Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-08-11, 13:37   #16
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Urime muaji i shenjte i ramazanit, gjithe besimtarve musliman anekend botes.

Agjėrim tė lehtė pėr gjithe agjėruesit.
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-08-11, 13:39   #17
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Argjerim te lehte ,paq dhe dashuri ne shtepit tueja!
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-11, 19:53   #18
Besi:)
 
Anėtarėsuar: 08-11-10
Postime: 451
Besi:) e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Urime Muaji i Shenjt i Ramazanit. ZOTI ju pranovet dhe letsovet axherimin si dhe lutjet gjat keti muaji te shenjt.. Shpresoj se paqeja dhe uniteti dot qenderon mesin e familjeve tua si dhe mbar shqiptarve kudo qe jan..
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-11, 23:51   #19
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Dobite shendetesore te Ramazanit.

Kuptimi i vėrtetė i fjalės arabe es-saum (agjėrim) d.m.th. pushim, qetėsi. Kjo d.m.th. qė sistemi gastro-intestinal, gjenital, gjuha, sytė dhe veshėt, etj. u japim pushim.
Nė realitet, agjėrimi ėshtė njė siguri plotėsuese pėr proceset regjenerative nė organizėm. Procesi i regjenerimit tė trupit dhe trurit, duke pėrfshirė molekulat e memories, fillon kur trupi pushon, sidomos gjatė periudhės sė gjumit tė thellė. Gjumi gjatė ramazanit ėshtė shumė mė intensiv se gjumi nė periudhat tjera. Dy orė gjumė gjatė ramazanit janė mė tė ėmbėl dhe mė tė bukur se disa orė nė situata tjera. Meqė agjėrimi nuk kalon 14 orė nė ditė, gjendja stabile e organizmit ėshtė rezultat i mekanizmit tė koordinuar psikologjik. Pėr kėtė hulumtimet e bėra nė shumė qendra botėrore tė mjekėsisė tregojnė rezultate fantastike biokimike tė gjakut.
Gjatė agjėrimit, magneziumi nė serum rritet. Magneziumi ka efekt mbrojtės kardiak dhe shfrytėzohet nė prevenimin dhe shėrimin e sulmeve kardiake.
- Ai nė vete pėrmban cilėsi anti-platelitale dhe mbron nga pėrhapja e koagulimit.
- Ėshtė stabilizator i membranės i cili ndikon nė rrjedhėn e sodiumit, potasiumit dhe kalciumit nė nivelin e membranės. Pėr kėtė ai mbron nga disritmitė e zemrės dhe trurit.
- Agjėrimi nėpėrmes efekteve tė dobishme tė magneziumit, parapengon formimin e ateromeve dhe tretė pllakat ateromatike tė cilat janė pėrgjegjėse pėr sulme nė zemėr dhe tru. Pėr kėtė agjėrimi merr pjesė aktive nė revitalizimin e trupit.

Pra ju deshiroje nje axherim te lehte gjithe axheruesve te besimit Musliman
__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 02-08-11 nė 23:52
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-12, 01:53   #20
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Para se dua te shprehi "paknaqesin" lidhur me shqetsimet, qe po i behen vendit ton-Kosves!pikerisht viteve te pas luftes 1998-99-tes.Shpreh deshiren per ni urim te mundshem ne shenje respekti per te gjithe "agjeruesit" ne vullnetin e tyre me besim ne Zot.Si'q'do njeri qe ndjen per te.Natyrisht!
"Por ndryshe nga nje lakmi e papare me nje veshjes Tradicionale te huaj"pikerisht te asaj "Arabe"se as te Turkut jo!Pse them jo?Sepse ai sot eshte bere me i civilizuar dhe me demokrat se ne ne shumen e gjerave nacionale te veshjes kur femrat e tyre dalin dhe me "lakuriq" se sa dhe femrat tona..kurse tonat "femra shqiptare" po benin gjera te tilla qesharake ne syt e botes...(te mbuluara)me vet deshiren duke len vendin e tyre ne "balt"ne ditet posa u liruam..duke len menjan "Traditen dhe Kulturen ton Kombtare Shqiptare" me nje cilesi te theksuar ne nder vendet Evropiane-BOTRORE"(ne perjashtim e vendeve) Arabe.

