Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-05-14, 16:20   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Aleksandri i Madh

Aleksandri i Madh

Mbreti i Maqedonisė dhe pushtuesi i Perandorisė Persiane, Aleksandri i Madh konsiderohet si njė prej gjenive ushtarakė mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave. Ai ishte frymėzim pėr tė tjera pushtime tė mevonshme.

Ai lindi nė kryeqytetin e Maqedonisė sė lashtė nė vitin 356 Para Krishtit. Ishte biri i Filipit, Mbretit tė Maqedonisė dhe Olimpias, princeshės sė Epirit fqinj. Pavarėsisht mosmarrėveshjeve, ai e udhėhoqi ushtrinė e tij nė fitore tė njėpasnjėshme nė territoret persiane, nė Azinė e Vogėl, nė Egjipt dhe nuk pėsoi asnjė humbje.

Fitorja mė e madhe e tij ishte Beteja e Gaugamelas, qė tani ndodhet nė veri tė Irakut, nė vitin 331 Para Krishtit. Mbreti i ri i Maqedonisė, sundoi Azinė e Vogėl dhe u bė faraon i Egjiptit dhe mbret i madh i Persisė kur ishte vetėm 25 vjeē.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-05-14, 16:22   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

"The Bridge""I became a friend of the Church's Council and after some days one of the church advisors called ēiko phones me to let me know about their difficult position. During the conversation he told me that he found that I was interested about the history of Albanians and he wanted to show me what his father or his grandfather had told him. He told to me that his father had graduated at the Cairo University and as a student he went for a walk together with an Albanian student. A student of another nationaliy joined them too, their friend. While, they were walking they spoke in Arabic language. When they had to talk about something that was secret they spoke in Albanian in order not to be understood by their friend. Their friend kept quiet and when they finished the conversation he told them that he understood everything, and that he speaks that language too. Two Albanian students remained amazed and asked him why he didn't tell what he had studied Albanian language. He swore that he had never studied Albanian, but that language was spoken in his birthplace. They told him how could be spoken the Albanian language there; that he came from the cursed devil in Pakistan near India. He esplained them that his country was called Burria(men)(Burushu) and surely all of them were burria (men-soldiers) of Alexander the Great. The two Albanian stubborn students didn't believe to him. The boy became nervous becouse they called him a liar. He wrote to hsi father that when he will buy him the ticket for sumemr holidays he wanted to take two of his friends from the university who were speaking Albanian language. So, two Albanians went on summer holydays together with their friend in the place called Burria and when they arrived there they remaned senseles when they realized that they were speaking Albanian Langauge(surely in dialect). The boy's father since he was the Governor of Burria accepted them with a lot of pleasure and explained to them many interesting things and told to them that beyong the monuntains on the Indian part live our people in a place calles Kaushet(Qaushet).
I think that they didn't settle there after the murder of Achilles(Cleats), but they remained there when Alexander the Great decided to come back from India to Babylon and older soldiers who were Phillip's soldiers, bedore leaving he asked them to go through Hindu Kush, an easier way for older people. Whereas he left himself, Petale, India, through the desert of Makran, a very difficult and dangerous road. Whereas half of the army leaded by Narkos was aksed by him to go through the Indian Ocean, thinking that he will be connected with Nile and will come out in the Mediterranean Sea. I think that those who were sent through Hindi Kush about six thousand soldiers stopped in actual Burria. But, it is not sure yet becouse Alexander in order to protect the rear of the supplies he left many of his soldiers as in Baktria and in any other fortress. Burushu could be any of those soldiers.

Common mistake

Whereas in 1990, in a cocktail in Washington t was my honor to have a long conversation with the Pakistani's abassador in Washington and I asked him: "Tell me does it look like that the family Buta seems to be with European face that it is whiter from other Pakistanis". He told me that they are Greeks and remained there after Alexander, they even have the monument of Alexander the Great in their town and that they are called Pashtun-Pashto-Invader(Pushtues-Albanian).
Burushet:


Burushet, gjithashtu te njohur si Burushas, jetojne ne tre zona malore ne Pakistanin verior qe njihet me emrin Hunza. Asnjeri nuk di origjinen e sakte te Burusheve, por sipas legjended, 3 ushtar nga ushtria e Aleksandrit te Madh, erdhen dhe u vendosen ne Hunza rreth 300 BC. Nje tjeter histori thote se Burushet, u spostuan poshte nga veriperendimi i Indise nga pushtuesit Indo-Arjan. Per qindra vjet territori i krahines se Hunza udhehiqeshe nga nje princ. Me vone nga 1892 deri ne 1949, Anglezet ishin ata qe benin ligjin ne keto territore. Ne 1949, Pakistani morri perseri kontrollin e Hunza. Kjo u arrit nepermjet traktatit qe u krye me Kombet e Bashkuara dhe qe solli fundin e luftes Pakistan-Indi per kete krahine. Burushet jane njerez shume krenar dhe mjaft mikprites. Shume prej tyre kryesisht punojne token, por disa merren dhe me tregeti dhe turizem

