Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-10-09, 21:12   #1
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Serbet dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Lexues te dashur jepni ju lutem te gjitha detalet dhe planet e veprimet negative

-si dhe te gjitha qellimete planet e serbve pushtimet dhe veprimet e tyre te ndyra ne trojet shqiptare dhe jasht tyre si dhe gjithqka qe vepruan serbet qetnik ardhacak nga rusia ne dem te shqiptarve -
Mendoj se secili din diqka ose ka ndegjuar nga dikush ose nga ndonji i vjeter dhe gjithqka qe ka ndegjuar per serbet dhe malazezet le ta shkruaj ktu sepse e esht ne interes te shqiptarve -
te historisė te gjurmve e gjithqka tjeter esht shum e rendesishme te gjvexhet komplet maska e serbve pansllav per te gjitha te kiqjat dhe veprimet qe i kan bė ata ne ballkan dhe trojet shqiptareHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 09-10-13 nė 06:43
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-10-09, 21:13   #2
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Po, pse e bėnė plojėn shkijet nė Kabash tė Prizrenit?!

MĖSUESIT E SHPELLĖS DHE ERRĖSIRĖS
Masakra e Kabashit u bė nga mesi i marsit tė vitit 1913 nė manastirin e Kabashit, aty u prenė me sakic nėntėdhjetė burra shqiptar tė Kabashit, te arra dy degėshe nė skajin verior tė livadhit tė manastirit. U prenė burra nga familjet, Dakaj, Ahmetaj, Rexhaj, Kukaj, Balaj, Dullaj, Ukaj, Zekaj, Muqaj, Bobaj e tė tjerė. Tė gjithė tė fisit Kabash. Kasapėt e tėrbuar serbo-malazezė nė krye me Spirrė Dellovcin nuk i kanė kursyer as gratė shqiptare. Ata vranė ose dogjėn Dudijen e Isuf Ahmetajt, Haken- gruan e Muharrem Dakės, Kadėn - gruan e Ali Hajdin Memajt, Zylfijen - gruan e kryeplakut tė fshatit Kabash, dhe nėnėn e Halit Jakup Dakajt. Bashkė mė kėto gra u masakrun mė 1 prill 1913 nė Ograjė dhe tė prroi i Duhit nė Kabash edhe njėzet e gjashtė burra nga familjet Muēaj, Rexhaj, Ahmetaj, Memaj, Ukaj, Bobaj, Kabashi. (!!!)
Shkruan: Avdi Ibrahimi* Prizren, 15. 09. 2009
_________________________________
Ushtria serbe gjatė operacioneve pushtuese 1912 - 1915
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-09, 21:18   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

