Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-12-09, 01:53   #31
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK
paska thene :


AI VRISTE ME BUZEQESHJE...!

......

....ME BUZEQESHJE CANTE BLLOKADA E KORRTE FITORE DIPLOMATIKE DUKE PERKUNDUR DJEPIN e PAVARESIS....!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 26-12-09 nė 01:53
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-12-09, 02:01   #32
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK
GAND I BALLKANIT QE ME PELLUMB LUFTEN E VRET....!...........


NE BRILANT TA KTHEVA LOTIN,
MOJ E SHTREJTA NANE KOSOVE...............
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 02:03   #33
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

A.A.

Ajo deklarete e Pavarsise nuk e ka vleften e duhur; sepse nuk e ka nenshkrimin e Babait te Kombit Presidentit Dr. Ibrahim Rugova. Si tha KY ne 1990 ashtu u be deri me Pavarsi dhe me njohjet nga shteteve me te fuqishme te botes, te prira nga SHBA. Per fate te keqin tonit, nuk e kemi me te na prine. AI le te pushon i qete sepse teper kish duru se pari nga armiku serbe dhe se dyti nga armiku vendor (kjo e dyta bile sot me se shumti po shihet). Zoti te Bekoft atje ne Parajse o President!!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 02:06   #34
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

Sali Berisha: LDK, parti e parė antikomuniste nė Ballkan

Prishtinė, 23 dhjetor - Me rastin e 20-vjetorit tė themelimit tė LDK-sė, Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha i ka dėrguar njė letėr pėrshėndetėse Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, drejtuesve, anėtarėve dhe mbėshtetėsve tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. kėsaj partie. Nė kėtė letėr, Kryeministri Berisha shkruan: "Nė 20 vjetorin e themelimit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nga Presidenti i ndjerė, Ibrahim Rugova, kam nderin dhe kėnaqėsinė e veēantė, qė, nė emėr tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe nė emrin tim personal, t'Ju dėrgoj pėrshėndetjet mė tė pėrzemėrta. Lidhja Demokratike e Kosovės u themelua nga Presidenti Rugova dhe elita intelektuale shqiptare e Kosovės, si partia e parė antikomuniste nė Ballkan, si forca e parė politike opozitare, e vendosur kundėr regjimit barbar tė Millosheviēit. Partia e interesit kombėtar tė shqiptarėve, Lidhja Demokratike e Kosovės, nėn udhėheqjen e njėrit prej personaliteteve mė tė mėdha nė historinė tonė kombėtare, burrit tė madh tė kombit tonė, Ibrahim Rugova, do tė udhėhiqte nė kushtet e terrorit, tė dhunės dhe shtypjes sė hekurt themelimin e shtetit tė shqiptarėve, si dhe do tė organizonte rezistencėn paqėsore, mė tė pashembulltėn nė Europė, ndaj okupatorit e do tė promovonte ēėshtjen e drejtė tė Kosovės nė Europė dhe nė mbarė botėn. Pas ēlirimit tė Kosovės, Lidhja Demokratike e Kosovės, nė koalicion me forca tė tjera politike, do tė jepte njė kontribut historik nė rindėrtimin e vendit dhe nė shpalljen e pavarėsisė sė saj. Sot, Lidhja Demokratike e Kosovės ėshtė ndėr forcat kryesore tė qeverisjes nė Kosovė, qė kontribuon pėr konsolidimin e shtetit ligjor, nė shėrbim tė paqes e tė stabilitetit nė Kosovėn e pavarur. Duke shfrytėzuar kėtė rast, Ju pėrcjell pėrshėndetjet mė tė pėrzemėrta nė kėtė ditė tė shėnuar jo vetėm pėr Ju e pėr Kosovėn, por edhe pėr mbarė kombin shqiptar.
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 02:17   #35
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

Leter drejtuar Presidentit Ibrahim Rugova….(II)

