Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-04-13, 17:01   #1
Bisha
 
Anėtarėsuar: 07-04-13
Postime: 4
Bisha i vlerėsuar jo keq
Gabim Dexhalli-Antikrishti

Si ta njihni o njerez antikrishtin kur ai te vi? Ja shenjat:
(Hadithi i Ebu Umames)

1.O njerez! Prej kur Allahu krijoj pasardhesit e Ademit,nuk ka pate sprove me te madhe ne toke sesa sprova e dexhallit.
2. Cdo i derguar i Allahut ia ka terhequr verejtjen popullit te tij nga dexhalli.
3.Une jampejgamberi i fundit,ndersa je jeni umeti i fundit.
4..Ai dexhalli patjeter do te shfaqet tek ju.
5.Nese shfaqet duke qene une mes jush,atehere do te jem mbrojetes per cdo msyliman,por nese del pas meje,atehere secili duhet te mbroje veten. E allahu eshte zevendesuesi im per cdo mysliman.
6.Ai do te dal nga nje vend mes Shamit dhe Irakut dhe do te beje crregullime djathtas majtas o roberit e Allahut,ndaj perqendrohuni!
7.Une do tjua pershkruaj ate me nje pershkrim qe asnje pejgamber para meje se bere.
8.Ai ne fillim do tju thote: Une jam Pejgamber,e nuk ka pejgamber pas meje.
9..E me pas do tju thote: Une jam zoti juaj. Po ju dijeni se zotin tuaj nuk mund ta shihni para se te vdisni.
10.Ai eshte i verber ne nje sy,ndersa Allahu nuk eshte i verbet.
11.Eshte shkruar mes syve te tij:Kafir
12.Do ta lexoj cdo besimtar,di apo nuk di te shkruaj
13.Nga sprova e tij eshte se ai posedon xhenet dhe zjarr. Por,dijeni: zjarri i tij eshte xheneti,ndersa xheneti i tij eshte zjarri.
14..Ai qe sprovohet me zjarrin e tij le te kerkoje ndihme nga Allahu dhe le ti lezoje ajetet e para te sures Kehf,
15..Atehere zjarri do te behet i ftohte dhe shpues sikurse qe u be zjarri i Ibrahimit.
16.Nga sprovat e tij po ashtu,ti thote dikujt:Cka thua nese une te ringjall babain dhe nenen tende.A do deshmosh se une jam zoti yt? Njeri do te thote ; Po.. Atehere dy djaj do personifikohen ne forme te babit e nenes se tij dhe do ti thene: O biri yne,shko pas tij,se eshte Zoti yt.
17.Prej sprovave te tij:ta kape nej njeri dhe ta vret.
18.Pastaj pret me sharre pergjysme derisa ta beje ne dy . Pastaj thote: Shikoni kete rob timin ,une do ta ringhall e ai serish mendon se ka zot tjeter. Pastaj do ta ringalle ky i felliquri dhe do ti thote; Kush eshte zoti yt? Thote :Zoti im eshte Allahu,ti je armik i Allahut ,ti je dexhalli. Vallahi,ceshtjes tende,asnje here nuk e kam pasur me te qarte se sot.
19.Po ashtu prej sprovave te tij eshte qe kur ta urdheroje qiellin te leshoje shi,te bjere shi dhe kur e urdheroje token te mbije,te mbijne bimet.
20.Po ashtu prej sprovave te tij eshte kur te kaloje ne ndonje vend e banoret e tij e besojne e ai urdheron qiellin te bjere shidhe do te bie shi,do ta urdheroje token te mbije e do mbij.Ashtuqe ate dite bagetite do tu trashen dhe rriten ,do tu fryhen anet dhe do tu fryhen anet dhe do tu mbushen gjinjet se asnjehere.
22.Nuk do mbetet gje ne toke pa shkelur dhe sunduar ,pervec Mekes dhe Medines.
23.Ne cdo hyrje do te mundohet ta kaloje per te hyre ne ato qytete,do te takoje meleke dhe shpata te nxjerre nga kellefi.
Dhe ashtu ,dersia te arrije te kodrina e vogel,te vendi i shellirte.
25.Pastaj do te ndodhi ne Medine tri dridhej te forta,ashtu qe nuk do te mbetet asnje dyfytyresh apo dyfytyreshe pa dale tek ai(dexhali)
26.Dhe keshtu(keto dridhje0 do ta pastrojne Medinen ashtu sikur e pastron gjyyrykun ndryshku ihekurit.
27.Kjo do te quhet dita pastrimit.
28.Ummu Shurejki bija Ebul Akrit tha: O i derguar,po ku do te jene Arabet ate bote? Tha: Atebote ato do te jene pak.