_________________________________

Po kaloja njė ditė mes marsi tė rėndė dhe me vranėsira tė dendura nė qiellin e Kabashit. Ishte njė ditė e veēantė qė pėlqeja vetminė. Koka po mė rėndonte kur pashė vendin e krimit, Kishėn e rrėnuar, livadhet e Kishės qė ende nuk kishte dalur gjelbėrimi, nė degėt e njė shkurre kėndonte zogu i zi, qė me dukej se ishte murgesha e Kishės, pastaj pashė rrjedhėn e lumit tė thellė qė gjarpėronte tatpjetės me ngjyrėn e gjakut tė shqiptarėve tė prerė nga barbarėt serb. Rozafa mė dilte si e mjegullt pėrpara. Rozafa e flijuar nė Kėshtjellėn e Shkodrės. Rozafa nga tregimi i gjyshit. Rozafa e ditėve tona nga Kabashi ajo duhet tė kishte njohuri, tė kishte dėgjuar nga tė afėrmit e saj, pėr burrat e prerė me sakic nė Kishė tė Kabashit. Pėrbluaja gjthfarė mendimesh pėr kėtė krim tė rėndė njerėzor, njė tabbllo ngjarjesh po mė ēfaqėshin nga historia e popullit shqiptar, pse serbėt e bėnė plojėn nė Kabash? Ēka i shtyri ata qė nė Kishė ta bėjnė plojėn?! Ushtria serbe e Divizionit tė Shumadisė i kishte krijuar kushtet pėr kėtė akt makabriteti, kurse masakrėn e kryen shkijet lokal si, Vuksan Jovanoviqi, vėllezėrit Angjellko e Maksim Ristiqi, Spirr Kola, Jova i Lubizhdės, Matush Gapiq, Mark Gavazi i Novakės, vojvoda i Vėrbiqanit, por kryeekzekutorė ishin Kapitenėt Spirrė dhe Filė Delloci. Masakrimin e Kabashėve e ndihmuan Gapiqėt dhe Puhiqėt e Prizrenit, kryemurgu Serafim, e daskall Petri… Mė buqisnin fjalėt tė lexuara nė faqet e historisė. Kjo ngjarje makabre, qė kish ndodhur diku pas gjysmės sė muajit mars 1913 nė luftėn ballkanike. Pse kjo masakėr ka ndodhur pikėrisht nė Kishė?! Vend ku njerėzit i drejtojnė lutje Zotit. Kjo tė ēon nė logjikėn se Kisha ortodokse serbe, ėshtė frymėzuesja e tė gjitha krimeve, qė i janė bėrė iliro-shqiptarėve nėpėr shekuj.
Historia tregon se shteti serb kurrė nuk ka pasur qeveri demokratike, paqėsore, tė drejtė, konstruktive, por kisha ortodokse serbe ka udhėhequr nė plafin fetar, me fiset, dinastitė e shtetin serb politik kjo ekspansioniste, pėr tė pushtuar territore shqiptare. Mirko Gjorgjeviq e dėshmon kėtė. Ai mė 1998, pėrveē tjerash shkruante: “ Ėshtė tradit bizantine qė kisha ortodokse serbe mishėrohet nė shtetin… Kisha ėshtė shkrirė me shtetin… Gjatė diktaturės sė Millosheviēit, Patriku Pavle nė vitin 1995 ia ka dhėnė Millosheviēit nėnshkrimin e tij bllanko qė t’i pėrfaqėsoj tė gjithė serbėt. Nė histori kėto janė shembuj tė rrallė nė marrėdhėniet ne mes kishės e shtetit…Por nėse kisha ėshtė e krishterė, ajo nuk guxon tė kufizohet vetėm nė fisin e vet, nė popullin e vet… Ajo nuk guxon tė harroj porosin universale. Kėtu ka shkretuar kisha serbe, ėshtė bėrė nacionale e ngushtė, me ēka ka tradhtuar pėrmbajtjen (qėllimin) e vet.” Thotė Mirkoja.
Mė 5 tetor 2005 mes tjerash shkruan Dr. Besnik Bardhi: “Rastėsisht njė ditė mė ra nė sy pamfleti i cili mbante memorandumin e kishės ortodokse serbe. Ajo ēka lexova aty ishte rrėnqethėse. Mes marrėzirave tjera shovene dhe ultranacionaliste, institucioni mė i lart serb, ju bėnte thirrje tė gjith sėrbėve qė tė vrasin sa mė shumė shqiptar. Kjo duhej tė bėhej nė emėr tė “zotit“ serb. Pas kėsaj e kuptova se kush qėndronte prapa nė qėllimin e kėsaj lufte.” Kjo tregon e dėshmon rolin kriminal qė ka pasur kisha serbe gjatė njė shekulli tė sundimit serb nė gjysmėn e tokave shqiptare.
Ata pėr ēdo dit e pėrmendin, tė imponohen se Kosova ėshtė “djep shpirtėror” i tyre. Nė fakt nė kėtė “djep” pėrkundej vetė shpirti i Djallit, i cili bėri gjenocid e masakra tė papara nė botėn e njerėzve. Se kisha ortodokse serbe ka qenė strumbullari kryesor i tė keqės qė ka inspiruar e ka vėnė nė veprim hegjemonizmin ultranacional-shovenist serb ndaj kombit shqiptar kjo s’do koment, se faktet historike flasin se Kosova nuk ka qenė, nuk ėshtė, e kurrė nuk do tė jetė tokė serbe… Patriku serb Pavle, Mitropoliti malazez Amfilohije, vlladikėt, peshkopėt, mitropoliti “Rashkė - Prizren”, tė gjithė serbėt, malazezėt, grekėt, maqedonėt, duhet ta pranojnė pėrfundimisht faktin se tė gjitha kishat nė Kosovė e viset tjera shqiptare janė ndėrtuar nė trojet iliro - dardane qysh nė shekujt e parė tė erės sonė (shekulli I-VI), e ato kanė qenė pronė e shqiptarėve tė kristijanizuar.
Nė vitin 1054, pėrfundimisht bėhet ndarja e kishave, nė ato katolike tė perėndimit, dhe nė ato ortodokse tė Lindjės. Kisha ortodokse serbe i ka pėrvetėsuar kishat shqiptare deri nė shekullin XIII- tė, tė gjitha kishat shqiptare nė Kosovė sllavizohen dhunshėm nga dinastitė serbe qė nga koha e Stefan Dushanit. Me rastin e pushtimit tė tokave shqiptare nė kohėn e zhupanit serb Stefan Nemanjes, manastiret shqiptare i uzurpuan me gjakėderdhje dhe i pėrvetėsuan serbėt. Mė 1250, kisha serbe e transferoi selinė e saj nga Ziēa nė Pejė. E mbėshtetur fuqimisht nga mbretėrit serb. Kjo ēmenduri uzurpuese po vazhdon edhe sot. Ata po harrojnė se dielli nuk mbulohet me shoshė, shqiptarėt e pranuan Ungjillin e Krishtit, nga Apostulli Shėn Pali, qysh nė vitin 57 tė erės sė re, nė kohėn kur serbėt jetonin ende nė karpate. Ndėrsa shqiptari Shėn Niketa kompozoi lutjen kryesore tė krishtenizmit perėndimor, “ Ty zot tė falemi, e tė lavdėrojmė pėr tė mirat qė na i ke krijuar”. Kjo ėshtė vula e sė vėrtetės pėr kishat shqiptare. Pėrkthimin e Biblės nga hebraishtja nė gjuhėn shqipe e ka bėrė Shėn Gjeri, nė vitin 405. Serbėt pėrpos qė i serbizuan objektet fetare shqiptare tė krishterė, ata me dhunė arritėn ta asimilojnė njė numėr tė shqiptarėve tė Dardanisė dhe tė Zetės, nė Mal tė Zi.