Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-03-12, 16:47   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Gjuhen Shqipe e flasin mbi 15 milion njerėz nė botė, Evropa e diskriminon atė

Si duket "evropjanėt e vjetėr" e kan paksa tė vėshtirė ta pranojn si gjuhė zyrtare Shqipen, Gjuhė, e qė ėshtė njė ndėr gjuhėt mė tė vjetra tė kontinentit .
Kjo nga "pėrdhuna", apo pse neve vetė nuk e patėm mundėsin ta favorizojm sa duhet, duke mos qenė deri mė sot tė pranishėm nga asnjė prej institucjoneve evropjane.
Nga ky shkak jam i mendimit qė ne pėrveqse duhet tė punojm mė tepėr pėr njohjen, apo tė ja fillojm tė vetnjihemi (siq do tė thonte kėtu njė antar i nderuar i forumit).
Njė falenderim prap kėtu i shkon miqėve tanė Amerikan qė na e kthyen Identitetin, e sė bashku me tė edhe Dinjitetin Kombėtar.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-04-12, 17:04   #2
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuhen Shqipe e flasin mbi 15 milion njerėz nė botė, Evropa e diskriminon a

Duhet te jemi te knaqur qe nje pjes e madhe e banorve ne trojet etnike e flasin gjuhen tone, gjithnje duke ditur rrethanat historike si komb i vogel ne mese te perandorive te medha,
Popujt e vjeter jan asimiluar qe moti po fal fanatizmit qe kemi ne me munde te madhe ruajtem ate pake gjuh e tradite shqiptare. Ta dijm se ne mesin e kombit tone perveq shqiptareve edhe shum etnitete e kan perqafuar gjuhen tone dhe ata tani jan edhe me shqiptare se shqiptari.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-13, 08:51   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuhen Shqipe e flasin mbi 15 milion njerėz nė botė, Evropa e diskriminon a

E nderuara Mike fakti faktori kryesor se ne elementet perberse dhe sjellje tona ka mjaft te meta
qe demtojne vetveteen si komb qe ngece ne qellime

dhe ne arritje -si per shembull neglizhenca -dhe pa aftesia per tu organizuar -dhe mentaliteti neverits i ktyre sjelljeve qe jan faktor shum me rendesi i deshtimeve -

e negativitete
-jan shkaqet pse ne kemi mbetur mbrapa popujve tjerė -

jo vetem te ballkanit por edhe te europes -


megjithat po e shprehu hapur se fatkeqsitŲ kryesore burojnė prej perandorive te mdha poashtu e ishin fatale -
500 vjet turku beri kerdi te mdha me dhune dhe pengesa ku asnje shkronje nuk e la te zhvillohet ne mendjen e driten e shqiptarve -
shkolla shkollimi faktori ma me rendesi qe shqiptartve ju duhej aftesimi i secilit me detyrim per diqka -kjo nuk u be e mundur
shum popuj tjere per rreth nga egoizmi i tyred shikonin jo me shum ndjenja tragjedine tone nen turkun duke vuajte por e shikonin me nje lloj indiference por edhe me nji shikim tjeter
at te dashakqesise ndaj shqiptarve-
autori xhelal ferizi letra shkembime letrash mendimesh ne forume te internetit me miq -Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 13-01-13 nė 08:51
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.