Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!



Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-10-12, 18:34   #16
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,414
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

FSK do parakaloje ne Tirane.


Nė Bulevardin "Dėshmorėt e Kombit" nė Tiranė, pėr herė tė parė do tė shihet nė parakalim pėrkrah Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė edhe njė forcė tjetėr.

Prej mė shumė se njė muaji 65 pjestarė tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, janė grumbulluar nė Istog, nė kazermėn qė mban emrin "Ushtarėt e NATO-s".

Ēdo ditė, ata janė duke bėrė pėrgatitjet pėr marshimin qė do ta bėjnė pėr herė tė parė, dhe atė pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
"Pjestarėt qė sapo kanė filluar tė trajnohen nė dy pjesė. Nė pjesėn fizike e cila do tė ndihmojė shumė nė qėndrueshmėrinė e tyre gjatė trajnimit kėtu dhe gjatė marshimit atje. Dhe, nė perfeksionimin e lėvizjeve tė drillit, lėvizjeve tė rregulloreve rreshtore qė ata tė jenė sa mė koherent me njėri-tjetrin dhe tė kenė njė kohezion tė mirė gjatė marshimit".
Stėrvitjet e kėtij kuadrati tė formuar enkas pėr 28 Nėntorin, do tė vazhdojnė deri pak ditė para kėsaj date.

"Duke e parė rėndėsinė e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe duke e parė qė ėshtė njė privilegj shumė i madh pėr FSK-nė tė marrė pjesė me njė kuadrat si forcė mbrojtėse dhe si ushtri nė Republikėn e Shqipėrisė atėherė e kemi paraparė qė tė bėhet njė trajnim pak mė i gjatė, njė trajnim rezident, 24 orė, dhe tė del sa mė mirė fundi".
Pėr pjestarėt e FSK-sė, tė kuadratit pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, tė marrėsh pjesė nė marshimin pėr 100 vjetorin e shtetit shqiptar ėshtė krenari.

"Ėshtė njė ndjesi shumė e mirė, ėshtė privilegj dhe nder tė marrėsh pjesė pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Ne po mundohemi tė japim maksimumin nė stėrvitje dhe shpresoj qė do tė paraqitemi shumė mirė".

"Pėr neve ėshtė njė krenari shumė e madhe, mund tė them krenaria mė e madhe qė unė kam pėrjetuar...".
Nė maj tė kėtij viti, ministri i mbrojtjes sė Shqipėrisė i pati bėrė ftesė publike Forcės sė Sigurisė sė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė paradėn e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, pėr ēfarė miratimi kishte ardhur menjėherė.
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-11-12, 15:00   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

100 vjet Pavarėsi, shtatore fringo pėr Adem Jasharin

Njė nga elementet mė tė rėndėsishme tė festimeve tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė do tė jetė shtatorja e re nė bronz e Adem Jasharit. Ajo do tė vendoset nė Rrugėn e Durrėsit, atje ku ndodhet busti i tij, por i amortizuar. Madje, edhe emri i tij ėshtė hequr dhe si pėr ta rregulluar, ėshtė menduar tė gėrvishtet sipėrfaqja pėr tė shėnjuar emrin. Kjo, jo sipas njė rregulli apo estetike tė caktuar.

Shtatorja e re e Adem Jasharit do tė jetė nė bronz. Mjeshtri Muntaz Dhrahmi ėshtė edhe pėrkujdesja e kėsaj shtatoreje, punė e cila i ėshtė ngarkuar nga bashkia e kryeqytetit. Konkretisht shtatorja e Adem Jasharit do tė inaugurohet me rastin e festės sė Pavarėsisė, pas datės 26 nėntor. Nė ceremoninė e pėrurimit do tė jetė i pranishėm edhe Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Sipas mjeshtrit Dhrami, shtatorja pothuajse ka pėrfunduar nė baltė dhe ka mbetur pėr t’i hedhur kallėpin e bronzit pėr ta bėrė gati pėr pėrurimin e vitit jubilar.