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-09, 21:20   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Fundamentalizmi ortodoks serb i mbėshtetur nė mitin grek Anteun, drejtpėrdrejt hyn nė fushėn gjenocidale gjatė pushtimit tė vendit tė huaj. Kjo ideologji e mbrapshtė popullin e vet e thekson nė kuptimin e “popullit qiellor” kjo lajthitje ēmendurake e ka bėrė qė fundamentalizmi ortodoks tė jetė mė gjakatari nė botė, ndaj tė huajve. Historia ka treguar se kjo ideologji mbrapshtane ka qenė aktive gjatė shekujve e nė veēanti nė shekullin IV, tė vitit 325, me Sinodin e Nikesė, pastaj nė fund tė Shekullit X, me Shėn Vladimirin, po njashtu edhe nė shekullin XX-tė manipulojnė me Betejen e Kosovės, Car Lazarin e paraqesin si Krishtin me nxėnėsit e tij. Burim kryesor pėr tėrė kėtė propagandaė ishin kronikat e rrejshme tė murgjėve serb, duke e ngritur Lazarin nė mesi tė ngarkuar nga “zoti” pėr ta kthyer popullin serb nė Kosovė. Serbo - malazezomdhenjtė me gėnjeshtrat e tyre mitomane - satanike tė projektuara nė ideologjin destruktive janė burim i konflikteve me joserbėt. Kėshtu serbėt janė shndėrruar nė robėr tė gėnjeshtrave dhe falsifikimit tė fakteve historike. Si robėr tė dėshirave vetijake ėshtė dėshmia mė e mirė e pakontestueshme e ērregullimit mendor. Bartėsit e kėsaj vetėdije tė fėlliqėsirės morale janė psikopatike, tė cilėt humbjet e historisė sė tyre i shohin pėr fitore. Pastrimi etnik nė Bosnjė (1992-1995) dhe nė Kosovė (1998-1999) ėshtė vazhdim i luftės serbe pėr dominim plaēkitje dhe vrasje deri nė shfarosje tė popujve jo serbė. Vendbanimet shqiptare paraqesin njė burim tė begatshėm tė trashėgimisė materiale dhe shpirtėrore tė periudhave tė ndryshme historike, duke filluar nga parahistoria deri mė ditėt tona, tregojnė pėr rrjedhėn dhe vazhdimėsinė e jetės iliro-shqiptare. Kishat ortodokse serbe u ripėrtrinė mbi bazilikat e vjetra iliro-shqiptare. Ndikimet e stilit tė ndėrtimit perėndimor janė dėshmi e pakontestueshme shkencore se ato i ndėrtuan iliro-shqiptarėt, kėto dėshmi shihen mė sė miri nė kishėn e Manastirit tė Deēanit ose si quhet PANDAKRATERI. Karakteristika kryesore e kėtij objekti ėshtė stili romanik i ndėrtimit. Sipas tė dhėnave kėtė Manastir e ndėrtoi arkitekti shqiptar At Vita Kuēi, me tetėmdhjetė skulptor e gurėskalitės.
Po kėta serbėt nuk kuptojnė realitetin, Sokrati ka thėnė: “Njeriu qysh nė moshė tė njomė duhet t’i nėnshtrohet procesit tė orientimit tė ndenjave dhe zemrės drejt gjėrave tė ndershme tė kėsaj bote.” Po kjo nuk vlen pėr serbėt se vesi i pangopur pėr t’i plaēkitur tė tjerėt dhe ligėsia e keqe buron nga kisha ortodokse serbe, me siguri ky burim i sė keqės ėshtė nga mungesa e diturisė sė tyre, mungesė e njohurive qė u ka lėnė trurin tė errėsuar, sepse njohurit nuk mėsohen nga jashtė por pėrbrenda shpirtit, andaj ata nuk ndryshojnė nė jetė ligėsinė dhe tė keqen, e kanė tė vėshtirė tė civilizohen e tė orientohen nė shoqėri humane e njerėzore, diēka e tillė atyre as qė u bie nė mend. Ata duken sikur jetojnė nė shpellė, tė lidhur me zinxhir dhe vėshtir tė dalin nga aty. Nė shpellė kanė tė ndezur njė zjarr, drita e tė cilit u lejon t’i shohin vetėm hijet e tyre e asgjė tjetėr! Patriku, Mitropoliti, Vlladiku, Peshkopi, murgjėve u kanė mėsuar vetėm zjarrin nė shpellė, u kanė lejuar t’i shohin vetėm hijet e tyre pranė zjarrit. Por nėse ndonjėri prej tyre arrin qė t’i kėpusė zinxhirėt dhe tė dalė nga shpella, kur bie nė kontakt me diellin e Rozafės nga tregimi i Gjyshit, i duket se ju vėrbuan sytė, nė momentin kur i hap sheh dhe mrekullohet nga bukuri e natyrės. Mu atėherė ai e kupton se atė qė ja kanė mėsuar mėsuesit e shpellės, kanė qenė shtrembėrime e fshehje tė kėsaj bote tė bukur e pėrplot madhėshti. Por kur rikthehet t’u shpjegoj njerėzve tė lidhur nė zinxhirė qė ciasin si vaje shtrigash, se bota e diellit dhe e dritės ėshtė shumė e bukur dhe dilni e shihni, ata nuk i besojnė dhe tė egėrsuar e qėllojnė me gur deri sa ta mbysin.
Kėshtu ata mbetėn me mėsuesit e shpellės dhe errėsirės. Ata valltarėt e vdekjes, s’kanė si tė paisen me ndershmėri, me dashuri pėr diellin dhe dritėn, me dituri tė Sokratit, Platonit, Pjetėr Bogdanit, Papa kristo Negovanit, Fan Stelian Nolit, me edukat civilizuese nga iliro-shqiptarėt, me heroizmin e Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, Sali Shaban Kabashit, Oso Kukės, Ēerqiz Topullit, Mic Sokolit, Rexhep Malės, Zahir Pajazitit, Luan Haradinajt dhe komandantit legjendar Adem Jasharit, me karakter njerėzor e human, me menēuri se dielli ndriēon pėr tė gjithė nėsoj. Por ata kanė gatuar njė brum tė prishur nga mėsuesit e shpellave dhe atė brum do ta gėlltisin, ata i prenė me sakic shqiptarėt nė Kishė tė Kabashit dhe sakicėn do ta gėlltisin… Ata i therrėn shqiptarėt nė hanxharė e kama ēetnike, hanxharė e kama ēetnike do tė gėlltisin… ata i dogjėn nė zjarr shqiptarėt dhe nė zjarr kanė pėr t’u djegur… ata i vranė me plumb e hekur shqiptarėt dhe plumb e hekur kanė pėr tė ngrėnė… Shqiptarėt megjithatė nuk u shfarosėn, nuk u dorėzuan, nuk u tjetėrsuan, se Zoti na kish lindur e rritur shqiptar, ne nuk u mundėm nga mėsuesit e shpellave, nga valltarėt e vdekjes, nga hijet e murgjėve tė kishės ortodokse serbe…
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-09, 21:21   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Po mė dridhet zemra sa here qė po mė bie ndėrmend Kabashi. Po pse e bėnė plojėn nė Kabash shkijet?! Kabashi pėrfshin njė territor malor nė alpet shqiptare, mes pėr mes maleve e ndan kanioni, pėrposht gjarpėron lumi Kabash qė ka njė thellėsi afėrsisht rreth shtatėqind metra, nė verilindje jetonte lagjja e Gurit - Ahmetajt, ndėrsa nė juglindje lagjja Zenelaj, por qė tė gjithė tė fisit kabash, pėrpos maleve tė larta ndodhėt ultėsira e Rrafshit tė Dukagjinit, porse rrėnzė maleve shtrihet fshati Korish. Nė kėtė pjesė gjeografike gravitojnė fshatrat Muzlak dhe Grejkoc, qė janė nė krahun e lagjės sė Gurit. Ndėrsa fshati Lugishtė ndodhet nė krahun e lagjės Zenelaj. Fshati Grejkoc administrohet nga Komuna e Therandės, ndėrsa gjith tė tjerat administrohen nga komuna e Prizrenit. Kabashi nė historinė tonė kombėtare, mbetet territor i qėndresės qė secilit pushtues i rezistoi me pushkė e pendė. Emri Kabash u shtinte frikėn armiqėve, popthuaja si Drenica e pėrflakur. Pushteti serb e konsideronte Kabashin si vend tė rrezikshėm dhe parashikonte zhdukjen dhe shpėrnguljen e kėtij fisi shqiptar. Perandoria turke u bė arenė ngjarjesh dramatike qė qoi nė krizėn ndėrkombėtare e njohur si “Kriza Lindore”, ku Turqia mbajti qėndrim armiqėsor ndaj kryengritjeve shqiptare 1908 - 1912. Serbia, Mali i Zi, dhe Bullgaria, u krijuan shtete tė reja nė coptimin e trojeve shqiptare. Nė fillim tė nėntorit 1912 kryeministri serb Nikolla Pashiqi, i dha intervistė gazettes parisiene ”Taimps”, ku me intriga, pa argumente, pėr qėllime tendencioze, ngritej haptaz kundėr formimit tė shtetit shqiptar. Gjithashtu qė nė dhjetor punohej pėr ndasi fetare. Legata serbe nė Cetinė mundohet ta bind Marka Gjonin qė tė shpall “autonominė e Mirditės”, si kundėrpeshė e Qeverisė sė Vlorės. Nė Mirditė vepronte Damjan Isajlloviqi (professor i Bogosllavisė nė Prizren) nė minimin e pavarėsisė shqiptare, njejtė vepronin edhe mitropliti nė Durrės Jakov njė grek nga Izmiri, tė gjitha udhėzimet antishqiptare i jepte publicisti rus, Bashmakovi, i cili ishte nė Cetinė, pos tjerash kėrkohej njė “Shqipėri e vogėl” nga tė krishterė nė krye me agjentin konfidencial tė francės Prenk Bibė Doda. Serbia dhe Mali i Zi, pushtuan tokat tona sidomos gjatė viteve 1912 - 1913, ku njihej si lufta ballkanike. Aradhat malaziase po marshonin drejt Dukagjinit nėn komandėn e majorit Ostoiq me 30 tetor 1912 hyri nė Prizren, po trupat e kėsaj aradhe ishin tė brishta deri nė depėrtimin e Divizionit tė Shumadisė i cili po dėpėrtonte nga Ferizaji pėr nė Sharr. Nė bjeshkėt e Kabashit kėtij Divizioni ju bėnė rezistencė tė madhe burrat e Kabashit tė udhėhequr nga Imer e Sahit Uka, e tė tjerė. Kjo rezistencė ka qenė shkaku i mjaftueshėm pėr tė marrė ekspedita ndėshkuese ndaj Kabashit dhe Korishės.