Nga: Bekim TOCANI

Vrasja e besimit mbi trashėgiminė e plagosur

President i dashur, pas pėrjetėsimit Tuaj nė Shenjt, besimi ka tretur, s’ka mė as dashuri a gėzim lirie nė shtetin pėr tė cilin ndryshe patėm shtegtuar me Ty! Ose, ai ėshtė prezent, vetėm ku mbėrrinė dora e njė deputeti a ministri, ndonjė kryetari tė komunės apo familjari tė atyre qė punojnė nė institucione ose tė ndonjė biznesmeni! Institucionet dhe Bizneset, bashkė bėjnė derėn fizike tė gėzimit dhe tė festės, por kjo jo pėr ata qė duke abstenuar nga procesi i Zgjedhjeve vendore, treguan zhgėnjim tė shumėfishtė. Tė zhgėnjyerit nga liria e nga shteti, President i dashur, janė tė shumtė, mė shumė se 60% tė qytetarėve qė nuk votuan. Ata nuk mund ti gėzohen asnjė feste, sepse ka pasiguri pėr jetė, vuajnė varfėrinė sepse ka shumė korrupcion shumėngjyrėsh, ka pasion pėr zhvatje tė shtetit dhe ka aq shumė pasion patologjik pėr tė rrėnuar atė qė ndėrtove TY! Shtetin demokratik me qytetarin pikė referimi, aty ku pėrputheshin bashkėkohėsia dhe tradicionalja, ku zhvillimi bazohej mbi tė arriturat e pėrbashkėta tė qindra mija veprimtarėve tė Lėvizjes pėr shtet, demokraci dhe liri. Prandaj Kosova ėshtė shndėrruar nė njė vend ku ėshtė vėshtirė edhe tė vdiset! Sepse ajo ngjanė nė njė qytet tė mbytur nė kujtimet e veta, ku iluzioni i kujtesės tė plagosė pėr vdekje ėndėrrėn e njė dashurie…(njerėzit qė vijnė e pėrkulen mė shohin me habi teksa mbi mermer shfletoj letra dhe flas…Ata sigurisht mė kujtojnė tė ēmendur…Qeshem sepse sa herė pyes vajzėn ēka ka tė re andejpari, ajo mė tregon pėr njė person tė ri tė ēmendur nė qytetin tim…por unė vazhdoj tė ju flas President Rugova…) Na le trashėgim besimin e shndėrruar nė doktrinė dhe me filozofinė politike qė e nxore nga rrėnjė ilirie! Ndėrtove shtetin dhe lirinė e me sakrificėn prej misionari hape dyert e kancelarive perėndimore dhe krijove edhe mbėshtetjen ndėrkombėtare…President i dashur, ju pėrpunuat konceptin e lirisė dhe tė sovranitetit! Ju e krijuat vizionin e shtetit tė ndėrtuar nė trajtė ideale dhe ju vazhduat me ndėrtimin e shtetit funksional. Ju punuat me vendosmėri qė shoqėria demokratike tė frymonte pikėrisht mbi bazėn e lirisė njerėzore, individuale e kolektive. Njerėzit besuan nė Ty dhe koncpetin e shtetit e tė pavarėsisė dhe lirisė! Prandaj arrite tė krijosh besim dhe rreth dy dekada mbajte tė bashkuar popullin i cili sfidoi acarin pėr tė