Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-10-12, 13:22   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

Njė djalosh i vogėl gėzon aftėsinė tė flasė me tė vdekurit, komunikon me stėrgjyshėrit e tij tė cilėt nuk i ka njohur asnjėherė, dėshmon e ėma.

Antonio, rreth 7 vjec, mundohet tė gjejė paqe dhe njėkohėsisht tė bashkėjetojė me dhuntinė e tij, dhe kėtė e rrėfen nė episodin e fundit tė njė reality-shoė tė quajtur TLC’s Long Island Medium.

Dailymail shkruan se mamja e tij Sandy tha nė emision se djali i saj ka aftėsinė tė shohė shpirtra, ashtu si vetė ajo. “Ėshtė njė dhuratė nga Zoti. Por unė jam e shqetėsuar”.

Ajo shtoi mė pas: “Ai shikon mė tepėr gjyshėrit e mi, tė cilėt i sheh rreth e rrotull dhe flet me ta. Ai arrin tė pėrshkruajė cfarė ata po bėjnė, madje edhe personalitetet e tyre. Ėshtė njė mori ndjenjash tė pėrziera sepse nga njėra anė nuk dua qė im bir tė vihet nė lojė nga shokėt e tij apo nga tė rriturit, sepse ata janė tepėr paragjykues me tė.”

Por, Antonio nga ana e tij nuk duket shumė i shqetėsuar nga dhuntia e tij. “Unė dua tė bėhem njė futbollist profesionist ose lojtar bejzbolli”, tha fėmija.

Zonja Sandy Caputo, e ėma e djaloshit, e pėrshkruan veten e saj si njė mama tipike nga Long Island, New York, e cila pretendon se edhe vetė merret me spiritualizmin dhe mund tė komunikojė me tė vdekurit. Episodi fokusohet me tė ėmėn e Antonios e cila drejton njė takim, privat dhe mė pas nė grup, spiritualizmi. Grupi ėshtė i pėrbėrė nga skeptikė tė procedurės por dhe besimtarė tė saj.

Burri i saj, Larry dhe dy fėmijėt, kanė mėsuar tė jetojnė me dhuntinė e saj, por kjo duket qė nuk ėshtė e lehtė, sidomos kur mesazhe nga tė vdekurit spontanisht ndėrpresin darkėn, vizitėn tek dentisti apo bėrjen e pazarit.

BW
_______________________________________E lexova kete lajm me rrenqethje trupi, gjyna per ket djalosh qe eshte lindur me ket dhunti, sigurisht do te perfundoj ne psikiatri.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-10-12, 15:18   #2
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-12, 15:47   #3
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

[QUOTE=Murgesha;2250014]Njė djalosh i vogėl gėzon aftėsinė tė flasė me tė vdekurit, komunikon me stėrgjyshėrit e tij tė cilėt nuk i ka njohur asnjėherė, dėshmon e ėma.

Antonio, rreth 7 vjec, mundohet tė gjejė paqe dhe njėkohėsisht tė bashkėjetojė me dhuntinė e tij, dhe kėtė e rrėfen nė episodin e fundit tė njė reality-shoė tė quajtur TLC’s Long Island Medium.

Dailymail shkruan se mamja e tij Sandy tha nė emision se djali i saj ka aftėsinė tė shohė shpirtra, ashtu si vetė ajo. “Ėshtė njė dhuratė nga Zoti. Por unė jam e shqetėsuar”.

Ajo shtoi mė pas: “Ai shikon mė tepėr gjyshėrit e mi, tė cilėt i sheh rreth e rrotull dhe flet me ta. Ai arrin tė pėrshkruajė cfarė ata po bėjnė, madje edhe personalitetet e tyre. Ėshtė njė mori ndjenjash tė pėrziera sepse nga njėra anė nuk dua qė im bir tė vihet nė lojė nga shokėt e tij apo nga tė rriturit, sepse ata janė tepėr paragjykues me tė.”

Por, Antonio nga ana e tij nuk duket shumė i shqetėsuar nga dhuntia e tij. “Unė dua tė bėhem njė futbollist profesionist ose lojtar bejzbolli”, tha fėmija.

Zonja Sandy Caputo, e ėma e djaloshit, e pėrshkruan veten e saj si njė mama tipike nga Long Island, New York, e cila pretendon se edhe vetė merret me spiritualizmin dhe mund tė komunikojė me tė vdekurit. Episodi fokusohet me tė ėmėn e Antonios e cila drejton njė takim, privat dhe mė pas nė grup, spiritualizmi. Grupi ėshtė i pėrbėrė nga skeptikė tė procedurės por dhe besimtarė tė saj.

Burri i saj, Larry dhe dy fėmijėt, kanė mėsuar tė jetojnė me dhuntinė e saj, por kjo duket qė nuk ėshtė e lehtė, sidomos kur mesazhe nga tė vdekurit spontanisht ndėrpresin darkėn, vizitėn tek dentisti apo bėrjen e pazarit.

