Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-12-09, 01:22   #16
AlbaSoft
 
Avatari i AlbaSoft
 
Anėtarėsuar: 28-04-08
Postime: 1,740
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga highsoul
Vetmia.. shume e nevojshme per te gjithe.. un mendoj qe cdo njeri duhet te ndalet e te mendoj e te meditoj per veten e tij, ashtu fillon ta njoh veten e te afrohet me shum kah Zoti.. prsh
Mir e ke pajtohem me ty vetem se jo si bejn shumica kur mendojn e vendosin koken mes dy duarve dhe mendojne...
__________________
99% t'bukuris t'1 femnes munesh me fshi , me 1 Pallom t'lagt !
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-12-09, 06:04   #17
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
I ben njerezit te flasin vet me vete.
Perkundrazi, ta mbledh mendjen. It keeps me sane:)
Vetmine time se zevendesoj me asgje.
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-09, 16:13   #18
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Pikellim, .. i perzier me nje ndjenje zbrastie......
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-09, 19:53   #19
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

"Vetmia ta kėput shpirtin"
-Ah, ta kėput moj ta kėput!:D
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-09, 20:27   #20
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

....i humbur ne bote edhepse per rreth ke plote njerze,vetmija eshte vetmi ne shpirt!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-12-09, 22:59   #21
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
"That's what I am talking for"! Anna.

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.
POAQ SA ESHTE HIPORKIZI T'A PERJETOSH , APO PERJETOSH VETEN SI ZOT !

(te tille qe e kan perjetu , e kan promovu veten si Zot, shpetimtar te njerizmit, universit ka mjaftt... dhe nga e kaluara qe na deshmon historia keta tipa te ngritur mbi idene e njeriut "mbi-njeriut" kane mbytur dhe shkatuarr jeten ne permasat dhe menyren me mizore te mundshme ) !!!


Zoti s'eshte njerii dhe si i tille s'eshte "krijese" po "krijues" ... Ai cendron mbi njeriun dhe mbi cdo gje tjeter qe eshte e prodhuar dhe repredokuar nga dora e njeriut...

Nje PANATEIST do pohonte apo metonte se ZOTI "pershkon dhe mbreteron" cdo gje .... nje NIHILIST - do te injoronte cdo gje qe nderlidhet me idene e HYJNORE QIELLORE ... dho do T'A ZBRISTE ate "hynjioritet" ne TOKE dhe do t'ja mvishte njeriut ; gjegjesisht "mbi njeriut" !!!

Njee !!!NJERIU - mer kuptim (plotnohet) vetem me ekzistencen , e TJETRIT.


Po t'i referohemi tendencave te para mbi studimet , shqyrtimet e dukurive/fenomeneve sociale dhe politike ne antikitet , kujtesa patjeter do t'i referohej ARISTOTELIT .. i cili njeriun e perkufizonte si qenie shoqerore , gjegjesisht kafshe politike (zoon politikon) !!


Ai njeri/person qe s'ka nevoj per per tjetrin dhe i mjafton vetja .... gjegjesishttt

"AI NJERI QE NUK MUND TE JETOJ NE BASHKESI APO S'KA NEVOJ PER TJETRIN , SEPSE I MJAFTON VETJA/ ESHTE I VETMJAFTUESHEM , AI OSE ESHTE KAFSHE OSE ESHTE ZOT/PERENDI "

