Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-05-14, 15:26   #61
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(27.05 - 02.06) - II


31 maji…

31 maji ėshtė dita e njėqindepesėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 214 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1279 p.e.s – Rameses II bėhet faraoni i Egjiptit antik.
526 AD – Njė tėrmet shkatėrrues godet Antiochin, Turqi, duke vrarė 250.000 njerėz.
1223 – Beteja e lumit Kalka – ushtria mongoleze e Genghis Khanit e udhėhequr nga Subutai e mund Kievan Rusin dhe Kumanėt.
1669 – Duke pėrmendur dobėsimin e shikimit Samuel Pepys shkruan aktivitetet e fundit nė ditarin e tij.
1759 – The Provinca e Pennsylvanisė i bllokon tė gjitha prodhimet e teatrit.
1790 – Alferez Manuel Quimper eksploron Juan de Fuca Strait.
1813 – Nė Australi, Lawson, Blaxland and Wentworth, arrijnė Malin Blaxland, duke shėnuar kėshtu fundin e rrugės rreth Maleve tė Kaltėrta.
1884 – Mbėrritja e Tawhiao Mbret i Maurive, nė Plymouth, pėr tė kėrkuar mbrojtjen e Mbretėreshės Viktoria.
1889 – Pėrmbytja e Johnstown: Mbi 2,200 njerėz vdesin pasi thyerja e digės, krijon mur me ujė mbi 18 metra mbi qytetin e Johnstownit.
1910 – Krijimi i Unionit tė Afrikės sė Jugut.
1911 – Nga Belfasti (Angli) nisi udhėtimin e parė e tė fundit anija-legjendė, Titaniku, e cila u fundos pas pėrplasjes mė nje shkėmb akulli gjigant gjatė kėtij udhėtimi.
1916 – Lufta e Parė Botėrore: Beteja e Jutlandit – Flota e madhe britanike, nėn komandėn e Sir John Jellicoe dhe Sir David Beatty pėrleshen me Marinėn e Kaiserit nėn komandėn e Reinhard Scheer dhe Franz von Hipper nė betejėn mė tė madhe detare, e cila rezulton tė mos jetė vendimtare.
1924 – Bashkimi Sovjetik nėnshkruan njė marrėveshje me qeverinė kineze, duke e referuar njė pjesė tė Mongolisė si "pjesė tė integruar tė Republikės sė Kinės", sovranitetin e tė cilės, Bashkimi Sovjetik premton qė do ta respektojė.
1931 – Tėrmeti 7.1 ballėsh shkatėrron Quettan, nė Pakistan: 40,000 tė vdekur.
1942 – Lufta e Dytė Botėrore: Flota Mbretėrore Japoneze fillon njė seri sulmesh nė Sydney, Australi.
1961 – Krijohet shteti i Afrikės sė Jugut.
1973 – Senati amerikan voton pėr tė ndėrprerė fondet pėr bombardimin e caqeve tėKhmer Rouget brenda Kamboxhisė, duke pėrshpejtuar fundin e Luftės civile nė Kamboxhi.
1977 – Pėrfundohet sistemi naftėsjellės Trans-Alaska.
1981 – Djegia e librarisė Jaffna, Sri Lanka, Ishte njė nga shembujt e dhunshėm tė shkullit XX.
1985 – 41 tornado godasin Ohion, Pennsylvania, New York, dhe Ontarion, duke lėnė 76 tė vdekur.
1985 – Metilenedioksidmetamfetanina (MDMA)(e njohur si ekstazia) bėhet substancė e ndaluar nė SHBA.
1987 – Athena 98.4 FM, radio stacioni i parė privat, fillon punėn e tij nė Greqi.
2010 - Izraeli sulmon anijet e ndihmave, mbi 10 tė vdekur

LINDJET:

1443 – Margaret Beaufort, nėna e Henry VII (vdes mė 1509)
1469 – Manuel I i Portugalisė (vdes mė 1521)
1535 – Alessandro Allori, piktor italian (vdes mė 1607)
1557 – Feodor I i Rusisė (vdes mė 1598)
1613 – John George II (vdes mė 1680)
1640 – Michał Wiśniowiecki, mbret i Polonisė (vdes mė 1673)
1656 – Marin Marais, kompozitor rancez (vdes mė 1728)
1732 – Count Hieronymus von Colloredo, kryepeshkop i Salzburgut (vdes mė 1812)
1753 – Pierre Victurnien Vergniaud, revolucionar francez (vdes mė 1793)
1754 – Andrea Appiani, piktor italian (vdes mė 1817)
1773 – Ludwig Tieck, shkrimtar gjerman (vdes mė 1853)
1801 – Johann Georg Baiter, filologjist suedez (vdes mė 1887)
1818 – John Albion Andrew, guvernatori i 25-tė i Massachusettsit (vdes mė 1867)
1819 – Walt Whitman, poet amerikan (vdes mė 1892)
1835 – Hijikata Toshizō, lider ushtarak japonez (vdes mė 1869)
1838 – Henry Sidgwick, filozof anglez (vdes mė 1900)
1852 – Francisco Moreno, Eksplorues argjentinas (vdes mė 1919)
1857 – Papa Pius XI (vdes mė 1939)
1860 – Walter Sickert, piktor anglez (vdes mė 1942)
1863 – Francis Younghusband, eksplorues britanik (vdes mė 1942)
1872 – Heath Robinson, animator anglez (vdes mė 1944)
1882 – Sįndor Graf Festetics, politikan hungarez (vdes mė 1956)
1883 – Lauri Kristian Relander, Presidenti i 2-tė i Finlandės (vdes mė 1942)
1887 – Saint-John Perse, diplomate francez, fitues i Ēmimit Nobel pėr letėrsi (vdes mė 1975)
1892 – Michel Kikoine, piktor bjellorus (vdes mė 1968)
1892 – Konstantin Georgiyevich Paustovsky, shkrimtar rus (vdes mė 1968)
1892 – Gregor Strasser, politikan nazist gjerman (vdes mė 1934)
1894 – Fred Allen, komik amerikan (vdes mė 1956)
1898 – Dr. Norman Vincent Peale, klerik amerikan (vdes mė 1993)
1901 – Alfredo Antonini, kompozitor dhe dirigjnent amerikan (vdes mė 1983)
1905 – Florence Desmond, aktore komike angleze (vdes mė 1993)
1908 – Don Ameche, aktor amerikan (vdes mė 1993)
1908 – Nils Poppe, aktor suedez (vdes mė 2000)
1909 – Aurore Gagnon, viktimė e abuzimit tė fėmijėve (vdes mė 1920)
1911 – Maurice Allais, ekonomist francez, fitues i Ēmimit Nobel pėr ekonomi
1914 – Akira Ifukube, kompozitor japonez (vdes mė 2006)
1916 – Bert Haanstra, prodhues filmash holandez (vdes mė 1997)
1921 – Alida Valli, aktore italiane (vdes mė 2006)
1921 – Howard Reig, moderator amerikan i radios dhe televizionit (vdes mė 2008)
1922 – Denholm Elliott, aktor anglez (vdes mė 1992)
1923 – Rainier III Princi i Monakos (vdes mė 2005)
1930 – Clint Eastwood, regjisor dhe aktor amerikan
1931 – John Robert Schrieffer, fizikan amerikan Ēmimit Nobel pėr Fizikė
1931 – Shirley Verrett, soprano amerikane
1932 – Ed Lincoln, muzikant e producent brazilian
1932 – Jay Miner, dizajner i mikroqipave (vdes mė 1994)
1935 – Jim Bolger, kryeministri i 35-tė i Zelandės sė Re
1938 – Johnny Paycheck, kėngėtar amerikan (vdes mė 2003)
1938 – Peter Yarrow, kėngėtar popullor amerikan
1939 – Terry Waite, bamirės britanik
1941 – Louis J. Ignarro, farmacist amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr mjekėsi
1943 – Sharon Gless, aktore amerikane
1943 – Joe Namath, lojtar i futbollit amerikan