qenė pranė atėherė kur po na ikje nė amshim. A thua President Rugova, ēka nga ai besim dhe nga ai shtet ideal e funksional ekzitson sot?! Kjo pyetje pa pėrgjigje, pėr ne tė gjallėt, ata qė udhėheqin veēant, vjen si njė mallkim. Na rri mbi krye mėkat pas mėkati, zhgėnjim pas besimit dhe rėnie e ngritje si dy thika tė helmuara qė tej pėr tej shpojnė besimin e krijuar nga Ty e tė ēsyzuar krejt naga ata qė pretendojnė se tė njohėn apo se tė kujtuan mik, udhėheqės…?!
“A nuk dėshiron tė ikėsh nė pafundėsi kur sheh njerėz injorantė qė u fshehėn pas emrit tė Presidentit dhe bėnė karrige dhe pas tyre edhe pasuri qė u humbi nder e dinjitet”, mė kumbon zėri i Enver Malokut nė vesh…
- A nuk jemi takuar tek Migjenit iu ndėrpre klithma: pėrditė shoh qartė e ma qartė dhe vuej thellė e mė thellė…mė duket se mė shpėtoi nga buzėt…Mė dukej se mė shikonin me Xhemėn, Bardhylin, Bekimin…nuk e di nė isha unė i vdekuri apo…vazhdoj e ju them: Ju “ikėt” tepėr heret pėr t’ju shkruar kartė tej dimensionesh, aty ku takohet soji ynė nė ēdo stinė e moshė. Por, nuk po mund tė hesht kur ende punojnė shqisat dhe kur ende, edhe pse ka ngulfatje tė lirisė e tė fjalės, qeveritarėt nuk mund tė vrasin mendimin dhe askurrė kėtė lloj komunikimi. Ata nuk njohin dimensionin e komunkimit me fjalėn…ata nuk beojnė! Ndoshta do tė mund tė ma thoshit njė fjalė bashkė, a thua ku janė kufijt e fundit tė fatkeqėsive qė pllakosėn kėtė vend ku nuk dihet nėse kushtetuta ėshtė shkruar pėr njerėzit apo demonėt!Nė ketė meshė vetmie, ne mbetemi tė pandarė nė ėndėrrėn pėrgjysmė tė ngrirė qe sa kohė. Megjithėse ju atje pėrtejbote jeni me paqen e Zotit, ne kėtu jetojmė njė torturė tė padurueshme lajmesh tė zeza, gėnjeshtrash bardh e zi. Falltorėt dhe ata qė bėjnė magji mund ti shohėsh kudo nė ndėrtesat qeveritare apo nė parlament, kjo perandori injorantėsh qė mund tė operojė vetėm nė terr e nė mjegull. Por ende shpresoj qė kjo perandori pluhuri merimangash tė kuqe mund tė ripushtohet vetėm forcėn e asaj dashurie e respekti qė mbolle sa jetoje me ne tė vdekurit pėr sė gjalli! Atėherė mbase do tė mund ta shėrojmė e shpėtojmė trashėgiminė Tuaj President! Nėse ne jemi plot mėkate, sė paku ta ribėjmė e ruajmė pasurinė humane, intelektuale, politike, nacionale qė na e le, pėr fėmijėt e nipat!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 02:18   #36
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

