Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-04-13, 21:08   #16
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Sepse kur digjesh nga qulli i fryn edhe kosit.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-04-13, 23:14   #17
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Kur e ke takatin e dobet, te grahe secili. Jo te na e shkruajne histroine, po jam e sigurte se ata do ti japing vetes te drejte edhe shume sende te tjera ne te ardhmen perdersia forca e tyre ekonomike rritet. E meqe ne jemi ne mjerim, do ti lejojme te na grahin; ky eshte fati i popujve te mjere materialisht (e besa te mjere edhe prej mendeve).
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-13, 11:07   #18
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Jam i sigurt qe kjo nuk do tė ndodhė.
Rishikimi i Historis do tė nxjerrte tė zeza edhe mė tė kėqija sa qė ne i njohim thojn analistet e historive botėrore.
Edhe gjatė pushtimit tė perandoris osmane ishte bėrė politik, si qė bėhet edhe sot.
Edhe sot nuk i plas kujt barku pėr Shqiptarėt, siq nuk i kishte plasur asokohe edhe perandoris osmane.

veq ta dijm a, mos tė vdesim tė paditur se marrre.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-13, 07:29   #19
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana Shiko postimin
Kur e ke takatin e dobet, te grahe secili. Jo te na e shkruajne histroine, po jam e sigurte se ata do ti japing vetes te drejte edhe shume sende te tjera ne te ardhmen perdersia forca e tyre ekonomike rritet. E meqe ne jemi ne mjerim, do ti lejojme te na grahin; ky eshte fati i popujve te mjere materialisht (e besa te mjere edhe prej mendeve).
Nuk eshte Turqia ajo qe kerkoi ndryshimin e historis, por historianet Shqiptar dhe e gjithe kjo filloi me historianin Zvicerran, ku lansoi disa fakte qe e dridhėn mitin, qe e njohim si "histori" shqiptare ! Tash ose behemi fer me veten, dhe i shiqojm faktet, ose po i mbyllim syt dhe po vazhdojm te besojm se historia jon kufizohet ne : Luften e Skenderbeut, Rilindjen Shqiptare dhe Pavaresin e Kosoves. Kjo eshte histori e varfer dhe nuk e trason mbijetesen ton mijera vjeēare ! Ndoshta del me mir, ndoshta me keq. E verteta do t'na ben te lire te gjitheve, edhe juve (te krishter), qe keni frik se do t'dalin Turqia me e bute se c'e keni paraqitur deri me sot.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-13, 18:01   #20
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Po rri bre Makresh se do te marrin turqit me shqelma qe po ja zbut kaq shum imazhin, ata krenohen me kasaphanat qe kan ber ndersa Makreshi del kundra e ju thot jo bre keni qene qengja te bute, lol
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-13, 20:09   #21
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nuk eshte Turqia ajo qe kerkoi ndryshimin e historis, por historianet Shqiptar dhe e gjithe kjo filloi me historianin Zvicerran, ku lansoi disa fakte qe e dridhėn mitin, qe e njohim si "histori" shqiptare ! Tash ose behemi fer me veten, dhe i shiqojm faktet, ose po i mbyllim syt dhe po vazhdojm te besojm se historia jon kufizohet ne : Luften e Skenderbeut, Rilindjen Shqiptare dhe Pavaresin e Kosoves. Kjo eshte histori e varfer dhe nuk e trason mbijetesen ton mijera vjeēare ! Ndoshta del me mir, ndoshta me keq. E verteta do t'na ben te lire te gjitheve, edhe juve (te krishter), qe keni frik se do t'dalin Turqia me e bute se c'e keni paraqitur deri me sot.
Po ti si ruajtes i interesave orientale, sternip i turkmaneve te pare qe erdhen prej rreze Kines, dhe e ndryshuan edhe surratin nder shekuj duke i marre djemte dhe vashat shqiptare nen tehun e shpates, normal se te duhet me leh aty ku han!
Une nuk jam e krishtere, por jam shqiptare-jo sikur ti qe nuk ke identitet kombetar. Nje pion interesash te huaj! e dihet sa respektohen tradhetaret e kombit te vet, ne cilendo kulture.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-13, 07:21   #22
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius Shiko postimin
Po rri bre Makresh se do te marrin turqit me shqelma qe po ja zbut kaq shum imazhin, ata krenohen me kasaphanat qe kan ber ndersa Makreshi del kundra e ju thot jo bre keni qene qengja te bute, lol
Mos ja bė "lol", se ti nuk e njeh Makreshin !
Lexo mir se ēfar thash, pastaj mendo ate cfar do te shkruash !

