Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-11-12, 09:45   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Qeveria Shqiptare pati kėrkuar, edhe ia arriti ti kthejė nė atdhe eshtrat e mbretit Leka Zogu I nė prag tė 100 vjeqarit tė bamjes sė shtetit shqiptar.

Dikush foli pėr ditė historike (demokratet e Berishes), dikush nuk mori pjes fare(Socjalistet e Edi Rames) ne ceremonin e rivarrimit tė eshtrave tė mbretit Ahmet Zogu.

Shqiptarėt i gjeti edhe kjo "ditė historike" tė ndar nė dy grupe:

Presidenti i Shqipėrisė, Bujar Nishani ka thėnė se Zogu ėshtė figura mė e rėndėsishme nė historinė njėqindvjeēare tė shtetit.

“Shqipėria nė kujtesėn e saj shėnon edhe njė figurė tė rėndėsishme, atė tė Ahmet Zogut. Sot nderojmė tė parin dhe tė vetmin mbret tė shqiptarėve, Ahmet Zogun. Mbreti ynė shtetin e bėri vetė”, ka thėnė Nishani.
Edhe Presidentja e Kosoves i foli nja dy a tri tė mira pėr mbretin Leka Zogu I nė "tropojanqen e sajė. Por ajo si duket kishte harruar ta lexonte njė leter amaneti tė dėrguar nga deputeti i socjalisteve Taulant Balla ku e fton atė tė kėshillohet me Hasan Prishtinen, Bajram Currin e Avni Rrustemin, se a do tė duhej tė merrje pjes nė ceremoni, apo jo ?!
Kryeministri i Shqipris (si ai mė qė di tė thurė lavdata) e bėri Ahmet Zogun mė mbret se mbret.
Pėr dallim nga ai, homologu i tijė nga Prishtina mendon paksa mė ndryshe, ku mu nė mesin e kuvendin i bėnė mretit Leka Zogut tė parė krahasime me Esat Pashen, Pashiqin e Karagjorgjeviqin, qė siq thotė Hashim Thaēi shqiptarėt nuk ua kan parė edhe aq hajrin.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 18-11-12 nė 09:51
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-11-12, 17:04   #2
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

..hajt mire boll, i vnun kapak marreve ma ne fund mileti jone,ka qen dasht moti,po perqarjet politke e paten bo berllog qe nga vitet 97' e tutje,..keq e mire,edhe Zogu ka pas te mirat e veta,per t'kqija s'po foli sepse keta tjert asnje nuk doli ma mire se ai!


Pushofshin ne paqe eshtrat e mbretit gjitheshqipetar!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-12, 17:10   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

ma mir me pas nejt qatje ku jan kan ska qen i mir per shqiptar ka qen mik i PASHIQIT
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-12, 19:08   #4
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Marrėveshja mes Zogut dhe Pashiqit


18-11-2012 18:05 CET


Gazeta Tema nė Shqipėri ka publikuar tė plotė tekstin e Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb tė asaj kohe, Nikolla Pashiq (marrėveshje e nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr tu rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan S. Nolit).
“1. Shqipėria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.
9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojės dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.)
Marrėveshja Nikolla Pashiq – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207. /gazetatema/
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-12, 22:59   #5
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Guri,

me pas qene i mire per sllav ahmet zogu, enver hoxha e kish shpall hero, ose enverit nuk i kish ardhe rendi me ardhe ne pushtet hiē. sllavet e kane pru ne pushtet enver hoxhen (milladin popoviqi, dushan mugosha, zmaj, rankoviqi etj). Pse nuk e ndihmuan ahmet zogun te kthehej ne pushtet, pra, por i sollen armiqt e tij, sllavo-komunistet?

parlamenti rus, i kishte kerkuar enver hoxhes edhe shpalljen kriminel te gjergj fishtes? (Fishta u mohua per 50 vjet ne trojet shqiptare. U mohua nga armiqt e ahmet zogut, etj.)

Lidhjet bani vet.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-12, 23:04   #6
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Fetja kishte menduar se Zogu po martohet - per se dyti - : Ia kish dhane duartrokitje :) !!!!!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 12:42   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Ahmet Zogu, tradhtar apo hero!

