Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-10-09, 10:38   #1
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė


Kryeministri i Shqipėrisė ka kėrkuar nga Qeveria e Indisė qė eshtrat e Nėnės Terezė tė kthehen nė Shqipėri. Ai ka pohuar se negociatat pėr kėtė do tė intensifikohen gjatė kėtij viti. Mirėpo kancelari i Ipeshkvisė sė Kishės Katolike nė Kosovė, Don Shan Zefi, thotė se njė gjė tė tillė nuk do tė lejonte populli i Indisė. Sipas tij, ajo qė mund tė kemi ėshtė ndonjė relikt i saj.


Nga Dafina Myrtaj mė 11.10.2009


Pas kėrkesės pėr kthim tė eshtrave tė Mbretit Zog tė cilat janė tė varrosura nė Francė, kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha ka kėrkuar qė tė kthehen edhe eshtrat e Nėnės Terezė. Qeveria Berisha ka kėrkuar nga India qė eshtrat e Nėnė Terezės tė kthehen nė atdhe, nė gushtin e vitit tė ardhshėm, pikėrisht nė kohėn kur festohet 100-vjetori i lindjes sė saj.

Ai ka thėnė se pėr kėtė ēėshtje, shteti shqiptar ka filluar negociatat me Qeverinė e Indisė, vendin ku ėshtė e varrosur Nėna Terezė, dhe se “negociatat do tė intensifikohen gjatė kėtij viti”. Ky propozim i thėnė nga kryeministri i Shqipėrisė, pėr kancelarin e Ipeshkvisė sė Kishės Katolike nė Kosovė, Don Shan Zefin ėshtė i parealizueshėm. Ai thotė se pėrkundėr dėshirės sė madhe tė shqiptarėve qė tė kenė trupin e Nėnės Terezė nė vendlindjen e saj, njė gjė e tillė nuk do tė lejohet nga Qeveria e Indisė.

“Tani pėr tani ėshtė hipotetike nė kuptimin e sė mundshmes. Ėshtė njė procedurė shumė e madhe dhe tash pėr tash ėshtė e parealizueshme. Kjo ėshtė jashtėzakonisht e ndjeshme pėr popullin e Indisė. Sipas burimeve qė kemi, India nuk do tė lejonte njė gjė tė tillė kurrė. Nė shqiptarėt kemi tė drejtė natyrore tė kėrkojmė njė gjė tė tillė, mirėpo kjo ėshtė njė ēėshtje jashtėzakonisht e ndėrlikuar”, thotė pėr Express, Don Zefi. Sipas tij, Shqipėria dhe Kosova do tė mund tė kėrkonin ndonjė prej relikteve tė saj. Ndonjė prej kėtyre relikteve, nė tė ardhmen, mund tė vendoset nė Katedralen e Prishtinės, e cila ėshtė nė ndėrtim e sipėr.

“Mund tė bėhen pėrpjekjet e njerėzve kompetentė qė nė Katedralen e Prishtinės tė sjellin ndonjė relikt tė saj. Edhe pėr kėtė duhet tė bėhet njė studim, se ēka mund tė kėrkohet diēka prej relikteve tė saj. Pėr kėtė mund tė bisedohet. Ne mund tė kėrkojmė diēka prej saj tė sillet nė Shqipėri edhe nė Kosovė, sepse dashur e pa dashur ne kemi njė gjak dhe njė gjuhė”, thotė ai.

Pas vdekjes sė Nėnės Terezė, mė 5 shtator 1997, Qeveria Indiane e nderoi me funeralin e Shtetit dhe trupi i saj u varros nė Shtėpinė - Nėnė tė Misionareve tė Bamirėsisė. Shumė shpejt, varri i saj u bė vend shtegtimi e lutjeje pėr njerėz tė besimeve tė ndryshme, pėr tė varfėr e pėr tė pasur, pa kurrfarė dallimi. Ndėrsa eshtrat e nėnės dhe motrės sė saj prehen nė Tiranė.


