Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-08-09, 22:04   #1
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Fjalė dhe shprehje tė huaja :

abaci - a ( it.abazzia) - Manastir murgjish katolikė me njė murg nė krye.

abat-i ( it.abat-i) kryemurg

abazhur - i (fr. abat-jour) mbulesė prej qelqi prej metali tjeter qe sherbene

per te mbledhur driten e llampes elektrike )

abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)

abdes-i ( pers. ab - jė + dest - dorė ) tė larėt ritual te muslimanėt para se tė falin namazin.

abdikoj - ( lat. abdicare - heq dorė) heq dore zyrtarsisht nga autoriteti sovran.

abdomen - i ( lat. abdomen - kark)

abiozė - a ( gr. ą - pa + bio - jetė ) gjendje pa jetė .

abonoj ( fr. abonner - parapaguaj)

abortim - i ( lat.abortio - dėshtim)

absolut - e ( lat. absolutus - i persosur)

absolvoj - ( lat. absolvere - perfundoj)

absorboj ( lat. absorbere - thith)

abstenoj- ( lat . abstinere - pėrmbahem) Permbahem nga njė votim, nuk votoj.

abstrakt - e ( lat. abstractus - qė largohet, qė veēohet ) - qė nuk kapet me anė te

shqisave, por del me anė tė pėrgjithsimit mendor ) - diē e shkėputur nga realiteti.absurd-e ( lat. absurdus - i paaftė pėr tė u kuptuar)

abuli-a ( gr. aboulia- pavendosmėri) mungesė e vullnetit


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-08-09, 14:09   #2
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

abuzim-i (lat.abusus - tepri, shperdorim)

aceton-i (lat.acetus-uthull)

Adem - (Adam) - heh. Adamah - ar. adam - dhe, tokė - emer mashkulli

Adil -ar. Adil - i drejė

admiral-i - ar. amir - prijės, komandant
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-12-10, 18:25   #3
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

ombrellė - it. ombra - hije, bella- e bukur
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 11-12-10 nė 18:26
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-10, 09:28   #4
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
abaci - a ( it.abazzia) - Manastir murgjish katolikė me njė murg nė krye.


abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)
"abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)"!
Ne shqip e kemi Kafir e jo Qadir! Ndeshet nė shprehjen Kafir arnaut ose Qafir arnaut(nė frėngjisht : lourde pierre!)Je fais allusion ą quelqu'un!
Qui est-ce ?!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-10, 15:40   #5
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Fjalė dhe shprehje tė huaja :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
"abdylkader - i ( ar. 'abd - rob, + Al-Qadir i fuqishėm = rob, shėrbėtor i tė fuqishmit, i Zotit)"!
Ne shqip e kemi Kafir e jo Qadir! Ndeshet nė shprehjen Kafir arnaut ose Qafir arnaut(nė frėngjisht : lourde pierre!)Je fais allusion ą quelqu'un!
Qui est-ce ?!
Qafir ose ne origjinal nga arabishtja qe shqiptohet Kafir- do te thote/perkthehet = Pabesimtar. Kurse Qadir qe shqiptohet me Kadir- do te thote/perkthehet = i fuqishem.
Vetem shkronja e mesit ndryshon keti nga "f" ne "d" ku edhe ja ndron kuptim e fjales ne 180 shkalle, pra kemi te bejme me dy skaje extreme ketu, njejte si me mar shembullim ne shqip mu"t"i dhe mu"r"i, pra (kafir) pabesimtar si muti, kurse ai tjetri (kadir) i fuqishem si muri :))


valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.