Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-09-12, 21:33   #31
Sulltan-Alim
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Kronikat e Tursun Beut

Sidoqofte, une mendimin tim e dhash ne lidhje me temen. Besoj se ishte nje kontribut i vogel me ca nderhyrje kirurgjike.

Mbase, ty te deshiroj shendet dhe suksese ne vijim duke te sugjeruar qe t`a respektosh Sulltaneshen ne mase te duhur.

Sulltani-Alim!
  Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-09-12, 21:37   #32
Sulltan-Alim
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Titulli: Re: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
As ti nuk mundesh.

Pse pra po shqetesohesh ti???

Ti vet po thua qe kam sjellur fakte qe nuk qojne asnje peshe ne raport me zhvillimet politike te ketyre diteve.
Pse pra po ndihesh i provokuar.

Nėse ke kaqik pėr polemike pra, gjithnje sipas asja qe ke shkruar ti vet:

Ato pallavrat e atij ministrit idiot te turqise pėr 28 kryemistra shqiptare te sulltanit, ciles kohė i takojne?
Pėr cilen kohė kane ndikim?
Pėr cilin qellim jane thene?
Pėr cfare qellimi jeni gezuar ju gjakprishurit e trojeve shqiptare pse paska thene ashtu ai turko-gabeli?

500 vjet nenshtrim, okupim, masakra, plaqkitje, te dokumentuara. 500 vjet. 50 dekada roberim e vrasje. Nėse veē po u dashka te flitet pėr ate kohė:

A ma mirė me kerku falje e me u ndi i turperuar para shqiptareve; apo me provoku duke permendur pėr 50 dekada, 28 shpirtshitur???

Cila ėshtė ma mirė? sulltan-alim.
:D :D :D,

Hajt me nate te mire, ishin ato pak komente qe solla vetem nderhyrje kirurgjike. Tjerat nuk qojne peshe.

:D.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-12, 21:46   #33
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sulltan-Alim Shiko postimin
:D :D :D,

Hajt me nate te mire, ishin ato pak komente qe solla vetem nderhyrje kirurgjike. Tjerat nuk qojne peshe.

:D.
As pėr mua nuk qojne kurrfare peshe, sepse sulltanat e sulltaneshat kane cofe moti. Kane cofe edhe n'midis stambollit edhe n'midis bagdadit. (Jo po veē ta dini :D :D).

Temen e kam sjelle nergut, absolutisht nergut pėr nja dy tre turko-gabelica qe ksjade thrrasin "ku je baba sulltan".

Rri si musliman, ndash me ndejtė si njeri, e mos perzij me turko-arabo-gabel. Mos perzij kombe e gjak.

Perndryshe, prano e ballafaqohu me te verteten qe ti sot je musliman veē fale masakrave perdhunimeve e plaqkitjeve e "maleve me kufoma shqiptare".

Thjesht: SHUJ!!! Trus.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-12, 22:10   #34
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Re: Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Hajra,

Le t'i permbahemi arsyes se shendoshe, veq pak bile:

Ti po thua: ardhja e islamit permes perdhunimeve maskarave e plaqkitjeve turke ne trojet shqiptare, nuk ishte rastesi, Allahu ka dashte!!!

OK, po pajtohem me ty.

Plotesisht.

A ka dashte allahu qe te vijne shkijet me maskra ne trojet shqiptare???

A ka dashte allahu qe rusia e greqia e izraeli te maskaroje muslmanė???

A ka dashte allahu qe perandoria romake ta shperndaje krishterizmin ne krejt boten, apo kjo ka qene rastesi???

Nėse ti mendon se "allahu nuk ka dashte" qe te ndodhin keto krime e masakra, por "paskan ndodhe pa dashte allahu"... Desha te te pyes ty:

Ēka ka ndodhe ne kete bote PA deshiren e Allahut???
Edhe, qysh paska mujtė me ndodhė?

Faleminderit paraprakisht

Eiiii...keto jane pytje tipike te ateisteve, me ju thane qe ka zote te thone ku eshte bjere ta shof.

