Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-04-12, 16:29   #31
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka te drejt qe burri ta rrah lehte gruan?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
....nuk e solla edhe ni matrial me nja 60 keshilla se si duhet me u sill gruaja muslimane ne shpi te burrit. Nder to nje ishte : " mos me e rrit zerin neper shtepi, edhe ka te sillet me ndejt si ne buzeqeshje"

Hajde barazi hajde.

...


Po pra !

Ajo e qete dhe e buzeqeshur , ai i kenaqur dhe mezi pret te kethehet ne shtepi te prahet nga veshtiresit e dites ne pune , rruge etj ...


Mbaresia nuk ka fund , pra edhe mbrapshtesia nuk po kish fund ...


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-04-12, 16:30   #32
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

...

Ej ,

ngutuni , ngase vetem deri ne 18:00 h jame ketu !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-12, 16:32   #33
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Ej ,

ngutuni , ngase vetem deri ne 18:00 h jame ketu !


.


A ne Grand-Place po del a hahahhaha
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-12, 16:36   #34
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
A ne Grand-Place po del a hahahhaha
...

Jo valla Oqean , po shkoi ne spital te rri edhe naj dite me nje babe temin qe eshte ne shtrat te vdekjes !


Ti qysh je ?


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-12, 16:39   #35
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Jo valla Oqean , po shkoi ne spital te rri edhe naj dite me nje babe temin qe eshte ne shtrat te vdekjes !


Ti qysh je ?


.

Mbeta i shtangur !!! Shpresojme per me mire !

Mire flm - ja nje pasdite te qete po kaloj ....
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-12, 16:42   #36
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Mbeta i shtangur !!! Shpresojme per me mire !

Mire flm - ja nje pasdite te qete po kaloj ....
...

Jo ,jo ... mos ! Pjese e jetes edhe kjo i nderuar !

.... te qeta gjithemon te qofshin !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-12, 23:24   #37
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Nga vet titulli, shihet se nuk eshte qellimi vetem te flitet kot, mirepo te diskutohet mbi te drejten e femres ne Islam. Sipas librit te shenjet per Muslimanet "kuran".

Une i kam hasur disa vargje ne kuran qe mendoj se dikush ka per te sjellur shpjegime objektive dhe jo copy paste te ndryshme, si me posht:


(sure 2:224-230 dhe 33:49). Femrat duhet tė jenė plotėsisht tė bindshme, dhe mund tė rrihen (ose tė ndėshkohen me kamzhik) nėse ato rebelohen.

apo;

Meshkujt kanė tė drejtėn e trashėgimisė sė dy grave (sure 4:11,176)


Sa miliona femra ka masakruar Kisha katolike gjat inkuizicionit ne emer te bibles ?

Thuhet se mbi 100 milion, pa asnje gjykim, te torturuara e djegura mbi prushin publik dhe kjo ka zgjat hic me pak se 605 vite !!!!!.


Kurse ne Islam ? Asnjė edhe e vetme grua ! Sepse gruaja per besimtarin eshte e shenjt, pasi nen kembet e saja, pra nen figurėn qe ajo simbolizon per ne, gjindet vet Parajsa !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 09-04-12 nė 23:26
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-12, 06:05   #38
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Sa miliona femra ka masakruar Kisha katolike gjat inkuizicionit ne emer te bibles ?

Thuhet se mbi 100 milion, pa asnje gjykim, te torturuara e djegura mbi prushin publik dhe kjo ka zgjat hic me pak se 605 vite !!!!!.


Kurse ne Islam ? Asnjė edhe e vetme grua ! Sepse gruaja per besimtarin eshte e shenjt, pasi nen kembet e saja, pra nen figurėn qe ajo simbolizon per ne, gjindet vet Parajsa !

Nė rregull. Po pajtohemi se tė gjithė njerėzit, ishin si shtazėt dikur.

Ndryshimi ėshtė se tė tjerėt ecėn pėrpara!

Nė Islam? E mbyt me gurė gruan, duke filluar nga fėmijėt, burri pastaj tėrė katundi, vetėm pse 3-4 dėshmitarė tė rrejshėm, kanė pohuar se ajo e ka tradhtuar burrin.
E kam parė filmin, bazuar nė ngjarje tė vėrtetė!

Nė Islam, gruaja shumė herė do tė dėshironte tė mos kishte lindur fare!
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-12, 06:31   #39
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Bajlozi me teme tjeter e ka than ni mesele:

Qysh i tha dhia atij ēobanit qe i lutej mos t'i tregonte zotnise qe ia ka thy bririn me guri:

O ti ēoban, une nuk i tregoj zotnise e nuk flas, po flet e tregon vet briri i thyer.Bota e vogel asht, senet po shihen, me ndi keqardhje e mjerim kur ti pash femrat e Islamistave.... Shkelqimi i syve i vdekt, te fusin frigen me shikim...shikim qe tregon paknaqesin dhe mallkimin ndaj vetes qe kan lind asi si tha i urituri ......
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-12, 07:16   #40
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Nė rregull. Po pajtohemi se tė gjithė njerėzit, ishin si shtazėt dikur.

Ndryshimi ėshtė se tė tjerėt ecėn pėrpara!

Nė Islam? E mbyt me gurė gruan, duke filluar nga fėmijėt, burri pastaj tėrė katundi, vetėm pse 3-4 dėshmitarė tė rrejshėm, kanė pohuar se ajo e ka tradhtuar burrin.
E kam parė filmin, bazuar nė ngjarje tė vėrtetė!