Nė fillim tė marsit 1913 Divizioni i Shumadisė i bėri rrethim tė hekurt tė dy fshatrave dhe popullatės i jep ultimatum, tė gjithė burrat nga tetėmdhjetė vjet e tutje qė tė shkonin nė konakun e Manastirit nė Kabash deri nė 0ra 12 tė datės 16 mars, pėr tė marrė dokument identiteti pėr levizje tė lirė, nė tė kundėrtėn kush zihet pa dokument identifikimi do tė pushkatohet. Ata burra qė nuk i besuan fjalės sė shkieve duke menduar se shkau besė nuk ka, nuk shkuan nė Manastir po u arratisėn maleve dhe u bashkuan me ēetat e Levizjes Kaēake. Burrat qė shkuan dhunshėm ushtarėt serb ua lidhėn duart mbrapa dhe gojėn me shami e i futėn nė podrume e ahuret e Manastirit. Faktet historike flasin pėr 120 burra tė prerė me sakic, kurse rapsodi popullor flet pėr nėntėdhjetė. Masakrėn e kishte bėrė Spirrė Kapetani me ēetnikėt e vjetėr tė tij, dhe tė gjithėve ua kishte prerė kokat duke i hedhur pastaj nė kėrshet e malit, ēetnikėt ja afronin njerėzit me duar e gojė tė lidhur te cungu i arrės dy degėsh dhe ai Spirroja u mėshonte me sopatė nė kokė dhe i hidhte tutje. Populli rrėfen se Spirroja ishte veshur me pėshtjellak tė grave, se nuk donte t’i pėrlyente rrobat me gjakun e shqiptarit, gjithashtu i kish pėrvjelur mėngėt e xhaketės ushtarake si kasap… Ushtria serbe bėri plojėn nė Kabash, qė solli zi e dhembje nė gjithė Shqipėrinė. Sa lot e gjak u derdhėn, pikėllim e vrerė tė grumbulluar nė shpirtrat e familjeve kabashe. Nėnat e mbetura me duar nė gji, shumė motra mbetėn pa u martuar nga hidhėrimi e zemra e ndarė pėrgjysmė, shumė nuse u kthyen nė familjet e veta, shumė gra tė mbetura shtatėzėna, e shumė gra tė veja, shumė fėmijė jetima pa njėrin prind, disa familje e mbyllėn pėr gjithmonė derėn me therra… familje tė tėra i mbėshtolli zia, nėna, nuse e motra tė futura, nė vend se t’i gėzoheshin pranėverės qė po vinte, tek kishin kaluar njė dimėr tė rėndė qė merr nėpėr malėsi me skamje e njė mijė halle tė malėsorėve, mbi ta rėndoi pasha e rendė e robėrisė sė re, Ku populli shprehet: Shkoi Jonuzi, erdhi Domuzi. Kjo ishte golgotė e vėrtetė.
Pas ēdo krimi tė organizuar mbi shfarosjen e popullit shqiptar, ekzekutorėt e kėtyre masakrave gradoheshin nga udhėheqėsit e tyre nė Beograd. Po mė kujtohet kėnga e rapsodit popullor, kur lavdėrohej Spirrė Dobrosavlejeviēi apo siē njihej me nofkėn, (Delloci - Kapetani) kish pėrvjelur mangėt e kėmishės dhe kish veshur kanac tė grave, kur i kishte prerė me sakic burrat e Kabashit.
Ja si e ka kėnduar rapsodi popullor masakren nė Kabash:
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-09, 21:21   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Po vjen Spirra nė kali t’bardhė,
Bashkė me Filėn, si bajraktarė!
Po vjen Spirra tuj u livdue,
Pėr shqiptar sa i ka shkurtue,
Krali s’ka kapetan si mue,
Gradat flake, mue mi ka ēue !
Flakė mu gradat qi m’kanė ardhė,
Se i kam pre nėntėdhetė shqiptarė!
Po kallxojke me goj tė vetė,
I kam pre Kabashin nėntėdhjetė,
Kah jan kanė shqiptar tė vėrtetė!
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-09, 21:23   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Masakra e bėrė nga xhelati Spirrė Kapetani me tė tjerė, u bė nga mesi i marsit tė vitit 1913 nė manastirin e Kabshit, aty u prenė me sakic nėntė dhjetė burra shqiptar tė Kabashit te arra dy degėshe nė skajin verior tė livadhit tė manastirit. U prenė burra nga familjet, Dakaj, Ahmetaj, Rexhaj, Kukaj, Balaj, Dullaj, Ukaj, Zekaj, Muqaj, Bobaj e tė tjerė. Tė gjithė tė fisit Kabash. Kasapėt e tėrbuar serbo-malazezė, nuk i kanė kursyer edhe gratė shqiptare ata vranė ose dogjėn Dudijen e Isuf Ahmetajt, Haken gruan e Muharrem Dakės, Kadėn gruan e Ali Hajdin Memajt, Zylfijen gruan e kryeplakut tė fshatit Kabash, dhe nėnėn e Halit Jakup Dakajt. Bashkė mė kėto gra u masakrun mė 1 prill 1913 nė Ograjė dhe tė prroi i Duhit nė Kabash edhe njėzet e gjashtė burra nga familjet Muēaj, Rexhaj, Ahmetaj, Memaj, Ukaj, Bobaj, Kabashi.
Kur po kujtoj kėto ngjarje i tėrė trupi po mė dridhėt sikur fletėt e plepit tė egėr kur i lėkund furtuna. Sa here kisha dėgjuar Gjyshin tė fliste pėr kėtė ngjarje i tėrė trupi flakė mė mirrte. Sa here kisha dėgjuar kėngėn pėr kaēakun Sali Shabani njė shpresė mė lindte se ka djem e burra shqiptaria. Sa here qė shfletoja faqe nga historia njė hakmarrje e paparė po lindte nė shpirtin tim kundėr shkijeve… Ah! Rozafa nga Kabashi nėpėr vite ke jetuar e vuajtur pėr vėllezėrit tu tė prerė nė Kishė tė Kabashit… Nata po afrohej. Unė duhet tė kthehesha nė Mushtisht. Dikur vonė u ktheva me makinėn time nė shtėpi, nė dhomėn time e gjeta shtratin tė shtruar, ku flinte gruaja ime, ajo nuk mė ndjeu fare kur u futa nė shtrat pranė saj, i lodhur nga kėto mendime tė trishta, po pėrpiqem ta ngushlloj vetėn pėr plojėn e Kabashit. Por o Zot mendimet nuk po mė largohen assesi… Pėrpara mė dalin njerėzit e fisit tim me koka tė prera! Gra tė djegura nė zjarr! Rozafa e veshur nė tė zeza! Atė natė nuk mė mori gjumi fare. Ai mė kishte ikur diku larg sa mė dukej se isha nė vitet e luftės ballkanike. Mendimet mu shkapėrderdhėn, kur jashtė dėgjova kėngėn e gjelit. Njė mjegull e dendur kish mbuluar fshatin tim Mushtisht atė ditė marsi. Shpend mė pyeti gruaja ime? Pse s’ke fjetur?! Nuk e di ju pėrgjegja me njė buzėqeshje tė lehtė dhe heshta! Ajo i shikoi sytė e mi tė skuqur nga pagjumėsia. Unė pėshpėrita mė vete, ja deri ku ka arritur ēmenduria e kishės ortodokse serbe… !?
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-09, 21:25   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

