Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-10-12, 18:05   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Shkruan: Fahri XHARRA

Historia jonė ėshtė e gjatė. Historikisht i kemi mbushur fronet mbretėrore qė nga romakėt me perandorė, te sllavėt me Cara dhe turqit me vezirė, pashallarė e ‘sadri azema’. Cilėt nga ata i jepnin nder atdheut? Nuk guxonin apo nuk donin tė mendonin shqip? Njė pyetje e cila ndoshta kurrė s’do tė ketė pėrgjigje, as pohuese, e as mohuese.

Koha kur nuk kishte serbė a turq
Fanatizmi serb dhe racizmi i tij anti-shqiptar sė bashku me anti-shqiptarizmin turk, herė veēmas e herė sė bashku; bile edhe sot ėshtė aktiv…“ Kėmbėngulja pėr t’mos u shkėputur nga thelbi i sė keqes, do tė ēonte herėt a vonė te e vėrteta e hidhur se gjithmonė ėshtė e njėjta Serbi “(Ismail Kadare - Mbi krimin nė Ballkan). Serbėt nuk janė aq kokėkrisur heroikė siē e reklamonin vetėn. “Nuk ėshtė fort e besueshme sidomos, po tė vihej re flirti i kėtyre me vendet arabe dhe veēanėrisht me Turqinė. Njoftohej se nė kohėt e fundit Ankaraja i bėn lavdėrime presidentit serb Boris Tadiqit, si njė paqeruajtės rajonal… Pra, serbėt kur kishin interes dhe nė kėtė rast interesi kryesor ishte mosnjohja prej vendeve myslimane e Kosovės dinin fare mire tė hiqnin dorė edhe nga krenaria krishteromadhe dhe tė vinin deri te gjysmėmyslimanizmi i tyre” (Ismail Kadare, Mbi krimin nė Ballkan).

Por, le tė kthehemi nė tė kaluarėn e largėt kur kėndej pari nuk kishte as serb e as turk.”Shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtpėrdrejtė dhe si tė kėtillė janė autoktonė qė nga kohėt e lashta, ku jetojnė edhe sot e kėsaj dite nė trojet e tyre nė Shqipėri, Kosovė, nė Maqedoni, Mal tė Zi, nė Serbi dhe Greqi e gjetiu (Dr. Skėnder Riza). Nė asnjė dokument nuk ka shėnime pėr ekzistimin e serbėve nė kėto troje, nė ato kohė. Duke bėrė fjalė pėr banorėt e pronave tė Manastirit tė Deēanit, Manastirit tė Graēanicės, Patrikanėn e Pejės etj., prona kėto qė shtriheshin nė njė territor shumė tė gjerė, siē e tregon “bulla e artė” e mbretit Stefan Deēan(1330) Dr. Rizaj do t’na konstatojė se aty kishte vetėm shqiptarė. Kėshtu kuptojmė se popullata e Kosovės sė sotme dhe qeveritarėt e saj Nemanasit-Nimanasit-Nemaniqėt, tė gjithė ishin ilirė tribullė (tribalė, fis pellazgė-ilir), njėherė katolikė e pastaj nga Milutini e kėndej Shkizmatik (shqiptarė tė sllavizuar) dhe se do tė jetė plotėsisht e natyrshme qė edhe kishat dhe manastiret e kėtij ambienti gjeografik si institucionet e shenjta fetare tė kėsaj popullate shqiptare dhe tė sundimtarėve tė saj tė jenė ndėrtuar dhe ato atyre u takojnė.

Ē’ishte shkizmi?
Nė vitin 395 pas e.k. Imperatoria Romane u nda nė dysh, nė atė tė lindjes dhe atė tė perėndimit. Rreth vitit 1054 u bė ndarja e madhe shkizmike e Kishės sė Lindjes si rezultat i mospajtimit nė mes lindjes e perėndimit. Shqiptarėt qė iu bashkėngjitėn shkizmit (shki, shka, shkja, shkije) mė lehtė e patėn tė pėrvetėsohen nga serbėt dhe kisha e tyre ortodokse. Pra nė atė kohė kishte shka-shqiptar i sllavizuar dhe serb-kurrkushi i ardhur. Stefan Nemana, Nimani, Nemaniqi, kishte lindur afėr Podgoricės, ku nuk kishte priftė ortodoks dhe u pagėzua me ritet perėndimore. Nė kohėn e Heinricht Luanit, Saksoni, 1172 serbėt ishin vetėm rreth rrugėve tė Ēuprisė sė sotme dhe ata shkruanin se: serbėt, popull i paarsimuar i padisiplinuar, popull i maleve dhe pyjeve, qė nuk e njohin bujqėsinė, janė ata qė gjithmonė e prishin qetėsinė rreth vetes (Matica Srpska, Novi-Sad).
Dėshmitė origjinale pėr shki-tė mund tė gjenden nė Hilendar dhe sidomos nė punimet e Dr. Milutin Gjuriqiēit. Sipas F.Mikloshiēit emri Zeta qė shėnonte Doclean e vjetėr (njė pjesė e Malit tė Zi tė sotėm ėshtė shqiptare; M.E. Durhan (1863-1944) e cila udhėtonte nėpėr Shqipėri dhe Mal tė Zi duke i studiuar fiset malazeze dhe ato shqiptare vinte nė pėrfundim qė malaziasit ishin mė pak sllav e mė shumė trashėgimtar tė sllavizuar tė banorėve tė vjetėr tė kėtyre anėve .(Origjina fisnore dhe zakonet e Ballkanit, Londėr, 1928); dhe qė malazeztė ishin me origjinė fisnore shqiptare ishte e cekur edhe nga K.Jireēek (Albanienin der Vergangenheit, Leipzig, 1916)
Se si sllavizimet dhe turqizimet e shqiptarėve ishin tė vazhdueshme dhe nė bashkėpunim nė mes tė serbėve dhe osmanėve, tregon letra e tė dėrguarit francez nė Shkodėr Louis Heckart e shkruar shtetit tė tij me 24.7.1880: “Zoti Corti besonte se do tė ishte mė e kuptueshme qė Katolikėt shqiptarė tė pranonin dominimin malazias se sa ata mysliman, por se doli e kundėrta” (letėr nė Arkiva e luftės Seria Nr. 1872-1919, Francė.) Kėtu ishte ndikimi turk te shqiptarėt mysliman. Qėllimi i bashkėpunimit serbo-turk pėr ndėrrim tė shqiptarėve ishte fokusuar te shqiptarėt katolik sepse tė tjerėt veē ishin myslimanizuar.
“Nuk mė befasonte qė serbėt e urrenin islamin, por u gurėzova kur e pashė qė ata e urrenin edhe kishėn tjetėr tė Krishterė. Nuk e pritja qė katolikėt shqiptarė ishin mė shumė tė urryer nga sllavėt se myslimanėt (E. Durham, Londėr 1920). “Urrejtja serbo-ortodokse ndaj katolikėve u pa mė 1913 nė Luftėn Ballkanike, kur malaziasit nė emėr tė ēlirimit tė krishterėve e sulmuan kishėn shqiptare tė Mazrekut duke shkatėrruar ēdo gjė bile edhe freskat e tė shenjtėrve nė muret e kishės (E. Durham). “Mė 1913 njė numėr jo i vogėl ushtarėsh tė prirė nga njė Pop Ortodoks e rrjepėn pėr sė gjalli deri nė vdekje Luigj Palin, prift franēeskan shqiptarė nga Gjakova, sepse nuk kishte pranuar tė kryqėzohej nė ortodoks (E.C. Helmreich, The Diplomacy of Balkan Wars, 1983 Harward).

