Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Pėrkujtim!
Emri
Fjalėkalimi
Pėrkujtim! Nė kėtė forum ne anėtarėt e Dardanisė pėrkujtojm Adminin tonė tė dashur Bondin, qė pėr afėr 12 vite na udhėhoqi e na mbajti te bashkuar. I pėrjetshėm qoftė kujtimi pėr tė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-01-12, 23:20   #16
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrime tė Dilit!

Citim:
DilaverAnėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294

Titulli: My favorites songs !
Melani C I turn to youWhen the world is darker than I can understand.
When nothing turns out the way I planned.
When the sky turns grey and there's no end in sight.
When I can't sleep through the lonely night.

I turn to you. Like a flower leaning toward the sun.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you.

When my insides are wracked with anxiety.
You have the touch that will quiet me.
You lift my spirit. You melt the ice.
When I need inspiration, when I need advice.

I turn to you. Like a flower leaning toward the sun.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you.

Where would I be? What would I do?
If you'd never helped me through.
I hope someday if you've lost your way.
You could turn to me like I turn to you.

I turn to you. Like a flower leaning toward the sun.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you.

I turn to you. When fear tells me to turn around.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you. I turn to you. I turn to you.

...........
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-01-12, 23:37   #17
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrime tė Dilit!

Citim:
DilaverAnėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294

Titulli: A ekziston lumturia?
Ndjenja e lumturisė ėshtė pėrjetim relativ, i pranishėm gjithkah rreth nesh e nė vetėn tonė, por shpesh si shkėlqim i padukshėm. Fshetėsitė e jetės pranė ndjenjave tė lumturisė e dashurisė nuk dimė t’i definojmė si duhet, ato janė gjėja mė e shtrenjtė/ēmueshme/kushtueshme qė e bartim nė vete, e mbetet e fshehur nga shikimi e dija jonė.
Lumturia si fshehtėsi e cila mbretėron mbi njeriun ėshtė arma mė e pamėshirshme nė duar tė kohės. Por edhe njerėzit dijnė tė hiperbolizojnė gjerat, ashtu edhe lumturinė e fatkeqsinė, mendoj se askush nuk ėshtė i lumtur por as i pafat aq sa mendon se ėshtė.

Njeriu nuk duhet tė kėrkojė ēdo gjė qė deshiron, por tė ketė kufi nė mes tė mundshmės dhe tė pamundshmės.

Shpesh flitet e thuhet, por sa ėshtė e vertetė? Kur thuhet se sa pak ėshtė e nevojshme qė tė ndihemi tė lumtur, por edhe me misterioze me duket qysh mu ajo pak pothuajse gjithmon na mungon!
Lumturia nganjėhere na duket shum afėr, e e e papritmas kuptojmė realitetin se sa larg ėshtė ajo. Ēdo krijesė njerzore ėndrronė pėr lumturinė. Megjithatė pėngesa e parė pėr tė zotėruar lumturinė ėshtė fakti se ne as nuk dijmė cka ėshtė lumturia. Ndonjėhre ndodh qė kur tė kalojė ajo kuptojmė se kemi qenė tė lumtur.
Mendohet se lumturia prezenton jetėn pa brenga, frikė, vuajtje, pendime me fjalė tjera pa tė kqija, mirėpo nė realitet lumturia nuk njeh civilizim, kultura tė ndryshme popullore, ndryshime nė karakteristikat individuale e tė gjinisė, pozitė, fuqi, pushtet, racė etj
Mund tė marrim njė shembull tė thjeshtė; njė sundimtarė/pasanik/gjeni i cili posedon pasuri tė tundshme e tė patundshme si nė prralla, dituri e grada shkencore, pushtet e privilegje e imunitet por nuk e posedon lumturinė, ndėrsa njė skllav qė nuk posedon ansjė mjet prodhimi, asnjė tė drejtė e mund tė jetė i lumtur.

Citim:
Mė mirė njė fund me vuajtje, se njė vuajtje pa fund.
........
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-12, 13:36   #18
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrime tė Dilit!

Citim:
12-07-06, 09:34 #1


DilaverAnėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294


Mbahu nėnė e mos ki frikė, kem nis mashkullin pėr Amerikė.
Mbahu nėnė e mos ki frikė, kemi nis mashkullin pėr Amerikė.