Disa nga Burushat punojne per shtetin. Lidhjet familjare te Burusheve jane shume te rendesishme. Burri eshte gjithmone ne krye te familjes. Ato zakonisht nuk martohen me asnje grup tjeter etnik, as Hunza ose Nagar Burusho. Shtepite e tyre jane ndertuar me beton ose gur dhe nuk jane shume te ngrohta nga dimri. Zakonisht perdoret Kerosene per tu ngrohur. Burushet hajne shume fruta, perime dhe prodime gruri. Disa nga ushqimet e tyre te preferuara jane pjeshka, kajsia dhe arrat. Ata rrisin dhente per lesh dhe qumesht. Industria e tyre primare eshte prodhimi i rrobave prej leshi dhe kajsia te thara.

Gjuha qe flitet nga Burushet quhet Burushaski. Eshte gjuha e tyre kryesore por nuk eshte akoma nje gjuhe qe shkruhet. Njerez te kualifikuar nevojiten per te formuluar alfabetin e ketyre njerezve, ne nje menyre qe Bibla te perkthehet ne gjuhen e tyre. Hunza, Nagar dhe Lugina Yasin kane dialekte te vecanta. Shume ngjashmeri ka ndermjet Hunza dhe dialektit Nagar. Urdu eshte gjuha kombetare e Pakistanit dhe eshte dhe gjuha dytesore e Burusheve.

Tradicionalisht, Burushet ishin animist, besonin ne objekte qe nuk kane shpirt, por Islami tani eshte feja e tyre. Burushet kane nje diference nga lugina ne lugine te klasifikuar se nga kush fraksion i Islamit ato ndjekin. Shume prej tyre jane Ismails, te tjeret Shia ose Sunni. Aga Khan qe eshte dhe udheheqesi shpirteror i Ismailive dhe thuhet se eshte i vetmi qe ka Shpirtin e Shenjte. Ata besojne se ai eshte rapresentuesi i Zotit ne toke. Ismaili nuk besojne se Jezusi ishte femija i zotit, por ama ato besojne se ai qe nje profet i madh. Burushet nuk kane asnje fare urrejtje ndaj Krishtereve sepse ato pranohen si udheheqesat shpirteror ne kuptimin vellazeror. Ata madje jane dhe te hapur sa here ka diskutime per Zotin dhe nuk e dekurajojne kurre ate qe do te lexoj Biblen. Shiitet nuk jane dhe aq te hapur.

Ne ditet e sotme populli Burush vuan shume nga shendeti. Mungesa e ujit, dhe izolimi nga bota kane ndikuar shume ne varferine e keti rrajoni.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-14, 16:26   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

Fisi Kalash nė Hindu Kush.

Nga kėta thijnė se 5 ushtarė tė Aleksandrit tė Madh ishin ndalė nė kėtė pjesė tė botės dhe ishin martuar me femrat e atij vendi. Sot nė atė vend gjenden pėrafėrsishtė 3000 Kalash.

Ata janė definitivishtė mė tė bardh se Pakistanezėt dhe natyrishtė ndyshojnė nga Pakistanezėt (sipas njė shokut tim nga Pakistani).

Pasi ēė kėta ushtar tė Lekės sė Madh janė martuar me femrat e atij vendi natyrishtė edhe gjuha e tyre ėshtė e pėrzier. Dhe duke qenė tė vetėdijshėm se fėmijėt flasin gjuhėn e nėnės ne nuk mund tė presim ngjajshmėri shumė tė madhe mes gjuhėve tė Kalashėve, Burushėve, Nuristanėve dhe me siguri edhe disa fiseve tjera. Por me siguri mund tė gjejmė shumė fjalė ēė kanė kuptimin e njejtė si psh PI-njėra nga kėto fiset thotė pėr tė pirė.

Ajo ēė gjithashtu ėshtė interesant ėshtė fakti se kėta kėta (siq u pėrmend edhe mė lartė) kanė mbetė mbrapa nė kohė dhe me kėtė edhe besimi i tyre i vjetėr.
Kėta besojnė nė vėllaun e Zeusit, Zaun. Edhe kjo nuk ėshtė kurfar rastėsie, sepse ZE siq e dimė ishte burimi i ZEusit nė toskėrishte, kurse ZA gegnishte ėshtė burim i ZAUt tė Kalashėve.