SHTOJCA E MODERATORIT PASHTRIKU.ORG
Nė Masakrėn e Kabashit forcat barbare serbe kanė vrarė, ekzekutuar e masakruar:

I. Tė vrarė e pushkė afėr lagjes sė xhamisė sė Kabashit:
1. Rexhep Rrustė Kabashi,
2. Shaban Rrustė Kabashi;


II.Tė shkuar nė bajoneta te Prroi Duhit:
3. Sherif Rrustė Kabashi,
4. Zeqir Asllan Rexhaj,
5.
Vesel Haxhi Rexhaj,
6. Destan Budakova (mysafir te Zeqir Asllani),
7. Isuf Hajdar Muēaj,
8. Zymber Haxhė Rexhaj,
9. Shaban Mehmet Uka,
10. Hysen Ramė Mulaj;


III.Tė prerė te stani i Rekės, nė Korishė dhe tek ara Ograjė e Rrustė Kabashit:
11. Ahmet Rraman Muēaj,
12. Sahit Abaz Rexhaj,
13. Hysen Beqir Ahmetaj,
14. Destan Beqir Ahmetaj,
15. Berat Abdyl Ukaj,
16. Rexhė Arif Salihu,
17. Azem Rexhep Ahmetaj,
18. Hajdin Rexhep Ahmetaj,
19. Isuf Abdyl Ukaj,
20. Bajram Ajdin Memaj,
21. Rexhė Rrahmani,
22. Bajram Abdyl Ukaj,
23. Musli Haxhi Jeminmemaj,
24. Sinan Haxhi Jeminmemaj,
25. Selim Rama,
26. Shaban Ahmet Rexhaj,
27. I paidentifikuar;


IV. Tė masakruar me sopatė nė cungun dy degėsh tė arrės te livadhi i Kishės sė Shėn Markut nė Kabash:
29. Rexhė Ukė Dakaj,
30. Haki Muharrem Rexhep Dakaj,
31. Bislim Bajram Dakaj,
32. Hysen Adem Kabashi,
33. Tahir Malė Kabashi,
34. Sali Adem Kabashi,
35. Skėnder Malė Kabashi,
36. Liman Murtez Dakaj,
37. Arif Shaban Ahmetaj,
38. Zylfije Arif Shaban Ahmetaj (kjo grua ėshtė djegur nė shtėpi),
39. Abdullah Arif Ahmetaj,
40. Shaban Arif Ahmetaj,
41. Hajrullah Arif Ademaj,
42. Isuf Ethem Ahmetaj,
43. Sadik Ethem Ahmetaj,
44. Abaz Ilaz Ahmetaj,
45. Sylė Abaz Ahmetaj,
46. Bekė Zenel Ahmetaj,
47. Rushit Beqė Ahmetaj,
48. Ramė Jemin Ahmetaj,
49. Abdyl Ramė Ahmetaj,
50. Shaban Ramė Ahmetaj,
51. Qerim Ramė Ahmetaj,
52. Shaban Zenun Memaj,
53. Ali Hajdin Memaj,
54. Kada Memaj - (gruaja e Aliut, ishte nga Lubizhda dhe e e masakroi Jovani i Lubizhdės),

55. Hajrush Shaban Memaj,
56. Sylė Jakup Dakaj,
57. Rexhep Jakup Dakaj,
58. Haxhi Jemin Memaj,
59. Sejdi Haxhi Jemin Memaj,
60. Rrahman Halil Dullaj,
61. Sherif Ramadan Dullaj,
62. Rexhė Rrahman Dullaj,
63. Asllan Rrahman Dullaj,
64. Hazir Rrahman Dullaj,
65. Adem Halit Dullaj,
66. Imer Bajram Dakaj,

67. Ali Demė Pukaj,
68. Imer Maliq Dakaj,
69. Halit Imer Dakaj,
70. Hazir Adem Dullaj,
71. Ahmet Mehmet Ehmetaj,
72. Hasan Beqir Mulaj,
73. Demė Ahmet Ahmetaj,
74. Selim Ahmet Ahmetaj,
75. Ramė Rexhep Ahmetaj,
76. Bajram Sylė Gutaj,
77. Kadri Adem Gutaj,
78. Sadri Adem Gutaj,
79. Ali Uka,
80. Arif Uka,
81. Brahim Rexhepi,
82. Dudie Isuf Ukaj,
83. Mulla Ademi i Rexhajve,
84. Xhemė Adem Rexhaj,
85. Abdullah Ahmet Rexhaj,
86. Tahir Dervish Muēaj,
87. Fazli Fetah Ukimeri,
88. Rexhė Ali Ukimeri,
89. Bafti Hajdar Muēaj,
90. Mustafė Hajdar Muēaj,
91. Miftar Hajdar Muēaj,
92. Jashar Sahit Ukimeri,
93. Ismail Ramė Bobaj,
94. Maliq Bajram Balaj,
95. Bajram Abaz Ahmetaj
96. Ali Myrtez Dakaj
97. Rrahman Abaz Bobaj,
98. Maliq Torbani nga Lubizhda (e hudhėn nė kanjon prej majės sė rrasės sė keqe tė kishės).