Me rishqyrtimin e historise, ne do ta zbulojm te verteten qoft e mir, apo e keqe per ne ! Pse sipas teje gjejm shume pak dokumente ne lidhje me gjenocidin grek ndaj Shqiptareve ? Sepse pikerisht, komunistat ortodoks (tė farės tende) kan manipuluar me histografin shqiptare, dhe duke e mbajt turkun edhe 600 vite pas, si shkaku kryesor i te gjitha te keqijave qe na ndodhin sot ! Serbia, s'ka qen me e mir per shqiptaret se sa Turqia, kjo s'ka shanc, por megjithate,.. ju historin me serbin as qe e merrni parasysh, e konsideroni tamam si nje konflikt rrugaqėsh qė s'ia vlen as te permendet fjala "luftė" ne te ! Kurse me Osmanlit, edhe pse s'kemi qen asnjehere ne luft me ta, ju perseri preferoni termin "lufte" ne vend te fjales rrebelim te mini-grupėve, qe perbenin 8/10 antare.

Kur ti si ortodoks, do ta denosh greqin me gjithe kryepeshkopin e saj, janullatosin duke e quar ne rrot te s'emės, mund te viesh ketu, si patriot, dhe te na recitosh per Turqine. Por jo me heret !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-13, 07:27   #23
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana Shiko postimin
Po ti si ruajtes i interesave orientale, sternip i turkmaneve te pare qe erdhen prej rreze Kines, dhe e ndryshuan edhe surratin nder shekuj duke i marre djemte dhe vashat shqiptare nen tehun e shpates, normal se te duhet me leh aty ku han!
Une nuk jam e krishtere, por jam shqiptare-jo sikur ti qe nuk ke identitet kombetar. Nje pion interesash te huaj! e dihet sa respektohen tradhetaret e kombit te vet, ne cilendo kulture.

Rrene,

Pėrralla te ngjashme gjejm edhe ne historin shqiptare, ku njerez si ti, jo kompetent, te rritur me gjuhen e urrejtjes dhe jo te shkences, fillojn historin kesisoji : "sternim i turkmenve, e nderruan surratin, na vjedhnin vashat,.. e blla blla blla"

Ti, je e krishtere, un te njoh keshtu qe, kot e luan bishtin ketu. Apo ndoshta te vie turp nga identiteti yt ? Ndodhe edhe kjo.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-13, 17:06   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Rrene,

.
Makresh, vetem po ta perkujtoj rregulloren ne fuqi,


- Rreptėsisht ndalohet lakimi i emrave (nofkave) tė diskutuesve apo IP adresave si p. sh. ky shkruan edhe me ketė nofkė, paraqitet nga kėtu, e ngjashėm.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-13, 20:01   #25
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius Shiko postimin
Po rri bre Makresh se do te marrin turqit me shqelma qe po ja zbut kaq shum imazhin, ata krenohen me kasaphanat qe kan ber ndersa Makreshi del kundra e ju thot jo bre keni qene qengja te bute, lol
Nё lidhje me kёtё do tё veqoja sidemos njё grup tё njohur si „Bozkurtlar”. Por nё pёrgjithёsi Turqit janё krenarё pёr egёrsinё e treguar ndaj popujve tjerё pёrgjatё historisё sё tyre.

Unё jam befasuar tej mase kur kam lexuar mbi ambiciet e qeverisё turke pёr ndryshimin e librave tё historisё Shqiptare, sepse shoqёria turke librat e historisё sё saj i ka katastrofё fare. Unё nuk e kuptoj se pse ministria turke sё pari nuk pёrpiqet tё ēlirohet nga historia e saj, por dёshiron tё na ēliroj neve nga historia jonё (gjuha e urrejtjes).
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-13, 02:50   #26
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Mos ja bė "lol", se ti nuk e njeh Makreshin !
Lexo mir se ēfar thash, pastaj mendo ate cfar do te shkruash !