Biografia e Nėnės Terezė

Lindi mė 26 gusht 1910 nė Shkup. Ishte mė e vogla e pesė fėmijėve tė Nikollė dhe Drane Bojaxhiut, e cila u pagėzua me emrin Gonxhe Anjeze. Nė moshėn 18-vjeēare, e shtyrė nga dėshira pėr t'u bėrė misionare, nė shtator tė vitit 1928, Gonxhja i tha lamtumirė shtėpisė atėrore, pėr tė hyrė nė Institutin e sė Lumes Zojė, qė njihej ndryshe me emrin "Motrat e Loretos", nė Irlandė. Nė Kalkutė arriti mė 6 janar tė vitit 1929. Pasi bėri kushtet e pėrkohshme, nė maj tė vitit 1931, Motėr Tereza u dėrgua nė bashkėsinė e Loretos, nė Entali, ku dha mėsim nė shkollėn St.Mary pėr vajza. Mė 24 maj tė 1937-ės, motėr Tereza paraqiti kushtet e pėrjetshme duke u bėrė, siē tha ajo vetė: "Vashė e Jezusit" pėr "amshim". Qė nga ajo ditė e tutje u quajt Nėnė Tereza. Mė 17 gusht tė 1948-ės, veshi pėr herė tė parė sarin e bardhė me anėt blu, pėr tė hyrė nė botėn e tė varfėrve. Mori shumė ēmime pėr veprėn e saj, duke filluar nga Ēmimi indian Padmashri, nė vitin 1962, pėr tė vijuar me Ēmimin e rėndėsishėm Nobel pėr Paqen, mė 1979, ndėrsa mjetet e komunikimit filluan t'i ndiqnin veprimtaritė e saj me interes gjithnjė e mė tė madh. Ajo vdiq mė 5 shtator 1997, me ē’rast Qeveria e Indisė e nderoi me funeralin e Shtetit, nė pėrfundim tė tė cilit trupi i saj u varros nė Shtėpinė - Nėnė tė Misionareve tė Bamirėsisė. Mė 20 dhjetor 2002, Papa Gjon Pali II miratoi dekretin mbi virtytet heroike dhe mrekullitė e bėra me ndėrmjetėsinė e saj.Te nderuar atnar/e tani keni edhe ju mundesin me dhan fjalen e juaj me ni vot se a jeni edhe ju te mendimit se duhet eshtrat e Nenės Tėreze me u kthye ne Shqipri/ Kosovė.

Ne ket link mundeni me dhan voten e juaj .....Faliminderit per mirkuptim

http://edition.cnn.com/

Quickvote
Where should Mother Teresa's final resting place be?


__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-10-09, 10:48   #2
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Pse jo ? Kjo eshte me e pakta qe mund te bejm. Te angazhohemi per kete kerkese te kryeministrit te shqiprise
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 10:58   #3
progress
 