Dialog pėrtej dimensionesh: Tre vjet pas 20 vjetorit tė krijimit

Lėvizja demokratike qė e themelove si lidhje, nė 20 vjetorin e saj, feston tash ditėlindjen. Sa ka mbetur nga ajo LDK sot, shtynė padashur tė ju pyes nė formė ankthi pėrzier me dhembje: Ē’tė drejtė pate qė tė vdesėsh e tė na lėsh pas kėshtu?! Mbase e ke dėgjuar premtimin e atyre qė i le pas: Lidhja Demokratike e Kosovės nė kėto momente tė rėnda tė dhembjes thekson pėrkushtimin e saj tė palėkundshėm pėr vazhdimin e rrugės sė trasuar nga Prijėsi dhe Presidenti historik i Kosovės nė realizimin e plotė tė pavarėsisė dhe tė shtetit demokratik tė Kosovės…E kanė mbajtur fjalėn kjo kastė qė po e udhėheqė atė Lidhje post Epokės tande apo jo President i dashur?! Apo gjithēka u thye nė karriget e Kuvendit qė ndau mė dysh krijesėn tande?! A tė ngjanė LDK ajo qė e nise duke promovuar kuptimin figurativ tė lirisė President i dashur?! Ju i qėndruat besnik lėvizjes pėr shtet sepse ashtu themelove dhe e rrite lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, madje edhe nėn njė pushtim klasik! Mirėpo Ju e provuat se lirinė mund ta bėnim vetėm me zemra tė forta, besim tė ndėrtuar me punė e sakrificė dhe veprime racionale qė do tė kishin njeriun pikėnisje! Ka arritur LDK ta ruajė atė filozofi njerėzore e politike dhe nacionale, ka bėrė ndonjė hap para pėr tė ruajtur dhe zhvilluar solidarėsinė nė mes veprimtarėve e njerėzve?! A nuk ėshtė thyer nė copa ai besim apo ai vetėm lėngon pasojat!”Njerėzit qė drejtojnė LDK-nė sot, ka rrezik se po tregojnė qė nuk e kanė kuptuar Rugovėn si intelektul, ideolog”, mė duket se dėgjoj Xhemail Mustafėn tė thotė. Ndėrsa profesor Agani, sikur nė korridorin e QIK-ut buzėqeshė e thotė me ngadalė: Presidenti dhe Kosova ndėrtuan kontratėn mitike pėr liri e pavarėsi. Pas vitit 2000 Rugova i kaloi provat e mėdha tė lirisė, por demokracia sot mė shumė ngjanė nė autokraci, thotė profesor Agani duke buzėqeshur dhe ironizuar emrat e “patriotėve” me tė cilėt qe mbushė Kosova nė fund vitet ‘90-ta.
- Ēdo shtėpi e ka nga njė mashkull tė lig, do thoje Ty President Rugova…Fanitja e fytyrave tė njerėzve tė Presidencės e QIK-ut, padashtas tė zgjon nostalgji dhe frymė loti! Ai lot qė sot mund tė mos marr ngjyrė nė QIK sepse s’ėshtė Enveri. Apo sepse edhe QIK-u sot ėshtė si LDK. Tė dy subjekteve ju mungojnė Enveri, Xhema, Agani…sikur qė Kosovės i mungoni Ju, President i dashur! Dhe kur ju flas pėr punėn dhe besimin, njė gjamė e madhe qė s’tė lė as tė vdesėsh tė klithė nė ndėrgjegje. Si ndihen sot ata mija veprimtarė politikė a ushtarakė, sa reflekton ndjesi e jetė pafajėsia e mėkatit tė tyre! Ajo qė vjen nga sa vite pune tė atyre qė tė besuan. Ajo gjamė e kundėrshton gėnjeshtrėn, trathtinė e ndjesisė sė shenjtė, meskinitetin, maskarallėqet, korrupsionin moral e institucional. Madje edhe atė lloj korrupcioni qė ka nisė tė mbijė edhe nė familje, mėhallė, qytete a krahina tė Republikės qė Ty z. President e le me shqiponjė. Por ata tė tjerėt e bėnė me njė hartė qė nuk e kontrollojnė dhe 6 yje qė mjegullojnė identitetin kombėtar…”Shpejt ka me u que shqiponja e Dardanisė e ato yje me ua vu nė ballė