Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-03-10, 23:25   #31
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

mos te dish gjuhen shqipe kerkohet koh edhe deshir per te msuar po ta deformosh gjuhen shqipe qellemisht me fjal te hajat esht mekat ,
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-03-10, 10:05   #32
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drenushaa
.Un mendoj qe barbarizmat ne gjuhen ton jan si pasoj e okupimit te vendit nder shekuj. N e asnje her nuk kemi qen plotsisht te lir,vetem qe po ndrrohen pushtuesit.

Ja ky eshte nje shembull, qe, sa here t'i bie fjala, e themi permendesh.

Eshte krejt normale kur dikush vie tek ne (qofte si okupator apo "shlirimtar") len gjurme te ndryshme. Mese ketyre gjurmeve ka edhe ndonje fjale qe e lene. Por ka edhe syresh qe ata i marrin ne fjalorin e tyre.

Cdo gjuhe permban shprehje te huaja, pa marre parasysh a ka qene (po ende eshte) okupator, kolonizator, i okupuar apo i kolonizuar.

Mirepo, ajo per te cilen po flasim ketu, ka te beje me njerezit pergjegjes ne kete lemi: gazetaret, mesimdhenesit (vecanerisht ata te gjuhes shqipe), institucionet (per)gjegjese...e me ne fund mediet (e shkruara apo elektronike). Ketu nuk guxohet te ket keqperdorime dhe pikerisht ketu, ne cdo shtet, ka rregulla qe sanksionohen me ligj.

***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-10, 14:01   #33
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Barrierė---------------------------------------- Pengesė
Diskurs----------------------------------------- Fjalim, Ligjėratė
Ekspanzion-------------------------------------Zgjerim
Eksperiencė ------------------------------------Pėrvojė
Fleksibilitet-------------------------------------Lakueshmėri
Fundamental------------------------------------Kryesorė, Themelorė
Hendikep----------------------------------------Pengesė, E metė
Imediat------------------------------------------I menjėhershėm
Interaktiv ---------------------------------------Bashkėveprues
Invadim------------------------------------------Pushtim
Invasion------------------------------------------Pushtim
Investigim----------------------------------------Hulumtim, Hetim
Involvim------------------------------------------Pėrfshirje
Koincidencė ------------------------------------Rastėsi
Konfident ----------------------------------------I sigurt, me besim nė vete
Kontinuitet --------------------------------------Vazhdimėsi
Koshiencė----------------------------------------Vetėdije, Ndėrgjegje
Kreativ -------------------------------------------Krijues
Kualitet ------------------------------------------Cilėsi
Kuantitet -----------------------------------------Sasi
Luku----------------------------------------------Pamja, Dukja
Narracion----------------------------------------Kallėzim, Tregim, Rrėfim
Perfekt ------------------------------------------I pėrkryer, Pėrsosur
Selektim-----------------------------------------Pėrzgjedhje
Stopim-------------------------------------------Ndalje
Verdikt------------------------------------------Vendim
Vokabularė-------------------------------------Fjalorė--------------------------------------------------------------

Televizor-------------------------------------Send per me shiku
Telefon---------------------------------------Send per me fol neper qiell
Kompjuter----------------------------------Send per me shkru dhe me lexu e ...
Tastatur--------------------------------------Send per me shkru permbi at sendin..
Seks--------------------------------------------Ngrehje
Mobil------------------------------------------I levizshem
Hamam----------------------------------------Sauna
...spo mu kujtohen tjera qe ka plot qe skan kurfar sensi po ta perkfhejsh!

..... fjalori shqip eshte shum i varfur me fjale keshtu qe nuk kem qare pa huazu fjal te huaja.

Ps. vec mendim i imi, pa qen studius i gramatikes.

Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-10, 15:47   #34
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~
Perdorimi i shqipes se paster eshte si identitet i intelektualit te vertete. Zoterimi perfekt i gjuhes meme nuk eshte thjesht dhunti e lindur, por nje kultivim qe pasqyron nivel, kulture dhe inteligjence....
Po t'jene te gjithe te perkryer - 'perfekte' atehere vaj halli per lektore! . Si thua ti ; cfare te bejn pastaj lektorėt ?