Rikthimi i eshtrave tė Ahmet Zogut, mbretit tė shqiptarėve, dhe “odat” qė u thurėn pėr tė, nga politikanėt nė Shqipėri e Kosovė, kanė ngjallur reagime dhe dilema rreth asaj, nėse mbreti Zog ishte hero, apo tradhtar i shqiptarėve.

Historianėt dhe politikanėt nė Kosovė, mbretit Zog nuk i japin asnjėrin epitet, duke e mbajtur mes politikanit qė krijoi Shqipėrinė moderne dhe satrapit qė vrau patriotėt dhe bėri aleancė me Serbinė.

I pari ishte kryeministri Hashim Thaēi, qė e radhiti atė me Nikolla Pashiqin, e qė nuk ia ka pa hajrin Kosova. Njė ditė mė vonė ėshtė presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, e cila gjatė rivarrimit tė eshtrave tė mbretit Zog, tha se kosovarėt janė pritur duarhapur nga mbreti i shqiptarėve.

Njohės tė fushės sė historisė e komentojnė po thuajse nė mėnyra tė njėjta ēėshtjen e mbretit Zog. Nėnkryetari i lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca, ka thėnė se ēdo figurė politike e cila ka udhėhequr me kombin shqiptar, ėshtė shumėfaqėsh.

“Prandaj, secila i ka anėt e tyre pozitive dhe negative, tė cilat, para sė gjithash duhet tė vlerėsohen prej institucioneve kompetente shkencore dhe akademike”, tha ai.

Kurse, historiani Jusuf Buxhovi, Zogun nuk i jep epitetin, as tė heroit e as tė tradhtarit.

“Edhe pse pėr rrethana tė njohura (distanca kohore, mosnjohja e fakteve meritore dhe klishetė ideologjike), historia ende nuk ka dhėnė njė vlerėsim tė plotė dhe objektiv pėr Zogun, megjithatė, mund tė thuhet se ai ishte njė politikan dhe burrėshtetas pragmatik dhe tejet i shkathėt, qė veproi nė pėrputhje me logjikėn shtetėrore”, thotė Buxhovi.

Zogu, sipas tij, ishte i detyruar tė pranojė vendimet e Konferencės sė Paqes prej nga doli njė gjysmė Shqipėrie, e cila nė radhė tė parė, siē tha Buxhovi, duhej tė pajtohej me fatin e humbjes sė gjysmės sė territoreve etnike (Kosovės dhe Ēamėrisė), realitet politik ky qė e detyronte tė lidhte konventa ndėrshtetėrore me shkaktarėt kryesorė tė tragjedisė shqiptare (Jugosllavinė dhe Greqinė).

Duke u mbėshtetur mbi parimin e logjikės shtetėrore, e cila pėrjashtonte interesat e pjesėve tė shkėputura tė etnisė shqiptare, tė cilat kishin meritat mė tė mėdha pėr pavarėsinė e shtetit shqiptar, si kryeministėr e mė vonė si mbret, Zogu, siē tha Buxhovi, u pėrqendrua qė me diplomaci dhe lėvizje politike ta shkėpusė Shqipėrinė nga ēfarėdo ndikimi tė Beogradit pėr ta afruar me Italinė.

“Dhe, duke u larguar nga Pashiqi, me tė cilin ai kishte disa marrėveshje vasaliteti, ai iu kthye Italisė me bindjen se shpėtonte jo vetėm nga kthetrat jugosllave nė kurthin e tė cilave kishte hyrė vetė nga marrėveshjet qė i kishin ndihmuar tė rikthehej nė pushtet pas ngjarjeve tė qershorit tė vitit 1924, por kėshtu krijonte rrethanat qė shteti shqiptar t’i afrohej botės perėndimore, ku ajo mund tė prosperonte dhe njėherėsh tė kthehej nė njė interes tė saj, gjė qė nė njė tė ardhme krijonte rrethana pėr mbrojtjen e etnive tė shkėputura shqiptare”, ka thėnė ai.

