Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-12, 12:24   #16
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Sa keq qe do antare te forumit ushqehen me shkrime..dhe analiza si tipi i pronarit te gazetes Tema,qe na paska zbulu thembren e Akilit.ncncnc e edhe ma keq eshte per ata qe se njohin Faton Mehmetajn :)

Nderimi qe iu bo nga qytetaret Shqiptare duke prit ne radhe i hedh poshte te gjitha aludimet e juaja...po ca me booo hashimi ka thon ne parlament si student i historis..pa studiu kurr aasnje dit te vetme Historine..se sja u kem pa hajrin kurr :D M'sa Kosova Hashimit,QAQ!!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga MemphiSx : 20-11-12 nė 12:25
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-11-12, 16:25   #17
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

(hahahah Hashim mo boll mire kishte than Albini,,dhe ata ne Parlament! bile)

(ajde,posht paqavrushat)
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

"Dhe Njiherit/Urime Per Mbretin Zog NAN Shqiperi...Dhe Ty "Sali Berisha" te lumt per kete burr qe dite me ngrite ne kete dite feste... 100 Vjetori!

...keshtu pra zgjohu nga gjumi e mos bjer pre e te majtistave!lol

TuzgjatJeta Ty:smile:

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 20-11-12 nė 16:31
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 16:39   #18
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Mirė,

pėr ty edhe pėr Gurin e madh, veē njė pyetje, pra:

Ėshtė viti 1924 (i marrėveshjes). Ahmet Zogu ka qenė nė pushtet deri ne vitin 1939. Dmth janė 15 vjet afat.

Cila pikė e kėsaj marrėveshje ėshtė pėrmushur???

Hajt, tregoni, veē njė pikė tė realizuar nga kjo marrėveshje???!!!


Nese asnje pik tjeter nuk esht realizu,pika 12 po,menjeher pas ksaj marrveshje jan perndjekur luftetaret te cilet perbenin te ashtėquajturin Divizioni per mbrojtjen e trojeve shqiptare i cili kishte bazen ne Shkodėr dhe udhėhiqej nga Bajram Curri.
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 18:02   #19
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Etnical Shiko postimin
Nese asnje pik tjeter nuk esht realizu,pika 12 po,menjeher pas ksaj marrveshje jan perndjekur luftetaret te cilet perbenin te ashtėquajturin Divizioni per mbrojtjen e trojeve shqiptare i cili kishte bazen ne Shkodėr dhe udhėhiqej nga Bajram Curri.
Pika

12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.


Me dekret te mbretit Zog, te gjithė kosovarėve u jane dhėnė toka e troje falas nė Shqipėri, kanė qenė tė liruar nga tatimet dhe nga shpenzimet e shkollimit.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 18:29   #20
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Pika

12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo angazhohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.


Me dekret te mbretit Zog, te gjithė kosovarėve u jane dhėnė toka e troje falas nė Shqipėri, kanė qenė tė liruar nga tatimet dhe nga shpenzimet e shkollimit.

Edhe nese ju esht ofruar kjo kosovareve esht ber per tja per ni favor shtetit jugosllav,pasi qe dihet mir qe ne at koh Kosova ka qen e shkeputur apo e coptuar nga Shqipėria,prandaj un e thash se pikrisht kan qen ato qetat apo divizionet e luftetareve ne krye me Bajram Currin te cilet jan munduar qe permes Shqiperis te organizojn kryengritje me qellim bashkimin me shtetin shqiptar,prandaj kesaj ju esht friguar Serbia dhe ka kerkuar qe permes kesaj pike te futur ne marrveshje ti eliminoj keto kryengritje...
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 19:16   #21
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Etnical Shiko postimin
Edhe nese ju esht ofruar kjo kosovareve esht ber per tja per ni favor shtetit jugosllav,pasi qe dihet mir qe ne at koh Kosova ka qen e shkeputur apo e coptuar nga Shqipėria,prandaj un e thash se pikrisht kan qen ato qetat apo divizionet e luftetareve ne krye me Bajram Currin te cilet jan munduar qe permes Shqiperis te organizojn kryengritje me qellim bashkimin me shtetin shqiptar,prandaj kesaj ju esht friguar Serbia dhe ka kerkuar qe permes kesaj pike te futur ne marrveshje ti eliminoj keto kryengritje...
Po.
Shumė i saktė je.