Falemnderit


Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 25-07-12 nė 01:58
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-12, 22:35   #21
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
Para se dua te shprehi "paknaqesin" lidhur me shqetsimet, qe po i behen vendit ton-Kosves!pikerisht viteve te pas luftes 1998-99-tes.Shpreh deshiren per ni urim te mundshem ne shenje respekti per te gjithe "agjeruesit" ne vullnetin e tyre me besim ne Zot.Si'q'do njeri qe ndjen per te.Natyrisht!
"Por ndryshe nga nje lakmi e papare me nje veshjes Tradicionale te huaj"pikerisht te asaj "Arabe"se as te Turkut jo!Pse them jo?Sepse ai sot eshte bere me i civilizuar dhe me demokrat se ne ne shumen e gjerave nacionale te veshjes kur femrat e tyre dalin dhe me "lakuriq" se sa dhe femrat tona..kurse tonat "femra shqiptare" po benin gjera te tilla qesharake ne syt e botes...(te mbuluara)me vet deshiren duke len vendin e tyre ne "balt"ne ditet posa u liruam..duke len menjan "Traditen dhe Kulturen ton Kombtare Shqiptare" me nje cilesi te theksuar ne nder vendet Evropiane-BOTRORE"(ne perjashtim e vendeve) Arabe.

Falemnderit


Natyra.


Natyra,


Me gjithe respektin qe kam per ju, dua edhe un, qysh ne fillim te ju informoj se nuk kem nevoj per "respektin" tuaj duke na fyer neve dhe arabėt.

Ne Islam, nuk nencmohet femra, ajo vlerėsohet dhe mbrohėt fizikisht dhe moralisht ! Pra, mjaft me keto paragjykime kinse femra ne perendim eshte me e civilizuar se ne vendet arabe. Arabėt jan njerėz nė mos e paqit dit, dhe e njohin me mir se un e ti perendimin dhe tendencat e modes.************************************************** ***
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 05-08-12 nė 23:16 Arsyeja: Ta konsideroje aq shokuese nuk besoj se do ta postoje ne ket tem e ne ket rubrike....
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-12, 12:02   #22
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Natyra,


Me gjithe respektin qe kam per ju, dua edhe un, qysh ne fillim te ju informoj se nuk kem nevoj per "respektin" tuaj duke na fyer neve dhe arabėt.

Ne Islam, nuk nencmohet femra, ajo vlerėsohet dhe mbrohėt fizikisht dhe moralisht ! Pra, mjaft me keto paragjykime kinse femra ne perendim eshte me e civilizuar se ne vendet arabe. Arabėt jan njerėz nė mos e paqit dit, dhe e njohin me mir se un e ti perendimin dhe tendencat e modes.************************************************** ***

...

Pse Afrim? Po thu qe Natyra me ka "respektu edhe mua ? .... Nuk ma merr mendja,pas parasysh patriotizmin qe e ushqej une edhe pse jame kshtu ...s'po di si te them...

ps.Ēka i ke vu gjithe ato fusnota ,ani te kuqe plusUrime Ramazani edhe njehere,se gadi shkoj...


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-12, 12:58   #23
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Pse Afrim? Po thu qe Natyra me ka "respektu edhe mua ? .... Nuk ma merr mendja,pas parasysh patriotizmin qe e ushqej une edhe pse jame kshtu ...s'po di si te them...

ps.Ēka i ke vu gjithe ato fusnota ,ani te kuqe plusUrime Ramazani edhe njehere,se gadi shkoj...


.
PS: I vendosa, se t'hijeshme

Ty jo, nuk t'respektoj po t'shajti. Po thot qe s'di, s'je "evrojpane". S'din as cka i thu evropes. E Natyra, nga bjeshket e nemuna t'Rugoves me respekt, t'i tha keto.