Megjithate, kjo do ishte me e dobishme/profitabile per shtepite botuese

E "perkryer/pefekte" mund t'jete materia ne kuptimin biologjik- gjenetik (si dicka e percaktuar determinuar) si dickaa e dhene/imanente... Por, jo domosdo (lexo: asesi) si gjendje e mireqene (ekzistuese-ekzistenciale)!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-10, 18:16   #35
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Po t'jene te gjithe te perkryer - 'perfekte' atehere vaj halli per lektore! . Si thua ti ; cfare te bejn pastaj lektorėt ?

Megjithate, kjo do ishte me e dobishme/profitabile per shtepite botuese

E "perkryer/pefekte" mund t'jete materia ne kuptimin biologjik- gjenetik (si dicka e percaktuar determinuar) si dickaa e dhene/imanente... Por, jo domosdo (lexo: asesi) si gjendje e mireqene (ekzistuese-ekzistenciale)!
Po si eshte e mundur qe nje gabim i bere nga nje gazetar, e i leshuar nga lektori - Athua gabimi i dyfisht nuk te ēon ne ēoroditje !!!! -
Njerzimi i diteve te sotme te futet ne avantuarat e fjaleve "barbare", apo mos te shtremberoje fjalet duke mos ditur perdorimin e - q,ē - xh,gj - ..... -

E vertete se themi me pas - Une punoj ne ENT per ..... , ne ARSIM, ne MINISTRI, ne ........ - E po themi !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 21-03-10 nė 18:16
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-10, 20:24   #36
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Nese jan vetem mbi 40 000fjal(mbase nuk e di por e lexova nga niku Lojtari) ne gjuhen Shqipe, e mbi 600 000fjal ne gjuhen Gjermane, e deri ne 1 000 000fjal ne gjuhen Angleze, un personalisht nuk shof keqperdorim te gjuhes!
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 13:16   #37
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Uh... atyne qe perdorin fjale te huaja per me u paraqit ma te meqem!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 14:36   #38
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skyfter
Nese jan vetem mbi 40 000fjal(mbase nuk e di por e lexova nga niku Lojtari) ne gjuhen Shqipe, e mbi 600 000fjal ne gjuhen Gjermane, e deri ne 1 000 000fjal ne gjuhen Angleze, un personalisht nuk shof keqperdorim te gjuhes!
Problemi nuk eshte se nuk kemi fjale te mjaftuara , mirepo edhe ato qe i kemi nuk i njohim .Lexojme shume pak , jemi dembele ne zgjedhjen e fjaleve gjate te folurit , gjerat i shkurtojme , i ngaterrojme kohet e foljeve brenda nje fjalie ,perdorim nje fjale per shume kuptime etj etj .....
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 14:43   #39
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Ne fjalorin shqip : U fut edhe fjala "Protezhua"


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arbėr Xhaferri ne gazetėn : Shekulli 22.03.10
Nė agjendėn e shteteve qė sot e protezhojnė kauzėn shqiptare,
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 15:24   #40
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Problemi nuk eshte se nuk kemi fjale te mjaftuara , mirepo edhe ato qe i kemi nuk i njohim .Lexojme shume pak , jemi dembele ne zgjedhjen e fjaleve gjate te folurit , gjerat i shkurtojme , i ngaterrojme kohet e foljeve brenda nje fjalie ,perdorim nje fjale per shume kuptime etj etj .....
Pershendetje Lojtari...

Me te paren fjal vec e keqperdore gjuhen Shqipe ...(Fjala Problem, definitiv nuk eshte fjale Shqipe) ...


----------------------------------------

Citat i Patriotit Arb (Fjala Patriot poashtu nuk eshte fjale Shqipe) :

Uh... atyne qe perdorin fjale te huaja per me u paraqit ma te meqem!


Ky nuk po e di se me ket postim na uhhh... te gjitheve forumistave se bashku, se secili prej ketyre antareve se paku ka nje postim qe ka keperdor gjuhen Shqipe (info : 4here keqperdora gjuhen Shqipe deri tash)


E nese neve se bashku ja kthejm nje ufff... Arbit ....me siguri se do te humb betejen Patrioti Arb ....
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 15:50   #41
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Thaqi : Riformatizimin me qfar fjale do duhej te zavendesohej fjala Riformatizim.