Ti qė po je kaq i sigurtė se qysh paska qenė puna e Bajram Currit e Ahmet Zogut para 80 a 100 vjetėsh... pa hajt trego pak qysh ka qenė puna vetėm para 8 ose 10 vjetėsh, bre?

Hajt pra trego qysh u vra komandant Drini?
Qysh u vra Xhemajl Mustafa?
Qysh u vra Ukė Bytyqi?
Qysh u vra Hakif Zejnullahu?
Qysh ėshtė vra Azem Hajdari?
Qysh u vra Abedin Rexha kur i ka dalė nė pritė Gani Gecit, gjatė luftės (Gani Geci ka qenė bashkėluftėtari i orėve tė para i Adem Jasharit)?

Mos ja futni kot duke tregu qe keni mbetė nė moshėn e filmave "partizan me gjerman" tė enver hoxhės. Historia e kohės sė komunizmit nė shqiperi ėshtė e shkruar me dorėn e rankoviqit e tė milladinit.

55 atentate janė ba kundėr Ahmet Zogut.
Bajram Curri ka qenė krah politik i Fan Nolit.
Fan Noli ka marrė pension prej Ahmet Zogut. Faik Konica me vetdeshire eshte ofruar si perfaqesues i politikes se jashtme te Shqiperise ne qeverine e Ahmet Zogut. Vet Konica i ka shkru Fan Nolit "na ka mujtė Ahmeti Zogu sepse ka qenė ma i zoti edhe ma i menqur se na".

(Fan Noli e ka themelu kishėn autoqefale ortodokse shqiptare, tė pavarur. Ahmet Zogu e ka anėtarėsu atė kishė tė pavarur shqiptare krahas kishave tjera si tė barabartė. Deri atehere ka qenė pjesė e kishės greke. Ėshtė dashtė me qenė fort patriot edhe diplomat pėr me e arrijtė atė punė (sepse kisha ortodokse greke ishte arma ma e rėndė kundėr shqiptarėve nė atė kohė). Sikur sot me arrijtė me e anėtarėsu Kosovėn nė OKB. A po mujm bash lehtė???)

A e din qysh ėshtė vra Luigj Gurakuqi???

Nė Itali ėshtė vra. E ka vra djali i tezės sė vet. Ka qenė duke jetuar nė banesė nė familjen e djalit tė tezes. (S'po mė kujtohet pėr momentin emri sigurtė; por Baltjon Stamolla duhet tė jetė). Nė gjykatė italiane ka deklaruar "e kam vra pėr ēėshtje tė moralit".

(Gjatė pushtimit nazist, "nė kohėn e shipnisė" (viti 40-43), kur ne pushtet ishin "krahu antikomunist, pro-zogist", qeveria e Mustafa Krujes, (qeveri e te gjitha trojeve shqiptare), i jane drejtuar me kerkese qeverise italiane per ekstradimin e vrasesit te Luigj Gurakuqit ne Shqiperi (i cili po vuante denimin me burg ne Itali). Kerkesa ishte pranuar. (Eshte likuiduar posa ka shkelur ne Shqiperi. Me urdher te qeverise).


Mos tė bėhemi ma katolikė se papa, sot. Kqyri shqiptarėt sot!!!!!!! Paramendo cfare vetdijesimi e cfare shkollimi e cfare kushte kane shqiptarėt sot, edhe apet kqyre ēfarė muta jemi. Sot
Po atehere??? Edhe 100 here ma muta i ke pasė.

Fan Noli, Faik Konica edhe Motrat Qiriazi, ne Departamentin e shtetit amerikan, nuk kanė lanė tė zezė pa folė kundėr ismail qemajlit. ai eshte hajn, ai eshte turk, ai eshte progrek, ai ia ka shitė shqiperine grekėve, ai merr pare prej nikolla pashiqit.
Ėshtė fakt qė ismail qemali ka marrė rrogė prej nikolla pashiqit. Nė formė donacionesh. Ėshtė fakt qė ismail qemali e ka pasė gruan greke.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 19:34   #22
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
Kjo e Zogut eshte PLUMB PER PASHIQAT"SERBO/JUGOSLLAV"DHE TE SODIT...KUSH E KUPTON

[I][SIZE="2"]"Ndersa po lexoja gjitha postimet larte,askund nuk shkruante qe "Mbreti Zogu" e ka shti Pashiqin me pi Helmin!...Njelloi sikur dhe Dr.Rugova/ Millosheviqin

dhe Fatkeqsisht,Filozof ende nuk ka arrijt te behet ndokush nga UDHEHEQESAT SHQIPTAR qe nga keta 2 posa permendurit larte...Perfundimisht/shqiptaris i duhen njerez Filozofa me shum se Historian/Per dashur me dite rrenjet Historis...ky ishte mendimi im.