Urime edhe juve Ramazani, dhe gjithe atyre qe per Zot agjeruan !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 06-08-12 nė 12:58
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-12, 15:20   #24
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

...

Mos ja hup "nderen Mak Natyres!

Ja kthefshim per te mire!


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-12, 16:16   #25
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

Urime tė gjithė Shqiptarėve musliman muajin e shenjtė dhe tė bekuar Ramazanin, Zoti ua lehtėsoftė agjėrimin.
Zoti i shperbleftė tė gjithė me tė mirat e kėsaj dhe botės tjetėr, pėr tė mirat qė do i bėni gjatė kėtij muaji tė shenjtė.
Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-12, 16:29   #26
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani 2011

...ej dejuza, urime more nime ramazani se gati me harru.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-13, 21:37   #27
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Urime Ramazani

Dobitė e shumanshme tė agjėrimit tė Ramazanit

Muaji i Ramazanit ėshtė shenja identifikuese mė e hapur pėr botėn islame karshi tė tjerėve. Gjatė kėtij muaji te bota joislame zgjohet kėrshėria mė e madhe pėr myslimanėt dhe jetėn e tyre. Njė pjesė bukur e madhe, nė veēanti ateistėt, i perceptojnė myslimanėt gjatė kėtij muaji si mazohistė dhe sikur me habi shikojnė ēdo sjellje tė tyre. Ata assesi s’mund ta dekodojnė mėnyrėn se si manifestohet dhe se si reflektohet ky muaj. Me fjalė tė tjera Ramazani pėr gjatė kohė do tė mbetet enigmė e padeshifruar, ndėrsa pėr fuqinė e tij tė jashtėzakonshme tė ndikimit gjithashtu do tė flitet pa ndėrprerė. Ajo ēfarė ėshtė njėmend pėr t’u ēuditur vlen tė pėrmendet ndjenja qė shkakton ky muaj edhe te myslimanėt injorantė, tė cilėt nuk janė edhe aq praktikues tė fesė, ose janė adhurues naivė mekanik, qė janė mėsuar vetėm pėr t’i kryer formalisht disa obligime. Ramazani sikur e riformaton mentalitetin e tyre. Mė me seriozitet i qasen obligimeve, adhurimeve dhe denjėsisht janė mė tė pėrkushtuar. Kjo kompaktėsi e tyre i ka nxitur shpesh ligjėruesit fetarė tė mendojnė se si ta mbajnė gjallė kėtė frymė edhe pas kalimit tė Ramazanit, ndonėse pėrpjekjet e tilla gjithnjė kanė qenė pa rezultate. Pra Ramazani kumbon gjithandej te tė gjithė me njė fuqi mahnitėse ndikimi. Ē’ėshtė pėr t’u habitur edhe forcat antifetare nuk e kanė atė potencial veprimi ēfarė e kanė jashtė kėtij muaji. Ose pėr shembull edhe nėse hidhen nė yryshin e tyre, mbeten tė befta dhe shkėrmoqen shpejt. Pa gjuhė hiperbolizuese, ėshtė fakt tė thuhet se ky muaj i ka karakteristikat e tij qė lėnė mbresa tė pashlyeshme, lėnė efekte ēudibėrėse dhe ushtrojnė ndikime tė fuqishme nė njerėz. Kėto e bėjnė atė temė tė shpeshtė diskutimi, trajtimi dhe referimi.

Dimensionet e shtrirjes sė Ramazanit janė tė shumta. Ndėr to veēojmė disa prej tyre:

1. Njerėzor: Asnjė kafshė, nuk abstenon nga haja e pija pėr hir tė diēkaje. Pra agjėrimin nuk e praktikon kurrfarė organizmi i gjallė, pėrveē njeriut, prandaj ėshtė veēori njerėzore, d.m.th. tipar qė e karakterizon vetėm njeriun. Rrjedhimisht Ramazani bėhet muaj dallues qė e ndan njė komunitet njerėzish nga turma e madhe e species sė tyre, tė cilėt vazhdojnė tė mbeten vetėm gjitarė qė hanė e pinė pa ndėrprerė e sė tepėrmi, duke mos njohur thelbin e kufizimit nė asgjė.