Adem Jashari nė bronz, jo mė bust, por shtatore, ka si ideator kryesor kreun e Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, i cili pak kohė mė parė e ka thėnė shkarazi nė njė nga takimet e tij pėr tė mos prishur kalendarin e tė papriturave me rastin e festės sė madhe.

Shtatorja do tė inaugurohet me rastin e festės dhe bashkė me tė pritet qė pėr qytetarėt e Shqipėrisė, dhe tė gjithė shqiptarėt e trojeve qė do tė vizitojnė Tiranėn, tė vendoset pėr 100-vjetor njė shtatore e Ismail Qemalit dhe njė tjetėr e Ahmet Zogut. Shtatoret e kėtyre figurave u vendosėn qė tė ngriheshin nė vitin jubilar, me shumicė votash nė mbledhjen e fundit tė kėshillit bashkiak.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-12, 14:37   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-12, 13:20   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Nisin rrugėtimin 18-ditor nė kėmbė drejt Vlorės

Tė veshur me veshje kombėtare dhe me flamurin kombėtar, anėtari i kryesisė sė “Vatrės” Gani Shaqiri, qytetarėt Ekrem Avdiu –Gjilan, Dilaver Musliu – Preshevė dhe Nazim Ajdini – Medvegjė, janė nisur tė shtunėn nė kėmbė pėr nė Vlorė, pėr tė shėnuar kėshtu njė nga format e festimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Shoqata e tė Shpėrngulurve nga Kosova Lindore SHSHKL “Vatra”, vlerėson se me kėtė udhėtim kėta katėr qytetarė dėshirojnė tė shprehin dashurinė pėr Shqipėrinė, tė paraqesin kėrkesė Kosovės e Shqipėrisė qė tė kujdesen mė shumė pėr Preshevėn, Medvegjen e Bujanocin.

Gjithashtu ky udhėtim paraqet homazh pėr tė gjithė dėshmorėt e rėnė pėr krijimin e shtetit shqiptar dhe gjithė dėshmorėt tjerė dhe falėnderim Shqipėrisė pėr ndihmėn e madhe qe i ka dhėnė Kosovės nė ēdo periudhė historike, posaēėrisht nė luftėn e fundit pėr liri.

Fakti se ata vijnė edhe nga tri qytete tė ndryshme: Presheva, Bujanoci e Medvegja, ka simbolikėn e vet, simbolikėn e bashkimit, simbolikėn se Kosovės Lindore i mungon liria, simbolikėn se Kosova Lindore i takon Shqipėrisė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-12, 10:46   #20
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

......urime e njeqinda,


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 11-11-12 nė 10:47
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-12, 15:05   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Nė 100 vjetorin e pavarėsisė, kurora e mė tė bukurės sė globit mbetet nė Shqipėri.







“Miss Shqipėria” Kleoniki Delijorgji ėshtė fituesja e edicionit tė 39 tė Miss Globe internacional duke triumfuar mes bukurisė kineze dhe ruse, qė morėn pėrkatėsisht vendin e dytė dhe tė tretė.

Nė kėtė 100 vjetor tė pavarėsisė kompeticioni u realizua nė Vlorė, nė qytetin ku u shpallė mėvetėsia.

44 bukuroshet nga dhjetra shtete tė botės sfiluan dhe garuan pėr titullin e madh nė njė event tėrėsisht tė arrirė edhe pse kėtė vit thotė regjizori Petri Bozo, mbėshtetja mungoi, sidomos nga ministria e turizmit.

Spektakli u shėnua edhe nga klipet e vajzave tė realizuara nė trevat shqitare ku shpaloseshin bukuritė natyrore , si rruga mė e mirė pėr tė reklamuar vendin tone.

Spektakli prej 3 orė e 30 minuta iu besua drejtimit tė Krenar Ahmetit dhe Hygerta Sako.



__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-12, 19:04   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Shpallja e Pavarėsisė Shqipėri - Vlorė 28 Nėntor 1912



__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-11-12, 05:03   #23
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Berisha: Nė kėtė 100-vjetor, 100 arsye pėr tė qenė krenarė

http://images.botasot.info/uploads/l...1352720556.jpg

Nė ceremoninė e organizuar pėr 40-vjetorin e Akademisė sė Shkencave, Kryeministri Berisha shprehu mirėnjohje pėr themeluesit e kėsaj Akademie, duke i cilėsuar si kolosė tė mendimit akademik shqiptar.

