Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-04-13, 22:43   #16
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: A ėshtė hallall ky mish?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Vjeshte e dashur,


1. Un vetem se ja ktheva respektin qe me kishte dhan te sondazhi per ditelindje.

2. Haram eshte edhe me u perzi ne pune te hujat me bajt llafe si ti qe me permene mu pa kane nevoja hiq, thone i 3-ti eshte i tepert, ose nese nuk e din qysh u kan puna prej fillimit mos fol hiq.

3. Besoj qe ska nevoje kerkush kerkujt me ju bo avokat,ketu secili flasim per veten e vet.

ps: sa i perket temes, eshte haram edhe nese e blen mishin haram me pare hallall, ska rendesi, mishi haram eshte i ndaluar me hanger, qyshdo qe e blen apo e mer fal.
Gjithashtu Dardanesh e dashtur.


1.Haram eshte me rrejt ,se nga rrena krijohen konfliktet.( e lexova temen ,nderhyrja e tij as 10% nuk i afrohet fymjes tende)


2. Haram me ndryshu rrjedhen e bisedes ,se nuk bajta llafe , ashiqare i pata.


3. Haram eshte me qene vetjak.


Ps: Haram e keni edhe nese e bleni mishin halla me pare hallall nese nuk e keni edhe nje WC te hallallit.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-04-13, 22:45   #17
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: A ėshtė hallall ky mish?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
A din cka e bjere ..???

Vjeshta nuk poe din me dallu ushqimin hallall e harram .. derdin e paska vetem me mbush barkun nga uria.
Keso njerez ja kisha preferu te mbushin barkun mire e mire ne ate shtet ku nuk dallojne asnje mish , ke skraja apo krryma . Ps kenaqen me ushqimin Kinez.

Haram e ke edhe ti ,po nuk je ka e kqyr fort ,me fol me femra qe nuk jan te fisit tend.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-13, 22:48   #18
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė hallall ky mish?

Qė mos tė jetė ushqim i ndaluar rreptėsisht, ose nėse ėshtė mish, tė jenė tė plotėsuar kushtet e therrjes, e ato jane : Tė priten dy damarėt kryesor, gabzheri dhe te rrjedh gjaku, pra nėse nuk pėrputhet ai mish me keto kushte, ai mish nuk ėshtė hallall se ėshtė rregull e Islamit kjo qė ti plotsoj ato kushte (tė lartė pėrmendura) mishi qė ty tė ofrohet nė atė vend tė caktuar qė je.
Pra nėse kėto kushte janė te plotesuara ai mish ėshtė hallall tė ngrėnet, nėse ai qė e ka therrė (mishin) ėshtė ithtar i Librit (ehlu kitab),

All-llahu e di me se miri (All-llahu a’lem).

SH.S


Allahu xh. sh. thotė: “O ju njerėz, hani nga ajo qė ėshtė nė tokė e qė ėshtė e lejuar dhe e mirė, e mos shkoni hapave tė djallit se ai ėshtė armik i hapur juaji.” (el-Bekare, 168).
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-13, 22:59   #19
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: A ėshtė hallall ky mish?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
Gjithashtu Dardanesh e dashtur.


1.Haram eshte me rrejt ,se nga rrena krijohen konfliktet.( e lexova temen ,nderhyrja e tij as 10% nuk i afrohet fymjes tende)


2. Haram me ndryshu rrjedhen e bisedes ,se nuk bajta llafe , ashiqare i pata.


3. Haram eshte me qene vetjak.

Ps: Haram e keni edhe nese e bleni mishin halla me pare hallall nese nuk e keni edhe nje WC te hallallit.

Qito 3 pikat e para spaske than kurgje, e te "ps" edhe ma hiq,

ti sje kerkushi me vleresu edhe konstatu qka eshte e vertet e qka jo.


Ps: E ke gabu temen.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 28-04-13 nė 23:01
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-13, 23:03   #20
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: A ėshtė hallall ky mish?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Qito 3 pikat e para spaske than kurgje, e te "ps" edhe ma hiq,

ti sje kerkushi me vleresu edhe konstatu qka eshte e vertet e qka jo.


Ps: E ke gabu temen.


Allahi e din ma mire ,... shko merri se ti dergova lulet,
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-13, 23:05   #21
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė hallall ky mish?

"(All-llahu) ju ka ndaluar juve (tė hani) vetėm tė ngordhtėn (cofėtinėn), gjakun, mishin e derrit, dhe atė qė therret jo nė emėr tė All-llahut. E kush shtrėngohet (tė hajė nga kėto) duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, pėr tė nuk ėshtė mėkat. Vėrtet Allahu fal, ėshtė mėshirues", (el-Bekara : 173)
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-13, 06:26   #22
Besi:)
 
Anėtarėsuar: 08-11-10
Postime: 451
Besi:) e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: A ėshtė hallall ky mish?

E njoh 1 person punon en fabrik ku prehen pulat edhe aty tha se oshte nji (hoxh) edhe po e kryjka atfar ceremonin fetar per me qe hall edhe mu dergu per shtete muslimane, po kur nuk kemi pula hallall tha ja futum kajeher edhe naj gjys kamioni me pula perendimit qe as kryt se kante nukt a gati per furr. A oshte hallall qajo pul qevshitet per hallall e konsumusi nuk din qe soshte halall ??Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Besi:) : 09-05-13 nė 06:27
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.