atyne qė i vizatuan…”, mbase do thoshte miku juaj Mark Krasniqi, z. President! Tė kujtohet pse akademiku madhėshtor Krasniqi tė kėrkonte tė mos qeshje pranė kryeministrit aktual?! A nuk ta dha lajmin ogurzi Ai ndėrkaq qė refuzoje ndonjė konflikt brenda nė shtetin e lirė…?! E di, gurė tė nxehtė ke pėrbi gjatė gjithė kohės…Por duhej ndėrtuar shpia e nuk kishte kohė pėr pallavraxhinjt. As pėr hienat qė t’u sulėn kur mbete i vetmi qė u ktheve tė ndash fatin dhe fatkeqėsinė e popullit pas Konferencės sė Rambujesė…Lehtė ishte tė udhėhiqej nga hotel “Rogneri” dhe Tirana a Shkupi…Por Ty mbete nė Kosovė, sepse kur Ty ishe aty, qytetarėt ndjenin prezencėn e institucionit moral qė krijove… – Profesor Agani, Enver, o Xhemo, sa kanė tė drejtė ata qė mendojnė se LDK lider i tė cilės Rugova ka qenė praktikisht qysh nga themelimi, nuk ka ditur tė prodhojė njė trashėgimtar…Shenjtėt nuk mė flasin por vetėm buzėqeshin nė shenjtėrimin e tyre tė pėrjetshėm…por unė, sikur ata qindra mija bashkėveprimtarė anėekėnd Kosovės, e ndjejnė aq thellė kohėn. Kohėn e Prijėsit dhe Krijuesit. Koha jote po vjen z. President! Me ju ndiheshim mė tė sigurtė…Sot ndėrkaq, ideali nacional demokratik pėr shtetin e Kosovės si urė drejt bashkimit, ka mbetur duke vuajtur nėn strehė tė Parlamentit e Qeverisė…Kurse mes zyrash tė huaja tretet dinjitet i nėpėrkėmbur i udhėheqėsve tė korruptuar qė bėjnė vetėm ēka u thuhet. Ndryshe, nėse i pari bie pas grilave pėr korrupcion, krim tė organizuar apo kėrcėnim gazetarėsh e fjale tė lirė, atėherė vargu i gjatė i atyre qė do tė duhej “ta mėsonin pianon”, do tė zbrazte Qeverinė dhe Parlamentin, madje edhe kuvendet apo qeveritė komunale dhe Kosova e Republikės me 6 yje do tė mbeste nė kaos. (Sa prej qeveritarėve apo parlamentarėve do tė mund ta kenė lexuar Shokun Zylo, dėgjoj zėrin e Afrimit tė pyetė!?). Nuk di si tė tė shkruaj pėrveē se me gjuhėn qė nuk lėndon artin por jetėn e pėrpjeston me dhembjen pėr tragjedinė qė na pllakosi! Nuk ėshtė e habitshme qė, pėr shkak tė komunkimit me Ju z. President, apo siē mund tė komentohet: pėr shkak tė stilit naiv tė tė shkruarit, dikush nesėr tė mė shpallė trathtar, bashkėpunėtor tė atij e kėtij vendi…Por jam shumė i sigurtė qė tashmė ka kush merret edhe me “tipa psikopatologjikė” si ne. SHIK-u ka pėrpiluar listat qe mbi 10 vjet, vetėm se dikujt do tė mund ti jetė tėrhequr emri ngase bashkėqeverisin dhe mė interesi nuk ėshtė tjetėrkund pėrveē se aty ku jipen, kontrollohen dhe maksimalisht shfrytėzohen tenderėt dhe institucioni a funksioni! Njėzet vjet pas themelimit, LDK-ja do tė festojė ditėlindjen! Atė ditėlindje nė tė cilėn do tė mungojnė shumė veprimtarė qė e i besuan frymės sė Presidentit Rugova. A thua President i dashur, si do bėje TY sot?! Aq e nevojshme ėshtė tė ruhet ky koalicion i pėrqudshėm qeverisės?! …Dhashtė Zoti qė LDK tė hapė dyert pėr brezat e rinj, ata qė do tė mund ta kthenin shkėlqimin e Njeriut simbol dhe institucion! Sepse ne nuk e bėmė, sepse nuk e bėnė kryesia aktuale e LDK-sė!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 02:20   #37
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