Sipas shefit tė Qeverisė, nė 100-vjetorin e Pavarėsisė sė vendit, “shqiptarėt kanė 100 arsye pėr tė qenė krenarė dhe optimistė pėr tė ardhmen”.

“Kombi qė 100 vjet mė parė do tė copėtohej nė mėnyrė barbare ėshtė sot i lirė kudo qė jeton. Pas 100 vitesh Kosova ėshtė e lirė dhe e pavarur, ndaj dhe ne kemi 100 arsye mė shumė qė tė punojmė dhe tė besojmė pėr njė tė ardhme tė ndritur tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve”,- tha Berisha.

Sipas kryeministrit, “motoja jonė tė jetė, tė bashkohemi me njėri-tjetrin, tė bashkohemi me Europėn. BE fakton se pavarėsisht krizės ėshtė njė tėrėsi kombesh qė jeton nė paqe dhe prosperitet”.

Ndėr tė tjera, Kryeministri Berisha kėrkoi qė Akademia e Shkencave tė shndėrrohet nė qendrėn mė tė fuqishme tė studimit tė gjuhės shqipe. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr studimin e gjuhės. Ta vendosim gjuhėn nė piedestalin e studimeve mė tė avancuara. Tė vendosim gjuhėn, lėndėn mė thelbėsore tė edukimit tė brezave tė kėtij vendi”,- u shpreh Berisha.

“Nuk duhet tė rreshtim sė studiuari gjithnjė e mė shumė historinė tonė, tė vėrtetat historike janė tė rėndėsishme pėr tė shmangur gabimet e sė shkuarės”,- theksoi Berisha.

Mė tej, shefi i Qeverisė shprehu mirėnjohje edhe pėr shkrimtarin Ismail Kadare, duke e cilėsuar si gjeniun e letrave shqipe qė krijoi letėrsinė moderne tė vendit.

//Bota Sot//
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-12, 11:49   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Prishtina pėrgatitet pėr festimin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė






Shtrimi i pllakave nė dy sheshet e kryeqytetit, ai “Ibrahim Rugova” dhe “Zahir Pajaziti” pritet tė pėrfundojnė deri nė fund tė kėtij muaji. Nė kėto dy sheshe Komuna e Prishtinės, festėn e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, do ta shėnoj me aktivitete tė shumta.

Kryeqyteti i Kosovės ka filluar pėrgatitjet pėr festimin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Tashmė pothuajse nė ēdo shtėpi e rrugė tė kryeqytetit tė Kosovės, ėshtė krijuar njė atmosferė festive, qė vetė qytetarėt e kanė bėrė duke vendosur prej ditėsh flamujt kombėtar nė ballkone e dritare.

Zėdhėnėsi i Komunės sė Prishtinės Asdren Osaj, tha se ditėve tė ardhshme pritet qė nė qendėr tė Prishtinės, tė rivendoset shtatorja e dėshmorit Zahir Pajazitit, ndėrkaq mė 25 nėntor, ēiklistė nga Prishtina do tė nisen drejt Vlorės, ndėrsa mė 28 nėntor do tė mbahet manifestimi kryesor.

Zėdhėnėsi Osaj thotė se nė kėtė kuadėr po punojnė intensivisht qė nė dy sheshet e kryeqytetit, ai “Ibrahim Rugova” dhe “Zahir Pajaziti”, tė jenė tė pėrfunduara shtrimi i pllakave ku dhe do tė zhvillohen aktivitet e shumta.

Osaj thekson se pjesė tjera pėrcjellėse tė shesheve do tė pėrfundojnė nė pranverė tė vitit tė ardhshėm. Ndryshe manifestime, pėr 100-vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, do tė mbahen nėpėr tė gjitha komunat e Kosovės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-12, 23:11   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė






Flamuri qė ngriti patrioti Ismail Qemali nė 28 nėntor tė vitit 1912, nė sarajet e familjes Vlora, nė qytetin e Vlorės, ka edhe njė dėshmi origjinale, qė vjen nga njeri prej protagonistėve tė kėsaj ngjarjeje madhore, patrioti Spiridon Ilo, firmėtar i aktit tė Pavarėsisė Kombėtare.