29Shumica e tyre do te jete ne Bejul Makdis.
30.Udheheqes(Imam) i i tyre do te jete njeri i mire.
31.Gjate kohes qe ku Imam do te dale tua fale njerezve Sabahun,befasi do te zbrese Isais(Jezusi) biti i Merjemes. Imami fillon te ece mbrapa me qellim qe Isai te dali imam. Isai i vendosi doren mes dy shpatullave dhe i thote:Ece para dhe falu sepse ikameti u thirr per ty.
32.Pas namazit thote Isai: Hapeni deren,e hapin dhe ja dexhalli.
33.Me te jane 70.000 Jehudite,qe te gjithe me shpata dhe mantele te gjelber.
34.Dexhali posa sheh Isain,do te shkrihet ashtu si shkrihet kripa ne uje.
35.Do mundohet te ike.por Isai alehij selam do ti thote: Kam per te goditur me nje goditje qe nuk mund te ikesh asesi.
36.E pastaj do ta zere te dera e Ludd-it nga ana lindjes e aty do ta vrase.
37.Keshtu Allahu do ta sjelle triumfin mes Jehuditeve. Cdo gje pas te ciles do mundohen te fshihen jehuditet Allahu do ti beje te flet,qofte gur,dru,mur apo kafshe pervec drurit garkad(Lycium Arabicum);ai eshte prej drureve te tyre,ai nuk do te flasi,ndersa gjerat e tjera do te thone; O rob i Allahut,o mysliman,ketu ka nje jehudi,eja dhe vrite.
38.Ai(isaia) do te qendroje katerdhjete vjet.
39.Nje vit sa gjysem viti,nje vit sa nje muaj e muaj sa jave.
40.E ditet e tjera sikurse xixat.
41Do te gdhini te njera dere e qytetit,e derisa te arrinite dera tjeter do te vije mbremja.
42.I thane;Si do te falemi ne keto dite te shkurtra?Tha:Do ti percaktoni kohet e namazit ashtu si i percaktoni ne keto dite te gjata,pastaj faluni.
43.Pastaj Isai biri i Mjeremes alehi selam do te behet gjykates de udheheqes i drejte ne umetin tim,do ta thyeje kryqin ,do te there thiun dhe nuk do te pranoje xhisjen e as lemoshen.Askush nuk do te nxitohet pas deleve e deveve.Do te humbasi inati dhe urrejtja.Do te zhduket helmi nga cdo gje qe permban helm,saqe femija fute doren ne goje te gjarprit e nuk do ti beje helm.
44.Vajza e vogel do te ndjeke luanin e ai do te ike e nuk do ta demtoje,ndersa ujku per kopene do jete si qeni rojtar.
45.Do te mbushet toka me paqe ashtu si mbushet ena me uje,fjala do te jete nje,do te adhurohet vetem Allahu,luftrat do te ndalendhe kureshjet do te marin sundimin ne dore. E gjithe toka do te jete si nje tryeze e argjenditqe do te jap fryte sukurse ne kohen e Ademit,saqe nje grup njerezish mund te hane nga nje shelge e te ngopen.Nje dem do te kushtoje shume shtrenjte,ndersa kali do te shitet per ca derheme(pak).
46.Thane; O i derguar,pse kali do shitet me lire? Tha: Nuk shalohet per lufte me.
47.Thane: Po pse demi me shtrenjte? Tha:Do te mund te levrohet tere toka.
48.Por,para se te paraqitet dexhalli do te kete tre vite shume te renda ku njerezit do ti godase uria e madhe. Ne vitin e pare Allahu do te urdheroje qiellin te ndale nje te treten e shiut dhe do ta urdheroje token qe te ndale nje te treten e bimeve.. Ne vitin e dyte do te urdheroje qiellin qe te ndale dy te tretat e shiut dhe do ta urdheroje token qe te ndale dy te tretat e bimeve. Ndersa ne vitin e trete do ta urdheroje qiellin qe te ndale shiun krejtesisht,ashtuqe nuk do te pikoje asnje pike dhe do teurdheroje qoken qe mos te mbije asgje e gjelber dhe do te shkatarrrohet cdo thunderor,pervec asaj qe do Allahu ta le.
49.I thane: Cka do ti mbaje njerezit ne jete,ne ate kohe? Tha; Tehlili(La ilahe il -lAllah),tekbiri(Allahu ekber),Tesbihu(Subanallah) dhe Tahmidi(Elhamdulil-lah). Keto fjale do jene ushqimi per ta.