Bajloze, ti a kujton qe ne nuk do te pergjigjemi para krijuesit? Ata njerez qe nuk e besoin diten e gjykimit ata i bejne te gjitha keto qe i ceke me lart. Allahu ka dasht dhe ka dergu shkak apo sebep qe me u perhap me te madhe Islami nder shqiptar, kete ti nuk e kupton sepse nuk njef krijues e Allah, mendon qe kjo bote eshte kalle digje ban qka te mundesh. Nuk eshte perhap feja islame me dhune se po te ishte ashtu bullgart do te ishin muslimanet ma te devotshem ne ballkan. Ne luftera ndodhin masakra dhe jo ne dasma, prej te gjitha te kqijave e kemi nje te mire qe per mendimin tim ka nje vlere te pa qmuar, e gjetem dhe e kuptuam fene e vertet, kaq.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 05-09-12 nė 22:19
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-12, 23:35   #35
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Shih sa palidhje interpretohet tema
une ketu sa vrejta Bajlozi i zi hap temen per sulltanatet , nė anėn tjetėr kufizohen lavdratat nga ana e moderatoreve edhe pse eshte njė forum diskutimesh ne realitet ēdo antare ka drejtė te shpreh mendimin e vet qofte gabim apo drejtė,
Une nėse mendoj me hap nje temė i cili ka te beje me periudhen e Romakeve apo Bizanteve , a thua ata na sollen driten ne vendet e sunduara ,
Jo nuk ma merr mendja qe kaq kritika do kemi nga moderatoret , sepse qeshtja absolutisht reflekton fetė e tjera na kishin drejtu drejt standardeve perendimore , ndersa ky fejė e dhuruar nga sulltanatet qenka erėsirė ( simbas logjikės se urrejtarve antiislame).
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:05   #36
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

...

Pasi shkruan edhe sot shqip,vazhdo ne bindjen tende ndaj genjeshtrave neper histori, se te kisha tregu une ty ē'far gjuhe kishe perdore ketu,po te mos ishte Othomania!


Murgesh,
shume kisha pase deshire qe te ja terhjekesh verejtjen Bajlozit dhe edhe ti kercenohesh kur ai fyen besimin tone dhe Libren tone ne kete tem ,se te perdoresh kercnime ndaj nje mbrojtesi te tyre ,pra besimit dhe Libres tone!


Behuni fer per hire te drejtesise nese jo per hire te Zotit !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:09   #37
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Pasi shkruan edhe sot shqip,vazhdo ne bindjen tende ndaj genjeshtrave neper histori, se te kisha tregu une ty ē'far gjuhe kishe perdore ketu,po te mos ishte Othomania!


Murgesh,
shume kisha pase deshire qe te ja terhjekesh verejtjen Bajlozit dhe edhe ti kercenohesh kur ai fyen besimin tone dhe Libren tone ne kete tem ,se te perdoresh kercnime ndaj nje mbrojtesi te tyre ,pra besimit dhe Libres tone!


Behuni fer per hire te drejtesise nese jo per hire te Zotit !

.
Fort ia kom merzi me u bo avokat qishtu. Po kajhere pe lip puna.

Bajlozi e hapi nje teme, me e diskutu nje ceshtje.

Ai me mbiemen si emni jyt, vjen edhe i kapet Bajlozit.

Tema ne fjale, po e pengon Agen, athere duhet me u marr me autorin.

Shume e thjeshte koka, a po?
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:21   #38
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Ti, deri ne kete ēast, ne kete teme nuk e ke shkruar asnje rresht ne lidhje me permbajtjen, ato qe jane te shkruara nga madheruesi i sulltan mehmet fatihut, dhe nga lavderuesi i madh i Kuranit, tursun beu.

Ky, qe i ka pershkru keto masakra perdhunime e plaqkitje ne emer te Kuranit, ėshtė lavderues dhe madherues i sulltanit dhe Kuranit.

Pse do te genjente??? pyeta une me heret.

Si do te guxonte te genjente njė oborrtar i njė gjakpiresi si ky sulltan??? pyeti Neferta.