Ose ose Protektoriat qe shpesh here dr. rugova e permendke. Protectoriat me qfar shprehje tjeter do duhej te zavendesohej kjo.Me falni por mjaft mire jemi duke e ruajtur gjuhen sa nacionalitetet na kan ardh ne teper mire jemi. Edhe ndoj dite kemi me ja nis chang chunga me perdor fjale kineze taj maj faj
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 16:06   #42
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Thaqi : Riformatizimin me qfar fjale do duhej te zavendesohej fjala Riformatizim.

Ose ose Protektoriat qe shpesh here dr. rugova e permendke. Protectoriat me qfar shprehje tjeter do duhej te zavendesohej kjo.Me falni por mjaft mire jemi duke e ruajtur gjuhen sa nacionalitetet na kan ardh ne teper mire jemi. Edhe ndoj dite kemi me ja nis chang chunga me perdor fjale kineze taj maj faj
Qe nje pershkrim konkret i fjales Riformatizim:

Nekibe Kelmendi, Alush Gashi, Idriz Vehapi dhe Nenad Rashiq mund tė largohen nga Qeveria. Zenun Pajaziti planifikohet tė kalojė nė postin e Zėvendėsministrit tė Integrimeve. Ministrinė e Bujqėsisė ka gjasė ta marrė Grupi pėr Integrim, ndėrsa Ministria e Punės t’i kalojė PDK - sė. Hajredin Kuēi pėrmendet pėr Ministėr tė Brendshėm. Lutfi Haziri mund tė kthehet nė Qeveri.

Qe edhe nje percaktim i fjales Protektorat:
Ō na myten shkiet krejt! Po na plaēkitin per ēdo dite ne pazar; po na vrasin per ēdo dite; po na dhunojne, po na q... e ne "kerkuma prap, si ēdo te premte tjeter mas xhumase, per te mijten here protektorat. Edhe te premten tjeter, ketu para jush, perball kesaj kolibe, une prap do te krekoj protektorat,protektorat,protektorat,protektorat,pr otektorat,...!

Mos ngurro shfletues e pyet nese ende ke paqartesi!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 22-03-10 nė 16:07
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 16:17   #43
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Qe nje pershkrim konkret i fjales Riformatizim:

Nekibe Kelmendi, Alush Gashi, Idriz Vehapi dhe Nenad Rashiq mund tė largohen nga Qeveria. Zenun Pajaziti planifikohet tė kalojė nė postin e Zėvendėsministrit tė Integrimeve. Ministrinė e Bujqėsisė ka gjasė ta marrė Grupi pėr Integrim, ndėrsa Ministria e Punės t’i kalojė PDK - sė. Hajredin Kuēi pėrmendet pėr Ministėr tė Brendshėm. Lutfi Haziri mund tė kthehet nė Qeveri.

Qe edhe nje percaktim i fjales Protektorat:
Ō na myten shkiet krejt! Po na plaēkitin per ēdo dite ne pazar; po na vrasin per ēdo dite; po na dhunojne, po na q... e ne "kerkuma prap, si ēdo te premte tjeter mas xhumase, per te mijten here protektorat. Edhe te premten tjeter, ketu para jush, perball kesaj kolibe, une prap do te krekoj protektorat,protektorat,protektorat,protektorat,pr otektorat,...!

Mos ngurro shfletues e pyet nese ende ke paqartesi!

hahahahahahahha Fshatari, te flm per skjarimet , Protektoriat Nderkombetar kemi lyp tash mos ti degjoj duke u ankuar aske As ndaj Eulexave as ndaj Eu-Natove .... Qe qeky qenka Protektoriati
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 16:34   #44
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Po t'jene te gjithe te perkryer - 'perfekte' atehere vaj halli per lektore! . Si thua ti ; cfare te bejn pastaj lektorėt ?
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI

Megjithate, kjo do ishte me e dobishme/profitabile per shtepite botuese

E "perkryer/pefekte" mund t'jete materia ne kuptimin biologjik- gjenetik (si dicka e percaktuar determinuar) si dickaa e dhene/imanente... Por, jo domosdo (lexo: asesi) si gjendje e mireqene (ekzistuese-ekzistenciale)!


