Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-03-10, 09:59   #1
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Zot! Jepu shqiptarėve vullnet dhe logjikė flasin shqip paktėn kur janė nė Shqipėri. Se, siē kanė zėnė disa, shpejt a vonė do ta bėjnė atdheun Babiloni gjuhėsh, ku s’do ta marrė vesh qeni tė zonė”
(N. Bulka)


Ėshtė plotėsisht e kuptueshme se gjuha shqipe sikurse edhe shumė gjuhė tjera nė botė tė huazojė fjalė tė reja tė cilat nuk ekzistojnė nė fjalorin e sajė dhe mė pas ato fjalė t’i pėrshtat duke u dhėnė tipare gramatikore qė janė nė pajtim me rregullat e gjuhės shqipe. Pa dyshim se edhe gjuha shqipe duhet tė tregojė aftėsitė e saja dhe tė pranoj ne gjirin e sajė fjalė tė reja tė cilat po lindin si pasojė e zhvillimeve dhe zbulimeve tė shumta nė fusha tė ndryshme shoqėrore.
Kjo nėnkupton se gjuha nuk ėshtė statike. Ajo ndryshon dhe zhvillohet njėkohėsisht me ndryshimet dhe zhvillimet tė cilat ndodhin nė shoqėri. Kur dy a po mė shumė gjuhė kanė kontakt tė drejtpėrdrejt dhe anasjelltas patjetėr do tė ketė ndikim njėra mbi tjetrėn nė rrafshe tė ndryshme gjuhėsore, por duhet tė ekzistojnė ligjet dhe institucionet pėrkatėse tė cilat merren me ēėshtjen e gjuhės.
Mirėpo njė gjė ėshtė shumė e pakuptueshme dhe e patolerueshme. E kjo ėshtė pėrdorimi i barbarizmave (fjalėve apo shprehjeve tė huazuara pa nevojė nga njė gjuhė tjetėr) tė ndryshėm nė vend tė fjalėve tė bukura dhe tė ėmbla shqipe.
Kėta lloj barbarizmash i hasim nė jetėn e pėrditshme tek ata nga tė cilėt pritet mė sė paku. E kėta janė udhėheqėsit mė tė lartė shtetėrorė, pra parlamenti , qeveria, mediet e shkruara e elektronike etj. Me tė vėrtetė kėta njerėz dhe kėto institucione po tė dinin vlerėn dhe rėndėsinė e gjuhės nuk do tė bėnin shkelje tė tilla.
Kėta njerėz pėrdorin barbarizma nė mėnyrė qė tė tregojnė arsimim dhe kulturė tė njė niveli mė tė lartė dhe kėshtu tė tingėllojnė tek shqipfolėsit e rėndomtė si njerėz tė dijshėm ku pėrdorin terma tė cilėt nuk i pėrkasin gjuhės shqipe. Fakt tjetėr shqetėsues ėshtė pėrdorimi i barbarizmave tė tillė nga profesorėt universitarė tė cilėt pėrdorin shumė fjalė tė tilla nėpėr ligjėratat e tyre, fjalė tė cilat nuk kanė tė bėjnė me gjuhėn shqipe.
Nė vijim po jap disa thėnie pėr gjuhen nga figura tė ndritshme tė kombit tonė. Thėnie kuptimplota nga ata tė cilėt kanė kontribuar qė gjuha shqipe si njėra ndėr gjuhėt mė tė vjetra nė botė tė ruaj mėvetėsinė dhe origjinalitetin e sajė ndėr shekuj. Gjuhė e cila gjithmonė ka lėnė pėrshtypje tė madhe dhe ka ngjall interes tė madh tek tė tjerėt, gjuhė qė ka njė jehonė tė gjerė pra njė gjuhė e bujshme me plot kuptimin e fjalės.


“Themelin e diturisė dhe tė atdhetarisė e pėrbėn gjuha shqipe”Mit’hat Frashėri.

“Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen”
N. Frashėri.

“Gjuha ėshtė sendi mė i ēmueshėm i njė populli dhe pėr popullin shqiptar ėshtė i vetmi thesar”E. Ēabej.