Aristoteli
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 11-12-09 nė 23:04
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-10, 16:52   #22
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Vetmia eshte ne shume menyra e3dhe ne pune ku se gjen veten e ndjen vetev vetem po edhe ne dashuri nganjeher ndihehs vetem ku ste kuptojen te tjeret kjo eshte nje situate e veshtire te shkaterron nganjeher shkakton nervoz varet te personat se sa e perballojn.
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-11, 18:47   #23
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Vetmija eshte shume e rendesishme per njeriun,kure jemi vetem kemi kohe te mendojme shume me mire me kjart per shumqka,po aq sa eshte e rendesishme dita te kalohet me njerzit,aq eshte dhe nje qast i vetem te mendojsh per veten ,me kujtohet kur kam qen femije kam pas nje vend ne kopsht afer shtepis ,ku aty jam struk kure kam qen e merzitur,kure kam qen e lumtur,kure kam lexu libra,rromane,aty ka qen vendi ku kam vendose shumqka ne jeten time,bisedat dhe rrethi ndikojne shume ne ne,andaj nga gjith kjo kemi nevoje te gjejme nje qast te cillin i flasim vetes dhe eshte vetem i yni,,,,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-11, 19:26   #24
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

......vetmia eshte depresion,
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 09:26   #25
winona
 
Avatari i winona
 
Anėtarėsuar: 19-06-11
Vendndodhja: Ne boten time.
Postime: 1,794
winona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Kur ndjehesh e padeshiruar ,te lenč,te izoluar nga te tjeret,kjo eshte vetmi nje ndjenje e zbrazet,eshte dhimbje.Shume persona kan frike nga vetmia,e shume persona te zhgenjyer nga jeta, e nga ata qe i kan dashur e besuar dikur,keta persona kerkojn vete jeten ne vetmi.
Vetmia mund te kaloj ne nje semundje ''fizike'',por ka raste se vetmia te benč me te fort e me te KALITUR.
winona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 10:07   #26
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Vetmia besoj se te ndihmon per te gjetur dhe per tu njohur me mire me veten. Keshtu njeriu ne vetmi dhe ne perqedrim te plote mund te arrije te hipnotizoje veten dhe te komunikoje me subkoshiencen e vet duke nxjerre ne pah nevojat e veta te fshehta. Keto jane teknika te fizioterapise qe te mundesojne te krijosh nje ekuiliber brenda vetes. Duke qene ne harmoni me veten mund te reagosh me mire ndaj ngacmimeve te jashtme. Shume shkrimtare apo njerez te shquar ua kane imponuar vetes vetmine qe te kishin mundesi te krijonin. Balzaku prsh. qethej tullac dhe nuk dilte nga shtepia, meqe nuk kishte c'te bente shkruante.
Ka shume lloje vetmish dhe mund ta shikosh nga shume aspekte, nga njera ane vetmia eshte mungesa e nje personi te dyte por ama mund te jete dhe nevoja e te qendruarit vetem. Te gjitha keto nqs permblidhen ne kufijte e normales nuk ka asgje te keqe. Besoj se eshte nevoje e njeriut qe te rrije vetem po aq sa eshte nevoje te jete ne shoqeri.
Ekziston dhe nje lloj tjeter vetmie, vetmia e gjeniut. Nje njeri qe ndjen se nuk e kuptojne ndjehet vetem edhe sikur perreth tij te ndodhen qindra njerez. Nuk eshte e thene qe vetmia te jete dicka negative kur mendon dicka te bukur qe nuk e ka menduar njeri ndihesh jo vetem por "i vecante". Fraza me e perdorshme e nje mburacaku klasik eshte "e kam bere vete" - pra vetem, pa ndihmen e askujt. Vetmia mund te jete mburoja me e mire e nje egoisti - "s'kam nevoje askend ia dal vete mbane" Vetmia eshte edhe pjese e folklorit shqiptar "mora rrugen per Janine, isha vetem" Vetmise nuk duhet t'i druhesh, duhet ta respektosh. Shume njerez krijojne lidhje intime me persona qe nuk i duan vetem nga frika per te mos ngelur vetem.
Eshte shume me i gjere koncepti i vetmise nuk mund te permblidhet ne dy fjale, nuk eshte gjendje fizike eshte ndjenje dhe si cdo ndjenje duhet respektuar dhe pranuar pasi ke bere kete nqs eshte ndjenje e papelqyeshme per ty kerkon te dalesh prej saj.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Giovanni : 17-11-11 nė 11:00
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 10:30   #27
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga wrinona Shiko postimin
Kur ndjehesh e padeshiruar ,te lenč,te izoluar nga te tjeret,kjo eshte vetmi nje ndjenje e zbrazet,eshte dhimbje.Shume persona kan frike nga vetmia,e shume persona te zhgenjyer nga jeta, e nga ata qe i kan dashur e besuar dikur,keta persona kerkojn vete jeten ne vetmi.
Vetmia mund te kaloj ne nje semundje ''fizike'',por ka raste se vetmia te benč me te fort e me te KALITUR.
kush te ka bo nervoz bre wrinone!, ja ke bo si femit , ti je e keqe , ta kam jap dysh ki me ndejte vetem , (qishtu mbesat e mija ja bonin me shoqet e baneses kur ndonjera ju dilte dores , e e ndeshkonin .. hahhaha)

