim me kryq me trupue ndoj grek
e tinza ndoj shkja qė n'kosovė ka pjekė
me e, hudhė ndoj guri pėr sherr me e mshefė doren
qaje o qiell qaje ti o, diell arbnoren
se spo duket askund ndoj shpresė pėr dit t' mirė
qdo her e ma shum shqiptari shitet lir
rrokullisė ėsht n ',batak e, n' ndyrje t' moralit
djali si flet babes e baba si flet djalit
tue ble zi e ma zi intrigen e, huej
mos thuej shqipni mbarova mos thuej se po vuej
grabitqarė hienat hajdut e meshtarė
hagji tagrambledhs e, t ,papunė atdhetarė
nga mbrenda tue t' ble qdo kush mercenarė
feregje aq lirė fundit t' bot's tue ble
dikush qanė per hogjė dikush thrret pėr sheh
dikush pėr ndoj prift qanė e bjen stėrmekė
dikush qan per shkje e disa qajnė pėr grek
vrapojn pėrmbas feje e dogmes sė huaj
oh mėmė shqipėri a e din sa shum vuaj
po vuaj pėr ty pėr pėr fatet qė i pate
“tė shkelen pushtues tė lan qyqe nate
me qa nėpėr shekuj nėpėr varfri t' mjerė
me skamje e pengesa lidhur si pėr herė
me miq tė rrejshėm qė me pi mashtrim t' shesin
e ta lidhin gryken por that e ke thesin
se per ty e kan lojė gjith interesin
me u tallė me ty me loz i kumarė
kahdo sillen globit diplomat tregėtarė
pėr treg te stershitjes t' mashtrimit t' kan ty
pėrmbrasht ti shkruajn kodet shpresat me ti thy
t'Pėrkdhelin me lajka e tė rrejnė nė sy
e tė nxisin blerje ti me ble veq myk
tė shkelin pėr lojė tė kan porsi byk
kur ju duhesh prore pėr kuaj qyryk
import njimendė moj nėnė se jo mahi
kush pot don me t' ngranė kush po don me t'pi
pse kso far importesh e jo plan ma t' mirė
ti kan vjedhė edhe gurėt mos me t 'njoftė ilir
edhe vlerat faktet ti kan cenzurue
me kėngė jevge e sllave shum jan tue t' lavdrue
tė rrahin shpinen kur pret mirė ndoj grek
por kėshtu shqipni druaj se mund me vdekė
prej faqes t' zezė e prej gjith ksaj tradhtije
prej udbe kgb,je e prej omonije
prej t' shtimeve t' huja prej sarhoshve tu
njeni lpis i, i zi tjetri si haru
qė nuk dijnė asgja tjetėr pėrveq temena
a nuk e sheh popullin se si ėsht tue t' kja
kush pa elektrikė me smundje n, pėr terr
kush tu i pikė qatija e tu jetue si n' ferr
disa lėnė jetim' rrugve varfanjarė
nė mungesė tė bukes vetvaren n'litarė
disa shesin gjakun disa vyshken n' voter
disa shesin qikė disa shesin moter
e pėr pak para vrasin tė pa faj
shėndrrohen nė bisha shėndrrohen n' qakaj
shqipni etnike o mėmė s apoo qajė
po vuaj un i mjeri pėr kėt fat mjeran
askund mbi tokė t 'lashtė gėzim nuk na lan
as fat as fytyrė prodhim as fabrikė
mbas shpine gjithmonė tė kan ngulur thikė
prishė ti kan fabrikat rrėnua tekstilin
ta kan vyshkė mbi dhe gongje e karajfilin
as nuk t' shihet kund permbi dhe bujqsia
tė ėsht vyshkur shkola tė ėsht vyshkur dija
as nuk e merr,dijen jo si ,,duhet,,, shkolla
kan ardh shum agjenta me t, pi mend't , e, holla
e ti shqipni mėmė mė flet ktu pėr paqe
po t, thahen mėrgimtart e, shum manushaqe
qe iken n' pėr botė tash s, kan abetare
po e humbin me lot ah gjuhen shqiptare
e ti rrin me jevgj e, me janullatosa
her tė sharton thika her tė sharton kosa
aman nanė shqipni si thuhet kjo punė
njeni t'thrret per gjak tjetri t' thrret pėr dhunė
disa tjerė me ėndrra me llafe pėr paqe
kush me t' shkretu votra kush me t' ndalė ogjaqe
me tu shtu ndoj qyqe ndoj, barrė pėrmbi supe
njeni t, falė ndoj leckė tjetri t, heqė ndoj gjupe
kush tė lmon nė shpinė kush t' ven gjunin n, bark
e ti nanė shqipni s' shikon rreth e, qark
se si t ,kjajnė me za atdhetar't e tu
qe ti i le n, mėrgim qė t i, i, ke harru
kush te mblon pa gjurmė kush tė mblon me harrren
kush ma i parė tė qohet me t ,lanė turp e, marren
kush tė luan me ftyr e kush t', luan me bisht
dikush tė zgėrdheshet dikush t, bėn me gisht
e ti nėnė shqipni e mbulueme n', hi
e, ndame n 'kosovė e, ndame n' ,qamri
kah ti shesin trojet danajt me gjith shkje
kah tė vijnė latin't me shitė e me ble
e turq pėr miniera pė baker e qelik
disa me nga i leckė dia n' metelik
me t be e e t' shit i njė tregė tė mjerė
me tė lė pa punė me tė lanė pa nderė
e premtimet boshe ato fuqi t'mdha
ah kjani ju vasha e, kjani ju gra
se pėr t, gjallė me hi e shkrumb u mblue shqipnija
nuk i, shihet puna e po i, mbytet dija
vjen akademiku e shkarravit pak fjalė
turret deputeti ma i menqur me dalė
mbshtjellet parlamneti pret ndoj urdhėr t, huj '
myket ardhmėrija ah nanė sa po vuj'
se s, po t,,shihet rrita as nė hekurudha
tradhti,qdo kund mbijnė si mbas shiut kėrpudha
kush vjedhė me tė djathten e jep me te majten
diten te zgėrdheshen e naten tė qajten
tė vranė nėpėr mote nė kohė tė qdo stine
si gjimonė me maska nė kokė e mbas shpine
oh moj e mjera e mjera etni
po kush kaq pamshirshėm tė ka lye me hi
me shkrumb eme shpuzė t' leckosur mbi dhe
kush tė vrau me hile kush tė vrau me fe
e ti ke pas qenė e bukur si hanė
ne jemė bijtė e, tu, ti, pėr ne je nanė