Ky flamur, nė pamjen e vet origjinale, ėshtė fiksuar nė njė kartolinė (ose kartė postale nė terminologjinė e kohės), tė botuar nga Ilo nė vitin 1920, ndėrkohė qė ai largohej sėrish nė emigrim nė Boston(SHBA).

Kartolinėn dhe historinė e saj, e sjell pėr lexuesin, pėrmes ATSH-sė, arkitekti dhe studiuesi vlonjat Pirro Stefa, i cili e ka siguruar atė nė njė nga qytetet mė tė mėdha tė Italisė, duke ia bashkuar koleksionit tė vet tė rrallė me mbi 1000 botime tė kėtij lloji, pjesa mė e madhe e tė cilave i pėrkasin periudhės sė para Luftės sė Dytė Botėrore.

“Kartolinėn(kartėpostalen) e kam blerė nė njė nga kartoleritė e qytetit tė Milanos, mbushur me botime tė vjetra dhe tė rralla, mes tė cilave edhe nga Shqipėria e dekadave mė parė”, tregon Stefa. Sipas tij, kjo mėnyrė komunikimi mes shtetasve italianė dhe familjarėve e tė afėrmve tė tyre nė Itali, ka lėnė gjurmė tė tilla, tė cilat marrin vlera autentike dokumentare pėr ngjarje tė rėndėsishme tė historisė sė Shqipėrisė.

Sipas Stefės, kartolina evokon pamjen e flamurit tė Pavarėsisė, qė tė bėn tė mendosh se ėshtė origjinali, nisur nga roli qė ka patur Spiridon Ilo nė kėtė ngjarje madhore tė Shqipėrisė dhe afėrsia familjare me protagonisten tjetėr tė kėtij momenti, Marigo Posio.

“Nga njė arsyetim lidhur me kronologjinė e ngjarjeve qė shoqėruan 28 nėntorin e vitit 1912 dhe roli qė ka luajtur Spiridon Ilo, si njė nga drejtuesit e komunitetit shqiptar nė Bukuresht dhe firmėtar i Aktit tė Shpalljes sė Pavarėsisė, rezulton se flamuri qė paraqitet nė kartolinė ėshtė origjinali”, sqaron Stefa. Madje, kjo, sipas tij, pėrputhet edhe me njė nga katėr variantet e kėtij Flamuri, qė u ngrit nga Ismail Qemali nė njėrin nga ballkonet e godinės 3 katėshe, pronė e Xhemil Bej Vlorės, pinjoll i familjes sė njohur vlonjate.

Ardhja e Flamurit nė Vlorė lidhet me patriotin Spiridon Ilo, njė nga protagonistėt e Shpalljes sė Pavarėsisė dhe delegat i grupit tė patriotėve shqiptarė nė Bukuresht. Prej vitesh, Ilo, me origjinė nga Korēa, jetonte nė kryeqytetin rumun, duke qenė njė nga personazhet kryesorė qė pėrpiqeshin pėr pėrhapjen e ndjenjave atdhetare.

Sipas historianėve, Flamuri qė ngriti Ismail Qemali nė Vlorė, ishte i njėjti qė zbukuronte fasadėn e Hotel “Kontinental” nė Bukuresht, ku, nė 5 nėntor tė vitit 1912, gjatė vizitės sė tij nė kėtė qytet Ismail Qemali zhvilloi njė takim me patriotėt shqiptarė.

Nė kėtė takim, qė i parapriu udhėtimit tė Ismail Qemalit drejt Vlorės, u deklarua pėr herė tė parė ideja e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, si e vetmja alternativė qė garantonte tė ardhmen e vendit tonė, pėrballė interesave dhe synimeve shoviniste tė fqinjėve. Prej kėtej, Spiridon Ilo, qė ishte pjesėtar nė grupin e patriotėve qė shoqėruan Ismail Qemalin drejt Vlorės, e mori flamurin me vete.