2. Historik: Agjėrimi ka karakter historik, sepse ėshtė praktikuar ndėr shekuj tė tėrė dhe me gjenerata tė tėra, edhe atė prej fillimit tė ekzistencės sė njeriut nė tokė. Pra Ramazani pėrmes agjėrimit, nuk ka sjell diēka tė re e tė panjohur mė parė.

3. Fetar: Religjionet e ndryshme i kanė edhe format e llojllojshme tė praktikimit tė agjėrimit. Agjėrimi ndikon nė forcėn e besimit, nė fuqinė e devotshmėrisė. Lutja e agjėruesit nuk refuzohet.

4. Shkencor: Agjėrimi ėshtė dėshmuar nė veēanti nė mjekėsi si kurė pėr shėrimin e disa sėmundjeve, si preventivė pėr parandalimin e disa tė tjerave, por nė pėrgjithėsi edhe pėr pėrmirėsimin e gjendjes shėndetėsore dhe ruajtjen e vitalitetit tė organizmit. Gjatė agjėrimit zhduken yndyrat e tepėrta, zemra gjatė 24 orėve rrah 14.000 herė mė pak, mjekon obezitetin, uljen e tensionit tė gjakut, shkatėrron papastėrtitė nga barku dhe zorrėt, largon materiet e dėmshme nga organizmi, ndalon depėrtimin nė mėlēi tė sasive tė dėmshme tė acideve, sheqerėrave e kripėrave qė pėrfitohen nga ushqimet dhe lėngjet, duke mundėsuar pėrtėritjen e shpejtė e tė lehtė tė saj, ul pėrqindjen e sheqerit nė gjak, ērrėnjos mundėsinė e shfaqjes sė tumorėve nė trup, parapengon kancerin dhe sėmundjet malinje, ndihmon nė shpėrbėrjen e gurėve nė veshkė, ndihmon frymėmarrjen etj.

5. Filozofik: Gjatė agjėrimit njeriu ėshtė i prirur mė shumė tė meditojė rreth jetės dhe vdekjes, krijimit dhe zhdukjes. Pra te njeriu zgjohet frymėzimi pėr tė menduar mė thellė pėr tė gjitha dukuritė. Madje ngjallet edhe inspirimi poetik.

6. Etik: Agjėrimi ndikon nė ngritjen dhe pėrsosjen e moralit njerėzor. Ėshtė veprim i fshehtė, qė mbetet ekskluzivisht mes robit dhe Zotit, sepse askush veē Zotit nuk mund ta dijė nėse dikush agjėron a jo. Pra mbetet vepėr e pastėr qė s’le asnjė fije dyshimi pėr maska hipokrizie dhe mė sė miri e hedh nė pah sinqeritetin e besimtarit. Pėr kėtė shkak, Krijuesi gjatė kėtij muaji ka premtuar shumėfishimin e shpėrblimeve.

7. Estetikė: Duke iu pėrmbajtur strikt kohės sė syfyrit, iftarit dhe rregullave tė agjėrimit, njeriu pėrfiton njė elegancė ndryshe nga koha e zakonshme jashtė Ramazanit. Eleganca e Ramazanit mė tepėr ėshtė shpirtėrore sesa trupore, nga fakti se agjėrimi nuk nėnkupton formalitete – vetėm abstenim nga haja e pija, sepse nuk ka nevojė pėr to nėse nuk braktisen gjėrat e pahijshme. Era e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu sesa era e parfumit.

8. Psikologjik: Kur ėshtė agjėrueshėm njeriu ndryshe mendon, ndryshe sillet dhe ndryshe vepron. Po ashtu ai ndryshe i percepton dukuritė e shumta pėrreth. Tek ai zgjohen si asnjėherė mė parė ndjenjat e empatisė dhe altruizmit, tė cilat e nxisin nė bamirėsi. Agjėrimi i forcon ndjenjat pozitive dhe i dobėson ato negative. Ėshtė qetėsues pėr depresion, stres dhe ngarkesa tjera emocionale. Largon nga grindjet, thashethemet, polemikat e panevojshme etj. Personalitetin e njeriut e bėn mė stabil, mė tė fuqishėm dhe mė sfidues pėr t’u pėrballur me problemet dhe vėshtirėsitė e jetės.