Shkruar nga autori shqiptarė i shqipėrisė
verilindore(kosova) Xhelal Ferizi mėrgimtarė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:11   #2573
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Jam shqiptarė

shkruan xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare
(autori njihet si xhela i Mitrovices )

jam shqiptar,lindur ,n’ gjak,rrke
s’ kam me u shitė as s’ kam,me u ble
as me joshje t’ metelikut
as ,n’dhelpri,e shkollė,t’armikut
kam me , e mbajtė besen,lidhė,toke
ku e kam pi po at gji lokje
kam me u lidhė me rreze hane
me gjuhė shqipe t, lashtė prej nane
kam me u lidhė me besė tė arit
me traditė ,,qė ,e kam prej t’ parit
kam me dhanė gjith pėr atdhe
pėr armiq do,t’ bahem rrfe
jam shqiptarė po thot shqiptari
nė europė un jam ma i pari
kur erdh dielli ktu m, ka gjetė
me dy kren dy krah tė lehtė
pyetni gurė e pyetni dhe
kur nuk kish ktu kombe as fe
kam pas kombė nėn diell tu u nxe
e kam pasė at,diellė e hanen
shtet e,komb ah ilirianen
e kam pasė ,at pelerinen
kam kndue bashk me kanarinen
ajo n, gjuhė t’ vet e, un n, gjuhė time
pyetni qyqet nder vajtime
pyetni trungjet pyetni ara
gjuha shqipe ish ma e para
ktu n’ kėt dhe,ku ,e vloj zoti
ku kan vlue po stina e moti
ktu ka vlue gjaku i shqiptarit
pytni fletė e fije t’ barit
pyet oj botė qeillin pasqyrė
pytni yjet t’ shndritshme, n, ftyrė
kqyr ,varreza e kqyr skeletin
pytne ujė e dhe e,detin
ktu shqipnija e pat adetin
jam shqiptarė pra ktu ndėr shekuj
e nuk jam ndoj rriqen rrekur
siq kan ardhė ,e siq jan rrekė
n,per lakmi,tė huaj tue vdekė,
ardhacakt,n,pėr lug e shtek
edhe n,pėr fusha e n pėr rrafshina
me na i marrė ara e ledina
blij e ftoj ah e qetina
me na i prishė t’ lashtat fole
me na nda n,krahinė e fe,
gjak e lot me na derdhė rrke
jam shqiptarė ,qe lidhun n’ gjak,
kam pas nderin,n’ trollė e prak
kam pasė gjuhė kam pasė lashtsinė
lidhė me diell kam pasė,hjeshinė
kam pasė vetull,,si ai hark
zhgjetė e shtizė e kam pasė qark
edhe trimrinė e kam pas n’ gjene
plot kala,rrethue n’ bedene
kam pasė vasha vetullholla
qė lakmue i ka lule molla
edhe pipat,e pranveres
fija e rrezeve n’ puhi t’ eres
me at bel,ma holl ,se thuper
me dy krih tė shkrue si fluter
qė pranvera ju ka kndue
mote e stinė ato i kan gzue
jam shqiptari moj europė
qė ma deshte trupin n’ copė
edhe shpirtin ,n’ lot pėrvlue
mua ktu hana m’ ka gatue
kur ka sitė ingji prej ylli
kur kan kcy currilt kah pylli
mbi valbardhat ah shkumbzore
m’ ka shartue me nderė arbnore
jam shqiptarė oj botė e gjakut
nuk i shtrohem karadakut
e serbijanit,mish qė han
as rusisė ,me at junan
tokė e dhe qė duan me i nxanė
pse un tash per t’ lashtin dhe
ku,tash jeten me tri fe
e kaloj,lidhur me vlla
nė nji besė,qe s, ka m e u,tha
sa t’, ket bota lum,e va
sa t’ ket bota lot prej qielli
rreze e dritė qe vijnė prej dielli
un shqiptarė jam me tri fe
kur nder hile s’ kam me u ble
as pėr kryq e as per dinė
kot e kan po shkja e shkinė
kot e ka kinė e rusija
se nji gjak e ka shqipnija
gjaku jonė nuk ėsht katran
me ngjyrė t’ zezė ,e demonian
por ai kuq qe rrJedhė nder vena
n, zemėr t, fortė si gurė n’ bedena
qė ,e,ndriqon humaniteti
qė i jep shpresė po toka e deti
jam shqiptari jam shqiptari
moj e mjera botė prej zhari
qė po mbahesh mbi shkėndija
qe po vlon,kah shkenca e dija
a ma sheh tue vlue dėshiren
shih shqipni at zemėrmiren
si po digjet ,nga ,lakmija
bashk me i ndeJtė n ,tri fe etnija
jam shqiptari jam shqiptari
kuq mė, ecė gjaku kah damari
jam pėr gjuhė e jam pėr dhe
,s,kam,me u shitė as s,kam me u ble,
as pėr pare e joshje n’ leter
kam me e,ruejt besen e vjeter
kam me mbajtė duart prej martine
laps e shkollė n’ pėr shekuj stine
jo nuk ndahem n ‘gurė e dhe
edhe n’ m’mbjellshin n’ treqind fe
pse nji zot ėsht pėr t ‘gjith ne
ai s, na len nė dorė t’ , krajlisė
me ia prishė hjeshinė shqipnisė
ai na e mbanė diellin me hanė
gjuhė tė lasht e shqipninė nanė
kod e ligj e shkollė e cak
na e,mbanė shqipen lidhė me gjak
kta damarė qė jan si rrjeta
nuk do t’ zgjidhen s a,t’ jet jeta
kan me ecė ujnat ndėr gurė
besa e jonė nuk ka me u qthurė
se ne jemi djem t’ nji nane
kemi gji ,po te nji zane
jem gatue prej asaj hane
kur ka shndrit ktu n’ shpirtė t ballkanit
n ‘gjysėm hark,tė ilirianit
bashk me pi ndėr t’ lashta troje
me ylbera ra nder hoje
nė hoje tona,ku ish balta
tokė e dhe ,ėmbėl si mjalta
ku ish foleja e,guximtarit
e qėndisi nė rreze t’ arit
jam shqiptari jam shqiptari
qė ju nda ,m ‘keni n’ tri fe
ktu ku m’ la n’ shekuj i pari
s, kam me u shitė as, s ,skam me u ble
as pėr zhele ,as,pėr,,premtime,
as me u ,joshė,me pabesi
se mua nana shqipni trime,
m’ ka dhan,gji, t, kulluem me pi
e ti moj botė qe sillesh kobit
qė rreziku t’ rrin mbi krye
mos mi lsho qakajt e lobit
me kto lojė shqipninė me e thye
se shqipnija ėsht etnike
kah i ka po gurė e dhe
gjuhė besė i ka magjike
lidhė i mbanė ,pėr deje nxe
jam shqiptari jam shqiptari
qiell e dhe le t’ marrin vesh
se nė europė un jam ma i pari
e nuk dua n ‘mjerim me u gjveshė
nuk i dua kto sabotime
nuk i dua nderskamcat n ‘fe
mos mi mbjellni kobe e,krime
se un reflekset, i kam rrfe
jam shqiptari jam shqiptari
n’ mes t’ europes afer deti
nuk dua luftė as s, dua zhari
nuk m, ka shtrua as krajl as mbreti
por i dua punė e,paqe
edhe botes ia dua t’ miren
pse m’ ngatrroni n’ fe e gjaqe,
a,thue bot’ė ma njeh deshiren
se un dhunen se kam ,kult
as nuk lutem n’ pushkė e thikė
as nuk jam ndoj soj i ult
i kam t’ drites djalė e qikė
i kam planet si i ka dielli
qė ne ag t’ mjesit n’ shpresė tė re
del me nxe ai pėr kah qielli
gaz e shend me lshue mbi dhe
jam shqiptari jam shqiptari
jam i lashtė pėrmbi argjil
ku ka toka plumb e ari
ku lshon erė ai karajfil
ku lmon era fletė larmije
ku sharton qielli mahni
ku bjen uji shkumBe e vije
me stėrkalat plot ingji
o jam shqiptari jam shqiptari
botė e tretur n’ pėr lakmi
a s’mi sheh fijet me bari
edhe gjelbrimet,n,pėr agni
nė at agni kur lshohet dielli
qė bjen shndritshėm pėrmbi vesė
a’ s’ mi sheh re t, bardha qielli
a’ s,ma sheh t’ stėrlashten besė
a ,s, mi sheh fusha e,bregore
a, s,mi sheh vashat plot nurė
pse ti caqet m’ len pas dore
don e,m m lanė qyqe mbi gurė
jo he botė europė luksoze
se t ‘dy sytė dielli ti merr
mos ma luaj kėt lojė,bigjoze
pse ballkani shndrrohet n, ferr
e mandej ndahet baroti
mblon gjelbrim e,mblon ,at fushė
,n’ lot e dhimbje gjamė lshon moti
ikė ,qdo paqe e ėngjellushė
nuk jet ėngjull nuk jet paqe,
pėrveq tymit mjegullimit
ke me u la edhe ti n’ gjaqe
jo nė ujė n ‘paqe t,kullimit
ps e ti tash po e lidhė shqiptarin
pėr nji pune jo fort t’ mirė
kob mbi krye edhe zharin
po i sjell hile me zingjirė
pranga t’ rejea e dofar ligje
qe si njeh sot kohė e re
keq po i mbyllė do rrugė e shtigje
n’ hasėm t vejter n’ hile e fe
edhe grupe mė ke mbjell ė sherre
thue s e,kopsht ktu paske gjetė
dy gisht diellin n ‘Me e vjerre
sy as vesh s, na len pėr jetė
jam shqiptari jam shqiptari
kah po thrras n ‘qdo kontinent
mbi barot me una zjarri
po na mbajn ė me parlament
po na mbajnė me t’ mbjella t’ kqija
paqe kurr nė shteg pa thurė
sot n’ tri fe po kjanė etnija
pamvarsi s’ po ka n, flamurė
as dardana e lashtė e vjeter
,as etnija qė na u tha
lidhė na e kan me do lugeter
her nėn grek e her nėn shkja
po ia gjuajn ,joshjet pėr rrotull
her rmjedisit mu nė shkollė
si ata juqt qė permbi strofull
ulėrijnė me nji za t ‘hollė
ashtu ne na sillen planet
kush tue rrejt kush tue bertitė
ndoshta prap ne shpija e stanet
me flak lufte kan me i shndritė
ps e kshtu nuk ec ma kjo e,keqe
prish me fe e prish me ,n qdo udhė
jo fabrikė ,po krim e leqe
n ‘ball t ’shqipnisė i kan shkrue n ‘rrudhė
jam shqiptari jam shqiptari
i due kombe e paqe e fe
dua laps e,jo at zhari
pse po i digjni gurė e dhe
ps e,po digjni pse kurthoni
ps e po shitni gjak pėr ujė
pse nė mes rruge na hutoni
kur shqiptari ,s don t ė,vuej
dua buk dua edhe punė
dua vllezer nėpėr botė
n, gjak si kam as krim as dhunė
dikush tjetėr m’suell kėt rrotė
dua pun e dua fryt
nuk dua pleh as myk e lot
as n, pėr,dete s’ dua me u mbytė
m’ lshoni diell pash’ t’ madhin zot
ah mi hiqni kto sanksione
kto varfri kto blerje ,n, hile
e mos m’ flisni n ‘kto zhargone
me nji gjuhė qė,e flet qdo skile
pse mua koka m’ punon n ‘paqe
me e pa boten rruzullore
pa grupime n’ fe e gjaqe
t ‘lidhur n’ gaz e dorė pėr dore
jam shqiptari jam shqiptari
nuk dua armė nuk dua hi
a s nuk dua shkrumb as zhari
dua jetė e dashuri
po pse ju m’ doni n’ pėr rrmore
thepash pre e zbathė mbi akull
a thue kujt fara arbnore
i ka rrxue planetin shakull
besa prekė s’ kemė n’ fis a s’ n’ fe
as s ‘kem pre as foshnje as djep
e ju n ‘besė na keni pre
na kan kndue qyqet n’ qdo shkrep
buk e,lot na keni dhanė
diellin n,gjak keni skurru
thye na i keni yj e hanė
kan ec shekujt n ‘gjak e prru
na kan ecė po diell,e hanė
pėrmbi gjak me rreze thye
edhe e lashta gjuha nanė
pėrmbi trajta shum ėsht thye
thye n’ latin e thye n’ junan
thye ndėr kelt thye ndėr ,bullgar
n ‘rus sherrgji e serbijan
n ‘tjerė pushtues e n’ tjerė barbar
tash pak dritė pėr shkollė e fletė
pėr me lshue do pendė me ngjyrė
po na duhet oj bot n’ kėt jetė
mos na e le kobin detyrė
mos na e l e varun at shpresė
pėrmbi ferr me t’ holla fije
pse un n ‘ty e kam do besė
ndoShta zoti ,t ‘dha pak dije
pėr me e pa ku ėsht drejtsija
edhe etika e normė mbi dhe
bashk , e jon ė kėrkon etnija
me jetue n’ paqe n, tri fe