BW
_______________________________________
So qudi ,shume prinder perdorin femijet e tyre per qellimet e tyre vetjake,si pshm popstar super talent,etj etj,qe mundohen nepermjet femijve te merrijn aty ku nuk munden vet,kshtuqe ktij fenomeni si besoi as 0%,.,,,,thjeshte a manipulim i femijes dhe i opinionit te gjer,ky< so fenomen po Krimi i prindit ndaj femijes,shkatrrim psiqik
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-12, 17:13   #4
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!
Po qashtu bre Vali kallzo se u mytem tan kohen tuj besu ne parajs, qashtu kallzona qe pallavra jan kto sene.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-12, 20:08   #5
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!

Valiii pse po mi vjedh shkrimet, asi mendimet ....
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-12, 21:19   #6
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

Edhe???
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-12, 21:27   #7
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Njeriu kur vdes shkeputet tersishte me realitetin ose jeten e kesaj bote. I vdekuri s'ka gjasa qe te flet me dikend apo te degjoje prej dikujte... Djaloshi ne fjale flete me exhin qe "personifikohen" ne gjysherit apo stergjysherit, thjeshte ata e mashtrojne e nana kti djalit sikurse edhe vet djali me gjithe hapsen e temes e hajn foren e te vdekurve apo te ashtuquajtura "shpirterave"... Ja ke qellu qe ky heret a vone ka me perfundu keq, kto bile e ka t garantume!

Jo Valii nuk e hengra foren, sepse e di qe te vdekurit nuk flasin, me beri me teper pershtypje qe ketij lajmi i kushtohet vemndje sa qe arrin edhe deri tek mediat shqiptare. Nuk eshte provuar ende se edhe xhinet egzistojne, po ashtu sikur qė dihet qė tė vdekurit nuk flasin, prandaj thash qe ky djalosh do te perfundoj ne psikiatri poqese vazhdon keshtu dhe perkrahet edhe nga prindet e tij.
Perndryshe ka shum te semur psiqik me diagnoz te njejte, bile edhe asosh qe "flasin me Zotin".


Ē`ti bėsh dikur ata qė pretendonin se po flasin me Zotin a tė vdekurit shpalleshin profet, e sot i pret reparti psiqiatrik.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-12, 10:50   #8
Bona-us
 
Avatari i Bona-us
 
Anėtarėsuar: 05-09-12
Postime: 664
Bona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėmBona-us i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: SHBA: Djaloshi qe flet me te vdekur!!

A i pret reparti psiqiatrik edhe mjeket?


Neurokirurgu zgjohet nga koma dhe rrėfen se ka parė parajsėn

Quhet Eben Alexander neurokirurgu nė Harvard, qė nė 2008-ėn ndejti nė koma pėr shtatė ditė pas njė mėningjiti bakterial nga Escherichia Coli.

Mendja e tij shkencore kurrė nuk ka besuar nė jetėn e pėrtejme apo nė eksperiencat afėr-vdekjes, por doktori tani duket se i ėshte
ė dashur t'i besojė.

Pasi doli nga koma tha se kishte parė njė vend "pafundėsisht shumė me lart reve, tė populluar nga qenie transparente". Njė udhėtim nė njė botė tjetėr qė ai e tregon pėr 'Newsweek', por qė do tė thellohet me librin e tij qė del sė shpejti 'Proof of Heaven' (prova e parajsės).

Ashtu si njė Dante i ditėve tona, Eben tregon se gjatė rrugės shoqerohej nga njė vajz bjonde me sy bojeqielli qė ecte nė njė tapet tė shtruar nga fluturat. Vajza i fliste me fjalė qė i mbeten nė mendje. Ja fjalitė qė goditėn mė sė shumti :"nuk ka asgjė pėr tė pasur frikė, nuk ka asgjė qė ju mund tė gaboni".

Neurokirurgu e pėrshkruan kėtė vend si njė botė me re tė bardha me lule kundėr njė qielli tė errėt si nata me qenie tė ndritshme qė kur ecnin lenin gjurmė tė ndritshme".

Jo engjej dhe zogj, po forma tė njė jete mė tė lartė. Ai tha se :"Mund tė degjoja bukurinė e kėtyre qenieve tė jashtezakonshme dhe njėkohėsisht te shihja gėzimin e asaj qė po kendonin".

Ky udhėtim i gjatė e pati njė fund, Eben u zgjua, sic i kishte thėnė dhe vajza bjonde :"Do tė tregojmė shumė gjėra kėtu. Por nė fund do tė kthehesh pas".

Neurokirurgu qė nė fillim nuk besonte nė jetėn e pėrtejme, e di shumė mirė se kjo histori nuk do tė besohet nga shumė skeptike :"nėse dikush, qoftė dhe mjek, do mė kishte thėnė kėtė histori mua, do tė besoja se do tė ishte pre e iluzioneve".

Ndėrkohė shpjegon se :"Nuk ka njė shpjegim shkencor nė lidhje me kėtė, ndėrsa neuronet e levorės sė trurit ishin joaktive pėr shkak tė infeksionit, dicka si njė vetdije e shkėputur nga mendja erdhi nė njė univers tjetėr. Njė dimension qė nuk e kisha imagjinuar kurrė qė mund tė ekzistonte".

Mė pas shton se :"Por ajo qė mė ndodhi ėshtė reale po aq sa faktet mė tė rėndėsishme tė jetės sime, si martesa ime apo lindja e dy fėmijėve tė mi".


Bona-us Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.