“Gjuha pasqyron njė kombėsi, ajo ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombėsie dhe e kulturės sė saj. Shkalla e pasurisė dhe e pastėrtisė sė gjuhės ėshtė tregues i nivelit tė kėsaj kulture”E. Ēabej.


Barbarizmi (fjala e huazuar) fjala nė shqip
E. Ēabej.

Ja njė listė e disa fjalėve jo shqipe tė cilat i kam hasur tek disa profesorė dhe tek mediet e shkruara dhe ato elektronike, pra fjalė tė cilat nuk ekzistojnė nė fjalorin e gjuhės shqipe.

Barbarizmi (fjala e huazuar) fjala nė shqip

Barrierė---------------------------------------- Pengesė
Diskurs----------------------------------------- Fjalim, Ligjėratė
Ekspanzion-------------------------------------Zgjerim
Eksperiencė ------------------------------------Pėrvojė
Fleksibilitet-------------------------------------Lakueshmėri
Fundamental------------------------------------Kryesorė, Themelorė
Hendikep----------------------------------------Pengesė, E metė
Imediat------------------------------------------I menjėhershėm
Interaktiv ---------------------------------------Bashkėveprues
Invadim------------------------------------------Pushtim
Invasion------------------------------------------Pushtim
Investigim----------------------------------------Hulumtim, Hetim
Involvim------------------------------------------Pėrfshirje
Koincidencė ------------------------------------Rastėsi
Konfident ----------------------------------------I sigurt, me besim nė vete
Kontinuitet --------------------------------------Vazhdimėsi
Koshiencė----------------------------------------Vetėdije, Ndėrgjegje
Kreativ -------------------------------------------Krijues
Kualitet ------------------------------------------Cilėsi
Kuantitet -----------------------------------------Sasi
Luku----------------------------------------------Pamja, Dukja
Narracion----------------------------------------Kallėzim, Tregim, Rrėfim
Perfekt ------------------------------------------I pėrkryer, Pėrsosur
Selektim-----------------------------------------Pėrzgjedhje
Stopim-------------------------------------------Ndalje
Verdikt------------------------------------------Vendim
Vokabularė-------------------------------------Fjalorė

Mendoj se ėshtė koha dhe momenti i duhur qe populli shqiptarė tė tregoj njė pjekuri dhe maturi tė paktėn nė pėrdorimin e gjuhės si elementi mė i rėndėsishėm i njė kombi, si njė element qė tregon kulturė, traditė dhe identitet. Tek e fundit njė komb nuk shuhet nėse humbė njė luftė. Njė komb humbė dhe shuhet nėse humbė gjuhėn. Kėtė mund ta vėrtetoj edhe thėnia e Sami Frashėrit “Viktimat e gjuhės janė mė tė shumta se ato tė shpatės”


B.gjuha shqipe


__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Idila : 18-03-10 nė 10:00
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-03-10, 11:50   #2
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Anėtarėsuar: 26-11-09
Postime: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Mė pėlqej kjo temė qė ke hapur Idila , me tė vėrtetė ėshtė pėr tė ardhur keq qė gjuha shqipe nuk folet dhe nuk shkruhet drejt nga njė numėr i madh njerėzish si nė : Media , qeveri , parlament etj .Ku gjithmonė janė tė pranishme fjalėt e huazuara , me kėto fjalė shkojnė drejt shkatėrrimit tė gjuhės shqipe , perse kurrė nuk ndalen me menduar njėherė e me thėnė mos vallė jemi duke e zhdukur gjuhėn tonė me kėto fjalė , njė gjuhė me zhdukur qė pėr tė kemi luftuar me shekuj . Gjuha shqipe ka fjalė mjaft me vlerė dhe ėshtė mjaft e pasur nuk kanė pse na duhen huazimet , shumė njerėz mendojnė qė bėhesh i /e zgjuar me mėsuar gjuhė tė huaja apo qytetrohet njė komb me gjuhė tė huaja apo me fjalė tė huaja , por ky mendim ėshtė gabim se njė njeri i/e zgjuar bėhet me mėsimin e gjuhės sė vet dhe me fjalėt e gjuhės sė vet .
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 12:06   #3
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Idila, edhe Abetrja ka nderrue. Bashkangjitur me abetaren e re do te marresh edhe Abetaren ne CD-rom, NTSC file, alfabetin ne karta, ne forme te kartave te bixhozit, etj etj...shiko fotografine. (kish edhe gabime ne drejtshkrim aty)