Historiani kosovar thotė se Zogu, krahas dhunės politike dhe hakmarrjes qė pėrdori ndaj kundėrshtarėve politikė, ai arriti ta konsolidojė shtetin shqiptar nga aspekti ekonomik, kulturor dhe ai i sigurisė.

“Ky zhvillim, qė kryekreje kaloi nėpėrmes Italisė dhe vėnies sė Shqipėrisė nėn mbikėqyrjen e saj, kishte edhe ēmimin e vet, qė do ta kthejė nė viktimėn e parė tė fashizmit italian”, ka thėnė ai. Sipas tij, Zogu dhe koha e tij, edhe mė tutje pret njė vlerėsim objektiv historik, i cili assesi nuk mund tė jetė pėrjashtues, e aq mė pak i klisheve bardh-zi.

Edhe publicisti Shkėlzen Gashi konsideron se Ahmet Zogu nuk ėshtė as hero, as tradhtar. “Shqiptarėt e Kosovės nuk janė shpėrfillė vetėm prej Zogut, por edhe prej Enver Hoxhės dhe tė tjerėve qė kanė ardhur nė pushtet nė Shqipėri pas viteve 90-tė, duke i pėrfshirė edhe udhėheqėsit aktualė politikė atje”, ka thėnė ai, duke i pėrmendur disa ngjarje tė dėmshme qė ia ka shkaktuar shqiptarėve mbreti Zog, siē ėshtė Lėvizja Kaēake.

Gashi tha se pushtetarėt shqiptarė kanė pasur gjithmonė parasysh interesa personale, e rrallė ose kurrė interesa shtetėrore. “Zogu nuk bėn pėrjashtim prej kėsaj”, ka thėnė Gashi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 16:00   #8
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

S’pajtohen pėr Mbretin

Politikanėt shqiptarė, andej dhe kėndej kufirit, shfaqėn opinione tė ndryshme pėr rolin e Mbretit Leka Zogu I, gjatė ceremonisė sė rivarrimit qė u zhvillua tė shtunėn nė Tiranė. Pėr monarkun nga Mati, Presidentja Jahjaga e Kryeministri Sali Berisha folėn fjalė tė mėdha, derisa socialistėt e Edi Ramės e bojkotuan ceremoninė. Njė ditė mė parė, Kryeministri Thaēi tha se “shqiptarėt s’ia kanė parė hajrin Zogut”
Rikthimi i eshtrave tė Mbretit tė Shqiptarėve, Leka Zogu I nė Shqipėri, i ka ndarė udhėheqėsit shqiptarė nė Kosovė dhe Shqipėri se a duhet tė nderohet apo injorohet njeriu i cili kishte udhėhequr shtetin pėr afro dy dekada.

Nė Shqipėri, Qeveria e Sali Berishės ka organizuar njė ceremoni tė madhe pėr nder tė kthimit tė eshtrave tė Zogut, ndėrsa socialistėt e kanė bojkotuar atė.

Edhe nė Kosovė, zyrtarėt janė ndarė nė dy tabore, se a duhet tė nderohet ose jo Ahmet Zogu, i cili akuzohet pėr lidhje me jugosllavėt dhe largimin nga Shqipėria nė prag tė pushtimit italian mė 1939.

Njė ditė para ceremonisė sė rivarrimit tė Zogut, Kryeministri Hashim Thaēi ka deklaruar nė Kuvendin e Kosovės se Ahmet Zogut nuk ia kanė parė hajrin fort shqiptarėt, sikurse nuk ia kanė parė as Pasicit, e Karagjorgjevicit.

“Kėtu pėrmenden personalitete tė ndryshme historike, prej Pasicit, Esat Pashės, Zogut, Karagjorgjevicit, Titos e hajt, hajt, hajt. Asnjėri prej kėtyre, shqiptarėt fort nuk ua kanė parė hajrin”, ka thėnė Thaēi.

Por, krejt ndryshe nga Kryeministri, ka folur tė shtunėn Presidentja Atifete Jahjaga, e cila ka marrė pjesė nė ceremoninė e rivarrimit tė Zogut nė Tiranė, shkruan Express.