Kėta e dinė fare mirė se prej nga e kanė prejardhjen (nga Leka i Madh), por kursesi nuk mund tė dinė se kanė lidhje me Shqiptarėt. Sepse siq e dimė historianėt Grekė i bėnė tė gjithė Grekė, duke pėrfshi kėtu edhe Lekėn. Dhe kjo ėshtė arsyeja pse sot Kalashėt thonė ne e kemi prejardhjen prej Grekėve.HunzaHunza


Burushaski
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-14, 16:28   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

Fiset e Pakistanit qė 2300 vite me prejardhje “shqiptare”
Kėto fise tė Pakistanit pretendojnė se janė pasardhėsit e drejtpėrdrejt tė Aleksandrit tė Madh. Ata flasin njė gjuhė e cila ėshtė e ngjashme nė shumė fjalė me gjuhen tonė shqipe, kanė veshjet kombėtare tė cilat u ngjajnė shumė veshjeve tona antike, ata madje edhe i thėrrasin me emrin shallvare.

Pėrpos kėtyre ngjashmėrive, dokumentari i mėsipėrm tregon se sa ėshtė muzika e tyre autoktone e njėjtė me muzikėn ton folklorike, dhe me tė dėgjuar, nuk do tė keni mundėsi tė dalloni cila ėshtė muzikė shqiptare apo cila ėshtė muzikė e Huanza, apo siē quhen ndryshe ata.

Pėr mė tepėr, vallėzimet e tyre tradicionale ngjajnė tepėr shumė me vallėzimet tona dhe simbolet e tyre janė simbolet identike tė cilat janė pėrdorur prej ilireve tė lashtė.

Ata kanė ngjyrė tė bardhė lėkure, e cila ėshtė plotėsisht e kundėrt me ngjyrėn e popullsisė sė Pakistanit, gjė qė lėnė tė kuptojė se ata janė racė tjetėr, gjė tė cilėn edhe ata vet e pranojnė, por se nuk e dijnė qė gjuha qė ata flasin ėshtė tejet e ngjashme me gjuhėn tonė, dhe atė vetėm e vetėm me gjuhėn tonė.

Pėr ta vulosur se ata janė me prejardhje shqiptare, dokumentari e tregon edhe qenin e sharrit tė cilin ata e kanė! Pėr t’u mahnitur me kėta “shqiptarė” tė cilėt edhe pse 5000 kilometra larg neve mendohet qė janė tė tė njėjtit gjak.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-14, 18:49   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

Historia 2300-vjeēare e “shqiptarėve” tė QafiristanitKjo ėshtė njė temė disi e rrahur nė shtypin shqiptar nė formėn e njė kėrshėrie, kurioziteti shkencor, por asnjėherė nuk ėshtė marrė me seriozitet nga autoritetet tona shkencore, megjithėse kemi tė bėjmė me njė rast unik tė ekzistencės tė paraardhėsve tanė, ilirėve, nė njė cep tjetėr tė botės, me mijėra e mijėra kilometra larg, qė mund tė hedh dritė mbi historinė e tyre, por edhe mund tė pasurojė historiografinė tonė. Ngaqė, ka qenė njė vend i izoluar pėr mijėra vjet, atje janė ruajtur tė gjalla tiparet popullore, gjuhėsore e zakonore pellazge-ilire-arbėreshe-shqiptare.Ekzistencėn e Ilirėve nė rajonin e madh gjeografik tė Indokinės, nė Qafiristan (sot Nuristan), njė vend ku piqen Afganistani, Pakistani, Kina e Taxhikistani, dhe pikėrisht nė atė zonė ku para disa kohėsh u vra Bin Ladeni, fillimisht e ka zbuluar shkrimtari amerikan James Hilton, me veprėn e titulluar “Horizonte tė humbura” (Lost Horizon). Mė pas, nė maj 1983, nė gazetėn “Lidhja” tė Antonio Belushit ka shkruar Ernesto Skura shkrimin me titull “Ilirėt nė Afganistan”. Tė njėjtėn gjė ka bėrė nė librin “Arvanitasit”, historiani i madh me prejardhje shqiptare, Aristidh Kola, i cili dėshmon kohėn e vendosjes sė ilirėve nė atė vend tė largėt.

Historia e hulumtuar deri mė sot tregon se kėta janė pasardhėsit e 6000 luftėtarėve ilirė tė larguar nga shteti i tyre pas vrasjes sė mbretit Kliti, nga Aleksandri i Madh, rreth vitit 300 para erės sonė. Ata ngelėn andej, pėr shkak tė largėsisė nuk mund tė ktheheshin nė atdhe, por u vendosėn nė atė rajon ku u detyruan tė martoheshin me gra vendase. Gjuha e tyre quhet burrashka, gjuha e burrave, ndėrsa gratė flisnin gjuhėn tjetėr. Tani kjo gjuhė pėrsėri quhet burrashka, por ėshtė e pėrzier dhe nuk shkruhet.