1945 – Rainer Werner Fassbinder, regjisor gjerman (vdes mė 1982)
1945 – Bernard Goldberg‎, gazetar amerikan
1946 – Ted Baehr, kritik amerikan
1947 – Junior Campbell, muzikant britanik dhe autor kėngėsh
1948 – John Bonham, muzikant britanik (Led Zeppelin) (vdes mė 1980)
1948 – Duncan Hunter, politikan amerikan, kandidat pėr president mė 2008
1949 – Tom Berenger, aktor amerikan
1949 – Nancy Shade, soprano amerikane
1950 – Gregory Harrison, aktor amerikan
1952 – Karl Bartos, muzikant gjerman (Kraftwerk, Electronic)
1953 – Pirkka-Pekka Petelius, aktor finlandez
1954 – Vicki Sue Robinson, kėngėtare amerikane (vdes mė 2000)
1954 – Thomas Mavros, futbollist grek
1956 – Fritz Hilpert, muzikant gjerman r (Kraftwerk)
1959 – Andrea de Cesaris, pilot Italian i garave
1960 – Greg C. Adams, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
1960 – Chris Elliott, komik amerikan
1961 – Ray Cote, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
1961 – Lea Thompson, aktore amerikane
1962 – Corey Hart, muzikant kanadez
1962 – Sebastian Koch, aktor gjerman
1963 – Hugh Dillon, muzikant dhe aktor kanadez
1963 – Viktor Orbįn, politikan hungarez
1963 – Wesley Willis, muzikant amerikan (vdes mė 2003)
1964 – Leonard Asper, afarist kanadez
1964 – Scotti Hill, kitarist amerikan
1964 – Darryl McDaniels, muzikant amerikan (Run-D.M.C.)
1965 – Brooke Shields, modele dhe aktore amerikane
1966 – Jeremy Hotz, komik kanadez
1966 – Nick Scotti, aktor dhe kėngėtar amerikan
1967 – Sandrine Bonnaire, aktore franceze
1967 – Phil Keoghan, personalitet televiziv nė Zelandėn e Re
1967 – Kenny Lofton, lojtar amerikan i bejsbollit
1967 – Vampiro, mundės profesionist kanadez
1972 – Frode Estil, skitar norvegjez
1972 – Sarah Murdoch, modele australiane
1972 – Karl Geary, aktor irlandez
1973 – Dominique Van Roost, tenist belg
1974 – Chad Campbell, lojtar amerikan i golfit
1974 – Zsolt Erdei, bokser hungarez i peshės sė lehtė
1974 – Adrian Tomine, animator amerikan
1974 – Sean Kent, aktor komik amerikan
1976 – Colin Farrell, aktor irlandez
1976 – Matt Harpring, basketbollsit amerikan
1977 – Eric Christian Olsen, aktor amerikan
1977 – Debbie King, prezentuese televizive angleze
1977 – Scott Klopfenstein, muzikant amerikan
1977 – Phil Devey, lojtar kanadez i bejsbollit
1977 – Domenico Fioravanti, notar italian
1977 – Joachim Olsen, atlet danez
1977 – Joel Ross, DJ britanik
1977 – June Sarpong, prezentuese televizive
1977 – Moses Sichone, futbollist zambian
1977 – Petr Tenkrįt, lojtar ēek i hokejit mbi akull
1980 – Andy Hurley, muzikant amerikan (Fall Out Boy)
1981 – Jake Peavy, lojtar amerikan i bejsbollit
1982 – Jonathan Tucker, aktor amerikan
1983 – David Hernandez, kėngėtar amerikan
1983 – Dustin Wells, futbollist i Zelandės sė Re
1983 – Reggie Yates, prezantues televiziv
1984 – Nate Robinson, basketbollist amerikan
1984 – Jason Smith, aktor australian
1985 – Navene Koperweis, muzikant amerikan (Animals as Leaders)
1986 – Robert Gesink, ēiklist holandez
1986 – Melissa McIntyre, aktore kanadeze
1988 – Hope Partlow, kėngėtare amerikane
1990 – Erik Karlsson, lojtar suedez i hokejit mbi akull
1994 – Shim Eun-kyung, aktore jug koreane