Permbledheje:
-Dexhalli do jete esmer me floke me dredha,shtat skurter,trup i beshem.
-Do te kete sy(zgavra) te medha. Do te jete me nje sy( te zi). Syrin (e majte) do ta kete te dale si kokrra rrushit(se ka as te enjtur as te ngurte).
-Ne mes te syve i lexohet fjala Kafir.
-Para se te vije ai do te kete tre vite zie,urie me ulje te rreshjeve e celje te bimeve,ku ne vitin e trete munges totale te tyre dhe ushqim per njerezit do jete vetem Tehili,tekbiri,tesbihu dhe tehmidi.
-Do te quaj veten ne fillim i derguar,pastaj zot. Do te bej magji te ndryshme ku do ti coje njerezit ne dvijim nga feja e vertet,Islami.
-Dexhali do qendroje ne toke katerdhejt dite. Nje vit sa gjysem viti,nje vit sa nje muaj e muaj sa jave
-Do te vi Isaia dhe to ta vrasi.
-Do vine Je-xhuxh me-xhushet,krijesa qe smund ti luftoje e mund askush. Gjithashtu do pine burime te medha uji dhe do shkatarrojne cdo gje e njeri qe nuk do jete nen mbrojtjen e Allahut derisa ato te vdesin me vone pasi Isaia te lutet per largimin e tyre e ato te vdesin.
-Toka me vone do pastrohet dhe gjelberoje e do sundohet nga Myslimanet. Do kete begati e paqe.
-............Pastaj vjen fundi i botes.

*(ne fillim do te punoj sipas fese,pastaj do thote qe esht pejgamber dhe ne momentin qe do te deklaroj qe esht Allahu ;do ti qorrohet syri,do ti shkruhet fjala kafir ne ball dhe do ti prihet veshi)

Para se te vi Dexhali,do te vije Mehdi. Mehdi te te jete udheheqes i Myslimaneve qe nuk do te humbi asnje beteje. Ka dhe shenja te tjera qe e dallojne ate,por kjo eshte tjeter ceshtje.


Bisha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-04-13, 12:00   #2
AmonRa
 
Anėtarėsuar: 14-12-12
Postime: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dexhalli-Antikrishti

Jesusi: “Antikrishti do tė deklaroj se ai jam Unė, Jesu Krishti”


Bija Ime e dashur, dije se ashtu si ju udhėzoj Unė tė pregatisni njerėzimin pėr shpėtimin qė ėshtė me tė drejtė i tyre, po ashtu edhe i ligu i pregatit shpirtrat.

Ai pregatit profetėt e rremė pėr tė mashtruar fėmijėt e Zotit qė ata ta pranojnė antikrishtin si Jesusin e tyre.

Kjo ligėsi ėshtė e vėshtirė qė ti ta kuptosh, por me Dhuratėn qė Unė tė kam dhėnė tė lexosh shpirtrat, ti do ta kuptosh menjėherė se kush janė kėta profetė tė rremė.