E sa per Zonjen e larte/Atifete Jahjaga!...Lirisht mund ta quaj si nje Presidente te rendomt koheve te fundit! cila po karakterizon vlerat e saj me me cilsore DEMOKRATIKE qe kur muar postin e saj si "Presidente e Kosoves"!

Prandaj/nuk ngurroi per ti then/Bravo z. e Larte/Atifete keshtu vazhdo...Sepse,qdohere e me shum,dukeni te jeni nje guximtare ne veprimet e tua!kur ke guxim ke dhe dituri....prandaj,

<Pershendes/Natyra Rugovase>

[B]Njiherit pershendes dhe kthimin e eshtrave te "Mbretit Zogu" ne Shqiperin e Tij!..Ne prag te festimit 100 Vjetorit 2012/Si dhe Urime gjithe shqiptare ne krye me z.Sali Berisha!...dhe per gjitha "Legjendat Heroike" e gjithe llojit Kombetar ku do shqiptare....

ne perjashtim te atyre Antishqiptare!
......
Ps.dhe pran keni Poezin cila ju ben te ndiheni mire

SHPELLA E DRAGOBIS
(Elegji per Bajram Currin)

*
Kur tufani e qthuri fen,
Kur tirani e krrusi atedhen
Mi nje brek te Dragobis,
Priret Flamuri i liris.
*Marr nga Shkrimtari Fan Noli (1882-1965)

ps/Sikur dhe ky kishte vajtur rrugeve te botes.ashtu si dhe Zogu..dhe ncs,duhet ni akuz per Zogun do duhet dhe per te teret qe lshuan Shqiperin!..madje,dhe tjerat vende shqiptare!..e kur une mendoi,qe ardhjet e tyre,neper vendet e evropes/botes/dhe me shum ka nxan vend tek Njerez TE DUHUR qe per mes tyre e kan njohur SHQIPERIN/DHE KU DO SHQIPTAR TE DEVOTSHEM ..duke u nisur qe nga "Nana Tereza" dhe deri tek i parafundit Zogu!..sepse akoma kemi per t'kthyer eshtra te te njohurve shqiptare..pavaresisht nga cila trev vijn.

Jufalemnderit
bravo Natyra , vule i ke vu. Sot e ate dite , flamur brekesh lirish valon . se po te ishte flamur bregu jam e sigurte qe me serizishte do punohej per valvitje flamur lirije .

..p.s.
sa per temen , mire qe u kthy , Une edhe ashtu jam adhuruese e relikeve , pse jo , ato perbejne trashigimine , tabanin gjurmen ne kohe , mos per tjeter edhe i tregojme botes qe dhe Ne ne traditen tone si shtet kishim Monark , ishim Monarki .. mirpo per mua , nje mbet e sigurte , si mbreterite si qeverite , jane te ndertuara ne komplote , intriga , interesa, marveshje te cunguara , e gjithe kete e paguan kush tjeter pos , popullit .
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 20:19   #23
Etnical
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 376
Etnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėmEtnical i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Po.
Shumė i saktė je.

Ti qė po je kaq i sigurtė se qysh paska qenė puna e Bajram Currit e Ahmet Zogut para 80 a 100 vjetėsh... pa hajt trego pak qysh ka qenė puna vetėm para 8 ose 10 vjetėsh, bre?

Hajt pra trego qysh u vra komandant Drini?
Qysh u vra Xhemajl Mustafa?
Qysh u vra Ukė Bytyqi?
Qysh u vra Hakif Zejnullahu?
Qysh ėshtė vra Azem Hajdari?
Qysh u vra Abedin Rexha kur i ka dalė nė pritė Gani Gecit, gjatė luftės (Gani Geci ka qenė bashkėluftėtari i orėve tė para i Adem Jasharit)?

Mos ja futni kot duke tregu qe keni mbetė nė moshėn e filmave "partizan me gjerman" tė enver hoxhės. Historia e kohės sė komunizmit nė shqiperi ėshtė e shkruar me dorėn e rankoviqit e tė milladinit.