VDEKJET:

1349 – Thomas Wake, politikan anglez (lindi mė 1297)
1408 – Ashikaga Yoshimitsu, shogun japonez (lindi mė 1358)
1410 – Mbreti Martin I i Aragonisė (lindi mė 1356)
1495 – Cecily Neville, nėna e Eduardit IV dhe Richardit III, (lindi mė 1415)
1558 – Philip Hoby, poltikan anglez (lindi mė 1505)
1567 – Guido de Bres, teolog belg (lindi mė 1522)
1594 – Tintoretto, piktor italian (lindi mė 1518)
1680 – Joachim Neander, klerik gjerman (lindi mė 1650)
1740 – Mbreti Friedrich Wilhelm I i Prusisė (lindi mė 1688)
1747 – Andrei Osterman, burrėshtetas rus (lindi mė 1686)
1799 – Pierre Lemonnier, astronom francez (lindi mė 1715)
1809 – Joseph Haydn, kompozitor austriak (lindi mė 1732)
1809 – Jean Lannes, marshall francez (lindi mė 1769)
1831 – Samuel Bentham, inxhinier britanik (lindi mė 1757)
1832 – Évariste Galois, matematikan francez (lindi mė 1811)
1846 – Philip Marheineke, klerik gjerman (lindi mė 1780)
1847 – Thomas Chalmers, pastor skocez (lindi mė 1780)
1848 – Eugénie de Guérin, shkrimtar francez (lindi mė 1805)
1908 – Louis-Honoré Fréchette, poet kanadezo-francez (lindi mė 1839)
1945 – Odilo Globocnik, nazist austriak (lindi mė 1904)
1957 – Leopold Staff, poet polak (lindi mė 1878)
1960 – Willem Elsschot, shkrimtar flaman (lindi mė 1882)
1960 – Walther Funk, lider nazist (lindi mė 1890)
1961 – Walter Little, politikan kanadez (lindi mė 1877)
1962 – Henry Fountain Ashurst, plitikan amerikan (lindi mė 1874)
1967 – Billy Strayhorn, kompozitor dhe pianist amerikan (lindi mė 1915)
1972 – Walter Freeman, mjek amerikan (lindi mė 1895)
1976 – Jacques Monod, biolog francez, fitues i Ēmimit Nobel pėr mjekėsi
1977 – William Castle, regjisor amerikan (lindi mė 1914)
1978 – József Bozsik, futbollist hungarez (lindi mė 1925)
1983 – Jack Dempsey, bokser amerikan (lindi mė 1895)
1985 – Gaston Rébuffat, aslpinist legjendar francez (lindi mė 1921)
1986 – Jane Frank, artiste amerikane (lindi mė 1918)
1986 – James Rainwater, fizikan amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr Fizikė (lindi mė 1917)
1987 – John Abraham (regjisor), regjisor indian
1994 – Herva Nelli, soprano italiane (lindi mė 1909)
1926 - Petrit Gaēe, kirurg, pedagog, profesor shqiptarė
1997 – James Bennett Griffin, arkeolog amerikan (lindi mė 1905)
1998 – Charles Van Acker, pilot belg i garave (lindi mė 1912)
2000 – Tito Puente, muzikant amerikan (lindi mė 1923)
2000 – Johnnie Taylor, kėngėtar amerikan (lindi mė 1938)
2001 – Arlene Francis, personalitet televiziv (lindi mė 1907)
2004 – Robert Quine, kitarist amerikan (lindi mė 1941)
2004 – Étienne Roda-Gil, skenarist (lindi mė 1941)
2006 – Ryan Bennett, komentator (lindi mė 1970)
2006 – Miguel Berrocal, skulptor (lindi mė 1933)
2006 – Raymond Davis Jr., fizikan amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr Fizikė (lindi mė 1914)
2006 – Lula Mae Hardaway, shkruese kėngėsh amerikane, nėna e kėngėtarit Stevie Wonder (lindi mė 1930)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore kundėr duhanit


