Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-10-12, 10:59   #16
Albonita
CroChicca & Gucci.
 
Avatari i Albonita
 
Anėtarėsuar: 09-12-07
Vendndodhja: Aty ku ndihem mire -->Split
Postime: 28,831
Albonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Kurban Bajrami!

Ua Uroj Gjithe Besimtareve Mysliman Kudo Qe Ndodhen Festen E Kurban Bajramit ......! Paqja E Haromnia Mbreterofte Ne Shtepite Tuaja …!
Zoti i Madherueshem I degjofte Kurdohere Lutjet Tuaja, Ju Dergofte Gjithmone Shendet , Buzeqeshje , e Lumturi …!
__________________
Per Familje jap Jeten......Per Dashurine Shkatrroj Boten!!
Albonita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-10-12, 11:05   #17
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Gėzuar festa

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 25-10-12 nė 11:05
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 11:40   #18
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Kurban Bajrami!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albonita Shiko postimin
Ua Uroj Gjithe Besimtareve Mysliman Kudo Qe Ndodhen Festen E Kurban Bajramit ......! Paqja E Haromnia Mbreterofte Ne Shtepite Tuaja …!
Zoti i Madherueshem I degjofte Kurdohere Lutjet Tuaja, Ju Dergofte Gjithmone Shendet , Buzeqeshje , e Lumturi …!
Shini sa urim i mirė ky i Albonites.

Kjo nuk ėshtė temė tė replikohet e tė diskutohet, veqse unė si neutral qė jam ndaj Islamit dhe Krishterizmit !Dua tė cek ( me patjetėr) qė tė gjithė skepticizmat qė vijn kėtu, nuk vijn nga katolikėt siq mendojn disa islamist, por vijn kryekput nga vetė muslimant qė nuk jan tė kėnaqur me rendin qė ofron Islami arabik.

Gjithsesi me Fat Bajrami tė gjitėve qė e festojm, fest e madhe me domethėnie tė madhe, skam dyshim aspak.
Tė bėhesh 'Kurban' pėr tė tjerėt, ky ka qenė gjithmonė virtytė i lartė i Shqiptarit.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 12:26   #19
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kurban Bajrami!

Kurban Bajrami

Kurban Bajrami - Eid-al-Ad-ha (Ad-ha Eid) ėshtė festė fetare Islame gjatė ditėve tė tė cilit myslimanėt tė cilėt kane mundėsi financiare flijojnė kafshė nė emėr tė Allahut dhe njė pjesė nga mishi i tyre ua dhurojnė tė varfėrve.
Eid-al-Ad-ha (Ad-ha Eid) pėrdoret edhe me emra tjerė nė botėn myslimane, pėr shembull nė Maroko. Algjeri, Tunisi, Egjipt, Jemen dhe Libi quhet Eid el-Kibir (Eidi i madh). Nė Turqi quhet kjo festė Kurban Bayrami. Kėshtu quhet edhe nė Shqipėri, Bullgari dhe Rusi. Nė Kinė quhet Festa e Kurbanit. Kjo ka tė bėjė me sakrificėn qė bėhet nė emėr tė profetit Ibrahim. Kjo sakrificė ėshtė prerje e njė kafshe (dele, qengj ose cjap) si kurban. Sipas rregullave kjo kafshė duhet tė jetė sė paku njė vit i vjetėr. Ky recital thuhet arabisht pėr sakrificėn e bėrė:
Nė emėr tė Allahut بسم الله
Dhe Allahu ėshtė mė i madhi والله أكبر
O Allah, kjo me tė vėrtetė ėshtė pėr ty اللهم إن هذا منك ولك
O Allah, pranoje nga unė اللهم تقبل مني
Pas sakrificės sė kafshės, sipas Kuran-it, mishi duhet tė ndahet nė tri pjesė: Njė pjesė pėr tė varfrit, njė pjesė pėr tė afėrmit dhe fqinjėt dhe pjesa e fundit pėr familjen tėnde.

Pėr kėtė festė tė gjithė besimtarėt vishen me rrobat mė tė mira qė kanė dhe vizitojnė njėri tjetrin.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 14:21   #20
kimi111
 
Anėtarėsuar: 24-08-12
Postime: 23
kimi111 me shokė shumekimi111 me shokė shume
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Urime festa e bajramit
__________________
Ne erresire ,nje drite ,Ti.
kimi111 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 14:24   #21
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Ju uroj kėtė Festė tė madhėrueshme tė sakrificės, si simbol tė flijimit dhe tė mirėsisė Njerėzore ndaj krijuesit.
Uroj qė festat tona ti kremtojmė nė begati edhe mė tė madhe.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 15:22   #22
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kurban Bajrami!

Me fat kurban bajrami gjithe shqiptareve kudo qe jane
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 15:28   #23
zanaa
Prap e fshehur pas Teje
 
Avatari i zanaa
 
Anėtarėsuar: 19-10-12
Vendndodhja: Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje mė gjenė duke t'kėrkuar Ty
Postime: 612
zanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Me fat Kurban Bajrami per te gjithe ata qe e festojn, ku do qe jane..
__________________
Zhgėnjimi t'a mbyll' zemren,por t'i hapė sytė...
zanaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 20:09   #24
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Smile Titulli: Kurban Bajrami!

...


.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 05:49   #25
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Urime e Me Fat Festa e Kurban Bajramit per te gjithe ata qe festojne eedhe per ata qe sot shkojne per te Uruar !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 06:49   #26
romansa
 
Avatari i romansa
 
Anėtarėsuar: 24-07-08
Vendndodhja: larg vendlindjes
Postime: 16,103
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Urima E Me Fat Kurban Bajrami!!...gjith atyre qe festojn sot!
__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 06:55   #27
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurban Bajrami!

Besimtar te besimit islam,..me fat festen e Kurban Bajramit...
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 08:11   #28
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Blic pėrshėndetje pėr tė gjithė antarėt e Forumit!!!

...Hajra ju thote, ME FAT KURBA BAJRAMI!

http://www.youtube.com/watch?v=ZMA5O...eature=related

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 26-10-12 nė 08:15
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 08:30   #29
Xuki
Moderator
 
Avatari i Xuki
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 11,038
Xuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėmXuki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kurban Bajrami!

Met fat festa e Bajramit.

Pėrshėndetje

Xuki
__________________
Dr. Ibrahim Rugova ishte dhe do tė mbesin pėr gjithmon I MADHI i Kosovės!
Xuki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-12, 09:08   #30
ssara
 
Avatari i ssara
 
Anėtarėsuar: 13-02-07
Postime: 13,228
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kurban Bajrami!

Me fat festen, e bajramit,,kalofshi kendshem..


ssara Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.