Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-05-11, 20:52   #1
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim pejsazhe nga trevat kombtare

e hapa ket tem enkas per mergimtar ,qe te sjellin video ose fotografi te trevave kombtare

nji pjes e madhe nga ne mergimtart jemi qe 20 vite larg atdheut dhe nuk i njohim aq mir vendet tona


Fshati Caj


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-05-11, 09:44   #2
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-11, 20:49   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

Tyrbia e Kulmakut nė majėn mė tė lartė tė malit tė Tomorrit 2416 metra mbi nivelin e detit__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 17:55   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

Cemi

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 17:57   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

Cemi


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 16:12   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

Shipska, fshati i braktisur

Shipska, fshati qe ėshtė krijuar gjate periudhės se hershme bizantine ndodhet vetėm 25 km larg nga Korēa dhe 6 km nga Voskopoja. Deri para 20 vitesh fshati kishte me tepėr se 50 shtėpi te banuara, kurse tani kane mbetur 5 te cilat kryesisht merren me bujqėsi dhe blegtori, pjesa me e madhe e banoreve te dikurshėm kane emigruar. Ne fshat kane qėndruar vetėm ata qe nuk kane pasur mundėsi financiare pėr te lėvizur. Mihail Nikolla ėshtė nga njė nga ata kryefamiljare te paket qe ka qėndruar ne Shipske, 74 vjecari gjithė ditėn e kalon duke u marre me blegtorinė. E ndėrsa Nikollaq Kallulla ėshtė kthyer nga emigrimi pėr te ndėrtuar njė shtėpi te re. Ai beson se njė dite edhe banoret e dikurshėm do te kthehen pėr ti dhėnė gjallėrinė e munguar fshatit. Por fshati Shipske nuk ėshtė i braktisur vetėm nga banoret, por edhe nga pushteti. Pėrveē infrastrukturės rrugore ne kėtė fshat mungon dhe uji. Kryetari i komunės premton zgjidhje te shpejt te problemeve. Banoret e mbetur ne Shipsken 1400 metra mbi nivelin e detit jetojnė me shpresėn se njė dite ky fshat i bukur do te arrije fitoje pak me shume vende.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-11, 03:03   #7
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-12, 22:47   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

Shpella e Haxhi Aliut


Shpella e Haxhi Aliut ndodhet ne gadishullin e Karaburunit.Banesa mė e sigurt e Haxhi Ali Ulqinakut ėshtė shpella, e cila mban edhe emrin e tij. Ėshtė mė e madhja shpellė e bregdetit shqiptar, me njė lartėsi nė hyrje 60 m mbi nivelin e detit. Kjo shpellė ndodhet nė skajin veriperėndimor tė Kepit tė Gjuhėzės.

Sipas historianėve, kjo shpellė emrin e vjetėr e ka shpella iliriane. Shpella iliriane e pėrdorur nga detari me famė, ulqinakasi, Haxhi Aliu, ėshtė njė dėshmitare interesante e historisė. Duke u futur nė brendėsi tė shfaqet njė liqen nė forme eliptike me aksin e madh tė drejtuar nga hyrja. Salla ka njė shtrirje nė gjatėsi prej 60 m e orientuar sipas VP-JL dhe njė gjerėsi nga baza (mbi nivelin e detit) rreth 40 m nė pikėn mė tė gjerė. Nė tėrėsi shpella ėshtė e gjatė rreth 100 m.

Thellėsia e liqenit tė brendshėm arrin 10,4 m drejt anės VL tė fundit tė shpellės. Nė paretet shkėmbore tė sallės pėrballė hyrjes paraqiten stalaktite tė pjerrta me origjinė tė mundshme organogjene ose tė perzier. Nė hyrjen e saj janė gjetur fragmente amforash antike tė shekujve tė parė tė epokės sonė. Kjo shpellė vazhdimisht ka tėrhequr vėmendjen e detarėve tė huaj e shqiptare.

Detari i guximshėm shqiptar Haxhi Aliu e ka pėrdorur atė si strehė mbrojtėse duke u pėrleshur me anijet e huaja grabitqare, tė cilat tentonin tė hynin nė Gjirin e Vlorės apo tė grabisnin piratisht bagėtitė e vendsave nė Karaburun.

Rreth viteve 1540-1545, ėshtė pėrdorur nga piratėt frėngj pėr t’u mbrojtur siē thonė edhe toponimet afėr shpellės.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 17:15   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

Kisha e Shen Lacit ne Shqiperi.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-13, 12:18   #10
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: pejsazhe nga trevat kombtare

http://www.youtube.com/watch?v=rAMQ-...r_embedded#t=0


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 08-10-13 nė 12:20
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.