Konvertimet me forcė
Mė 20 mars 1913, gazeta “Reichpost” shkruante: Ne rrethin e Janjevės mbi 400 vjet nga sot, rreth 8000 shqiptarė katolikė, tė ashtuquajtur Laraman apo Katolik tė Fshehur, jetonin aty. Kur mbėrritėn serbėt, me qindra nga kėta Laraman deshėn qė haptazi tė deklarohen qė janė katolikė. Kur pėrfaqėsuesi i shtetit serb tė instaluar rishtas dėgjoi pėr kėtė, tha: “Ose mysliman ose ortodoks. Jo katolik!”. Numėr i panumėruar i katolikėve ishin vrarė ne Ponoshec, nga dora e sllavit (rrethi i Gjakovės). Afėr Zhurit (rrethi i Prizrenit), kryetari i fisit ishe vrarė e thėrrmuar nga shteti, mu pse ishte katolik. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Gjakovė nė famullinė e Nikajve, kur mbi 70 katolikė u vranė nga malazeztė”.
Gazeta e kohės, “Neue Freie Press” m[ 20 mars shkruan: “Mė 7 mars, soldateska e prirė nga njė pop ortodoks, nė dhe rreth Gjakovės deshi me forcė tė konvertojė popullatėn katolike nė besimin ortodoks. Mbi 300 veta, gra, burra dhe fėmijė nėn kėrcėnimin me vdekje
duheshin tė konvertoheshin. Popi ortodoks u tha: “Ose nėnshkruani deklaratėn se e keni pranuar fenė e vėrtetė, ose kėta ushtarė tė Zotit do i dėrgojnė shpirtrat e juaj nė ferr”.
Te gjithė e nėnshkruan pėrveē Patėr Angjelit. rezultati ishte skena mė trishtuese e paparė nė atė shekull”( www.albanianhistory.net)
Me 1919 qeveria jugosllave “nėnshkruante” ēdo akt ndėrkombėtar kundėr diskriminimit. Por persekutimet ndaj katolikėve kosovarė vazhdonin. Nė Shkup patriotin shqiptar, tė atin e Nėnės Terezė e helmuan serbėt.
Serbėt e shihnin rrezikun nė shqiptarėt katolikė se pėr ata mysliman ishin planet tjera. Mė 1929 u vra Atė Shtjefėn Gjeēovi njė franēeskan shumė i respektuar nga shqiptarėt. Edhe pse K. Jereēek i pėrshkruante shqiptarėt “popull i vjetėr me kulturė qytetare; edhe pse organizimi qytetar ishte i rėndėsishėm edhe pėr Ilirėt; sllavėt medoemos e bėnin sllavizimin, e turqit turqizimin e shqiptarėve, herė ndaras e herė nė bashkėpunim.

Ngritja e lėvizjes kombėtare shqiptare
Akademik Mark Krasniqi nė “Gjurmė e gjurmime” (Rilindja, 1979), shkruan pėr kėtė: “Milan Rakiqi (1876-1938) zė njė vend tė spikatur nė historinė e letėrsisė serbe. Rakiqi ka qenė me profesion diplomat, kėshtu qė pėr njė kohė tė gjatė ai ishte Konsull i Serbisė edhe nė Prishtinė, ku “udhėhiqte punėt e aksionit nacional, kujdesej pėr serbėt qė pėsonin zullumin e turqve e tė shqiptarėve”. Rakiqi ishte nė shėrbimin diplomatik nė Prishtinė mu nė kohėn kur lėvizja kombėtare shqiptare kishte marrė pėrmasa tė mėdha tė luftės politike e tė armatosur kundėr pushtetit turk, pėr liri e pavarėsi. Milan Rakiqi shquhej jo vetėm nė fushėn diplomatike, letrare por edhe me angazhimin e popullsisė serbe tė kėtyre anėve qė tė bashkėpunojnė me ushtrinė turke kundėr kryengritėsve shqiptarė. Rakiqi “kujdesej” shumė pėr manastirin e Graēanicės. Sipas studiuesit Pero Sliepēeviq, ėshtė vėrtetuar se nga numri shumė i madh i kishave tė vjetra serbe vetėm njė pjesė fare e vogėl e tyre i kanė ndėrtuar serbėt, emri i tė cilėve ėshtė shkruar nė to. Serbėt nuk kanė pasur fare traditė tė vetėn as nė ndėrtimtari e as nė art e kulturė (Stare Srpske Zaduzhbine, Beograd, 1934). Manastiri i Graēanicės ekzistonte dhe kryente shėrbimet fetare edhe para ardhjes sė sllavėve nė kėto anė (V. Petkoviq, Pregled Crkvenih Spomenika, Beograd 1950).
Nė vitet para pavarėsisė nė Parlamentin e Turqisė thuhej: “Rreziku mė i madh i Turqisė, nga tė gjitha kombet qė jetojnė nė perandorinė tonė janė shqiptarėt; ėshtė frikė e madhe nga ky tė mos zgjohet nga gjumi i rėndė, tė mos mėkėmbėt, tė mos marrė diturinė nė gjuhėn e vet, sepse atėherė e mori lumi Turqinė. (Jusuf Buxhovi, Nga Shqipėria Osmane te Shqipėria Evropiane). Kurse ditėn qė ushtritė serbe do ta sulmonin Kosovėn, gjenerali famėkeq Jankoviq do tė drejtonte njė proklamatė shqiptarėve me titullin simbolik “T’on fiseve n’ Shqipni - or vllazni”, nė tė cilėt thuhej se “Vijmė nė emėr tė Allahut qė t’i jepet fund zullumit tė turkut qė pėr 500 vjet bashkėrisht ka rėndu dy popujt... pėr ta ēliruar vendin tonė tė pėrbashkėt dhe se shqiptarėt do tė munden me e rujtė fenė dhe zakonet si i kanė pasun...”