Jo vetem turqit e mamushes, por edhe shkijet e graqanices i ke deshmi te "paqes dhe tolerances" qe kane sjellur ne keto troje "sulltanet edhe arkanat e madheruar".
p.s.

Ėshtė deshmi e gjallė e "paqes dhe tolerances" te cilen islami e ka shprenda neper bote, permes perdhunimeve, masakrave, shpates, plaqkitjeve dhe "maleve me kufoma shqiptaresh".

A e ke ndonje fakt qe e tregon te kunderten?

...

Nder te tjera shkresa deri tani jo vetem ne kete teme ,por edhe ne tjera ... hapesi i temes dhe vet tema mjaftojne !


Une solla shkrtesen dhe kame edhe shume tjera te cilat rrezojne kete spekulim me historin tone dhe ate Othomane !!!

Ta zeme tokat arabe ishin islame por edhe ato ishin 600 vite nen sundimin othoman.. nuk kishte te beje me fene por me teritore !

Qifti i tij per te saten here vie dhe fyen e ofendon fene dhe Librin tone ... ofendon bindjet tona te lira ne kete shekull ku nuk ka me perandori dhe as dhune ne kete drejtim !!!


Tregon si eshte shperndar Islami me dhune e shpate , me male kuformash , gjersa plot bota eshte me deshitare dhe pasues te denje te Islamit pa asnje shpate mbi koke dhe as me te voglen dhune ,te cilet praktikojne dhe kultivojne Islamin ēdo dite.


Pastaj vie Murgesha dhe hesht ne fymjet e tij drejtuar nesh, dhe pak me vone edhe ti ... ama ty po te arsyetoj ,:D


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:23   #39
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Fort ia kom merzi me u bo avokat qishtu. Po kajhere pe lip puna.

Bajlozi e hapi nje teme, me e diskutu nje ceshtje.

Ai me mbiemen si emni jyt, vjen edhe i kapet Bajlozit.

Tema ne fjale, po e pengon Agen, athere duhet me u marr me autorin.

Shume e thjeshte koka, a po?
Edhe U qeshtu si Nįna e kam merzi .... kjo nuk ke teme as ceshtje qe diskutohet, se ski cka diskuton, lexohet mesohet per kete kronike te tullusum beut... kushe se ka dite(si une). E qe del efendues libri i halimes e i halimit fajet si ka Bajlozi, qe feja e tyne del e dhunshme prap fajet si ka Bajlozi!? fajet i kan ata qe ne ate kohe kan ba aso masakrash,edhe tullusum beu qe i ka shkru kaq
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:26   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Shih sa palidhje interpretohet tema
une ketu sa vrejta Bajlozi i zi hap temen per sulltanatet , nė anėn tjetėr kufizohen lavdratat nga ana e moderatoreve edhe pse eshte njė forum diskutimesh ne realitet ēdo antare ka drejtė te shpreh mendimin e vet qofte gabim apo drejtė,
Une nėse mendoj me hap nje temė i cili ka te beje me periudhen e Romakeve apo Bizanteve , a thua ata na sollen driten ne vendet e sunduara ,
Jo nuk ma merr mendja qe kaq kritika do kemi nga moderatoret , sepse qeshtja absolutisht reflekton fetė e tjera na kishin drejtu drejt standardeve perendimore , ndersa ky fejė e dhuruar nga sulltanatet qenka erėsirė ( simbas logjikės se urrejtarve antiislame).

Shume here anetaret ja fillojne daljen nga tema dhe nganjehere edhe ne stafi e bejme nje gje te tille sipas logjikes: "me ngrehe per gjuhe"
Se paske verejt mire premium! Ketu paska marre pjese vetem nje anetare e stafit e jo moderatoret sic thua ti.
1 = njejst
2 e me shume= shumes
Lexo shkresen e saj, te merresh me temen e jo me postuesin, ky eshte mesazhi i moderatores (administratores).

