Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-12, 18:07   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

100 vjetori i Pavarėsise, njė peticion pėr Google!


Prej disa kohėsh ka nisur tė nėnshkruhet online, njė peticion nga tė gjithė shqiptarėt anembanė botės. Nėpėrmjet tij, kėrkohet t’i tėrhiqet vėmendje gjigantit “Google” qė me rastin e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė t’i dedikojė vendit tonė logon qėndrore tė tij.

Peticioni i iniciuar nga, Klajdi Hėna, deri nė kėto momente ėshtė nėnshkruar nga mijėra shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Meqedoni, Mali i zi dhe e gjithė diaspora shqiptare.

Ndėrkaq, agjencia Mccann Erickson nė Tiranė ka bėrė pėrpunimin e logos qė shikoni nė fotografi.
“Shqiponja nė foto ėshte bėrė me copa kostumesh popullore nga tė gjitha trevat e Shqiperisė nė mėnyrė qė tė simbolizojė tė gjithė Shqiptarėt dhe trevat tona.”- thotė Klajdi.

Sė shpejti pritet qė Google tė japė njė pėrgjigje zyrtare lidhur me kėrkesėn e shqiptarėve. Vendosja e logove nga Google pėr tė shėnjuar data, evenimente, apo personazhe me ndikim nė botė ėshtė njė eksperiencė e njohur e motorit tė kėrkimit.Google Doodle per 100 vjetorin e shtetit Shqiptar
Shqiponja nė foto ėshte bėrė me copa kostumesh popullore nga tė gjitha trevat
e Shqiperisė nė mėnyrė qė tė simbolizojė tė gjithė Shqiptarėt dhe trevat.
Foto e krijuar nga McCann Erickson nė pėrgjigje
tė peticionit tek changes.org pėr doodle shqiptar.

Google do tė festojė 100 vjetorin e shtetit Shqiptar me njė "doodle" dhe ky ėshtė lajmi konfirmues! Doodle-s jane logo-supriza nga Google qe nxirren ne caste te caktuara ne perkujtim ose ne festim te ngjarjeve apo njerezish te dalluar ne histori. Shembuj te Doodles jane imazhet ne ditet e lojrave olimpike, doodle per nder te Chaplinit, Pac-man etj.

Prej kohesh disa levijze shqiptaresh ne Twitter dhe ne rrjete te tjera sociale kane tentuar te terheqin vemendjen e punonjesve te Google per nje Doodle per festimin e 100 vjetorit te shtetit Shqiptar.
Fushatat ne mbeshtetje te Doodle-it qe do festonte me Shqiptaret kane arritur deri ne peticione online. Peticioni i nisur nga webmasteri i tech.al pershembull ka arritur te mbledhe 40 000 mbeshtetes sipas changes.org, nje numer me te vertete rekord per nje aktivitet te tille online me nje komunitet kaq te vogel.

Dhe perpjekjet nuk ishin te kota. Informacione te brendshme nga stafi i Google njoftojne qe shqiptaret kudo qe jane do festojne me nje Doodle kete 100 vjetor. Diskutimet e fundit po behen per imazhin qe do perdoret, por per fat te keq nuk mund te bejme publike ndonje alternative ne kete cast.
Sic kuptohet behet fjale per disa alternativa qe do votohen nga stafi i Google (mes te cileve ka dhe shqiptare sigurisht) dhe ekipi yne po perpiqet qe te mbledhe alternativat qe nuk do ia dalin per te qene Doodle e do t'i publikoje ne nje artikull pas dates 28 Nentor.

Dhe nuk mbaron me kaq! Ekipi i Google po punon dhe per versionin shqip te motorrit te kerkimit te tij. Domaini google.al qe ka disa kohe aktiv, pas dates 28 Nentor do te permiresoje dhe kerkimin ne faqet shqiptare dhe ne shqip. Sic mesojme procesi per krijimin e ketij indeksi ne shqip ka kohe qe eshte ne proces, le te shohim sa rezultativ do jete.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 20-11-12 nė 18:08
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-11-12, 04:50   #32
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

"SE PARIT PO JU SHOQEROI ME KENGTAREN ME TE NJOHUR PER MUA ..HANA/NIKPRELAJ..
NJIHERIT UROI GJITHE SHQIPTARVE ANE KEND BOTES PER KTE DITE TE MADHE FESTIMIN E 100 VJETORIT TE PAVARESIS TE NAN SHQIPERIS...URIME KOMBI IM I PERFLAKT PER BASHKIM KOMBETAR...U REALIZOFT ENDRRA E GJITHE SHQIPTARVE NE KTE DITE TE MADHE FESTIMI...JA SOT JA KURR PER BASHKIMIN E
TROJEVE SHQIPTARE....PERPARA SHQIPETARI!!!Me pas, dhe me 1 POEZI per 100 Vjetorin e Pavaresis te NAN Shqiperis/Dhe te mbar TROJEVE SHQIPTARE!!!