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-10-12, 08:29   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Shkruan: Fahri XHARRA

Historia jonė ėshtė e gjatė. Historikisht i kemi mbushur fronet mbretėrore qė nga romakėt me perandorė, te sllavėt me Cara dhe turqit me vezirė, pashallarė e ‘sadri azema’. Cilėt nga ata i jepnin nder atdheut? Nuk guxonin apo nuk donin tė mendonin shqip? Njė pyetje e cila ndoshta kurrė s’do tė ketė pėrgjigje, as pohuese, e as mohuese.

Koha kur nuk kishte serbė a turq
Fanatizmi serb dhe racizmi i tij anti-shqiptar sė bashku me anti-shqiptarizmin turk, herė veēmas e herė sė bashku; bile edhe sot ėshtė aktiv…“ Kėmbėngulja pėr t’mos u shkėputur nga thelbi i sė keqes, do tė ēonte herėt a vonė te e vėrteta e hidhur se gjithmonė ėshtė e njėjta Serbi “(Ismail Kadare - Mbi krimin nė Ballkan). Serbėt nuk janė aq kokėkrisur heroikė siē e reklamonin vetėn. “Nuk ėshtė fort e besueshme sidomos, po tė vihej re flirti i kėtyre me vendet arabe dhe veēanėrisht me Turqinė. Njoftohej se nė kohėt e fundit Ankaraja i bėn lavdėrime presidentit serb Boris Tadiqit, si njė paqeruajtės rajonal… Pra, serbėt kur kishin interes dhe nė kėtė rast interesi kryesor ishte mosnjohja prej vendeve myslimane e Kosovės dinin fare mire tė hiqnin dorė edhe nga krenaria krishteromadhe dhe tė vinin deri te gjysmėmyslimanizmi i tyre” (Ismail Kadare, Mbi krimin nė Ballkan).
Sipas Kadares, serbet nuk jan kokekrisur edhe pse ben gjenocid ne Bosnje e Kosove, shkaktuan 3 lufta te medha ballkanike, jo, ky fakt nuk i intereson fare per ta definuar kulturen e nje populli te degjeneruar psicikisht ! Per Kadaren, e sigurisht edhe per Fahrijen, serbet do te ishin me te mire nese nuk do te kishin lobuar per shtetin e tyre ne vendet muslimane. Ketu verehet edhe mllefi i dy katolikve te vonshem, qe te gjitha deklaratat e Kryeministrit, Ministrit te puneve te jashtme, dhe kryetarit te Turqise karshi Kosoves, ose jan degjuar me nje veshe te shurdher ose nuk jan per t'u zene bes ! Sincerisht, duhet te jesh vertet i verber dhe te jesh me te gjitha te metat per te mos e pare mbeshtetjen e Turqise ne favor te Shqipnis e Kosoves ! Un i kuptoj katoliket qe 500 vjecarja i ka len me pasoja te renda mendore, por tani jemi ne vitin 2012, ne prag te 2013-tes ! Franca - Gjermania kan luftuar kunder njera tjetres hic me pak se 50 vite, dhe sot jan aleatet me te mire ne Evrope ! Ne s'kemi luftuar kunder Turqise, e as Turqia kunder nesh ! Ky eshte fakti qe duhet ta mbani ne mend.!Citim:
Por, le tė kthehemi nė tė kaluarėn e largėt kur kėndej pari nuk kishte as serb e as turk.”Shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtpėrdrejtė dhe si tė kėtillė janė autoktonė qė nga kohėt e lashta, ku jetojnė edhe sot e kėsaj dite nė trojet e tyre nė Shqipėri, Kosovė, nė Maqedoni, Mal tė Zi, nė Serbi dhe Greqi e gjetiu (Dr. Skėnder Riza). Nė asnjė dokument nuk ka shėnime pėr ekzistimin e serbėve nė kėto troje, nė ato kohė. Duke bėrė fjalė pėr banorėt e pronave tė Manastirit tė Deēanit, Manastirit tė Graēanicės, Patrikanėn e Pejės etj., prona kėto qė shtriheshin nė njė territor shumė tė gjerė, siē e tregon “bulla e artė” e mbretit Stefan Deēan(1330) Dr. Rizaj do t’na konstatojė se aty kishte vetėm shqiptarė. Kėshtu kuptojmė se popullata e Kosovės sė sotme dhe qeveritarėt e saj Nemanasit-Nimanasit-Nemaniqėt, tė gjithė ishin ilirė tribullė (tribalė, fis pellazgė-ilir), njėherė katolikė e pastaj nga Milutini e kėndej Shkizmatik (shqiptarė tė sllavizuar) dhe se do tė jetė plotėsisht e natyrshme qė edhe kishat dhe manastiret e kėtij ambienti gjeografik si institucionet e shenjta fetare tė kėsaj popullate shqiptare dhe tė sundimtarėve tė saj tė jenė ndėrtuar dhe ato atyre u takojnė.
Kishat katolike, jo vetem ne Shqipni, Kroaci, Mal te Zi, por edhe kudo tjeter ne ballkan e ne evrope dallojn per nga stili arkitektonik me ate ortodoks ! Jan dy stile te ndryshme qe ndoshta syri i fahrijes dhe ai i kadares nuk e shohin nga kendi i duhur. Por mund ta pyesni cilin do ekspert te doni, se kishat e Deēanit nuk kan qen asnjehere katolike ! Katoliket kan infiltruar Kosoven vonshem, me ardhjen e perandoris Osmane, kurse shqiptaret ne pergjithesi kan qen Ortodoks ne Kosove. Katoliket kan qen minoritet i perandoris Bizantine ne keto troje. Koinēidenca ka dashur qe edhe serbet te jen ortodoks, dhe ne ato kisha kan gjetur veten, shtepin e Zotit.
Citim:
Ē’ishte shkizmi?
Nė vitin 395 pas e.k. Imperatoria Romane u nda nė dysh, nė atė tė lindjes dhe atė tė perėndimit. Rreth vitit 1054 u bė ndarja e madhe shkizmike e Kishės sė Lindjes si rezultat i mospajtimit nė mes lindjes e perėndimit. Shqiptarėt qė iu bashkėngjitėn shkizmit (shki, shka, shkja, shkije) mė lehtė e patėn tė pėrvetėsohen nga serbėt dhe kisha e tyre ortodokse. Pra nė atė kohė kishte shka-shqiptar i sllavizuar dhe serb-kurrkushi i ardhur. Stefan Nemana, Nimani, Nemaniqi, kishte lindur afėr Podgoricės, ku nuk kishte priftė ortodoks dhe u pagėzua me ritet perėndimore. Nė kohėn e Heinricht Luanit, Saksoni, 1172 serbėt ishin vetėm rreth rrugėve tė Ēuprisė sė sotme dhe ata shkruanin se: serbėt, popull i paarsimuar i padisiplinuar, popull i maleve dhe pyjeve, qė nuk e njohin bujqėsinė, janė ata qė gjithmonė e prishin qetėsinė rreth vetes (Matica Srpska, Novi-Sad).
Dėshmitė origjinale pėr shki-tė mund tė gjenden nė Hilendar dhe sidomos nė punimet e Dr. Milutin Gjuriqiēit. Sipas F.Mikloshiēit emri Zeta qė shėnonte Doclean e vjetėr (njė pjesė e Malit tė Zi tė sotėm ėshtė shqiptare; M.E. Durhan (1863-1944) e cila udhėtonte nėpėr Shqipėri dhe Mal tė Zi duke i studiuar fiset malazeze dhe ato shqiptare vinte nė pėrfundim qė malaziasit ishin mė pak sllav e mė shumė trashėgimtar tė sllavizuar tė banorėve tė vjetėr tė kėtyre anėve .(Origjina fisnore dhe zakonet e Ballkanit, Londėr, 1928); dhe qė malazeztė ishin me origjinė fisnore shqiptare ishte e cekur edhe nga K.Jireēek (Albanienin der Vergangenheit, Leipzig, 1916)
Se si sllavizimet dhe turqizimet e shqiptarėve ishin tė vazhdueshme dhe nė bashkėpunim nė mes tė serbėve dhe osmanėve, tregon letra e tė dėrguarit francez nė Shkodėr Louis Heckart e shkruar shtetit tė tij me 24.7.1880: “Zoti Corti besonte se do tė ishte mė e kuptueshme qė Katolikėt shqiptarė tė pranonin dominimin malazias se sa ata mysliman, por se doli e kundėrta” (letėr nė Arkiva e luftės Seria Nr. 1872-1919, Francė.) Kėtu ishte ndikimi turk te shqiptarėt mysliman. Qėllimi i bashkėpunimit serbo-turk pėr ndėrrim tė shqiptarėve ishte fokusuar te shqiptarėt katolik sepse tė tjerėt veē ishin myslimanizuar.
“Nuk mė befasonte qė serbėt e urrenin islamin, por u gurėzova kur e pashė qė ata e urrenin edhe kishėn tjetėr tė Krishterė. Nuk e pritja qė katolikėt shqiptarė ishin mė shumė tė urryer nga sllavėt se myslimanėt (E. Durham, Londėr 1920). “Urrejtja serbo-ortodokse ndaj katolikėve u pa mė 1913 nė Luftėn Ballkanike, kur malaziasit nė emėr tė ēlirimit tė krishterėve e sulmuan kishėn shqiptare tė Mazrekut duke shkatėrruar ēdo gjė bile edhe freskat e tė shenjtėrve nė muret e kishės (E. Durham). “Mė 1913 njė numėr jo i vogėl ushtarėsh tė prirė nga njė Pop Ortodoks e rrjepėn pėr sė gjalli deri nė vdekje Luigj Palin, prift franēeskan shqiptarė nga Gjakova, sepse nuk kishte pranuar tė kryqėzohej nė ortodoks (E.C. Helmreich, The Diplomacy of Balkan Wars, 1983 Harward).
Murriz,