55 atentate janė ba kundėr Ahmet Zogut.
Bajram Curri ka qenė krah politik i Fan Nolit.
Fan Noli ka marrė pension prej Ahmet Zogut. Faik Konica me vetdeshire eshte ofruar si perfaqesues i politikes se jashtme te Shqiperise ne qeverine e Ahmet Zogut. Vet Konica i ka shkru Fan Nolit "na ka mujtė Ahmeti Zogu sepse ka qenė ma i zoti edhe ma i menqur se na".

(Fan Noli e ka themelu kishėn autoqefale ortodokse shqiptare, tė pavarur. Ahmet Zogu e ka anėtarėsu atė kishė tė pavarur shqiptare krahas kishave tjera si tė barabartė. Deri atehere ka qenė pjesė e kishės greke. Ėshtė dashtė me qenė fort patriot edhe diplomat pėr me e arrijtė atė punė (sepse kisha ortodokse greke ishte arma ma e rėndė kundėr shqiptarėve nė atė kohė). Sikur sot me arrijtė me e anėtarėsu Kosovėn nė OKB. A po mujm bash lehtė???)

A e din qysh ėshtė vra Luigj Gurakuqi???

Nė Itali ėshtė vra. E ka vra djali i tezės sė vet. Ka qenė duke jetuar nė banesė nė familjen e djalit tė tezes. (S'po mė kujtohet pėr momentin emri sigurtė; por Baltjon Stamolla duhet tė jetė). Nė gjykatė italiane ka deklaruar "e kam vra pėr ēėshtje tė moralit".

(Gjatė pushtimit nazist, "nė kohėn e shipnisė" (viti 40-43), kur ne pushtet ishin "krahu antikomunist, pro-zogist", qeveria e Mustafa Krujes, (qeveri e te gjitha trojeve shqiptare), i jane drejtuar me kerkese qeverise italiane per ekstradimin e vrasesit te Luigj Gurakuqit ne Shqiperi (i cili po vuante denimin me burg ne Itali). Kerkesa ishte pranuar. (Eshte likuiduar posa ka shkelur ne Shqiperi. Me urdher te qeverise).


Mos tė bėhemi ma katolikė se papa, sot. Kqyri shqiptarėt sot!!!!!!! Paramendo cfare vetdijesimi e cfare shkollimi e cfare kushte kane shqiptarėt sot, edhe apet kqyre ēfarė muta jemi. Sot
Po atehere??? Edhe 100 here ma muta i ke pasė.

Fan Noli, Faik Konica edhe Motrat Qiriazi, ne Departamentin e shtetit amerikan, nuk kanė lanė tė zezė pa folė kundėr ismail qemajlit. ai eshte hajn, ai eshte turk, ai eshte progrek, ai ia ka shitė shqiperine grekėve, ai merr pare prej nikolla pashiqit.
Ėshtė fakt qė ismail qemali ka marrė rrogė prej nikolla pashiqit. Nė formė donacionesh. Ėshtė fakt qė ismail qemali e ka pasė gruan greke.


Ne mund te shkruajm dit e nat por prap se prap nuk dot pajtohemi se edhe na jem shqiptar ahaahah...Un shum mir pot kuptoj dhe po pajtona pjesėrisht me ty(sidomos me pjesen kur flet per inatet,xhelozit,tradhtit dhe vrasjet mes udhėheqesve tan te cilat na kan gjymtuar gjat gjith historisė) por edhe ti duhet ta kesh parasysh qe qellimi i im apo ideja ime nuk esht ta lartėsoj njeren figurė dhe ta denigroj tjetren.Nuk kam asgje kunder Zogut(pavarsisht se mbaj rezerva sa i perket qeshtjes se Kosoves,dhe raportin e tij me Jugosllavin) si nuk kam asgje kunder Nolit,Konices,Currit etj,por ajo qe me brengosi keto dit ishte se shum u fol e u thurren lavde per Zogun e si duket figurat tjera historike u lanen ne harres.Nuk mund te flasim drejt as un as ti pasi qe vet historia te cilen e kemi mesuar ne nuk esht e shkruar drejt.Kalo mir
Etnical Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 23:28   #24
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Zagaret e Enverit shpikin nje marreveshje, edhe qohen gabelet enveriste edhe i jepin titull tradhetar Zogut.

Kjo eshte marreveshje eshte e falsifikume ne kushinat e cetnikeve enveriste.

Zogu eshte nje nder figurat me te medha te Kombit!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Arb : 20-11-12 nė 23:30
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-12, 23:37   #25
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Zagaret e Enverit shpikin nje marreveshje, edhe qohen gabelet enveriste edhe i jepin titull tradhetar Zogut.