...
nuk ka ne bote krijese ne dy kemb qe eshte i padeshiruar nga te tjeret , ! ..kete mbaje mend ..
ti mund te jeshe ne mesin e dhjetra njerzve qe te rrethojne te duan , te argetojne me biseden e tyre dhe ka momente qe ndjehesh vetem ,vetem dhe me prezencen e gjithe ati rrethi ..
vetmia eshte ndjenje e privatesise imtimitetit qofte mendor apo fizik qe njeriu e ndjen te domosdoshme ne raste te caktuara , domosdoshmeri e te shprehurit lirishte nen jo vezhgimin e te tjereve , domosdoshmeri e reflektimit mbi veteveten ..nuk mund ta quaj dhembje , nuk mund ta quaj zbrazti si ju e mendoni , eshte efekti i reflektimit tone ne momente qetesije lufta me ndergjegjen qe te krijon lumturi zbrazti apo dhembje ..e gjitha pra reflektim ne qetesi ne vetmi..
nje dukuri e vrej , kjo ndjenje eshte shume me e theksuar e tej lakmuar bile tek mentalitetitet qe jetojne si familje ne bashkesi ku privatesia mungon ..dhe eshte kerkese me se normale e llogjikshme si vet te jetuarit..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 17-11-11 nė 12:35
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 12:05   #28
winona
 
Avatari i winona
 
Anėtarėsuar: 19-06-11
Vendndodhja: Ne boten time.
Postime: 1,794
winona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
kush te ka bo nervoz bre wrinone!, ja ke bo si femit , ti je e keqe , ta kam jap dysh ki me ndejte vetem , (qishtu mbesat e mija ja bonin me shoqet e baneses kur ndonjera ju dilte dores , e e ndeshkonin .. hahhaha)

...
nuk ka ne bote krijese ne dy kemb qe eshte i padeshiruar nga te tjeret , ! ..kete mbaje mend ..
ti mund te jeshe ne mesin e dhjetra njerzve qe te rrethojne te duan , te argetojne me biseden e tyre dhe ka momente qe ndjehesh vetem ,vetem dhe me prezencen e gjithe ati rrethi ..
vetmia eshte ndjenje e privatesise imtimitetit qofte mendor apo fizik qe njeriu e ndjen te domosdoshme ne raste te caktuara , domosdoshmeri e te shprehurit lirishte nen jo vezhgimin e te tjereve , domosdoshmeri e reflektimit mbi veteveten ..nuk mund ta quaj dhembje , nuk mund ta quaj zbrazti si ju e mendoni , eshte efekti i reflektimit tone ne momente qetesije lufta me ndergjegjen qe te jep ate ndjesi apo lumturi ..
nje dukuri e vrej , kjo ndjenje eshte shume me e theksuar e tej lakmuar bile tek mentalitetitet qe jetojne si familje ne bashkesi ku privatesia mungon ..dhe eshte kerkese me se normale e llogjikshme si vet te jetuarit..
Ka disa lloje te vetmise kjo eshte e vertet...hahaha mue per momentin askush s'me ka bč nervoz veq u perpjeka te pershkruej nje prej ketyne ndjenjave te vetmise.Kete ndjenje mendoje une,se secili prej nesh e ka perjetua ne jete ndonjehere apo ka per ta perjetue.
Perndryshe ndjenjen e vetmise mund ta kesh:
Edhe nese je e deshiruar nga te tjeret,edhe nese je e re apo e ke nje profesion te mire.Apo je e martuar e ke femije,edhe atehere kur je ne pune ne mesin e shume kolegeve te punes...e ti mendon prap se prap je vetem...!
winona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 12:25   #29
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga winona Shiko postimin
Ka disa lloje te vetmise kjo eshte e vertet...hahaha mue per momentin askush s'me ka bč nervoz veq u perpjeka te pershkruej nje prej ketyne ndjenjave te vetmise.Kete ndjenje mendoje une,se secili prej nesh e ka perjetua ne jete ndonjehere apo ka per ta perjetue.
Perndryshe ndjenjen e vetmise mund ta kesh:
Edhe nese je e deshiruar nga te tjeret,edhe nese je e re apo e ke nje profesion te mire.Apo je e martuar e ke femije,edhe atehere kur je ne pune ne mesin e shume kolegeve te punes...e ti mendon prap se prap je vetem...!