Sipas historianit Bardhosh Gaēe, ai ishte kushėri i parė(djalė tezeje), i Marigo Posios dhe pėr kėtė arsye, nė natėn mes 27 dhe 28 nėntorit, ai fjeti nė banesėn e bashkėshortėve Posio, nė lagjen Muradie, ku patriotja qėndisi brenda njė nate edhe thekėt e Flamurit. Sipas disa historianėve, ky flamur ishte i stampuar dhe jo i qėndisur, me pėrjashtim tė thekėve qė pėrgatiti patriotja Marigo Posio.

Nisur nga kjo, studiuesi Pirro Stefa thotė se historia dhe flamuri, qė ėshtė fiksuar nė kartolinėn e edituar nga Spiridon Ilo, qė nė vitin 1920 u largua drejt Bostonit, bashkohen nė njė.

Ndėrkohė, ėshtė tashmė i njohur fakti qė Flamuri, qė u ngrit tė 28 Nėntor tė vitit 1912, ka njė histori dhe njė origjinė, e cila formatohet nė katėr variante. Secili prej tyre ka dėshmitarėt e vet. Gjithsesi, vajza me origjinė nga Korēa, Marigo Posio, ėshtė personazhi i pėrbashkėt, qė lidh me njeri tjetrin 3 nga katėr variantet.

Posio, mbiemri i vajzėrisė Poēi, qė kishte lindur nė 2 shkurt tė vitit 1892 nė Korēė, u martua me tregtarin Jovan Posio, me tė cilin u shpėrngulėn nė vitin 1904 nė qytetin e Vlorės. Bashkėshortėt banonin nė njė banesė ku kishte jetuar gazetari francez Justin Godard, emrin e tė cilit mban sot rruga karakteristike, qė ndodhet shumė pranė Sheshit tė Flamurit nė Vlorė. Me kėtė shtėpi lidhet edhe historia e Flamurit, qė shėnoi shpalljen e shtetit tė pavarur shqiptar, nė vitin 1912.

Gjithsesi, Stefa thotė se pėrmes kartolinės sė Spiridon Ilos, njė nga katėr setet e kartolinave me temė patriotike qė ai editoi nė vitet 1920-1930-tė nga Bostoni, vjen njė dokument origjinal dhe mjaft i rėndėsishėm, qė lidhet me flamurin qė u ngrit nė 28 Nėntor tė vitit 1912 nė Vlorė. Kjo dėshmohet edhe nė pjesėn e pasme tė kartolinės (kartėpostales), ku pėrcaktohen qartė tė drejtat e autorit, botuesit tė saj, Spiridon T. Ilo. Nė kėtė pėrfundim, thotė Stefa, tė ēon edhe njė element tjetėr, qė ėshtė vula e vendosur nė kėndin e kartolinės, nė faqen ku shfaqet flamuri kuq e zi.

“Tashmė kemi ardhur me njė mision dhe njė qėllim, qė tė jemi njė komb dhe njė shqiponjė, tė kemi vetėm flamurin kuqezi”.

Misioni ėshtė tė unifikojė strategjinė e njė tė ardhmeje pėr tė gjithė shqiptarėt tė ndarė padrejtėsisht para 100 vjetesh.

Vetėm nė kėtė mėnyrė, sipas tij, shkruhet historia e bashkimit dhe krenarisė kombėtare, e cila pėr shkak qeverive tė kėqija ėshtė harruar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 12:24   #26
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 12:37   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Kosova vishet kuq e zi






Edhe pse jemi nėntė ditė para shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė Kosovė atmosfera festive vėrehet kudo. Rrugėt e kryeqytetit Prishtinės dhe qyteteve tjera tė Kosovės, tashmė janė mbuluar me flamujt kuq e zi, tė cilėt valėviten krenar pėr nder tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Shtėpitė, dyqanet dhe gjithēka pėrreth nesh,ėshtė veshur vetėm me dy ngjyra Kuq dhe Zi. Ndėrsa kosovarėt tashmė po bėhen gati qė kėtė festė tė madhe tė shqiptarėve ta festojnė nė Shqipėri, nė Vlorėn e Ismail Qemajlit.