Kjo eshte marreveshje eshte e falsifikume ne kushinat e cetnikeve enveriste.

Zogu eshte nje nder figurat me te medha te Kombit!

..eh,shyqyr qe koha po e bajka t'veten,thojshin pleqte!

..me pas mbet me t'mesume te historise se enverit ishim met qorra,krejt historine e kish pas cungu bre fara i hupt ho!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-12, 00:54   #26
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Etnical Shiko postimin
Ne mund te shkruajm dit e nat por prap se prap nuk dot pajtohemi se edhe na jem shqiptar ahaahah...Un shum mir pot kuptoj dhe po pajtona pjesėrisht me ty(sidomos me pjesen kur flet per inatet,xhelozit,tradhtit dhe vrasjet mes udhėheqesve tan te cilat na kan gjymtuar gjat gjith historisė) por edhe ti duhet ta kesh parasysh qe qellimi i im apo ideja ime nuk esht ta lartėsoj njeren figurė dhe ta denigroj tjetren.Nuk kam asgje kunder Zogut(pavarsisht se mbaj rezerva sa i perket qeshtjes se Kosoves,dhe raportin e tij me Jugosllavin) si nuk kam asgje kunder Nolit,Konices,Currit etj,por ajo qe me brengosi keto dit ishte se shum u fol e u thurren lavde per Zogun e si duket figurat tjera historike u lanen ne harres.Nuk mund te flasim drejt as un as ti pasi qe vet historia te cilen e kemi mesuar ne nuk esht e shkruar drejt.Kalo mir
Kush u la nė harresė ma shumė, gjatė kėtyre 100 vjetėve??? Ahmet Zogu, a kėta tė pėlqyerit e enver milladinit?
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-12, 01:25   #27
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Fan Noli, Faik Konica edhe Motrat Qiriazi, ne Departamentin e shtetit amerikan, nuk kanė lanė tė zezė pa folė kundėr ismail qemajlit. ai eshte hajn, ai eshte turk, ai eshte progrek, ai ia ka shitė shqiperine grekėve, ai merr pare prej nikolla pashiqit.
Ėshtė fakt qė ismail qemali ka marrė rrogė prej nikolla pashiqit. Nė formė donacionesh. Ėshtė fakt qė ismail qemali e ka pasė gruan greke.
shka je mar tu than ?!
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-12, 01:32   #28
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
bravo Natyra , vule i ke vu. Sot e ate dite , flamur brekesh lirish valon . se po te ishte flamur bregu jam e sigurte qe me serizishte do punohej per valvitje flamur lirije .

..p.s.
sa per temen , mire qe u kthy , Une edhe ashtu jam adhuruese e relikeve , pse jo , ato perbejne trashigimine , tabanin gjurmen ne kohe , mos per tjeter edhe i tregojme botes qe dhe Ne ne traditen tone si shtet kishim Monark , ishim Monarki .. mirpo per mua , nje mbet e sigurte , si mbreterite si qeverite , jane te ndertuara ne komplote , intriga , interesa, marveshje te cunguara , e gjithe kete e paguan kush tjeter pos , popullit .

Te them te drejten,je e pakrahasueshme ne shkrime..dhe me lejo te te them,se qpesh shplodhem me to,madje dhe ndihem e priveligjuar disi kur tlexoi..per faktin se shkrua pa lakuar fjalit..E vetmja menyr qe mua me pelqen tek njezit...

Dhe njihere te pershendes me gjitha te mirat ku do qe gjindesh e nderuara Jadore


..me respekt
Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 21-11-12 nė 01:41
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-12, 15:40   #29
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Qe se du m’ju tregu njė pėrrallė. Pėrrallė, prej atyre qė m’i tregojke babgjyshi. E kam pasė fort rrebel babgjyshin une.


Ishin mbledhė njihere pesė vetė: Isa Boletini, Ismail Qemali, Bajram Curri, Avni Rustemi edhe, qikyfar Ameti (Ahmet Zogu). E kishin lanė me u taku te shpia e Ismailit, si ma dalfarē qė ishte. Edhe pak me ymyt mos po merrnin najsen vesh kah puna e sulltan dovletit, se ketij Ismailit i ecte fjala ngapak andej.
OK, vijne nė kullė, ju zbresin mercedeskav, i parkojnė ne nje parking qaty afėr tė ruajtur nga disa bandita tė Vlorės, edhe hyjnė.

Mirė boll.