Karakteristikat e banorėve tė Hundėzės janė tė ndryshme nga ato tė pakistanezėve: ata jetojnė gjatė, janė shtatlartė dhe kanė flokė gėshtenjė, bėjnė dhe pinė verė si askush tjetėr nga zonat dhe rajonin ku jetojnė. Lugina ku jetojnė quhet nė ditėt e sotme Hundėza (Hundė e vogėl) dhe me tė vėrtete kjo fushė mbyllet me njė hundėz midis dy maleve qė e rrethojnė. Njė tjetėr vendndodhje moēalore quhet Balta. Mali pėrballė quhet Torabora (Tu ra borė). Njė mal tjetėr ngjitur me luginėn ėshtė i mbuluar me akullnaja, tė cilat rrėshqasin me kalimin e kohės. Ky mal quhet Rakaposhi (Ra kah poshtė).

Edhe pse vendi ėshtė malor, ai ėshtė shumė pjellor nė prodhimin e zarzavateve, frutave e drithėrave tė ndryshme, si pėr shembull: patate, bizele, kastravecė, grurė, misėr, elb, kajsi, dardhė, mollė, pjeshka, kumbulla, fiq, qershi, rrush, shalqi etj., qė nuk i kultivojnė vendėsit. Banorėt janė bujq (arė-bėrės) tė shkėlqyer dhe kanė krijuar njė sistem mahnitės e madhėshtor tarracash dhe vaditjeje pėr to. Kanalet kullues, qė lidhin dhe ushqejnė tarracat me ujė quhen Kulluse. Njerėzit janė shumė mikpritės dhe ndihmues tė njėri-tjetrit. Kryetari i Hundzės e ka titullin Mir (Mė i miri). Festa mė e madhe ėshtė Viti i Ri diellor (ashtu si pellazgėt, arbėreshėt), quhet Naurosh (Na uro) dhe bie mė 21 mars.

Hundėzakėt janė shumė tė ndryshėm nė krahasim me pakistanezėt me lėkurė tė errėt apo me afganistanasit, taxhikistanasit e kinezėt. Hundėzakėt janė tė bardhė dhe me mollėza tė kuqe. Shumica e 50 mijė hundėzakėve kanė sy tė kaltėr, tė gjelbėr ose bojė hiri dhe flokė qė kalojnė nga e verdha e misrit tek e zeza e korbit. Disa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq.

Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet Kalash dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhie (edhe Skėnderbeu dy brirė dhie kishte nė pėrkrenare). Njė lule tė egėr me ngjyrė tė verdhė, qė fėmijėt e mbledhin nė mal apo fushė e quajnė Bisha. Burrat veshin pantallona tė bardha qė i quajnė Shalėvare (shalė tė varura), ndėrsa gratė bluzėn e tyre e quajnė Kamishė (qė vishet nė misht). Vallet e hundėzakėve shoqėrohen nga daullet, fyejt apo pipėzat dhe valltarėt kėrcejnė tė kapur dorė mė dorė nė formė rrethi. Njė valle popullore e rėndėsishme ėshtė Vallja e Shpatave, qė kėrcehet vetėm nga burrat dhe valltarėt vishen me rrobe me ngjyra tė quajtura Kamarbunde.

Banorėt e Hundėzės dhe Baltėzės e dinė origjinėn e tyre tė lashtė qė kanė qenė ushtarė tė Aleksandrit tė Madh. Ata e lidhin origjinėn e tyre me Greqinė, e cila ka patur mė shumė kontakt me ta dhe nuk kanė shumė dijeni pėr Shqipėrinė, gjuhėn e sė cilės flasin, pasi atje nuk ka shkelur asnjė kėmbė shqiptari, pavarėsisht se ka njėmijė e njė arsye pėr tė shkelur e pėr t’u ngulur mirė.

Dijetari Dr. J. M. Hoffman ka vizituar dy herė Hundėzėn dhe ka nxjerrė kėto konkluzione: Vendbanimi i ilirėve ėshtė aty ku takohen Afganistani, Pakistani, Kina, Taxhikistani, nė pjesėn e Pakistanit. Lugina ku ata jetojnė sot quhet Hundėza (Hundė e vogėl). Kjo fushė mbyllet me njė hundėz, rrethohet nga dy male 6000-7500 metra mbi nivelin e detit. Njė vend moēalor aty quhet Balta. Pllaja e Hundėzės ėshtė 2300-2700 metra mbi nivelin e detit. Vendi ku banonin ilirėt mė pas u quajt Kafiristan (tė pafetė, qafirėt), sot e quajnė Nuristan.

Ata pinė verė tė pėrzierė me ujė, si paraardhėsit e tyre. Jetojnė shumė vjet, pinė shumė ujė qė rrjedh nga akullnajat, pinė ēaj me rrėshirė shkėmbi (qė e quajnė shėlli-rė). Nuk pinė kafe ndėrsa janė shumica vegjetarianė.