Ajo ka thėnė se Mbreti i Shqiptarėve ka merita tė mėdha si pėr ndėrtimin e Shqipėrisė ligjore, ashtu edhe pėr kosovarėt dhe kombet e tjera qė ishin tė rrezikuara nė kohėn e tij.

“Zogu dhe gjithė populli i pritėn me zemėr tė hapur kosovarėt e larguar me dhunė nga trojet e veta etnike qė u vendosen pėrfundimisht nė Shqipėri. Ėshtė tejet humane dhe pėrparimtare mbrojtja dhe pranimi i hebrenjve nė Shqipėri, nė kohėn qė ata pėrndiqeshin nga fashizmi dhe nacizmi”, ka thėnė Jahjaga, nė Tiranė.

Presidentja Jahjaga ka thėnė se me kthimin e eshtrave nė atdhe, ėshtė kryer edhe njė obligim kombėtar.

“Ne sot jemi tė lehtėsuar qė e kryem detyrėn, sepse eshtrat e patriotėve nuk i tret dheu i huaj dhe “guri peshon me rėndė nė vend tė vet”, ka thėnė ajo.

Para se tė shkonte nė Shqipėri, Jahjaga, pėr tė nderuar eshtrat e Zogut, deputeti socialist, Taulant Balla i ka shkruar njė letėr Presidentes sė Kosovės, ku i ka thėnė se sė pari duhet tė marrė leje nga Hasan Prishtina, Bajram Curri e Avni Rrustemi.

Ai ka kėrkuar nga Jahjaga tė bėjė publik qėndrimin pėr kėta tre patriotė shqiptarė, para se tė marrė pjesė nė ceremoninė e rivarrimit tė Zogut.

Ndryshe prej socialistėve, zyrtarėt e Partisė Demokratike tė Shqipėrisė kanė mendim tjetėr pėr Mbretin.

Presidenti i Shqipėrisė, Bujar Nishani ka thėnė se Zogu ėshtė figura mė e rėndėsishme nė historinė njėqindvjeēare tė shtetit.

“Shqipėria nė kujtesėn e saj shėnon edhe njė figurė tė rėndėsishme, atė tė Ahmet Zogut. Sot nderojmė tė parin dhe tė vetmin mbret tė shqiptarėve, Ahmet Zogun. Mbreti ynė shtetin e bėri vetė”, ka thėnė Nishani.

Presidenti i gjashtė i Shqipėrisė postkomuniste ka numėruar meritat e Zogut pėr shtetin.

“Ahmet Zogu ka lėnė pas njė diskutim tė gjerė, por qė padyshim mbetet figura mė e rėndėsishme e shqiptarėve, ai njeriu qė pėr pak vjet nisi ta bėnte Shqipėrinė njė shtet me tė gjitha atributet e njė shoqėrie qė pėrfaqėsonte qytetėrimin. Shtroi premisat pėr njė shtet modern, i dha shtetit Kodin Penal dhe Civil”, ka shtuar ai.

Fjalė edhe mė tė mira pėr Ahmet Zogun ka thėnė Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

Ai e ka cilėsuar Mbretin e shqiptarėve si njeriun qė e ka jetėsuar pavarėsinė e Shqipėrisė.

Edhe nė kėtė ceremoni, Berisha e ka politizuar rikthimin e eshtrave tė Zogut, duke thėnė se ata qė nuk e nderojnė Mbretin, janė ende nėn lėkurėn e Enver Hoxhės.

“Kontributi dhe vepra madhore e Ahmet Zogut duhet t’i bashkojė shqiptarėt e tė gjitha bindjeve, pavarėsisht nga indoktrinimet, tė vėrtetat historike ėshtė mė mirė t’i mėsosh vonė se kurrė. Kush ka frikė nga eshtrat e monarkut, i them qė ke mbetur nėn lėkurėn e Enverit”, ka deklaruar ai.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 16:08   #9
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Ende nuk po dikan ka te ia "mbathin" vlerat !

Historian, publicist : Temenēur dhe keta te te kohes se sotme sikur se ai ne ate kohe : Edhe me mbretin edhe me demokracine e rastit, edhe me Sebinė edhe me Italinė !