*JA SOT JA KURR

*

DREJT RRUGES SE BASHKUAR
PER NI FLAMUR PER NI QENDRIM
KUSH ESHTE AI QE NUK E DON KETE DITE
QOFT PERJET I HARRUAR
*
AI/O QE ESHTE SHQIPETAR/E
E THOTE ME ZEMER E JO VEQ FJAL
BASHK ME GJUHEN E NENES LOKE
MALLKON EVROPEN QE NA NDAU
*
AJO QE NA DHA RRUGET E BOTES
AJO QE NDAU VELLAN PREJ MOTRES
AJO QE ZEMRAT NA I ROBROI
AJO QE LIRIN NA CUNGOI
*
TASH E 100 VJET
RRUGVE TE BOTES DUKE BREDH
TASH E 100 VJET
PA GJYMTYR "SHQIPERIA" MBET
*
DHE SOT NUK NDJEJ KENAQESI
PER TROJET QE JASHT KAN MBET
QE ASKUSH MOS TE GUXOI
MENDIMET E HUJA ME TI MBESHTET
*
TI SHQIPERI KERKO FJALEN
THUAJE ATE ME ZE TE LARTE
TE NDEGJOI DHE BOTA MBAR
SE NE SHTEPIN TENDE
DO JE VET ZOT
*
100 VJETORI DO TRIUMFOI
PER BASHKIM KOMBETAR
THUAJE KENGES SHQIPERI
BASHKO TROJET BEHU NI


Nga:AUTORE/Hajla Rugovase*

Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 21-11-12 nė 07:51 Arsyeja: bold
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-12, 05:33   #33
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Lutem Stafit Drejtues te nen Forumit/Dardania.de per POEZIN e AUTORES*Hajla Rugovase*(NR #32)qe te behet e mundshme me gjitha kushtet TEKNIKE per mos KOPJIMIN nga KERKUSH/ABSOLUT !Per faktin qe Poezia eshte e Percaktuar per ne Festim e 100 Vjetorit/ne PERENDIM te DIASPORES!

Jufalemnderit/Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 21-11-12 nė 07:51 Arsyeja: bold
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-12, 10:53   #34
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-12, 17:04   #35
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-12, 15:52   #36
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 26-11-12 nė 15:53
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-12, 18:18   #37
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Rrofsh sa malet Shqipėri etnike!
__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-12, 19:54   #38
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-12, 22:56   #39
romansa
 
Avatari i romansa
 
Anėtarėsuar: 24-07-08
Vendndodhja: larg vendlindjes
Postime: 16,103
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-12, 00:52   #40
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: 100 vjetori i Pavarėsisė

GĖZUAR 100 VJETORI I PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ!

__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-12, 16:51   #41
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

..... ju uroi perzemersisht njeqind vjetorin e pavarsise se shqiprise, uroi qe ne ju dhe ata pervjetoret tjera ti festoim ne nje shtet te vetem, ne shqiperine etnike.

https://www.youtube.com/watch?v=ktCu...ure=watch-vrec
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-12, 16:59   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Tė gjithė Shqiptarėve urime dita e flamurit dhe 100 vjetori i pavarsisė sė Shqipėrisė. Uroj qė sa mė shpejtė tė gjithė Shqiptarėt tė festojnė ditėn e flamurit nė njė shtet, Shqipėrinė etnike.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 27-11-12 nė 17:09
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-12, 22:24   #43
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Urime te gjithe shqiptareve dita e madhe e flamurit..........100 vjetori i pamvarsise.....
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-12, 22:41   #44
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: 100 vjetori i Pavarėsisė

Urimet me te perzemerta per 100 vjetorin e pamvaresise .p.s.

e huazuar nga Eminja
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga turisti : 27-11-12 nė 22:42
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-12, 01:04   #45
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 100 vjetori i Pavarėsisė

Pėrgėzime per 100 vjetorin e lirisė, ngushllime per 100 vjetorin e robėrisė !


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.