__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 13:17   #4
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Nuk e di se ē`u duhet njė CD-rom fatosave tė vegjėl, apo mos pėrmban ndonjė fjalor/alfabet elektronik me zė? A nuk ju duket dhe juve pak si mbingarkesė?
Meqenėse ndihmėse kanė mamanė, ah po se desh harrova, mamaja ėshtė e zėnė me punė tė shtetit dhe si pasojė e kėsaj tė fundit vjen zėvendėsimi me njė Cd?

Po shkojmė drejt civitralalizimit.__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 13:18   #5
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Pėrgėzoj Autoren e Temės,
Njė temė me kohė tė duhur e vendė tė duhur, si dhe tė gjithė ata qė marrin mund ta flasin e shkruajn tė vetmin thesar(tė pėrbashkėt) qė ka populli ynė, Gjuhėn e pėrėndis sė Shqiptarėvet-Shqipen.
Njė ndėr mėkatarėt jam edhe unė, shpeshė herė duke u munduar tė jem "sa mė i qart" e qė nė fakt nuk bėj-m asgjė tjeter veqese i kthehemi "shqipes sė vjetėr", asaj shqipe ku padyshim kishin dorė edhe pushtuesit e kohėpaskohėshem.
Pra ka ardhur koha qė njeherė e pėrgjithmonė tė flitet mirė e pastėr Gjuha e jonė, e edhe nga pėrėndia e bekuar e shenjėta Shqipja.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 13:47   #6
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Vallahh kopertinaa , apo ballina e abetares 't'vjeter' me shoqerore-njerezore (me pak teknike se kjo moderjna me solitares )... S'di a u shprehaa shqipp...
I kerkoj ndjese gjuhes shqipee (sa e ombel sa e delire, sa e miree sa e lire... saa) nese s'u shpreha 100% shqip mos me akuzoni , persekutoni

Ehhh cka t'i bejshh nostalgjija bene te veten ... Njeriu sa eshte qenie e perspektives aqq edhe e historike (vazhdimesije, e ndervarur, apo dialektike ne te shprehurin Hegelian e Marksist ) .

Vini re (se si tingellon shqipja mediale, zyrtare) :

NUK KA VEND PER PANIKE , MANIFESTIM, EKSPRESION AGJITIMI... PASI QE 'NE' SI INTITTUTICIONE KEMI PROJEKTU DHE PLANIFIKU ...QE TE INKORPOROHEN OBJEKTIVAT E MILENJIUMIT E ORGANIZATES INTERNACIONALE... NE ATE MENYRE , QE POLITIKAT ME TE SOFISTIKUARA DHE TE PROGRESUARA TE BOTES SE CIVILIZUAR TE GJEJNE HAPSIRE NE PRJOJEKT-PROPOZIMET - PROJEKT EVALUIMET DHE PROJEKT IMPLEMENTIMET TONA ZYRTARE... PRA JU QYTETAR DUHET TE JENI KOSHIENT QE QEVERIA DHE UNE SI MINISTER/ZYRTAR/ZAGAR DO PERFORMOJME NE AKSIONIN ZYRTAR INSTITUCIONAL NE SUPERLATIVIN ME TE MIRE TE MUNDSHEM GJATE MANDATIT TE 'BESUAR'.

HEE (khuu sa i afte, cfare kapaciteti kam, 'lum' keta, duhet me qene te gezun qe kane kesi politikani/zyrtari te bukur , te mencur )
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 13:49   #7
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Pėr atė gabim tonin qė jemi tė vetėdijshėm, le tė mundohemi tė paktėn tė mos ua lėmė trashėgimi brezave tė rinj, ardhmėrisė sonė. Sot njė fjalė e huaj, nesėr bėhen dy, e kėshtu me radhė...
Le tė flasim sa mė thjeshtė, por mbi tė gjitha qartė dhe me fjalė qė kanė domethėnėse shqipe tė pastėr.
Gjuha jonė e bekuar ėshtė mjaft e pasur, mund tė them dhe e pėrsosur, nuk na duhen fjalėt e huaja. Ato nuk e pasurojnė gjuhėn tonė pėrveē se ia prishin atė ēiltėrsinė qė tė duket sikur mes tyre qėndron njė "gogol" apo sikur ajo dhia ndėr dhenė, sikurse ka thėnė dhe N. Frashėri.

