Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-06-13, 17:58   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Kalendari historik

03.06 - 09.06


3 qershor …

3 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 211 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1875 – Vdiq kompozitori i famshėm francez Georges Bizet.
1931 – Lindi lideri aktual i Kubės, Raul Castro. Ai e mori pushtetin nė Kubė nga vėllai i tij mė i madh, Fidel, pas largimit tė tij nga skena politike tre vjet mė parė pėr shkak tė gjendjes jo tė mirė shėndetėsore.
1944 – Forcat naziste tėrhiqen nga Roma.
1944 – Kostumet e banjės, tė njohura si bikini, prezantohen pėr tė parėn herė pėr publikun nė njė defile mode nė Paris.
1962 – Njė aeroplan i kompanisė “Air France”, “Bowing 7070” u pėrplas pak pas ngritjes nga aeroporti “Orly”, duke shkaktuar vdekjen e 130 udhėtarėve. Vetėm dy persona qė ndodheshin nė bordin e aeroplanit arritėn tė shpėtonin gjallė.
1965 – Majori Edward White bėhet astronauti i parė amerikan, i cili eci nė hapėsirė, gjatė misionit “Gemini 4”.
1979 – Ish-presidenti i Ugandės, Idi Amin, iku nė Libi.
1979 – Ndotja mė e madhe nė botė e ujėrave ndodh kur anija e mbushur me naftė “Ixtoc 1” shpėrtheu, duke liruar mbi 140 milionė fuqi naftė nė ujėrat e Luginės Campeche, nė brigjet e Meksikės.
1981 – Papa Gjon Pali i Dytė lirohet nga spitali, pas tentim atentatit.
1982 – Ambasadori i izraelit nė Britaninė e Madhe, Shlomo Argov, qėllohet me armė zjarri nė njė rrugė nė Londėr. Ai i mbijeton atentatit, mirėpo mbeti i paralizuar pėrjetėsisht.
1989 – Qeveria e Kinės dėrgon trupa ushtarake pėr t’i larguar protestuesit nga sheshi “Tiananmen”, pas shtatė javėsh okupim.
1989 – Vdes lideri iranian [[Ayatollah Khomeini].
1991 – Vullkani nė malin Unzen nė Japoninė Jugore shpėrtheu, duke shkaktuar vdekjen e 40 personave.
1999 – Qeveria e Slobodan Milosheviqit pranoi planin ndėrkombėtar tė paqes pėr Kosovėn. NATO-ja shpalli se bombardimet ajrore do tė vazhdojnė derisa 40 mijė ushtarėt serbė tė mos tėrhiqeshin tėrėsisht nga Kosova.
2006 – Bashkimi shtetėror ndėrmjet Malit tė Zi dhe Serbisė pėrfundon zyrtarisht, pasi Mali i Zi edhe zyrtarisht shpall pavarėsinė.
2006 - Mali i Zi ndahet nga Srbia dhe Mali i Zi.

LINDJET:

1423 - Luigji i XI, mbret i Francės
1808 - Jefferson Davis, poltikan amerikan
1843 - Fridrih VIII, mbret danez
1865 - George i V i Mbretėrisė sė Bashkuar, mbret anglez
1924 - Petraq Pilika, profesor, anėtar i Akademisė sė Shkencave († 2009)
1925 - Derviš Sušić, letrar boshnjak

VDEKJET:

1899 - Mbylli sytė nė Vjenė kompozitori i madh Johan Shtraus i Ri, i cili, duke vazhduar veprėn e familjes sė tij, krijoi mjaft vepra muzikore, ku spikasin tė gjitha llojet e vallėzimit, kryesisht valse, si: "Karnevalet nė Romė", "Flederman", "Janhka" apo i madhėrishmi "Danubi blu".
1918 - Mehmeti i V, sulltan i osmanlisė
1924 - Franz Kafka, shkrimta ēek
1970 - Adrian Conan Doyle, letrar anglez
1979 - Arno Schmidt, letrar gjerman
1989 - Ruhollah Khomeini, politak iranian
2001 - Anthony Quinn, aktor amerikan4 qershor …

4 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 211 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

781 p.e.s. – Vėrehet pėr herė tė parė Eklipsi i diellit nė Kinė.
1584 – Sir Walter Raleigh krijon koloninė e parė angleze nė Ishullin Roanoke (tash Karolina Veriore).
1615 – Rrethimi i Osakės :Forcat e udhėhequra nga Tokugawa Ieyasu e marrin Kėshtjellėn e Osakės nė Japoni.
1783 – Vėllezėrit Montgolfier paraqesin publikisht montgolfičre (balonin e tyre me ajėr).
1794 – Trupat britanike pushtojnė Port-au-Prince nė Haiti.
1859 – Nė Betejėn e Magentės, trupat franceze nėn komandėn e Louis-Napoleonit, mundin trupat austriake.
1912 – Massachusetts bėhet shteti i parė i SHBA-ve qė vendos pagėn minimale pėr punėtorėt.
1917 – Jipet pėr herė tė parė Ēmimi Pulitzer: Laura E. Richards, Maude H. Elliott, dhe Florence Hall marrin ēmimin e parė pėr biografi (pėr Julia Ward Howe). Jean Jules Jusserand e merr ēmimin e parė pėr histori pėr punėn e tij With Americans of Past and Present Days. Herbert B. Swope e merr ēmimin e parė pėr gazetari pėr punėn e tij New York World.
1919 – Tė drejtat e femrės: Kongresi amerikan aprovon Amendamentin e 19-tė tė Kushtetutės sė SHBA-ve, i cili garanton tė drejtėn e votės pėr gratė, dhe dėrgohet nė tė gjitha shtetet federale amerikane pėr ratifikim.
1920 – Me marrėveshje tė forcave botėrore nė Kongresin e Versajės nė Paris, Hungaria humb 71% tė territorit dhe 63% tė popullatės.
1928 – Kryetari i Kinės Zhang Zuolin vritet nga agjentėt japonezė.
1940 – Lufta e Dytė Botėrore: Forcat naziste hyjnė nė Paris, pėr ta marrė qytetin vetėm pas 10 ditėsh (14 qershor 1940)
1943 – Njė grushtshtet nė Argjentina e largon Ramón Castillon.
1970 – Tonga e fiton Pavarėsinė nga Britania e Madhe.
1986 – Jonathan Pollard deklarohet fajtor pėr spiunazh, pėr shitjen e tė dhėnave sekrete tė SHBA-ve drejt Izraelit.
1989 – Pas vdekjes sė Ayatollahut, Ali Khamenei zgjedhet Lideri Suprem i Iranit.
1989 – Njė shpėrthim i gazit bėrthamor nė afėrsi tė Ufas, Rusi, vret 575 njerėz, pasi qėdy trena hedhin shkėndija afėr njė naftėsjellėsi qė rrjedh.
1989 – Viktimat e vrasėsit Oba Chandler gjenden nė Tampa Bay, Florida. Chandleri nuk do tė mund tė kapet para vitit 1992.
1996 – Fluturimi i parė i Ariane 5 ekplodon pas vetėm 20 sekondave pasi qė ėshtė lansuar.
2001 – Pas masakrės nė Pallatin Mbretėror nė Nepal, hip nė fron Gyanendra, duke qenė kėshtu mbreti i fundit i Nepalit.

LINDJET:

1738 - George i III, mret iBritanisė sė Madhe
1816 - Adele Muzzarelli,kėngė tar italiane
1881 - Natalia Gončarova, piktore ruse
1908 - Jan Zdeněk Bartoš, kompozitor ēek
1931 - Antun Vrdoljak, aktor dhe preoducent kroatt
1947 - Viktor Klima, politikan austriak
1955 - Val McDermid, romansier skocez
1966 - Cecilia Bartoli, sopraniste italiane
1975 - Angelina Jolie - Aktore nga ShBA

VDEKJET:

1798 - Giacomo Casanova, avanturist italian
1876 - Abdul Aziz, sulltan osman
1941 - Wilhelm II, mbret i prusian
1997 - Alaudin Frashėri, agronom shqiptar


5 qershor …

5 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 210 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1832 - Fillon kryengritja e studentėve nė Paris.
1849 - Danimarka bėhet monarki kushtetuese me nėnshkrimin e kushtetutės sė re.
1959 - Betohet qeveria e parė e Singaporit.
2003 - Njė valė e madhe nxehtėsie arrin Pakistanin dhe Indinė, temperaturat kalojnė mbi 50 °C.
2006 - Mali i Zi shpall pavarsinė ndaj Bashkimit shtetėrorė Serbi-Mal i Zi
LINDJET:

1727 - Adam Smith, ekonomist kocez
1805 - Jacob Niclas Ahlström, kompozitor suedez
1862 - Allvar Gullstrand, okulist suedez
1878 - Pancho Villa, revolucionar meksikan
1883 - John Maynard Keynes, matematikant dhe ekonomist britasnez
1884 - Ralph Benatzky, kompozitor opere austriak
1898 - Federico Garcķa Lorca,shkrimtar spanjoll
1927 - Hugo Pratt, strip autor italian
1933 - Velimir Bata Živojinović,aktor serb
1941 - Martha Argerich, piniste argjentinase
1948 - Sergio Abreu,muzikant brazilian
1949 - Ken Follett, letrar britanez
1971 - Mark Wahlberg, aktor amerikan

VDEKJET:

1826 - Carl Maria von Weber, kompozitor, dirigjent dhe pianist gjerman
2004 - Ronald Reagan, Presidenti i 40-tė i SHBA-sė
2008 - Eugenio Montejo, diplomat dhe shkrimtar venezuelas

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botrore e Mjedisit6 qershor …

6 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 209 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1752 - Njė zjarr masiv shkatėrron njė tė tretėn e Moskės, pėrfshirė 18,000 shtėpi.
1873 - U nėnshkrua marrėveshja e Aleancės sė tre perandorėve edhe nga Rusia dhe Austro-Hungaria.
1889 - "Zjarri i Madh nė Seattle" shkatėron gjithė qendrėn e Seattle, Washington.
1912 - Shpėrthen vullkani Novarupta nė Alaska. Vullkani i dytė mė i madh nė histori.
1925 - Themelohet Korporata Chrysler nga Walter Percy Chrysler.
1946 - Themelohet Asociacioni Amerikan i Basketbollit (NBA) nė New York City.
1968 - Senatori Robert F. Kennedy vdes nga plagėt ngaqė e qėlluan njė natė mė parė.
1993 - Mongolia organizon zgjedhjet e para presidenciale nė historinė e saj.

LINDJET:

1799 - Aleksander Sergejeviē Pushkin, poet, romancier dhe dramaturg rus i konsideruar si themelues i letersisė moderne ruse.
1875 - Tomas Man, romancier gjerman, i cili u bė qytetar amerikan mbas ardhjes nė fuqi tė nazizmit
1926 - Teki Biēoku, gjeolog shqiptarė
1946 - Tony Levin, basist amerikan
1960 - Steve Vai, kitarist amerikan

VDEKJET:
1799 - Patrick Henry, politikan dhe revolucionar amerikan
1961 - Carl Gustav Jung, psikoanalist
1968 - Robert F. Kennedy, u vra nė njė atentat pas nje takimi elektoral ne Hotel Ambassador nė Los Angeles7 qershor …

7 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 208 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1099- Kryqėzata e parė : fillon rrethimi i Jeruzalemit .
1862- Shtetet e Bashkuara dhe Britania dakordohen pėr tė ndaluar tregtia e skllevėrve.
1944- Lufta e Dytė Botėrore : Beteja e Normandisė
2001- Tony Blair fiton nė zgjedhjet e pėrgjithshme.
2008- Hillari Klinton pezullon fushatėn presidenciale tė saj.

LINDJET:

1909- Xhesika Tendi, aktorja amerikane me origjinė britanike, e cila u bė fituesja mė e moshuar ēmimit 'Oscar' nė interpretimin e saj nė filmin "Duke shėtitur zonjushė Deizin" tė vitit 1989.
1945 - Volfgang Shusel, Kancelari i Austrisė
1947 - Don Money, lojtar bejsbolli amerikan dhe menaxher
1947 - Thurman Munson, lojtar bejsbolli amerikan (d. 1979)
1950 - Gary Graham aktor amerikan
1951 - Terry O'Reilly hokeist kanadez
1952 - Liam Neeson,aktor irlandez
1952 - Orhan Pamuk, shkrimtari turk, laureat Nobel
1953 - Johnny Clegg, muzikant i Afrikės sė Jugut
1953 - Colleen Camp, aktore amerikane
1953 - Dougie Donelli, transmetues televizioni skocez
1954 - Louise Erdrich, autor amerikan
1955 - William Forsythe, aktor amerikan
1957 - Pedi McAloon, kėngėtari dhe kompozitori anglez
1958 - Sathirathai Surakiart, Zėvendės kryeministri i Tajlandė
1960 - Bill Prady, prodhues amerikan
1961 - Dave infektues, muzikant amerikan
1962- Michael Cartellone, baterist amerikan (Lynyrd Skynyrd)
1962 - Takuya Kurosawa, shofer autorelli Japanez
1963 - Roberto Alagna, tenor freng
1964 - Judie Aronson, aktore amerikane
1964 - Gia Carides, aktore australiane
1965 - Mick Foley, mundės amerikan
1980 - Burim Mustafa, regjisor shqiptar

VDEKJET:

1963 - Zasu Pitts, aktore amerikane (lindi mė 1894)
1965 - Judy Holliday, aktore amerikane (lindi mė 1921)
1966 - Jean Arp, skulptor, piktor, poet gjerman
1967 - Anatoli Maltsev, matematikan rus (lindi mė 1909)
1967 - Dorothy Parker, shkrimtar amerikan (lindi mė 1893)
1968 - Dan Duryea, aktor amerikan (lindi mė 1907)
1970 - EM Forster, autor angleze (lindi mė 1879)
1978 - George Ronald Wreyford Norrish, farmaci britanik, laureati Nobel (lindi mė 1897)
1979 - Forrest Carter, shkrimtar amerikan (lindi mė 1925)
1980 - Elizabeth Craig, shkrimtar britanik (lindi mė 1883)
1980 - Henri Miler, romancier amerikan, autor i veprave "Tropiku i Kancerit" dhe "Tropiku i Brisqapit".
1980 - Henry Miller, shkrimtar amerikan (lindi mė 1891)
1988 - Vernon Washington, aktor amerikan (lindi mė 1927)
1993 - Drazhen Petroviq, basketbollist kroat (lindi mė 1964)
1995 - Hsuan Hua, i lindur lider fetar kinez (lindi mė 1918)
1996 - Max Factor, biznesmen amerikan (lindi mė 1904)
2001 - Paz Vķctor Estenssoro, Presidenti i Bolivisė (lindi mė 1907)
2001 - Carole Fredericks, kėngėtar amerikan (lindi mė 1952)
2001 - Betty Neels, romancieri angleze (lindi mė 1910)
2002 - Mary Lilian Baels, princeshė belge (lindi mė 1916)
2002 - Basappa Danappa Jatti, ish-nėnkryetare e Indisė dhe ushtrues i detyrės (lindi mė 1912)
2003 - Trevor Goddard, aktor angleze (lindi mė 1962)
2006 - Abu Musab al-Zarqawi, lider i Al-Kaides ne Irak
2006 - John Tenta, mundės kanadez (lindi mė 1963)
2006 - Abu Musab al-Zarkaui, jordanez tė lindur Mujahid (lindi mė 1966)
2008 - Jim McKay, sportscaster amerikan (lindi mė 1921)
2009 - Kenny Rankin, kėngėtar amerikan (lindi mė 1940)
2009 - Hugh Hopper, muzikant britanik (lindi mė 1945)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-06-13, 17:59   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

03.06 - 09.068 qershor …

8 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 207 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

632 - Profeti Muhamed ndėrroi jetė nė Medinė.
1845 – Andrew Jackson, presidenti i shtatė i SHBA-sė, ndėrroi jetė nė Nashville, Tennessee, nė moshėn 78-vjeēare.
1861 - Tennessee u shkėput nga federata amerikane.
1953 - Gjykata Supreme amerikane mori vendim qė restorantet nė qarkun e Columbias tė mos kenė tė drejtė tė refuzojnė qė t’u shėrbejnė njerėzve me ngjyrė.
1968 – Autoritetet amerikane raportuan se kishin arrestuar nė Londėr James Earl Rayn, tė dyshimtin pėr vrasjen e liderit pėr mbrojtjen e tė drejtave civile, Martin Luther King Jr.
1982 - Nė fjalimin e parė tė njė presidenti amerikan nė njė seancė tė pėrbashkėt tė Parlamentit britanik, presidenti Ronald Reagan parashikoi se marksizėm-leninizmi do tė pėrfundojė nė “hirin e historisė”.
1995 - Marinsat amerikane shpėtuan kapitenin Scott O'Grady, aeroplani luftarak i tė cilit F16-C ishte rrėzuar nga serbėt e Bosnjės, mė 2 qershor.
2001 - Kryeministri britanik, Tony Blair, u zgjodh pėr mandat tė dytė kryeministėr i Britanisė sė Madhe.
2007 Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George W. Bush, bėri njė vizitė nė Tiranė (Tirana).

LINDJET:

1625 - Giovanni Domenico Cassini, shkencėtar italian dhe astronom
1671 - Tomaso Albinoni, kompozitor italian
1717 - John Collins, politikan amerikan
1724 - John Smeaton, Inxhinier angl.
1745 - Caspar Wessel, matematikan danez
1757 - Ercole Consalvi Kardinali, kardinali italian
1810 - Robert Schumann, kompozitor gjerman
1847 - McKinley Ida, Zonja e Parė e Shteteve tė Bashkuara
1851 - Jacques-Arsčne d'Arsonval, fizikan frėng
1854 - Douglas Kolin Cameron, politikan kanadez
1855 - George Charles Haité, projektuesi angl., piktor dhe illustrator
1860 - Alicia Boole Stott, matematikan Irlandez
1867 - Frank Lloyd Wright, arkitekt amerikan
1872 - Jan Frans De Boever, piktor belg
1885 - Karl Genzken, mjek nazist
1897 - John G. Bennett, shkencėtar britanik
1901 - Lena Baker, vrasės amerikan
1903 - Ralph Yarborough, senator i SHBA nga Teksasi
1912 - Maurice Bellemare, politikan kanadez
1916 - Francis Crick, biolog molekular anglez; Nobel laureati
1918 - Robert Preston, aktor amerikan
1918 - John D. Roberts, kimist amerikan
1920 - Gwen Harwood, poet Australian
1921 - Alan Neiman, piktor amerikan
1921 - Alexis Smith, aktore kanadeze
1921 - Suharto, Presidenti i Indonezise
1925 - Barbara Bush, Zonja e Parė e Shteteve tė Bashkuara
1925 - Eddie Gaedel, lojtar bejsbolli amerikan
1925 - Del Ennis, lojtar bejsbolli
1927 - Ēesk Zadeja, kompozitor shqiptarė
1936 - James Darren, aktor amerikan dhe kėngėtar
1936 - Kenneth G. Wilson, fizikan amerikan, Nobelist
1939 - Bernie Kejsi, lojtar futbolli amerikan dhe aktor
1940 - Nancy Sinatra, kėngėtar amerikan
1940 - Jim Wickwire, alpinist amerikan
1941 - Robert Bradford, politikan irlandez Veriore
1941 - Fuzzy Haskins, muzikant amerikan (P Funk)
1942 - Nikos Konstantopoulos, politikan grek
1942 - Chuck Negron, kėngėtar amerikan (Tre Dog Night)
1943 - Colin Baker, aktor britanik
1943 - William Calley, kriminel lufte amerikane
1943 - Willie Davenport, atleti amerikan
1944 - Mark Belanger, lojtar bejsbolli amerikan
1944 - Annie Haslam, piktor anglez dhe kėngėtar (Rilindjes)
1944 - Marc Ouellet, Kryepeshkopi i qytetit Quebec
1944 - Boz Scaggs, kėngėtar amerikan dhe kompozitor
1946 - Alan Scarfe, i lindur nė Kanadė aktor britanik
1947 - Eric F. Wieschaus, biolog amerikan, Ēmimi Nobel nė Fiziologji dhw Mjekėsi
1949 - Emanuel Ax, lindur nė Poloni pianisti
1949 - Xhefri Mylett, aktor amerikan
1950 - Kathy Baker, aktorja amerikane
1951 - Bonnie Tyler, kėngėtari i Uellsit dhe kitarist
1951 - Tony Rice, akustike kitarist amerikan
1955 - Griffin Dunne, aktor amerikan
1955 - Greg Ginn, kitarist amerikan
1956 - Udo Bullmann, politikan gjerman
1957 - Scott Adams, karikaturist
1957 - Don Robinson, lojtar bejsbolli amerikan
1958 - Keenen Ivory Wayans, aktor dhe regjizor
1960 - Mick Hucknall, kėngėtari dhe kompozitori angl. (Simply Red)
1960 - Thomas Steen, lojtar hokej Suedez9 qershor …

9 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 206 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1870 – Autori Charles Dickens vdiq nė moshėn 58-vjeēare.
1891 – Kompozitori Cole Porter lindi nė Peru tė Indianas.
1940 – Norvegjia iu dorėzua nazistėve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
1958 – Mbretėresha hapi aeroportin e rregulluar nė Gatwck, nė jug tė Londrės, qė ishte modernizuar me njė kosto prej shtatė milionė sterlinash.
1969 – Senati amerikan konfirmoi Warren Burger nė krye tė drejtėsisė tė SHBA-sė, duke e pasuar Earl Warrenin.
1970 – Mbreti Hussein i Jordanisė i shpėtoi njė tentativė atentati, pasi qė persona tė armatosur kishin hapur zjarr mbi automjetin e tij zyrtar rrugės pėr pallat.
1978 – Liderėt e Kishės sė Jezu Krishtit hodhėn poshtė politikėn 148-vjeēare tė moslejimit tė njerėzve me ngjyrė qė tė bėhen priftėrinj mormonė.
1990 - U mbajtė nė Zagreb simposiumi pėr helmimet nė Kosovė, " Kosova sprovė e ndėrgjegjes mjekėsore ".
1993 – Princi japonez nė fron, Naruhito, u martua me qytetaren Masako Owada.
1995 – Andrew Richard dėnohet me burgim tė pėrjetshėm pėr tentativė dhunimi tė njė burri tjetėr, nė rastin e parė tė kėtij lloji nė Britani tė Madhe.
1999 - Pėrfaqėsuesit e NATO-os dhe uahtrisė Jugosllave nėnsjkruan nė Kumanovė marrveshjen tekniko-ushtarake pėr tėrheqjen e ushtrisė dhe policisė Jugosllave nga Kosova.

LINDJET:

1963 - Johnny Depp, aktor amerikan.
1978 - Miroslav Klose, futbollist gjerman.
1984 - Wesley Sneijder, futbollist holandez.