Si thonė : As hero - :
Per ēfar heroizmi ai duhet te shapllet hero?
Si mund te flitet per nje titull te tille kur ai leshon vendin !


Tradhetar : Kur e kishte butesinė, ndjente kenaqesinė, e kur butesia u shenderrua ne thatesi - Shterri pasurine ( qe dikush e quan se ka krijuar konsolidimin ekonomik te Shqiperisė )!

A ben te pyes diē:

Sa dimė tė analizojmė ne ?
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-12, 18:30   #10
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Qe se du m’ju tregu njė pėrrallė. Pėrrallė, prej atyre qė m’i tregojke babgjyshi. E kam pasė fort rrebel babgjyshin une.


Ishin mbledhė njihere pesė vetė: Isa Boletini, Ismail Qemali, Bajram Curri, Avni Rustemi edhe, qikyfar Ameti (Ahmet Zogu). E kishin lanė me u taku te shpia e Ismailit, si ma dalfarē qė ishte. Edhe pak me ymyt mos po merrnin najsen vesh kah puna e sulltan dovletit, se ketij Ismailit i ecte fjala ngapak andej.
OK, vijne nė kullė, ju zbresin mercedeskav, i parkojnė ne nje parking qaty afėr tė ruajtur nga disa bandita tė Vlorės, edhe hyjnė.

Mirė boll.

Isė Boletini ia pret te dera: O i zoti i shpisė!
Prej brenda, dėgjohet nji za plaku me mjekėrr: Hajde more bujrum hoshgjollden! Honshbothen, ia kthejnė mysafirėt edhe hyjne brenda. Ulen dy djathtas e dy majtas, e njani te trapazani, Avnia, si ma kastravec qė ishte, e qė s'e kishte ende moshėn per n’rreth t’oxhakut.

Nji televizor qatje kah qyshki, po e jepte live njė konferencė pėr shtyp tė Sali Berishes dhe Hashim Thaqit. Ha mut Salihi e ha Shimi, u ēu Isė Bola e muer fjalen: o Smajl Begi, shka do t'bajme per qat pamvarsi, bre? A e kena afru hiē a veē badihava jena tu i shky qeto apanga?
Ismaili, si dallaverxhi qe ishte, e ndez nji cigare n’cingarllak tė gjatė t’sermit, e ngreh nja dy here, edhe i thote: pa ta dėgjojme pak Berishen ēka po na thotė, e bė vaki na jep ndonje mendim. Edhe e merr digitronin, e tak!!! ia lshon zanin.

I nderuari kryeministėr Sali Berisha, vazhdon Thaqi, ju keni thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise. Sido qė i bjen kjo, ne do ta vazhdojmė deri nė Nish...

Berisha, e kthen njihere koken kah Lul Basha, me nje veshtrim te tipit: "he po taksirati qė na ka nxanė me kėt’ rrotė, po a folet ky fjalim?" edhe i thotė:
"Shikoni, zoti Thaqi, unė vėrtet kam thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise, por ama nuk kam thene se pavarėsia i kushtohet festės sė pavarėsise, kėto janė dy gjėra tė ndryshme."

Po, faleminderit zoti kryeministėr Beri...

E kėtu, Ismail plaku i Vlonjes, e ndali ekranin nė njė pamje jo tė kėndshme tė Shimit, edhe i thotė Bajram Currit: Bajram beg, a e bėjme njė punė ne tė dy: ti mundohu ta mbushėsh mend Hashimin, e une kėtė tutkallin tjetėr, e kėshtu diēka do tė bėjme pastaj edhe me portėn e larte ndėrkombėtare.

Bajrami, me kapuē e musteqe krajli, ia ban: Ani ti mire je kah flet, po ky budalla jone s'e ngon kerrkan prej shyptarve. E qe besa, edhe ky hajvani juj, m'doket se as ti s'ki ēka i ban.

Avni Rrustemi, po rrinte nė mendime.