Tani te them une lidhje me fene e "dhuruar" nga sunduesi 540 vjeqar, heeeeeeeeeej 540 vjet sundim e ta lavderoj dikush! Jo qe nuk eshte dhuruar por eshte imponuar dhe jo qe eshte e zeze por eshte e zeza e te zezes!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 06-09-12 nė 11:32
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:29   #41
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Edhe U qeshtu si Nįna e kam merzi .... kjo nuk ke teme as ceshtje qe diskutohet, se ski cka diskuton, lexohet mesohet per kete kronike te tullusum beut... kushe se ka dite(si une). E qe del efendues libri i halimes e i halimit fajet si ka Bajlozi, qe feja e tyne del e dhunshme prap fajet si ka Bajlozi!? fajet i kan ata qe ne ate kohe kan ba aso masakrash,edhe tullusum beu qe i ka shkru kaq
...

Kronika eshte pershtatur manipuluar ,thjeshte!

Me te edhe *** dhe tani edhe ti , pos tjereve/tjerave!


Shkruani shqip ,shkruani kundrejt atyre qe ua mundesuan !


.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 06-09-12 nė 11:31
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:37   #42
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Evlad, ke te drejte.

Alime, turki po thote qi turqit n ate kohe, kan bo male me kufoma shqiptare.

Turki, nuk ka rrejt. T`ish kan shqiptar, kisha thane qe, ky eshte kunder myslimaneve.

- Pse duhet me e mbrojt ju? Pse duhet me u munu me cdo kusht me shtremberu historine, per me e bo turkin t`mire n syte e tone?

- Pse ti ndihesh ma vlla me turkin mysliman, se me mu ose Bajlozin, ose Sherrin shqiptare mysliman?

Kur krejt dynjeja e dijne qe turku na ka vra e na ka masakru e na ka ndrru fene me dhune, e na ka perzane pej trojeve tona per 500 vjet me radhe.

Une nuk po iu kuptoj juve, qe po kqyrni me na bo budadhe, 2000000 shqiptare!!

Pirgjigjmu n qito pitje, edhe tani bojna dhaf hala. ;)
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:52   #43
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Evlad, ke te drejte.

Alime, turki po thote qi turqit n ate kohe, kan bo male me kufoma shqiptare.

Turki, nuk ka rrejt. T`ish kan shqiptar, kisha thane qe, ky eshte kunder myslimaneve.

- Pse duhet me e mbrojt ju? Pse duhet me u munu me cdo kusht me shtremberu historine, per me e bo turkin t`mire n syte e tone?

- Pse ti ndihesh ma vlla me turkin mysliman, se me mu ose Bajlozin, ose Sherrin shqiptare mysliman?

Kur krejt dynjeja e dijne qe turku na ka vra e na ka masakru e na ka ndrru fene me dhune, e na ka perzane pej trojeve tona per 500 vjet me radhe.

Une nuk po iu kuptoj juve, qe po kqyrni me na bo budadhe, 2000000 shqiptare!!

Pirgjigjmu n qito pitje, edhe tani bojna dhaf hala. ;)

...

Ja kom merzi me fol te njejtat gjera dy here... kur anashkalohen se pari here.

Ne te gjitha pyetjet une vetem se kame dhene pergjegjen , ti nese nuk i lexon ajo eshte diēka tjeter !


Pastaj kritiken rreth botimit , thuaja asnje nga ju nuk e ka lexuar fund e kry !


Thjesht ,propagandat perendimore qysh ne bangat shkollore me histori te rrejshme kane imponu nje bindje dhe qendrim te till nga ju !


Bajlozi dhe lloji i tij qe fyejn Libren Islame, fyejn te Derguarin , fyenj muslimanet... nuk i perkasin Isalmit... nuk e di ku po e merr te drejten me i quajt musliman ?!!

Ai titull eshte i larte dhe jo ēdo kush ka nderin te barte, pra Islami!


Lovelie!


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:56   #44
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

...

Kritik botimit, botuesit,kronikave!