1 qershor …

1 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 213 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1485 - Matthias Corvinus nga Hungaria rrėmben Vjenėn nga Frederick III.
1533 - Anne Boleyn kurorėzohet mbretėreshė e Anglisė.
1792 - Kentucky bėhet shteti i 15-tė i Shteteve tė Bashkuara.
1796 - Tennessee bėhet shteti i16-tė i Shteteve tė Bashkuara.
1812 - Lufta e vitit 1812: Presidenti i Shteteve tė Bashkuara James Madison kėrkon nga Kongresi i Shteteve tė Bashkuara qė t'i shpall luftė Britanisė sė Madhe.
1959 - hapet Instituti Albanologjik nė Prishtinė

LINDJET:

1265 - Dante Aligieri - Shkrimtar nga Firenca
1850 - Sami Frashėri u lind nė Frashėr tė Pėrmetit ideologu mė i madh i Rilindjes sonė Kombėtare, dijetar, studiues, shkrimtar e publicist shqiptar.
1926 - Marilyn Monroe - aktore Amerikane
1936 - Bekim Fehmiu aktor i madh shqiptar ( 2010).
1949 - Tonin Tėrshana kėngėtar shqiptar.

VDEKJET:

1846 - Papa Grguri i XVI, papė
1868 - James Buchanan, presidenti i 15-tė i SHBA-sė
1952 - John Dewey, filozof, psikolog dhe reformator amerikan
1962 - Adolf Eichmann, SS-udhėheqės gjerman
1999 - Avdi Xhaqku,nė Pashtrik, Dėshmor i Kombit.
2005 - George Mikan, basketbollist amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare e fėmijėve


2 qershor …

2 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 212 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1519 – Vdiq piktori i njohur italian Leonardo da Vinēi.
1660 – U lind kompozitori italian Alesandro Scarlatti.
1729 – U lind mbretėresha ruse Katarina e Madhe e njohur si Katarina II.
1902 – Ėshtė dhėnė premiera e filmit fantastiko-shkencor “Rruga pėr nė hėnė”.
1933 – Kancelari i Gjermanisė, Adolf Hilter, shuan sindikatat.
1945 – Trupat sovjetike pushtuan Berlinin nė Luftėn e Dytė Botėrore.
1951 – Kėshilli i Evropės pranoi Gjermaninė si anėtare tė plotfuqishme tė saj.
1967 – Nė Stokholm filloi punėn Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte, e cila mė vonė e fajėsoi SHBA-nė pėr luftėn nė Vietnam.
1975 – U lind futbollisti i njohur anglez David Beckham.
1994 – Nelson Mandela fitoi zgjedhjet nė Afrikėn Jugore.
1997 – Tony Blair nė moshėn 44- vjeēare u bė kryeministri mė i ri britanik.

LINDJET:

1491 - Henriku i VIII, mbret anglez
1535 - Leo i XI, pape romak
1740 - Marquis de Sade, autor francez
1835 - Pio X, papė romak nga 1903
1840 - Thomas Hardy, shkrimtar anglez, (Vdiq mė 1928)
1904 - Johnny Weissmüller, aktor dhe notar amerikan
1931 - Husein Tahmiščić, shkrimtar boshnjak, prozator dhe kritik letrarė.
1940 - Konstantin i II , mbreti i fundit grek
1987 - Darin, pop-kėngėtari suedez
1985 - Ashley Tisdale-aktore amerikane

VDEKJET:

657 - Eugen i I, papė romak
891 - Al-Muwaffaq, sundues arab
1418 - Katerina e Lankasterit, mbretėreshė e Kastilės (Lindi mė 1373)
1882 - Xhuzepe Garibaldi, luftėtar dhe politikan italian (Lindi mė 1807)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.