vargjet ,,, jam Shqiptarė
i ka shkruar MERGIMTARI xhelal ferizi
nga Mitrovica
Mitrovica e kosoves ėsht pjesė e pa ndarė e shqipėrisė etnike
kontakti me autorin xhelal ferizi [email protected]
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:13   #2574
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Nėse bėhem poet

Autori xhelal ferizi

Nėse bėhem poet vet do tė flas me zemrat e luleve
nėpėrmes rrahjeve e tik takeve tona
me gjuhen ma tė bukur tė shpirtit do tė komunikoj me shijet e fasuleve
zemra ime do tė jet e tyre prona
---
do tė flas pastaj me secilen fije
nė petalet e luleve pejzėrisht aromėsisht ku lidhen
do tė lidhi pazgjidhshmėrisht ndjenjat me ato nėpėrmes ndjesie
kuvend do ta bėj shpirtin tim aromat e tyre ku mblidhen
---
dhe do tė jem vet shpirti i palces sė pėrkushtimit
me to do tė bashkoj dashurinė
do tė bėhem vet arti i njėsimit i bashkimit
pėr hirė tė butsisė sė tyre do ta shkrijė nė art ndjeshmėrinė
---
un do tė jem vet ciceroni i karajfilit
pėr manushaqem do tė jem vet currili
pėr lulkuqet do tė bėhem vet zėri i bilbilit
pėr gongjen do tė shkrihem si kandili
---
pėr shegen do tė jem oratori vet
do tė prodhoj vet artin e paqes pėr ullirin
nėse vėrtetė do tė bėhem poet
do tė k'ndoj ėmbėlisht pėr kallirin
---
do tė shėndrroj nė shprehje secilen ngjyrė
secila lule do tė flet
nėse bėhem poet do tė gjejė mėnyrė
tė shprehet shpirtrisht sharmi i lules vet
---
Autori xhelal ferizi
Tema: Vargje nga mergimtari
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:13   #2575
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Nuk mė keni lėnė tė mbijė