Nuk flas per te qene te perkryer, mirepo te huazosh kot per qejf, nuk mundem aspak t'a pranoj...Shqipja, sikurse edhe gjuhet e tjera, ka huazuar fjale jo vetem nga gjuha e pushtuesve, por edhe nga gjuhet e popujve me te cilet eshte takuar gjate historise se saj dymijevjecare, si nga greqishtja, sllavishtja, italishtja...etj...
Lexova disa nga antaret, qe thojne "shqipja s'ka shume fjale, keshtu qe do fusesh te huaja ne fjalor"
Pajtohem, ka raste, kur nje fjale te huaj, vertete nuk mund t'i japesh nje kuptim ne shqip, sidomos fjalet e teknologjise, mirepo, ka shume shume fjale te tjera, qe mund te zevendesohen shume mire me fjale shqipe.Me lejoni te sjelle disa shembuj konkret:
Valle termi "download" nuk mund te zevendesohet me "shkarkoj" ?
Po per termin "producent" nuk mund te perdorim "prodhues" ?
"suprimoj" = heq
"suprem" = me i larte...
E shume e shume te tjera qe per momentin nuk me kujtohen.Pra, keto jane huazime te panevojshme dhe keto lloj huazimesh jane te demshme...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-10, 17:11   #45
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe

Pershendetje,

Populli dhe gjuha.

Ne jemi:
Cka hamė? Cka veshim? Cka perdorim? Cka lexojme? Cka shkruajme? Cka shikojme? Cka...?

95% vishemi, ushqehemi, sherbehemi, asimilohemi, indoktrinohemi, shperlajme trurin... nga produktet e jashtme... nga prodhimet e popujve te tjere...

Jemi papunetore dhe dembele te pashoq...

Gjuha eshte organizem i gjalle. Ashtu sic jane dhe popujt. Zhvillohen, perpunohen, perparojne... Nuk zhvillohen, primitivizohen, vdesin.

Ne kete kuptim (kendveshtrim) gjuha shqipe qendron me mire sesa realiteti i popullit qe e perdore ate.

Personalisht besoj ne pamundesine e gjuhes shqipe. Fatkeqesisht.
Gjuha shqipe nuk e perballon dot zhvillimin e shkences, teknologjise se larte, kultures, artit dhe filozofise boterore... ose te popujve te zhvilluar.

(Nese iu intereson, edhe nje mendim personal ne lidhje me mbrojtjen, zhvillimin dhe pastertine e gjuhes shqipe) Mendoj se gjuha e paster shqipe mund te ruhet vetem atehere kur ndalohet. Per te vetmen arsye sepse mendoj se ne shqiptaret jemi i vetmi popull ne bote qe kemi IDENTITET NEGATIV.
Krejt bota kur identifikohet thote: Une jam ...!
Ne shqiptaret identifikohemi me: Une nuk jam! ...nuk jam shka, nuk jam arap gabel, nuk jam kaurr, nuk ha mish thiu, nuk jam peder, nuk jam kosovar, nuk jam pacifist, nuk jam radikal, nuk jam rugovist, nuk jam thaqist... nuk jam... nuk jam...
Vdesim per flamur kur ai na ndalohet! E psh*rrim flamurin kur ai na lejohet!
Vdesim per gjuhen shqipe kur ajo na ndalohet! E psh*rrim e flliqim gjuhen shqipe kur ajo na lejohet!

Pra, nuk eshte per t'u ankuar gjuha... ajo qendron me mire se vetė ne... ajo eshte e paster... ne nuk jemi...
Gjuha shqipe qendron e paster edhe sot... fale disa burrave e grave qe dikur kane besu ne Shqiptari e ne nje dicka qe sot quhet Komb Shqiptar... e per kete besim ata edhe i pergjaken me gjakun e tyre edhe flamurin edhe shkronjat e ketij kombi...

Sherrin ua kemi pa a!?.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.