Shpeshherė hasim nė jetėn e pėrditshme tek disa njerėz intelektual apo media, flasin gjoja me GRAMatikė apo LETĖRare duke pėrdorur mė shumė fjalė tė huaja qė nganjėherė as qė e dinė se c`domethėnje ka ajo fjalė... dhe kush e di se ē`u duket vetja. Harrojnė tė gjorėt se nė kėtė rast flasin si ajo pula ēalė...
Pėr tė mos e zgjatur mė shumė, po e theksoj sa shpesh dėgjohet fjala "Standard" nga Politikanėt, mediat dhe poashtu dhe shitėsit nė treg.

"Mė falni ē`numėr ėshtė kjo bluzė?
-Ėshtė standard! "

__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 13:49   #8
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Nuk e di se ē`u duhet njė CD-rom fatosave tė vegjėl, apo mos pėrmban ndonjė fjalor/alfabet elektronik me zė? A nuk ju duket dhe juve pak si mbingarkesė?
Meqenėse ndihmėse kanė mamanė, ah po se desh harrova, mamaja ėshtė e zėnė me punė tė shtetit dhe si pasojė e kėsaj tė fundit vjen zėvendėsimi me njė Cd?

Po shkojmė drejt civitralalizimit.


Mummyyy electronicss replacement
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 14:10   #9
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Pėr atė gabim tonin qė jemi tė vetėdijshėm, le tė mundohemi tė paktėn tė mos ua lėmė trashėgimi brezave tė rinj, ardhmėrisė sonė. Sot njė fjalė e huaj, nesėr bėhen dy, e kėshtu me radhė...
Le tė flasim sa mė thjeshtė, por mbi tė gjitha qartė dhe me fjalė qė kanė domethėnėse shqipe tė pastėr.
Gjuha jonė e bekuar ėshtė mjaft e pasur, mund tė them dhe e pėrsosur, nuk na duhen fjalėt e huaja. Ato nuk e pasurojnė gjuhėn tonė pėrveē se ia prishin atė ēiltėrsinė qė tė duket sikur mes tyre qėndron njė "gogol" apo sikur ajo dhia ndėr dhenė, sikurse ka thėnė dhe N. Frashėri.

Shpeshherė hasim nė jetėn e pėrditshme tek disa njerėz intelektual apo media, flasin gjoja me GRAMatikė apo LETĖRare duke pėrdorur mė shumė fjalė tė huaja qė nganjėherė as qė e dinė se c`domethėnje ka ajo fjalė... dhe kush e di se ē`u duket vetja. Harrojnė tė gjorėt se nė kėtė rast flasin si ajo pula ēalė...
Pėr tė mos e zgjatur mė shumė, po e theksoj sa shpesh dėgjohet fjala "Standard" nga Politikanėt, mediat dhe poashtu dhe shitėsit nė treg.

"Mė falni ē`numėr ėshtė kjo bluzė?
-Ėshtė standard! "
Jo, 'qe nga nje here'. Por, te shumten e herave...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 14:34   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

A mund ta quajm keqperdorim edhe per ata / ato qe e perdorin gjuhen shqipe per vepra ilegale ? jo shaka po bej, tem intersante !

Do kishte qen mir sikur te denoheshin keta gazetar, politikan e profesora per gabimet e bera !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 14:42   #11
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

per qdo shkronje ka nga nje poezi, dhe eshte me ze. CD-Rom nuk eshte edhe aq e suksesshme, sepse shumica e femijeve nuk i kane kushtet aq te avansuara, dhe kjo cd mund te lexohet vetem ne kompjuter. Kurse mesuesja, ne mbledhjen e pare kerkoni nje DVD player, me qellim qe te e leshoje CD-ne ne klase, duke harruar se per te pare DVD, duhet edhe ekrani. mesuese se jo mahi
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Nuk e di se ē`u duhet njė CD-rom fatosave tė vegjėl, apo mos pėrmban ndonjė fjalor/alfabet elektronik me zė? A nuk ju duket dhe juve pak si mbingarkesė?
Meqenėse ndihmėse kanė mamanė, ah po se desh harrova, mamaja ėshtė e zėnė me punė tė shtetit dhe si pasojė e kėsaj tė fundit vjen zėvendėsimi me njė Cd?

