Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-11-12, 23:37   #46
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Historine e shkruajn fitimtaret.Sa ma faqezi qe jan fitimtaret aq me faqezeze shkruhet historia!! Une do te beje vetemnje krahasim te vogel ne mes Zogut dhe Dr.Rugoves!
Ishin te njejte sepse imunden interesat sllave dhe shqiptareve ju treguan dhe trasuan rrugen drejt Perendimit.
Ishin te kundert sepse ,perderisa Zogu nuk i pritoj " KACAFYTJES" me kundershtaret deri ne vllavrasje ,Dr .Rugova kete lufte te ndyte e refuzoj kategorikisht!!
Per Mretin Zog historia ,jo e fitimtareve por e fakteve,duhet te thot shumecka qe ne nuk e kemi ditur e nuk e dijmas sot. Ne kemi mesu per vrasjet qe kinse i ka bere Zogu por asnjehere nuk kemi mesu per atentatet ,e deshtuara,kunder Zogut siq ishte ai iTiranes apo ai i Vjenes!!

gjithmon i qmoj shkrimet tuja mendimet tuaja po ky shembull i juaj esht gabim kur e krahasoni RUGOVEN ME ZOGUN ;i ndjeri rugova ka luftue diplomatikisht me nxjerr kosoven nga kthetrat e serrbis per me shpall shtet e ZOGU e ka gjet te gatshem shtetin veq ka luftue kundershtart politik per te qendruar vet ne pushtet ne at shqiprin e cunguar ku 60% te teritorit ja kishin grabit sllavet e jugut e kta armiq te perbetuar i perdorte per ta mbajt pushtetin her si krye minister her si kryetar e her si mbret FATKEQSISHIT kishte pas gjet perkrahs edhe luftar edhe ne trojet e okupura per me e perkrah si sundimtar te shqipris
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-11-12, 10:24   #47
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
Artist_a mret po te doket hasha a?..joooo more cfar mreti,ai asht sherbtor korier i interesave te eulexit dhe ndermjetsues i kojshive qe i ka qanej ka vendlindja,qatje ku ka shkep traktora....hajt se i skadon afati edhe atij,koft kysmet!Nga fakti se Ahmet Zogu i paska bėrė tė gjitha ato qė shkrimi i Bajlozit pėrmbajnė, mund tė themi se edhe Hasha bėri tė njėjtėn gjė.

Natyrisht edhe Mbreti Zogu, nuk i bėri vetėm, ai kishte njerėzit pėr rreth tij, sikurse Kryeministri(Mbreti i dytė) qė kishte dhe ka njerėzit pėr rreth vetes.

Nga kjo mund tė pėrfundojmė se edhe Hashim Thaēi, duhet tė respektohet si vet Mbreti Zog.

Pra, e tha vet Hashim Thaēi qė Mbretit nuk ia ka pa hajrin askush, kuptone tash.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-12, 12:32   #48
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin


Nga fakti se Ahmet Zogu i paska bėrė tė gjitha ato qė shkrimi i Bajlozit pėrmbajnė, mund tė themi se edhe Hasha bėri tė njėjtėn gjė.

Natyrisht edhe Mbreti Zogu, nuk i bėri vetėm, ai kishte njerėzit pėr rreth tij, sikurse Kryeministri(Mbreti i dytė) qė kishte dhe ka njerėzit pėr rreth vetes.

Nga kjo mund tė pėrfundojmė se edhe Hashim Thaēi, duhet tė respektohet si vet Mbreti Zog.

Pra, e tha vet Hashim Thaēi qė Mbretit nuk ia ka pa hajrin askush, kuptone tash.


.
Hasha s'ka qare pa fole keshtu, e din qe mileti jone herdokur kan me ja knu kongen,bile ka mendu ,hajt t'ja nisi i pari
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-12, 12:40   #49
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

- A di me m'kallexue dikush ku i paska pas eshtrat mreti i shqiptarve deri sot ?