VDEKJET:

1870 - Charles Dickens, shkrimtarė anglez.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 17:07   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

Sot, 135 vjetori i Lidhjes Shqiptare tė PrizrenitSot e 135 vjet mė parė filloi aktivitetin e saj organizata politike dhe ushtarake Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Aktivitetin e vet ajo zyrtarisht e filloi me tubimin e 300 pėrfaqėsuesve tė tė gjitha krahinave shqiptare nė kuvendin shqiptarė tė mbajtur nė Prizren mė 10 qershor 1878.

Prof. Dr Nebi Dervishi, thekson se kjo ėshtė njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė historisė sė popullit shqiptar, e cila u pėrgatit qė nė vitet 30 tė shekullit XIX dhe kulmoi me tubimin e 10 qershorit tė vitit 1878.

“Lidhja Shqiptare e Prizrenit themeloi degėt e saj nė tė gjitha hapėsirat shqiptare, ndėrkohė qė dy organet e saj mė tė larta ishin Kėshilli i Pėrgjithshėm qė ishte organ Ligjvėnės dhe Kėshilli Qendror qė kishte pushtet ekzekutiv”, thotė Dr Dervishi.

Ai mė tej shton se qėllimi i krijimit tė kėsaj organizate politike dhe ushtarake ishte mbrojtja e trojeve shqiptare nga vendimet e Traktatit tė Berlinit, i cili kishte vendosur nė dėm tė kombit shqiptar dhe nė dobi tė Monarkisė sė Serbisė, Bullgarisė dhe Malit tė Zi.

Nė kėtė, kontekst Dr. Nebi Dervishi thekson faktin qė dy nga komitetet lokale mė tė zėshme e mė radikale ishin ato tė Shkupit dhe tė Ohrit, qė pėrfaqėsoheshin nga Mehmet Rushiti dhe shton se Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte e para lėvizje ēlirimtare me karakter kombėtar, e cila mori pėrsipėr bashkimin e popullit shqiptar, pėr tė penguar copėtimin e trojeve tė veta.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 17:10   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

10.06 - 12.0610 qershor …

10 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 205 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1878 - u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit
1886 - Shpėrtheu vullkani nė malin Tarawera nė ishujt veriorė tė Zelandės sė Re, duke shkaktuar vdekjen e 153 personave.
1924 - Forcat revolucionare nė Shqipėri hyjnė nė Tiranė, qeveria e kryesuar nga Ilias Vrioni tėrhiqet
1940 - Italia zyrtarisht u shpall luftė Britanisė sė Madhe dhe Francės gjatė kohės sė Luftės sė Dytė Botėrore. Po kėtė datė edhe Gjermania okupon Norvegjinė.
1967 - Pėrfundon lufta gjashtėditore, ndėrkohė izraelitėt mposhtin kundėrshtarėt arabė dhe i zgjerojnė kufijtė e tyre nė Lindjen e Mesme.
1977 - James Earl Ray, vrasėsi i dėnuar i Martin Luther King Jr, ikėn nga burgu nė Tennessee, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ai arrestohet pėrsėri tri ditė mė vonė.
1980 - Nė Afrikėn Jugore, Kongresi i Shteteve Afrikane lėshon njė komunikatė nga lideri i burgosur, Nelson Mandela, nė tė cilėn ai bėn thirrje qė mbėshtetėsit e lėvizjes antiaparteid tė ngrihen pėr kėtė ēėshtje.
1996 - Bisedimet paqėsore fillojnė nė Irlandėn Veriore pa pjesėmarrjen e Sinn Feinit.
1999 - Tėrheqja e trupave serbe nga Kosova bėri qė NATO-ja t'i japė fund fushatės sė sulmeve ajrore kundėr Serbisė.
1999 - Kalon rezoluta 1244 nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara
2007 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George W. Bush bėri njė vizitė zyrtare nė Shqipėri.

LINDJET:

1934 - Alojz Mok, politikan austriak
1934 - Sotir Capo, piktor shqiptar (v. 2012)
1942 - Muharrem Berisha, matematikan, akademik dhe profesor shqiptarė
1943 - Alfred Kanini, shkrimtar, publicist dhe gazetar shqiptar
1959 - Carlo Ancelloti, trajner futbolli italian

VDEKJET:

1973 - Erich von Manstein, komandanti ushtarak gjerman (lindi mė 1887)
1976 - Adolf Zukor, hungarez (lindi mė 1873)
1982 - Rainer Werner Fassbinder, drejtor filmi dhe aktor gjerman (lindi mė 1945)
1982 - Addie "Micki" Harris, kėngėtar amerikan (Shirelles) (lindi mė 1940)
1986 - Merle Miller, biograf amerikan (lindi mė 1919)
1987 - Elizabeth Hartman, aktore amerikane (lindi mė 1943)
1988 - Louis L'Amour, shkrimtar amerikan (lindi mė 1908)
1991 - Vercors, shkrimtar frėng (lindi mė 1902)
1992 - Zak Hernįndez, ushtar amerikan (lindi mė 1970)
1992 - Hachidai Nakamura, kompozitore dhe pianiste japoneze (lindi mė 1931)
1993 - Les Dawson, komedian anglez (lindi mė 1934)
1996 - George Hees, politikan kanadez (lindi mė 1910)
1996 - Jo Van flotės, aktore amerikane (lindi mė 1914)
1998 - Hammond Innes, autor angleze (lindi mė 1914)
1998 - Jim Hearn, lojtar bejsbolli amerikan (lindi mė 1921)
2000 - Hafez al-Assad, Presidenti i Sirisė (lindi mė 1930)
2000 - Brian Statham, futbollist angleze (lindi mė 1930)
2001 - Leila Princesha e Iranit (lindi mė 1970)
2001 - Mike Mentzer, amerikan (lindi mė 1951)
2002 - John Gotti, gangster amerikan (lindi mė 1940)
2003 - Donald Regan, shefi i shtabit amerikan dhe i Thesarit tė SHBA Sekretari (lindi mė 1918)
2003 - Bernard Williams, filozof angleze (lindi mė 1929)
2003 - Dr Phil Williams, politikan Uellsit dhe shkencėtar (lindi mė 1939)
2004 - Ray Charles, muzikant amerikan (lindi mė 1930)
2004 - Xenophon Zolotas, politikan grek (lindi mė 1904)
2005 - Curtis Pitts, aeroplanė projektuesi amerikan (lindi mė 1915)
2007 - Augie Auer, amerikan i lindur nė Re Zelanda meteorolog dhe prezantues televiziv (lindi mė 1940)
2008 - Chinghiz Aitmatov, i lindur shkrimtar sovjetik Kyrgyzstani (lindi mė 1928)
2009 - Tenniel Evans, aktor angleze (lindi mė 1926)


11 qershor …

11 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetenjė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 204 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1580 - Juan de Garay themelon Buenos Airesin.
2008- u miratu hymni shtetėror i Kosovės
1955 – Shtatėdhjeteshtatė persona humbėn jetėn dhe 77 tė tjerė u plagosėn, kur njė veturė e garave u rrotullua dhe doli nga pista e garės, duke u pėrplasur nė turmėn e shikuesve.
1976 – Gjykimi i 13 mercenarėve – 10 prej tė cilėve britanikė – fillon nė Angolė, me njė heshtje tė madhe publike lidhur me akuzat konkrete kundėr tyre.
1987 – Margaret Thatcher udhėheq Partinė Konservatore drejt fitores sė tretė radhazi nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė Britanisė sė Madhe.
1998 – Mė tepėr se njė milion njerėz nė Sudan pėrballen me urinė, gjė kjo qė nxit Kombet e Bashkuara qė tė shpallin katastrofė nė rajon.
2001 – Timothy McVeigh, bombarduesi i Oklahoma Cityt, ekzekutohet me injeksion vdekjeprurės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
2004 – Zhvillohet funerali shtetėror pėr ish-presidentin amerikan, Ronald Reagan, nė Washington.
2008 – U miratua Himni i Kosovės.

LINDJET:

1945 - Beqir Musliu - Shkrimtar.

VDEKJET:

1982 - Al Rinker, kėngėtar amerikan, dhe anėtar i Rhythm Boys (lindi mė 1907)
1984 - Enrico Berlinguer, politikan italian (lindi mė 1922)
1985 - Ann Karen Quinlan, (lindi mė 1954)
1986 - Chesley Bonestell, inxhinier amerikan, arkitekt, dhe artisti (lindi mė 1888)
1991 - Cromwell Everson, kompozitor i Afrikės sė Jugut (lindi mė 1925)
1993 - Ray Sharkey, aktor amerikan (lindi mė 1952)
1996 - Brigitte Helm, aktore gjermane (lindi mė 1908)
1998 - Catherine Cookson, romancieri britanik (lindi mė 1906)
2001 - Timothy McVeigh, terrorist amerikan (lindi mė 1968)
2001 - Amalia Mendoza, kėngėtar meksikan (lindi mė 1923)
2003 - David Brinkley, gazetar televiziv amerikan (lindi mė 1920)
2004 - Egon von Furstenberg, fashion dizajner zviceran (lindi mė 1946)
2005 - Vasco Gonēalves, portugez (lindi mė 1922)
2006 - Bruce Shand, (lindi mė 1917)
2006 - Michael Bartosh, ekspert kompjuter (lindi mė 1977)
2006 - Neroli Fairhall, shigjetari, Zelanda e Re (lindi mė 1944)
2007 - Imre Friedmann, shkencėtar amerikan (lindi mė 1921)
2008 - Vo Van Kiệt, ish- kryeministri i Vietnamit (lindi mė 1922)
2008 - Ove Andersson, shofer suedez (lindi mė 1938)
2008 - Miroslav Dvorak, lojtar hokej mbi akull ēek(lindi mė 1951)12 qershor …

12 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 203 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999 - NATO hyri nė Kosovė.
1924 - Qeveria e sapoformuar (pas revolucionit tė Qershorit) e kryesuar nga Fan Noli, shpalli programin e saj prej 20 pikash. Nėpėrmjet tyre garantohej pėrmirėsimi i jetės sė vendit.

LINDJET:

1924 - George Herbert Walker Bush - Presidenti i 41-tė i SHBA-sė.
1929 - Anneliese Marie Frank - shkrimtare gjermane me origjinė ēifute.
1981 - Adriana Lima - Fotomodele braziliane

VDEKJET:

1920 - U nda nga jeta luftėtari patriot Selam Musai, i cili u dallua pėr trimėri veēanėrisht nė Luftėn e Vlorės tė 1920-s, nė luftimet qė u zhvilluan nė Qafėn e Kiēokut, ku e zuri topin nga gryka, duke mbetur simbol i luftės pėr liri.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 10-06-13 nė 17:10
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 17:13   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

13.06 - 16.06 - I


13 qershor …

13 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 202 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1249 – Kurorėzimi i Aleksandrit III si Mbret i Skocezėve.
1525 – Martin Luther martohet me Katharina von Bora, kundėr rregullit tė beqarisė tė dekretuar nga Kisha Katolike pėr priftėrinjtė dhe murgeshat.
1625 – Mbreti Karl I martohet me princeshėn franceze Henrieta Maria de Bourbon.
1774 – Rhode Island bėhet kolonia e parė britanike nė Amerikėn e Veriut qė ndalon importimin e skllevėrve.
1777 – Lufta Revolucionare Amerikane: Marquis de Lafayette zbarkon pranė Charleston, nė Karolinėn e Jugut, nė mėnyrė qė tė ndihmojė Kongresin Kontinental tė trajnojė ushtrinė e tij.
1798 – Kisha San Luis Rey de Francia ndėrtohet.
1805 – Ekspeditat e Ljuisit dhe Klarkut: duke kėrkuar, Meriwether Ljuis dhe 4 shokė pikasin Ujėvarat e Mėdha te lumit Misuri.
1871 – Nė Labrador, njė uragan vret 300 njerėz.
1881 – Luftanija USS Jeannette pėrplaset me njė masė akujsh.
1886 – Njė zjarr shkreton pjesėn mė tė madhe tė Vankuverit, British Columbia.
1886 – Mbreti Ludvig II i Bavarise gjendet i vdekur nė liqenin Starnberg nė jug t ėMynihut nė orėn 23.30.
1893 – Grover Cleveland kalon njė operacion sekret por tė suksesshėm kirurgjikal pėr tė hequr njė pjesė tė madhe kanceroze nė nofullė; detajet rreth operacionit nuk ju shfaqėn publikut amerikan deri mė 1917, nėntė vjet pas vdekjes sė presidentit.
1898 – Territori i Jukonit formohet, me Dawson si kryeqytet.
1910 – Universiteti i Kolegjit tė Inxhinierise te Filipinės krijohet. Thuhet se ky ėshtė fakulteti qė jep mė shumė diploma nėFilipine.
1917 – Lufta e Parė Botėrore: sulmi ajror mė vdekjeprurės gjerman nė Londer gjatė Luftės sė Parė Botėrore kryhet me bombardues gotha-g dhe rezulton nė 162 vdekje, duke pėrfshirė 46 fėmijė, dhe 432 tė plagosur.
1920 - Avni Rrustemi vrau nė Paris Esad Pashen.
1934 –Adolf Hitleri dhe Benito Mussolini takohen ne Venecia, Itali; Musolini mė vonė e pėrshkruan diktatorin gjerman si njė majmun tė vogėl qesharak.
1935 – Nė njė nga ndeshjet mė tė njohura tė boksit, boksieri James J. Braddock mund Max Baer nė Long Island City, Nju Jork, dhe bėhet kampion i peshave tė rėnda.
1942 – Shtetet e Bashkuara tė Amerikės hapin zyrėn e tyre pėr informacion rreth luftės.
1942 – Shtetet e Bashkuara krijojne Zyren e Sherbimeve Strategjike ose OSS.
1944 – Lufta e Dytė Botėrore: Gjermania lėshon njė kundėrsulm nė Karentan.
1944 – Lufta e Dytė Botėrore: Gjermania lėshon njė sulm me Bomba Fluturuese V1 nė Angli. Vetėm katėr nga 11 bomba goditėn shėnjestrėn e tyre.
1952 – Cėshtja Katalina: njė avion ushtarak Douglas DC-3 suedez goditet nga njė avion sovjetik MiG-15.
1955 – Zbulohet miniera e parė e diamantit nė BRSS, Mir Mine.
1966 – Gjykata Supreme e Shteteve tė Bashkuara vendos nė ceshtjen Miranda v. Arizona se policia duhet tė informoje tė dyshuarit rreth tė drejtave tė tyre pėrpara se tė pyeten.
1967 – Presidenti i SHBA Lindon Xhonson cakton Thurgood Marshall si anėtarin e parė tė zi tė Gjykatės Supreme.
1970 – "The Long and Winding Road" bėhet kėnga e fundit nr.1 e Beatles.
1971 – Lufta e Vietnamit: New York Times fillon publikimin e Letrave tė Pentagonit.
1977 – I dėnuari pėr vrasjen e Martin Luter King Jr. James Earl Ray rikapet pasi u arratis para tre ditėve.
1978 – Forcat e Ushtrisė sė Izraelit tėrhiqen nga Libani.
1981 – Nė ceremoninė e Trooping the Colour nė Londėr, njė adoleshent, Marcus Sarjeant, godet Elizabeten e II me gjashtė plumba manovėr.
1982 – Fahdi bėhet mbret i Arabisė Saudite pas vdekjes sė vėllait tė tij, Khalidit.
1983 – Pioneer 10 bėhet objekti i parė i krijuar nga njeriu qė largohet prej sistemit diellor.
1994 – Njė juri nė Anchorage, Alaska, fajėson moskokėcarjen e Exxon dhe Kapitenit Joseph Hazelwood pėr fatkeqėsinė e Exxon Valdez-it, duke i dhėnė mundėsinė viktimave tė kėrkonin njė dėmshpėrblim prej 15 miliard dollarėsh.
1995 – Presidenti francez Jacque Chirac bėn tė ditur rivazhdimin e testimeve nukleare nė Polinezine franceze.
1996 – Montana Freemen dorėzohet pas njė qendrese prej 81 ditėsh me agjentėt e FBI-sė.
1997– Njė juri dėnon Timothy McVeigh me vdekje pėr bombardimin e Oklahomas.
1999– Forcat e KFOR hynė nė Gjakovėn e okupuar dhe tė masakruar nga serbėt mė 13 Qershor. *2000 – Presidenti i Korese se Jugut Kim Dae Jung takon Kim Jong-il, udheheqesin e Korese se Veriut, per te filluar per te parėn herė samitin inter-korean nė qytetin verior tė (Pyongyang).
2000 – Italia fal Mehmet Ali Agca, banditin turk qė u pėrpoq tė vriste Papa Gjon Palin e II mė 1981.
2002 – Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tėrhiqen nga Traktati i Raketave Anti-Balistike.
2005 – Njė juri nė Santa Maria, Kaliforni liron kėngėtarin e popit Michael Jackson pėr ngacmimin e 13 vjecarit Gavin Arvizo.
2007 – Xhamia Al Askari bombardohet pėr tė tretėn herė.

LINDJET:

823– Karl Tullaci, Perandor i Perandorisė sė Shenjtė Romake dhe mbret i Frankėve Perėndimorė (v. 877)
1649 – Adrien Baillet, dijetar dhe kritik francez (v. 1706)
1752 – Fanny Burney, romancier anglez (v. 1840)
1763 – José Bonifįcio de Andrade e Silva, burrė shteti brazilian (v.1838)
1773 – Thomas Young, shkencėtar anglez (v.1829)
1775 – Antoni Radziwiłł, politikan polak (v.1833)
1786 – Winfield Scott, gjeneral amerikan (v.1866)
1822 – Carl Schmidt, kimist gjerman (v.1884)
1827 – Alberto Henschel, fotograf dhe biznesmen gjermano-brazilian (v.1882)
1831 – James Clerk Maxwell, fizikant skocez (v.1879)
1864 – Rudolf Kjellén, shkencėtar politik suedez (v.1922)
1864 – Dwight B. Waldo, mėsues dhe historian amerikan (v.1939)
1863 – Lady Lucy Duff Gordon, modeliste pėr veshje angleze (v.1935)
1865 – William Butler Yeats, shkrimtar irlandez, laureat i cmimit Nobel (v.1937)
1870 – Jules Bordet, imunolog dhe mikrobiolog belg, laureat i cmimit Nobel (v.1961)
1876 – William Sealey Gosset, kimist anglez, statisticien (v.1937)
1884 – Anton Drexler, themelues i partise "Partia e Punėtorėve tė Gjermanisė" (v.1942)
1884 – Gerald Gardner, okultist britanik (v.1964)
1884 – Etienne Gilson, filozof francez (v.1978)
1887 – Bruno Frank, autor gjerman (v.1945)
1888 – Fernando Pessoa, poet portugez (v 1935)
1892 – Basil Rathbone, aktor anglez (v.1967)
1893 – Dorothy L. Sayers, autor anglez (v.1957)
1894 – Dr. Leo Kanner, mjek austro-amerikan (v 1981)
1894 – Jacques Henri Lartigue, fotograf francez (v 1986)
1897 – Paavo Nurmi, vrapues finlandez (v.1973)
1899 – Carlos Chįvez, kompozitor meksikan (v 1978)
1901 – Tage Erlander, Kryeministėr i Suedisė (v.1985)
1903 - Red Grange, lojtar futbolli amerikan (v.1991)
1905 – Xian Xinghai, kompozitor kinez (v 1945)
1906 – Bruno de Finetti, matematikan italian (v.985)
1909 – E. M. S. Namboodiripad, politikan indian (v 1998)
1910 – Mary Whitehouse, aktiviste britanike (v.2001)
1910 – Gonzalo Torrente Ballester, shkrimtar galician (v.1999)
1910 – Mary Wickes, aktore amerikane (v.1995)
1911 – Luis Alvarez, mjek amerikan, laureat i cmimit Nobel (v.1988)
1911 – Erwin Wilhelm Müller, mjek gjerman (v.1977)
1912 – Hector de Saint-Denys Garneau, poet franko-kanadez (v.1943)
1915 – Don Budge, tenist amerikan (v.2000)
1917 – Teddy Turner, komedian (v.1992)
1918 – Ben Johnson, aktor amerikan (v.1996)
1918 – Helmut Lent, pilot gjerman (v.1944)
1924 – Percy Rodriguez, aktor kanadez (v.2007)
1926 – Paul Lynde, aktor amerikan (v.982)
1926 - Teki Kaltani, agronomė shqiptarė
1928 – John Forbes Nash, matematikan amerikan, laureat i cmimit Nobel
1929 – Alan Civil, instrumentist anglo-francez (v.1989)
1929 – Robert Scott, politikan amerikan, guvernator i Karolinės sė Veriut (v.2009)
1930 – Ryszard Kukliński, kolonel polak (v.2004)
1931 – Irvin D. Yalom, psikoterapist, Profesor i Psikiatrisė nė Stanfrod University
1933 – Tom King, politikan britanik
1935 – Christo, artist bullgar
1935 – Jeanne-Claude Denat de Guillebonnt, artist francez
1935 – Samak Sundaravej, Ish Kryeministėr i Tailandės(i 25)
1937 – Erich Ribbeck, futbollist dhe trajner gjerman
1939 – Tom Cheek, komentator amerikan i bejzbollit (v.2005)
1940 – Bobby Freeman, kengetar soul amerikan
1941 – Esther Ofarim, kengetare izraelite
1941 – Marcel Lachemann, bejzbollist amerikan
1943 – Malcolm McDowell, aktor anglez
1943 – Jim Guy Tucker, politikan amerikan, guvernator i Arkansasit
1944 – Ban Ki-Moon, Sekretari i Pergjithshem i OKB
1945 – Whitley Strieber, autor amerikan
1947 – A. G. Lafley, drejtor ekzekutiv (CEO) amerikan
1948 – Garnet Bailey, lojtar kanadez hokei (v.2001)
1948 – Joe Roth, regjizor dhe producent amerikan
1949 – Dennis Locorriere, kitarist dhe muzikant amerikan
1949 – Ulla Schmidt, politikan gjerman
1950 – Michael Stark, aktor australian
1950 – Gerd Zewe, futbollist gjerman
1951 – Richard Thomas, aktor amerikan
1951 – Stellan Skarsgård, aktor suedez
1952 – Tony Bruno, prezantues amerikan
1952 – Jean-Marie Dedecker, politikan belg dhe ish konkurrent i xhudos
1953 – Tim Allen, komedian dhe aktor amerikan
1954 – Andrzej Lepper, politikan polak
1954 – Rita Cadillac, kėrcimtar braziliane
1955 – Leah Ward Sears, Chief Justice i Xhorxhias ne Gjykatėn Supreme
1955 – Alan Hansen, ish futbollist skocez
1959 – Steve Georganas, politikan australian
1959 – Lance Kinsey, aktore kanadeze
1961 – Anders Järryd, teniste suedeze
1961 – Teuta Topi, Zonja e Parė e Shqipėrisė, bashkėshorte e Presidentit Bamir Topi
1962 – Ally Sheedy, aktore amerikane
1962 – Glenn Michibata, tenist profesionist kanadez
1962 – Davey Hamilton, pilot garash amerikan
1962 – Hannah Storm, personalitet televizioni amerikan
1963 – Bettina Bunge, teniste gjermane
1963 – Paul De Lisle, muzikante amerikane
1963 – Catarina Lindqvist, teniste suedeze
1964 – Kathy Burke, aktore angleze
1964 – Christian Wilhelm Berger, kompozitor rumun
1965 – Lukas Ligeti, kompozitor dhe baterist austriak
1965 – Infanta Cristina, Dukesha e Palma de Mallorca
1965 – Lisa Vidal, aktore amerikane
1966 – Grigori Perelman, matematikan rus
1966 – Naoki Hattori, pilot garash japonez
1968 – David Gray, muzikant britanik
1968 – Denise Pearson, kėngėtare britanike
1968 – Fabio Baldato, ciklist italian
1968 – Spike Breakwell, komedian britanik
1968 – Marcel Theroux, shkrimtar britanik
1970 – Chris Cairns, lojtar kriketi neo-zelandez
1970 – Rivers Cuomo,muzikant amerikan
1972 – Natalie MacMaster, muzikante kanadeze
1973 – Sam Adams, lojtar futbolli amerikan
1973 – Mattias Hellberg, muzikant suedez
1973 – Ville Laihiala, muzikant finlandez
1973 – Kasia Kowalska, kėngėtare polake e popit
1974 – Selma Björnsdóttir, kėngėtare islandeze
1974 – Steve-O, personalitet televizioni amerikan
1974 – Brande Roderick, aktore amerikane
1974 – Takahiro Sakurai, dublant japonez
1974 – Valeri Bure, lojtar hokei rus
1975 – Ante Covic, futbollist australian
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-13, 17:14   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