V. U pushkatuan te Pusi Atit (Shpenadijė):
99. Adem Berat Ukaj;

VI. Tė vrarė nė luftė me ushtrinė serbe nė vitin 1912;
100. Mahmut Halit Ahmetaj,
101. Rexhė Sadik Ahmetaj,
102. Brahim Halit Ahmetaj.


Emrat e nėntė personave nuk janė identifikuar, ndėrsa katėr veta: Ramė Qerimi, Bislim Rexhep Nura dhe vėllezėrit Balė e Hasan Salihu, kanė arritur tė shpėtojnė nga masakra.
( … )

lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-09, 10:11   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Masakrat mbi shqiptarė nuk kan pasur te ndalur nga serbet gjat gjith historisė e shekujve e kohrave -
a kan lexuar ndonjeher kta injorant te shkodres histori -
apo kan degjuar nga gjyshi ose stergjyshi se kush esht serbi -
e sot ata bėjn krushqi me serbin shkodra qe dikur ishte djepi i kulture s -
ata sot kan per tu urryer nga te gjitth shqiptarėt per kso veprimesh te pa mend kur them shkodra e kam fjalen per disa familje -
te cilat me nje idiotize te pa shembullt naiviteti nuk mendojnė se sa dėm i sjellin atdhuet me disa veprime te pa matura te disa familjeve me shum naivitet-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-09, 05:38   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Po ti me thuaj o i madhi Zot

autori xhelal ferizi

pse s' ma dhe i zemer barot

per me e ba si flaka e zhari

per me ra mbi tokė barbari

-------
me shkue qiellit tue flutrue

kraht e leht me mi shpalue

e me ra permbi armikun

me e vringllue nji her qelikun
-------

ore zot pse s' m 'ke ndihmue

pėr me m ' ba njiher drangue

me marrė hak per fise t' mia

me i ra hasmit kah serbia


-------

se ai shqipe shum ka pre

shum e gjakun ka derdhė rrke

shum e motra e gjeraqina

mi ka nxanė t' gjalla robina
--------

pse o zot s- me le sokol t: sukes

me trimerinė e oso kukes

me shtat zemra si skyfterin

me e luajt qarkun e mauzerin

-------

e me ndalė turrin ai shkja

me i qit plumbat pa ja nda

prej drenice e deri n- merdare

me qendrue per tokė shqiptare
---------

me i mbrojtė motrat e ata djepa

kahdo token me ata shkrepa

edhe fushat me lugina

me e pritė shkjaun qe e bani shkina

------
e kur ta ndezja zemren time

nuk do ish ndje loti n' mergime

veq martina si nji rrfe

holl tue qitė gryka ne shkje
---

tue gjue shajka e kapica

si zanatė qe ka drenica

me i lypė ballin gjith armikut

tue ja ngrehė qarkun qelikut

----------
autori xhelal ferizi vargje e kenge lirike shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-13, 06:42   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Serbet dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Shqiptarėt dhe asimilimi i tyre nė Sanxhak
Historia e shqiptarėve ėshtė njė histori e ndarė mes visesh tė ndryshme tė Ballkanit. Herė e njohur, por edhe e panjohur, e dukshme, por edhe e padukshme.


Shqiptaret i gjen sot kudo nė tė gjithė rajonin. Siē janė edhe shqiptarėt qė jetojnė nė zonėn e Sanxhakut nė Serbi. Pėr ta, ėshtė folur pak ose aspak.

Dikur Sanxhaku ka qenė pjesė e vilajetit te Kosovės, qė sė bashku me vilajetin e Janinės, Manastirit dhe Shkodrės pėrbėnin Shqipėrinė e viteve tė Lidhjes sė Prizrenit nė 1878-n. Nė 1912, kjo zonė u pushtua pėrfundimisht nga Serbia dhe Mali i Zi. Shqiptarėt nėn dhunėn dhe masakrat e vazhdueshme u detyruan tė shpėrngulėn nė masė, duke u vendosur nė Turqi, por edhe Siri e Jordani.

Tė tjerėt tė mbetur tashmė nga shumicė e pakicė, iu nėnshtruan njė procesi pėrzierje asimiluese me boshnjaket, me tė cilėt i bashkonte nė kėtė zone feja, por jo gjuha sllave qė megjithatė mbeti alternativa e vetme nė kushtet e presionit dhe mungesės sė shkollave shqipe.

E megjithatė, nė zonėn e ndarė mes Serbisė e Malit tė Zi, shqiptaret nuk janė shuar. Ata janė sėrish aty, tė deklaruar nėn detyrim si boshnjakė.

Rrugėtimi ynė ndalet nė Sanxhakun e Pazarit tė Ri apo siē quhet ndryshe, Novi Pazarit, qė sot ndodhet brenda kufirit serb, njė rrugėtim qė na duhet ta ndėrmarrim me njė makinė me targa Serbie e me njė kamera gjysmė-amatore.

Shqiptarėt kanė zgjedhur tė jetojnė nė zona tė thella pėr tė mos humbur identitetin e tyre. Tė grupuar nė disa fshatra, ata e kanė shfrytėzuar kėtė mundėsi pėr tė mos iu nėnshtruar procesit tė asimilimit.

Fshati Uglla, pjesė e rajonit tė Peshterit, ėshtė i fshehur pas kthesash tė ngatėrruara, rreth njė orė nga Pazari i Ri. Banorėt janė mikėpritės, duket se mezi e kishin pritur njė vizitė tė tillė. Shqipja, sado arkaike, nuk ka humbur mes kėtyre mureve.

“Tė parėt tanė nuk kanė ditur si tė flasin serbisht. Tė kishim shkollėn do tė ishim edhe ne kėshtu, por ne s’kemi shkollė shqip, vetėm serbisht”, thotė Sali Bajri.

Latif Huka, njė tjetėr banor “boshnjak” i Novi Pazarit, thotė: “Zor ėshtė me ruajtur gjuhėn, se nuk e kemi shkollėn. Nuk na lejnė ata neve. Zor, zor. Kush martohet me boshnjake e nuk di gruaja gjuhėn, fėmija nuk mund me e ditė”.