- Pse asht prit 100 vjetori i krjimit te Shtetit shqiptar per kethimin e eshtrave te mretit ?

Shume mire e ka pas kryeministri qe ka thene "...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...". E vetmja verejtje qe mund t'i behet kryeministri eshte se nuk e perfundoi mendimin e vete; po qe po ia ve kapakun, pa doreza e pa diplomaci :

"...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...as pasardhesit te tij ,daēiēit, as unmikut te kouchnerit, as pasardhesit te tij, marnhacout te eulexit". Askush tjeter nuk i duhet shtuar kesaj liste.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 25-11-12 nė 12:41
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-12, 13:58   #50
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
- A di me m'kallexue dikush ku i paska pas eshtrat mreti i shqiptarve deri sot ?

- Pse asht prit 100 vjetori i krjimit te Shtetit shqiptar per kethimin e eshtrave te mretit ?

Shume mire e ka pas kryeministri qe ka thene "...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...". E vetmja verejtje qe mund t'i behet kryeministri eshte se nuk e perfundoi mendimin e vete; po qe po ia ve kapakun, pa doreza e pa diplomaci :

"...askush nuk ia ka pa hajrin mretit, as pashiqit...as pasardhesit te tij ,daēiēit, as unmikut te kouchnerit, as pasardhesit te tij, marnhacout te eulexit". Askush tjeter nuk i duhet shtuar kesaj liste.
1.)... a se paske dite a? po ne France more i ka pas, qy se qasjade i ke ra 100here e nuk e paske dite, mazamakeq per ty ho!

2.)Djali i Lekes juniori kish pas marr leje te Berisha kishe mu barazu me fajin 97 qe ja ka bo Lekes pare ,perqato kishe mu bo baraz ,zerro zerro

3.)Hasha le qe ska doreza per politike po ai ka veq t'zeza qe sa t'i vie dakiki ka mi la me laren po m'doket ;)

4.)daqiqa,kushnera e betera,kush i ka fajet per kto ???? veq na e kerkush tjeter,u kon dasht n'vakt me t'ju therb hundt qatyne qe kan nenshkru mrapsht..ehhh tash vajtojme mas vaktit..hajt Fshataro mos ke gajle se ky dever po na shkon qeshtu si n'mjegull,n'dekadat e ardhshme ishalla rinija menojne ndryshe e bojne far reformimi se tybe s'ban ma qeshtu!!!!!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga halla e madhe : 25-11-12 nė 14:01
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-12, 17:20   #51
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Pjesė tė fjalės sė Enver Hoxhės para njė grupi tė rinjsh qė morėn pjesė nė Pleniumin e IV tė rinisė popullore:


"...Dashuria e popujve tė Jugosllavisė e mareshallit Tito dhe e gjithė udhėheqėsve tė Jugosllavisė pėr popullin shqiptar ėshtė shumė e madhe. Ne kemi fatin e madh e tė lumtur qė kemi nė kufirin tonė tė veriut njė aleate e nje mike kaq tė fortė, kaq tė sinqertė siē ėshtė Jugoallavia.....
Po tė studjojmė historinė e vėrtetė tė popullit tonė dhe jo atė tė shkruajtur prej agjentėve tė imperializmit, do tė shohim se populli ynė, pa qenė njė popull sllav, ka pasur njė lidhje tė ngushtė dhe tė pėrzemėrt me popujt sllavė. Kurdoherė qė krerėt feudalė tė Shqipėrisė si Ballshėt (Balshajt ‑ shėnim) e tė tjerė, kanė qenė nė aleancė tė mirė me sllavėt e jugut qė kanė pasur pėrkrahjen e malėsorėve....Ēdo gjė e lidhte popullin tonė me sllavėt e jugut, jeta zakoni, burrėria, lufta pėr indipendencėn kundėr tė njejtėve armiq.....
Miqėsia ka ekzistuar pėrgjatė shekujve e rrebeshesh nė mes tė popujve tanė dhe atyre malazezė. Kėtė miqėsi nuk mund ta errėsonte shėrbėtori i imperializmit dhe i fashizmit italian, shovinisti At Gjergj Fishta me "Lahutėn e Malėsisė", ku ai nga njė vepėr kusare tė thjeshtė, kėrkon t'i bėjė apologjinė shovinizmit mė tė tėrbuar dhe ta ngrerė armiqėsinė qė nuk ka ekzistuar nė mes tė malėsive tė veriut dhe Malit tė Zi, nė njė teori tė ēmendur.....
Fishta dhe Vlladan Gjeorgjeviēi janė njerėz tė po njė shkolle dhe shėrbėtorė tė njė ideje skllavėruese. Populli shqiptar dhe sllavėt e jugut me malazezėt e serbėt nė krye, nuk mendojnė dhe nuk ndiejnė si as si Gjergj Fishta dhe as si Vladan Gjeorgjeviēi. Poetėt popullorė malazezė e serbė kanė shkruar me entuziazėm pėr trimėrinė dhe bujarinė e shqiptarėve. Kėngėt autentike tė malėsorėve tė Shqipėrisė sė veriut, kėndojnė anasjelltas trimėrinė dhe besnikėrinė e malazezėve. Si mund tė kėndonte populli kėsisoj kur ekzistonte njė armiqėsi siē kėrkon ta pėrshkruajė At Gjergj Fishta e agjentėt e tjerė tė imperializmit. Populli shqiptar ka luftuar sė bashku me popujt sllavė tė jugut kundėr Turqisė nė Kosovė e gjetkė. Nė kohėn e Gjon Kastriotit dhe Skėnderbeut, ne kemi pasur marrėdhėnie tė ngushta me kėta popuj, ne kemi pasur krushqira dhe aleanca."
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-12, 17:45   #52
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Pjesė tė fjalės sė Enver Hoxhės para njė grupi tė rinjsh qė morėn pjesė nė Pleniumin e IV tė rinisė popullore:


"...Dashuria e popujve tė Jugosllavisė e mareshallit Tito dhe e gjithė udhėheqėsve tė Jugosllavisė pėr popullin shqiptar ėshtė shumė e madhe. Ne kemi fatin e madh e tė lumtur qė kemi nė kufirin tonė tė veriut njė aleate e nje mike kaq tė fortė, kaq tė sinqertė siē ėshtė Jugoallavia.....
Po tė studjojmė historinė e vėrtetė tė popullit tonė dhe jo atė tė shkruajtur prej agjentėve tė imperializmit, do tė shohim se populli ynė, pa qenė njė popull sllav, ka pasur njė lidhje tė ngushtė dhe tė pėrzemėrt me popujt sllavė. Kurdoherė qė krerėt feudalė tė Shqipėrisė si Ballshėt (Balshajt ‑ shėnim) e tė tjerė, kanė qenė nė aleancė tė mirė me sllavėt e jugut qė kanė pasur pėrkrahjen e malėsorėve....Ēdo gjė e lidhte popullin tonė me sllavėt e jugut, jeta zakoni, burrėria, lufta pėr indipendencėn kundėr tė njejtėve armiq.....
Miqėsia ka ekzistuar pėrgjatė shekujve e rrebeshesh nė mes tė popujve tanė dhe atyre malazezė. Kėtė miqėsi nuk mund ta errėsonte shėrbėtori i imperializmit dhe i fashizmit italian, shovinisti At Gjergj Fishta me "Lahutėn e Malėsisė", ku ai nga njė vepėr kusare tė thjeshtė, kėrkon t'i bėjė apologjinė shovinizmit mė tė tėrbuar dhe ta ngrerė armiqėsinė qė nuk ka ekzistuar nė mes tė malėsive tė veriut dhe Malit tė Zi, nė njė teori tė ēmendur.....
Fishta dhe Vlladan Gjeorgjeviēi janė njerėz tė po njė shkolle dhe shėrbėtorė tė njė ideje skllavėruese. Populli shqiptar dhe sllavėt e jugut me malazezėt e serbėt nė krye, nuk mendojnė dhe nuk ndiejnė si as si Gjergj Fishta dhe as si Vladan Gjeorgjeviēi. Poetėt popullorė malazezė e serbė kanė shkruar me entuziazėm pėr trimėrinė dhe bujarinė e shqiptarėve. Kėngėt autentike tė malėsorėve tė Shqipėrisė sė veriut, kėndojnė anasjelltas trimėrinė dhe besnikėrinė e malazezėve. Si mund tė kėndonte populli kėsisoj kur ekzistonte njė armiqėsi siē kėrkon ta pėrshkruajė At Gjergj Fishta e agjentėt e tjerė tė imperializmit. Populli shqiptar ka luftuar sė bashku me popujt sllavė tė jugut kundėr Turqisė nė Kosovė e gjetkė. Nė kohėn e Gjon Kastriotit dhe Skėnderbeut, ne kemi pasur marrėdhėnie tė ngushta me kėta popuj, ne kemi pasur krushqira dhe aleanca."
E ē`lidhje ka ky shkrim me Afmet Zogun dhe eshtrat e tij ?
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-12, 17:53   #53
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
E ē`lidhje ka ky shkrim me Afmet Zogun dhe eshtrat e tij ?
enver hoxha e ka shkru historinė e popullit shqiptar e cila edhe sot mėsohet nėpėr shkolla.