Rrugėt e Kosovės ta pėrkujtojnė njė festė tė madhe. Nė shtėpitė e qytetarėve nuk mungonin flamujt, ndėrsa rrugėt pėrreth ishin veshur pothuajse tėrėsisht nė kuq e zi. Edhe Malisheva tashmė kishte filluar festen. Gjithkund dhe kudo kuq e zi, por se nė raste tė rralla nuk mungonte as flamuri i shtetit tonė tė ri, madje as ai i presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova.

Ndėrsa qytetarėt e Malishevės, po bėheshin gati qė pėr kėtė festė tė jenė atje, nė vendin ku u shpallė pavarėsia e Shqipėrisė, nė Vlorė, aty dhe ku ėshtė bėrė historia e kėtij vendi.

Pėr Skėnder Rexhėn, qytetar nga Malisheva, festa ka filluar. Ai tashmė ka bėrė planet qė sė bashku me shokėt dhe koleget e tij me 28 nėntor tė jenė nė Vlorė.

“Gjithsesi festa e 28 nėntorit, ėshtė njė ndėr festat mė tė rėndėsishme pėr gjithė shqiptarėt anė e mbanė globit. Mė 28 nėntor jam nė Vlorė nė qoftė kismet”, ka thėnė ai.

Kėsaj feste i gėzohej pa masė edhe Shaban Raēi, njė i moshuar 77 vjeēar. Ai kėtė e quan njė festė tė madhe pėr shqiptarėt.

Raēi edhe pse i moshuar dhe mezi ecte, kishte vendosur doemos qė nė shėnimin e 100 vjetorit tė jetė nė Shqipėrinė, tė cilėn siē thotė ai e deshi aq shumė dhe nuk mund qė nė kėtė ditė tė shėnuar tė mos jetė atje.

“Atėherė nė fillim kur ka ardhur Isa Boletini ėshtė vonu pak, por ka rėnė nė dy gjunjėt dhe e ka puth flamurin e kombit shqiptar. Na kanė tradhtu pak, sepse atėherė ėshtė dashur tė mbetemi me Shqipėrinė...do tė shkoj gjithqysh nė Vlorė, pa shku nuk e lė “, tha ai.

Edhe nė qytetin e Rahovecit vėrehej festa, pasi qė flamujt kuq e zi gjendeshin kudo nė kėtė qytet. Qytetarėt tashmė kishin vendosur flamujt nė shtėpitė e tyre, duke simbolizuar kėshtu fillimin e kėsaj feste.

Rexhep Haxhijaha, qytetar i Rahovecit, thotė se festa nė kėtė qytet tashmė ka filluar me disa aktivitete sportive dhe se kjo festė do tė vazhdojė dhe ditėve nė vijim, pasi qė ėshtė njė festė e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt.

“Festa ėshtė e rėndėsishme, se ėshtė gjithėkombėtare. Ėshtė e vlefshme se ėshtė 100 vjetori i kombit shqiptar nė gjithė kombin. Sa i pėrket rėndėsisė, rėndėsia ėshtė historike, ėshtė shpallje e 100 vjetorit tė kombit shqiptar ”, tha ai.

Pėr dallim nga kėto qytetet si Rahoveci, Malisheva dhe Prishtina, tė cilat janė veshur tė gjitha kuq e zi, nė Prizren nuk ndihej kjo atmosferė.

Ky qytet nuk lente pėrshtypjen se tek ne po festohet, pasi qė nė Prizrenin e bukur, ende nuk ishin vendosur flamujt dhe festa pėr 100 vjetorin e shqiptarėve, ende nuk kishte filluar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 12:52   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Mbėrrijnė shpata dhe pėrkrenarja e Skėnderbeut





Tiranė, 19.11.2012 12:05
Pas vitesh qėndrimi nė Austri shpata dhe pėrkrenarja e heroit tonė kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu kanė mbėrritur nė Shqipėri.