Para se me u nis n’rrug i ka tubua mashkujt e shpis, e ka bo dert me ta e o hallashtis mir, jau ka dhon besen e o betua n’buk e n’kryp, e n’din e iman, en Zot e Amerik se; n’oden ma t’madhe kuvenuese botnore ka me i shti borxh burrat e kuvenit me njoft pamvarsin e Kosovs, si dhe ka me i qit rrent e shkjeve per ledin, e ka me i sigurua burrat e ati kuveni se ja kan borxh Kosovs njohjen e pamvarsis, edhe ka me lyp prej tyne me la borxhin.

Mashkulli jon (Zoti e ruejt) niset me besim n’Zot e Amerik se ka ardh koha qė edhe Kosova me pas shkamin uls n’ket od kuvenimesh.

Ösht hera par n’histori se, n’ket od kuvenimesh shyptart e Kosovs perfaqson i mashkull i zgidhun i tyne i cili premtoi se do t’ kerkoj me mish e me shpyrt njohjen e drejperdrejt tė pamvarsis e kshtu do te coj ne vend amanetin qe na e la burri i madh e ma i mir i kombit Dr Ibrahim Rugova.


Zotit amanet e i kjoft rruga e mbar e e hajrit.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
..........
__________________

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga e-uritura : 23-01-12 nė 13:36
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-12, 16:35   #19
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrime tė Dilit!

Citim:
Jeta ėshtė lavire, dilemė e pazbėrthyeshme, e rrėshqitshme si sapuni!
Jeta ėshtė lojė pa kufi nė tė cilėn kurrė nuk dijme ēfar na pėrgadit, pėr ēdo ditė nga njė befasi herė tė kėndshme e herė tė pa…
Jeta ėshtė luftė prej dite nė ditė, deri sa njė ditė tė mbetėt vetem kujtim dhe ėndėrr! Rrallė na dhuron atė qė kėrkohet e dėshirohet prej saj.
Jeta ėshte jetė, ka anėt pozitive dhe negative, dikend e ledhaton tjetrit ia pėrgjak hundėt.
Jeta ėshtė misterioze. Plot sfida, ėndrra, imagjinata, shpresa, disfata, ngritje, rėnje, plot takime – ndarje, vuajtje, ēaste tė paharrueshme e tė lumtura.
Jeta ėshtė….
Jetė po quhet edhe jeta pa Ty, i dashur!
"Jeta vazhdon - thotė njė thėnie. Po, vazhdon, nga se atė dreq kohe askush nuk e ndali ende..
Unė e dua atė kohėn kur ti ishe kėtu.. Kur koha ndalej nga shiqimi yt plot jetė, por ajo e mallkuar vdekje, e ngriu atė.. E ngriu edhe trupin, ku mbeti shpirti?
Sot, fotografinė tėnde shiqoj, dhe dua tė di; a nuk ka ndjenja vdekja? Si mund tė rrėmbente dikė si ty? Si nuk deshi tė dij pėr zbrazėtirėn qė do lije pas? Pse loti nuk ndalet dhe si lidhet ai me dhimbjen?
Sonte sec nuk kanė fund pyetjet..
Edhe kur dhembja qan krahėrorin, prapė lindin pyetje; a mė dėgjon? Mund tė tė flas? Tė tė them se mė mungon, se kėtu nė lotin tim ti po jeton ende.. Tė tė them se vazhdimisht po mė del pėrpara me atė buzėqeshjen tėnde tė madhe?! Dhe mendoj se atėherė ndiej kulmin e dhimbjes.. Mu atėherė mė kujtohet se nuk do tė shoh mė atė buzėqeshje.."

Me mallė, si gjithėherė

lovely
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-14, 22:49   #20
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrime tė Dilit!

DilaverAnėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294Titulli: Poezi Nga Poetė tė Ndyshėm
Nuk kam vdekur -Mary Elizabeth Frye

Te varri im kur tė vish mos qajė,
Nuk jam aty,
Unė gjumė nuk mbajė
Unė jam nė puhitė qė fėrfėllojnė,
Jam nė diamantet e fluskave tė dėborės qė verbojnė.
Mė gjenė nė shkėlqimin e artė tė grurit,
Jam nė piklat e shiut tė shtatorit,
Kur mengjeset i nisė me nxitim,
Mė gjenė nė vrapin qė kėndshėm pėrfshinė,
Zogjtė qė melodinė e cicėrrojnė,
Jam nė qarqafin e yjeve qė natėn tė mbulojnė
Te varri im vajit pse i je rrekur.
Unė nuk jam aty.
Unė nuk kam vdekur.
Pėrkthyer dhe pėrshtatur nė shqip nga Daut Demaku


__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.