13.06 - 16.06 - II1975 – Johannes Grenzfurthner, artist austriak, shkrimtar dhe regjizor
1975 – Riccardo Scimeca, futbollist anglez
1976 – Kym Marsh, kėngėtare, aktore, prezantuese angleze
1976 – Jason 'J' Brown, kėngėtar anglez
1978 – Ethan Embry, aktor amerikan
1978 – Mathis Künzler, aktor zviceran
1978 – Jason Michael Carroll, muzikant i muzikės country
1978 – Mikako Ichikawa, aktore dhe modele japoneze
1979 – Nila Håkedal, lojtar norvegjez i volejbollit tė plazhit
1980 – Darius Vassell, futbollist anglez
1980 – Florent Malouda, futbollist francez
1980 – Markus Winkelhock, pilot garash gjerman
1980 – Sarah Connor, kėngėtare gjermane
1981 – Chris Evans, aktor amerikan
1982 – Kenenisa Bekele, atlet etiopian
1983 – Matt Allison, pilot garash britanik
1983 – Jason Spezza, lojtar hokei kanadez
1983 – Ryan Conferido, kėrcimtar amerikan
1984 – Nery Castillo, futbollist meksikano-uruguaian
1985 – Raz-B, kėngėtar amerikan
1985 – Danny Syvret, lojtar hokei kanadez
1985 – Filipe Albuquerque, pilot garash portugez
1986 – Kat Dennings, aktore amerikane
1986 – Ashley Olsen, aktore amerikane
1986 – Mary-Kate Olsen, aktore amerikane
1988 – Reece Noi, aktor britanik
1989 – Lisa Tucker, kėngėtare amerikan
1989 – Tommy Searle, garues profesionist i motocross
1990 – Aaron Johnson, aktor britanik

VDEKJET:

1036 – Ali az-Zahir,kalif (l.1008)
1236 - Shėn Antoni , shenjtor (l.1196)
1256 – Tankei, skulptor japonez (l. 1173)
1636 – George Gordon, Markezi i parė i Huntly, politikan skocez (l. 1562)
1645 – Miyamoto Musashi, luftėtar japonez
1665 – Egbert Bartholomeusz Kortenaer, admiral hollandez (l. 1604)
1760 – Antoine Court, ministėr francez i Hygenoteve (l. 1696)
1784 – Henry Middleton, President Amerikan i Kongresit Kontinental(l. 1717)
1881 – Josef Skoda, mjek cek (l. 1805)
1886 – Mbreti Ludwig II i Bavarise (l. 1845)
1898 – Joseph-Adolphe Chapleau, jurist dhe politikan kanadez (l. 1840)
1904 – Nikiphoros Lytras, piktor grek(l. 1832)
1918 – (i vrare) Duka i Madh Mikhail i Rusise, vėllai i vogėl i Car Nikolla II (l. 1878)
1930 – Henry Segrave, garues garash britanik qė mbajti rekordin e shpejtėsisė nė tokė dhe ujė(l. 1896)
1931 – Shibasaburo Kitasato, mjek japonez (l. 1851)
1943 – Kočo Racin, poet maqedonas (l. 1908)
1951 – Ben Chifley, Kryeministėr i Australisė (l. 1885)
1958 – Edwin Keppel Bennett, shkrimtar britanik (l. 1887)
1965 – Martin Buber, filozof austriak (l. 1878)
1965 – David Drummond, politikan australian (l. 1890)
1972 – Clyde McPhatter, muzikant amerikan (l. 1932)
1972 – Georg von Békésy, biofizikant hungarez, marrės i ēmimit Nobėl pėr mjekėsi (l. 1899)
1972 – Stephanie von Hohenlohe, lindur nė Austri spiun gjerman gjatė Luftės sė Dytė Botėrore (l. 1891)
1972 – Dündar Taşer, nacionalist turk (l. 1925)
1977 – Matthew Garber, aktor fėmijė britanik (Mary Poppins) (l. 1956)
1979 – Darla Hood, aktore amerikane (l. 1931)
1980 – Walter Rodney, historian nga Gujana dhe figurė politike (l. 1942)
1982 – Mbreti Khalid i Arabisė Saudite (l. 1912)
1982 – Peter Maivia, mundės (l. 1935)
1982 – Riccardo Paletti, pilot i Formula 1 (l. 1958)
1984 – António Variaēões, parukier dhe muzikant portugez (l. 1944)
1986 – Benny Goodman, muzikant amerikan (l. 1909)
1987 – Geraldine Page, aktore amerikane (l. 1924)
1989 – Fran Allison, amerikan, personalitet i hershėm i televizionit (Kukla, Fran and Ollie) (l. 1907)
1991 - Teki Kaltani, agronomė shqiptarė (l. 1926)
1993 – Deke Slayton, astronaut (l. 1924)
1993 – Gérard Cōté, vrapues kanadez (l. 1913)
1998 – Birger Ruud, atlet norvegjez (l. 1911)
2002 – John Hope, meteorolog amerikan (l. 1919)
2003 – Malik Meraj Khalid, ish Kryeministėr i qeverisė sė pėrkohshme tė Pakistanit (l. 1916)
2004 – Dick Durrance, skiator amerikan (l. 1914)
2004 – Ralph Wiley, shkrimtar dhe gazetar amerikan (b. 1952)
2005 – Jonathan Adams, aktor anglez (b. 1931)
2005 – Įlvaro Cunhal, shkrimtar dhe politikan portugez (l. 1913)
2005 – David Diamond, kompozitor amerikan (l. 1915)
2005 – Lane Smith, aktor amerikan (l. 1936)
2006 – Charles Haughey, Taoiseach(kreu i qeverisė irlandeze) (l. 1925)
2007 – Walid Eido, deputet libanez (l. 1942)
2008 – Tim Russert, prezantues televizioni amerikan, moderator i NBC News Meet the Press (l. 1950)
2008 – Gertrude Fröhlich-Sandner, politikane austriake (l. 1926)
2009 – Mitsuharu Misawa, mundės profesionist japonez (l. 1962)
2009 – Fathi Yakan, lider libanez dhe klerik islamik (l. 1933)
14 qershor …

14 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 201 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1841 – Parlamenti i parė kanadez filloi punėn nė Kingston.
1900- Hawaii u bė territor i SHBA-sė.
1907- Gratė nė Norvegji e fituan tė drejtėn pėr tė votuar.
1927- Presidenti nikaraguas, Adolfo Diaz, nėnshkroi njė traktat me SHBA-nė, duke e lejuar ndėrhyrjen amerikane nė shtetin e tij.
1940 – Nazistėt e hapėn kampin e tyre tė pėrqendrimit nė Auschwitz, nė Poloninė e okupuar nga Gjermania.
1940 – Ushtarėt gjermanė hynė nė Paris. Me okupimin e Parisit u paralajmėrua vėnia e orės policore.
1945 – Burma u ēlirua nga Britania.
1949 – U formua shteti i Vietnamit.
1965 – Njė triumvirat ushtarak mori kontrollin mbi Sajgon, nė Vietnamin Jugor.
1982 – Forcat argjentinase iu dorėzuan ushtarėve britanikė nė Ishujt e Falklandit.
1985 – Nisi rrėmbimi 17-ditėsh i aeroplanit TWA. Rrėmbyesit ishin shiitė libanezė.
1996 – Rebelėt ēeēenė morėn 2.000 njerėz peng nė njė spital nė Rusi.
1999 - Ēlirimi i Gjakovės nga pushtuesit serb.

LINDJET:

1920 - Ramadan Sokoli, muzikologu i shquar shqiptar.
1928 - Ernesto Ēe Gevara, revolucionar.
1969 - Shtefi Graf, tenisere gjermane.
1899 - Jasunari Kavabata, shkrimtar japonez.15 qershor …

15 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 200 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1389 - Beteja e Kosovės .
1945 - Pėrtėritje tė SPD-nė Berlin
2008 - Hyri nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės.

LINDJET:

1843 - Edvard Grieg, kompozitor norvegjez
1861 - Spiro Xega,patriot i Rilindjes dhe pioneer i pictures shqiptare
1914 - Jurij Vladimirovič Andropov, polotikan sovjetik
1919 - Alberto Sordi, aktor italian
1933 - Sergio Endrigo, kantautor italian
1946 - Demis Roussos, kengetar grek
1953 - Meri Cetinić, kengetare krote
1963 - Helen Hunt, aktore amerikane
1964 - Michael Laudrup, futbollist danez
1969 - Oliver Kahn, futbollist gjerman

VDEKJET:

1849 - James Knox Polk,politikan amerikan, kryetari i njimbdhjetė i SHBA-ve.
1938 - Ernst Ludwig Kirchner, piktor gjerman
2010 - Bekim Fehmiu.16 qershor …

16 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 189 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1567 – Mary, mbretėresha e skocezėve, burgoset nė Kėshtjellėn e Lochleven.
1779 – Duke i dalė nė ndihmė SHBA-sė, Spanja i shpall luftė Anglisė.
1784 – Holanda ndalon veshjet portokalli.
1858 – Presidenti i famshėm amerikan, Abraham Lincoln, i cili e shpėtoi SHBA-nė nga ndarja, ka thėnė: “Njė shtėpi e ndarė brenda vetes nuk mund tė qėndrojė nė kėmbė”.
1881 – Austro-Hungaria dhe Serbia nėnshkruajnė marrėveshje ushtarake.
1913 – Parlamenti i Afrikės sė Jugut ua ndalon me ligj zezakėve tė jenė pronarė tė tokave.
1935 – Kongresi amerikan miraton “Marrėveshjen e re” tė presidentit Federick Delano Roosevelt.
1955 – Papa Piu XII shkishėron presidentin argjentinas Juan Peron.
1957 – Franca ndėrmerr ofensivė tė madhe ushtarake nė Algjeri.
1973 – Leonid Brezhnev viziton SHBA-nė.
1995 – Kryhet njė masakėr e madhe nė Algjeri, ku vriten me dhjetėra persona.

LINDJET:

1612 - Murati i IV, sulltan osman
1723 - Adam Smith, babai i Ekonomise Politike.
1858 - Gustav i V, mbret suedez 1907 - 1950
1863 - Paul Vidal, kompozitor francez
1867 - Konstantin D. Balmont, shkrimtar sovjet
1890 - Sten Lorel, aktori i famshėm komik britanik, dhe gjysma e dyshės sė famshme Laurel-Hardi
1890 - Stan Laurel, aktor anglez
1938 - Kemal Coco, letrar dhe gazetar boshnjak
1948 - Ivo Komšić, politikan boshnjako-kroat
1952 - Gino Vannelli, kengėtar kanadez
1978 - Daniel Brühl, aktor gjerman
1980 - Sibel Kekilli, aktore gjermane me prejardhje turke
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 16:59   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

Katėrmbėdhjetė vjet nga zbarkimi i NATO-s nė KosovėPrishtinė, 12.06.2013


Bota vazhdon tė ketė nė mendje imazhet e shumė qytetarėve kosovarė qė u uronin mirėseardhje ushtarėve tė KFOR-it. Me lot gėzimi nė sy, me brohoritma “NATO, NATO”... I konsideronin shpėtimtarė tė tyre.

Mė 12 qershor tė vitit 1999, nė Kosovė kanė zbarkuar trupat e para tė kėmbėsorisė sė NATO-s, ndėrsa ka nisur largimi i forcave serbe.

Qė atėherė, kjo datė kujtohet si Dita e Lirisė sė Kosovės nga agresioni serb.

Fillimisht numėronin 50,000 ushtarė dhe vinin nga dhjetėra shtete anėtare tė NATO-s dhe vendeve aleate. Tė parat qė kanė zbarkuar kanė qenė njėsitet britanike. Misioni ishte i ndarė nė pesė zona tė pėrgjegjėsisė, qė i pėrkisnin KFOR-it amerikan, anglez, francez, gjerman dhe italian.

Hyrjes sė tij i ka paraprirė Marrėveshja e Kumanovės ndėrmjet zyrtarėve serbė dhe autoriteteve tė NATO-s, tė udhėhequra nė atė kohė nga gjenerali britanik, Mike Jackson. Me kėtė marrėveshje, Serbia ėshtė detyruar tė tėrheqė tė gjitha forcat e saj policore dhe ushtarake nga Kosova.

Ajo ėshtė arritur vetėm pas fushatės sė bombardimeve tė NATO-s mbi caqet serbe, e cila ka zgjatur pėr 78 ditė me radhė, si dhe pas pėrpjekjeve tė ndryshme diplomatike pėr t’i dhėnė fund luftės nė Kosovė.

Si pasojė e saj, mbi 10,000 njerėz janė vrarė, rreth 5,000 tė tjerė janė zhdukur dhe mbi 1 milion janė zhvendosur. Shkatėrrimet materiale po ashtu kanė qenė masive.

Me hyrjen e NATO-s, nė Kosovė ka nisur edhe vendosja e misionit tė pėrkohshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, i cili do tė administronte vendin pėr njė periudhė tė caktuar kohore, transemton REL.

Nė tė njėjtėn kohė, ėshtė shpėrbėrė edhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, pėr t’u shndėrruar nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės. Ato kanė ekzistuar deri nė janar tė vitit 2009, kur edhe ėshtė formuar Forca e Sigurisė sė Kosovės.

Sot, katėrmbėdhjetė vjet pas zbarkimit, janė rreth 5,600 trupa tė NATO-s qė vazhdojnė tė kontribuojnė nė ruajtjen e njė mjedisi tė qetė dhe tė sigurt nė Kosovė. Numri i tyre ėshtė zvogėluar vit pas viti, bazuar nė vlerėsimet e situatės sė sigurisė.

Gati nėntė vjet pas zbarkimit tė NATO-s, pėrkatėsisht mė 17 shkurt tė vitit 2008, Kosova ka shpallur pavarėsinė nga Serbia, me gjithė kundėrshtimet e fuqishme tė Beogradit.

Shteti i ri ėshtė njohur nga rreth 100 vende dhe ėshtė i angazhuar nė pėrmbushjen e kritereve pėr anėtarėsim nė strukturat euro-atlantike. Pėr kėtė qėllim, sė fundmi, ka nėnshkruar edhe marrėveshje me Serbinė pėr normalizimin e ndėrsjellė tė marrėdhėnieve.

Dita e Lirisė sė Kosovės, sė bashku me pavarėsinė, konsiderohen si ngjarje qė kanė shėnuar kthesė nė histori. Sipas shumė vlerėsimeve, 12 qershori ėshtė dita e rreshtimit tė botės demokratike pėrkrah popullit tė shtypur tė Kosovės.

Aleanca mė e madhe ushtarake nė botė ka riafirmuar se KFOR-i do tė mbetet nė Kosovė nė bazė tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, derisa ky mekanizėm nuk vendos ndryshe.


Krasniqi: 12 Qershori, ditė e shėnuar nė histori

Prishtinė, 12.06.2013

Dymbėdhjetė Qershori – Dita e Lirisė – ėshtė njėra nga ditėt mė tė shėnuara nė kalendarin historik tė Republikės sė Kosovės, ka thėnė krytari i Kuvendit, Jakup Krasniqi.

Nė njė deklartė pėr media, ai ka vlerėsuar se “ēlirimi i Kosovės, pas njė pushtimi tė egėr shekullor, pas aq shumė pėrballjeve, sakrificave tė panumėrta dhe luftės sė lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe komandantit tė saj legjendar, Adem Jashari, dhe shpallja e Kosovės shtet sovran dhe i pavarur, janė ditė tė shėnuara me shkronja ari nė historinė tonė mė tė re”.

Mė 12 qershor tė vitit 1999, nė Kosovė kanė hyrė trupat paqeruajtėse tė NATO-s, ndėrsa ka nisur largimi i forcave serbe.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 12-06-13 nė 17:02
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-13, 17:44   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

17.06 - 23.06
17 qershor …

17 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 188 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1773 - Cścuta, Juana Rangel de Cuéllar fondoi Kolumbin.
1775 - Revolucioni Amerikanė: Beteja e Bunker Hill.
1885 - Statuja e Lirisė mbėrrin nė portin e New York-ut.
1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Operacioni Ariel fillon - trupat Aleate fillojnė zbrazjen e Francės, dhe mė mbas Gjermania zė Parisin dhe shumicėn e vėndit.
1940 - Tri shtetet Baltike tė Estonia, Latvia dhe Lituania ranė nėn pushtimin e Bashkimit Sovietik.
1944 - Izlanda bėhet republik.
1953 - Nė Gjermaninė Lindore, Bashkimi Sovietik urdhėron njė divizion trupash nė Berlinin Lindorė tė shuaj njė rivoltė.
2007 - Nė Budvė ėshtė burgosur ish gjenerali i policisė serbe , Vllastimir Gjorgjeviq, i akuzuar nga tribunali i Hagės pėr krime lufte nė Kosovė gjat vitit 1999.
2008 - Haris Silajxhiq, kryesues i radhės sė presidencės sė Bosnjės dhe Hercegovinės , pėr herė tė parė viziton Shqipėrinė.

LINDJET:

1967 - Koichi Yamadera, aktor dhe dublues japonez18 qershor …

18 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetėt e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 187 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1953 – Egjipti rrėzon mbretėrinė dhe zyrtarisht shpallet Republikė, me gjeneralin Neguib si president tė parė.
1954 – Pierre Mendes-France bėhet kryeministėr i Francės.
1972 – Ndodh katastrofa ajrore Staines me vdekjen e 118 personave, kur njė aeroplan rrėzohet vetėm dy minuta pas qė tė ngrihet nga aeroporti ndėrkombėtar i Londrės “Heathrow”.
1981 – Epidemia e AIDS-it zyrtarisht njihet nga ekspertėt mjekėsorė nė San Francisco tė Californias.
1984 – Njė pėrleshje ndėrmjet rreth 5.000 policėve dhe njė numri tė pėrafėrt tė minatorėve ndodh nė Orgreave, Yokshiren jugore, gjatė protestės sė viteve 1984-1985 tė minatorėve britanikė.
1997 – Sirhan Sirhanit i refuzohet lirimi me kusht pėr tė dhjetėn herė. Ai kishte vrarė kandidatin presidencial amerikan, Robert Kennedy, mė 1968.
2002 – Nė Algier, Algjeri, ministrat e Jashtėm tė Etiopisė dhe Eritresė nėnshkruan njė marrėveshje preliminare tė armėpushimit dhe u pajtuan tė punojnė se bashku pėr njė paqe tė pėrhershme pas luftės dyvjeēare pėr kufijtė.

LINDJET:

1908 - ardonis halimi,fitues i qmimit nobel,revulucionar rrus
1918 - Franco Modigliani, ekonom italian dhe fitues i ēmimit Nobel
1924 - George Mikan, basketbollist amerikan
1942 - Paul McCartney, britanski kantautor
1943 - Raffaella Carrą, kėngėtare italiane dhe yll i TV
1949 - Lech Kaczyński, Presidenti i Polonisė
1952 - Isabella Rossellini,aktore italiane

VDEKJET:

1928 - Roald Amundsen, hulumtues norvegjez
1936 - Maksim Gorki, letrar rus
2006 - Adi Lukovac, kantautor boshnjak19 qershor …

19 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 186 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1886 - Me nismėn e Shoqėrisė sė Stambollit u hap shkolla e parė shqipe nė Kosovė.
2008 - Hashim Thaēi, kryeministėr i Republikės sė Kosovės, nė cilėsinė e kryeministrit pėr herė tė parė viziton Republikėn e Shqipėrisė.

LINDJET:

1623 - Blaise Pascal, matematikan dhe fizikant francez.
1933 - Otto Barić, tranir futbolli kroat.
1941 - Vįclav Klaus, politikan ēek dhe president i Republikės Ēeke.
1947 - Salman Ruzhdi, shkrimtar indian.
1978 - Dirk Nowitzki, basketbollist gjerman.