Isė Boletini ia pret te dera: O i zoti i shpisė!
Prej brenda, dėgjohet nji za plaku me mjekėrr: Hajde more bujrum hoshgjollden! Honshbothen, ia kthejnė mysafirėt edhe hyjne brenda. Ulen dy djathtas e dy majtas, e njani te trapazani, Avnia, si ma kastravec qė ishte, e qė s'e kishte ende moshėn per n’rreth t’oxhakut.

Nji televizor qatje kah qyshki, po e jepte live njė konferencė pėr shtyp tė Sali Berishes dhe Hashim Thaqit. Ha mut Salihi e ha Shimi, u ēu Isė Bola e muer fjalen: o Smajl Begi, shka do t'bajme per qat pamvarsi, bre? A e kena afru hiē a veē badihava jena tu i shky qeto apanga?
Ismaili, si dallaverxhi qe ishte, e ndez nji cigare n’cingarllak tė gjatė t’sermit, e ngreh nja dy here, edhe i thote: pa ta dėgjojme pak Berishen ēka po na thotė, e bė vaki na jep ndonje mendim. Edhe e merr digitronin, e tak!!! ia lshon zanin.

I nderuari kryeministėr Sali Berisha, vazhdon Thaqi, ju keni thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise. Sido qė i bjen kjo, ne do ta vazhdojmė deri nė Nish...

Berisha, e kthen njihere koken kah Lul Basha, me nje veshtrim te tipit: "he po taksirati qė na ka nxanė me kėt’ rrotė, po a folet ky fjalim?" edhe i thotė:
"Shikoni, zoti Thaqi, unė vėrtet kam thėnė se festa e pavarėsise i kushtohet pavarėsise, por ama nuk kam thene se pavarėsia i kushtohet festės sė pavarėsise, kėto janė dy gjėra tė ndryshme."

Po, faleminderit zoti kryeministėr Beri...

E kėtu, Ismail plaku i Vlonjes, e ndali ekranin nė njė pamje jo tė kėndshme tė Shimit, edhe i thotė Bajram Currit: Bajram beg, a e bėjme njė punė ne tė dy: ti mundohu ta mbushėsh mend Hashimin, e une kėtė tutkallin tjetėr, e kėshtu diēka do tė bėjme pastaj edhe me portėn e larte ndėrkombėtare.

Bajrami, me kapuē e musteqe krajli, ia ban: Ani ti mire je kah flet, po ky budalla jone s'e ngon kerrkan prej shyptarve. E qe besa, edhe ky hajvani juj, m'doket se as ti s'ki ēka i ban.

Avni Rrustemi, po rrinte nė mendime.

“He bre na', po me ba...! tha Avnia edhe e nderpret fjalėn. Ahmeti, pak si tip kurreshtar prej karakteri, i thotė: fol, Avni, fol, fol se ty tė kemi bylbyl. E Avniu: po me ba me ua dhan unė nga njė plumb te dyve, se si shume klloshar po mė duken, te dyt?

Jooooo, o hajvan! ia pret Ahmeti, kjo vepėr quhet terrorizem!
Boll bre, Avni, ndėrhyn Isė Boletini, se ti ta thin tanahere, mendjen veē te alltia e ki. Na le neve burrave ta kuvenojmė pak kėtė muhabet. Po lshoja pak zanin, ti Smajl, ose bjerma mu ktu digitronin se si shumė kapadai po na shitesh gjithandej me digitron nė dorė.
Edhe Ismaili ia jep, se diplomat i madh, me parlament turku e me te tanat.
Ia lshon zanin Isė Boletini taaaaaak!!!


Edhe pastaj..., heee, ma i poshtėr se babgjyshi jem, ska pasė. Bash kėtu e nderprente tregimin, m’pordhke nja dy herė pėrmbi krye, edhe shkojke ia rraske gjumė. Veē t’nesrit kur ta vazhdojke. Babgjysh piziveng.
o pasha qikit kapuq , qikit "pradhe" e kom printiraten, o pasha qiken e ingjes fari un xhep pi maj ere kom mi jju dalen purpara qtinve kualve qi pu shkojn un Vlore ,e mi ju thonen " lixone be me zo se tibe 700 tibe ,qe, qikjo o histuria, viq u pursuriten"

dijuz hade pshtedhe i cigare pi meje e ki, se mu pum burtasin me pijten
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-12, 23:12   #30
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

filozofoni sa te doni.......historia e Zogut nuk eshte e mire .....ate nuk e solli populli aty po shtetet fqinje e sollen ne krye te shqiperis.....


tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.