Nė familje tė tilla tė lidhura fort pas traditės, gjuha ėshtė kaluar brez pas brezi, deri tek mė tė vegjlit.

Jo gjithkund ėshtė njėsoj. Tek tė rinjtė, siē tregojnė tė moshuarit, gjėrat kanė nisur tė zbehen.

“Sa pėr mua, sa pėr vllazėn, ne jemi shqiptarė”, thotė Abaz Huka.

Njė tjetėr banor i kėtij fshati, Arif Mujezinoviē, shprehet: “Kėtu shqipen. Kur mblidhemi ne pleqtė qė jemi disa, flasim shqip, se kėto tė rinjtė kurrkush. Nuk e dinė se kanė shkuar nė shkollė serbēe”.

Tė jesh shqiptar kėtu nuk ėshtė e thjeshtė. Kėtu shqiptarėt janė komuniteti qė gėzon mė pak tė drejta, mė pak mundėsi. Pėr mė tepėr, kėto tė drejta nuk mund t’i kėrkojnė ose mė mirė nuk kanė ku t’i kėrkojnė.

Ne Boroshtice, njė fshat tjetėr jo larg, banorėt tregojnė jo pa drojė mbi presionin shtetėror qė bėhet.

“Qe tash, edhe shqiptari s’guxon as me hy kėtu. Duhet me u lajmėru menjėherė kur hyn kėtu. Pse? Ēka don? Ēfarė pune ke? Ēfarė ke?”, tregon njė banor.

Ketu gjen mjaft mbiemra tė njohur, si Shkreli, Dukagjini etj. Njė pjesė janė detyruar t’i ndryshojnė, duke u shtuar prapashtesa sllave, si e vetmja mėnyrė pėr tė mos patur probleme me autoritetet.

“E si mundet me qenė mirė kur ta merr dikush gjuhėn e s’tė len me fol shqip. Baba dhe nana mė kane vdek , e dua Shqipėrinė barabar me nėnėn dhe me babėn”, thotė njė shqiptar i Sanxhakut.

Nė fshatra tjera situata ėshtė mė e vėshtirė, sepse asimilimi ka qene thuajse tėrėsor. Nė Arapoviē na presin mbi 20 burra tė fshatit, tė gjithė shqiptarė, por askush nuk mundet tė flas shqip. Ndaj thėrrasin njė tjetėr mė tė moshuar.

“Nuk kemi shkollė shqip. Po martohen me boshnjake e qashtu, fėmijėt pas nonave po e humbim gjuhėn”, thotė i moshuari.

Ne kėto zona, shqiptarėt janė detyruar tė deklarohen boshnjakė, siē e pranojnė edhe banorėt e njė tjetėr fshati, Bashicės.

“Tash na thonė bosanec. Tash jemi shkru boshnjak”, thonė nė Bashicė.

Edhe pse shumė kujtojnė mbrojtjen qė patriotėt Haqif Blyta e Shaban Polluzha bėnė nga ēetnikėt nė qytetin e Pazarit tė Ri, andej nga viti 1941 shqiptaret janė asimiluar nė masė.

“E kemi humbur gjuhėn. S’kemi patur asnjė mundėsi”, shprehet me keqardhje njė banor i zonės.

Edhe myftiu i Komunitetit Mysliman nė Serbi, i njohur si njė mbėshtetės i fortė fortė i tė drejtave tė boshnjakeve, pohon se ka rrėnjė shqiptare.

“Fakt ėshtė se edhe nėna ime vjen nga Shkreli, ka prejardhje nga veriu i Shqipėrisė, sikur edhe fisi i babės qė ėshtė diku nga Gucia. Nuk e shmang e nuk e pėrjashtoj dot qė tė kem prejardhje shqiptare. Boshnjakėt nuk kanė dashur tė asimilojnė askėnd dhe nėse kjo ka ndodhur, ėshtė bėrė prej presionit tė tjetėrkujt”, thotė Muamer Zukurliē, kryemyftiu i Komunitetit Mysliman.

Ka shumė tė tjerė nė qytet, qė druhen tė pohojnė apo e kanė humbur identitetin e tyre. Kėshtu ka ndodhur edhe nė shumė fshatra tjerė tė Sanxhakut ku jetojnė sot shqiptarėt.

Dhjetėra shqiponja fluturojnė mbi kėto fshatra. Shqiponja kufitare i quajnė banorėt e zonės, sepse dikur kėtu ka qene kufiri.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-14, 15:57   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Serbet dhe pushtimete krimet e tyre ndaj shqiptarve

Janari ėshtė muaji i dhembjeve dhe vuajtjeve pėr shqiptarėt e Sanxhakut
Nė janarin 1945, atė qė nuk arritėn ta bėjnė ēetnikėt e Drazha Mihajloviqit ndaj popullatės sė Sanxhakut tė Pazarit tė Ri, e bėri pushteti “popullor” serbo-komunist. Nė muajt e parė nga marrja e pushtetit, u ekzekutuan rreth 2000 persona, shumica e tyre shqiptarė, nė krye me udhėheqėsin politik e ushtarak tė Sanxhakut, Aqif Blytėn.

Aqif Blyta ose Aqif Haxhiahmetoviq (1887- 1945) nga populli i Sanxhakut tė N. Pazarit njehet si Aqif-efendia tė cilin OZNA e pushkatoi me 21 janar 1954.

Aqif Blyta ėshtė njėri ndėr politikanėt dhe patriotėt shqiptarė tė Sanxhakut tė Pazarit tė Ri i periudhės ndėrmjet dy luftėrave Botėrore dhe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Aqif Blyta ishte veprimtar i shquar i Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit dhe deputet nė Kuvendin Kombėtar nė Tiranė (1943-1944). Aqif-efendia ėshtė mė i merituari nė mbrojtjen e N. Pazarit nga sulmet dhe shfarosjet ēetnike.

Aqif Blyta ėshtė lindur nė N. Pazar nė vitin 1887. Nė kėtė qytet babi i tij Emin-agė Blyta kishte ardhur nga Gjakova. Aqif Blyta ka kryer akademinė ushtarake nė Manastir, nė tė njėjtėn akademi ku kishte studiuar edhe kryetari turk Mustafa Kemal Ataturk. Me kryerjen e akademisė kishte arritur gradėn e kapitenit. Nė shtetin e ri tė Mbretėrisė Jugosllave, Aqif Blyta ishte njė ndėr tė parėt nė formimin e Partisė Xhemijeti tė myslimanėve shqiptarė.