---
nga autori xhelal ferizi

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė

---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim

---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė

---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri

---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:14   #2576
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Donte tė mė bėhej njiher rival nji i zi si djallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
njiher si rival nė pendė e nė varg
nji i zi si djallė
donte tė mė bėhej
ai ishte i biri i shundit e i kiqit
ai po tregonte prrallė
ai nga arti ishte shum larg
ai ecte me hile mbi dhe e mbi zallė
ishte i biri i hiqit
ai mundohej tė bėhej poet me varg
ai mė sillej me smirė vėrdallė
sa i zi ishte ne mendje
filloj emitueshem me pallė
filloj me kuantinitet ne ngarednje
shpirtin nuk e kishte shqiptarė
te vogel e kishte at mendje
por donte te arrinte maje
me te vogel te mjerin kaqik
ai derdhte krokodilqe vaje
ai shitej per nji metelik
ai vraponte e turrej ne garė
ishte i vogel ne veper
ai shpirtin e kishte tradhtarė
ai tė parėt i kishte lugeter
ishte lindur lakmitarė
ai prralla shkruante nė leter
i madh donte tė bėhej kokė tuli
dhe zbrazi mėri kunder meje
gurė e dhe i shkuli
shkronjat i kishte me neje
ai smirė pinte nė vend tė ujit
dikurė kishte pi servili
i ishte lėpi tė huajit
ai fjalen nuk e njihte liri
ai ishte i pa fis e i pa farė
buken me trup e hante
as ndjenjen nuk e kishte shqiptarė
as kurriz nuk kishte me u thye
por ishte lakues bizarė
smiren me buk e hante
dhe turrej me pendė ne qdo garė
por ku mundet me u shty gomari
ne vrap e hjeshi me atllarė
ate nuk e ksihte lindur poezija
as vargu nuk ish babė e tij
ate nuk e ksihte lindur shpirtesia
per art as peer dashuri
ai hante nga inati dhe
kur hapin se matte me vlerė
ai pshtynte edhe komb e fe
se koka i kishte marrė erė
se ishte i zi bajraktarė
se qante per maje e fron
se donte te jet i parė
por nuk kishte ne shpirtė emocion
per ve nji ndjenjė te lavdisė
e smiren me i lidhje damari
ai nuk njihte kusht te njerzisė
per ve q me dalė ma i pari

zemren e kishte te vogel
shpirtin e humbur ne vnerė
e kone mu sa nji gogel
mundohej me pjellė ndonji vlerė

sa i vogel ishte ne shpirtė
veten e hante mish
ai ngjyren e kishte te ngrirtė
e penden e kishte kamish

ai nuk ishte lindur per maja
e nuk ishte lindur per rimė
ai fjalet i kishte te mdhaja
por punen mbi dhe sa nje grimė

shpirtin e kishte te zi
kopjac neper nektare
ai te veten nuk kishte brumėsi
ai ishte e i pjelles rrogtare

shqiptarė nuk ishte aspak
ne tru parazitet i vlonin
smirėzi ai ishte me gjak
e babė e kishte demonin

nuk donte ai fare poet
nuk donte kund mjeshter mbi dhe
ai lavdin e donte vet
se nderė nuk kishte as fe

ai ishte mahaber i zi
ai ishte qakall me gojė
ai jargė ishte msuar me pi
pėr post gjithqka bėnte plojė

ai ishte i pa bindur ne fakt
ai ishte i pa lidhje me fije
ai s njihte as besė as takt
dinak ishte si hije

sa smundjet i kishte me vese
e donte te behej art
ai njihte veq interese
e majen elakmonte lart

sa larg qe ishte nga ai titull i gjori
por ne vrap te shkelte kafshrisht
ai ishte pjellė puthadori
si bisha e ligė me bisht
''''''''''''''''''''''''
autori xhelel ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:15   #2577
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Bashkohuni shqiptarė
*************

bashkohuni shqiptarė e shkruan autori ne mergim
*************
xhelal ferizi autorė
*****************
-bashkohuni shqiptarė kahdo nėpėr dhe'na
-mendje e pendė pare mund e krena
-per dhe te pareve shkrini qdo gjymtyrė
-te shpetojm trojet te shpetojm bes e ftyrė
-bashkohuni tė gjith si degėt pėr'rreth lisit
-ju qė jeni fis qė jeni balli i plisit
*kahdo n' pėr profile e me bes ku rrini
-kush me pendė e punė e kush me mend ti shkrini
*dijet e vizionet' pėr shpėtim pėr atdhe
*vraponi kush n' libėr e kush me ndoj aksion
*shpėtim shpėtim shqipėrija jonė kėrkon
*luf me i shpall te qdo krimi luft me i shpall varfris
*luftė me i shpall vetvrasjes edhe papunsisė
*e varfrisė mizore qe po na dėrmon
*kahdo qe na e mbollen te bijtėe anarkisė