Ata gjithmonė do tė vėnė ty nė shėnjestėr, bija Ime, nė mėnyrat mė mashtruese, sepse ti do tė jesh kundėrshtarja numėr njė. Por, gėnjeshtrat e tyre, tė pėrpunuara tė duken si Fjalėt e Shenjta tė Zotit, fshehin gėnjeshtrėn mė tė madhe nga tė gjitha.

Ata do tė deklarojnė se profeti i rremė do tė jetė Papa i vėrtetė.
Ata do tė deklarojnė, nė fillim jo me zė tė fortė, se antikrishti do tė jetė Krishti Mbret.

Kur ata t'i joshin shpirtrat e shkretė se mesazhet e tyre vijnė nga Zoti, kėta shpirtra nuk do tė jenė mė tė zgjuar.

Unė duhet t'i paralajmėroj tė gjithė fėmijėt e Zotit. Unė kurrė nuk do tė vij si trup herėn e dytė.

Unė nuk do tė shfaqem nė botė si udhėheqės. Kėtė herė, as nuk do tė bėj mbrekullira pėr t'ju vėrtetuar se kush jam Unė, pėrveē se mbrekullisė sė Paralajmėrimit dhe mbrekullisė nė qiell, qė do tė shikohet pak mė vonė pasi tė ndodhi Paralajmėrimi.

Antikrishti do tė deklaroj se ai jam Unė, Jesu Krishti. Kjo paturpėsi ėshtė parathėnė.

Nuk do tė jetė punė e lehtė, bijtė e Mi, se kujt duhet t'i besoni, sepse shumė do tė vijnė nė Emrin Tim. Por dijeni kėtė.

I ligu, pėrmes profetėve tė tij tė rremė, kurrė nuk do t'ju thotė t'i luteni Shpirtit tė Shenjtė apo tė merrni Sakramentin e Eukaristisė sė Shenjtė.

Ai kurrė nuk do tė pranoj se Unė, Jesusi, Biri I Njeriut erdhi si Mesia nė trup pėr tė shlyer njeriun nga mėkati.

Ai kurrė nuk do t'ju kerkoj apo t'ju inkurajoj tė thoni Rozaren e Shenjtė apo tė tregoni besnikėri ndaj Nėnės Sime tė dashur.

Tė jeni vigjėlent. Qėndroni zgjuar dhe vetėm ndiqni udhėzimet e Mia.

I ligu po pėrpiqet tė formoj njė ushtri mes ndjėkėsve tė Mi. Edhe pse ushtria tjetėr e tij ėshtė e vendosur mirė nė tokė, ai tani vė nė shėnjestėr ata qė besojnė tek Unė, Jesusi juaj, sepse ai kėrkon tė fsheh veprat e tij tė liga mbrapa njerėzve tė shenjtė.

Ai do tė pėrdori dashurinė e tyre pėr Mua si njė mburojė pėr tė fshehur gėnjeshtrat qė ai ka si qėllim t'ja imponoj botės.

Besoni nė Fjalėt e Mia dhe mos devijoni nga e Vėrteta ashtu si po ju jepet, pėrmes kėtyre Mesazheve tė Mia tė Shenjta pėr botėn nė kėtė kohė.

Jesusi juaj

The antichrist will claim he is Me, Jesus Christ.

My dearly beloved daughter know that just as I instruct you to prepare humanity for the salvation that is rightfully theirs so, too, does the evil one prepare souls.

He prepares false prophets to deceive God’s children so that they will accept the antichrist as their Jesus.

This wickedness is difficult for you to comprehend but with the Gift I have given you to read souls you will know instantly who these false prophets are.

They will always target you My daughter in the most devious ways for you will be their number one adversary. Yet, their lies, couched in what will seem to be like the Holy Words of God, hide the biggest lie of all.

They will declare that the false prophet will be the true Pope.

They will declare, subtly at first, that the antichrist will be Christ the King.

When they seduce poor souls that their messages come from God, such souls will be none the wiser.