Me rishqyrtimin e historise, ne do ta zbulojm te verteten qoft e mir, apo e keqe per ne ! Pse sipas teje gjejm shume pak dokumente ne lidhje me gjenocidin grek ndaj Shqiptareve ? Sepse pikerisht, komunistat ortodoks (tė farės tende) kan manipuluar me histografin shqiptare, dhe duke e mbajt turkun edhe 600 vite pas, si shkaku kryesor i te gjitha te keqijave qe na ndodhin sot ! Serbia, s'ka qen me e mir per shqiptaret se sa Turqia, kjo s'ka shanc, por megjithate,.. ju historin me serbin as qe e merrni parasysh, e konsideroni tamam si nje konflikt rrugaqėsh qė s'ia vlen as te permendet fjala "luftė" ne te ! Kurse me Osmanlit, edhe pse s'kemi qen asnjehere ne luft me ta, ju perseri preferoni termin "lufte" ne vend te fjales rrebelim te mini-grupėve, qe perbenin 8/10 antare.

Kur ti si ortodoks, do ta denosh greqin me gjithe kryepeshkopin e saj, janullatosin duke e quar ne rrot te s'emės, mund te viesh ketu, si patriot, dhe te na recitosh per Turqine. Por jo me heret !
Ne fakt un kam sjell ktu ne forum artikuj nga New York Times qe tregojne betejat e vuajtjet e popullit shqiptar prej turqve, grekve, dhe serbve (burim jo-komunist) Meqe je kaq turkofil hec ti pergenjeshtrosh artikujt qe i perkasin Turqis, se per mua qe te tre jan njelloj kasape. Persa i perket komunizmit per mua Enver Hoxha eshte tradhtar qe shiti Kosoven Serbise dhe la Shqiperine disa dekada prapa botes, sic na la Turqia nja dy shekuj prapa botes. Persa i perket Ortodoksise, Patriakana eshte vegel e panhelenizmit qe ka punuar kunder popullit shqiptar me aprovimin/bashkepunimin e sulltanve, dhe Janullatoja eshte nje vazhdimesi e asaj politike te mallkuar. Persa i perket Greqise un kam qene imigrant dhe e kam vuajtur personalisht dhe familjarisht racizmin grek, e nuk ka si te jem simpatizant i tyre, dhe falenderoj Zotin qe me dha mundesi te largohesha prej atje. Sic ke par ne lajme atje po rritet Neonazismi keshtu qe ne rrot te semes kan per te perfunduar. Per sa i perket patriotizmit tim ka plot kosovare ktu ne Boston qe kontributin tim ne komunitet e admirojne dhe mund te flasin per mua.

Shendet.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-13, 10:25   #27
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius Shiko postimin
Ne fakt un kam sjell ktu ne forum artikuj nga New York Times qe tregojne betejat e vuajtjet e popullit shqiptar prej turqve, grekve, dhe serbve (burim jo-komunist) Meqe je kaq turkofil hec ti pergenjeshtrosh artikujt qe i perkasin Turqis, se per mua qe te tre jan njelloj kasape. Persa i perket komunizmit per mua Enver Hoxha eshte tradhtar qe shiti Kosoven Serbise dhe la Shqiperine disa dekada prapa botes, sic na la Turqia nja dy shekuj prapa botes. Persa i perket Ortodoksise, Patriakana eshte vegel e panhelenizmit qe ka punuar kunder popullit shqiptar me aprovimin/bashkepunimin e sulltanve, dhe Janullatoja eshte nje vazhdimesi e asaj politike te mallkuar. Persa i perket Greqise un kam qene imigrant dhe e kam vuajtur personalisht dhe familjarisht racizmin grek, e nuk ka si te jem simpatizant i tyre, dhe falenderoj Zotin qe me dha mundesi te largohesha prej atje. Sic ke par ne lajme atje po rritet Neonazismi keshtu qe ne rrot te semes kan per te perfunduar. Per sa i perket patriotizmit tim ka plot kosovare ktu ne Boston qe kontributin tim ne komunitet e admirojne dhe mund te flasin per mua.