Nė Islam, gruaja shumė herė do tė dėshironte tė mos kishte lindur fare!
Te tjeret kan zevendesuar gurzit me inekcione e pluma. Ky eshte dallimi, dhe kujdes ne paragjykim ! Ne Islam, denimi kapital qe eshte gurorzimi nuk aplikohet vetem per femrat, por edhe per burrat e jo edhe per femijet ! Dhe ky denim nuk vie pa nje gjykim.

Ne Islam, denohen te gjithe kriminelėt. Dhe po eshte e vertet, kriminelet do kishin pas deshir te mos lindshin fare si ndoshta ne nje shtet musliman.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-12, 10:19   #41
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

...

Me e mire eshte vdekja fizike , se sa vdekja morale !

Morali i mbytur ... mosvleresimi prej njeriu , nene , bije , motreje , gruaje ... paj, qelu toke te hyj !

Ajo figuron , fakt , por ... pa vlere !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-12, 14:10   #42
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Femra ne Islam!

Alima -Makresh ,, Pse qani kokė tė ja spjegoni rregullat e Islamit kėtu nė vendin e paduhur , besomni se nuk vlen tė humbni kohė t'ja skjaroni literaturėn Islame tė cilėt nuk e marrin seriozisht temėn , ngase shumė e shumė shtirė ėshtė me bind njė njeri i cili e bardhės thotė e zezė , shumica ashtu kanė lind e ashtu dotė vdesin , lėshojani rrugėn tė mendojnė ashtu siē kanė mendu deri tani.
__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 10-04-12 nė 14:12
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-12, 20:40   #43
Kaltrina
 
Anėtarėsuar: 12-01-04
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 733
Kaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Femra ne Islam!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
. Atė e mallkojnė melaiket

Imam Buhariu dhe Muslimi transmetojnė pėrmes Ebu Hurejres, radiallahu anhu, se i Dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė:

"Atėherė kur bashkėshorti e thėrret bashkėshorten e tij nė shtrat e ajo refuzon t'i pėrgjigjet, melaiket e mallkojnė atė deri nė tė gdhirė (derisa tė agojė drita)."

Imam Neveviu, rahimehullah, duke e komentuar kėtė hadith ka thėnė:

"Hadithi e ndalon rreptėsisht gruan qė tė mos i pėrgjigjet bashkėshortit tė saj nė shtrat, natyrisht, nėse nuk ekzistojnė pengesa tė arsyeshme ligjore islame (sheriatike). Madje edhe cikli mujor (tek femrat) nuk ėshtė arsye e vlefshme pėr mospėrgjigje, sepse bashkėshorti mban tė drejtėn qė tė zbavitet me trupin e saj mbi kėrthizė."

Engjėjt (melaiket) e mallkojnė atė grua deri kur ajo tė qėndrojė nė atė mėkat dhe deri kur bashkėshorti i saj ka nevojė pėr tė, pėrveēse nėse pendohet ose i pėrgjigjet atij.

Cka eshte teper eshte teper, kjo me siper.

me fal a mos po do ti me u bo ma i dashtun se Allahu a? Kush je ti me tregu qka eshte pak e qka eshte teper?!
__________________
Nuk eshte e bukur, ajo qe eshte e bukur, por ajo qe ju pelqen !!!
Kaltrina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-12, 20:44   #44
Kaltrina
 
Anėtarėsuar: 12-01-04
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 733
Kaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Ketu ka te keqe, shiko:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Gratė e tyre rriten duke dėgjuar qė nga fėmijėria, se kėto vlejnė mė pak se meshkujt. Dtth pėrgjystė mė pak.

Prandaj kemi Alimėn dhe tė tjerat si ajo.

Me fal grate e kujt se se kuptova?
__________________
Nuk eshte e bukur, ajo qe eshte e bukur, por ajo qe ju pelqen !!!
Kaltrina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-12, 12:47   #45
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Ketu ka te keqe, shiko:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Volumi 3, Libri 48, Numėr 826:


...per cilin libėr e ke fjaleėn? se kjo adressė nuk shėrben asgjė.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Profeti tha, “A nuk ėshtė dėshmia e njė gruaje e barabartė me gjysmvėn e dėshmisė sė njė burri?” Gruaja tha, “Po.” Ai tha, “Kjo ėshtė pėr shkak tė ultėsisė sė mendjes sė gruas.”


...ti ndoshta ke gjetė diqka nė intrent dhe me kėtė mundohesh diqka te bėsh edhe pse kjo qėshtje moti u kuptua ndoshta edhe nga njerzit e thjeshtė.

Allahu i patėmeta thotė:
"Merrni dy dėshmitarė prej mesit tuaj. Nėse s'i gjeni dy burra, atėherė njė burrė dhe dy gra, nga ata qė i quani tė pėrshtatshėm, nė mėnyrė qė, nėse ndonjėra prej tyre gabon, t'ia pėrkujtojė tjetra" (El-Bekare 282)

Kjo s'do tė thotė se mangėsia e tyre nė arsyetim dhe nė fe shtrihet nė ēdo aspekt tė jetės por mangėsia e tyre nė arsye ėshtė pėr shkak tė kujtesės sė dobėt tė tyre nė rastin e dėshmimit dhe kjo ndodh pėr shkak se ne rastin e deshmimit paraklohen ne emocionet e tyre. Askush nuk e mohon kėtė perveē atyre qė janė arrogant.
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.