“He bre na', po me ba...! tha Avnia edhe e nderpret fjalėn. Ahmeti, pak si tip kurreshtar prej karakteri, i thotė: fol, Avni, fol, fol se ty tė kemi bylbyl. E Avniu: po me ba me ua dhan unė nga njė plumb te dyve, se si shume klloshar po mė duken, te dyt?

Jooooo, o hajvan! ia pret Ahmeti, kjo vepėr quhet terrorizem!
Boll bre, Avni, ndėrhyn Isė Boletini, se ti ta thin tanahere, mendjen veē te alltia e ki. Na le neve burrave ta kuvenojmė pak kėtė muhabet. Po lshoja pak zanin, ti Smajl, ose bjerma mu ktu digitronin se si shumė kapadai po na shitesh gjithandej me digitron nė dorė.
Edhe Ismaili ia jep, se diplomat i madh, me parlament turku e me te tanat.
Ia lshon zanin Isė Boletini taaaaaak!!!


Edhe pastaj..., heee, ma i poshtėr se babgjyshi jem, ska pasė. Bash kėtu e nderprente tregimin, m’pordhke nja dy herė pėrmbi krye, edhe shkojke ia rraske gjumė. Veē t’nesrit kur ta vazhdojke. Babgjysh piziveng.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 01:26   #11
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Ne vend qe te respektohėt figura e Nolit,H.Prishtinės apo Fishtės lartesohet dhe nderohėt ajo e Zogut,kjo ėsht e turpshme...
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 02:19   #12
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Kjo e Zogut eshte PLUMB PER PASHIQAT"SERBO/JUGOSLLAV"DHE TE SODIT...KUSH E KUPTON

[I][SIZE="2"]"Ndersa po lexoja gjitha postimet larte,askund nuk shkruante qe "Mbreti Zogu" e ka shti Pashiqin me pi Helmin!...Njelloi sikur dhe Dr.Rugova/ Millosheviqin

dhe Fatkeqsisht,Filozof ende nuk ka arrijt te behet ndokush nga UDHEHEQESAT SHQIPTAR qe nga keta 2 posa permendurit larte...Perfundimisht/shqiptaris i duhen njerez Filozofa me shum se Historian/Per dashur me dite rrenjet Historis...ky ishte mendimi im.

E sa per Zonjen e larte/Atifete Jahjaga!...Lirisht mund ta quaj si nje Presidente te rendomt koheve te fundit! cila po karakterizon vlerat e saj me me cilsore DEMOKRATIKE qe kur muar postin e saj si "Presidente e Kosoves"!

Prandaj/nuk ngurroi per ti then/Bravo z. e Larte/Atifete keshtu vazhdo...Sepse,qdohere e me shum,dukeni te jeni nje guximtare ne veprimet e tua!kur ke guxim ke dhe dituri....prandaj,

<Pershendes/Natyra Rugovase>

[B]Njiherit pershendes dhe kthimin e eshtrave te "Mbretit Zogu" ne Shqiperin e Tij!..Ne prag te festimit 100 Vjetorit 2012/Si dhe Urime gjithe shqiptare ne krye me z.Sali Berisha!...dhe per gjitha "Legjendat Heroike" e gjithe llojit Kombetar ku do shqiptare....

ne perjashtim te atyre Antishqiptare!
......
Ps.dhe pran keni Poezin cila ju ben te ndiheni mire

SHPELLA E DRAGOBIS
(Elegji per Bajram Currin)

*
Kur tufani e qthuri fen,
Kur tirani e krrusi atedhen
Mi nje brek te Dragobis,
Priret Flamuri i liris.
*
Atje nisi, atje mbaroi,
Atje krisi, atje pushoi,
Rrufe-shkab' e Malesis,
Ne nje shkemb te Dragobis.
*
Vendi dridhej, ay mbeti,
Se s'tronditej nga termeti,
Dif drangoj i Dragobis,
Trim tribun i Vegjelis.
*
O bajram bajrak i gjall,
More nam me gjak ne ball,
Te nje shpell' e Dragobis,
Yll i rrall' i burreris.
*
Thon u-shtri e thon u-vra,
Por ti s'vdiqe or Baba,
As te shkemb' i Dragobis,
As te zemr' e Djaleris.
*
As s'je vrara as po vritesh
Legjendar Ante po rritesh.
Dirhiramb i Dragobis,end3e
Tmerr, panik i Mizoris.
*
Me zjarr shenjt u-ndrit kjo shpell
Gjer ne qiell u-ngrit keshtjell,
Per qlirimin' e Shqiperis.
Katakomb' e Dragobis.