I must warn all of God’s children. I will never come in the flesh the second time.

I will not appear in the world as a leader. Nor will I, this time, perform miracles to prove to you who I am other than the miracle of The Warning and the miracle in the sky, which will be seen some time after The Warning takes place.

The antichrist will claim he is Me. Jesus Christ. This abomination has been foretold.

Who to believe children is no easy task for many will come in My Name. But know this.

The evil one, through his false prophets, will never tell you to pray to the Holy Spirit or receive the Sacrament of the Holy Eucharist.

He will never admit that I, Jesus, the Son of Man came as the Messiah in the flesh to redeem man from sin.

He will never ask or encourage you to say the Holy Rosary or show allegiance to My beloved Mother.

Be on your guard. Stay awake and only follow My instructions.

The evil one is trying to form an army amongst my followers. Although his other army is well established on earth he now targets those who believe in Me, your Jesus, because he wants to hide his evil deeds behind holy people.

He will use their love for Me as a shield to hide the lies he intends to inflict upon the world.

Trust in My Words and do not deviate from the Truth as it is being given to you, through these My Holy Messages to the world at this time.

Your Jesus
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-13, 12:10   #3
AmonRa
 
Anėtarėsuar: 14-12-12
Postime: 163
AmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėmAmonRa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dexhalli-Antikrishti

666 - DAMKA E BISHES

Nga Pastor Gary J. Hall

"Ketu eshte urtia. Ai qe ka mend, le te beje llogari numrin e bishes, sepse eshte numer njeriu; dhe numri i tij eshte gjashteqind e gjashtedhjete e gjashte." (Zbulesa 13:18)
Bibla na meson se Antikrishti nje dite do te kete kontroll te plote ekonomik e fetar te te gjithe botes. Te gjithe njerezit do ta adhurojne ate dhe, me qellim qe ata te kene mundesi te blejne ose te shesin, atyre do t'u vihet nje shenje (damke) mbi doren ose mbi ballin e tyre. Ata qe nuk pranojne ta kene damken, do te ndiqen ose eliminohen (vriten).
Per shkak te te vizatuarit te tij mbi trupat e ca muzikantesh rroku, si dhe te shfaqjes se tij ne filma kulti, numri 666 konsiderohet, pa dyshim, si nje numer prej djalli. Ai gati arrin te fuse tmerr ne zemrat dhe mendjet e disa besimtareve.
Duke menjanuar spekullimet, ne kete artikull ne do te diskutojme faktet qe kane lidhje me "shenjen ose damken e bishes". Eshte e rendesishme te heqim nga mendja ato mithe qe rrethojne kete ceshtje dhe te perqendrohemi konkretisht tek ajo qe thote Bibla. Ky shkrim nuk paraqet ketu nje zbulese te re, por thjesht nje pranim vetem te asaj qe thote Bibla. Kur mundohemi te kuptojme ose interpretojme profecite e Bibles (duke perfshire edhe kete ne fjale), duhet te tregojme shume kujdes e vemendje. Celesi i te shpjeguarit te te gjitha profecive biblike eshte ky: kur nje profeci duket pa pike dyshimi qe ka kuptim simbolik ose figurativ, mos e interpreto ate ashtu sic eshte shkruar, fjale per fjale, por mbaj mend qe, edhe pas simbolizmit mund te jete fshehur nje kuptim konkret, qe mund te interpretohet ashtu sic eshte shkruar. Nese nuk tregojme kujdes te tille, atehere do te biem ne te njejtin kurth sic kane rene shume kulte, madje edhe grupe kristiane. Per shembull, disa besojne se shenja e bishes do te thote ta adhurosh Perendine diten e diele. Ky interpretim eshte budallallek dhe i pabazuar ne Bibel (shiko Zbulesen 16:2). Nese disa pikepamje nuk bazohen ne Bibel, atehere ato jane te gabuara, edhe pse mund te duken te arsyeshme. Kjo ceshtje e shenjes se bishes duhet studiuar me mencurine qe na jep Shpirti i Shenjte i Perendise. Po nuk vepruam keshtu, atehere do arrijme vetem ne spekullime te kota.
Shume njerez do thone kur te lexojne kete shkrim: "Une s'i kuptoj keto gjera". Por, ju lutem lexoni me kujdes vargun e meposhtem:
"...dhe qe askush te mos mund te blinte ose te shiste, po te mos kishte damken ose emrin e bishes ose numrin e emrit te saj." (Zbulesa 13:17)