*edhe armiqt ne shekuj e vetvetja e jonė
*vraponi ma shpejt drjet cakut me u nisė
-mos lini atdheun e tė parve tue kja
*rrethue me grek e rrethue me shkja
*pa punė e' n' mjerim e ne t' ė huaja rrethime
*shpėtim don shpėtim shqipėrija trime
*bashkohum mėsues bashkohuni puntorė
*bashkohu fshatarė e ju tjerė arbnorė
*gjithkah jeni tė mirė e me profesione
*shpetojeni shqiperinė ah prej ksaj zezone
*gjithkah rrijnė n' varfri gjithkah ėsht etnike
*po ku e keni zemren at zemren qelike
*te gjith si nji grusht bjerni bashk varfrisė
*se ktu ka dor tė zgjatur hilja e tradhtisė
*turruni ne punė e turruni nė ara
*tė dalė shqipėrija puntore ma e para
*derdheni n' para e nėpėr shuma n' investime
*te shpėtoj shqipėrija tė mos mbes' n' sundime
*nga ftyrat e maskimit qe po e duan n' varfri
*gJenin me ja prishė e gjakun me i pi
*dukuni aksionarė e ju tjerė biznismen
*se pėr ju ėsht koha kėmbana po bjen
*vraponi sė bashku tė gjith si nji rrfe
*shpėtoni ata gurė shpetojeni,at'dhe
*ku nėna ju lindi e ku i thon etni
*gurė mė gurė e' n' megjė gjithkah ėsht shqipni
*bini ju si'q bjen prej qiellit ai shi
*kush me ndoj' punė t' vogel e kush me fuqi
*te gjith nė mullirin tonė ah gjithkombtarė
*kush te ben ndoj punė e kush aksionarė
*e ju tjerė sokola e ju biznesmen
*ah ora e shqipnisė esht nisė e po vjen
*vraponi o burra e qani bllokada
*mos rrini si qyqet kur i zen n' rrem nata
*se ju nė dhe t' huaj keni mbetė hutue
*pa gjuhė shqiptare qė fėmijtė duan me shkrue
*krijoni nji rreth krijoni bashksi
*kah me dalė n' suksese kah me hy n' shqipni
*kush me ndoj dollarė e kush me ndoj pare
*ndertoni fabrika nė shqiprinė shqiptare
*e kahdo e kudo tok s i, thonė etnike
*perdoreni mjeshtrinė e gjuhen magjike
*dikund me te mirė e dikund me ndoj pare
*shtroni udhė e lule nė token shqiptare
*vraponi me besė vraponi me be
*kush ma i parė shqiprinė me lulzue mbi dhe
*edhe kund mos leni te varfėr shqiptarė
*kush te jet me,,serm e kush,tė jet me arė
*qendis ne qdo pllėmbė le tė dal' shqipnija
*le tė punojnė bashk ah gjith fiset e mija
*kudo qė jan shqipe nė qdo pllėmb shqiptare
*le te bėjnė fabrika rrugė e trotoare
*vraponi ju burra vraponi ju gra
*se hasmi me varfri ah na ka shpernda
*turruni nė punė turruni n' biznis
*kush ma i pari n' grup e kush vet me nisė
-thirrni qdo shqiptarė punoni n' mes veti
-se ju gzohet toka se ju gzohet deti
-vraponi vraponi e lidhuni me besė
-leni mbarapa t' kqijat leni mbrapa ves
-mos kqyrni fe e mos kqyrni krahinė
-kushdo le t' ket kryq kushdo le t' ket dinė
-se rendesishme esht gjuha dhe etnija
-shteti kombi e bukura e jona shqipėria
-po shqiptarė ma sė pari pėr at gjuhė, tė nanes
-vraponi si yjt qe vrapojn mbas hanes
-digjuni si furrė per hallet e atdhuet
-se ju jeni nipa gjak i skenderbeut
-lapsin e planin e punen me dorė
-mos e ngrini zemren mos e bėni borė
-se shpėtimi vjen prej bashkimit kombtarė
-kush t' punoj me laps e kush t' punoj me arė
*kush me ndoj punė tjeter e kush me trimri
*mos e leni mėmen me ra me kokė n' hi
*sė pari shpėtimin kerkoni ne zhvillim
*kush le tė ndjekė dije e kush perparim
*vraponi o burra vraponi pa pra
"se shqipja varfrije fort po don me u tha
"e skutė mos leni pa dritė me ndriqu
"vraponi xhade hekurudha me shtru
-dilni me projekte dilni me bashkim
-te mos mbes shqipnija ne mjegull e tim
-te mos mbes,,e, mjerė tė mos mbes n' varfri
*punsoni shqiptarė tė vjeter e tė ri
*punsoni, punsoni, se jemi jetim
*bashkou me fuqi bashkou kombi im
*ose do te vdesesh me turp e me marre
*do te kesh veq lot varfri edhe varre
*bashkoj diell e hanė bashkoj kryq e fe
*bashkoj gjuhė kulturė e pare mbi dhe
*qė shqiprija e fortė me qenė pasanike
*nėpėr botė n' rrespekt ndėr kombe me u quajt mike
*e mos leni stinė gjithkah te pikllimit
*me ikė shqiptari ne dhena t, zhgenjimit
*tue kja gjithmonė mbi gurė e mbi dhe
*mbetė nė papunsi pa komb e pa fe
*ne vetmi tue namė edhe vehten e qthurė
*qajm mbi rremė si qyqe rri e qajė mbi gurė
*pse kund nė botė nuk duket ndoj dalje shpėtim
*je ftofė je perqa o shqiptari im
*e vuan e tretesh ne ego vetiake
*ku,e ke at mendje ku e ke at rradake
*qe ne punė se futė edhe ne veprim
*bashkohu bashkohu i tretur kombi im
*bashko biznesmen bashkohu aksionarė
-bashko kshilla tjera ,e tjer mendimtarė
-mos leni t pa'punė askund ne per glob
-ndoj shqiptarė te varfer te digjet n' pėr kob
*e motet i bjerren rrugve n' perendim
*tue qa n' papunesi e tue ndejtė n' mendim
*po ata djem t' mergimit ata pasanik
*qe jan miliardera qe rrijnė nė amerikė
-edhe disa tjerė gjithkah nė pėr dhe
-kush esht ndoj dintarė e kush kryq me fe
-te gjith ata shqiptarė t' krishterė muhamedan
*shqiperin etnike qe e kan t' lashten nanė
-a thue nuk dojnė kurr me i lidh duart shqiptare
-me ja gjetė ndoj shteg me ja gjetė ndoj qare
*me bashkue ide e me bashkue pare
*a thue si shqiptarė me komb e me gjak
*shqipnisė ia duan qyqet mbi ogjak
*e atje neper botė me fjalė e me pare
*dalin n' pėr gazeta gjithkund ashiqare
*pa mė thuani ju trima qė jeni kaq zengjina
*si po ju shkon moti si po ju shkon stina
*atje nder ato dhena ku ju po defreni
*po shqiperinė n' varfri a thue pse e leni
*pse ju me mija djem tė etnike shqiperisė
*nji bankė nuk e bėni pėrmbi dhe t' njerzisė
*ah te kėsaj bote ne glob gjithkah rrini
*ju qė hani ėmbėl e langje qė pini
*qe thurni fjalė jetime pa mbulesė pėr atdhe
*pse ju nė biznes nuk bini si rrke
*n' vėrrshim e n' bashkim me bashkue dollarė
*me e shpetue shqiprinė me shpetue shqiptarė
-kahdo me qelė prona e me qelė uzina
*per me i ecė ma mirė po moti e stina
-shqiperisė etnike kahdo permbi dhe
-me prodhime t' reja me moshen e re
-nė punsim nė front gjithqka me qitė n' dritė
-prodhimet shqiptare kahdo ju me i nxitė
*un kurr nuk ju pashė me nji drejtori
*veq rrini tue ngranė veq rrini tue pi
*e fjalė pėr shqiprinė po qoni sa detet
*keni ndrrue zakonet keni ndrrue adetet
*se ju me dashtė o burrra e ju qė jeni gra
*nė bashkim me besė e me biznes me ra
*me bashkue pare edhe kapitalin
*na e punsoni qiken na e punsoni djalin
*e ecė e ecė nė progres shqipnija
*edhe i shtohet puna e i shtohet dija
*ah ajo varfrija kur,t largohet t' hiqet
*vesi i keq nuk shtohet e krimi nuk piqet
*edhe shpeton shqiptari me ftyrė e me nderė
*nuk jet nėpėr botė me lot n' faqe i mjerė
*si lecka pa vlerė tu u sjellė rrugve t' kota
*kah e qojnė dy kėmbė e kah e trullosė rrota
*e ju biznesmen a doni me u bashkue
*a e keni kund synin shqiprinė me zhvillue
*se shqiptarin po e mbytė po e mbytė varfrija
*digjet flakė pa punė e i shkon kot rinija
*po ju biznesmen a thue veq per veti
*paskit dalė tej toke paskit dalė tej deti
*as mos me u ndje gjallė se jeni shqiptarė
*ku i keni ata prijsa ku keni kshilltarė
*e nuk na e lat kund ndoj shpresė pėr gjallri
*sillet per reth bote shqiptari n' varfri
*e ju sjelleni poshtė e ju sjelleni lart
*ndrroni shum kravata e zingjir tė artė
*besa edhe mirė shkoni n' pėr hotele
*kush tue ndejt nė pupla e kush n' per fotele
*kah sillet shqipnija kah pjeket nė helli
*kah i digjet balli kah i kercen delli
*shperthye varfrisė e shpue mu nė zemer
*kush pa e njoftė me nderė e kush pa qmue at emer
*e bij gjithkah tue pas milionarė
*thue se jan te huaj e nuk jan shqiptarė
*thue se nuk i lindi ajo e lashtė etnija
*thue se gji s' ju dha lokja e lashtė shqipnija
*qė gjuhen e gjakun e koken ua ka ba
*ah nana shqipni qe at gjuh u dha
*ju dha trup e rritė e i,mbushi kulturė
*e kta m' rrijnė si qyqe e me rrijnė si gurė
*ah neper ket bot kund dy pa u bashkue
*shqiptarė me shqiptarė rrijn sikur t' hasmue
*veq pse kta ne gjak nuk po vlojnė vetedije
*as vrulli s' po u nxehet atdhedashurije
*nuk po ka shkelqim e nuk po msynė kah maja
*mendja e tyre e mjerė nuk msynė n caqe t' mdhaja
*se medet sa i gogel po duket n' qendrore
*e vogel qe besa aftesija mendore
*nuk i shtynė as dhimbje e shpetimi kombtarė
*nuk i thrrasin beses askund aksionarė
*as kund pasanik askund biznismen
*edhe me ra qielli vetedija s' ju vjen
*edhe me ra ftesa drejt prej perendije
*ata nuk e marrin me e vendosė n' vetedije
*edhe pse ata t' mdhej duken me emer
*por jan shum te vegjel me gjak e me zemer
*duhet gjak shqiptari qe vlon gjithmonė vlon
*kah etnija e lashtė valen ta drejton
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:16   #2578
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