Marr nga Shkrimtari Fan Noli (1882-1965)

ps/Sikur dhe ky kishte vajtur rrugeve te botes.ashtu si dhe Zogu..dhe ncs,duhet ni akuz per Zogun do duhet dhe per te teret qe lshuan Shqiperin!..madje,dhe tjerat vende shqiptare!..e kur une mendoi,qe ardhjet e tyre,neper vendet e evropes/botes/dhe me shum ka nxan vend tek Njerez TE DUHUR qe per mes tyre e kan njohur SHQIPERIN/DHE KU DO SHQIPTAR TE DEVOTSHEM ..duke u nisur qe nga "Nana Tereza" dhe deri tek i parafundit Zogu!..sepse akoma kemi per t'kthyer eshtra te te njohurve shqiptare..pavaresisht nga cila trev vijn.

Jufalemnderit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 20-11-12 nė 02:28
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 10:08   #13
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Guri...po thuhet se Historia duhet me u shiku edhe njeher sepse ka gabime te shumta..dhe duhet te shkruhet edhe njeher..sepse sic po duket deri sot ne i paskem nderu tradhetaret e kombit...te shohim e bejm se cka do te ndodhe!!

Sa i perket mbretit Zog..dhe marreveshjes me Pashiqin,une mendoj se eshte propagande e shkruar nga qarqe antiShqiptare,per njollosjen e figuress e Mbretit Zog!!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 12:03   #14
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Sa keq qe ne FD ka shume talenta te pazbuluar , gjeni, ishalla si zbulon UFO se vjen i vjedh ,

Qka jeni more tu fol palidhje krejte jane qu ne kembe e po thojne qe ky u kan anti-shqiptar, e ju po qitni petlla ne uje, demek ju qaq intelegjent e po i shihni senet qe analistat e njerezit adekuat te angazhuar ne mbledhjen e fakteve te historise sone spo i shohin...


Pajtohem me anetarin Guri i madh


Marrėveshja mes Zogut dhe Pashiqit


18-11-2012 18:05 CET


Gazeta Tema nė Shqipėri ka publikuar tė plotė tekstin e Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb tė asaj kohe, Nikolla Pashiq (marrėveshje e nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr tu rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan S. Nolit).
“1. Shqipėria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.
9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojės dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.)
Marrėveshja Nikolla Pashiq – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 12:09   #15
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Sa keq qe ne FD ka shume talenta te pazbuluar , gjeni, ishalla si zbulon UFO se vjen i vjedh ,

Qka jeni more tu fol palidhje krejte jane qu ne kembe e po thojne qe ky u kan anti-shqiptar, e ju po qitni petlla ne uje, demek ju qaq intelegjent e po i shihni senet qe analistat e njerezit adekuat te angazhuar ne mbledhjen e fakteve te historise sone spo i shohin...


Pajtohem me anetarin Guri i madh


Marrėveshja mes Zogut dhe Pashiqit


18-11-2012 18:05 CET


Gazeta Tema nė Shqipėri ka publikuar tė plotė tekstin e Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb tė asaj kohe, Nikolla Pashiq (marrėveshje e nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr tu rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan S. Nolit).
“1. Shqipėria angazhohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.
9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojės dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.)
Marrėveshja Nikolla Pashiq – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207

Mirė,

pėr ty edhe pėr Gurin e madh, veē njė pyetje, pra:

Ėshtė viti 1924 (i marrėveshjes). Ahmet Zogu ka qenė nė pushtet deri ne vitin 1939. Dmth janė 15 vjet afat.

Cila pikė e kėsaj marrėveshje ėshtė pėrmushur???

Hajt, tregoni, veē njė pikė tė realizuar nga kjo marrėveshje???!!!


Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.