mire e ke valla , me shtine me menu , nima qashtu po i bjen ..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 13:50   #30
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
......vetmia eshte depresion,
Depresioni!!!
oh mos ma permend qit send, hajrush, se po terqethna... ska ma i keq se depresioni, a.
Paramendo, nuk bajne tjeter njerzia veq: jam ne depresion te thelle, te thojne.
Eshte milioner tipi, edhe shkon neper psikiatra me pshtu prej depresionit.
A fukaraja qe s'din a ka darke per fmi, cka duhet me pase more ai? Se depresionin e kane zaptu milionerat???

e nejse mo, qe thu ti hajre, meqe ra llafi te depresioni, mu kujtu psikiatri ma i madh ne bote - Frojdi.
Frojdi, n'fakt, e ka pas nje fshise te vogel elektrike ne xhep, po ishte ama kshtu shume fshise e vogel, me asi cevi rostfrei qe nuk dryshket te holle... edhe ishte kshtu me bataria t'sahatav, ksi t'vogla, edhe ja ndrronte batarite shume shpesh, edhe me qat fshise Frojdi ta largonte depersionin. Por, ka qene burre fort i mirė Frojdi, ama, po ma merr mendja mu... ose mbase ka qene edhe pis i madh, nuk e dij se s'e kam njoft personalisht,
po nejse...
U ba qysh u ba puna, u ēova shkova nje here une te psikiatri, sepse m'a kishte ngjite depresioni per mange te pantollave edhe s'po mu shkoqitej... ecsha une neper trotuar qashtu me depresionin duke e terhequr zhag... ia mshojsha me shkelm me kete kemben tjeter, pastaj u rrzojsha pertoke u shkarravitsha, ēohesha prape i hypsha autobusit e lijsha depresionin jashte, kur zbritshna ai prape qaty vjerre jashte deres...
e nejse, po shkoj nje here thash cka po mthot psikiatri.... Shkoj une atje, ky e kishte Frojdin ne portret prapa karriges se vet, e kishte fut ne ram t'madh... edhe qeshtu qeshtu baci psikiater... p'e sheh edhe vet cka m'u ka ngjit e s'po m'shkoqet, i them une.... Qeshtu qeshtu, me thot ky psikiatri, ti duhesh me flejt me nanen tende.*Une e ēova kryet, cka je bre tu thane o nanqeem? P'e kqyri, depresioni ia kish nise m'u zgerdhih. Po po... me thot psikiatri.... qiky eshte problemi jyt. Qashtu a? Po po. 100 %, tha.
E rreha si kalin, pastaj ia mora portretin e Frojdit ia ngula ne krye, dhe me vrap dola jashte... kur ēka me pa,


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.