Gjuha e vendit illirian Makedhonia ishte Skipja - Shqipja e Lekės sė Madh, e tė atit tė tij, Filipit tė Makedhonisė. Ishte ajo gjuha qė nuk e kuptonin autorėt antikė, tė cilėt nga mėria ekspansioniste e quanin shqipen e vjetėr edhe gjuhė barbare (“Aleksandri i Madh fliste njė gjuhė barbare, qė nuk ishte as greke dhe as latine”). Ishte ajo shqipja e Lekės sė Madh, e pėrcjellė gjatė pushtimeve tė tij nė Aleksandri, Hindi, po ashtu deri tej illerit gjėrman, nė rrafshin trekontinental afriko-azio-evropian. Leka i Madh nuk pushtoi vetėm ushtarakisht, por edhe kulturalisht antikitetin botėror tė kohės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 26-05-14 nė 18:50
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-14, 10:52   #6
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aleksandri i Madh

Egziston nje pjes e dijetarėve Islam, te cilt pohojn se Aleksandri ishte Pejgamber, i cili njihėt me emrin Dhulkarnejn.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-14, 15:56   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Egziston nje pjes e dijetarėve Islam, te cilt pohojn se Aleksandri ishte Pejgamber, i cili njihėt me emrin Dhulkarnejn.


Mundet tė jetė Makresh, sidoqoftė pėr mua ėshtė mėkat i madh fakti qė Grekėt kan pėrvetėsu tė gjithė ata qė kan lėnė gjurmė nė histori. Grekėt janė hajdutėt mė tė mėdhenjė tė historisė duke u pasuar nga shkijet.

Kujt i takon Leka i Madh?Pretendimet e studiueses italiane Lucia Nadin, se ka zbuluar njė testament qė dėshmon se Aleksandri i Madh “ėshtė pinjoll i farės ilire”, ka “sqaruar” dilemat e shumta se kujt i takon Aleksandri i Madh, qė shpesh herė ka qenė temė diskutimi nė mes tė popujve tė Ballkanit. Publicistėt shqiptarė theksojnė se faktet shkencore disa herė e kanė dėshmuar se Aleksandri i Madh, ose siē njihet ndryshe Leka i Madh, ka prejardhje ilire.Historiani dhe publicisti Jusuf Buxhovi, theksoi se testamenti i publikuar ditėve tė fundit, i cili u zbulua nga studiuesja italiane Lucia Nadin, nuk ėshtė diēka e ēuditshme. Sipas tij, historiografia e cila mbėshtetet nė burime tė antikitetit dėshmon se Aleksandri i Madh nuk ka qene grek, por gjenealogjia e tij familjare mė sė shumti e lidh atė me Ilirėt.

“Nėse analizohen burimet antike, atėherė prejardhje e mbretėrisė sė Maqedonisė ėshtė nga e gjashta dorė e mbretėrisė sė dardanėve. Kjo ėshtė shumė e qartė. Mirėpo, kėtu historiografia serbomadhe qėllimisht ka krijuar huti nė botimet e tyre pėr historinė. Historianėt maqedonas dhe ata serb i kanė trilluar tekstet e historisė, duke u pėrpjekur qė maqedonasit ta pėrvetėsojnė Aleksandrin e Madh. Unė kam vėrejtje edhe pėr historianėt institucionalė, si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri, tė cilėt duhet qė t’i korrigjojnė qėndrimet e tyre tė gabuara se Leka i Madh ishte grek. Kėtė lėshim tė tyre mė sė miri mund ta shohim tek tekstet qė pėrdoren nėpėr shkollat tona, respektivisht te libri Historia e Popullit Shqiptar, i botuar nė vitin 2002, e ku mbretėria e Maqedonisė shkėputet nga trashėgimia dardano-ilire. Veēanėrisht, historiografia e autorėve tė Shqipėrisė nė raport me Lekėn e Madh ėshtė shumė vulgare”, ka thėnė Buxhovi pėr Telegrafin.

Publicisti Kim Mehmeti theksoi se raporti i shqiptarėve me figurėn e Aleksandrit tė Madh ka qenė raport korrekt dhe objektiv, raport qė duhet tė jetė ndaj njė figure qė i ka rrėnjėt nė lashtėsi.

Ai ka theksuar se zakonisht nė Ballkan tė gjithė tentojnė qė t’i pėrvetėsojnė figurat historike, duke treguar se e kanė njė hero tė tyre tė rėndėsishėm.

“Fatmirėsisht, shqiptarėt gjatė historisė sė tyre asnjėherė nuk kanė pėrvetėsuar pa tė drejtė heronjtė, sepse ēdo here si popull kemi pasur heronj tė shumtė nė historinė tonė kombėtare. Nėse vėrtetohet pėrmes zbulime shkencore se Aleksandri i Madh ka rrėnjė shqiptare, kjo duhet tė na bėjė tė ndjehemi krenarė”, ka thėnė ai pėr Telegrafin.

Mehmeti, duke folur pėr raportin nė mes tė Republikės sė Maqedonisė dhe historiografisė, tha se pėrmendoret te cilat gjendjen ne Shkup pothuajse tė njėjtat i gjen nė Athinė, Sofje dhe gjetiu, pėr shkak se maqedonasit vazhdimisht pėrvetėsojnė heronjtė.