Ata kan sulmuar nje kishe, e jo kishat shqiptare !
Tash bazuar ne keto qe thot Fahrija rreth shkijeve-shqiptar, paramendoje kete fenomen, nese ortodokset nuk do t'ishin konvertuar ne Islam. Beso qe 1013 vite me vone, zor qe do kishe gjet ndonje "Shqiptar" diku ! Shkiizma te till, e kemi edhe Gjergj Kastriotin, frut i nje shkine dhe i nje shqiptari. Edhe pse u be "shqiptar", ai prap i'a fali motren malazezit. Njesoj ishte edhe me Millosh Kopiliēin i cili e kishte per mik, Brankovicin ! Para ardhjes se perandoris Osmane, ishim miq te ngusht me shkijet. Ata e kishin pushtetin, ne i kishim kishat.

Citim:
Konvertimet me forcė
Mė 20 mars 1913, gazeta “Reichpost” shkruante: Ne rrethin e Janjevės mbi 400 vjet nga sot, rreth 8000 shqiptarė katolikė, tė ashtuquajtur Laraman apo Katolik tė Fshehur, jetonin aty. Kur mbėrritėn serbėt, me qindra nga kėta Laraman deshėn qė haptazi tė deklarohen qė janė katolikė. Kur pėrfaqėsuesi i shtetit serb tė instaluar rishtas dėgjoi pėr kėtė, tha: “Ose mysliman ose ortodoks. Jo katolik!”. Numėr i panumėruar i katolikėve ishin vrarė ne Ponoshec, nga dora e sllavit (rrethi i Gjakovės). Afėr Zhurit (rrethi i Prizrenit), kryetari i fisit ishe vrarė e thėrrmuar nga shteti, mu pse ishte katolik. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Gjakovė nė famullinė e Nikajve, kur mbi 70 katolikė u vranė nga malazeztė”.
Gazeta e kohės, “Neue Freie Press” m[ 20 mars shkruan: “Mė 7 mars, soldateska e prirė nga njė pop ortodoks, nė dhe rreth Gjakovės deshi me forcė tė konvertojė popullatėn katolike nė besimin ortodoks. Mbi 300 veta, gra, burra dhe fėmijė nėn kėrcėnimin me vdekje
duheshin tė konvertoheshin. Popi ortodoks u tha: “Ose nėnshkruani deklaratėn se e keni pranuar fenė e vėrtetė, ose kėta ushtarė tė Zotit do i dėrgojnė shpirtrat e juaj nė ferr”.
Te gjithė e nėnshkruan pėrveē Patėr Angjelit. rezultati ishte skena mė trishtuese e paparė nė atė shekull”( www.albanianhistory.net)
Me 1919 qeveria jugosllave “nėnshkruante” ēdo akt ndėrkombėtar kundėr diskriminimit. Por persekutimet ndaj katolikėve kosovarė vazhdonin. Nė Shkup patriotin shqiptar, tė atin e Nėnės Terezė e helmuan serbėt.
Serbėt e shihnin rrezikun nė shqiptarėt katolikė se pėr ata mysliman ishin planet tjera. Mė 1929 u vra Atė Shtjefėn Gjeēovi njė franēeskan shumė i respektuar nga shqiptarėt. Edhe pse K. Jereēek i pėrshkruante shqiptarėt “popull i vjetėr me kulturė qytetare; edhe pse organizimi qytetar ishte i rėndėsishėm edhe pėr Ilirėt; sllavėt medoemos e bėnin sllavizimin, e turqit turqizimin e shqiptarėve, herė ndaras e herė nė bashkėpunim.
Ajo ishte nje fushat, ku jo vetem katoliket, po te gjithe shqiptaret ne pergjithesi u detyruan te konvertoheshin ne ortodoks.