VDEKJET:

1949 - Vlladimir Nazor, shkrimtar kroat.20 qershor …

20 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 185 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2003 - Themelohet Wikimedia: organizata drejtuese e projekteve tė ndryshme, krijuar nė pėrputhje me ligjin e Floridas, ShBA regjistruar nė kėtė shtet mė 2003, nga nismėtari i Wikipedias, zoti Jimbo Wales.
2008 - Kryetari i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu flet nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-s

LINDJET:

1793 - Aleksander Fredro, dramaturg polak
1819 - Jacques Offenbach, kompozitor francez
1909 - Errol Flynn, aktor amerikan
1948 - Stelvio Mestrovich, shkrimtar, muzikolog, poet e kritik letrar italian
1967 - Nicole Kidman, aktore australiane.
1949 - Lionel Richie, kėngėtar amerikan
1956 - Jera Kruja, neurologe shqiptare

VDEKJET:

1995 - Émil Cioran, shkrimtar dhe filozof francez me prejardhje rumune .21 qershor …

21 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 184 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1788 – Kushtetuta amerikane hyri nė fuqi kur New Hampshire u bė shteti i nėntė qė e ratifikoi.
1937 – Nė Paris, Kabineti i Frontit tė Bashkuar i Leon Blumit dha dorėheqje.
1940 – U martuan Richard Nixon dhe Thelma Catherine Ryan.
1941 – Ushtarėt gjermanė hynė nė Rusi nga Arktiku drejt Detit tė Zi.
1954 – Shoqata amerikane kundėr Kancerit raportoi pėr njė numėr tė konsiderueshėm tė vdekjeve nė mesin e duhanprirėse, krahasuar me joduhanpirėsit.
1963 – Franca bėri tė ditur se po tėrhiqej nga flota e NATO-s pėr Atlantikun e Veriut.
1985 – Shkencėtarėt deklaruan se njė skelet i ekshumuar nė Brazil ishte i kriminelit nazist tė luftės, Josef Mengele.
1990 - Nga tėrmeti nė veri tė Iranit , humbėn jetė rreth 100.000 njerz.
1993 – Nė Madrid, pesė zyrtarė tė lartė ushtarakė dhe dy civilė humbėn jetėn nga sulmi me njė autobombė.
2001- Ish-koloneli Haitian, Carl Dorelien, u arrestua nė portin St. Lucie. Dorelien ndodhej nė ekzil qė nga viti 1994, kur u dėnua me burgim tė pėrjetshėm nė lidhje me njė masakėr tė vitit 1994.
2003 – Libri i pestė me Harry Potter, “Harru Potter and the Order of the Phoenix” u botua nga J. K. Roėling. Amazon.com dėrgoi mė shumė se njė milion kopje nė kėtė ditė, duke qenė dita me shpėrndarjen mė tė madhe tė njė artikulli tė caktuar nė historinė e tregtisė pėrmes internetit. Libri vuri rekorde nė shitje me rreth pesė milion kopje tė shitura nė botė gjatė ditės sė parė.

LINDJET:

1953 - Benazir Buto ish kryetare e qeverisė sė Pakistanit.
1955 - Nijaz Omerović, skrimtar dhe piktor boshnjak
1961 - Manu Chao, muzikant francez
1978 - Erica Durance, aktore kanadeze

VDEKJET:

1914 - Bertha von Suttner, letrare dhe pacifiste austriake
1957 - Johannes Stark, fizikant gjerman22 qershor …

22 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 183 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1941 – Gjermania naziste fillon pushtimin e Bashkimit Sovjetik. Lideri sovjetik, Joseph Stalin, befasohet nga sulmi i papritur i forcave tė Adolf Hitlerit. Nazistėt marshojnė drejt Moskės. Ai kėshtu shkeli marrėveshjen e nėnshkruar ndėrmjet Gjermanisė dhe Bashkimit Sovjetik pėr respektimin e sovranitetit reciprok.
1979 – Gjykata britanike e liron Jeremy Thorpen, liderin e Partisė Liberale nga akuzat pėr tentativė vrasje tė Norman Scottit.
1981 Mark Chapman e pranon se kishte qėlluar pėr vdekje frontmenin e “Beatles”, John Lennonin. Ai nė dhjetor tė vitit 1980 e kishte vrarė kėngėtarin mė tė famshėm tė asaj kohe. Ai kishte ndryshuar nė mėnyrė dramatike deklaratėn, duke theksuar se thirrja pėr vrasjen e Lennonit i kishte ardhur nga Zoti.
2001 – Gjykata vendos t’i lirojė dy tė miturit qė kishin kryer vrasjen e James Bulger. Drejtėsia kishte bindjen se djemtė e moshės dhjetėvjeēare nuk ishin plotėsisht tė vetėdijshėm pėr veprim qė kishin bėrė.
2004 – Njė gjykatė belge e dėnon me vdekje Marc Dutrouxin, i cili kishte dhunuar, torturuar dhe vrarė fėmijė.

LINDJET:

1767 - Wilhelm von Humboldt, gjeograf,dhe burr shteti gjerman.
1805 - Giuseppe Mazzini, revulucionar italian dhe themelues i lėvizjes "Italia e Re" nė shek. 19.
1898 - Erich Maria Remarque, letrar gjerman
1932 - Soraya Esfandiary Bakhtiari, bukuroshe persiane, gruaja e dytė eshahut Mohammed Rez Pahlavi.
1949 - Meryl Streep, aktore amerikane
1953 - Cyndi Lauper, kantautore amerikane
1961 - Jimmy Somerville, muzikant anglez
1964 - Dan Brown, shkrimtar amerikan i trillerve detektiv.

VDEKJET:

1691 - Sulejmani i II-tė, sulltan i perandorisė osmane
1961 - Marija Rumune,princeshė rumune dhe mbretėreshė e mbretėrisė sė Jugosllavisė.23 qershor …

23 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 182 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1887 - Krijohet Banff National Park, i pari nė Kanada
1956 - Gamal Abdel Naser zgjidhet kryetar i Egjyptit.
1967 – Presidenti amerikan, Lyndon B. Johnson, takohet me kryeministrit sovjetik, Alexei Kosygin, nė Glassboro tė New Jerseyt, ku u mbajt njė konferencė treditore pėr shqetėsimet e dy superfuqive tė luftės sė ftohtė.
1968 - 74 persona u vranė dhe 150 tė tjerė u plagosėn nė stampede futbolli nė drejtim tė njė daljeje tė mbyllur nė stadiumin e Buenos Airesit.
1972 – Presidenti amerikan, Richard Nixon, dhe shefi i kabinetit tė tij i Shtėpisė sė Bardhė, H. R. Haldeman, incizohen gjatė bisedave tė tyre ku pėrpiqen ta pėrdorin CIA-n pėr ndaljen e hetimeve tė zhvilluara nga FBI-ja pas dyshimeve pėr aferėn Watergate, shkak i sė cilės Nixon dha dorėheqjen.
1981 – Njė aeroplan i kompanisė “India Air” kishte humbur kontrollin mbi territorin ujor irlandez, duke lėnė 329 pasagjerė tė vdekur. Aeroplani nuk kishte kaluar mė shumė se 45 minuta fluturim pas ngritjes nga aeroporti londinez nė momentin kur ka humbur kontaktin me radarėt.
1983 – Papa Gjon Pali i Dytė u takua me liderin e ndėshkuar tė punėtorėve tė Polonisė, Lech Walesa, i cili ishte lider i “Solidaritetit”, njė lėvizje qė nxiti frymėn e rebelimit tė polakėve pėr rrėzimin e komunizmit nė fund tė viteve tetėdhjetė.
1985 - Njė bombė terroriste nė fluturimin Air India 182 rrėzon njė Boeing 747 nė bregun e Irlandės, duke i vrarė tė 329 personat nė avion.
1990 - Moldavia deklaron pavarėsinė.
1992 – “Teflon Don” u dėnua me burgim tė pėrjetshėm. Bosi i krimit tė New Yorkut, John Gotti, ishte dėnuar me dėnimin kapital. Atij nuk i ishte lejuar as e drejta e ankesės. Ai ishte drejtuesi i mafisė mė tė madhe njujorkeze, qė zhvaste dhe vriste njerėz tė biznesit.
1994 - Republika e Afrikės sė Jugut, pasi shfuqizon ligjet mbi Apartheidin, ripranohet nė Mbledhjen e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuar.

LINDJET:

1936 - Konstantinos Simitis, politikan grek.
1937 - Martti Oiva Ahtisaari, politikan finlandez.
1960 - Fadil Vokrri, futbollist.
1972 - Zinedine Zidane, futbollist francez.

VDEKJET:

1996 - Andreas Papandreu, politikan dhe ekonomist grek, premieri i parė socialist dhe themelues i PASOK-ut.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-13, 16:21   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

24.06 - 30.06


24 qershor …

24 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 181 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1910 - Japonia sulmon Korenė
1948 - Fillon Bllokimi i Berlinit. Bashkimi Sovjetik bllokon tė gjitha rrugėlidhjet automobilistike dhe hekurudhore midis Gjermanisė Perindimore dhe Berlinit Perindimor.

LINDJET:

1937 - Renzo Arbore - muzikant, kėngėtar, dhe aktor italian
1963 - Demir Reshiti - Shkrimtar
1930 - Claude Chabrol, regjisor francez
1942 - Arthur Brown, kėngėtar amerikan
1987 - Lionel Messi,Futbollist Argjentinas

VDEKJET:

1908 - Grover Cleveland, politikan dhe kryetar amerikan
1996 - Beqir Musliu – Shkrimtar25 qershor …

25 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 180 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1847 - Robėrit zezak tė liruar nga SHBA-tė, themelues tė Liberisė, shpallėn kėtė shtet tė Afrikė Republikė tė Pavarur.Nė tė njejten ditė tė vitit 1862. Liberinė e njohin edhe SHBA-tė.
1950 – Me njė forcė ushtarake prej mbi 100.000 trupash, Koreja Veriore sulmon fqinjin e vet jugor, duke e filluar nė kėtė mėnyrė edhe zyrtarisht luftė ndėrmjet dy Koreve.
1963 – Lindi ylli britanik i rockut, George Michael.
1975 – Mozambiku shpall pavarėsinė nga Portugalia.
1985 – Policia britanike arreston 13 persona pėr lidhjet e tyre me IRA-n kryengritėse, e cila kishte filluar njė fushatė masive tė bombardimeve nė vend.
1991 - Slovenia dhe Kroacia shpallen pavarsinė.
1993 – Kim Campbell jep betimin si kryeministrja e parė femėr e Kanadasė.
1997 – Hulumtuesi francez i gjallesave tė nėndetshme dhe oqeanografike, Jacques Cousteau, ndėrron jetė nė Sydney tė Australisė, nė moshėn 43-vjeēare.
2009 - Pėrurohet autostrada Rrėshen - Kalimash. Rruga e " Bashkimit kombėtarė".
2005 – Mahmoud Ahmadinejas zgjidhet president i Iranit, duke i dhėnė kėshtu njė kah mė ekstrem Republikės Islamike.

LINDJET:

1852 - Antonio Gaudi, arqitekt spanjol
1858 - Georges Courteline, dramatiurg francez
1860 - Gustave Charpentier, kompozitor francez
1864 - Walther Hermann Nernst, kimist dhe fizikant gjerman
1903 - George Orwell, letrar dhe eseist anglez
1925 - Robert Venturi, arqitekt amerikan
1926 - Ingeborg Bachmann, letrare austriake
1961 - Ricky Gervais, komedian, moderator radios dhe aktor britanik
1963 - George Michael, muzikant britanez

VDEKJET:

1533 - Marija Tudor, mbretereshe franceze
1767 - Georg Philipp Telemann, kompozitor gjerman
1861 - Abdul Mexhidi i I-rė, sulltan i prandorisė osmane
1997 - Jacques-Yves Cousteau,hulumtues francez
2009 - Michael Jackson ,kėngėtar, autor, kompozitor, koreograf, valltar amerikan, i quajtur ndryshe "King of Pop" (Mbreti i pop-it).

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Pėrkujtohet pėrvjetori i masakrave nė Ēamėri. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fėmijė. Kjo ishte njė nga masakrat mė tė egra tė grekėve ndaj popullsisė autoktone Shqiptare, nė luftėn e dytė botėrore.26 qershor …

26 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 189 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1945 - Firmoset statuti i Kombeve tė Bashkuara.
1963 - John F. Kennedy flet fjalėt e famshme "Ich bin ein Berliner" nė njė vizit nė Berlinin Perėndimorė.
1976 - Hapet CN Tower, struktura e ngrihetur e lirė nga toka mė e gjatė.
1979 - Muhammad Ali tėrhiqet.
2006 - Republika e Malit tė Zi bėhet anėtari i 192 i Kombeve tė Bashkuara.
2006 - Zbulohet Kari sateliti natyror i Saturnit.

LINDJET:

1824 - William Thomson, fizikant anglez
1892 - Pearl S. Buck, letrae amerikane
1917 - Idriz Ajeti, shkrimtar dhe akademik shqiptar
1925 - Pavel Ivanovič Beljajev, kosmonaut sovjetik
1933 - Claudio Abbado, dirigent italian
1947 - Peter Sloterdijk, filozof gjerman
1956 - Chris Isaak, kėngėtare amerikan
1987 - Div Unik, Rreper Shqiptar

VDEKJET:

2009 - Michael Jackson, muzikant, kėngėtar, autor, kompozitor, koreograf, prodhues dhe valltar amerikan
1994 - A. den Doolaard, shkrimtari holandez

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Luftės kundėr Drogės.27 qershor …

27 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 188ditė deri fundi i vitit.

LINDJE:

1462 - Luj XII, francuski kralj
1550 - Karlo i IX, mbret francez
1846 - Charles Stewart Parnell, politikan irlandez
1877 - Charles Glover Barkla,fizikant britanez
1917 - Prenk Jakova - kompozitori i njohur shqiptar.
1941 - Krzysztof Kieslowski, regjisor filmi polak
1955 - Isabelle Axhani, aktore francezea

VDEKJE:

2001 - Jack Lemmon, aktor amerikan
2007 - Ramiz Delalić,luftėtar boshnjak28 qershor …

28 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 187 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1709 – Rusėt mposhtėn kozakėt nė Betejėn e Poltavės.
1776 – Kolonistėt amerikanė zmbrapsėn njė sulm britanik nga deti nė Charleston.
1911 – Samuel J. Battle u bė polici i parė afrikano-amerikan nė New York City.
1914 – Franz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranė nga njė nacionalist serb nė Sarajevė tė Bosnjės.
1919 – U nėnshkrua Traktati i Versajės duke i dhėnė fund Luftės sė Parė Botėrore, saktėsisht pesė vjet pas fillimit tė saj.
1942 – Trupat gjermane ndėrmorėn njė ofensivė pėr t’i marrė nėn kontroll fushat sovjetike tė naftės nė Kaukaz dhe nė qytetin e Stalingradit.
1944 - Luftės sė Velegllavės. Ndeshja e parė, mė e madhe, e mbrojtėsve tė kufirit shqiptar me njėsitė sulmuese tė armikut komunisto ēetnik serb, filluar me sulmin nė pozicionet e Kikės
1945 – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencėn japoneze nė Filipine.
1950 – Forcat koreanoveriore morėn nėn kontroll Seulin, kryeqytetin e Koresė sė Jugut.
1954 – Ushtarėt francezė filluan tėrheqjen nga provinca Tonkin e Vietnamit.
2001 - U burgossh kryetari i Jugosllavisė Sllobodan Millosheviq, dhe iu dorėzua Gjykatės Ndėrkombėtare pėr krime nė Hagė, kryetar i parė i njė shteti qė i ėshtė dorėzuar Gjykatės Ndėrkombėtare.

LINDJET:

1867 - Luixhi Pirandelo, dramaturg dhe shkrimtar italian (v. 1936)
1960 - John Elway, lojtar futbolli amerikan
1961 - Jeff Malone, lojtar basketbolli amerikan
1963 - Charlie Clouser, tastierė amerikane,
1964 - Mark Grace, lojtar bejsbolli amerikan
1964 - Sanjeev Bhaskar, aktor dhe komedian britanik
1965 - Jessica Hecht, aktore amerikane
1965 - Sonny Strait, aktor amerikan
1966 - John Cusack, aktor amerikan
1966 - Mary Stuart Masterson, aktore amerikane
1967 - Bellows Gil, aktor kanadez
1968 - Adam Woodyatt, aktor anglez
1969 - Danielle Brisebois, aktore amerikane
1969 - Ayelet Zurer, aktore izraelite
1970 - Steve Burton, aktor amerikan
1971 - Tichina Arnold, aktore amerikane
1971 - Louise Bagshawe, novelist dhe politikan britanik
1971 - Fabien Barthez, futbollist francez

VDEKJET:

1568 - Primož Trubar, reformator protestant slloven
1836 - Xhejms Madison, presidenti i katėrt i SHBA-sė (l. 1751)
1914 - Franz Ferdinand, arqidukė i Austrisė (l. 1863)
1967 - Oskar Maria Graf, letrar gjerman
1968 - Otto Hahn, kimist dhe fizikant gjerman29 qershor …

29 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 186 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1960 – Korporata britanike e emetimit, e njohur si BBC, lansoi projektin e saj pėr televizionin e ri. Qendra Televizive do tė ishte njė “Hollywood” i vogėl britanik krahasuar me atė amerikan.
1970 – SHBA-ja i jep fund ofensivės sė madhe ushtarake nė Kamboxhia.
1974 – Marina Estela Isabela Martinez de Peron zgjidhet femra e parė presidente e Argjentinės, duke u betuar si drejtuesja e re e Republikės sė Argjentinės. Ajo mori kėto pėrgjegjėsi nga burri i saj president, i cili kishte telashe tė mėdha shėndetėsore. Ajo u bė edhe presidentja mė e re amerikane.
1981 – Njė sulm me bomba nė selitė e Partisė Islamike tė Iranit la tė vdekur 72 persona.
1995 – Njė mision amerikan i hapėsirės i bashkohet njė mision rus, duke kryer pėr herė tė parė pas 20 vjetėsh njė aksion tė pėrbashkėt nė kozmos. Dėrgimi i dy astronautėve amerikanė nė stacion rus tė hapėsirės “Mir” sinjalizoi njė epokė tė re bashkėpunimi.
2001 – Qeveria britanike njoftoi se njė memorial kushtuar princeshės sė Wales, Diana, do tė ndėrtohet nė Hyde Park tė Londrės. Diana vdiq pas njė pėrplasjeje me makinė nė Paris.
2008 – Thomas Beathie bėhet mashkulli i parė qė lind njė fėmijė. Ai lind njė vajzė pas ndėrrimit tė organeve gjenitale. Beathie ka njoftuar se ėshtė sėrish shtatzėnė.

LINDJET:

1798 - Willibald Alexis, letrar gjerman
1886 - Robert Schuman,politikan francez
1900 - Antoine de Saint-Exupéry,pilot dhe letrar francez
1930 - Oriana Fallaci,letrare italiane
1942 - Gilberto Gil, politikan dhe kengetarė brazilian
1946 - Gitte Haenning, kengetare daneze
1963 - Anne-Sophie Mutter, a violiniste gjermane
1982 - Admir Vladavić, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1861 - Elizabeth Barrett Browning, letrare britaneze
1945 - Mustafa Busuladžić, imtelektual boshnjak
2011 - Teki Dervishi, publicist dhe shkrimtar shqiptar

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita kundėr kancerit30 qershor …

30 qershori ėshtė dita e njėqindetetėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 185 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1960 – Republika e Kongos siguron pavarėsinė nga Belgjika.
1963 – Kardinali Giovanni Montini emėrohet Papa Pali VI.
1971 – Ekipi treanėtarėsh i fluturakes sovjetike tė hapėsirės “Soyuz II” vdes nė tentativėn pėr tė rihyrė nė atmosferėn e Tokės, si pasojė e rėnies sė presionit tė ajrit. Ata kishin caktuar njė rekord tė qėndrimit nė hapėsirė prej 570 orėsh e 22 minutash.
1974 – Alberta King, nėna e liderit tė tė drejtave civile tė zezakėve nė SHBA, Martin Luther King, ėshtė vrarė gjatė njė meshe kishtare.
1990 – Gjermania Lindore dhe ajo Perėndimore i bashkuan ekonomitė e tyre me Lindjen qė adoptoi markėn gjermano-perėndimore si valutė tė saj.
1997 – Britania ktheu Hong Kongun pėrsėri nė qeverisje tė Kinės.
2004 – Sonda hapėsinore e NASA-s “Cassini” kaloi nėpėr unazat e Saturnit dhe nė orbitė tė saj, nė studimin mė tė hollėsishėm tė bėrė ndonjėherė nė planetin e gjashtė mė tė largėt tė Tokės.
2005 – Parlamenti spanjoll i dha aprovimin e fundit ligjit qė legalizon martesat homoseksuale, duke e kundėrshtuar haptazi Kishėn Katolike. Spanja kėshtu bėhet vetėm shteti i katėrt pas Kanadasė, Belgjikės dhe Holandės qė lejon martesat e tė njėjtės gjini.

LINDJET:

1964 - Jürgen Klinsmann, futbollist dhe trener gjerman.
1966 - Mike Tyson, bokser amerikan.

VDEKJET:

1974- Vannevar Bush, inxhinier dhe politikan amerikan (lindi mė 1890)
1976 - Firpo Marberry, lojtar bejsbolli amerikan (lindi mė 1898)
1984 - Lillian Hellman, dramaturgut amerikan (lindi mė 1905)
1985 - Haruo Remeliik, 1 Presidenti i Palau (lindi mė 1933)
1993 - George "Spanky" McFarland, aktor amerikan (lindi mė 1928)
1993 - Wong Ka Kui, Hong Kong kėngėtar (lindi mė 1962)
1995 - Gale Gordon, aktor amerikan (lindi mė 1906)
1995 - Georgi Beregovoi, kozmonaut sovjetik (lindi mė 1921)
1995 - Phyllis Hyman, jazz kėngėtar amerikan (lindi mė 1949)
1997 - Larry O'Dea, profesionale mundės Australian (lindi mė 1944)
2001 - Chet Atkins, amerikan kitarė vend lojtar dhe producent (lindi mė 1924)
2001 - Joe Henderson, jazz saxophonist amerikan (lindi mė 1937)
2003 - Buddy Hackett, aktor amerikan i teatrit (lindi mė 1924)
2003 - Robert MekKloski, shkrimtar amerikan dhe illustrator (lindi mė 1915)
2004 - Jamal Abro, shkrimtar Pakistani (lindi mė 1924)
2005 - Clancy Eccles, Jamaican reggae-kėngėtar kompozitore (lindi mė 1940)
2006 - Robert Gernhardt, shkrimtar satirik gjerman (lindi mė 1937)
2007 - Sahib Singh Verma, politikan indian (lindi mė 1943)
2009 - Pina Bausch, koreograf gjerman (lindi mė 1940)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-13, 18:34   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

01.07 - 07.07


1 korrik…

1 korriku ėshtė dita e 182 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 183 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1991 - Stjepan Mesiē, pas njė muaji vonesė u zgjodh kryetar kryesisė sė Jugosllavisė.
1997 - Pas 99 vite sundimi nga Britania e Madhe, Hong Kongu i ėshtė kthyer Kinės.