o zot i madh ti qė je i qiellit
*pse shqiptarve punėt nuk ua nisė fillit
*kan mbetė te lyer neper gjak me borė
*kush nuk ofron besė kush nuk ofron dorė
*se ka mbetė shqiptari kurthue n' interes
*harroj at traditė e ka harrue besė
*e tash ne kem mbetė kudo nėpėr botė
*dikush ka mbetė n' baltė dikush ka mbetė n' skllotė
*se qe besa e zotit kush su ofron dorė
*ka mbetė keq shqiptari e don me u ba horė
*pa prijsa askund veq me bajraktarė
*kush tu u shty per fjalė kush me dal ma i parė
*per dofar pun' sh koti qe su shihet fundi
*ka mbetė shqiptari pa u duk gjėkundi
*varfri e pa kshilla e gjithkah varfrue
*me moter me nanė me babė e me grue
*disa jan lypsarė disa dalė n' per botė
*kush ka hypė mbi qerre kush ka hypė mbi rrotė
*o medet sa shum fjalė po rrotullohen
*e punėt shqiptare as nuk po fillohen
*me dalė ne dritė njiher mirė e mirė shqipnija
*me u zhvillue sektort e me ik varfrija
-e sot kund ne botė nuk po ka kshilltarė
-nuk ka biznismen nuk ka aksionarė
-as gazetė nuk kemi as lidhje me ta
*kend ta dijmė per mik e kend ta dijmė pėr vlla
-e gjithkah diaspora shpernda si e shkretė
*me nga i kafshatė buk e me dy gazetė
-kem dy tri gazeta qe quhen shqiptare
*pėr nji reklamė t' vogel tė rruejn mirė me pare
-e sa per ide mbetet varfanjaku
*ah i myken dejet edhe i myket gjaku
-gazetė kund t' biznesit e as te punsimit
*as nuk shihet hajri as puna e ndoj trimit
na vjedhin n' reklama na vjedhin n' bileta
zi e ma zi te verfer ah q' po na shkon jeta
kund mbi dhe nuk del ah ndoj prijatarė
qe esht patriot e' s' esht bajraktarė
me ditė me na pri nė rrugė tė biznesit
me u bashku shqiptart n' mbrojtje t' interesit
t' interesit tonė qe e quajm kombtarė
me pas biznesmen e me pas kshilltarė
dikush me t' dhanė dorė dikush me t' dhanė krah
q' ka mbetė shqiptari si nji i mjerė pėr gjah
pse t' varfėr kah t' duan tė shqelmojnė n' pėr botė
kush tu u sjellė n' pėr kėmbė dikush sjellė mbi rrotė
pse kokė drejtuese nuk kan per biznese
ka mbetė pa bashkim e perplot me vese
shqiptari i mjerė si nji kokėme hi
klane nder mjete vete ne hile tu u gri
ppo pijn hile e ne qeta gjithkah jan shprenda
njeri punė per grek tjetri punė per shkja
disa po punojn per tjerė si rrogtarė
disa si eunuk disa mercenarė
e me nanė e moter luan i huej nder ne
me varfri bizare rruget tu na i pre
nuk len kund ndoj shpres me lulzue mbi dhe
se shqiptari i zi po kputė gjithmonė ura
me vetveten merret nuk msyn kah kultura
po vdes klinikisht me t' pasur nji grup
emri i shqiptarit kshtu mundet me hupė
se askund mbi dhe nuk msyjn kah arsye
per veq kah klanimi ne per shpirtė me u thye
e kshtu po varfrohet per qdo dit etnija
qė mu n' mes t' rrezikut kanoset shqipnija
po i varfrohen t' bijt po i varfrohen bija
aman biznesmen krijoni do kshilltarė
dilni biznesmen dilni aksionarė
bashkoni shum kshilla e shum drejtori
nisne ndonji punė per nėnėn shqipėri
edhe atdhetart gjithkah n' botė ku i ke
bashkoj n' pėr shum nisma pa dallim me fe
shqiptarė gjith kah jan pa dallim n' krahinė
le t' punojnė n' qdo mot le t' punojnė n' qdo stinė
e kshtu mir ta dijmė se kush na drejton
e ne ballė le tė prijn pasanikt e tonė
me na drejtue mirė me na nxitė n' biznes
se per besė perndryshe shqiptari do vdes
kshtu qdo kund pa kokė pa drejtim e krye
jete ka me u tha shprese ka me u thye
pa dit me u drejtue pa kqyr kund n' gazetė
a ka ndoj biznes a ka ndoj pun n' jetė
Se shum NE nuk jemi n' numer si kinez
jemi komb I vogel por flaken kush se ndezė
e me dalė ma i pari nji lob me kriju
biznesin mbi torje n shkelqim me e lulzu
zjarmisht per kah gjaku optimist me nxe
fabrika e uzina me ndertue mbi dhe
fabrika fabrika ma shum e prodhime
autori xhelal ferizi
se ndryshe nuk shpetohet etnikja shqipni trime
se per pa u caktua grupe gjithkombtare
kush me ndoj biznes kush me aksionare
me nxitė sektorin kahdo n' tokė shqiptare
edhe investimin e me punė konkrete
shqipnija etnike kurr nuk lidhet jete
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:17   #2579
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