Xhemijeti bashkonte myslimanėt dhe shqiptarėt. Nė verėn e vitit 1919, nė Shkup, mori pjesė nė Kongresin themelues tė organizatės ”Xhemiet” (Bashkimi). U shqua si aktivist i kėsaj organizate dhe u zgjodh sekretar. Mė 1920 u zgjodh kryetar i bashkisė sė Pazarit tė Ri. Pasi qė nuk pranuan tė jenė nėn diktatin e mbretit Aleksandėr dhe tė Nikolla Pashiqit, Xhemijetit nė vitin 1924 i ndalohet veprimtaria. Qė nga ky vit e deri nė vitin 1990 shqiptarėt dhe popujt tjerė joserb nuk kanė pasur parti tė tyre politike.

Nė zgjedhjet parlamentare tė viteve 1920, 1925, 1927, 1933, 1935 dhe 1938, ndonėse ishte pėrfaqėsues mė nė zė i popullsisė sė trevės sė Sanxhakut, pėr shkak tė manipulimeve dhe grabitjes sė votave nga autoritetet serbe, nuk u zgjodh deputet i parlamentit tė Mbretėrisė Serbo Kroate Sllovene, pėrkatėsisht tė Mbretėrisė sė Jugosllavisė (1929-1941). E arriti atė vetėm nė zgjedhjet e vitit 1923. Nė parlamentin jugosllav u shqua si pėrkrahės e bashkėpunėtor i afėrt i Ferhat Dragės; kundėrshtar i vendosur i politikės sė ndjekur nga qarqet serbe, pėr shpronėsimin dhe shpėrnguljen me dhunė tė popullit shqiptar.

Populli i Sanxhakut i ėshtė mirėnjohės posaēėrisht pėr shkak tė angazhimit tė tij nė pengimin e shpėrnguljes sė popullsisė nga Sanxhaku pėr Turqi. Aqif Blyta duke qenė personaliteti mė i rėndėsishėm i organizim ushtarak dhe politik ishte nė shėnjestėr tė tri atentateve tė organizuar. Pėr dy atentatet e parė ishin pėrgjegjės nacionalistėt serbomėdhenj nga Beogradi, ndėrsa pėr atentatin e tretė kanė qenė komunistėt vendas tė Sanxhakut tė cilėt pėr ekzekutues kishin caktuar Hasė Rozhajėn. Por, komunistėt qenė tėrheqė mė vonė nga ky vendim.

Kah fundi i vitit 1941 Blyta organizon mbrojtjen e N. Pazarit nga ēetnikėt tė cilėt depėrtonin nga Rashka. Qėllimi i ēetnikėve ishte marrja e N. Pazarit dhe mandej e tėrė Sanxhakut me qėllim tė shfarosjes sė popullsisė shqiptare dhe myslimane. Ngjarjet qė u zhvilluan tutje treguan se Aqif Blyta me ushtrinė e tij tė formuar dhe me ndihmėn e njėsive nga Peshteri dhe me ndihmėn qė i arriti nga vėllezėrit kosovarė nėn udhėheqjen e Shaban Polluzhės arritėn tė mbrojnė kėto territore nga ēetnikėt.

Pas depėrtimit tė forcave partizane jugosllave nė ato treva, iu dorėzua organeve tė pushtetit partizan nė Gjakovė, tė cilėt e dėrguan nė Pazarin e Ri. Mbas torturave mizore, bashkė me bashkėpunėtorin e tij mė tė ngushtė, Ahmet Dacėn, dhe me tre djemtė e tij u pushkatuan nė Haxhet (lagje e sotme e Pazarit tė Ri) me 21 janar 1945 nga OZNA. Aqif Blyta ishte i martuar me Mahijen nga Gjakova me tė cilėn nuk lan pasardhės. Megjithatė ata birėsuan dy fėmijė qė i sollėn nga Gjakova, njė djalė me emrin Qamil dhe njė vajzė tė quajtur Mejreme.

Mė 11 maj me rastin e krijimit tė Kėshillit Popullor tė Sanxhakut, u morr vendimi pėr rehabilitimin e Aqif Blytės dhe tė tjerėve. Pas aprovimit tė ligjit tė ashtuquajtur pėr rehabilitim mė 17.02.2007, kryetari i Kėshillit Ekzekutiv tė Kėshillit Popullor tė Sanxhakut, Esad Xhuxheviq, me anė tė mediave kėrkoi nga organet shtetėrore ta rehabilitonin Aqif Blytėn i cili ishte i dėnuar politikisht nga pushteti i atėhershėm. Po ashtu ėshtė paralajmėruar pėr fillimin e procedurės gjyqėsore pran gjyqit tė qarkut nė Novi Pazar nė lidhje me kėtė ēėshtje. Ngjarjet aktuale tre viteve tė fundit, dhe bllokimi i veprimit sė Kėshillit Popullor tė Sanxhakut, kanė shkaktuar ndėrprerjen e kėtij procesi.

Pėr ta nderuar personalitetin e Aqif Blytės nė shėtitoren e kėmbėsorėve nė qendėr tė qytetit tė Pazarit tė Ri (Novi Pazar) ėshtė vendosur pllaka pėrkujtimore. Pllaka pėrkujtimore ėshtė vendosur me vendimin e Kėshilli Kombėtar Boshnjak, mandej nė kėtė ceremoni ka marrė pjesė edhe ministri nė qeverinė e Serbisė Sulejman Uglanin dhe Sekretari shtetėror nė Ministrinė e Arsimit, Muhedin Fijuljanin, qė tė dytė nga ky qytet, e qė pėr mediat serbe ky ishte njė skandal.

Nė lidhje me kėrkesat e pushtetit serb pėr ta larguar pllakėn pėrkujtimore, nė shatorin e viti 2011, Presidenti i KKB, Esad Xhuxheviq, me kėtė rast kishte deklaruar se “paneli do tė mbetet, edhe pse qeveria ka mjete pėr ta larguar me forcė panelin e Aqif Effendiut”.

Xhuxheviq, pėr ta argumentuar mendimin e tij, ka shtuar: “Ai pėr ne ėshtė njė figurė e padiskutueshme historike. Nėse dikush mund tė na bindė ndryshe, ne jemi tė gatshėm pėr tė biseduar. Ndėrsa panelin nuk e heqim”. Kėto ishin fjalėt e njeriut kyē sa i pėrket kėtij rasti, tė cilat ende qėndrojnė, siē kanė bėrė me dije mediat e Sanxhakut.

Ēdo gjė tjetėr mbeti e njėjtė dhe askush nuk beson se pllaka pėrkujtimore tė hiqet ndonjėherė, pėrkundėr presioneve tė shtetit serb. Shpresojmė se nė njė tė ardhme tė afėrt do ti shkoj mendja institucioneve tona shtetėrore kėtė personalitet tė shquar ta pėrkujtojnė nė atė formė qė e meriton.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.