Ja nje film, mund ta shiqosh me fahri katravellen : http://www.google.ch/url?sa=t&rct=j&...6pjhhuoBW5R-2A

Po ēfar rreziku o lum murrizi ?
Ne rrethin e Zhurit, ku kishte katolik-te-fshehur (laraman), ka qen e pamundur qe serbi ta dinte se ketu-aty te fshihej ndonje katolik ! Katoliket jan te paret qe mohojn luft fetare mes dy popujve, por kur deshirojn te krijojn nje histori emocionale, jan te paret qe thojn se paskan qen te diskliminum, vetem pse paskan qen katolik ! Mo bre, se keto prralla si han askush ! Ose, ai qe i han keto fore duhet ta mohon 100% perpjekjet e keti 100 vjetorit te fundit kunder okupatorit serbe !! Nuk mund te ket pas serbia favorizime karshi popullesis muslimane, dhe urrejtje psikopate kundrejtj minoritetit katolik, qe para 100 vite, s'ishin as gjysma qe jan sot ! Logjikoni pakes, e mos beni copy/paste cfar do shkrimi, nga cdo paranojaki sic eshte Fahri Katoliku !
Citim:
Ngritja e lėvizjes kombėtare shqiptare
Akademik Mark Krasniqi nė “Gjurmė e gjurmime” (Rilindja, 1979), shkruan pėr kėtė: “Milan Rakiqi (1876-1938) zė njė vend tė spikatur nė historinė e letėrsisė serbe. Rakiqi ka qenė me profesion diplomat, kėshtu qė pėr njė kohė tė gjatė ai ishte Konsull i Serbisė edhe nė Prishtinė, ku “udhėhiqte punėt e aksionit nacional, kujdesej pėr serbėt qė pėsonin zullumin e turqve e tė shqiptarėve”. Rakiqi ishte nė shėrbimin diplomatik nė Prishtinė mu nė kohėn kur lėvizja kombėtare shqiptare kishte marrė pėrmasa tė mėdha tė luftės politike e tė armatosur kundėr pushtetit turk, pėr liri e pavarėsi. Milan Rakiqi shquhej jo vetėm nė fushėn diplomatike, letrare por edhe me angazhimin e popullsisė serbe tė kėtyre anėve qė tė bashkėpunojnė me ushtrinė turke kundėr kryengritėsve shqiptarė. Rakiqi “kujdesej” shumė pėr manastirin e Graēanicės. Sipas studiuesit Pero Sliepēeviq, ėshtė vėrtetuar se nga numri shumė i madh i kishave tė vjetra serbe vetėm njė pjesė fare e vogėl e tyre i kanė ndėrtuar serbėt, emri i tė cilėve ėshtė shkruar nė to. Serbėt nuk kanė pasur fare traditė tė vetėn as nė ndėrtimtari e as nė art e kulturė (Stare Srpske Zaduzhbine, Beograd, 1934). Manastiri i Graēanicės ekzistonte dhe kryente shėrbimet fetare edhe para ardhjes sė sllavėve nė kėto anė (V. Petkoviq, Pregled Crkvenih Spomenika, Beograd 1950).
Nė vitet para pavarėsisė nė Parlamentin e Turqisė thuhej: “Rreziku mė i madh i Turqisė, nga tė gjitha kombet qė jetojnė nė perandorinė tonė janė shqiptarėt; ėshtė frikė e madhe nga ky tė mos zgjohet nga gjumi i rėndė, tė mos mėkėmbėt, tė mos marrė diturinė nė gjuhėn e vet, sepse atėherė e mori lumi Turqinė. (Jusuf Buxhovi, Nga Shqipėria Osmane te Shqipėria Evropiane). Kurse ditėn qė ushtritė serbe do ta sulmonin Kosovėn, gjenerali famėkeq Jankoviq do tė drejtonte njė proklamatė shqiptarėve me titullin simbolik “T’on fiseve n’ Shqipni - or vllazni”, nė tė cilėt thuhej se “Vijmė nė emėr tė Allahut qė t’i jepet fund zullumit tė turkut qė pėr 500 vjet bashkėrisht ka rėndu dy popujt... pėr ta ēliruar vendin tonė tė pėrbashkėt dhe se shqiptarėt do tė munden me e rujtė fenė dhe zakonet si i kanė pasun...”
Mark Krasniqi, 2012 shkruan se nese muslimanet shqiptar nuk jan te kenaqur mund te ikin per n'Arabi ! I lumt "amkademikit" (kjo vetem per te treguar se me cfar lloj "akademikesh" te krisur kemi te bejm) !

Ortodokset ne emer te Allahut ? Apo ne emer te Kryēit me 4 C ?!
Ok, Akademiku s'tha asgje ketu.

Tash shtrohet pyetja e titullit : Cila ishte kjo Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve ???? E lexova tere shkrimin, dhe s'pash asgje per shfarosje ! A te sjellim tani shkrime e citate nga perandoria Osmane, per t'i pershkruar shqiptaret ne pergjithesi ? Do ta pash, qe keto shkrime e keto thenje te laramaneve, per ftyre do t'ua jipte !