per me luajt ndoj rrol me ba lob fuqi
jo veq me ngrranė mish e me luejt fulqi
me luejt kamish kahdo ja don loja
e me i nxjer do fjalė pa mbulesė nga goja
raki edhe qejfe e fjalė maskarade
duku kah karriga me gjithfar parade
me fjalė pa mbulesė e me zhurmė e kote
kur po mbytet shqipja ne varfri e lote
pse nuk po krijohet lob ekenomije
lobi i biznesmenve kahdo jan me dije
lobi i biznesit lobi i kapitalit
msim per me i dhanė qikes dije me i dhanė djalit
punė edhe biznes e ma shum integrime
lobi le te prij rrnoft shqipnija trime
krijoni gazeta krijoni adressa
aty ku mund t' lidhet biznesi e besa
kush t' kerkoj ndoj punė e kush t' kėrkoj ndoj gjop
mandej te kcejm varfrinė e te bejm shqip hop
pse ne krye s' po kemi e ky behgjet pacolli
thue se ndoj cop akull nder shqiptarė e mbolli
e nuk ndihet gjallė me dalė kush me pri
as lobi i biznesit per t' gjallė nuk ėsht ndi
po heshtet po heshtet s' po ka kund reklamė
s' po kemė me u drejtue askund pėr selamė
as per ndoj tė mjerė kund ndoj informatė
ka mbetė shqipja e gjorė si qyqja n' natė
po pse nuk krijohen gazeta biznesi
tregtije zhvillimi info interesi
me drejtue shqiptarė n' kurse e' n' pėr shkolla
me nxe dikund shpresat edhe mendė tė holla
pse s' dalin ide pse nuk niset kurrė
me ecė puna e mbarė e me ecė si gurrė
ndoj iniciativė ndoj grua a ndoj burrė
po perse nuk del ndoj kushtetutė me shkrim
ndonje plan koknkret per t' lashtė kombin tim
pse nuk ka as pare prodhime e lehtsina
projekte te menqura investe e kredina
kur nuk ka kredina mbaron kombi im
shqiptari ket jetė po e qon me pelim
as spo ka drejtues e as menquri
ka mbetė nėn sundime nėn kėmbė e skllavri
e kund pa drejtues pa na msue askush
kan mbetė shum t' papunė sa kokrrat me rrush
qė siellen e pshtillen e' s' gjejnė kund ndoj shpresė
rrijn tu u marrė me krime e rrijn tu u pre n' besė
se s' del kush mbi dhe per prodhim me i thirrė
kan mbetė nė raki me ndoj shishe birrė
dikush mbi rruleta tue dredhė metelik
diksuh mbi ushkure mbi nodj vashė a qikė
dikush permbas femrash kahdo shpernda turrit
por nuk ndihet kund ndoj kushtrim i burrit
thue se veq per qejfe shqiptart qenkan le
neper qejfe te mdha e gjithkah te pa fre
askush nuk mbanė breng as nuk esht tu u bre
as neper ndergjegje e as neper rradake
po na djegė varfria si ai zjarrė flake
te gjithve na bėri shkrumb e shpuzė e hi
ka mbetė i perbuzur tash emri shqipni
askush permbi botė kah enden shi e erė
as nuk i njeh famė e as nam as nderė
ne hi ka mbetur me kokė si e mjerė
se djem si lisa si dikurė s' po ka
qė besen e lidhin porsi vllau me vlla
kjanė e kjanė shqipnija aksionar si mbet
ka mbet shum evarfer ne tokė e ne det
kush ka futė vesht' n' lesh kush s' po din pėr vlla
ego vetem ego neper gjak po ka
zengjinat n' pėr skuta nėpėr botė kan ikė
gjithkush rrnon per veti qiri don me u fikė
qiri i etnisė e drita shqiptare
nuk ndriqojnė pa punė nuk ndriqojnė pa pare
nuk ndrqojnė me ego medet vetiake
kan hy fiset shqipe neper qorr sokake
me dofar veprimesh shkurtpamse vetvrastare
nuk u gjet ndoj trim me pri n per binare
me e qit n terezi ket shqipni shqiptare
as nuk bjen n' binarė kombi as kund shteti
veq me lot e dhimbje na rrijnė toka e deti
shqipnija po dergjet nė hall pa prodhim
diaspora e varafer pa kokė nė mėrgim
e kshtu si rrijmė t' qthurur pa lek e pa lob
druej se per shqipni gjith do t' ket veq kob
prandaj po ju thrras ah ju aksionarė
e ju biznesmen kah jeni shqiptarė
dilni me nji lob dilni ju me koka
na thirrni gjithkah ku na rėnkon toka
te punojmė me ju edhe ju me ne
bashkonu me komb bashkonu me fe
se mirė do tė ndjehni ju ne qdo sekond
kur t' krijoni qendra kur t' krijoni fond
dikund ndoj projekt e dikun fabrika
kur shqip te punsohen si djali e qika
edhe te punojnė ah moshat shqiptare
at'her ne varfrija nuk mund t' na qes fare
se kshtu leckaman e me rjepsa t' huej
drue se gjaku yn nji dit bėhet ujė
e ju n'ėse doni me ndejtė prap me vesh n' lesh
shqipnija do t' bėhet nji qorbė me pershesh
ku i pari t' dytin s' ka me njoftė per vlla
kan m e e sundue grek ka me e sundue shkja
edhe iataliani qe vjen me lnurė pare
ndoj rus a bullgar qe do t' merr kapare
po ne diasporen pse t e,fort se kemi
pse s' na punon koka s' na punon kalemi
thue se jem,armiq te heshtur si akull
kemi mbetė mbi dhe rrėxue si shakull
qe pėr besė nuk dijmė kujt me ju drejtue
a thue pse shqiptart nuk dijnė me t' punsue
zot i madh i qiellit pse n' kaq prush na le
sa shum t' papershtatshem jemi e plot nge
qė pėr besė e fe e per din e imanė
kund nder kombe tjera s gjen,nėn diell e hanė
si shqiptari i mjerė pa organizim
njeni luen me zjarr tjetri luen me tim
e dikush ndoj mjegull qe rrin tue shpernda
thue se nuk kan moter nuk kan nan as vlla
po pse kshtu kaq ftoft e' n' mes veti s' kan besė
me bashkue fuqi pa pas kurr ngatrresė
me bashkue dije edhe kapital
me firma te reja n' prodhime me dalė
edhe tjerė me lob me nxitė me ide
kush me ndoj tregti kush me ndoj punė t' re
sot nuk kemė adresė as dijmė kah ėsht buka
t' djerra na kan mbetė atje vrrije e suka
e na ka mbetė mali lugina e vrrini
po na sjellė heleni po na sjellė latini
konzerva te ndryshkta e mallra skadue
nuk din shqipri mjera se q' ėsht tue gllabrue
se kund fabrikė t' veten per ilaqė nuk ka
importo nder grek importo nder shkja
aman pse mua zoti me ka falė shqiptarė
apo veq me vuejt ne varfri t' pafarė
fatet na i ka lidhė e keqja nder ne
as nuk ndjejm ndoj vrull me u joshė permbi dhe
me u joshė kah e mbara kah dita e progresit
por kan mbetė mbas vrapi e klanit t' interesit
me nji ego t' zezė me nji myk mjerane
pa e ditė se shqipnija etnike iliriane
po thrret bijtė e sajė e toka e gjemimi
te gjith gjak shqiptart po i thrret kah prodhimi
e shqiptart e mjerė me ego shpernda
njeri vrap pėr turk tjetri vrap per shkja
e tjetri mbas turrit me dalė nder latin
disa tjer te mjerė mbas gjarprit me thin
disa per mbas pares shitjes mercenare
disa tjerė me fe blehen per pak pare
e banka askund nuk behet qendrore
as per moderni as per jetė arbnore
feregjet e harrna e shtof t' zi irani
na shet e konzerva e ploje serbiani
e rusi e greku e njerz shitė mbi dhe
edhe diell e hanė nji dit kan me i ble
se shpernda esht shqiptari neper ego t' kqija
per pak fe e ego po blehet lirija
po blehet shqiptari nuk po ka vetedije
nen kemėbė te huaj don me ndejt si hije
e kurr te mos veproj per at dhe te parit
me bashku ndoj euro a ndoj rrotė t' dollarit
dikush me pak krah dikush me fuqi
me ndertue atdhe me ndertue shqipni
po pse kshtu shpernda po pse kshtu me u djerrė
pse kshtu gjak shqiptari ka fillue me u shterrė
shpernda ne per grupe me inate t' kqija
tradhtue n' ideale se q 'ka mbet rinija
e q' po detyrohen me u marrė me mashtrim
pėr me ra n' morale t' kqija pa mbarim
pse kafshorja e gojes te hasmi po i qon
na vret skamje e hile digjet dhe i jonė
digjet n' papunsi n' sherbim diaspora
s' ndihet biznesmeni kund si shihet dora
e ne vend se me pri ata me dhanė shpresė
me i bashkue shqiptarė me bashkue kongres
neper mbledhje e kshilla n' bashkim pasanik
me qelė shum sektorė me qelė ndoj fabrikė
ata as gazetė as kund ndoj ide
nuk e kan pėr komb nuk e kan pėr ne
pse keshtu u dashka prore n' kėt civilizim
me mbetė nė varfri e me mbetė jetim
e at'her pėr shtet pse flet o shqiptarė
kur s' ke biznesmen kur s' ke aksionarė
qė punsojnė njerz t' vet qe ua dijnė kimetin
kot e ke at dhe e kot e ke detin
se asgjė mbi dhe nuk mund me zhvillu
digjesh me varfri ne jetė s' ke me u gzu
tjeter kush ti grryen miniera e male
kur ti kurr njiher vetshkatrrimin s' ndale
qysh se t'fali zoti vetveten tue bre
nga mbrenda ndasi me klane e me fe
ndaju ne qdo shekull e ndaju qdo stine
neper shum pengesa neper sabotime
veq pse ne shprt t' mjerė mban inatė meskine
e nuk gjenė fuqi me e vlue organizimin
e nuk ke vetdije me e lulzue prodhimin
as fabrikė mbi dhe as persosje tjera
perveq ndarje t' zeza e grupime t' mjera
ty shqipni e varfer sa keq po te thanė vera
nuk po t' gzohen BREZAT nuk t gzohen bilbila
nuk t gzohet pranvera s' t' qelin karajfila
se kurr nuk t' bashkohet si duhet shqiptari
po te kjanė miniera me krom e me ari
se shpernda gjithmonė tė rrin aksionari
se ata larg prrore te kan ndjet o dhe
thue se ai akulle bora i ka ble
tregtaret e kqi me shit e me ble
edhe ndoj qejft t vetin me e ngopė shkurt parė
me u shtrue ne ndoj qejf dikund si valltarė
e mundsisht te nxinet kund ndoj sherbimtare
ndoj qikė mendjeshkurtė qe lodron per pare
tjeter punė nuk kryejn nuk njohin atdhe
disa t kqi mjeranė qe jan gurė mbi dhe
as kush nė entinė tonė se bashkon fuqinė
per me e ndjekė per jetė nga trojet varfrinė
ah medet q 'far kohe po mbjellet nder ne
dy shqiptarė bashkue si gjenė permbi dhe
ara e fusha e rrafshe livadhe e ledina
te djerra nder mote gjithkah po i kjanė stina
pa ta as laken as kund nuk ka ndoj dardhė
shqipnisė qe sa shekuj dita kurr pa i ardhė
e djerrė myzeqe e djerrė fushė dardane
se djemt e shqipnisė su bashkuen rreth nane
kahdo ku jan n' botė e me gjuhen shqipe
me u lidhė per trup t' nanes siq lidhen ato pipe
nėpėr rrema e degė si e bukura qershija
kahdo me prodhim me lulzue etnijae keshtu po shkruaj un me kto zanore
po thrras mergimtarė e prijs disapore
kriojoni nji qender gjithkah ju mall'darė
e mbas jush do t' vijmė n' miljona shqiptarė
shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
**********************************
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-10, 00:59   #2580
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kan ardhė genjeshtarė
nga autori xhelal ferizi
........................
kan ardhe ne trojet shqiptare genjeshtarė nga fundi i ferrit