...TURSUN BEU NĖ PAZARIN E INTERESAVE (II)


Mė shumė se tek dhuna Misha e shtyn vėmendjen e lexuesit drejt elementit fetar, qė sipas tij pėrbėn objektivin perfundimtar tė personazhit kryesor tė Tursun Beut apo osmanėve nė pėrgjithėsi. Ai kritikon historiografinė shqiptare pėr anashkalim dhe, madje, censurė ndaj tipologjisė fetare tė luftės osmane. Me gjithė kornizat ideologjike, qė kanė stimuluar interpretimet nacional-romantike, historiografia akademike ėshtė nė radhė tė parė produkt historianėsh nė kontakt me Kronikėn e Tursun Beut qė nė vitet e para tė regjimit, dhe jo vetėm kaq, por ato historian njihnin edhe ngjyresat fetare tė kronikave dhe konflikteve mesjetare tė ambientit pėrreth.
Sado qė Misha mundohet tė ushqejė dallimin mes luftės osmane dhe asaj perėndimore, pėr historianin e sotėm ėshtė e qartė se ky pėrbėn njė akrobaci emocionale tė ekzaltuar nga orientalizmi i shek. XIX dhe nga interpretimi i modernizuar huntingtonian. Gjykimi i luftės osmane si fetare rrjedh nga njė thjeshtim i ekspansionizmit osman dhe nga njė pikėpamje amatoriale eurocentrike qė etiketon luftėrat mesjetare si derivat fetar, madje Misha i kėrkon lexuesit t’i imagjinojė luftėrat e organizuara nga Mehmeti II si njė kataklizėm i panjohur: jo vetėm fetare, por edhe aliene pėr kontinentin.
Duhet pranuar se lufta fetare gjarpėron nė realitetin evropian nga krishtėrizimi i Perandorisė Romake deri, tė paktėn, nė Paqen e Westaflisė (1648): nė Perėndim dhe jo nė Lindje ‹‹janė konsumuar luftėrat mė rrėnqethėse e nga kėtu kanė nisur konfliktet mė shkatėrruese nė historinė e globit››, pohon teologu Eugen Drewermann, e pikėrisht me kėtė frymė janė zhdukur levizje tė ndryshme doktrinale – tė tjera janė diskriminuar; janė njėtrajtėsuar territore e popullsi me rregullin cuius regio eius religio; janė lėvruar ose mallkuar gjuhėt vulgare nė varėsi tė doktrinave, por, akoma mė e rėndėsishme, feja ka shėrbyer si sfond i pafundėsisė sė konflikteve politike dhe ekspansionizmit kolonial.
E megjithatė, sfondi ndryshon nga karakteri fetar, prandaj medievistika ka zėvendėsuar me kohė idenė e luftės fetare nė favor tė analizės sė luftėrave pėr pushtet, tė motivuara nga realizimi i interesave politiko-ekonomike. Ajo ishte lustėr shenjtėrimi hyjnor, si domosdoshmėri legjitimiteti, siē ishte, pėr shembull, bekimi papnorė. Figura e sulltanit, nė disa aspekte kryesore, sinonimon me ēezaropapizmin e Kostandinit, ku feja i shėrben pushtetit politik si mjet.