9. Sociologjik: Gjatė agjėrimit njeriu mundohet tė bėhet shembull nė mjedisin ku jeton, por edhe gjetkė. Ai bėhet mė i ndjeshėm pėr t’i pėrbrendsuar dertet dhe hallet e tė tjerėve. Nė kėtė mėnyrė ai pushon sė menduari vetėm pėr vete, sheh mė larg se vetja, e preokupon gjendja e rėndė e tė tjerėve dhe mundohet t’u ofrojė ēfarė mundet. Pra tek agjėruesi zgjohet solidariteti, i cili ndikon nė kohezionin social. 10. Humanitar: Duke qenė shumė mė i ndjeshėm, agjėruesi nuk mund tė mbetet indiferent pėrballė skamjes sė tė tjerėve. Meqė agjėrimi e bėn edhe mė tė pėrkushtuar ndaj Islamit, ai nuk mund t’i anashkalojė imperativat e Allahut pėr dhėnien e zekatit, sadakės dhe formave tjera tė lėmoshės.

11. Pedagogjik: Agjėruesi i nėnshtrohet njė regjimi tė caktuar tė kufizimeve, tė cilave u pėrmbahet me vetėdije dhe bindje. Kjo ia rritė atij ndjesinė e disiplinės nė pėrgjithėsi. Rrjedhimisht ēdo agjėrues ka edhe sens tė veēantė nė tė kuptuarit e edukatės. Agjėrimi e edukon njeriun qė tė jetė nė gjendje t’i zotėrojė dėshirat, t’i frenojė epshet dhe t’i tolerojė tė tjerėt.

12. Arsimor: Ėshtė e kėshillueshme qė agjėruesi krahas leximit tė Kuranit ta intensifikojė edhe leximin e librave tjerė tė dobishėm.

13. Juridik: Gjatė muajit tė agjėrimit, pra nė Ramazan zbriti ligji i pėrkryer nga Zoti (Kurani). Krijuesi i gjithēkaje, i ofroi njerėzimit sheriatin si sistem tė vetėm pėr shtetin islam dhe qytetarėt e tij.

Duke i parė disa nga kėto pėrmasa tė agjėrimit tė Ramazanit, mund tė rezymojmė se ky muaj ėshtė njė mundėsi e dhėnė pėr tė bėrė revolucion shpirtėror, pėr ta nxjerrė veten nga bataku i rėndomėsisė dhe veprimeve monotone e rutinore tė jetės, pėr t’i dhėnė domethėnie botės dhe ekzistencės sonė nė tė. Mirėpo njė gjė ėshtė shumė e vlefshme pėr mendjet mė tė ndritura. Ato duhet tė pėrgatiten psikikisht pėr ta pritur Ramazanin jo vetėm emocionalisht, por edhe intelektualisht. Pastaj e njė rėndėsie tė veēantė ėshtė qė tė shfrytėzohet ky muaj pėr tė brumosur personalitet tė shėndoshė, qė do tė ishte i gatshėm tė rrezatoj nė jetė dritė ramazani edhe pas pėrfundimit tė kėtij muaji. Zaten nėse ky nuk do tė ishte efekti i Ramazanit, atėherė nga agjėrimi do tė mbeteshin vetėm disa fluskula kujtese nga uria dhe etja e pakuptimtė.