A i vute re tre gjerat qe permenden ne kete varg?
1.) Nje damke 2.) Nje emer 3.) Nje numer
Keto te treja nuk jane e njejta gje. Kete fakt e verteton perdorimi i lidhezes "ose" ne fjaline e mesiperme. Prandaj numri 666 nuk eshte "damka e bishes". Bibla na tregon se vlera numerike e emrit te bishes do te jete gjashteqind e gjashtedhjete e gjashte. Shenja qe do te kete Antikrishti do te jete nje damke konkrete, per shembull, nje embleme ose mbishkrim. Ai nuk do te ece lart e poshte me numrin 666 mbi ball. Po e permbledh ate qe dua te them: "Damka" nuk eshte "emri" ose "numri". Keto tre gjera jane te ndara nga njera-tjetra. Prandaj "damka e bishes" nuk eshte 666.
"Numri" eshte dhene ne kete varg, sepse "Emri" i Antikrishtit nuk eshte shkruar ne asnje vend ne Bibel. Askush nuk do ta dije kush do te jete Antikrishti para se ai te shfaqet. Per kete arsye, mund te themi me bindje se askush nuk do ta kete "damken e bishes" para se bisha te hyje ne skenen boterore. Ne nuk e dime "emrin" e tij, sepse akoma s'e dime si ta llogaritim "numrin" e tij.
Eshte pikerisht ky "numer", i cili i ka intriguar besimtaret prej shekujsh. Fatkeqesisht, perpjekjet e tyre kane dhene rezultate te cuditshme dhe te habitshme. Shume kode numerike jane krijuar per te llogaritur "emrin" e Antikrishtit. Njerez te tille si: Perandori romak, Nero, shume papa katolike, Luteri, Kalvini, Napoleoni, Hitleri, madje edhe Henri Kisinxher, jane identifikuar si "bisha" e kesaj profecie, por te gjitha keto supozime kane dale te gabuara. Besimtare te tjere kane thene se, po te perdoret nje kod special, fjala "kompjuter" llogaritet si 666. E verteta qendron keshtu: shume emra jane manipuluar ne te kaluaren, me qellim qe te gjendej nje person si Antikrishti. Njerezit kane perdorur anglishten, si gjuhe me te cilen te llogarisin numrin 666. Por, kur kjo gjuhe s'ka dhene rezultat, atehere ata kane perdorur gjuhe te tjera. Madje, ata kane arritur deri aty sa te shtojne edhe germa te tjera per te llogaritur numrin. Perpjekte te tilla jane qesharake dhe te pabazuara ne Bibel.
Pershkrimi qe i ben profeti Daniel mbretit Nebukadnetsar eshte perdorur gjithashtu per te ilustruar numrin 666 ne kete menyre: Statuja e mbretit ish e larte 60 kubite, e gjere 6 kubite, dhe numri i veglave muzikore te perdorura per te adhuruar mbretin ne ceremoni ish po aq, 6 (Lexo Danieli 3, vargjet 1 dhe 7). Pra, 600+60+6=666. Por ketu qendron gabimi. C'lloj aritmetike eshte kjo? Edhe une qe s'jam shume i mire me numrat, e llogaris kete shume si 72, jo 666!
Si nje ish-katolik, une besoj se feja e Romes eshte anti-kristiane dhe se papet e saj jane antikrishta. Gjithashtu besoj se ka shume mundesi qe Antikrishti ose profeti i tij i rreme do te jete nje pape, por nuk jam i mendimit qe perdorimi i gjuhes Latine (dhe vleres numerike te saj) te con ne zbulimin e papeve si antikrishta. Kjo mund t'ju habise juve, por lexoni me poshte.
T'ju bej nje pyetje (dhe kush e gjen, merr noten 10): Ne cilen gjuhe eshte shkruar Testamenti i Ri? Po, e sakte, Testamenti i Ri (duke perfshire edhe Zbulesen 13:18) eshte shkruar ne gjuhen greke. Atehere, pse duhet te perdorim gjuhen angleze ose latine per te llogaritur "emrin" e Antikrishtit? Greqishtja ka vleren e saj numerike dhe meqenese Testamenti i Ri u shkrua ne greqisht, atehere numri 666 duhet te deshifrohet ne greqisht. Mencuria per te llogaritur kete numer duhet te gjendet ne gjuhen greke dhe jo ne gjuhe te tjera. Nese perdorim anglishten ose latinishten per te gjetur kuptimin e "numrit", kjo do te thote qe mund te perdorim cdo lloj gjuhe tjeter per te arritur te njejtin rezultat. Por kjo gje eshte e pamundur; cdo gjuhe ka vleren e saj numerike. Ndaj, a s'eshte me mire t'i bejme llogarite sipas menyres se Perendise?
T'i biem shkurt: Para se "numri" te deshifrohet, "emri" i Antikrishtit duhet te perkthehet ne fillim ne greqisht, po qe se ai eshte nga Roma. Atehere fjala qe del pas perkthimit ne greqisht duhet te kete vleren gjashteqind e gjashtedhjete e gjashte.