Nėse ndėrkombėtarėt kanė ditur pėr SHIK-un, a thua kanė ditur dhe pse lejuan vrasjet politike?!

Dhe nė kėtė prelud tė vdekjes pėr sė gjalli tė njeriut dardan, pyetja hamletiane e Kadaresė do tė ishte: A janė fajet e pėrbashkėta nė kėtė atmosferė detyrimi pėr tė heshtur?! Athua o Zot, kombi i ri kosovar, vėrtetė ėshtė njė popullsi e tėrė hamletėsh?! Nesėr, kur tė bėhet vija ndarėse nė mes tė punės e mospunės, tė bėrave e tė pabėrave, nė mes tė atyre qė e duan atdheun dhe atyre qė e zhvatin…a thua kėnd do ta vrasė ndėrgjegja?! E shikon z. President si ėshtė shndėrruar Kosova nė njė tokė njerėzish pa vizion, pa dinjitet, pa strategji e qėllim zhvillimi, ecje para dhe krijim hapėsirash pėr punė e jetė nė mirėqenie?! Ju e shihni nga atje pėrtej kėsaj bote se si burokratėt e post epokės tande vjedhin nė pikė tė ditės, ata mėngjes e mbrėmje vjedhin, krijojnė e zhvillojnė dyshime, mėnyra bashkėkohore mbytjeje, shpėrndajnė terr e mjegull, krijojnė e pėrtypin psikoza e shpallin trathtarė tė shtetit…?! Kjo nuk ėshtė kėshtjella qė e nisėm, kėta nuk janė mė qytetarėt e saj! Tėhuajėsimi ka kapluar poret e shoqėrisė, tek institucionet ka dikush qė do tė sundojė me frikė. Ėshtė krijuar pas Epokės tande njė vend ku gjaksorėt nuk i frikohen mallkimit, aty nuk ka lutje sikur qė Xhema bėri pėr Prishtinėn, nuk ka kritikė siē Enveri bėnte nė funksion tė lirisė, asaj qė po mungon aq shumė edhe nė sofrat shqiptare, edhe nė odat e madje edhe nė biseda intime?! Sikur gjatė komunizmit z. President, tashmė historia po na vjen sikur atė kohė qė ty e le mbrapa. A thua mos gjithnjė do jemi tė detyruar tė mėsojmė tradhtarėt pėr patriotė dhe kėta tė fundit pėr armiq lirie e shteti qė i mungojnė Kosovės si drita e buka?! Qe sa vjet ėshtė pėrkthyer Sofokliu nė gjuhėn e bukur shqipe dhe asnjėherė nuk e mėsuam qė nuk ėshtė mirė tė kqinjtė tė merren si tė ndershėm, e tė ndershmit si tė kėqinj! Konica ka pohuar se aty ku falet krimi, i hapet rrugė barbarit. Ēka nėse Nazim Bllaca thotė njė tė vėrtetė?! Kush na udhėheqė qe sa?! Nėse kryeministri pranon se ka pasur SHIK i cili sipas tij, ka bashkėpunuar ngusht me ndėrkombėtarėt dhe se paska pas punuar nė interes tė lirisė e shtetit tė Kosovės, si doli tė krijohej lista e likuidimit qysh mė 1997/1998. A thua dikush nga ata qė donin ta merrnin udhėheqjen ushtarake me ēdo kusht dhe nė ēdo mėnyrė, ka shpallur armik lėvzijen qė i prije z. President?! Pse Enveri u vra nė ēastet kur po bėnim pėrpjekje pėr pėrafrimin e faktorit politik me atė ushtarak nė Llap e Kosovė?! A thua kush pėrveē atyre qė jepnin udhėra pėr vrasje tė intelektualėve shqiptarė tė Kosovės e tė lėvizjes pėr pavarėsi, pėrfitonin nga likudimi?! Ēfar ėshtė ky mėkat tė cilin s’do ta pranojė as toka, as drita, as shiu i shenjtė?! Nėse ndėrkombėtarėt kanė ditur pėr SHIK-un, a thua kanė ditur dhe pse lejuan vrasjet politike?! Koha po ikė qė institucionet vendore ta thonė njė tė vėrtetė tė madhe, kurse faktori ndėrkombėtar, SHBA dhe BE do tė duhej tė sqaronin popullin e Kosovės pėr “bashkėpunimin” me SHIK, sepse mbi 60% e qytetarėve atė krijesė demoniake e shohin si gogolin e lirisė dhe pengesė zhvillimi tė pėrgjithshėm! Ambasada amerikane dhe ambasadat e BE-sė, moralisht kanė obligim ta thonė fjalėn e vet lidhur me pohimin skandaloz tė kryeministrit aktual…Ai qė ka mbjellur terr, frikė, urrejtje, varfėri e plumba, pranverė e ngrohtė do ta presi…!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 02:21   #38
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