Duke ju rikthyer Tursun Beut, ai ndėrthur tek Kronika pjesė kuranore dhe profetike pėr tė «legjitimuar veprimtarinė e sovranit, i cili ėshtė intepretuesi i sheriatit [...] dhe i kanunit [ligji jofetar]», pohon Bernardini. Fundja, siē vėren Babinger, nuk mund tė mohohet qė Mehmeti II duhet rreshtuar pėrkrah mėndjeve mė tė shquara tė mesjetės. Si i tillė ai nuk dekontekstualizohet dot nga mesjeta evropiane dhe projekti perandorak nė sfondin fetar. Nga kėtu tek lufta me karakter fetar ka diferenca tė dukshme edhe pse njė traditė e historiografisė dhe politikės agresive serbe, greke apo edhe fondametalizmat, mundohen t’i pėrshkruajnė si tė tilla.
Thjeshtimi fetar qė i bėn botuesi Misha nuk ėshtė naivitet, pasi publicistika e tij ėshtė pėrgjithėsisht antagoniste e ideologjive nacionaliste, por njėkohėsisht edhe kultivuese e historisė stimagtizuese tė osmanėve, e pėr rrjedhojė njė konflikt fetar mes Evropės sė krishterė dhe mėsymjes aziatiko-islamike, pra i dy blloqeve mesjetare kompakte, edhe pse tė pavėrtetueshme historikisht, pėrbėn tė vetmen rrugėzgjidhje tė koherencės.
Nė tė kundėrt, pėr tė mbajtur nė jetė pėrshkrimet katastrofiste dhe, nė pėrgjithėsi, tė keqen e imponuar nga Lindja, Mishės i duhet tė binjakėzohet me historiografinė nacionaliste, gjė tė cilėn nuk e bėn dot pėr mėnyrėn si ai ėshtė prezantuar kėto njėzet vite. Prandaj pėrfundon tė kritikojė historiografinė shqiptare jo pėr sajesėn ose njėanshmėrinė nė vetvete, por sepse ka sajuar diēka tjetėr nga ajo qė planifikon botuesi. Kėshtu, osmanėt maskojnė tė keqen nė emėr tė civilizimeve qė pėrplasen, por jo nė emėr tė kombit: pra edhe kur fryn flladi i “mėndjehapjes”, i importuar nga Perėndimi, mund tė akuzohet nacionalizmi, ndėrsa aziatikėt vazhdojnė tė ngelėn barbarė, islamikė dhe pervers.
Sidoqoftė, ėshtė Tursun Beu qė e hesht Mishėn kur pėrshkruan nėnshtrimin e territoreve tė familjeve Isfendyār dhe Karaman, apo kur Mehmeti II projekton shtrirjen e pushtetit nė gadishullin arabik e deri nė Egjipt, dhe veēanėrisht nė mbi njėzet faqet – pak mė shumė i pėrkasin Kostandinopojės – kushtuar konfliktit tė ashpėr dhe dramatik me Uzun Hasanin, rivalin e sulltanatit Akkoyunlu tė Anadollit lindor. Kėto nuk janė konflikte ndaj herezive islamike e as nuk konsiderohen luftėra fetare, megjithėse rrėfyesi nuk i kursen shijet fetare, por, ashtu si nė rastin e frontit ballkanik, ato janė ingranzhe tė legjitimitetit tė sovranit, nė funksion tė madhėrimit tė tij, aq mė tepėr pas vdekjes. Njė luftė fetare – me gjithė parėsinė e pragmatizmit profan – e modelit evropian tė asaj kohe nuk do tė linte nė kėmbė besime tė tjera, ose, sė paku, ligjet/kanunet e tė nėnshtruarve.