Kjo ishte nje tentativ e lodhet, per ta ndezur urrejtjen e dikurshme te shqiptareve kunder turqis ! Eshte nje fushat sic e quan Kadareja per "De-islamizim te Kombit Shqiptar" ! Fahrija eshte klysh i Kadares, klysh i lodhet.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 13:52   #3
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Makresh, Nuk e lexova shkrimin tėndė deri nė fund, por tė premtoj qe kam pėr ta lexuar njė dite (ktu jemi na, skemi ku shkojm). Por ama veq ato pak qė i lexova sinqerisht ta them asgjė e re nga ana jote. Edhe unė jam i vetdijshem qe tė njėtin qėndrim e mban edhe pėr mua, por mua nė ktė rast mė nder tė madhė ky qėndrim.

Ti lėmė anash qėndrimet personale tonat.
Tema:

Fahri Xharra duke nxjerru shkrime shkencore nga burime tė ndryshme nga edhe i citon, nuk mendoj qė ka thėnė gjėra tė paqena, pėrkundrazi.

Ai flet pėr marrveshjet turko-serbe, e qė unė edhe para Fahri Xharrės dhe internetit i kam dėgjue prej babgjyshi. Tash ta lem Fahri Xharren tė poshter, ta lėm edhe Kadaren tė poshter, hajt qe po shkojm ma larg ti lėm edhe Mark Krasniqin e Nėnen Terez poashtu tė poshter. Por ama babgjyshin tim nuk kemi drejt ta lėm tė poshter. Jo pse ishte babfjyshi imė !? Por ai thjesht nuk i njihte kėta qė i permenda mė lart, e qė tė jetė "ndikuar" ta themi nga ata.
...ah po ! ėshtė nder i madhė tė jesh klysh i Kadares, pa sado i vockerr tė dukesh !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 15:31   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Murriz,


Ti as shkrimin e fahrijes se paske lexue si duket.

Njerezit qe i ka citue jan : Kadare, S.Riza, M.Krasniqi & L. Heckart

Kadare flet sikur t'shkruante romane

Riza, flet pa referenca

Krasniqi s'tha sen !

Heckarti paska qen deshmitar i djegjes se nje kishe katolike ne mal te zi.

Morali i gjithe kesaj stroje eshte se ; Serbet i paskan luftuar shqiptaret, shkaku i minoritetit katolik.

Citim:
Numėr i panumėruar i katolikėve ishin vrarė ne Ponoshec, nga dora e sllavit (rrethi i Gjakovės). Afėr Zhurit (rrethi i Prizrenit), kryetari i fisit ishe vrarė e thėrrmuar nga shteti, mu pse ishte katolik. E njėjta gjė ndodhi edhe nė Gjakovė nė famullinė e Nikajve, kur mbi 70 katolikė u vranė nga malazeztė”.
---

Po marrėveshja shekullore per gjenocid kunder shqiptareve ku ishte ? Lexo edhe nje here qe asnje fakt, as edhe nje anekdot nuk citohet qe te kete te ben dicka me turqit apo me turkijen !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 25-10-12 nė 15:33
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 16:44   #5
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Po marrėveshja shekullore per gjenocid kunder shqiptareve ku ishte ?
Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Nejse, ishin nja dy konventa ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim;mes ;turqve e shkieve, per shpernguljen e shqipetarve per ne turqi!? e kjo eshte shfarosje. Nuk don me than gjithsesi gjenocid! e si pasoj i kemi 3mil. te shfarosur(ju ka humb fara,ose ndrru fara-shfaros).Nuk din shqip,po aq jan qe e flasin shqipen,disa calueshem e disa rrjedhshem, pra jan 6 mil. vec ne turqi, si pasoj e merreveshjeve turko-shkine.

Nese jeni vetem fetar! skan pse ju pengojn keto ndodhi historike,ngjarje qe nuk mund i mbron`,as arsyeton,as i tjeterson askush, edhe nuk kan te bejn me fe-besim asgje.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 07:14   #6
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Pervec marreveshjeve per shpernguljet e shqiptarve ne Turqi nuk di per ndonje marreveshje midis srebve (apo grekve) me turqit per ndonje lufte formale te perbashket kunder shqiptarve. Megjithate jan shum rrethana qe edhe paqellimshmerisht kan ndihmuar njekohesisht forcat e krishtera (serbogreket) dhe forcat muslimane (osmane) per shtypjen e identitetit shqiptar. Per shembull mosnjohja e miletit shqiptar nga turqit ndihmoi njekohesisht dhe politiken srbogreke te mohimit te identitetit te lashte shqiptar te trojeve ku ata shtriheshin. Ose lejimi i edukimit greqisht dhe moslejimi i edukimit shqip ndihmoi ne momentum per aspiratat greke dhe pengese per levizjen shqiptare, po 44 viziereve shqiptare nuk ja u preu mendja qe po i hapej gropa kombit tone, ashtu si dhe kadillarve, spahillarve dhe mullarve qe makreshi konfirmon se nuk luftuan kunder turqve, pa cka se nuk pati gjenerate shqiptari qe nuk beri beteje kunder turqve (cdo 10~30 vjet beteja)
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 09:11   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Duhet shkru realitetin pa marre parasysh qe eshte i hidhur. Kete e them qe te mos perseriten e riperseriten gabimet e popullit tone, te cilat fatkeqesisht jane duke u riperserite.

Realiteti ishte ky: okupimi i trojeve greke, bullgare apo serbe etj, nga ana e perandorise Osmane ndodhi pothuajse pa lufte sepse keto shtete duke njofte forcen e tyre thjesht iu nenshtruan, me nje fjale pranuan perandorine Osmane si te tille(veten), pranuan okupimin, pranuan te paguajn haracin, pranuan qe ushtria e tyre te jete ne sherbim te perandorise etj...
Nga kjo perfituan edhe beneficione te ndryshme, perkrahjen politike te perandorise Osmane, shkollimin etj.
Por, cka gjeti Turku te keto shtete?
Gjeti nje shtet te qeverisur nga dikush, mbreti, gjeti nje ushtri, gjeti institucione!

Ne te njejten kohe mori nen sundim edhe trojet e banuara me Shqiptare.
Aty gjeti njerez pa sundimtar te vetin, pa innstitucione, pa asgje qe ne ate kohe i perngjante nje shteti apo kombi. Gjeti nje popull i cili po luftonte mes veti, fshati kunder fshatit, mahalla kunder mahalles, shpija kunder shpise. dhe lufta perbrenda shtepise...
Me nje fjale nuk gjeti asnje element shtetrore.

Me kend te bente marrveshje Turku? Kush ti paguante haraqet? Kush ti mblidhte ato? Cila ushtri te luftonte per turkun? Kujt ti jepte beneficione Turku, gjthsecilit veq e veq?
Nese dikush po e luftonte Turkun ate e bente per qeshtje personalo-fisnore e jo kombtaro-shtetrore.