LINDJET:

1646 - Gottfried Wilhelm Leibniz, filozof gjerman
1780 - Carl von Clausewitz, general prusisė
1804 - George Sand, letarare franceze
1894 - Isaak Babel, gazetar rus
1925 - Franca Magnani, gazetare italiane
1934 - Sydney Pollack, američki glumac i režiser
1945 - Hamdi Gashi, punonjės shkencor shqiptar
1953 - Jadranka Kosor, gazetare dhe politikane kroate
1961 - Diana Spencer, princeza e Uellsit
1961 - Carl Lewis, atlet amerikan
1967 - Pamela Anderson, aktore kanadeze
1977 - Liv Tyler, aktore amerikane

VDEKJET:

1736 - Ahmed i III-tė, sulltan i Perandorisė osmane
1971 - William Lawrence Bragg, fizikant anglez
1974 - Juan Perón, gjeneral dhe kryetar argjentinas
1983 - Buckminster Fuller, američki arqitekt, dizajner, filozof dhe shkrimtar amerikan
2004 - Marlon Brando, aktor amerikan
2004 - Jasper Ridley, letrar britanez2 korrik…

2 korriku ėshtė dita e 183 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 182 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1839 – Robėrit afrikanė nė njė anije “Amistad” ngrihen dhe rebelohen kundėr zotėrinjve tė tyre.
1881 – James Gardield, presidenti i 20-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, plagoset nė Washington dhe si pasojė e kėsaj vdes nė muajin shtator.
1917 – Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, Greqia i shpall luftė Gjermanisė dhe aleatėve tė saj.
1961 – Shkrimtari Ernest Hemmingway vdes nga infektimi i plagės sė vetėshkaktuar nga njė armė zjarri nė Ketchum, Idaho.
1964 – Presidenti amerikan, Lyndon Johnson, nėnshkruan Projektligjin pėr tė drejtat civile.
1990 - Filloi hyrja masive nė ambasada. Filluan demostratat nė gjithė vendin. Goditje e ashpėr ndaj diktaturės dhe shėrbetorėve tė saj nė Tiranė.
1990 - Dita e shpalljes sė Deklaratės Kushtetuese nė Kosovė.
1992 – IRA pranon vrasjen e tre personave, pėr tė cilėt pretendonte se jepnin informata pėr aktivitetet e tyre.
1999 – Shkrimtari amerikan, Mario Puzo – autor i librit “Kumbari” – vdes nė moshėn 78-vjeēare.
2005 – Ngjarja mė e madhe globale muzikore “Live 8” mbahet nė tentim pėr tė rritur vetėdijen pėr varfėrinė nė Afrikė.

LINDJET:

1714 - Christoph Willibald Gluck, kompozitor gjerman
1724 - Friedrich Gottlieb Klopstock, shkrimtar gjerman
1862 - William Henry Bragg, muzikant anglez
1869 - Hjalmar Söderberg, shkrimtar, gazetar suedez
1877 - Hermann Hesse, letrar zvicrano-gjerman , fitues i ēmimit Nobel pėr letersi
1903 - Olavi i V, mbret norvegjez
1904 - René Lacoste, teniser dhe kreator mode francez
1925 - Patrice E. Lumumba, politikan afrikan dhe kryetar i Kongos
1930 - Carlos Menem, politikan argjentinas
1940 - Kenneth Clarke, politikan britanik
1947 - Larry David, aktor, shkrimtar, humorist dhe drejtor filmi
1985 - Ashley Tisdale, aktore dhe kėngėtare Americane

VDEKJET:

1566 – Nostradamusi astrologu i njohur francez.
1961 - Ernest Heminguej, shkrimtar amerikan.3 korrik…

3 korriku ėshtė dita e 184 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 181 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2005 - zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri
2010 - Kongo: Mbi 270 viktima nga eksplodimi i cisternės,

LINDJET:

1962 - Tom Cruise, aktor amerikan
1968 - Ramush Haradinaj, politikan kosovar

VDEKJET:

1935 - André Citroen, inxhinjer francez me prejardhje holandeze
1945 - Sotir Kolea, publicist, folklorist, leksikograf shqiptar (l. 1872)
1971 - Jim Morrison, kėngėtar amerikan4 korrik…

4 korriku ėshtė dita e 185 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 180 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - Kongresi Amerikan miratoi Deklaratėn e Pavarėsisė nga Mbretėria e Britanisė sė Madhe

LINDJET:

1807 - Giuseppe Garibaldi,ushtarak italian
1855 - Vlaho Bukovac, piktor kroat
1964 - Edi Rama

VDEKJET:

1826 Xhon Adams, presidenti i 2-tė i SHBA-sė. (Lindi mė 1735).
Tomas Xheferson, presidenti i 3-tė i SHBA-sė. (Lindi mė 1743).
1831 - James Monroe, presidenti i 5-tė i SHBAsė (Lindi mė 1758)
1881 - Hasan Tahsini, i njohur si Hoxha Tahsini, rilindas, filozof, matematikan, psikolog shqiptar.
1918 - Cari i Rusisė Nikolla II
1934 - Marie Curie, fizikante dhe kimiste franko-polake. Laureante e Ēmimit Nobel pėr Fizikė

FESTAT DHE PERVJETORET:

Dita e pavarėsisė e SHBA.5 korrik…

5 korriku ėshtė dita e 186 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 179 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1687 – Isak Njuton botoi "Philosophię Naturalis Principia Mathematica" (Parimet Matematike tė Filozofisė Natyrore).
1804 – Autori amerikan, Nathaniel Hawthorne, lindi nė Salem tė Massachusettsit.
1946 – Filipinet fituan pavarėsinė.
1958 – Karol Wojtyla, qė mė vonė do tė bėhej Papa Gjon Pali i Dytė, u caktua peshkop ndihmės nė Krakow, nė vendlindjen e tij, Poloni.
1960 – Ylli i 50-tė iu shtua flamurit amerikan pėr ta pėrfaqėsuar shtetin e ri, Hawain.
1966 – Presidenti Lyndon B. Johnson e ktheu nė ligj Aktin pėr Lirinė e Informacioneve.
1976 – Komandosėt izraelitė ndėrmorėn operacionin “Entbebe” nė Uganda, duke shpėtuar pothuajse tė gjithė pasagjerėt dhe ekuipazhin e njė aeroplani tė “Air Francė” qė ishte marrė nga rrėmbyesit palestinezė.
1987 – Klaus Barbie, ish-shefi i Gestapos, i njohur si “Kasapi i Lyonit” u shpall fajtor nga njė gjykatė franceze pėr krime kundėr njerėzimit dhe u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.
1990 - pushteti serb okupon RTV e Prishtinės dhe e mbyll atė. Tė gjithė puntorėt shqiptar tė RTP i largon nga puna.
1994 - pas 27 viteve Jaser Arafat kthehet nė Palestinė dhe paralajmėron krijimin e shtetit tė pavarur Palestinez.
2001- Qevria e Maqedonisė dhe kryengritėsit shqiptarė arrijnė marrėveshjen pėr paqė.Me kėtė marrėveshje u arrit tė ndėrprehet konflikti, i cili u nėnshkrua mė 13 gusht nė Ohėr.
2009 – Kurora e Statujės sė Lirisė u rihap pėr turistėt pėr herė tė parė qė nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001.

LINDJET:

1853 - Cecil Rhodes, ekonomist britanez
1857 – Clara Zetkin, politikane dhe luftare per te drejtat e gruas gjermane
1889 – Jean Cocteau, letrar, regjisor, fotograf dhe koreograf francez
1891 - Tin Ujević, letar kroat
1911 – Georges Pompidou, politikan francez

VDEKJET:

1987 - Vexhi Buharaja, studjues orientalist, pėrkthyes shqiptar
6 korrik…

6 korriku ėshtė dita e 187 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 178 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1483 – Mbreti anglez, Richardi i Tretė, mori fronin
1777 – Forcat britanike morėn kontrollin mbi Fort Ticonderoga gjatė revolucionit amerikan.
1854 – U mbajt takimi i parė zyrtar i Partisė amerikane Republikane.
1917 – Forcat arabe morėn nga turqit kontrollin mbi portin Aqaba, gjatė Luftės sė Parė Botėrore.
1923 – U formua Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike.
1957 – Tinejxherėt John Lennon dhe Paul McCartney u takuan pėr herė tė parė nė njė kishė nė Liverpool tė Anglisė, pas njė performance tė grupit muzikor tė Lennonit, “The Quarrymen”.
1962 - Sipas gazetės “Rilindja”, erdhė nė jetė banori i 1 miliont i Kosovės.
1989 – Ushtria amerikane shkatėrroi raketat e saj tė fundit “Pershing 1-A”.
1998 – Vdiq kauboji qė u bė i famshėm si kėngėtar, Roy Rogers.
2003 – Lideri liberian, Charles Taylor, pranoi njė ofertė pėr azil nė Nigeri.
2000 - vala nxehtėsisė e cila pėrfshhiu Evropėn Jugore, me tempeatura tė cilat kaluan edhe 45 gradė celsius shkaktoi vdekjen e 25 njerzve dhe shum zjarreve.

LINDJET:

1907 – U lind Frida Kahlo, piktorja meksikane qė bėri famė me veprat e saj surrealiste dhe ekspresioniste.
1946 - George W. Bush, president i 43-tė i SHBA-sė
1975 - Curtis James Jackson III, köngötar amerikan
Lindi BESIM DINA.
Lindi VULLNET MALIQI.
Lindi NDRIQON SHABANI.
Lindi MILAIM MUSTAFA.
Lindi BESIM FETAHU.
Lindi ANESA OSMANI.

VDEKJET:

98 - Martirizimi i Shėn Astit, episkop i Durrėsit, mbaroi jetėn e tij mbi kryq, i lyer me mjaltė dhe i thumbuar nga bletėt, pranė mureve tė kalasė sė Durrėsit.
1553 - Edvardi i VI-tė, mbret anglez
1946 - Bedri Pejani, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė (l. 1885
1959 - George Grosz, piktor gjerman
1962 - William Faulkner, prozator amerikan, fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi.
1971 - Louis Armstrong, jezz muzikant amerikan
1999 - Joaquķn Rodrigo, kompozitor spanjoll

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Shėn Asti, shenjtor i Durrėsit.
Dita nderkombetare e puthjes7 korrik…

7 korriku ėshtė dita e 188 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 177 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1307 – Vdiq mbreti i Anglisė, Eduardi I, nė njė udhėtim drejt veriut pėr tė marrė pjesė nė njė kryengritje nė Skoci. Froni mbretėror u pasua nga Eduardi II.
1807 – Franca dhe Rusia nėnshkruan Traktatin e Tilsitit, nėpėrmjet tė cilit u bėnė aleatė dhe ndan Evropėn mes tyre.
1854 – Vdiq fizikani George Simon Ohm. Njėsia matėse e rezistencės elektrike e mban emrin e tij.
1898 – SHBA-ja e aneksoi Havain.
1937 - Forcat ushtarake japoneze sulmojnė Kinėn. Fillimi i luftės Sino-Japoneze.
1946 – Murgesha e lindur nė Itali, Frances Xavier Cabrini, u kanonizua si e shenjta e parė amerikane.
1954 – Elvis Presley bėri debutimin e tij tė parė nė radio, kur radiostacioni i Memphisit WHBQ, emetoi incizimin e tij tė parė, “That’s all Right”.
1997 – Shkencėtarėt Aleksander Gundel dhe Jurgen Zullei, qė punonin nė studimin e gjumit, zbuluan se njerėzit nuk bėjnė gjumė tė rehatshėm nė kozmos.
2005 – Sulmet terroriste nė tri stacione nėntokėsore dhe njė autobus dykatėsh shkaktuan vdekjen e 52 personave dhe katėr kamikazėve, nė sulmin mė tė madh nė Londėr qė nga Lufta e Dytė Botėrore.
2009 - Jordania njeh Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1860 - Gustav Mahler, kompozitor dhe dirigjent austriak
1887 - Marc Chagall, piktor franko-ruso
1893 - Miroslav Krleža, letrar i madh kroat
1901 - Vittorio De Sica, regjisor italian
1915 - Yul Brynner, aktor amerikan
1922 - Pierre Cardin, kreator mode nga Franca
1930 - Biljana Plavšić, politikane serbe nga Bosnja dhe Hercegovina
1940 - Ringo Starr, muzikant anglez
1943 - Toto Cutugno, kėngėtar italian
1981 - Omar Naber, kėngėtar slloven

VDEKJET:

98 - Martirizimi i dėshmorėve tė krishterė nė Durrės: i Peregrinit dhe atyre qė ishin me tė, Lukianit, Pompeit, Hesikit, Papiut, Saturninit e Gjermanit, tė ardhur nga Italia, tė cilėt i mbyti nė det guvernatori pagan i Durrėsit, Agrikola, sepse pohuan publikisht besimin e krishterė bashkė me Shėn Astin.
1973 - Max Horkheimer, filozof dhe sociolog gjerman.
1997 – Vdiq Mate Boban, ish-president i entitetit tė kroatėve tė Bosnjės, Herceg-Bosnja. Boban, presidenti i parė i “Herceg-Bosnja”, i shpallur nė kulmin e luftės kroato-myslimane, nė gusht tė vitit 1993, ishte hequr nga ky funksion pas nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Washingtonit, ku u krijua Federata Myslimano-Kroate.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-13, 16:29   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

08.07 - 14.078 korrik…

8 korriku ėshtė dita e 189 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 176 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1497 - Vasko de Gama, detari portugjez lundroi nga Lisbona nė rrugėtimin e tij tė parė nė tė cilin gjeti rrugėn detare pėr nė Indi rreth Kepit tė Shpresės sė Mirė.

LINDJET:

1809 - Ljudevit Gaj, politikan kroat
1819 - Vatroslav Lisinski, kompozitor kroat
1836 - Joseph Chamberlain, politikan britanez
1885 - Ernst Bloch, filozof gjerman
1951 - Anjelica Huston, aktore amerikane
1960 - Ena Begović, aktore kroate
1964 - Linda de Mol, yll i TV holandeze
1974 - Elvir Baljić, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1873 - Franz Xaver Winterhalter, portretist dhe litograf gjerman
1934 - Kristo Luarasi, veprimtar i Rilindjes Kombėtare Shqiptare.
1949 - Joaquķn Torres Garcķa, piktor dhe shkrimtar uruguaian
1967 - Vivien Leigh, aktore teatri dhe filmi angleze9 korrik…

9 korriku ėshtė dita e 190 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 175 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

540 – Mbreti anglez Henry VIII anuloi martesėn e tij gjashtėmujore me bashkėshorten e katėrt, Anne Cleves.
1776 – Deklarata e Pavarėsisė iu lexua trupave tė gjeneralit George Washington nė New York.
1816 – Argjentina shpalli pavarėsinė nga Spanja.
1850 – Zachary Taylor, presidenti i 12–tė i SHBA–sė, ndėrroi jetė nė Washington, pas vetėm 16 muajsh nė post.
1877 – nė Londėr ėshtė organizuar turneu i parė i tenisit.
1947 – U paralajmėrua fejesa e princeshės britanike Elizabeth me Philip Mountbatten.
1974 – Ish–kryegjyqtari amerikan, Earl Warren, vdiq nė moshėn 83–vjeēare.
1992 – Kandidati presidencial demokrat, Bill Clinton, zgjodhi senatorin Al Gore nga Tennessee si kandidat tė tij pėr nėnkryetar.
1997 – Boksieri Mike Tyson u ndalua tė boksonte dhe u gjobit me tre milionė dollarė, pasi qė ia kėputi veshin kundėrshtarit tė tij, Evander Holyfield.
1997 – Nė Gostivar tė Maqedonisė ndodhėn protestat e popullatės shqiptare pas arrestimit tė kryetarit tė komunės Rufi Osmani, i cili e ngriti flamurin shqiptar nė ndėrtesėn komunės nė kėtė qytet.
2001 – Njė gjykatė nė Kil vendosi se gjenerali Augusto Pinochet nuk mund tė gjykohej pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut, pėr shkak tė shėndetit tė tij tė pėrkeqėsuar.
2004 – Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė vendosi se rrethoja e planifikuar izraelite nė Bregun Perėndimor paraqiste shkelje tė ligjit ndėrkombėtar
2011 – Ėshtė shpallur pavarėsia e Sudanit jugor nga Sudani verior.

LINDJET:

1858– Franz Boas, antropolog amerikan.
1932 – Donald Rumsfeld, politikan amerikan.
1957 – Ardian Klosi, publicist, aktivist i shoqėrisė civile nė Shqipėri. (v. 2012)

VDEKJET:

1850 – Zachary Taylor, politikan dhe kryetar i SHBA–ve10 korrik…

10 korriku ėshtė dita e 191 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 174 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1850 – Nėnkryetari amerikan, Millard Fillmore, mori presidencėn, pas vdekjes sė presidentit Zachary Taylor.
1890 – Wyoming u bė shteti i 44–t i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
1943 – Forcat amerikane dhe britanike pushtuan Sicilinė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
1951 – Nė Kaesong filluan bisedimet pėr pėrfundimin e luftės koreane.
1964 – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i “Beatlesave”.
1973 – Bahamet fituan pavarėsisė, pas pushtimit kolonial treqindvjeēar britanik.
1989 – Mel Blanc, zėri i personazheve tė filmave tė animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndėrroi jetė nė moshėn 81–vjeēare.
1991 – Boris N. Yeltsin dha betimin si kryetari i parė i zgjedhur me vota demokratike i Republikės Ruse.
1995 – Nobelistja Aung San Suu Kyi u lirua pėrkohėsisht nga arresti mbi gjashtėvjeēar shtėpiak nė Birmani.

LINDJET:

1980 – Jessica Simpson – Aktore dhe Kėngėtare nga ShBA11 korrik…

11 korriku ėshtė dita e 192 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 173 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1995 - Ushtria serbe hyn nė Srebrenicė dhe vrasin rreth 8000 meshkuj mysliman tė moshave tė ndryshme.

LINDJET:

1572 - Ben Jonson, dramaturg anglez
1767 - John Quincy Adams, presidenti i 6-tė i SHBA-sė (v. 1848)
1772 - Pietro Carlo Guglielmi, kompozitor italian
1836 - Carlos Gomes, kompozitor brazilian
1934 - Giorgio Armani, dizajner ialian
1942 - Esat Stavileci, jurist
1951 - Aleksandėr Peēi, kompozitor shqiptar
1959 - Suzanne Vega, kantautore amerikane
1959 - Richie Sambora ,kitaristi, prodhues, muzikant dhe Kantautore, solist American i bandė roku Bon Jovi
1972 - Michael Rosenbaum, aktor amerikanc
1979 - Éric Abidal,futbollist francez

VDEKJET:

1839 - Mahmuti i II-tė, sulltan i Peradnorise osmane
1974 - Pär Lagerkvist, letrar suedez
1982 - Mehmed Meša Selimović, letrar boshnjak
FESTAT DHE PĖRVJETORET:
Dita Boterore e Popullsise12 korrik…

12 korriku ėshtė dita e 193 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 172 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1543 – Mbreti i Anglisė, Henri i Shtatė martohet me gruan e tij tė gjashtė dhe tė fundit, Catherne Parr. Martesa ishte kryer nė Pallatin Hampton.
1562 – Ushtruesi i detyrės sė ipeshkvit tė Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtė tė civilizimit Maja.
1804 – Ish-sekretari i Thesarit tė Shteteve tė Bashkuara, Alexander Hamilton, vdes pasi ishte qėlluar nė njė duel.
1812 – Gjatė luftės ndėrmjet SHBA-sė dhe Kanadasė, trupat amerikane pushtojnė Windsorin e Ontarios.
1862 – Kongresi amerikan autorizoi ndarjen e Medaljes sė Nderit.
1920 – Ishte nėnshkruar Traktati paqėsor ndėrmjet Lituanisė dhe Bashkimit Sovjetik. Ky i fundit me kėtė marrėveshje pranonte pavarėsinė e shtetit lituanes.
1962 – Grupi legjendar i rok ‘n’ rollit pėr herė tė parė performoi nė ndonjė koncert. Ai ishte paraqitur nė njė klub tė Londrės.

LINDJET:

1967 - John Petrucci - Kitaristi dhe themeluesi i bendit Dream Theater
100 p.e.s. Jul Cezari - Perandor i Romės

VDEKJET:

1536 - Erazmo Roterdams, humanist, letrar, filolog dhe filozof holandez.13 korrik…


3 sabah para sahatit, zc shkon nė pushime

13 korriku ėshtė dita e 194 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 171 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1793 – Shkrimtari revolucionar francez, Jean Paul Marat, u ther pėr vdekje nga Charlotte Corday, e cila u ekzekutua katėr ditė mė vonė.
1863 – Trazirat kundėr Luftės Civile amerikane shpėrthyen nė qytetin e New Yorkut dhe rreth 1.000 persona u vranė brenda tri ditėve.
1960 – John F. Kennedy e siguroi nominimin presidencial nė SHBA, nė kuvendin e partisė sė tij nė Los Angeles.
1977 – Njė ndėrprerje 25-orėshe e rrymės preku qytetin e New Yorkut, pasi qė vetėtima kishte dėmtuar rrjetin energjetik.
1985 – Live Aid, njė koncert ndėrkombėtar roku u mbajt nė Londėr, Philadelphia, Moskė dhe Sydney, pėr tė mbledhur para pėr tė varfrit e Afrikės.
2003 – Me bekimin e administratorėve amerikanė, irakianėt inauguruan kėshillin e tyre tė parė qeverisės pas rrėzimit tė Saddam Hysseinit.
2006 – Izraeli i vuri bllokadė detare Libanit dhe e sulmoi aeroportin Bejrutit si dhe bazat ushtarake libaneze. “Hezbollahu” ndėrkaq hodhi dhjetėra raketa mbi Izraelin.
2007– Ish-magnati mediatik, Conrad Black, u shpall fajtor nė Chicago pėr mashtrim. Ai ėshtė duke e vuajtur dėnimin gjashtėvjeēar me burgim nė njė burg federal tė Floridės.

LINDJET:

100 p.l.k., Julije Cezar, udhėheqės ushtarak romak, shkrimtar dhe diktator diktator
1841 - Otto Wagner, arkitekt austriak
1867 - Murat Toptani, atdhetar, poet dhe skulptor shqiptar, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
1927 - Silvio Francesco, kėngėtar italian
1942 - Harrison Ford, aktor amerikan
1954 - Sezen Aksu, kengėtare turke
1968 - Omi Minami, dubluese japoneze

VDEKJET:

1921 - Gabriel Lippmann, fizikant francez
1943 - Ivan Goran Kovačić, letrar kroat
1954 - Frida Kahlo, aktore meksikane14 korrik…

14 korriku ėshtė dita e 195 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 170 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 – Gjatė revolucionit francez, qytetarėt e Parisit depėrtuan nė burgun e Bastilles dhe i liruan shtatė tė burgosurit qė ndodheshin brenda.
1913 – Lindi Gerald R. Ford Jr., presidenti i 38-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Emri i tij nė lindje ishte Leslie Lynch King Jr, mirėpo bashkėshorti i dytė i nėnės sė tij mė vonė e birėsoi dhe ia ndėrroi emrin.
1933 – Tė gjitha partitė politike gjermane, me pėrjashtim tė Partisė Naziste, u shpallėn tė paligjshme nė Gjermani.
1958 – Ushtria e Irakut e rrėzoi monarkinė.
1965 - Adlai E. Stevenson Jr., kandidati presidencial demokrat nė vitet 1952 dhe 1956,vdiq nė moshėn 65-vjeēare.
1997 – Tribunali i Hagės dėnoi Dushan Tadiqin, serb i Bosnjės me 20 vjet burgim pėr dhunė mbi fqinjtė e tij myslimanė dhe kroatė nė kuadėr tė njė fushate vdekjeprurėse tė terrorit dhe torturės.
2007 – Koreja Veriore i tha SHBA-sė se e ka mbyllur reaktorin e saj bėrthamor, disa orė pasi qė njė anije hyri nė portin verikorean pėrplot me naftė.