kan mbi edhe nga dheu i jone shum kopila

ujq skile e lloj te qakallit

mashtrues e hilegji e tradhtarė

atdheu renkon nga varfria ne pike te hallit

premtues kot jan territ

demagog te smure e te prishur me vese

pjella e hiles e sabotimit e sherrit

kan ardhur puthadorė e mercenarė

ne shpirte nuk kan kurfar ndere e bese

disa plot me pasuri te haramit jan malldarė

qe fryhen si bretkoca me te ndyra para

servil e te huaj jan te padronve hyzmeqarė

vegla te mjera zorrė plehrash neper kembet e atdheut

he atyre ju humbte fara

disa nga ata jan trutharė

premtojne investime por jan falltorė

ata per veq sabotimit qellim tjeter nuk kan

jan ne sherbim te huaj jan te pa kurrizor puthadorė

ata kopila jan

genjejne kahdo dheun e trollin arbrorė

shpirtat bosh i kan ata jan hiqa llafazan

te pa emocion kombtarė

te pa ndjenja jan te ligj e mizorė

te mbarsuar me demon e satan

te derguar me prorosi penguese

nga te huajt sadist qe vuajtje deri ne pafundesi i duan kombit tone

falltorė jan dyftyrsh e llafazan

qe gjithqka ne atdhe ta bejne sabotuese degjeneruese

hajrin ua sheh vetem kolonizatori i huaj

sepse per hesap te tij pengojne

qielli shqiptar i mbulofte me zjarre


per se genjejene kaq shume gjakun e kan uj

ata atdheut mund ti hapin vetem vuajtje e varre

genjejene ne qdo kohe ne qdo vit e muaj

varfri dhe vetem varfri atdheut ata i duan

skamje mjerim sabotim

ata ne themel te atdheut as nji te mire nuk e investojne

i duan papunsi e poshtrim

qajė neper shekuj o atdheu im

se keshtu lotin ata ta mendojne

as baze ekonomike nuk te duan as kurfare materiale

toka e guret e dheut ne atdhe kahdo renkojne

kah ata mbi dheun shqiptar ku do ecin

gjenmojne edhe fusha e male

kohrat e atdheut vendumrojne e ngecin

paranė e kan ata vetem per djallezi

por kurre jo per ta ndihmuar te lashtin dhe

as patriotin e bashkatdhetarin

te shitur jan te betuar nder kombe te huaja e fe

idhull padron e kan gospodarin

por te mire nga ata mos shpresoni se ata mirsi ndojher nuk sjellin nder ne

ata e puthin prore dinarin e dollarin

as dhimbjen me te vogel nuk e kan per atdhe

kult e kan rrenen e mashtrimin

premtimet e larmishme deri ne pafundsi

por kurre nuk e bejn te hajrit punen as investimin

per veq llafeve pa mbulesa e demagogjikes teori

ata ideal e kan krimin mjerimin e te atdheut vendumrimin

korrupcionin e hingirizjet me masken rruspi

ata na e sjellin mjerimin

postin e kan prore lakmi

atdheun me varfri e thajne e sabotim

qaj o etnike meme shqiperi

per ata bij tu bastard haram ju qofte buka

e secila rreze e diellit tonė

e gji i tokes tone kombtare

e rrezes tone qe i ka nxe


secila pike uji lot le te ju behet sabotatorve

ata demagogjine e kan atdhe

oh si renkojne bjeshket shqiptare male e suka

ata jan vegla debile te te huaj hamshorve

punsim nga ata mos pritni as pprogres

ata jan pjelle e loje e pa fund e kotsirave

ata kan vetem nji interes

loja e tyre me ecė e rrena kur ne atdhe me lot e varfri hahet buka

ata parate i kan me thes

se nga i huaj u bene spiun e hajduka

te regrutuar jan per sabotime pjella te maskave te pshtira

atdheun te varfer per ta lene neper mote

lirik vajto me vargjet tua te lira

se atdheun ta mbuluan te palarat e ksaj bote

e penda jote zemermira

do te mbetet prore ne injorim

se mendjet e cekta khore qe jan be shtresa shpirtrash te pluhurosur

ma shum po duan opium e mashtrim

se sa penden tende te palgosur

neper kohra me plot mundim

qe te miren ia deshti seciles pllembe

qajė e renko o dheu i im

se demagogu tradhtari pushtuesi te ka vu nen kembe

varfri e sabotim skamje e mjerim

te tille te duan o atdheu im

mos i mbaj ata te namur o dhe

mallkuar qofshin me gjith prrallat jargėtare

varfrine qe rrenen püse e mbjellin nder ne

punen e bejne per armikun

ata jan pjella te zeza rrogtare

kult e kan metelikun

tjeter ndjenje nuk kan per atdhe

autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.