Perpjekjet e mevonshme me suksese te ndryshme i kemi te njohura, psh Skenderbeu, por ketu nuk duhet harruar se sa e sa veshtersi pati Skenderbeu per te mbledhe kokat Shqiptare per te kundershtu Turkun. A iu bashkangjiten te gjithe? A ishin te gjithe besnik te tij apo kombit? E njejta ndodhe edhe ne lufterat e mevonshme, sa perkrahes anti neonazist kishte nga populli yne, sa perkrahes te luftes se fundit ne Kosove?

Gjithmone dhe gjithmone kundershtaret me te medhenje te Shqiptareve ishin vet Shqiptaret!

Dua te them qe vetedija kombtare tek ne ne ate kohe nuk ishte ne asnje nivel, ishte ne 0, tani me duket qe kjo vetedije kombtare eshte rrite, eshte rrite shuuuuuuuume, ndoshta ka arrit shifren 1.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 10:54   #8
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Nejse, ishin nja dy konventa ne kohe te ndryshme por me te njejtin qellim;mes ;turqve e shkieve, per shpernguljen e shqipetarve per ne turqi!? e kjo eshte shfarosje. Nuk don me than gjithsesi gjenocid! e si pasoj i kemi 3mil. te shfarosur(ju ka humb fara,ose ndrru fara-shfaros).Nuk din shqip,po aq jan qe e flasin shqipen,disa calueshem e disa rrjedhshem, pra jan 6 mil. vec ne turqi, si pasoj e merreveshjeve turko-shkine.

Nese jeni vetem fetar! skan pse ju pengojn keto ndodhi historike,ngjarje qe nuk mund i mbron`,as arsyeton,as i tjeterson askush, edhe nuk kan te bejn me fe-besim asgje.
Nuk jam "vetem fetar", dhe ketu i gjithe problemi.

Nuk shoh dobi qe ta genjejm veten per gjana kaq absurde ! Shfarosje dmth gjenocid ! Spastrim etnik, spastrim fetar (sipas xharres). Njerez, nuk mund ta mbrojm veten duke u cilesuar gjithmon si "viktima", duhet ta themi te verteten sic ishte, e jo sic kemi qejf qe te ishte.

Populli shqiptar, perkunder serbeve dhe grekeve nuk ka pasur instuticione arsimore ne shqip e ne asnje gjuhe tjeter para ardhjes se osmanlive. Greket dhe serbet po, i kishin shkollat e tyne, kishin alfabetin e tyne. Tash nese ju mendoni se turku eshte dasht me na kriju neve alfabetin, shkollen dhe universitetin kur s'kishim as qytete, udhe e as ure,.. un prap s'jam dakord ! Ata shkolluan shqiptar, dhe i sollen ne arenen nderkombtare si per qeverisje, arsim, art dhe pa dallim feje.

Po ta kishim fituar pavaresin ton, a mendoni se ne mesjeten e erret te evropes, ndokush do t'ishte preokupue per problemet tona me greket dhe serbet ? Un ju perkujtoj qe mbrenda 100 viteve, u nda Ēameria, Kosova, Lugina, Ulcini ! Kurse para 100 viti, keto toka ishin te bashkuara dhe nuk njihnin kufi mes njera tjetres.

PS: Shperngulja eshte tem tjeter. Le te shperngulen sot Kurdet en Kosove, dhe shiqo se a do t'i pranonim. Perse shqiptaret atje i jan mirnjohes Turqis ? Sepse u dha parcella per vendbanim e per bujqesi. Nuk i qoj ne shkretin, po i vendosi ne pjesen perendimore, toke pjellore qe shume turqi do kishin dashur qe ta kenin ate vend.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 26-10-12 nė 10:56
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 23:12   #9
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Eh histori e mjerė e botuar nė kohėn komuniste sėrbosllave , ende paska njerėz qė besojnė periudhės sė Carrrrr Llazarit.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 23:26   #10
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius Shiko postimin
Pervec marreveshjeve per shpernguljet e shqiptarve ne Turqi nuk di per ndonje marreveshje midis srebve (apo grekve) me turqit per ndonje lufte formale te perbashket kunder shqiptarve. Megjithate jan shum rrethana qe edhe paqellimshmerisht kan ndihmuar njekohesisht forcat e krishtera (serbogreket) dhe forcat muslimane (osmane) per shtypjen e identitetit shqiptar. Per shembull mosnjohja e miletit shqiptar nga turqit ndihmoi njekohesisht dhe politiken srbogreke te mohimit te identitetit te lashte shqiptar te trojeve ku ata shtriheshin. Ose lejimi i edukimit greqisht dhe moslejimi i edukimit shqip ndihmoi ne momentum per aspiratat greke dhe pengese per levizjen shqiptare, po 44 viziereve shqiptare nuk ja u preu mendja qe po i hapej gropa kombit tone, ashtu si dhe kadillarve, spahillarve dhe mullarve qe makreshi konfirmon se nuk luftuan kunder turqve, pa cka se nuk pati gjenerate shqiptari qe nuk beri beteje kunder turqve (cdo 10~30 vjet beteja)