LINDJET:

1798 - Alessandro Antonelli, i arkitekt italian
1862 - Gustav Klimt, piktor austriak
1889 - Ante Pavelić, nacionalist kroat dhe udheheqės i SHPK (1941-1945)
1903 - Irving Stone,letrar maerkan
1918 - Ingmar Bergman, regjisor suedez
1919 - Lino Ventura, aktor fancezo-italian
1939 - Karel Svoboda, kompozitor ēek
1942 - Javier Solana, politikan spanjoll
1943 - Hrvoje Hitrec, skenarist dhe letar kroat
1985 - Altuna sejdiu, kėngetare maqedonase-kosovare

FESTAT DHE PERVJETORET:

Dita Kombėtare nė Malit tė Zi
Dita e Republikės sė Francės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 10-07-13 nė 16:34
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-13, 12:56   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

15.07 - 21.07


15 korrik…

15 korriku ėshtė dita e 196 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 169 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1948 – Presidenti amerikan, Harry S. Truman, u nominua pėr njė mandat tė dytė gjatė Kuvendit tė Partisė Demokrate nė Philadelphia.
1971 – Presidenti Richard Nixon paralajmėroi se do ta vizitonte Republikėn Popullore tė Kinės pėr tė kėrkuar “normalizim tė raporteve”.
1976 – Odiseja 36-orėshe e rrėmbimit filloi pėr 26 nxėnės dhe shoferin e autobusit tė tyre, pasi qė ata u rrėmbyen nga tre tė armatosur nė Kalifornia dhe u mbajtėn nė njė qeli nėntokėsore. Tė rrėmbyerit ikėn dhe nuk pati tė lėnduar.
1979 – Presidenti amerikan, Jimmy Carter, mbajti njė fjalim, nė tė cilin kritikoi “krizėn e besimit” nė Amerikė. Ndonėse ai nuk e shfrytėzoi kėtė term, fjalimi mbeti i njohur si fjalimi i “sėmundjes”.
1996 – MSNBC-ja, njė rrjet 24-orėsh me lajme, bėri debutimin e tij nė televizionin kabllor dhe nė internet.
1997 – Disenjatori Gianni Versace u qėllua pėr vdekje jashtė shtėpisė sė tij nė Miami. I dyshimti pėr vrasjen e tij, Andrew Phillip Cunanan, u gjet i vdekur tetė ditė mė vonė.
2002 – John Walker Lindh, amerikani qė kishte luftuar pėrkrah talebanėve nė Afganistan, deklaroi se ndihet fajtor, nė kuadėr tė njė marrėveshjeje qė ia kursente atij burgimin e pėrjetshėm.
2007 – Dioqeza romano-katolike e Los Angelesit paralajmėroi se do t’i shpenzonte 660 milionė dollarė si dėmshpėrblim pėr rastet e abuzimeve nga kleri.

LINDJET:

1606 – Lindi piktori Rembrandt nė qytetin Leiden tė Holandės.
1901 - Nicola Abbagnano, filozof italian
1930 - Jacques Derrida, filozof francez
1949 - Carl Bildt, politikan suedez,
1963 - Brigitte Nielsen, akore daneze
1971 - Danijela Martinović, kengetare kroate

VDEKJET:

1876 - Aleksander Fredro, dramaturg polak
1904 - Anton Pavlovič Čehov, letrar rus
1915, u vra Ēerēiz Topulli nė Shkodėr.
1919 - Hermann Emil Fischer, bikimis gjerman


16 korrik…

16 korriku ėshtė dita e 197 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 168 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

622 – Muhamedi a.s.filloi Hixhren nga Mekka nė Medina, e cila ditė shenon edhe vitin e ri mysliman.
1790 – ėshtė ndėrtuar Shtėpia e Bardhė, rezidenca e kryetarit amerikan.
1945 – ėshtė testuar bomba e parė atomike me 6 kg pluton nė Alamagordo, New Mexico.
1979 – Sadam Huseini zgjidhet kryetar i Irakut.
1998 – Konstituohet Parlamenti i Republikės sė Kosovės.

LINDJET:

1606 – Rembrandt, piktor holandez
1872 – Roald Amundsen, hulumtues norvegjez
1896 – Trygve Lie, politikan norvrgjez
1901 – Stjepan Mihalić, letrar kroat
1907 – Barbara Stanwick – aktore amerikane
1941 – Mišo Kovač – kengetar kroat
1943 – Reinaldo Arenas, letrar kubanez

VDEKJET:

1557 – Anne od Clevesa, gruaja e katert e mbretit anglez Henrikut tė VIII–tė
1707 – Mustafa Ejubović, shkrimtar boshnjak nė gjuhen arabe
1916 – Ilja Iljič Mečnikov, ruski biolog
1985 – Heinrich Böll,shkrimtar gjerman, fitues i ēmimit Nobel nė vitin 1972


17 korrik…

17 korriku ėshtė dita e 198 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 167 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1821 – Spanja ia dorėzoi Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Floridėn.
1898 – Ushtarėt spanjollė nė Santiago tė Kubės iu dorėzuan forcave amerikane gjatė Luftės spanjolle-amerikane.
1917 – Derisa Britania ndodhej nė luftė me Gjermaninė, familja mbretėrore britanike ndėrroi mbiemrin nga Saxe-Coburg Gotha nė Windsor.
1945 – Presidenti amerikan Harry S. Truman, lideri sovjetik Josef Stalin dhe kryeministri britanik Winston Churchill filluan takimin nė Potsdam gjatė samitit tė fundit tė aleatėve tė Luftės sė Dytė Botėrore.
1955 – U hap Disneyland nė Anaheim tė Kalifornisė.
1967 – Saksofonisti dhe kompozitori i muzikės jazz, John Coltrane, vdiq nė moshėn 40-vjeēare.
1979 – Presidenti i Nikaraguas, Anastasio Somoza, dha dorėheqjen dhe iku nė ekzil nė Miami.
1996 – Njė aeroplan “Boeing 747” qė ishte nisur drejt Parisit, eksplodoi dhe u pėrplas nė New York, pak pas nisjes nga aeroporti ndėrkombėtar “John F. Kennedy”. Tė 230 personat nė bord humbėn jetėn.
2000 – Bashar Assad, i biri i Hafez Assadit, u bė presidenti i 16-tė i Sirisė.
2005 – Tribunali Special pėr Irakun paraqiti rastin e vet tė parė kundėr Saddam Husseinit, pėr masakrėn e shiitėve tė vitit 1982.
Mė 17 korik vriten mbi 200 civil shqiptar gjatė luftimeve nė Rahovec (Kosovė)

VDEKJET:

1790 - Adam Smith, babai i Ekonomisė Politike
1976 - Dr. Hasan Kaleshi historian etnograf dhe albanolog shqiptarė.


18 korrik…

18 korriku ėshtė dita e 199 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 166 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1988 - Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e riēliroi Rahovecin.
2008 - Pėrherė tė parė vizite nė Shtėpinė e Bardhė kryetari dhe kryeministri i Republikės sė Kosovės.

LINDJE:

1811 - William Makepeace Thackeray, letrar anglez
1853 - Hendrik Antoon Lorentz, fizikan holandez
1887 - Vidkun Quisling, politikan norvegjez
1909 - Andrej Gromyko, politikan sovjetik
1918 - Nelson Mandela, politikan i Republikės Jugo-Afrikane
1921 - John Glenn, astronaut amerikanė
1999 - Donika Nuhiu, kėngėtare shqiptare

VDEKJE:

1817 - Jane Austen, letrare britanikė


19 korrik…

19 korriku ėshtė dita e 200 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 165 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1870 – Franca i shpall luftė Prusisė, njė vendim qė u prin luftėrave franko-prusiane
1918 – Ushtritė gjermane tėrhiqen nga territoret pėrgjatė lumit Marne nė Francė, nė luftimet e Luftės sė Parė Botėrore.
1928 – Mbreti Fuad i Egjiptit merr me forcė pushtetin, duke urdhėruar shpėrndarjen e Parlamentit egjiptian.
1940 – Adolf Hitleri urdhėron dorėzimin e Britanisė sė Madhe. Nė tė njėjtėn ditė arrestohen 231 personalitete tė njohura holandeze nė kampin e Buchenvald.
1950 – Fillon njė ofensivė e madhe ushtarake francezo-vietnameze kundėr liderit Viet Minh.
1969 – Misioni shkencor “Apollo 11” arrin nė Hėnė.
1976 – Anėtarėt e grupit tė njohur tė rockut “Deep Purple” shpėrndahen.
1991- Boksieri i njohur dhe kundėrthėnės amerikan, Mike Tyson, dhunon njė afrikano-amerikane.
1996 – Hapen Lojėrat e njėzetegjashta Olimpike nė Atlante tė SHBA-sė.

LINDJET:

1814 - Samuel Colt, hulumtues amerikan
1834 - Edgar Degas, piktor francez
1863 - Hermann Bahr, lretrar dhe drmaturg gjerman
1947 - Brian May, gitarist i grupes Queen
1971 - Vitali Klitschko, bokser gjerman

VDEKJET:

1957 - Curzio Malaparte, publicist dhe letrar italian
1976 - Dr. Hasan Kaleshi historian etnograf dhe albanolog shqiptarė.
2009 - Henry Surtees pilot angles (l.1991)20 korrik…

20 korriku ėshtė dita e 201 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 164 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1903 - Kompania Ford prodhon veturėn e parė.
1916 - Lufta e Parė Botėrore: Nė Armenia, trupat ruse pushtojn qytetin Gumiskhanek.
1918 - Lufta e Parė Botėrore: Trupat gjermane kalojnė Marnėn.
1940 - Danimarka largohet nga Liga e Kombeve.
1944 - Planifikohet dhe zbatohet Komploti pėr tė varė Hitleri-n nga Claus von Stauffenberg dheHenning von Tresckow i quajtur Operacioni Valkyrie.
1962 - Dridhja e Tokės nė Kolumbi shkakton vdekjen e 40 personave.
1969 - Programi Apollo: Apollo 11 zbret nė Hėnė.
1976 - Viking 1 zgret susksesėshėm nė Mars.
1990 - Njė bombė e vendosur nga IRA shpėrthen nė Berzėn Ndėrkombėtare nė Londėr.
1992 - Vįclav Havel zgjedhet president nė Ēekosllovaki.
1992 - Kargo aeroplani TU-154 rrėzohet nė Tbilisi, Gjeorgji, duke lėnė tė vdekur 40 persona.
2001 - Berza e Londrės bėhet publike.

LINDJET:

1304 - Francesco Petrarca, shkrimtar italian
1785 - Mahmud II, sulltan osman 1808 - 1839
1847 - Max Liebermann, piktor dhe grfist gjerman
1919 - Edmund Hillary, hulmtuaes i Zelandes sė Re
1928 - Pavel Kohout, letrar ēeko-austriak
1938 - Diana Rigg, aktore britaneze
1938 - Natalie Wood, aktoe amerikane
1947 - Carlos Santana, kompozitor meksikan
1979 - Miklos Feher,futbollist hungarez
1980 - Gisele Bündchen , manekene braziliane

VDEKJET:

1031 - Roberti i II-tė, mbret francez
1937 - Guglielmo Marconi, fizicient italian
1973 - Bruce Lee, aktor amerikan
2006 - Benjamin Filipović, regjisor boshnjak


21 korrik…

21 korriku ėshtė dita e 202 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 163 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

356 p.e.s. - njė djalosh i ri i njohur si Herostratus i vė zjarrin Tempullit tė Artemisit nė Efesus, qė ishte njė nga shtatė mrekullitė e botės sė lashtė.
1865 - Nė treg nė Springfield, Missouri, Wild Bill Hickok vret Dave Tutt qė llogaritet vrasja e parė e perėndimit tė egėr.
1931 - CBS, New York City fillon emetimin e rregullt shtatė ditė nė javė tė sinjalit televiziv nė ShBA.
1960 - Sirimavo Bandaranaike zgjedhet kryeministre nė [Sri Lanka]], duhke u bėrė gruaja e parė kryeministre nė botė.
1969 - Neil A. Armstrong dhe Edwin "Buzz" Aldrin bėhen njerėzit e parė qė kan ecur nė Hėnė, gjat misionit Apollo 11.
1994 - Tony Blair fiton nė zgjedhjet pėr udhėheqės tė partisė British Labour Party, duke i hapur rrugėn pėr tu bėrė kryeministėr nė vitin 1997.

LINDJET:

1899 - Ernest Hemingway, letrar amerikan
1921 - Robin Williams, aktor dhe komedian amerikan
1925 - Martin Camaj, shkrimtar dhe studiues shqiptarė
1948 - Cat Stevens, britanski songwriter
1963 - Manu Chao, kėngėtar francez
1979 - Andrej Voronjin, futbollist ukrainas

VDEKJET:

1967 – Albert Lutuli, politikan i R. Jugoafrikane dhe Nobelist
1967 – Basil Rathbone, aktor anglez (l. 1892)
1970 – Mikhail Gerasimov, antropolog rus (l. 1907)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-13, 12:58   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

22.07 - 28.07


22 korrik…

22 korriku ėshtė dita e 203 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 162 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1718 - U shfaq pėr herė tė parė nė Firence opera "Skėnderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.
1793 - Alexander Mackenzie arrin nė Oqeanin Paqėsorė duke u bėrė Evro-Amerikani i parė qė bėn kalim transkontinental nė veri tė Meksikės.
1933 - Wiley Post bėhet njeriu i parė qė fluturon botėn i vetėm duke bėrė 25100 km pėr 7 ditė 18 orė dhe 45 minuta.
1934 - Vjedhėsi i madh i bankave John Dillinger vritet nga FBI.
1942 - Fillon deportimi sistematik i Judėve nga Warsaw Ghetto.
1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Aleatėt marrin qytetin italian Palermo.
1977 - Udhėheqėsi kinez Deng Xiaoping rikthehet nė fuqi.
1991 - Vrasėsi serik Jeffrey Dahmer arrestohet pas vrasjes sė 11 meshkujve tė cilėt janė gjetur nė aprtmanin e tij nė Milwaukee.
1999 - U paraqit verzioni i parė i MSN Messenger nga Microsoft.
2005 - Jean Charles de Menezes vritet nga policia pasi kėrkohej pėr bombat nė Londėr.
2010 - Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė (GJND) nė Hagė ka shpallur vendimin kėshillėdhėnės, sipas tė cilit deklarata e shpalljes sė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės nuk ka shkelur tė drejtėn ndėrkombėtare, meqė e drejta ndėrkombėtare nuk ndalon deklaratat e tilla, ka thėnė sot kryetari i gjykatės, Hisashi Owada.
2011 - Ekstremisti katolik Anders Behring Breivik shkoi nė ishullin Utoya nė Norvegji ku kreu nje sulm me arrmė zjarri ku vrau 77 njerėz dhe plagosi 15 presona me pas Breiviku u arrestua po ashtu Breiviku kishte montuar njė bombė ne njė veturė ku pagosi 13 njerėz.

LINDJET:

1478 - Filip I Kastiljski,Mbret i Kastiles dhe Leones
1751 - Caroline Mathilde, mbretėreshė daneze
1887 - Gustav Ludwig Hertz, fizikant gjerman dhe fitues i ēmimit Nobel 1921.
1890 - Rose Kennedy, e ema e John F. Kennedy
1892 - Arthur Seyss-Inquart, politikan nacist gjemano-austriak
1894 - Oskar Maria Graf, letrar gjerman
1923 - Bob Dole, senator amerikan, mik i shqiptarėve
1946 - Mireille Mathieu, kėngėtare franceze
1954 - Al di Meola, jazz-gitarist italo-amerikan
1971 - Charlotte Gainsbourg, aktore franceze
1974 - Franka Potente, aktore gjermane
1980 - Kate Ryan, kengetare belge

VDEKJET:

1944 - U vra nė Qafshkallė tė Klosit (Mat) e reja nga Tragjasi i Vlorės, 24-vjeēarja Zonja Ēurre, Heroinė e Popullit
2003 - Dhimitėr Shuteriqi, shkrimtar shqiptarė (l. 1915)


23 korrik…

23 korriku ėshtė dita e 204 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 161 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1793 - Prusia pushtoi Mayence.
1829 - Nė ShBA, William Austin Burt patentoi makinėn e parė tė shkrimit.
1862 - Lufta Civile Amerikane: Henry W. Halleck merr komandėn mbi Armatėn e Unionit.
1903 - Kompania automobilistike Ford shet veturėn e parė.
1903 - Dr. Ernst Pfenning bėhet Chicago poseduesi i parė i veturės Ford Modeli A.
1929 - Qeveria fashiste nė Itali ndalon pėrdorimin e barbarizmave.
1942 - Holokausti: Hapet kampi i ekstraminimit Treblinka.
1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Hitleri nėnshkruan Operacionin Edelweiss.
1945 - Fillon procesi kundėr Philippe Pétain.
1952 - Gjenerali Muhammad Naguib udhėheqė Lėvizjen e Lirė tė Oficerėve, (tė formuar nga Gamal Abdel Nasser), ind the coup) nė pėrmbysjen e Mbretit Faruk tė Egjiptit.
1970 - Qaboos ibn Sa’id bėhet Sulltan i Omanit.
1972 - ShBA-tė jansojnė Landsat 1, sateliti i parė artificial.
1984 - Vanessa Williams bėhet Miss Amerika e parė e cila dorėzon kurorėn pėr shkak tė fotove tė saja nude tė paraqitura nė revistėn "Penthouse".
2001 - Megawati Soekarnoputri bėhet President i Indonezisė, duke zėvendėsuar Abdurrahman Wahid.
2004 - Njėmbėdhjet vite pas shkatėrrimit, rihapet Stari Most (Ura e Vjetėr) nė Mostar.

LINDJET:

1989 - Daniel Radcliffe ,actor anglez


24 korrik…

24 korriku ėshtė dita e 205 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 160 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1132 - U zhvillua Beteja nė Nocera nė mes Ranulf II nga Alife dhe Roger II nga Sicily.
1216 - Cencio Savelli u emėrua Pope Honorius III.
1567 - Mary Mbretėresha e Skocisė u largua nga froni dhe u zėvendėsua nga djali i sajė 1 vjeēarėJames VI.
1701 - Antoine de la Mothe Cadillac themeloi postėn tregėtare nė Fort Pontchartrain, qė mė vonė bėhet qyteti Detroit.
1823 - Skllavėria u braktis nė Kili.
1911 - Hiram Bingham III ri zbulon qytetin e humbur Machu Picchu.
1924 - U themelua Federata Botėrore e Shahut (FBSh) nė Paris.
1943 - Mbretėria e Bashkuar dhe Kanadaja bombardojnė Hamburgun natėn, dhe ShBA ditėn.
1956 - Nė New York City, Copacabana Club, Dean Martin dhe Jerry Lewis aktrojnė komedinė e tyre tė fundit sėbashku qė filloi mė25 korrik tė vitit 1946.
1969 - Apollo 11 zbret pa probleme nė Oqeanin Paqėsoqė.
1977 - Mbaroi lufta katėr ditore mes Libanit dhe Egjiptit.
1990 - Forcat irakiane filluan tė pėrqėndrohen nė kufirin Irako-Kuvajtian.
2002 - Alfred Moisiu zgjedhet president i Shqipėrisė.
2005 - Lance Armstrong fiton titullin e shtatė tė njė pas njėshėm nė garėn Tour de France.

LINDJE:

1725 - John Newton, kompozitor nglez (Amazing Grace)
1783 - Simón Bolķvar, politikan latinoamerikan
1802 - Alexandre Dumas , letar francez
1857 - Henrik Pontoppidan, letarar danez fitues ēmimit Nobel 1917.
1864 - Frank Wedekind, letėrar gjerman
1897 - Amelia Earhart,pionere e aviacionit maerikan dhe luftare pėr tė drejtat e grave.
1904 - Delmer Daves, regjisor dhe skenarist amerikan
1970 - Jennifer Lopez, kengėtare dhe aktore amerikane
1974 - Haris Brkić, basketbollist boshnjak

VDEKJET:

1862 - Martin van Buren, politikan amerkan
1980 - Peter Sellers, aaktor britanez
2000 - Ahmad Shamlou, shkrimtar dhe gazetar iranian


25 korrik…

25 korriku ėshtė dita e 206 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 159 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

306 - Konstantini I u proklamua Perandor Romak nga trupat e tijė.
1261 - Konstantinopoli pushtohet pėrsėri nga forcat Nicaeane nėn komandėn e Michael VIII Palaeologus, qė rithemeluan Perandorinė Bizantine.
1536 - Sebastiįn de Belalcįzar duke kėrkuar El Doradon gjeti qytetin Santiago de Cali.
1547 - U kurorėzua mbret Henry II (Francė).
1593 - Henry IV i Francės publikisht konvertohet nga protestanti nė katolik.
1603 - James VI u kurorėzua si mbreti i parė i Britanisė sė Madhe.
1799 - Nė Aboukir nė Egypt, Napoleoni I i Francės mundė 10,000 Osmanė nėn udhėheqje tėMustafa Pashės.
1824 - Kosta Rika anekson Guanacksten nga Nikaragua.
1853 - Vritet Joaquin Murietta, banditi i njohur si "Robin Hood i El Dorados".
1892 -Themelohet klubi futbollistik gjerman Hertha BSC Berlin 1892.
1907 - Korea bėhet protektorat i Japonisė.
1920 - Telekomunikimi: emetimi i parė transatlantik i radio valėve dy anėsore.
1925 - Themelohet Agjensioni Telegrafik i Bashkimit Sovjetik (TASS).
1946 - Nė Blinajė - Drenicė,afėr Lipjanit u mbajt Kongresi i ONDSH-sė. Morren pjesė: Ibrahim Lutfiu, Ajet gerguri, Gjon Sereēi, Ibrahim Cėrnilla, rrustem Statoci, Hasan Bilalli etj.
1961 - John F. Kennedy mban fjalimin e tijė ^dhe deklaron se ēdo sulm ndaj Berlinit ėshtė sulm ndaj NATO-s.
1973 - Bashkimi Sovjetik bėn provėn e parė hapsinore Mars 5.
1984 - Kosmonautja e Salyut 7, Svetlana Savitskaya bėhet gruaja e parė e cila ecė nė hapėrisė.
1999 - Lance Armstrong fiton titullin e tij tė parė nė Tour de France.
2010 - WikiLeaks publikon dokumentat sekrete Amerikane reth luftės nė Afganistan.

LINDJET:

1985 - Nelson Piquet, Jr., pilot garash F1 Brazilian.