Ndryshe, studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar njė testament tė Aleksandrit tė Madh nė tė cilin ai i drejtohet popullit tė Shkodrės duke ju dhėnė atyre njė territor nė administrim si dhe duke ju drejtuar me fjalėn se ai ėshtė “pinjoll i farės sė ilirėve”.

Dokumenti ėshtė publikuar kėto ditė nga studiuesja italiane e cila ka bėrė njė hulumtim pėr Aleksandrin e Madh.

Nė letrėn e dėrguar shkodranėve, Aleksandri i Madh shkruan: “Unė Aleksandri, bir i Filipit, mbretit tė maqedonasve, mishėrim i monarkisė, krijues i Perandorisė Greke, biri i Zeusit, bashkėbisedues i Brahamanėve dhe i Pemėve, i Diellit dhe Hėnės, triumfues mbi mbretėritė e Persėve e tė Medėve, zoti i Botės prej ku lind dhe ku perėndon dielli, nga Veriu nė Jug, pinjoll i farės sė shquar tė popujve Ilirikė tė Dalmacisė dhe Liburnisė dhe tė popujve tė tjerė tė sė njėjtės gjuhė qė popullojnė Danubin dhe zonėn qendrore tė Thrakės, u sjell dashurinė, paqen dhe pėrshėndetjet e mija dhe tė tė gjithė atyre qė ndjekin sundimin e botės.

Duke qenė se ju gjithmonė me jeni treguar tė besės dhe tė fortė e tė pathyeshėm nė betejat e bėra krah meje, u jap dhe u dorėzojė juve nė zotėrim tė lirė gjithė hapėsirėn e Akuilonit e deri nė skaj tė Italisė sė Jugut. Askush tjetėr, veē jush, tė mos guxojė tė vendoset dhe tė qėndrojė nė ato vende. Dhe, po u gjet ndonjė i huaj, ai do tė mund tė qėndrojė vetėm si skllavi i juaj, dhe pasardhėsit e tij do tė jenė skllevėr tė pasardhėsve tuaj.

U shkrua nė Kėshtjellėn e qytetit tė Aleksandrisė, themeluar prej meje buzė lumit madhėshtor tė Nilit nė vitin XII. Me vullnet tė perėndive qė nderohen nė mbretėritė e mia, Zeusit, Marsit, Plutonit dhe Minervės, perėndisė sė perėndive. Dėshmitar tė kėtij akti janė Atleti, logotheti im, dhe 11 princa tė tjerė, tė cilėt unė po i emėrojė si trashėgimtarė tė mi dhe tė tė gjithė Botės, meqenėse po vdes pa lėnė pasardhės” (testamenti ėshtė zbuluar dhe pėrkthyer nga studiuesja italiane Lucia Nadin, tė cilin ajo e ka paraqitur nė hulumtimin shkencor, “Statuti de Scutari, della prima meta del secolo XVI con le addizioni fino al 1469”, e cura di Lucia Nadin, giogno 2002, Romė)

Mė poshtė mund t’i lexoni qėndrimet e disa studiuesve, shkrimtarėve, tė cilėt e dėshmojnė prejardhjen ilire tė Aleksandrit tė Madh.

Rose Wilder Lane, shkrimtare e studiuese amerikane e njohur nė tė gjithė botėn, nė vitin 1920 ka vizituar Shqipėrinė e veriut dhe pastaj ka shkruar librin “Majat e Shalės”, ku ndėr tė tjera shpjegon se “Aleksandri i Madh ishte nga Mati (nga babai) dhe kur u rrit shkoi ne Maqedoni”. Lane, nė bisedė e sipėr me njė malėsor, tregon se si ai (malėsori) duke folur pėr figurėn e Aleksandrit tė Madh, rendit brezat paraardhės tė tij: Karana, Cenua, Trimi, Perdika, Argua, Filipi, Ajeropi i cili u bė dhe mbreti Dare i Maqedonisė dhe kishte kėta pinjollė: Alqeti Leka , Arminti, Perdika i Dytė, Arqelloja i Dytė, Oresti, Leka i Dytė, Filipi i Dytė dhe Leka i Madh (i biri Filipit dhe Olimbisė) qė njihet me emrin Aleksandri i Madh i Maqedonisė.

Profesori Edvin Jasques, duke folur pėr vetitė e shqiptarėve dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh, thotė se "ilirėt ose shqiptarėt, kėta bijė tė paepur, ishin luftėtarė tė shqipes, trashėgimtarė tė denjė tė Akilit, Filipit, Aleksandrit tė Madh dhe Piros sė Epirit...".

Edit Durham, shkrimtare britanike qė u bė e famshme pėr shkrimet e saj antropologjike rreth jetės nė trojet shqiptare, nė fund tė shekullit XIX dhe fillim tė shekullit tė XX, ka thėnė se Leka i Madh, pa dyshim ishte shqiptar”.