Presidenti krijoi pėr qytetarėt Lirinė dhe Shtetin bashkė

Aktualisht nė Kosovė, politikanė qeveritarė e parlamentarė foduj, vazhdojnė tė besojnė por edhe tė zbatojnė politikė proletare, marksiste leniniste tė stilit: Sa tė ekzistojė shteti, nuk mund tė ketė liri. Kur tė krijohet liria, nuk do tė ketė shtet?! Po bie erė frike enveriste sepse qytetarėt kanė frikė pa pėrmasa prej shtetit tė zhytur nė krim tė organizuar, korrupcion, prostitucion politik e njerėzor. Aty tashmė ka mungesė fjale tė lirė dhe heshtje bizare tė shumė individėve, nga punėtori te akademiku qė s’kanė integritet human as intelektual. Ata heshtin, vėzhgojnė si shteti u jep terr nė vend tė dritės, si shteti i vjedh nė vend se tė krijojė sė paku hapėsirė pėr punė, si shteti vret qytetarė e politikanė vetėm sepse nuk mendojnė sikur ata qė sot udhėheqin…Gjenerali francez Ēarlls De Gol ka konkluduar se se politika ėshtė ēėshtje tepėr serioze pėr t’ua lėnė politikanėve?! Ai ka
pohuar se politikanėt nuk besojnė kurr nė atė ēka flasin. Tash, gjejeni ku mund tė hyjė kryeministri aktual i Kosovės nė k’tė pak rrėmujė mendimesh! Ose, a mundet ai tė kujtohet si ushtarak apo politikan, apo tė dya bashkė qė bėjnė baras me SHIK?! O zot njė gazetar ka pohuar se Thaēi po demonizohet! A thua more Zot a mund tė tė demonizojė dikush tjetėr pėrveē vetvetja?! Sa do tė dėshironim qė udhėheqėsit e sotėm tė kishin vetėm pak nga ajo filozofia politke dhe intelektuale e Jotja President i dashur…Ah sa shumė duam tė ishte krejt ndryshe. Qė me sy e ball hapur tė vinim e tė rrėfenim pėr pėrparimin e shtetit qė ndėrtove. Por e kanė thėnė se madhėshtia e projektit tė pavarėsisė sė njė populli ėshtė gjithnjė njė vepėr intelektuale. “Rugova bėri njė jetė shpesh tė mbyllur nga hapėsira publike, por e pėrjetoi kėtė me njė dimension tė ndritshėm prej intelektuali. Siē thotė njė studiues: shpirti i njė intelektuali tė vėrtetė ėshtė i ndriēuar sė brendshmi, krejt qenia e tij konsiston nė ndjenjėn e pėrgjegjėsisė pėr fatet e njerėzimit. Shenjat e jashtme tė kėsaj gjendjeje janė thellėsia, bindja, mosmarrja me gjėra tė kota. Rugova ishte njė intelektual i tillė. Njė i moderuar, pacifist dhe asnjėherė retorik…kujtoj njė nga mija reagime e dhembjeje tė shprehur nė gjithė rruzullin tokėsor kur na le nė mjerimin tonė dhe bėre tutje nė pavdekėsi President i dashur…
Udhėheqja e sotme nuk konsiston fare me intelektualizmin nė lidership apo veprimin profesional, fare hiq me pėrgjegjėsinė pėr fatin e qytetarit. Dejvid Filips, Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit “Eli Vizel pėr Njerėzimin”, i themeluar nga laureati i Ēmimit Nobel, shkrimtari Eli Vizel ka pohuar se e ka njohur Dr. Rugovėn pėr thuajse 20 vjet. “U takova me tė para pak muajsh nė Prishtinė. Ai tha hapur se e dinte qė do tė vdiste, por shprehu vendosmėrinė pėr tė parė pėrmbushjen e suksesshme tė negociatave”, ka thėnė Filips. Ai tha se ėshtė njė realitet tragjik qė tė kujton Moisiun nė Bibėl, i cili pėr 40 vjet u end nė shkretėtirė, por nuk u lejua tė futet nė tokėn e shenjtė. Ja sepse rrugėtimi i Presidentit Rugova ishte madhėshtor po aq sa tragjik! As madhėshtorja dhe as tragjikja nuk bėnė qė pasardhėsit e tij tė shkojnė atyre hapave tė matur e tė vendosur pėr tė vazhduar nė ndėrtimin e shtetit dhe lirisė pėr tė cilėn aq shumė vuajnė sot qytetarėt e Kosovės…