26 korrik…

26 korriku ėshtė dita e 207 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 158 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

657 - Lufta e Siffinit.
1139 - Konti Afonso, deklarohet mbreti i parė i Portugalisė dhe shpallė pavarėsi nga Castilėt.
1309 - Henry VII njihet si Mbreti i Romakėve nga Papa Clement V.
1757 - Battle e Plasseyes.
1788 - New York ratifikon Kushtetutėn e Shteteve tė Bashkuara dhe bėhet shteti i 11-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
1822 - José de San Martķn arrin nė Guayaquil, Ekuador, pėr tė takuar Simón Bolķvar.
1847 - Liberia shpallė pavarėsinė.
1891 - France anekson Tahitin.
1914 - Serbia dhe Bullgaria ndėrpresin marrėdhėniet diplomatike.
1944 - V-2 e parė gjermane bie nė Britaninė e Madhe.
1944 - Luftės sė Kikės Pėrball njėsive tė divizioneve 22, 24, 46 e 47 tė Korpusit XIII tė UNĒJ sė.
1948 - André Marie bėhet kryeministėr i Francės.
1953 - Fidel Castro udhėheq njė sulm tė pa suksesshėm nė Moncada Barracks, kėshtu fillon Revolucioni Kubanez.
1957 - Vritet Carlos Castillo Armas, diktator i Guatemalės.
1958 - Paraqitet Explorer 4.
1963 - Dridhja e Tokės nė Shkup, IRJM - 1100 tė vdekur
1965 - Iu dha pavarėsi e plotė Moldavisė.
1971 - Lėshohet Misioni Apollo 15.
1994 - Presidenti Rus Boris Jellcin pranon qė tė largojė trupat ruse nga Estonia.

LINDJET:

1915 - Dhimitėr Shuteriqi, shkrimtar dhe poet
1944 - Nexhat Daci, politikan kosovar
1964 - Sandra Bullock, aktore amerikane
1979 - Edona Llalloshi, kėngėtarė shqiptarė

VDEKJET:

1952 - Evita Peron, politikane argjentinase (l. 1919)
2007 – Skip Prosser, basketbollist amerikan (l. 1950)
2009 – Marcey Jacobson, fotograf amerikan (l. 1911)


27 korrik…

27 korriku ėshtė dita e 208 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 157 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1214 - Nė Francė, Philip II i Francės mundė Xhonin e Anglisė.
1549 - Anija e prifitit jezuit Francis Xavie arrin nė Japoni.
1819 - Duitama emėrohet komunė.
1865 - Kolonizuesit Uellsian arrinė nė Argjentinė nė Chubut Valley.
1914 - Felix Manalo themelon religjionin Iglesia ni Cristo.
1921 - Frederick Banting zbulon hormonin insulinaėinsulinė.
1996 - Nė Atlanta, Gjeorgjia, sprinteri kanadez Donovan Bailey vendon rekordin botėrorė nė 100mnė kohė 9.84s me +0.7 m/s.

LINDJET:

1452 - Ludovico Sforza, kont i Milanit
1667 - Johann Bernoulli, matematikan zviceran
1733 - Jeremiah Dixon, vėzhgues dhe astrolog anzlez
1740 - Jeanne Baré, eksplorues francez
1752 - Samuel Smith, senator amerikan
1768 - Charlotte Corday, aristokrat francez qė vrau Jean-Paul Marat
1773 - Jakob Aall, gazetar dhe burrė shteti norvegjez
1781 - Mauro Giuliani, kompozitor italian
1784 - Denis Davydov, poet dhe gjeneral rus
1812 - Thomas Clingman, gjeneral amerikan
1824 - Alexandre Dumas, fils, autor francez
1833 - Thomas George Bonney, gjeolog anglez
1835 - Giosuč Carducci, shkrimtar italian
1848 - Lorįnd Eötvös, fizikan hungarez
1853 - Vladimir Korolenko, shkrimtar rus
1857 - José Celso Barbosa, politikan porto rikan
1867 - Enrique Granados, kompozitor spanjol
1870 - Hilaire Belloc, shkrimtar anglez
1877 - Ernő Dohnįnyi, kompozitor hungarez
1881 - Hans Fischer, kimist gjerman
1882 - Geoffrey de Havilland, dizajner i aeroplanėve, anglezė
1886 - Ernst May, arkitekt gjerman
1889 - Vera Karalli, aktore dhe balerinė ruse
1903 - Nikolai Cherkasov, aktor rus
1903 - Michail Stasinopoulos, politikan grek
1908 - Joseph Mitchell, shkrimtar amerikan
1944 - Jean-Marie Leblanc, ēiklist francez
1946 - Rade Šerbedžija, aktor serbo-kroat
1965 - José Luis Chilavert, futbollist portugjez
1968 - Ricardo Rosset, Formula 1 pilot brazilian
1972 - Takako Fuji, aktore japoneze

VDEKJET:

1656 - Salomo Glassius, teolog gjerman
1759 - Pierre Louis Maupertuis, matematikan francez
1770 - Robert Dinwiddie, guvernator anglez
1841 - Mikhail Lermontov, autor rus
1844 - John Dalton, kimist dhe fizikan anglez
1883 - Montgomery Blair, politikan amerikan
1917 - Emil Theodor Kocher, kirurg zviceran
1924 - Ferruccio Busoni, pianist italian
1931 - Auguste-Henri Forel, entomolog zviceran
1934 - Hubert Lyautey, gjeneral francez
1946 - Gertrude Stein, shkrimtar amerikan
1948 - Woolf Barnato, reli pilot anglez
1980 - Mohammed Reza Pahlavi, sheh iranian
1988 - Frank Zamboni, zbulues amerikan
1999 - Aleksandr Danilovich Aleksandrov, matematikan rus
2003 - Bob Hope, komedian, aktor dhe argetues amerikan (l. 1903)
2006 - Maryann Mahaffey, politikan amerikan
2007 - Violeta Manushi, aktore shqiptarė


28 korrik…

28 korriku ėshtė dita e 209 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 156 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1493 - Zjarr i madh nė Moskė.
1540 - U ekzekutua Thomas Cromwell me urdhėr nga Henry VIII i Anglisė nėn akuzėn e tradhtisė. Nė tė njėjtėn ditė u martua me gruan e pestė, qė mė vonė edhe atė e vret nėn tė njėjtėn akuzė.
1821 - Peru: Jose de San Martin shpallė pavarėsi nga Spanja.
1914 - Austro-Hungaria i shpall luftė Serbisė.
1943 - Mbretėria e Bashkuar bombardon Hamburgun duke shkaktuar zjarr i cili u merr jetėn 42,000 civilėve gjerman.
1965 - Lufta nė Vietnam: Presidenti amerikan Lyndon B. Johnson lajmėron pėr rritjen e numrit tė trupave amerikan nė Vietnamin Jugorė nga 75,000 nė 125,000.
1976 - Dridhja e Tokės nė Tangshan arrin shkallėn e dridhjes nė mes 7.8 dhe 8.2 shkallė duke lėnė 242,769 persona tė vdekur dhe 164,851 persona tė lėnduar.
2005 - Armata Republikane Irlandeze Provinciale deklaron fundin e thirrjes sė tyre tridhjetė vjeēare pėr luftė tė armatosur nė Irlandėn e Veriut.
2005 - Tornado e paraqitur nė Birmingam, Angli shkakton dėm nė vlerė prej (funta) £4,000,000 dhe lėndon 39 persona.
2010 - Rrėzohet aeroplani me 152 udhėtarė nė Pakistan

LINDJET:

1874 - Joaquķn Torres Garcķa, piktor uruguaian
1887 - Marcel Duchamp, piktor francez
1938 - Arsen Dedić, kantautot kroat
1938 - Alberto Fujimori, politikan pruan
1941 - Ricardo Muti, dirigjent italian
1945 - Jim Davis (animator), vizatues amerikan (Garfield)
1951 - Santiago Calatrava, arqitetkt spanjol
1954 - Hugo Chįvez, politikan i Venezueles
1981 - Alfred Hoxha, Regjizor i TV NEWS24 Albania

VDEKJET:

1750 - Johan Sebastijan Bah, kompozitor gjerman
1808 - Selim III, sullltan i Perndorise Osmane
1930 - Allvar Gullstrand, okulist sueez
2002 - Archer John Porter Martin, kimist britanez, fitues i ėmimit Nobel per Kimi
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-13, 13:00   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

29.07 - 04.08


29 korrik…

29 korriku ėshtė dita e 210 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 155 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1567 - James VI u emėrua mbret i Skocisė nė Stirling.
1793 - John Graves Simcoe vendosi tė ndėrtojė fortesė dhe koloni nė Toronto.
1830 - Dhėnja e dorėheqjes sė Ēarlsit tė Francės.
1836 - Inagurimi i Arc de Triomphe nė Paris.
1848 - Nė Tipperary, njė revolt nacionalist i pa suksesshėm kundėr udhėheqėsish Britanisė u shua nga policia.
1851 - Annibale de Gasparis zbulon asteroidin 15 Eunomia.
1858 - ShBA-tė dheand Japonia nėnshkruajnė Marrėveshjen Harris.
1900 - Nė Itali, Mbreti Umberto I i Italisė u vra nga anarhisti italian Gaetano Bresci.
1921 - Adolf Hitler bėhet lider i Partisė Nacionaliste Gjermane tė Puntorėve.
1957 - U themelua Agjensioni Ndėrkombėtarė i Energjisė Atomike.
1981 - Lady Diana Spencer martohet me Ēarlsin, Princ i Uellsit.
1987 - Margaret Thatcher dhe Franēois Mitterrand nėnshkruajnė marrėveshjen pėr tė ndėrtuar Eurotunelin.
1987 - Rajiv Gandhi dhe J. R. Jayawardene nėnshkruajnė Indo-Lankan Paktin mbi ēėshtje etnike.

LINDJET:

1883 - Benito Mussolini, diktator fashist nė Itali gjatė luftės sė dytė botėrore
1985 - Besart Berisha, futbollist shqiptarė

VDEKJE:

1951 - Ali Sami Yen, themelues i Galatasaray Sports Club (l. 1886)
1994 - Dorothy Crowfoot Hodgkin, kimist britanez, Nobelist (l. 1910)
2007 - Michel Serrault, aktor freng (l. 1928)
2007 - Tom Snyder, personalitet televizv ameikan (l. 1936)


30 korrik…

30 korriku ėshtė dita e 211 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 154 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1419 - Hudhjet e para nga dritarja nė Pragė.
1502 - Christopher Columbus arrin nė Guanaja nė Ishujt Bay nė bregun e Honduras gjatė udhėtimit tė tijė tė katėrt.
1629 - Dridhja e Tokės nė Naples, Itali shkakton vdekjen e 10.000 personave.
1729 - Themelohet Baltimore, Maryland.
1825 - Zbulohet Ishulli Malden.
1930 - Nė Montevideo, Uruguai fiton Kupėn e parė Botėrore tė Futbollit.
1954 - Elvis Presley debito me shfaqje publike.
1965 - Presidenti amerikan Lyndon B. Johnson nėnshkruan aktin e sigurimit social tė vitit 1965 duke theeluar Medicare dheMedicaid.
1966 - Nė Stadiumin Wembley, Anglia fiton Kupėn Botėrore tė Futbollit pas fitores me rezultat 4 - 2 ndaj Gjermanisė sė Perėndimit.
1969 - Presidenti amerikan Richard M. Nixon bėn njė vizitė tė pa planifikuar nė Vietnamin Jugorė dhe takohet me presidentinNguyen Van Thieu dhe udhėheqėsit e ushtrisė amerikane.
1970 - Powder Ridge Rock Festival.
1971 - Programi Apollo: Misioni Apollo 15 - David Scott dhe James Irwin nė modulin Lunar zbresin nė Hėnė.
1971 - Njė All Nippon Airways Boeing 727 dhe njė aeroplan ushtarak japonez F-86 pėrplasen mbi Morioka, Japoni duke lėnė tė vdekur 162 persona.
1975 - Jimmy Hoffa, kriminel amerikan, zhduket nga vendparkimi i restoranit Machus Red Fox nė Bloomfield Hills, Michigan, lagje nė Detroit, rreth orės 2:30 p.d. dhe asnjėherė nuk gjendet as shenjė nga ai.
1980 - Vanuatu fiton pavarėsinė.
1990 - Automobili i parė Saturn del nga rpodhimi.
2003 - Nė Meksikė, prodhohet automobili i fundit i tipit Volkswagen Beetle.
2006 - Sė paku 28 civil libanezė u vranė, duke pėrfshirė edhe 16 fėmijė, kur Forcat Ajrore Izraelite sulmuan njė ndėrtesė nė Qana e qv njihet si Masakra e dytė nė Qana.
2007 - Guvernatori Jon Huntsman, Jr. e shpalli 30 korrikun "Dita e Dream Theater" nė shtetin e Utah-it, pėr nder tė progressive metalbendit Dream Theater.

LINDJET:

1947 - Arnold Schwarzenegger, aktor dhe politikan amerikan me prejardhje austriake.
1964 – Jürgen Klinsmann, futbollist dhe menaxher futboli gjerman.

VDEKJET:

1898 - Otto von Bismarck, politikan gjerman (l.1815.)
2005 – Ray Cunningham, basketbollist amerikan (l. 1905)


31 korrik…

31 korriku ėshtė dita e 212 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 153 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

431 - Zgjedhet Pope Sixtus III.
781 - Erupcioni mė i vjetėr i evidentuar i vullkanit Mt. Fuji (Data tradicionale japoneze 6 korriku,781).
904 - Thessalonica bie nė duart e arabėve tė cilėt shkatėrrojnė qytetin.
1009 - Pietro Boccapecora bėhet Pope Sergius IV.
1451 - Jacques Cœur arrestohet me urdhėr tė mbretit Charles VII i Francės.
1703 - Daniel Defoe vendoset nė pillory pėr shkak tė krimeve.
1741 - Mbreti Charles Albert nga Bavaria okupon Austrinė e sipėrme dhe Boheminė.
1930 - Emetohet pėr herė tė parė radio programi The Shadow.
1945 - John K. Giles tenton tė arratiset nga burgu Alcatraz.
1951 - Themelohet kompania Japan Airlines.
1971 - Programi Apollo: Astronautėt e misionit Apollo 15 bėhen tė parėt qė kanė ecur nė lunar rover.
1981 - Vdes Omar Torrijos nė rrėzim aeroplani.
1996 - MIL-STD-1750A dekarohet joaktiv pėr pėrdorim nė dizajn tė ri.
2006 - Fidel Castro i le pushtetin pėrkohėsisht vėllait tė tijė Raśl Castro.

LINDJET:

1598 - Alessandro Algardi, skulptor italian
1704 - Gabriel Cramer, matematikan zvicera
1718 - John Canton, fizikan anglez
1803 - John Ericsson, zbulues dhe inxhenier suedez
1816 - George Henry Thomas, gjeneral amerikan
1843 - Peter Rosegger, poet amerikan
1884 - Carl Friedrich Goerdeler, politikan gjerman
1887 - Hans Freyer, sociolog gjerman
1912 - Milton Friedman, ekonomis amerikan
1914 - Louis de Funčs, aktor dhe komedian fancez
1921 - Peter Benenson, themelues i Amnesty International
1923 - Ahmet Ertegün, ekonomist turk
1931 - Kenny Burrell, kitarist amerikan
1932 - Ted Cassidy, aktor amerikan
1933 - Cees Nooteboom, shkrimtar holandez
1941 - Amarsinh Chaudhary, politikan indian
1944 - Geraldine Chaplin, aktore amerikane
1951 - Barry Van Dyke, aktor amerikan
1952 - Joćo Barreiros, shkrimtar portugez
1953 - James Read, aktor amerikan
1959 - Stanley Jordan, xhez kitarist amerikan
1962 - John Chiang, politikan amerikan
1965 - Joanne K. Rowling , shkrimtare angleze
1966 - Dean Cain, aktor amerikan
1967 - Minako Honda, aktore dhe kėngėtare japoneze
1974 - Emilia Fox, aktore angleze

VDEKJET:

855 - Imam Ahmad ibn Hanbal, shtetar mysliman
1099 - El Cid, luftėtar spanjoll
1726 - Nicolaus II Bernoulli, matematikan zviceran
1784 - Denis Diderot, filozof dhe enciklopedist francez
1864 - Louis Hachette, botues francez
1875 - Andrew Johnson, president i ShBA-ve
1886 - Franz Liszt, kompozitor hungaez
1914 - Jean Jaurčs, politikan francez
1917 - Francis Ledwidge, poet irlandez
1964 - Jim Reeves, kėngėtar amerikan
1972 - Paul-Henri Spaak, kryeministėr i Belgjikės
1980 - Pascual Jordan, fizikan gjeran
1986 - Chiune Sugihara, diplomat japonez
2004 - Virginia Grey, aktore italiane
2004 - Laura Betti, aktore italiane1 gusht

1 gushti ėshtė dita e 213 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 152 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

30 p.e.s. - Octavian, mė vonė i njohur si Augustus, hyn nė Aleksandri, Egjipt, duke e vėnė nėn kontrollė tė Republikės Romake.
527 - Justinian I bėhet udhėheqėsi i vetėm i Perandorisė Bizantine.
1203 - Isaac II Angelus, rindėrton Perandorinė Romake Lindore, dhe shpall djalin e tij Alexius IV Angelus bahkė eprorė.
1291 - U formua Kofederata Zvicerane.
1461 - Edward IV kurorėzohet si mbret i Anglisė.
1492 - Ferdinand dhe Isabella pėrzėnė judėt jashtė Spanjės.
1498 - Kristofor Kolombi bėhet evropiani i parė i cili viziton Venezuelėn.
1619 - Robi i parė afrikan arrin nė Jamestown Virginia.
1774 - U zbulua oksigjeni
1820 - Hapet kanali Regent's Canal nė Londėr.
1831 - Hapet ura London Bridge.
1832 - Mbaron Lufta e Zezė e Skifterėve.
1834 - Ndalohet robėria nė Perandorinė Britanike.
1838 - Edukohen robėrit nė Trinidad dhe Tobago.
1876 - Kolorado bėhet shteti i 38-tė i Sh.B.A.-ve.
1902 - Shtetet e Bashkuara blejnė nga Franca tė drejtėn e Kanalit nė Panama.
1914 - Gjermania i shpallė luftė Rusisė nė fillim tė Luftės sė parė Botėrore.
1941 - Prodhohet vetura e parė Jeep.
1943 - Nga 1-3 gusht u mbajt Konferenca e Mukjes.
1944 - Anne Frank shkruan thėnjen e fundit nė ditarin e sajė.
1960 - Dahomey (mė vonė emėruar Benini) shpall pavarėsi nga Franca.
1960 - Partia Komuniste e Punės u ndaua nė Senegal.
1960 - Islamabadi shpallet kryeqyteti federal i Qeverisė sė Pakistanit.
1966 - Charles Whitman vret 15 persona duke gjuajtur nga ndėrtesa kryesore e Universitetit tė Teksasit nė Austin para se tė vritet nga policia.
1967 - Izraeli anekson Jerusalemin Lindor.
1977 - Frank H.T. Rhodes zgjedhet president i Universitetit Cornell, detyrė nė tė cilėn do tė veprojė pėr 18 vite.
1981 - MTV fillon transmetimet e saj tė para nė SHBA.
1994 - Michael Jackson dhe Lisa Marie Presley deklarojnė publikisht martesėn e tyre.

LINDJET:

1942 - Giancarlo Giannini, aktor italian.
1944 - Andrew G. Vajna, producent amerikan filmash.
1952 - Zoran Đinđić, politikan serb (v. 2003).
1963 - Coolio, reper amerikan, producent dhe aktor.
1984 - Bastian Schweinsteiger, futbollist gjerman.

VDEKJET:

2005 - Fahd, Mbreti i Arabisė Saudite (l. 1923).2 gusht

2 gushti ėshtė dita e 214 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 151 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

216 p.e.s. - 78.000 ushtarė vrahen nė betejėn e Kanaesė
1870 - Nė Londėr hapet hekurudha nėntokėsore e parė e quajtur Tower Subway.
1922 – Kina goditet nga njė tajfun i fuqishėm, i cili shkakton vdekjen e 60 mijė personave.
1931 - Ajnshtajni inkurajon tė gjithė shkenctarėt qė tė largohen nga kėrkimet ushtarake.
1934 - Gleichschaltung: Adolf Hitler bėhet Führer i Gjermanisė.
1939 - Albert Einstein dhe Leó Szilįrd i shkruajnė letėr presidentit Franklin D. Roosevelt tė e shtyjnė tė fillojė projektin Manhattanpėr tė prodhuar armė nukleare.
1949 - Greqia me forcat e saj ushtarake organizoj dhe kryeu sulmin e armatosur kundėr trojeve kufitare shqiptare nė sektorin e Devollit, duke shkelur kėshtu edhe integritetin territorial tė RPSH.
1967 - Tuneli i dytė Blackwall hapet nė Greenwich, Londėr.
1990 - Iraku sulmon Kuvajtin.
2000 – Republikanėt nominuan politikanin nga Texasi, George W. Bush, si kandidat presidencial dhe Dick Cheneyin si nėnpresident nė Konventėn partiake nė Philadelphia.
2007 – Kompania “Mattel” tėrheq nga tregu pothuajse njė milion lodra tė prodhimit kinez, pasi tė jetė zbuluar se ato pėrmbanin nė vete njė materie toksike tė rrezikshme pėr shėndetin.

LINDJET:

1923 - Shimon Peres, politikan izraelit
1984 - Giampaolo Pazzini, futbollist italian

VDEKJET:

1849 - Mehmet Ali Pasha, Mbreti i Egjiptit, me prejardhje shqiptare (l. 1769)
1922 - Alexander Graham Bell, shkencėtar dhe inxhinier kanadez, shpikėsi i telefonit (l. 1847)
1923 - Warren G. Harding,politikan dhe kryetar i SHBA-ve
1934 - Paul von Hindenburg, politikan gjerman, presidenti i 2-tė i Gjermanisė (l. 1847)
1949 - Memo Bejko, Hero i Popullit shqiptar, i cili u vra gjatė njė ndeshjeje mė forcat shoviniste greke nė postėn kufitare tė Vidohovės3 gusht

3 gushti ėshtė dita e 215 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 150 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

8 - Gjenerali i Perandorisė Romake, Tiberius, mundė Dalmatinėt nė lumin Bathinus.
881 - Mbreti Louisi III i Francės mundė Vikingėt.
1492 - Christopher Columbus niset pėr udhėtim detarė nga Palos de la Frontera, Spanjė.
1492 - Judėt e Spanjės falen nga monarkėt katolik.
1678 - Robert LaSalle ndėrton Le Griffon, anija e parė qė dihet, ndėrtuar nė Amerikė.
1783 - Vullkani Mount Asama erupton nė Japoni duke lėnė tė vdekur 35,000 njerėz.
1860 - Lufta e Dytė MAori fillon nė Zelandėn e Re.
1900 - Themelohet kompania Firestone Tire & Rubber Company.
1914 - Lufta e Parė Botėrore: Gjermania i shpallė luftė Francės.
1934 - Adolf Hitler bėhet udhėheqės suprem i Gjermanisė.
1936 - Jesse Owens fiton garėn, vrapim nė 100 metra, duke mundur Ralph Metcalfe nė Lojėrat Olimpike nė Berlin.
1946 - U themelua NBA nė Shtete e Bashkuara.
1960 - Nigeria fiton pavarėsi nga Franca.
2005 - Presidenti i Mauritanisė, Maaouya Ould Sid'Ahmed Taya, u rrėzua nga armata gjatė pjesėmarrjes sė tij nė varrimin e Mbretit Fahd nė Arabi Saudite.
2010 - Mbi 1,400 persona kanė vdekur dhe 3 milionė tė tjerė janė prekur nga vėrshimet mė vdekjeprurėse qė kanė ndodhur nė Pakistan.


