Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-01-13, 20:55   #1
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Sali Berisha: Rugova, Skenderbeu i dytė

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, nė mbledhjen e Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike, ndėr tė tjera ėshtė ndalur edhe pėr tė nderuar figurėn e Presidentit tė parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova.
Ai tha se nė vitin 2006 u nda nga jeta, “nė vlerėsimin tim, personaliteti mė i shquar i kombit shqiptar qė nga koha e Skėnderbeut e deri mė sot, Presidenti Ibrahim Rugova”.

“Sa herė t’i rikthehemi ne historisė sė kombit, ta shqyrtojmė dhe ta lexojmė atė, nuk do mund tė gjejmė vlerėsim tjetėr pėr Presidentin Rugova si njė Mahatma Grandhi i shqiptarėve dhe jo vetėm i tyre, i Ballkanit dhe jo vetėm i tij, por edhe i Evropės, i cili me forcėn e ideve, me besimin e pathyeshėm te ēėshtja qė mbrojti u bė arkitekti i pavarėsisė”, ka theksuar i pari i qeverisė shqiptare.

Rugova, sipas Berishės, ēėshtjen e tė drejtės sė shqiptarėve tė Kosovės, e shndėrroi nė njė ēėshtje mbarėkombėtare, ēėshtje perėndimore, ēėshtje tė Shtėpisė sė Bardhė, Kongresit, qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara dhe qytetarėve amerikanė.

Berisha kujtoi si Presidenti Rugova themeloi partinė e parė antikomuniste nė Ballkanin e diktaturave, duke krijuar kėshtu pushtetin paralel tė shqiptarėve, si kundėrshtim i pushtetit barbar tė Sllobodan Millosheviēit.

“Natyrisht, projekti i tij nuk mund tė realizohej pa luftėn e vendosur, heroike, tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe popullit tė saj, si dhe bombardimet ajrore tė Aleancės sė Atlantikut tė Veriut. Kontributi i Presidentit Rugova ėshtė i jashtėzakonshėm nė ndėrtimin e shtetit tė ri tė Kosovės sė pavarur. Ndaj dhe e gjykova qė nė kėtė datė tė ndarjes sė tij nga ne tė shpreh edhe njė herė mirėnjohjen mė tė thellė ndaj tij, tė shprehem se kam pasur fat tė madh, sepse ai ishte burri i shtetit me tė cilin unė kam pasur takimet mė tė shpeshta dhe mė tė ngushta, tė shpreh bindjen se shqiptarėt do tė vlerėsojnė gjithnjė e mė shumė veprėn e tij tė ndritur”, u shpreh Berisha, duke theksuar me bindjen mė tė madhe, se “nga koha e Skėnderbeut e deri mė sot, ai ishte Skėnderbeu i dytė, qė kishte pėr shpatė idetė dhe qė idetė e tij u shndėrruan nė realitet, para sė gjithash, pėr besimin e jashtėzakonshėm dhe pėrkushtimin e tij ndaj tyre”. /Telegrafi/Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.