C'ndodhet brenda nje numri?
A eshte numri i bishes gjashte gjashte gjashte apo gjashteqind e gjashtedhjete e gjashte? Ndonese pergjigja e kesaj pyetjeje eshte mese e qarte, shume e interpretojne 6-6-6 si numrin e antikrishtit. Ata thone se, meqenese "6"-a eshte numri i njeriut, atehere
6-6-6 duhet te perfaqesoje nje trinitet i rreme. Por numri i Antikrishtit nuk eshte tre gjashta, por nje numer i vetem, 666. Po te mos e zberthejme kete numer ne njesi me te vogla (si psh. ne qindeshe e ne dhjeteshe), atehere nuk do arrijme ta kuptojme profecine ashtu sic duhet. Ne qofte se, psh. neser ti shkon ne banke dhe terheq nga libreza jote 111 leke, ne xhep do kesh 111 leke dhe jo 3 leke, sepse ti e di shume mire se 1 leke+1 leke+1 leke nuk bejme 111 leke. Ja pra, keshtu duhet ta llogarisim edhe ne numrin 666. Bejme gabim biblik, po te veprojme ndryshe.
Ndonese numri 6 mund te jete numri i njeriut, kjo nuk do te thote se 666 eshte numri i nje triniteti te rreme, edhe po qe se perdorim metoden e gabuar te permendur me siper. Gjashteqind e gjashtedhjete e gjashte nuk eshte numri i ndonje "njeriu" apo qofte edhe te "tre njerezve", perkundrazi, "eshte numri i bishes". Kjo do te thote se ky numer i perket vetem nje personi te vecante. Vetem emri i Antikrishtit do ta kete shumen numerike 666.
Damka e bishes, damke e cila do t'u vendoset te gjithe atyre qe do adhurojne Antikrishtin, ka shume te ngjare te jete nje pershtatje e ADN-se tone. Cdo mashkull, femer, femije e i rritur (ne fakt, te gjitha qeniet e gjalla) kane ADN e tyre personale, e cila nuk mund te ndahet me askend tjeter. ADN-ja mund te modifikohet ne menyre te atille qe t'i ngjaje vijave kod te vizatuara ne kutite e ushqimeve qe blejme ne ne dyqan. Nuk eshte e paimagjinueshme idea qe thote se ADN-ja mund te perfaqesohet nga nje seri numrash, qe i perkasin ketyre vijave. Atehere, nje numer i tille serial do te jete krejt individual, d.m.th. cdo individ do kete numrin e tij serial.
Kjo nuk do te thote se ADN-ja e Antikrishtit do ta kete vleren 666; eshte emri i tij qe, po te llogaritet, do te kete vleren 666.