4 gusht

4 gushti ėshtė dita e 216 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 149 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

70 - Shkatėrrohet tempulli i dytė nė Jerusalem nga romakėt.
1578 - Marokenėt mundin portugezėt. Mbreti Sebastiani i Portugalisė mundet dhe vritet nė Afrikėn e Veriut, duke e lėn xhaxhin e tij mė tė vjetėr Cardinal Henry, si udhėheqės. Kjo ēon nė krizė pėr pasues mbretėrorė nė Portugali.
1782 - Wolfgang Amadeus Mozart martohet me Constanze Weber.
1821 - Atkinson & Alexander botojnė gazetėn Saturday Evening Post pėr herė tė parė si gazetė javore.
1824 - Beteja e Kosit, luftė nė mes turqve dhe grekėve.
1854 - Hinomaru bėhet flamur zyrtar pėr tė valuar nė anijet japoneze.
1892 - Familja e Lizzie Bordenit janė gjetur tė vrarė me sėpatė nė shtėpinė e tyre nė Fall River, Massachusetts.
1914 - Lufta e Parė Botėrore: Gjermania pushton Belgjikėn, si pėrgjigje Mbretėria e Bashkuar i shpall luftė Gjermanisė. Shtetet e Bashkuara qėndrojnė neutral.
1936 - Gjenerali grek Ioannis Metaxas suspendon parlamentin dhe kushtetutėn dhe e shpall veten diktator.
1947 - Themelohet gjyqi suprem i Japonisė.
1969 - Nė apartmanin e ndėrmjetėsuesit francez Jean Sainteny nė Paris, pėrfaqėsuesi i ShBA-ve, Henry Kissinger dhe pėrfaqėsuesi i Vietnamit Verior, Xuan Thuy fillojnė bisedimet e fshehta pėr paqe. Negociatat do tė dėshtojnė.
1977 - Presidenti amerikan Jimmy Carter nėnshkruan legjislacionin e krijimit tė Departamentit tė Shteteve tė Bashkuara pėr Emergjencė.
1983 - Thomas Sankara bėhet president nė Upper Volta.
1984 - Republika afrikane Upper Volta e ndėrron emrin nė Burkina Faso.
1995 - Operacioni Furtuna fillon nė Kroaci.
2002 - Vajzaz 10 vjeēare Jessica Chapman dhe Holly Wells zhduken nė qytetin Soham, Cambridgeshire.
2005 - Kryeministri kanadez Paul Martin deklaron se Michaėlle Jean do tė jetė guvernatori i 27-tė gjeneral i Kanadasė, dhe guvernatorja e parė zezake.

LINDJET:

1942 - Don Sinclair Davis, aktor amerikan
1961 – Barack Obama,kryetari i 44 i SHBA-ve, Nobelist pėr paqe.

VDEKJET:

1875 - Hans Christian Andersen, shkrimtar danez
1890 - Ivan Mažuranić, politikan dhe shkrimtar kroat
1977 - Ernst Bloch, filozof gjerman
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-13, 13:08   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

05.08 - 11.08


5 gusht

5 gushti ėshtė dita e 217 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 148 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1100 - Henry I emėrohet Mbret i Anglisė nė Westminster Abbey.
1305 - William Wallace, i cili udhėheqi skocezėt nė rezistencė ndaj Anglisė, kapet nga anglezėt afėr qytetit Glasgow dhe u transferua nė Londėr pėr gjykim dhe ekzekutim.
1583 - Humphrey Gilbert themelon kolonin e tij tė parė anglez nė Arkėn e Veriut nė vendin e quajtur tani St John's, Newfoundland.
1620 - Anija Mayflower arrin nė Southampton.
1772 - Fillon ndarja e parė e Polonisė
1860 - Carl IV i Suedi-Norvegjisė emėrohet mbret i Norvegjisė, nė Trondheim.
1882 - Themelohet kompani Standard Oil of New Jersey, njohur tani si Exxon.
1882 - U dekretua ligji i luftės nė Japoni.
1888 - Bertha Benz nget makinėn nga Mannheim nė Pforzheim nė udhėtimin e parė tė largėt me automobil.
1901 - Peter O'Connor arrin rekorin e parė nė kėrcim nė gjatėsi tė pranuar nga IAAF. Rekordi do tė mbetet i pa thyeshėm pėr 20 vite me rradhė.
1912 - Taxi shėrbimi i parė nė Japoni fillon nė Ginza, Tokyo.
1914 - Nė Cleveland, Ohio, vendoset semafori i parė elektrik.
1940 - LDB : Latvia aneksohet nga Bashkimi Sovjetik.
1949 - Nė Ekuador njė dridhje tokės shkatėrron 50 qytete dhe merr jetėn e mė se 6000 personave.
1960 - Burkina Faso, atėherė e njohur si "Upper Volta", pavarėsohet nga Franca.
1962 - Burgoset Nelson Mandela dhe vuan dėnimin gjer nė vitin 1990.
1969 - Programi Mariner: Mariner 7 bėn fluturimin mė tė afėr ndaj Marsit, 3,524 kilometra afėr.
1981 - Ronald Reagan pushon nga puna 11,359 shtrajkues tė kontrollit tė trafikut ajrorė tė cilėt kundėrshtuan urdhrin e tij qė tė kthehen nė punė.
1995 - Knini pushtohet nga Kroacia gjatė operacionit Furtuna. Dita festohet si dita e fitores nė Kroaci.

LINDJET:

1930 - Neil Armstrong, astronaut Amerikan
1967 - Thomas Lang, muzikant austriak
1968 - Marine Le Pen, politikane franceze
1975 - Kajol - Aktore nga India

VDEKJET:

1962 - Marilyn Monroe - aktore Amerikane


6 gusht

6 gushti ėshtė dita e 218 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 147 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:
1538 - U themelua Bogotį, Kolumbi, nga Gonzalo Jiménez de Quesada.
1806 - Perandori i Shenjtė Romak Francis II, Perandori i fundit i Shenjtė Romak, jep dorėheqje duke i dhėnė fund Perandorisė sė Shenjtė Romake.
1819 - Themelohet Universiteti Norwich nė Vermont si shkolla e parė private ushtarake nė Shtetet e Bashkuara.
1825 - Bolivia pavarėsohet nga Spanja.
1845 - Themelohet Shoqata Gjeografike Ruse nė Saint Petersburg.
1861 - Mbretėria e Bashkuar anekson Lagosin, Nigeri.
1890 - Nė burgun Auburn nė New York, vrasėsi William Kemmler bėhet i burgosuri i parė qė denohet me vdekje nė karrige elektrike.
1909 - Alice Ramsey dhe tri shoqe bėhen tri gratė e para qė arrinė tė bėjnė udhėtim trans/kontinental me automobil.
1914 - LPB: Serbia i shpall luftė Gjermanisė, Austria i shpall luftė Rusisė.
1923 - Henry Sullivan e noton Kanalin Anglez.
1926 - Gertrude Ederle bėhet gruaja e parė qe e noton Kanalin Anglez.
1945 - LDB: ShkatHarry Houdinirrohet Hiroshima nga bomba atomike quajtur "Little Boy", hedhur nga Shtetet e Bashkuara nga B-29 Enola Gay. Nga kjo bombė vdiqėn rreth 90,000 njerėz pėrnjėherė.
1962 - Xhamajka fiton pavarėsinė.
1964 - Pritet druri mė i vjetėr nė botė Prometheus.
1991 - Tim Berners-Lee lėshon njė dokument nė tė cilin paraqet idenė e tijė pėr WWW-n.
1996 – Shkencėtarėt amerikanė zbulojnė se kanė gjetur dėshmi tė ekzistencės sė jetės antike nė Mars, nė tė mbeturat e njė meteori tė zbuluar nė Antarktik.
1997 - Microsoft blenė pėr $150 Dollar Amerikan aksionet e kompanisė Apple Computer.
2008 – Junta ushtarake, e udhėhequr nga Mohamed Ould Abdel Aziz, ndėrmerr njė puē shtetėror nė Mauritani, duke e rrėzuar nga pushteti presidentin, Sidi Ould Cheikh Abdallahi.

LINDJET:

1908 - Eqerem Ēabej njė nga figurat mė tė shquara tė shkencės arsimit dhe kulturės shqiptarė ( 1980)

VDEKJET:

1993 - Esad Mekuli, shkrimtar shqiptarė (l. 1916)


7 gusht

7 gushti ėshtė dita e 219 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 146 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1782 - George Washington urdhėron krijimin e emblemės Emblema e Meritave Ushtarake pėr tė nderuar tė plagosurit e luftės. Mė vonė ėshtė riemėruar me emrin poetik Zemra Vjollcė.
1789 - Nė ShBA u themelua Departamenti i Luftės i Shteteve tė Bashkuara.
1819 - Simón Bolķvar fiton kundėr Spanjės nė luftėn nė Boyacį.
1933 - Qeveria Irakiane vret 3,000 asirianė nė fshatin Sumail.
1940 - Alsace Lorraine aneksohet nga Rajhi i Tretė (Gjermania) gjatė Luftės sė Dytė Botėrore
1945 - Presidenti Harry Truman lajmėron bombardimin nė Hiroshima me njė bombė atomike, duke u kthyer nga Konferenca nė Potsdam.
1959 - Programi Explorer: Explorer 6 lansohet nga Cape Canaveral, Florida.
1960 - Pavarėsohet Bregu i Fildishtė .
1970 - Gjykatėsi Harold Haley merret peng dhe vritet nė kėrkim tė lirimit nga paraburgimi tė George Jackson.
1976 - Programi Viking: Viking 2 hyn nė orbitė rreth Marsit.
1978 - Presidenti amerikan Jimmy Carter shpall emergjencė federale nė Love Canal.
1985 - Takao Doi, Mamoru Mohri dhe Chiaki Mukai zgjedhen tė jenė astronautėt e parė japonez.
1989 - Kongresmeni amerikan Mickey Leland dhe 15 persona tjerė vdesin nė aksident ajrorė nė Etiopi.
1991 - WWW fillon tė funksionojė si shėrbim publik nė Internet.
1997 - Garth Brooks luan para njė publiku 750,000 njerėzish nė Central Park.
1998 - Bombardohet ambasada amerikane nė Dar es Salaam, Tanzania, dhe Nairobi, Keni duke vrarė 224 njerėz dhe duke lėnduar 4,500.

LINDJET:

1975 - Charlize Theron, aktore afrikano-jugore.
1966 - Jimmy Wales, themeluesi dhe presidenti i Wikimedisė.


8 gusht

8 gushti ėshtė dita e 220 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 145 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1220 - Suedia u mund nga fiset estoneze nė luftėn nė Lihula.
1509 - Krishnadeva Raya, kurorėzohet perandorė duke shėnuar fillimin e Perandorisė Vijayanagara.
1585 - John Davis hyn nė Cumberland Sound nė kėrkim tė Northwest Passage.
1605 - Themelohet qyteti Oulu, Finlandė, nga Ēarlsi IX i Suedisė.
1786 - Maja Mont Blank qė gjende nė kufirin Francė - Itali pushtohet pėr herė tė parė nga Jacques Balmat dhe Dr. Michel-Gabriel Paccard.
1794 - Joseph Whidbey dheGeorge Vancouver udhėheqin njė ekspeditė nė kėrkim tė Northwest Passage afėr qytetit Juneau, Alaska.
1839 - Themelohet Beta Theta Pi nėOksford, Ohajo.
1876 - Thomas Edison fiton t drejtėn e patentės pėr mimeografin e tijė.
1911 - Fitohet patenta e njė milionėt nė ShBA nga Francis Holton.
1942 - LPB: Nė Washington, DC, ekzekutohen gjashtė sabotatorė gjermanė.
1946 - Fluturimi i parė i Convair B-36.
1947 - Miratohet Flamuri Kombėtarė i Pakistanit.
1949 - Pavarėsohet Butani.
1962 - Elizabeth Ann Duncan ėshtė gruaja e fundit qė u ekzekutua nė Shtetet e Bashkuara para rikthimit tė dėnnimit me vdekje nė vitin 1977.
1963 - Nė Angli, njė grupė prej 15 vjedhėsish, vjedhin nga njė tren 2.6 milion funt nė bankėnota.
1967 - Themelohet organizata ASEAN.
1968 - Jurō Wada e bėn transplatacionin e parė tė suksesshėm tė zemrės nė Japoni.
1972 - Richard Nixon pranon nominimin pėr president tė ShBA-ve.
1973 - Kidnapohet Kim Dae-Jung, mė vonė bėhet president i Koresė Jugore.
1990 - Iraku okupon Kuvajtin dhe shteti aneksohet nga Iraku, kjo shpie nė fillimin e Luftės sė Gjirit.

LINDJET:

1937 - Dustin Hoffman - Aktor amerikan
1925 - Alija Izetbegoviq, politikan dhe kryetar boshnjak.
1961 - The Edge, kitaristi i bendit U2

VDEKJET:

1910 - Janko Polić Kamov, dramaturg dhe shkrimtar kroat
1933 - Adolf Loos, arkitekt ēeko-austriak
1977 - Edgar Douglas Adrian, shkencėtar dhe mjek britanik


9 gusht

9 gushti ėshtė dita e 221 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 144 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

48 p.e.s - Julius Caesar mund Pompey nė Pharsalus dhe Pompey ik nė Egjipt.
378 - Ushtri e madhe romake udhėhequr nga perandori Valens mundet nga Visigotėt, sot turqit. Valens sė bashku mė ⅔ e ushtrisė sė tij.
681 - U themelua Bullgaria, atėherė njohur si Kanate nė bregun jugorė tė lumit Danub, pas mundjes sė ushtrisė Bizantine tė perandorit Constantine IV.
1048 - Papa Damasus II vdes nė Romė, pas udhėheqjes vetėm 23 ditore.
1173 - Fillon konstruktimi i kullės Piza dhe duheshin dy shekuj pėr tu kompletuar.
1483 - Hapet Sistine Chapel.
1810 - Napoleon Bonaparta anekson Westphalian si pjesė e Perandorisė sė Parė Franceze.
1892 - Thomas Edison fiton patentėn pėr telegrafin dy drejtimesh.
1902 - Edward VII emėrohet mbret i Mbretėrisė sė Bashkuar.
1930 - Personazhi fiktiv i filmave tė vizatuar Betty Boop paraqitet pėr herė tė par nė skenė nė filmin e vizatuar Dizzy Dishes.
1942 - Arrestohet udhėheqėsi indian Mahatma Gandhi nė Bombai nga forcat britanike. (figura 3)
1945 - Bombarduesi B-29 i emėruar "Bockscar" lėshon mbi Nagasaki bombėn e dytė atomike tė emėruar Fat Man (Burri i Shėndoshė), vetėm tre ditė mbas hedhjes sė bombės atomike mbi Hiroshima mė 6 gusht 1945. Rreth 70 000 njerėz do tė hurbasnin jetėn nga sulmi..
1965 - Singapuri ndahet nga Malajzia dhe pavarsohet.
1969 - Antarėt e njė kulti tė udhėhequr nga Charles Manson nė mėnyrė brutale vrasin aktoren shtatėzėne Sharon Tate, Abigail Folgerin, akorin polonez Wojciech Frykowski, berberin Jay Sebring, dhe tė posa/diplomuarin e shkollės sė mesme Steven Parent nė 10050 Cielo Drive nė Los Angeles.
1974 - Pėr shkak tė skandalit Watergate, Richard Nixon bėhet presidenti i parė amerikan qė e lėshon detyrėn. Zėvendės presidenti Gerald Ford bėhet president.
1987 - Vriten 9 dhe plagosn 17 pasi qė 19 vjeēar Julian Knight hapė zjarr nė Hoddle Street nė Clifton Hill.
1999 - Presidenti rus Boris Yeltsin largon nga detyra kryeministrin Sergei Stepashin dhe pėr herė tė katėrt largon nga detyra kabinetin e tij.

LINDJET:

1631 – John Dryden, Poet Laureatanglez (v. 1700)
1648 – Johann Michael Bach, Kompozitor gjerman (v. 1694)
1912 - Bojan Adamič, kompozitor slloven i muzikės filmike
1939 - Romano Prodi, politikan italian.


10 gusht

10gushti ėshtė dita e 222 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 143 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

612 p.e.s. - Vrasja e Sinsharishkunit, Mbret i Perandorisė Asiriane.
610 - Nė Islam, dita tradicionale e festės Nata e Lejletul Kadrit, kur i dėrguari Muhamedi filloi tė pranojė Kur'anin.
1316 - Lufta e dytė nė Athenry.
1519 - Ferdinand Magellani me pesė anije lundron nga Seville pėr tė pėrshkuar rrotull globin.
1557 - Nė luftėn nė St. Quentin Spanja fiton kundėr Francės.
1680 - Revolti Pueblo fillon nė Nju Meksiko.
1809 - Quito, tani kryeqytet i Ekuadorit, pavarėsohet nga Spanja.
1821 - Missouri bėhet shteti i 24 i Shteteve tė Bashkuara.
1905 - Fillojnė negociatat mes Rusisė dhe Japonisė nė Portsmouth, New Hampshire.
1920 - Sulltani Mehmedi i VI nėnshkruan Marrėveshjen e Sčvres me tė cilėn e ndajnė Perandorinė Osmane nė dy pjesė me Aleatėt
1923 - Arrestohet anarkisti italiano- amerikan, Carlo Tresca.
1944 - LDB: Trupat amerikane mundin trupat e fundit japoneze nė Guam.
1969 - Njė ditė mė parė vriten Sharon Tate dhe katėr tė tjerė nga kulti i udhėhequr nga Charles Manson, kurse kėtė ditė vriten Leno dhe Rosemary LaBianca.
1977 - Nė Yonkers, New York, postieri 24 vjeēare David Berkowitz njohur si "Son of Sam" (lexo: San of Sem, sq.Djali i Semit) arrestoht pėr vrasje serike nė Nju Jork Siti.
1981 - Koka e djalit tė udhėheqėsit televiziv John Walsh gjendet nė Hollywood, Florida.
1990 - Masakrohen mė shumė se 127 myslimanė nė Sri Lankėn veri lindore nga paramilitarėt.
2000 - Popullsia botėrore arrin shifrėn 6 miliard sipas www.ibiblio.org, gjurmues i popullsisė botėrore.
2003 - Temperatura mė e lartė e arritur nė Mbretėrinė e Bashkuar , 38.5°C (101.3°F), nė Kent.
2003- Yuri Ivanovich Malenchenko bėhet personi i parė qė martohet nė gjithėsi.
2005 - Lee Seung Seop vdes nė Korenė Jugore pas luajtjes sė lojės kompjuterike StarCraft pandėrprerė 49 orė.

LINDJET:

1874 - Herbert C. Hoover, politikan dhe kryetar i SHBA-ve.
1901 - Safet Butka, profesor, publicist, nacionalist shqiptar si veprimtar i Ballit Kombėtar.
1960 - Antonio Banderas, aktor spanjoll.

VDEKJET:

612. p.l. Kr. - Sinsharishkun,mbret asirian
1535 - Ippolito de' Medici, sundues i Firence (i helmuar)
1633 - Anthony Munday, shkrimtar anglez
1637 - Johann Gerhard, udhėheqės gjerman
1653 - Maarten Tromp, admiral holandez
1723 - Guillaume Dubois, kardinal francez
1784 - Allan Ramsay, piktor skocez
1802 - Franz Aepinus, shkencėtar gjerman
1806 - Michael Haydn, skulptor austriak
1839 - John St. Aubyn, mbledhes i fosileve britanez
1960 - Frank Lloyd, , skenarist dhe producent amerikan
2008 - Isaac Hayes, producent amerikan , fitues i ēmimit Nobėl


11 gusht

11 gushti ėshtė dita e 223 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 142 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

3114 p.e.s. - Nė kėtė datė nė kalendarin proleptik Gjeorgjian fillon era jonė nė Kalendarin e Gjatė Numėrues Maja.
586 p.e.s. - Tempulli i parė (ndėrtuar nga Mbreti Solomon) u shkatėrrua nga babilonasit nė Jerusalem.
70 - Tempulli i dytė u shkatėrrua nga armata Romake nė Jerusalem.
355 - Claudius Silvanus, i akuzuar pėr tradhti, shpall veten Perandor tė Romės kundėr Constantius II.
1492 - Alexandri VI zgjidhet Papė.
1786 - Kapiteni Francis Light themelon koloninė britanike tė Penangit nė Malajzi.
1828 - William Corder varret nė Bury St. Edmunds, Angli, pėr vrasjen e Maria Martenit nė Red Barn njė vit mė parė.
1858 - Ngjitja e parė nė majen e malit Eiger.
1918 - LPB - Mbaron lufta nė Amiens.
1934 - U hap burgu federal i njohur me emrin Alkatraz.
1951 - René Pleven zgjidhet kryeministėr i Francės
1952 - Hussein shpallet mbret i Jordanisė.
1960 - Ēad shpall pavarėsinė.
1999 - Eklipsė solare e 100% nė Evropė dhe Azi.
2003 - Temperatura e lartė nė Paris arrin 44° C duke lėnė 144 njerėz tė vdekur.

LINDJET:

1673. - Richard Mead, fizikant anglez
1833. - Kido Takayoshi, politikan japonez
1814. - Ivan Mažuranić, politikan dhe shkrimtar kroat
1858. - Christiaan Eijkman, mjek holandez, Nobelist
1929. - Branko Bucalo,gazetar kroat
1938. - Ante Kostelić, hrvatski skijaški trener
1943 - Pervez Musharaf, gjeneral dhe lider i Pakistanit.
1948 - Jan Palach Student dhe aktivist Ēek i cili ne shenje proteste kundėr Bashkimit Sovjetik kreu vet flijim

VDEKJET:

480. p. l.Kr. - mbret Leonida
353. - Magnenci, uzurpator romak
897. - Wilfred Dlakavi, grof nga Barcelona
1204. - Guttorm, norveški kralj
1456. - Janko Hunjadi (Sibinjanin Janko)
1519. - Johann Tetzel, kundėrshtar gjerman i Reformes
1956. - Jackson Pollock, piktor amerikan
1972. - Max Theiler, mjek i Rep. Jugoafrikane, nobelist
1985. - Josip Badalić, letrar kroat, sllavist


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.