Dr. N.R
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-13, 17:25   #28
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Urime Ramazani

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Dobitė e shumanshme tė agjėrimit tė Ramazanit

Muaji i Ramazanit ėshtė shenja identifikuese mė e hapur pėr botėn islame karshi tė tjerėve. Gjatė kėtij muaji te bota joislame zgjohet kėrshėria mė e madhe pėr myslimanėt dhe jetėn e tyre. Njė pjesė bukur e madhe, nė veēanti ateistėt, i perceptojnė myslimanėt gjatė kėtij muaji si mazohistė dhe sikur me habi shikojnė ēdo sjellje tė tyre. Ata assesi s’mund ta dekodojnė mėnyrėn se si manifestohet dhe se si reflektohet ky muaj. Me fjalė tė tjera Ramazani pėr gjatė kohė do tė mbetet enigmė e padeshifruar, ndėrsa pėr fuqinė e tij tė jashtėzakonshme tė ndikimit gjithashtu do tė flitet pa ndėrprerė. Ajo ēfarė ėshtė njėmend pėr t’u ēuditur vlen tė pėrmendet ndjenja qė shkakton ky muaj edhe te myslimanėt injorantė, tė cilėt nuk janė edhe aq praktikues tė fesė, ose janė adhurues naivė mekanik, qė janė mėsuar vetėm pėr t’i kryer formalisht disa obligime. Ramazani sikur e riformaton mentalitetin e tyre. Mė me seriozitet i qasen obligimeve, adhurimeve dhe denjėsisht janė mė tė pėrkushtuar. Kjo kompaktėsi e tyre i ka nxitur shpesh ligjėruesit fetarė tė mendojnė se si ta mbajnė gjallė kėtė frymė edhe pas kalimit tė Ramazanit, ndonėse pėrpjekjet e tilla gjithnjė kanė qenė pa rezultate. Pra Ramazani kumbon gjithandej te tė gjithė me njė fuqi mahnitėse ndikimi. Ē’ėshtė pėr t’u habitur edhe forcat antifetare nuk e kanė atė potencial veprimi ēfarė e kanė jashtė kėtij muaji. Ose pėr shembull edhe nėse hidhen nė yryshin e tyre, mbeten tė befta dhe shkėrmoqen shpejt. Pa gjuhė hiperbolizuese, ėshtė fakt tė thuhet se ky muaj i ka karakteristikat e tij qė lėnė mbresa tė pashlyeshme, lėnė efekte ēudibėrėse dhe ushtrojnė ndikime tė fuqishme nė njerėz. Kėto e bėjnė atė temė tė shpeshtė diskutimi, trajtimi dhe referimi.

Dimensionet e shtrirjes sė Ramazanit janė tė shumta. Ndėr to veēojmė disa prej tyre:

1. Njerėzor: Asnjė kafshė, nuk abstenon nga haja e pija pėr hir tė diēkaje. Pra agjėrimin nuk e praktikon kurrfarė organizmi i gjallė, pėrveē njeriut, prandaj ėshtė veēori njerėzore, d.m.th. tipar qė e karakterizon vetėm njeriun. Rrjedhimisht Ramazani bėhet muaj dallues qė e ndan njė komunitet njerėzish nga turma e madhe e species sė tyre, tė cilėt vazhdojnė tė mbeten vetėm gjitarė qė hanė e pinė pa ndėrprerė e sė tepėrmi, duke mos njohur thelbin e kufizimit nė asgjė.

2. Historik: Agjėrimi ka karakter historik, sepse ėshtė praktikuar ndėr shekuj tė tėrė dhe me gjenerata tė tėra, edhe atė prej fillimit tė ekzistencės sė njeriut nė tokė. Pra Ramazani pėrmes agjėrimit, nuk ka sjell diēka tė re e tė panjohur mė parė.

3. Fetar: Religjionet e ndryshme i kanė edhe format e llojllojshme tė praktikimit tė agjėrimit. Agjėrimi ndikon nė forcėn e besimit, nė fuqinė e devotshmėrisė. Lutja e agjėruesit nuk refuzohet.