Po shkojmė drejt civitralalizimit.


__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 16:25   #12
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga roadrunner
per qdo shkronje ka nga nje poezi, dhe eshte me ze. CD-Rom nuk eshte edhe aq e suksesshme, sepse shumica e femijeve nuk i kane kushtet aq te avansuara, dhe kjo cd mund te lexohet vetem ne kompjuter. Kurse mesuesja, ne mbledhjen e pare kerkoni nje DVD player, me qellim qe te e leshoje CD-ne ne klase, duke harruar se per te pare DVD, duhet edhe ekrani. mesuese se jo mahi
Me pelqeu shume kjo teme e Idiles.Kush e rrespekton gjuhen e vete te paster rrespekton ne te njejten kohe edhe bashkebiseduesin ose lexuesin eventual(te rastit).
Ne sociolinguistike, gjuha percaktohet si "faktori paresor i kohezionit etnik" duke lene keshtu anash si jo relevante te gjithe faktoret tjere individual(feja, angazhimi politik...).Megjithate, nuk mund te perjashtojme nje seri fjalesh te huaja qe perbejne te ashtuquajtuirn "fjalo teknik" te nje dicipline te caktuar(ne informatik kemi shume fjale jo shqipe duke filluar nga e para dmth informatike, pastaj kompjuter, e disa tjera).
Pavaresisht kesaj, verejtjet e drejta e te qelluara, pa ironi, te Idiles, i pranoj 100% sepse autoren e kemi 100% te shkelqyeshme.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 17:57   #13
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Taman, edhe une e perkrahi, ajo qe po ndodh eshte fakt i gjalle, se shtremberimi i gjuhes ka fillu edhe neper shkolla, e bile bile prej abetares
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Me pelqeu shume kjo teme e Idiles.Kush e rrespekton gjuhen e vete te paster rrespekton ne te njejten kohe edhe bashkebiseduesin ose lexuesin eventual(te rastit).
Ne sociolinguistike, gjuha percaktohet si "faktori paresor i kohezionit etnik" duke lene keshtu anash si jo relevante te gjithe faktoret tjere individual(feja, angazhimi politik...).Megjithate, nuk mund te perjashtojme nje seri fjalesh te huaja qe perbejne te ashtuquajtuirn "fjalo teknik" te nje dicipline te caktuar(ne informatik kemi shume fjale jo shqipe duke filluar nga e para dmth informatike, pastaj kompjuter, e disa tjera).
Pavaresisht kesaj, verejtjet e drejta e te qelluara, pa ironi, te Idiles, i pranoj 100% sepse autoren e kemi 100% te shkelqyeshme.
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga roadrunner : 18-03-10 nė 17:58
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-10, 18:12   #14
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Gjuha shqipe eshte nje gjuhe shume e lashte, e ne vend qe te perdoret dhe te kultivohet me tej, ajo po bastardohet gjithnje e me shume.Po nuk dite gjuhen angleze, gjermane, italiane... me se paku 15% te fjaleve qe perdorin politikanet tone, apo kanalet televizive qe percjellin te vyeshmet informacione, nuk do i kuptosh, e mos te flas me per tekstet e kengeve qe kendohen nga kengetaret e diteve te sodit....Se di si t'a quaj kete, mode mbase!
Perdorimi i shqipes se paster eshte si identitet i intelektualit te vertete. Zoterimi perfekt i gjuhes meme nuk eshte thjesht dhunti e lindur, por nje kultivim qe pasqyron nivel, kulture dhe inteligjence....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-10, 18:18   #15
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

une qita qe flasin shqip e zotit i thojn allah i kisha rreh me zingjir qe i lidhim qet


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.