Shendet.
King_Gentius,

Un thash ; Se nuk eshte kerkes e Turqise, qe ta ndryshojm ne historine, por te eliminohen fjalet fyese qe jan ne drejtim te turqeve.

Rishqyrtimi i historis eshte kerkes e historianeve Shqiptar pas debateve te ashpėra mes identitetit kombtar (kadare vs qosja), dhe me von erdhi edhe Schmidti, me zbulesat e tia qe tronditen gjithe opinionin shqiptar.

Tash jemi perball dy zgjedhjeve : Ose po e luajm rolin e injorantit, dhe po heshtim. Keshtu qe do i presim zvicrranet, turqit, amerikanet qe t'na thon ata, se kush jemi e qysh jemi !

Ose po e marrim vet lapsin, po i hapim arkivat osmane dhe po e rishqyrtojm historine tone : Pa prralla, mite dhe ndjenja urrejtjse !

Se fundmi, edhe maqedonet i a lejuan vetes te shkruajn histori per neve, ne enciklopedit e tyre. Dhe ne heshtim, sepse s'kemi kurrfar matiere per ta mbrojtur tezėn e tyre.

Nese Turqia del e "poshtėr", le t'na tregoje Historia ! Ne do ta pranojm, nese ofrohen faktėt dhe argumentet shkencore te historianeve. E verteta thon, se do t'na ben te lire, bile me shume se te lire,.. do te ben, qe ne ta njohim realisht vetveten !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 10-04-13 nė 10:28
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-13, 11:50   #28
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Kete punen e te vertetes historike e keni ba si prostitutė. Secili pis e secili dilingji po flen me "te verteten". (Kjo "e verteta" vet s'po kallzon kurrgjė; ose s'ka gojė, ose po i vjen lezet).

Turqit, sot, problemin me te madh pėr kohen e perandorise osmane, e kane me vetveten. Sepse jane qaq muta e qaq te pamoralshem saqe turperohen nga vetvetja e nga veprat e tyre. Nuk kane me u ba kurrė rahat.
Secili popull i ka "te vertetat" e veta.
Francezet edhe gjermanet sot jane popuj vellezer. Dje kane qene bisha pėr njeri-tjetrin. E kane neper librat e tyre te historise. Njė popull fisnik e pranon te kaluaren e hidhur, edhe kerkon falje si burrat.

Pushtimi barbar i turqise ne trojet shqiptare, ka qene njė kancer i javashtė i shtrirė nė kohė (500 vjet), njė reumatizem qe t'i blun eshtrat e qe ia ndin krismen fort dikur ma vone, ne pleqni...
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-13, 13:29   #29
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

1500 vite nen pushtimin e kishės katolike dhe asaj ortodokse, nuk jan pak jo ?
Perandoria Osmane nuk ka pushtuar shtet, meqe nuk ishim te pavarur ate kohe.

Mos beni romantizem patriotik, per nje epok ku s'kishim kufinje, dhe nuk ishim te lire !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-13, 19:05   #30
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Rishqyrtim i historisė shqiptare ?!

Qe turqia ka gjenociduar ne nje kohe apo tjetren ne vendet qe kan pushtuar nuk eshte informacion i pazbuluar qe po fshihet ne ndonje qitap, turqit NUK E MOHOJNE. Mund te dale tashti informacione te reja mbi lidhjen e nderlikuar miqesore/armiqesore shqiptaro/turke (ka pas dhe luft dhe paqe ne kohe te ndryshme me grupe te ndryshme shqiptaresh) por nuk besoj do dale ndonje e re qe ta ndryshoje mentalitetin e popullit mbi plaget qe pesoi nen turqi. Per mua mir ben qe nderruan fe ata qe nderruan dhe permiresuan kushtet e jeteses nen turqi, papa dhe patriarku nuk i hyn hum ne pune nje populli qe ishte kryesisht mercenar. Per fat te keq shum nga ata qe nderruan fen u bllokuan ne orbiten osmane edhe kur duhej ta braktisnin, dhe na penguan perparimin drejt shtetit modern shqiptar.


__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.