4. Shkencor: Agjėrimi ėshtė dėshmuar nė veēanti nė mjekėsi si kurė pėr shėrimin e disa sėmundjeve, si preventivė pėr parandalimin e disa tė tjerave, por nė pėrgjithėsi edhe pėr pėrmirėsimin e gjendjes shėndetėsore dhe ruajtjen e vitalitetit tė organizmit. Gjatė agjėrimit zhduken yndyrat e tepėrta, zemra gjatė 24 orėve rrah 14.000 herė mė pak, mjekon obezitetin, uljen e tensionit tė gjakut, shkatėrron papastėrtitė nga barku dhe zorrėt, largon materiet e dėmshme nga organizmi, ndalon depėrtimin nė mėlēi tė sasive tė dėmshme tė acideve, sheqerėrave e kripėrave qė pėrfitohen nga ushqimet dhe lėngjet, duke mundėsuar pėrtėritjen e shpejtė e tė lehtė tė saj, ul pėrqindjen e sheqerit nė gjak, ērrėnjos mundėsinė e shfaqjes sė tumorėve nė trup, parapengon kancerin dhe sėmundjet malinje, ndihmon nė shpėrbėrjen e gurėve nė veshkė, ndihmon frymėmarrjen etj.

5. Filozofik: Gjatė agjėrimit njeriu ėshtė i prirur mė shumė tė meditojė rreth jetės dhe vdekjes, krijimit dhe zhdukjes. Pra te njeriu zgjohet frymėzimi pėr tė menduar mė thellė pėr tė gjitha dukuritė. Madje ngjallet edhe inspirimi poetik.

6. Etik: Agjėrimi ndikon nė ngritjen dhe pėrsosjen e moralit njerėzor. Ėshtė veprim i fshehtė, qė mbetet ekskluzivisht mes robit dhe Zotit, sepse askush veē Zotit nuk mund ta dijė nėse dikush agjėron a jo. Pra mbetet vepėr e pastėr qė s’le asnjė fije dyshimi pėr maska hipokrizie dhe mė sė miri e hedh nė pah sinqeritetin e besimtarit. Pėr kėtė shkak, Krijuesi gjatė kėtij muaji ka premtuar shumėfishimin e shpėrblimeve.

7. Estetikė: Duke iu pėrmbajtur strikt kohės sė syfyrit, iftarit dhe rregullave tė agjėrimit, njeriu pėrfiton njė elegancė ndryshe nga koha e zakonshme jashtė Ramazanit. Eleganca e Ramazanit mė tepėr ėshtė shpirtėrore sesa trupore, nga fakti se agjėrimi nuk nėnkupton formalitete – vetėm abstenim nga haja e pija, sepse nuk ka nevojė pėr to nėse nuk braktisen gjėrat e pahijshme. Era e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu sesa era e parfumit.

8. Psikologjik: Kur ėshtė agjėrueshėm njeriu ndryshe mendon, ndryshe sillet dhe ndryshe vepron. Po ashtu ai ndryshe i percepton dukuritė e shumta pėrreth. Tek ai zgjohen si asnjėherė mė parė ndjenjat e empatisė dhe altruizmit, tė cilat e nxisin nė bamirėsi. Agjėrimi i forcon ndjenjat pozitive dhe i dobėson ato negative. Ėshtė qetėsues pėr depresion, stres dhe ngarkesa tjera emocionale. Largon nga grindjet, thashethemet, polemikat e panevojshme etj. Personalitetin e njeriut e bėn mė stabil, mė tė fuqishėm dhe mė sfidues pėr t’u pėrballur me problemet dhe vėshtirėsitė e jetės.

9. Sociologjik: Gjatė agjėrimit njeriu mundohet tė bėhet shembull nė mjedisin ku jeton, por edhe gjetkė. Ai bėhet mė i ndjeshėm pėr t’i pėrbrendsuar dertet dhe hallet e tė tjerėve. Nė kėtė mėnyrė ai pushon sė menduari vetėm pėr vete, sheh mė larg se vetja, e preokupon gjendja e rėndė e tė tjerėve dhe mundohet t’u ofrojė ēfarė mundet. Pra tek agjėruesi zgjohet solidariteti, i cili ndikon nė kohezionin social. 10. Humanitar: Duke qenė shumė mė i ndjeshėm, agjėruesi nuk mund tė mbetet indiferent pėrballė skamjes sė tė tjerėve. Meqė agjėrimi e bėn edhe mė tė pėrkushtuar ndaj Islamit, ai nuk mund t’i anashkalojė imperativat e Allahut pėr dhėnien e zekatit, sadakės dhe formave tjera tė lėmoshės.