A ka lidhje?

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bajlozi i Zi : 07-12-12 nė 17:54
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-12, 18:07   #54
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
enver hoxha e ka shkru historinė e popullit shqiptar e cila edhe sot mėsohet nėpėr shkolla.

A ka lidhje?
Ne shqiptaret ne duhet te mesojme se si Enveri poashtu Fadil Hoxha kan vepru ne kohe te vete dhe rrethana te tilla(ideologjike),dhe asgje nuk eshte per te mohuar po per te permirsuar nese ka ndodhe ndonje ideologji ne historine tone.
Bile,e kemi per obligim jo rrale te shkruhet jo vetem faqja e zeze e ketyre veprimtarve te kohes po te shkruhen edhe meritat e tyre mbase pikerisht keto ishin ato qe shpetuan Shqiperine nga nje coptim i dyte gjate luftes nacional clirimtare,kurse veteranet e Kosoves shpetuan kete Kosove qe kemi sot ne keto kufij,mbese ajo krahine ne kuader te jugoslavise sot u be shtet po ka pas mundesi qe te mos egsistoje sot.Edeh Zogu ka merita te veta,teke e fundit eshte shqiptare dhe eka merituar te pakten te i varoseb eshtrtat en token eme.
Rugova beri ate mundi,ftoj protektorat dhe iku pasoja keto qe i perjetojme edhe sot,po faqja e bardhe e tij eshte se shpetoj popullin nga serbet e terbuar mbase ne kohen e tij ne nuk ishim te pregatit per lufte,andaj politika eshte parajsa e gabimeve me te medha qe njeh njerzimi pradaj duhet korigjuar historia me kete te mso cungohen fakte historike qofshin per te mire ose per keq..maturi djalo se sdihet se cka sjell dita neser...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-13, 01:51   #55
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Fan Noli letėr Mbretit Ahmet Zogu: Mė duhen para

1 - Letėr Ahmet Zogut Shkurt 12,1937
Lartmadhėni, Me anėn e kėsaj letre dua t’ju lutem
pėrunjėsisht t’a autorizoni Sinodin e Shenjtė tė mė
japė njė shėrbim nė Kishėn orthodhokse Autokefale
tė Shqipėrisė, se roga qė marr kėtu ėshtė e vogėl
dhe e parregulltė, dhe jetesa ime po bėhet dita mė
ditėn mė e rėndė dhe mė e mėrzitur. Nga ana tjatėr,
ju pėrsėrit lutjen tė porositni Qeverinė tė mė
caktonjė njė pension dhe tė mė dėrgonjė njė ndihmė
gjersa tė votohet pensioni. Me kėtė rast, bėnj tė
njohur se qė mė 1932 kam qėndruar striktėrisht
jashtė politikės, dhe ēdo lajmė e kundėrt ėshtė ēpifje
e armiqve personalė, midis tė cilėve mė vjen keq tė
numėroj edhe Z-in Faik Konica. Dyke shpresuar se
lartmadhėnia juaj, me shpirtmadhėsinė qė Ju
karakterizon, do tė merrni para sysh lutjet e mia.
Mbetem, uronjėsi juaj me Perėndinė....