Vazhdon...


..

ps. Ama lexone ,mundesisht :)


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-12, 11:59   #45
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kronikat e Tursun Beut

...

Vazhdim...

Krizat hormonale dhe krizat elitare
Augusti gjatė konfliktit me Mark Antonin pėrdori nė mėnyrė tė shkėlqyer propagandėn, nė modė e tė cilės u shndėrrua pėrvijimi i kundėrshtarit me etiketa qė theksonin erozionin e moralit nga ndikimi oriental. Ashtu si i ati edhe i biri i Mark Antonit, pasi mori pjesė nė njė “komplot” politik, tėrhoqi stigmat e perversit lindor, siē do tė ndodhė me vajzėn dhe mbesėn e Augustit. Ky stereotip i ėshtė veshur shumė personazheve tė Lindjes, deri tek turqit e kontakteve tė para me Bizantin, kryesisht nga monodia aristokratiko-klerikale qė i drejtohej zakonisht figurave tė spikatura ose tėrėsisė elitare kundėrshtare.
Nga ky kėndvėshtrim, gjykimi moral nuk ėshtė risi, e gjithashtu as akuza fokloristike pėr biseksualizėm, por normalizimi i asaj qė Misha quan «simbolizmi i qartė seksual» tek mendėsia e asaj kohe bart nė vetvete diēka tė re nė lidhje me mėnyrėn si duhet ta lexojmė Tursun Beun. Them diēka, me rezerva, pasi edhe ky vizion ėshtė satelit i metodės sė hershme tė denigrimit pėrgjithėsues.
Janė botuar kėto ditė disa artikuj fotokopje, qė kornizojnė mendimin e botuesit Misha rreth librit dhe fryma dominuese ėshtė erosi i kėsaj Kronike. Mbase shitja e librave nė Shqipėri nevojon doza erotike qė e shtyjnė botuesin drejt njė strip-tease groteske, mbase asnjė historian perėndimor nuk e ka vėnė re ērregullimin hormonal tė Tursun Beut dhe gjithė osmanėve tė atij shekulli, pasi ne, me sa kuptohet, akuzohemi pėr indiferencė dhe censurė, por mbase edhe botuesi nuk e ka tė qartė se rrėfimi nė fjalė nuk pėrcaktohet si pornohistorik.
Nė vend tė artikujve fotokopje le ta sqarojė lexuesin ku qėndron «qartazi» biseksualiteti i kronistit; pėrse i aplikohet mendėsisė sė kohės dhe jo disa individėve; e cilės kohė; pėrse “avullon” nė burimet e mėvonshme; pėrse historianėt perėndimor mė nė zė nuk rrėshkasin nė aprovimin, pėr shembull, e stereotipit tė «mbėshtjellurve nė epshe» me tė cilin Piu II etiketonte osmanėt, etj. Ėshtė normale pėr Piun II, si “gjeneral” i asaj periudhe politike, por ėshtė e papranueshme sjellja e kozmopolitit si ushtari japonez nė luftėn e papėrfunduar.
Formula e Mishės mund tė skematizohet: Tursun Beu ėshtė biseksual/pervers, po kėshtu edhe epoka e tij, qė nėnkupton osmanėt, pasi epoka nė vetvete ėshtė abstraksion, dhe, pėr shkak se lufta e tyre ishte fetare , pra ato veprojnė sipas fesė, tradita fetaro-kulturore osmane – Misha parapėlqen ndarjen nė blloqe civilizimesh – ėshtė perverse. E aktualizuar, formula mund tė krahasohet si vijon: zbulimi i njė kleriku pedofil e shndėrron tė gjithė klerin nė tė tillė – ose, edhe mė keq, «kohėn» – e kėshtu edhe trashėgiminė kulturore me rrėnjė tek kjo doktrinė. Lexim i kulluar akademik!
Kalimthi njė sqarim ia ofron Virgjil Muēi me idenė se metaforat e shpeshta me «njė ngjyresė tė fortė sensuale» nė tė vėrtetė pėrshkruajnė kėnaqėsinė e nėnshtrimit, sepse vepra ėshtė paralelisht artistike dhe historike. Pėrveē kėtij kuptimi alegorik, sensualiteti i veprės dėshmon stilin e konsoliduar nga mistika e Rūmit (e nė vazhdim), qė e pėrjeton bukurinė njerėzore si pasqyrimin e hyjnores, drejt tė cilės autori merr rrugėn plot pasion. Biseksualiteti qė neverit Mishėn mund tė jetė shume mirė relacioni mistik mes njeriut dhe hyjnisė, siē e kanė shpjeguar Umberto Galimberti dhe John Boswell (Boswell 1980; Galimberti 2009). Nė gjysmėn e shek. XX ka ofruar njė kontribut tė vyer Arthur Arberry, njohės i shkėlqyer i misticizmit islam: «Dėgjoje xhuranė e braktisur/ qė pėshpėrit [...] njė melodi/ dashurie dhe mundimi pasional […] Ėshtė vera e dashurisė qė mė ka frymzuar» Arberry i komenton – kėto vargje tė Rūmit, pa harruar al Nūrīn dhe Ibn al Fāridin – si rezervuar alegorik i njėsimit njeri-hyjni (Arberry 1950). Janė simbole tė cilat gumėzhijnė nė Kronikėn e Tursun Beut, qė historiani Antonio Carile do t’i rendiste edhe nė frymėn e esterofilisė, sipas tij edhe njė mjet asimilimi....vazhdon!


.


Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.