11. Pedagogjik: Agjėruesi i nėnshtrohet njė regjimi tė caktuar tė kufizimeve, tė cilave u pėrmbahet me vetėdije dhe bindje. Kjo ia rritė atij ndjesinė e disiplinės nė pėrgjithėsi. Rrjedhimisht ēdo agjėrues ka edhe sens tė veēantė nė tė kuptuarit e edukatės. Agjėrimi e edukon njeriun qė tė jetė nė gjendje t’i zotėrojė dėshirat, t’i frenojė epshet dhe t’i tolerojė tė tjerėt.

12. Arsimor: Ėshtė e kėshillueshme qė agjėruesi krahas leximit tė Kuranit ta intensifikojė edhe leximin e librave tjerė tė dobishėm.

13. Juridik: Gjatė muajit tė agjėrimit, pra nė Ramazan zbriti ligji i pėrkryer nga Zoti (Kurani). Krijuesi i gjithēkaje, i ofroi njerėzimit sheriatin si sistem tė vetėm pėr shtetin islam dhe qytetarėt e tij.

Duke i parė disa nga kėto pėrmasa tė agjėrimit tė Ramazanit, mund tė rezymojmė se ky muaj ėshtė njė mundėsi e dhėnė pėr tė bėrė revolucion shpirtėror, pėr ta nxjerrė veten nga bataku i rėndomėsisė dhe veprimeve monotone e rutinore tė jetės, pėr t’i dhėnė domethėnie botės dhe ekzistencės sonė nė tė. Mirėpo njė gjė ėshtė shumė e vlefshme pėr mendjet mė tė ndritura. Ato duhet tė pėrgatiten psikikisht pėr ta pritur Ramazanin jo vetėm emocionalisht, por edhe intelektualisht. Pastaj e njė rėndėsie tė veēantė ėshtė qė tė shfrytėzohet ky muaj pėr tė brumosur personalitet tė shėndoshė, qė do tė ishte i gatshėm tė rrezatoj nė jetė dritė ramazani edhe pas pėrfundimit tė kėtij muaji. Zaten nėse ky nuk do tė ishte efekti i Ramazanit, atėherė nga agjėrimi do tė mbeteshin vetėm disa fluskula kujtese nga uria dhe etja e pakuptimtė.

Dr. N.RTė tjerat nuk i lexova por, nėse ju njė komunitet "njerėzish" nuk dini gjatė tėrė vitit ta ruani veten nga ushqimi i tapėrt, nga pija e tepėrt, nga yndyrat e tepėrta, thjeshtė nga ēdo lloj i pijes dhe ngrėnjes sė tepėrt, atėherė me plotkuptimin e fjalės jeni kafshė.

Aq kafshė sa qė kur tė vie minuti pėr tė ngrėnė, filloni si tė ēmenduar e e mbushni barkun dhe nga kjo mbushje keni dhimbje tė pakontrolluara.

Agjėrimi mban edhe shumė tė kqija nė vete!

Pėr njerėzit tė cilėt trurin e kanė tė shpėrlarė dhe lankojnė nga sėmudjet e ndryshme, njėra ndėr to sėmundja e shtypjes sė gjakut, ata nuk ndalen sė agjėruari dhe dėmtojnė trupin e vet.Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-13, 09:32   #29
Kaqanikasja
 
Avatari i Kaqanikasja
 
Anėtarėsuar: 06-04-09
Vendndodhja: ne nje vend qe gjithmon kam deshire te jem
Postime: 9,533
Kaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kaqanikasja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Kaqanikasja Send a message via Skype™ to Kaqanikasja
Gabim Titulli: Urime Ramazani

Urime Ramazanin te gjitheve Allahu ua letofte agjerimin
__________________
Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit Jetėsore..
Kaqanikasja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-13, 20:34   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Urime Ramazani

Agjerim te lehte.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.