po mir ke than se ishte veq kjo marrveshje per shperngulje po ne ket marrveshje ka qen edhe nji kusht tjter qe tju ndrrohet identiteti edhe kombi per arsye se po te ishin te regjistruar si shqiptar me emra e mbiemra te maparshem herdo kur kan pas te drejt te kerkojn kthimin ne etdheun e tyre e kta te gjith jan deklarue si turq ,pastaj ma von ne kohen e rankoviqit ndishta kan shkue si shqiptar me emra origjinal ,po kur esht ber shperngulja masovike nga toplica ka qen merrveshe TURKO SERRBE bile dokumentacionin ju kan pergadit ne shkup e prej aty kan marr rugen per ne portin e selanikut
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-12, 06:33   #11
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Per sa i perket ndertimit te rrugeve, ashtu si pushtuesi romak dhe ai turk ndertuan infrastrukturen qe u duhej per administrimin e lehte te vendeve te pushtuara, dhe sa i perket edukimit vullnetar apo femijve te grabitur prej prinderve, edhe kjo po kryesisht kishte te njejtin qellim. Ashtu si romaket u dobesuan kur popujt e pushtuar perdoren edukimin ushtarak e mare prej romakve pak a shum dhe osmanet pesuan te njejtat probleme. As edukimi as infrastruktura nuk jan shenja te ndonje vllaznie, kur turqve u cenoheshin interesat politike "vllaznia" me shqiptaret harrohej. Vllazni e cuditshme kjo ku sakrificen e ka vec nje vlla ne kurriz. Prandaj kujdes me kto vllazni. Esht gjithashtu realitet tragjik qe populli kishte intresa te percara, ku shum shqiptare me pozita te garantuara nga turqit bashke me disa te "edukuar" nga turqit luftonin cdo perpjekje te pjeses tjeter te popullit qe mundohej ti hiqte qafe turqit, pra cdo lufte anti turke ka qen edhe lufte civile. Gjithashtu,eshte ne interesin serbogrek qe shqiptaret tte deklarohen si muslimane apo turq, gje qe lehtesonte zaptimet e tokave shqiptare sepse turqia i humbi ato toka ne luften e pare ballkanike. Serbogrekve nuk i intereson te kembegulim se ne jemi populli lashte autokton e se paganet ilir ishim ne, eseSkenderbeu e Muzaka e Dukagjinet etj me pricipata shqiptare ishim gjithashtu ne, sepse ashtu mund te kerkonim te drejten e vetvendosjes pavaresisht se si perfundonte lufta kunder turqise. Fatkeqesisht disa shqiptare edhe sot adoptojne nje fjalor qe na nxjerr ne si klysh turku dhe ekstremista islamik, dhe ja jep fitoren e argumentit ne pjate, duke na izoluar nga evropa dhe amerika, vec utopia umetit mos prishet aman.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-12, 12:34   #12
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

. Marveshtje per shpernguljen e popullsis muslimane nga ish tokat e perandorise osmane; keso marveshtje kishte edhe per greket e brigjeve te egjeut lindore pra izmiri etje qe ishin te populluara me grek mund ti thuhet se ishte mdrrim i popullsise ne mes te vendeve fituese kunder perandoris osmane dhe shtetit turk. Keto marveshtje ishin te kobshme per shqiptare pasi ata ne ate kohe ishin pjes integrale e perandorise.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 12:04   #13
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius Shiko postimin
Per sa i perket ndertimit te rrugeve, ashtu si pushtuesi romak dhe ai turk ndertuan infrastrukturen qe u duhej per administrimin e lehte te vendeve te pushtuara, dhe sa i perket edukimit vullnetar apo femijve te grabitur prej prinderve, edhe kjo po kryesisht kishte te njejtin qellim. Ashtu si romaket u dobesuan kur popujt e pushtuar perdoren edukimin ushtarak e mare prej romakve pak a shum dhe osmanet pesuan te njejtat probleme. As edukimi as infrastruktura nuk jan shenja te ndonje vllaznie, kur turqve u cenoheshin interesat politike "vllaznia" me shqiptaret harrohej. Vllazni e cuditshme kjo ku sakrificen e ka vec nje vlla ne kurriz. Prandaj kujdes me kto vllazni. Esht gjithashtu realitet tragjik qe populli kishte intresa te percara, ku shum shqiptare me pozita te garantuara nga turqit bashke me disa te "edukuar" nga turqit luftonin cdo perpjekje te pjeses tjeter te popullit qe mundohej ti hiqte qafe turqit, pra cdo lufte anti turke ka qen edhe lufte civile. Gjithashtu,eshte ne interesin serbogrek qe shqiptaret tte deklarohen si muslimane apo turq, gje qe lehtesonte zaptimet e tokave shqiptare sepse turqia i humbi ato toka ne luften e pare ballkanike. Serbogrekve nuk i intereson te kembegulim se ne jemi populli lashte autokton e se paganet ilir ishim ne, eseSkenderbeu e Muzaka e Dukagjinet etj me pricipata shqiptare ishim gjithashtu ne, sepse ashtu mund te kerkonim te drejten e vetvendosjes pavaresisht se si perfundonte lufta kunder turqise. Fatkeqesisht disa shqiptare edhe sot adoptojne nje fjalor qe na nxjerr ne si klysh turku dhe ekstremista islamik, dhe ja jep fitoren e argumentit ne pjate, duke na izoluar nga evropa dhe amerika, vec utopia umetit mos prishet aman.

Ti thua se ka qen gabim deklarimi i shqiptareve si Musliman, kurse autori i shkrimit thot se ka qen fatkeqesi te deklarohesh si katolik pershkak qe ne rrethin te Prizrenit, ata u masakruan nga serbet kurse muslimanet jo.

Un prap s'shoh marrveshje, duhet te keni fakte : Fakte dmth, nje dokument i cili do e provonte kete qe po e thuani.

Ne anen tjeter, sikur t'ishim deklaruar te krishter, do kishim me jetue ne paqe me greket dhe serbet. Kjo dmth, qe ata s'kan pas asgje kunder te krishtereve (katolikve kosovar), gje qe ben luftene fundit, nje lufte fetare e aspak per motive kombtare !

Me kete logjik, ju konfirmoni se edhe Gjergji nuk luftoi per komb, por per din e iman (katolik). Gje, qe me jep mua te drejt ta enderroi utopin e Ummetit Islamik, ashtu sic enderron ti utopin e bashkimit Kristian.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 12:32   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Ti thua se ka qen gabim deklarimi i shqiptareve si Musliman, kurse autori i shkrimit thot se ka qen fatkeqesi te deklarohesh si katolik pershkak qe ne rrethin te Prizrenit, ata u masakruan nga serbet kurse muslimanet jo.

Un prap s'shoh marrveshje, duhet te keni fakte : Fakte dmth, nje dokument i cili do e provonte kete qe po e thuani.

Ne anen tjeter, sikur t'ishim deklaruar te krishter, do kishim me jetue ne paqe me greket dhe serbet. Kjo dmth, qe ata s'kan pas asgje kunder te krishtereve (katolikve kosovar), gje qe ben luftene fundit, nje lufte fetare e aspak per motive kombtare !

Me kete logjik, ju konfirmoni se edhe Gjergji nuk luftoi per komb, por per din e iman (katolik). Gje, qe me jep mua te drejt ta enderroi utopin e Ummetit Islamik, ashtu sic enderron ti utopin e bashkimit Kristian.
Ti, personalisht ske ba lufte po neyse, po ban lufte fetare-islame, dhe po vijne ne ndihme te krishtert. USA !
Ku eshte logjika ketu Maki ?

Mos endrro endrra te parealizushme, mos e humb kohen kot!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 13:54   #15
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Jo more s^po e humb kohen kot, nga kush na shpetuan Usajt ?

Serbia eshte e krishter, nga infot e fundit qe i kam.


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.