Studiuesi francez Robert D’Angely, i njohur pėr hulumtimet e tij shumėvjeēare pėr dhe rreth shqiptarėve thekson se “gjeneralėve tė vet, Leka iu drejtua nė gjuhėn amtare, pellazge ose shqipe”.

Ndėrsa, Straboni ka thėnė “Maqedonia mė pėrpara quhej Emathia”, sipas Emathit. Shumė historianė fjalėn Emathia e zbėrthejnė me gjuhėn shqipe si “i madh”. Emrin tjetėr mė vonė e mori nga njė udhėheqės i vjetėr, qė quhej Macedon. Sipas Strabonit, kėtė vend e sundonin disa nga fiset epirote dhe ilire. Pak a shumė tė njėjtėn gjė thotė historiani romak, M. Iuniani Iustini, e po ashtu Plini.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-14, 15:59   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

Alexander the Great Macedonian+Illyriane origine.
Google translatorAlexander the Great, expeditions, military battles ...

The album contained more about the kingdom of Alexander the Great of Macedonia

The exhibition "In the kingdom of Alexander the Great" in the Louvre Museum in Paris in 2011 opened until 6 January 2012 ...

Finally, on this special exhibition Macedonia secede from the Hellenistic world "Greek" for taking over cultural inheritance that belonged to the people but he was denied so far, according spe ... lance, these scenes are mortal similar to the Iliad also know that this occasion is paid attention to the old Illyrians and Macedonians that according to these texts "-Hellenic Greeks" regarded as "Barbarian" ... but the reality emerges from the earth and these graves are above surface of the earth by asking him to witness trashegimsise that had belonged to the people and not those who claim Greek or Macedonian Greek Volgarofoni=Bulgarian B-is .... So, a little late but divorce forced, finally came to the benefit of everyone, especially the science ...

The benefit of this exhibition is that, once described as not that these helmets are Hellenistic Greek or Macedonian, but Illyrian, although we have found that ancient Macedonian territory in Sindos, today Echodoros, near Thessaloniki VI century, around the year 520 before Christ ... is the bronze helmet mask is golden but ... It should be noted that all the old names are the names of young unscrewing also Aigai, is turned into Vergina, but the dynasty of Macedonian kings is Argead, where The first king was ARGEU, VII century, BC, after his Vienna;
AMINTASI of I, vassal of Darius the first, then pumped;
Alexander I and its immediate aftermath Vienna;
Alketa II, and last but this dinastije
Alexander I of known as the father of the new Macedonian dynasty with his son
PERDIKASI II takes up mbretrinė in 448, where after his Vienna
The ARKELAOSi ARKELAOS and II, this oresti rooted expire and the latter starts a new dynasty else that comes directly from
Alexander I of 454 BC, the son of Amintasit I, (where it was helmet must present his or age) after his Vienna;
AMINTASI II which marries the princess Illyrian
EURIDIKEN and arise:
Alexander II Perdikas II and Philip II, these three were the chieftains of the Illyrians by their mother Euridika, where the first two were killed last survived only;
Philip II Illyrian nephew who grew up in exile in Illyria who married a princess from the king of Bardylis, had a son, then even married a princess from another Illyrian tribe of Molossoi, Pinces Olympia,
Olimbia of Molossoi on which bore;
Alexander the Great, as we see, similarly we FILIP II as well
Alexander III are of Illyrian origin, no doubt that this is Illyrian dynasty but the old Macedonian territories where there had no connection with blood or marriage but only the Hellenes with the Illyrians.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-14, 01:00   #9
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aleksandri i Madh

Ne filmin e tij, xhiruar s'fundmi, personazhin e tij, e paraqesin si Gay.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-14, 07:51   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aleksandri i Madh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
Ne filmin e tij, xhiruar s'fundmi, personazhin e tij, e paraqesin si Gay.
Une e kam kuptu si biseksual e jo si homo (gay).

Mendimi im:
Ne koherat e vjetra te bashkesive primitive, sikur edhe tani ne shumicen e shteteve (bashkesi jane edhe keto apo jo? ) seksualiteti eshte kuptu keshtu sic po interpretohet edhe ne filma.Ne ate kohe homo/biseksualiteti nuk ishte as mekat e as turp.

Kjo ishte koha e Lekes se Madh.
Me pastaj:

Mu per kete me perpjekjet per te shthurre bashkesite primitive dhe per te transformuar ne ato moderne synohej nje perparim ne te gjitha fushat, edhe ne seksualitet. Gati ne te gjitha librat(sidomos ne ato fetare, libra keto me shume infuence ne bashkesite njerezore) e asaj kohe tentohej nje ndalese e marrdhenjeve bi seksuale dhe zooseksuale (sex me shtazet).