Nė orėt e para tė mėngjesit mbėrritėn nė portin e Durrėsit armėt e Skėnderbeut, tė cilat do qėndrojnė nė vendin tonė gjatė festimeve me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė pėr tu rikthyer mė pas nė Austri.

Kėto mjete do ekspozohen nė muzeun kombėtar me rastin e festimeve tė 100 vjetorit tė pavarėsisė dhe do mund tė shihen nga gjithė shqiptarėt qė dėshirojnė.

Pajisjet e heroit kombėtar do vendosen nė pavijonin e Mesjetės nė muze nėn masa tė rrepta sigurie.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 13:18   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 16:52   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Mė 27 nėntor, shtatorja e Adem Jasharit nė Tiranė


“Vendosja e shtatores sė Adem Jasharit nė Tiranė u bėn nder tė gjithė shqiptarėve”, tha kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, gjatė njė takimi nė Tiranė me kryetarin e Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha .


Kryetari i Kuvendit tė Kosovės shprehu kėnaqėsinė, qė vizitonte Bashkinė e Tiranės, pasi siē theksoi, e kishte vizituar shumė herė Tiranėn, por asnjėherė mė parė nuk ka qenė nė Bashki. Ai ka vlerėsuar atmosferėn e mrekullueshme qė ka gjetur nė Tiranė, nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė.

“Nė kėtė 100 vjetor, shqiptarėt janė mė pranė se kurrė me njeri tjetrin” ,tha Krasniqi, duke iu referuar Rrugės sė Kombit dhe vazhdimit tė saj, nga Morini drejt Prishtinės.

“Erdhėm nė mė pak se tre orė nė Tiranė dhe kjo ėshtė njė mrekulli qė s’e kisha menduar kurrė mė parė, se mund tė realizohej. Kam 40 vjet i angazhuar nė politikė por njė gjė tė tillė, s’e kisha menduar se mund tė realizohej”, u shpreh Krasniqi, raporton BW.

Nga ana e tij, kreu i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha shprehu kėnaqėsinė qė priste nė Bashki, nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė, kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, me njė kontribut tė rėndėsishėm nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės.

“Nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė Bashkia e Tiranės ka vendosur qė pjesė e aktiviteteve tė rėndėsishme, tė jetė edhe vendosja nė Tiranė e shtatores sė simbolit tė qėndresės sė shqiptarėve pėr liri, komandantit legjendar Adem Jashari.
Flijimi i familjes Jashari ishte akt historik i pakrahasueshėm nė historinė tonė. Vendosja e shtatores sė Adem Jasharit ėshtė njė homazh qė i bėhet atij dhe tė gjithė luftėtarėve qė ranė pėr lirinė e Kosovės”- theksoi kryebashkiaku Basha.

Basha ka ftuar edhe kryetarin e Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi, tė jetė pjesė e kėsaj ceremonie.

Krasniqi ka vlerėsuar kėtė vendim tė kryetarit tė Bashkisė, Lulzim Basha, si njė vlerėsim pėr tė gjithė luftėtarėt qė ranė pėr lirinė e Kosovės. Rėnia e Adem Jasharit, sipas Krasniqi mobilizoi gjithė kombin, nė luftėn e Kosovės. Flijimi i tre brezave, siē ndodhi me familjen Jashari ėshtė njė akt i paprecedentė nė historinė botėrore, prandaj sipas kreut tė Kuvendit tė Kosovės, vendosja e shtatores se Adem Jasharit nė Tiranė u bėn nder tė gjithė shqiptarėve.

Basha e ka njohur Krasniqin edhe me idenė e tij pėr krijimin e Asamblesė sė pushteteve vendore shqiptare, nė Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi e mė gjerė. Kjo Asamble synon tė rrisė bashkėpunimin mes tė zgjedhurve vendorė, nė tė mirė tė qyteteve.

Ceremonia e shtatores sė Adem Jasharit do tė mbahet me nderet mė tė larta ushtarake, mė 27 nėntor dhe nė tė do tė marrin pjesė drejtues tė lartė nga qeveria e Kosovės dhe e Shqipėrisė, pjesėmarrės nė luftėn e UĒK-sė dhe familjarė tė tė rėnėve nė kėtė luftė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.