Koha e Rilindasit tė shekullit XX po vjen

Teksa dua tė mbledh gjithė ato letra e libra mbi mermer loti shuan etjen…Mėkatin qė do ta kem bėrė duke folur do ta mbaj dhuratė nostalgjie e kujtimi. Medaljon shprese pėr kohėn e Presidentit Rugova qė po vjen…ajo nuk do tė njohė dhunė psikologjike institucionesh, ajo do tė tejkalojė pengesat e lirisė sė fjalės, do ta rrėzojė pėrdhe korrupcionin dhe do ti thotė lamtumirėn zhvatjeve dhe abuzimit tė lirisė pėr jetė e mirėqenie…Ibrahim Rugova, ky shqiptar i madh, politikan, vizionar, humanist, qė i kalon pėrmasat e vendit dhe tė kohės nė tė cilėn jetojmė. Se si mė pėrfytyrohet figura e Jozefina Topallit nė veshje tė Nanės Tereze teksa predikon dhe thotė: Si shqiptarė ndjehemi krenarė qė e patėm mes nesh dhe ndiejmė dhimbje pėr humbjen e kėtij rilindasi tė shek. XX, si politikanė do tė ndiejmė pėrherė boshllėkun qė Presidenti Rugova me menēurinė, maturinė, bonsensusin e pashoqtė tij pėr paqe
dhe demokraci, lė nė skenėn politike nė rajon dhe mė gjerė. Si qytetarė do tė ndiejmė mungesėn e humanistit tė madh…. I mbledh letrat, por lotėt nuk mundem! Nuk mund ta mbeldh as dhembjen dhe as dėshirėn pėr tė pasur pak mundėsi qė tė tė gėzojmė President i dashur…Ah po, sė paku po lindin fėmijė e po pėrkunden djepa. Me ninullėn e Gandit tė Ballkanit, me melodinė e e ecjes tande prej njė Misionari mbi k’tė tokė…Mbrėmja po bie mbi kryeqytet dhe mė nuk e kam hall nėse mė shohin tė ēmendur…as nėse do tė mund tė mė arrestojnė pėr ndonjė vepėr tė imagjinuar siė di SHIK…Qeshem e ēajė njėkohėsisht dhe dėgjoj nė tingujt e erės fjalėt e urimit Tuaj President i dashur: Nė natėn e gėzimit tė Vitit tė Ri, kur tė gjithė gjendemi nė frymėn e festės, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta me dėshirat mė tė mira pėr lumturinė Tuaj dhe tė Familjeve Tuaja…njė Kosovė e pavarur demokratike e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA, do tė hapte perspektiva tė reja pėr zhvillimin ekonomik dhe do tė bėnte Kosovėn anėtare tė kombeve tė lira tė botės sė lirė…Nė kėtė orė gėzimi i kujtojmė me krenari tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės. Do tė bėjmė njė angazhim mė tė madh pėr ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve…Nė kėtė natė gėzimi t’i bėjmė bashkė dėshirat, vullnetin e mirė dhe veprimet pėr njė Kosovė me prosperuese, mė tė fortė e mė tė lumtur…Mirė u pafshim nė kohėn Tande qė po vjen President i dashur…!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 09:49   #39
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,503
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
lUS Moderatoret qe t'a mirmbajn ket Rubrike!

Mos t'lejohen ndyresirat qe te postojn ketu!!
Pajtohem me ty, habitem pse anetaret nuk i permbahen temes... me kete Uraten jemi mesuar mė ( vetem do dicka te postoje a eshte adekuate per temen nuk i intereson :P), por i lus anetaret tjere qe mos te shkruajn me ironi
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 09:52   #40
guriko
 
Anėtarėsuar: 01-11-08
Postime: 243
guriko i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: 20 Vjet LDK

ldk barazi me lkj.


__________________
miku i mirč ,nč ditč tč včshtira!
guriko Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.