Edhe sot e kesaj dite ne shoqerite me pak te zhvilluara, per nje burre, nje gomar ka ma shume vlere sesa nje grua mu per faktin qe gomari i sherben per te gjitha inkluzivisht edhe per sex.
Mu per kete ne kohet e vjetra njerezve u eshte transmetuar se seksualiteti eshte vetem per te lindur femijet. Marredheniet seksuale qe nuk i sherbejne ketij qellimi, konsiderohen si mekat. Kjo ishte ne te gjithe boten keshtu.

Sot po lejohet homo dhe biseksualiteti gati gjithkund qe une e kuptoj si nje kthim prapa...
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-14, 11:42   #11
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aleksandri i Madh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Une e kam kuptu si biseksual e jo si homo (gay).

Mendimi im:
Ne koherat e vjetra te bashkesive primitive, sikur edhe tani ne shumicen e shteteve (bashkesi jane edhe keto apo jo? ) seksualiteti eshte kuptu keshtu sic po interpretohet edhe ne filma.Ne ate kohe homo/biseksualiteti nuk ishte as mekat e as turp.

Kjo ishte koha e Lekes se Madh.
Me pastaj:

Mu per kete me perpjekjet per te shthurre bashkesite primitive dhe per te transformuar ne ato moderne synohej nje perparim ne te gjitha fushat, edhe ne seksualitet. Gati ne te gjitha librat(sidomos ne ato fetare, libra keto me shume infuence ne bashkesite njerezore) e asaj kohe tentohej nje ndalese e marrdhenjeve bi seksuale dhe zooseksuale (sex me shtazet).

Edhe sot e kesaj dite ne shoqerite me pak te zhvilluara, per nje burre, nje gomar ka ma shume vlere sesa nje grua mu per faktin qe gomari i sherben per te gjitha inkluzivisht edhe per sex.
Mu per kete ne kohet e vjetra njerezve u eshte transmetuar se seksualiteti eshte vetem per te lindur femijet. Marredheniet seksuale qe nuk i sherbejne ketij qellimi, konsiderohen si mekat. Kjo ishte ne te gjithe boten keshtu.

Sot po lejohet homo dhe biseksualiteti gati gjithkund qe une e kuptoj si nje kthim prapa...
Aresyeja qe nderhyra ishte shkrimi i Makreshit. Disi...edhe pejgamer edhe homo apo biseksual mu dok diqka e pakjarte.

Po i bjen, sa kuptova;

...qe, te klasifikojsh diqka te turpshme apo te paturpashme, krejt qenka nga koha se ku ndodhen e jo veprea ne vete.


Luaje macė kokėn e buallit!

Ps, MACA PO E PRET KOHĖN...
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-14, 08:01   #12
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Aleksandri i Madh

Nese ka qen pejgamber, sigurisht qe s'ka qen as homo e as biseksual.

Un nuk kam njohuri te shumta, vetem se thash qe egziston nje numer dijetaresh qe nuk e perjashtojn mundesin qe Alexandri te kete qen Pejgamber i Zotit,


DHULKARNEJNI – DYBRIRĖSHI


Kur’ani Suretu El Kehf ajeti 83.

“Tė pyesin ty pėr Dhulkarnejnin, thuaj: “Do t’ju rrėfej pėr punėn e tij me Kur’an (me shpallje)”
84. “Ne i mundėsuam atij forcė nė tokė dhe i dhamė mundėsi pėr ēdo send qė mund tė arrijė”
86. “Deri kur arriti nė perėndimin e diellit, e gjeti se po perėndon nė njė farė burimi me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Ne i thamė: O Dhulkarnejn, ose do t’i dėnosh, ose do t’i marrėsh me tė mirė e t’i udhėzosh!”
87. “Ai (Dhulkarnejni) tha: “Ai qė vazhdon edhe mė tej tė jetė zullumqar, atė do tė dėnojmė.”
90. “Deri kur arriti vendlindjen e diellit, e gjeti atė si po lind mbi njė popull, qė nuk i kemi dhėnė ndonjė mbulojė prej tij (diellit).

Ajet 91 flet pėr sundimin e drejtė tė Dhulkarnejnit.
Ajeti 93, Dhulkarnejni shkon drejt Veriut ku gjeti njė popull qė nuk kuptonte gjuhė tjetėr veē gjuhės sė vet dhe ata u ankuan pėr Je’xhuxh Me’xhuxhėt, qė bėjnė shkatėrrime nė tokė dhe kėrkuan qė t’i japin njė tatim pėr tė ndėrtuar njė pendė mbrojtėse.
Ajeti 95,96. Dhulkarnejni u kėrkoi fuqi punėtore, hekur dhe bakėr, ndezi zjarr dhe bėri njė pendė tė pakapėrcyeshme deri nė ditėt e fundit tė botės. Kur’ani fundin e botės e lidh me daljen e Je’xhuxh Me’xhuxhėve. Nė kaptinėn “Enbija” ka disa ajete qė flasin rreth tyre si njė nga shenjat paralajmėruese pėr afrimin e Kijametit.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.