2 - Letėr Mbretit Zog
Lartmadhėri, Me anėn e kėsaj letre vinj t’i lutem
Larmadhėrisė Suaj tė mė pėrkrahni financiarisht pėr
tė vazhduar studimet e muzikės nė fushėn e sė cilės
do t’i shėrbenj atdheut nė mėnyrėn qė i ka shėrbyer
Franzs Liszt-i Hungarisė. Pėr kėto studime mė duhen
posht e lartė nja 5 mijė dollarė, sipas ēkoqitjeve tė
dhėna nga njė listė tė mbyllur kėtu brenda.
Gjithashtu kėtu brenda L.J. do tė gjeni programin e
Konservatorit tė kėtushėm me provėn e padyshimtė
qė meritonj ēdo pėrkrahje nė fushėn e muzikės. Me
shpresė qė Lartmadhėsia juaj, si protektor i arteve
tė bukura, do tė mė dėrgoni kėtė shumė me kohė pėr
tė nisur punėn nga fundi i gushtit. Mbetem Uronjės
pėrpara Perėndisė pėr Lartmadhėrinė Tuaj.
F.S. Noli - Boston, Mass. Qershor 25,1938

Si dy kundėrshtarė politikė, ėshtė e njohur
marrėdhėnia konfliktuale mes Fan S. Nolit,
udhėheqės i revolucionit tė qershorit 1924 dhe
Ahmet Zogut, Mbret i Shqipėrisė. Megjithatė, nė
kėtė rrugė tė gjatė sulmesh tė ndėrsjella ka pasur
momente kur tė dyja palėt i kanė shtrirė dorėn
njėra-tjetrės. “Njė politikė elastike” e quan studiuesi
Nasho Jorgaqi. Kėtė na e tregojnė mė qartė vetė
letrat qė kėto dy figura tė rėndėsishme tė historisė
sė Shqipėrisė i kanė dėrguar njėri-tjetrit, apo tė
tretėve. Nė veprėn mė tė fundit kushtuar Nolit,
“Letėrkėmbimi i Fan Nolit”, botuar nga “Erik” dhe
pėrgatitur nga Nasho Jorgaqi, ofrohen qindra letra
qė Noli ka dėrguar e ka marrė. Mes tyre, edhe disa
letra mes Zogut dhe Nolit.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-13, 23:40   #56
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

po thojn qe ky baba mbret e ka pas mik te mir Nikolla pashiqin
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-13, 23:44   #57
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne Atdhe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
po thojn qe ky baba mbret e ka pas mik te mir Nikolla pashiqin
aaaaaa mos te lutem, mos keshtu kaq vrazhde.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-13, 18:26   #58
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kthimi i eshtrave te Mbretit Zogu I ne AtdheAhmet Zogu dhe GeraldinaIshte i pari qe krijoj shtetin Shqiptar,me nje kushtetut qe dhe sot do ishte e dobishme.Ne shqipri ne ate kohe,notonin xhufkat e kuqe te turkise.Me shume mencuri ,ky po e drejtonte Shqiprin drejt europese.As dhe sot shqiptaret nuk qarkullojn lirshem neper Bote si ne kohen e tij. Nuk kishte burgje politike e kampe interrnimesh. Pore brezi qe u rrit ne diktature e njef mbretin ashtu siē e ka paraqitun Enver Hoxha.Noli ishte nje kundershtart i madh i Zogut, por cuditrisht ai ne Amerike e mbrojti Zogun.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.