Avatari i progress
 
Anėtarėsuar: 05-10-09
Vendndodhja: suedi
Postime: 203
progress VIPprogress VIPprogress VIPprogress VIPprogress VIPprogress VIPprogress VIP
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Ase qe na duhet kthimi i saje ?? Ajo po te kish deshiru do kishe vendos te jap frymen e fundite ne vendin e vete te shqiptaret . po ka deshiru te pushoj ne kalkuta dhe atje le te rri.Asgje nuk ka bere per shqiptaret kjo!! Ksaj i ka be me shum per popullin tjeter se per gjakun e vete ,Ka qen nene e kishave
progress Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 11:29   #4
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga progress
Ase qe na duhet kthimi i saje ?? Ajo po te kish deshiru do kishe vendos te jap frymen e fundite ne vendin e vete te shqiptaret . po ka deshiru te pushoj ne kalkuta dhe atje le te rri.Asgje nuk ka bere per shqiptaret kjo!! Ksaj i ka be me shum per popullin tjeter se per gjakun e vete ,Ka qen nene e kishave
Sido qe te jet, perpjekja e Sali Berishes per kthimin e nenes Tereze ne Shqiperi eshte nje hap shume i madh dhe i guximshem. Ne te gjithe e dime se perkushtimi i nenes Tereze ka qene ndja humanizmit dhe bamirsise ( dhe askush nuk mund ta kontestoj kete).
Ajo e ka deklaruar qe eshte me gjak shqiptare ( dhe shume kujt kjo gje ja verbon syt dhe nuk kane deshire ta lexojne).
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 11:51   #5
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Propozimin e Kryeministrit perveq se si nje detyre kombtare ,nje obligim moral dhe atdhetar ,une e shoh edhe nga nje kand tjeter!
Peshore ku secili shqiptar qe ndien se ka gjakun e njejt me Nenen Teresze mund te peshoj veteveten!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 15:16   #6
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Kjo teme u diskutua njehere dhe u mbylle.Si erdhi prape ketu nje Zot e di...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 15:19   #7
Aurena
Njeshe
 
Anėtarėsuar: 18-10-09
Vendndodhja: Univers
Postime: 10
Aurena i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

A ishte amaneti i nene Terezes ky?Nese jo,perse tentohet ti "lekunden"eshtrat?
Aurena Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 15:40   #8
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari
Kjo teme u diskutua njehere dhe u mbylle.Si erdhi prape ketu nje Zot e di...
Mundesh mos me marr pjese, ose nese ke fuqi mbylle!
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 16:58   #9
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro
Mundesh mos me marr pjese, ose nese ke fuqi mbylle!
Nuk kam fuqi po kam njohuri te eliminoj kete faqe,por nuk e beje nje gje te tille pasic nuk kollobroj per asnje armik te shqiptareve..
Por vertet egsiston nje teme e tille dhe nuk qenka mbylle.Kjo qe ndodh ketu hapje tema te njejta eshte vetem ne dem te pronarit te faqes ngase cdo trafik teper nga ai qe eshte parashiku me kontrate hostimi paguhet.Kini pak meshire per ato qe zbrazin kuleten per te ja be qefin dikujt.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 17:01   #10
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=28338

Qe Zotri pirro,nese nuk beson.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 17:19   #11
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

nėn tereza kishte kerkue qe te varroset ne indi


sa kemi ne te drejt ta kerkojm aq kan te grejt shteti i indis me i refuzue kerkesat tona
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 17:27   #12
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari
Nuk eshte qe spo e besoj, mirepo realisht tema e ka vendin te kultura kombtare. Shkrimet nga atje duhet te barten ketu
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 17:51   #13
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Mendova mos mendon se kam dicka kunder,ose pse eshte artikulli i mare nga gazeta Express dhe kryeradaktori i saj Berat Buzhalla.
Po eshte problem vertet serioz kjo qeshtje Nene Tereza,as mund te shenjterohet perderisa eshtrat jan te varosur ne dhe,te mos flasim per te i rivaros ne Shqiperi.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 19:34   #14
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari
Mendova mos mendon se kam dicka kunder,ose pse eshte artikulli i mare nga gazeta Express dhe kryeradaktori i saj Berat Buzhalla.
Po eshte problem vertet serioz kjo qeshtje Nene Tereza,as mund te shenjterohet perderisa eshtrat jan te varosur ne dhe,te mos flasim per te i rivaros ne Shqiperi.
Po edhe te jesh kunder nuk eshte fundi i botes.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-09, 19:39   #15
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Kėrkohet kthimi i Nėnės Terezė

Ateher duhet kerkua edhe nga Wiena qe mjetet luftarake te Skenderbeut te kthehen ne shqiperi ... Mjete ku gjinden ne nje nder museumet e Wienes ne Stephansplatz....

Ide e mire eshte kjo sikur te Realizohet !!Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Peja-Boy : 18-10-09 nė 19:39
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.