Atehere, kush eshte Bisha?
Po te mos e keni vene re deri tani, kjo pyetje eshte pikerisht thelbi i Zbuleses 13:18. Ne kete artikull, une nuk ju kam dhene juve asnje formule, qe ju ta zgjidhni vete kete ceshtje, sepse une besoj se ne do ta kemi urtesine dhe diturine per t'i kuptuar keto gjera kur te vije koha e duhur. Po, vazhdoni te shikoni me kujdes se c'po ndodh ne bote sot. Nese do perpiqeni ta gjeni se ke perfaqeson numri 666, kini parasysh te perdorni gjuhen greke per kete qellim.
Askush nuk mund te jete plotesisht i sigurte sot qe te thote se kush eshte Bisha. Spekullimet te cojne ne budallallek. Nese besoni se papa Gjon Pavli II eshte Antikrishti, atehere pergatituni te merrni vesh se jeni 100% gabim. "Urtesia" per te llogaritur numrin do t'u jepet atyre (duke perfshire ndoshta edhe ne), qe do jetojne ne kohen e shfaqjes se bishes. Atehere, si papritur, gjithcka qe kemi lexuar me pare per bishen, do kete kuptim dhe misterit do i vije fundi. Kur apostulli Gjon shkruan se "Ketu eshte urtia. Ai qe ka mend, le te beje llogari numrin e bishes...", kjo do te thote se jo cdo njeri e ka nje mencuri te tille.

Ne besojme ne ate qe teologet e quajne "zbulese progresive". Kjo do te thote se disa te verteta biblike qe kane lidhje me ngjarjet e diteve te fundit te botes, zbulohen me qarte kur ketyre ngjarjeve iu afron data e ndodhjes. Per shembull, para vitit 1800, shume pak njerez flitnin per "rrembimin e kishes ne qiell". Edhe pse kjo teme ka qene gjithnje e pranishme ne Bibel, shume pak njerez ne ate kohe e kuptonin ose mendonin rreth saj. Me shume drite mbi kete ceshtje eshte hedhur vetem ne fillim te shekullit XX-te. Tani ne e kuptojme ate qe Luteri, Tindeil, Uesli dhe te tjere nuk e kane kuptuar me pare. I njejti arsyetim mund te behet edhe per numrin gjashteqind e gjashtedhjete e gjashte.

Si perfundim
Bibla thote se kushdo qe e pranon damken, emrin e bishes, apo e adhuron ate, do te jete perjete i mallkuar. Ajo "damke" ndoshta do te jete mbishkrimi i Antikrishtit, por nje gje eshte mese e sigurte: "damka" nuk eshte "emri", vlera e te cilit, po te llogaritet, arrin ne 666. Prandaj, "damka" e bishes nuk eshte 666. Ky numer eshte shuma e "emrit" te tij.
Une nuk besoj se ne duhet te fillojme te kerkojme nje person qe ka 666 te vulosur mbi ballin e tij. Nuk jam i mendimit, gjithashtu, se nje numer i tille do te shkruhet mbi trupat e njerezve. A do ta besonit ju se nje formular i zyres se taksave me numrin 666 te shkruar mbi te, ju eshte derguar juve nga Antikrishti? A do ta hidhnit tej, pa u menduar, nje kartmonedhe 5 mije lekeshe, vetem se diku mbi te eshte shkruar 666.
Sic e thashe edhe me lart, nje interpretim i sakte i Bibles eshte nje pike themelore ne te kuptuarit e saj, e sidomos te profecive ne te. S'eshte nevoja t'i perdredhim fjalet ne Bibel per t'i dhene atyre kuptimin qe duam ne. Perendia na ka folur ne Fjalen e Tij, le ta leme Ate te na flase.
AmonRa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-13, 12:29   #4
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dexhalli-Antikrishti

01 - Sprova e Dexhalit - Ekrem Avdiu

http://www.youtube.com/watch?v=cHRuv4nTrac


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.