Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-07-21, 11:39   #4966
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kenget popullore qe jan kenduar dikur neper odat shqiptare
qe jan kenduar kan treguar se q' plan pregatisnin
kanibalet e serbis kunde r kombit shqiptar
tregonin keto kenge se qfar plane e mendime kan serbet kunder shqiptarve
q mendim kishin qetnikt serb per kombin shqiptarė e se qka planifikonin-


keto qellime e synime serbet

ata i kan edhe sot planet dhe bejne plane me dale edhe sot ne detina driatik e ne shkoder sot ne shkoder e ne shqiperi.-

planet e shkieve jan gjenocidi dhe kanibalizmi kunder shqiptarve
vetem se ne forma ma te ndryshme tash
por do te shihet ma vonė pasojat e kti krimi
qe po pregatitet ne kuzhinat e beogradit e moskes

shqiptaret duhet te ken kazerma ete forta pregatitje te forte ushtarake dhe civile
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-07-21, 11:42   #4967
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tmerret q e i ka ba shkinia pansllavizmi kanibal kanibalizmi qetnik shkinor duke bere masakra antinjerzore kunder shqiptarve te pa fajshem
serbizmi qetnik ka ushtruar dhunen ma barbare me qnjerzore se qka vuajtur ky popull nga q etniket e nga qetnikizm
i nga shovenizmi pansllave serb neper shekuj


mendoj se se secili shqiptarė pushken shkollen kazermen ushtrine pregatitjen mbrojtjen

duhet te ket vlla moter nene baba shejteri ideal -

dhe te flej me te qe shkjaut te shkines kurrr bese te mos i nxinet -

ma por arma le te jet roja dhe siguria pararoja e shqiptarit-

qdo lloj mjerimi tjeter do ta humbe kuptimin -shqiptaret nuk duhet te jen te mjere asnjiher e te bien pre e kanibalve por te msoihen te vdesin herookisht me armet besnike kunder qdo okupatori qe msyne tokat tona prandaj mendoj se obligim moral esht edhe i qdo femre shqiptare qe te din te perdore armen e te mos bie nen kthetrat e armikut asnjiher e gjalle se me shkje e me grek tjeter kuptim e gjuhe nuk njeh kjo jete per veq gjihen e armve shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:47   #4968
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

lexuesit reaguam ndaj veporimeve te vasil bolanos dhe planeve te tij per shkeputjen e himares dhe jugut te shqiperis

shum shqiptar ne internet reaguan edhe neper forume e bllogun e gazetes shekulli-

dhe me ne fund qeveria shqiptare mori masa ndaj spiunit grek vasil bolano
mori masa ndaj tij e burgosi e tij e paralizoj -

ai deshti ta shkepus himaren nga shqiperia ishte vetem qeshtje kohe se kur do ta bente kryengritjen dhe shpalljen e pavarsisė se himares e bashkangjitjen me grekun -

nga himara duhet te largohen te gjith greket edhe nga jugu i shqiperis shpetim tjeter nuk kan shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 11:50   #4969
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shtrohet pyetja si te mbrohet shkodra sot nga shoqata rozafa moraqa -
e nga ndermjetsimet agjentureske e tradhtare ndermjetsime agjentureske proserbe mdikime
proserbe ne shkoder
te ua fusim hue shkelma ehuj gardhi e gjithqka mundemi tradhtarve
proserb jo vetem ne shkoder por ku do dhe kush do

qe hy mbrend shqiperisė per qfar agjenture ne dem te interesave te shqiptarve


---permbledhje shkrimesh nga autori xhelal ferizi

---------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 12:00   #4970
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ma zi ku ka
AUTORI XHELAL FERIZI
qka me ndodh s e kjo hata
mbi trojet tona-

AUTORI XHELAL FERIZI THRRRET JEPJANI KRAHUN PERKRAHENI AUTORIN XHELAL FERIZI
jepjani krahun lirikut -

dhe poendes se tij ----
KUSH NUK E KA GJAKUN E PRISHUR

ju vraft zoti mos mmbett pa ju vra

po harama paski ken

se vetem vargu i lirkut i qon peshė
varret e gurėt e vendit e te shQiptarisė-

po qka paski ken ju kshtu-
KLANI E HARAMI
keshtu nuk mbahet vatani
me hajna e pjella te kurbris e rruspis
e gra e femra shqiptare
ne serbi msitnojne
klysht e tradhtis
qe shesin atdhe
e nderm,jetsojne

ku ka ma zi
qka me ndodhė se ky vershim
s e ky veprim barbar
oh medet
sa klane
ne tokat tona mjerane
turp per shqiptar
me u shite femra iliriane
te shkiet mizor
e barbar
dore pas dore-
e shkjau

me vershue
mbi qikat tona
mbi gra e vasha malsore shqiptare
magjupi shkja i nishit
e i qaqakut -
me ble e me tregtue

ne malsitė e dikurshme fisnike shqiptare -
kah do kthetrat me i lshue


po ku je oj qeveri shqiptare -ketyre ditve te zeza
qe po e mbulojn keto hije te vdekjes token e te parve-

po kuj je o kuvend -po ku jeni o parti politike
o shoqata o institucione -
secili me ia gdhend
e me i pa mend
mbaroj shqipnia etnike

po ku je oj bashki
oj komunė o shkollė
o arsim o popull shqiptarė-
o dituri
ku je o toke
o kokė
o mendė ku jeni
se gjithqka u be turp
e gjithqka
u be hi
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 12:06   #4971
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po trimat shqiptarė ku jan
autori xhelal ferizi

trimat pse rrijnė nen hijeper kurė po ruhet pushka -e penda e veprimi -

ku esht mendja me dije

pse vuan atdhe i imi
autroi xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 12:12   #4972
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Te mbetshin ne fyt ato pare
autori xhelal ferizi
o dyftyrsh i lig
o fytyrė e vjeter tradhtare

ti me dy bigė
e dikur dashuri te rusis

e te serbis
e ju tjerė
te mjerė
qe famė keni ble me pare
e ju tjere profiter
te shitur ne loje te armikut

qe librat e lirkut
nuk i keni ndihmue
me botue
per inat te armikut
oh s ate lig e mjerue
vargjet nuk i lat me dalė

se trurin e keni t shartue
me gjithfar barbarie
vargu im valė
ka me dalė
si drite per toke shqipnie
e ju vetem me fjalė
e me loje dredhie
neper maja keni dalė
ju klysh koplie

nuk i lat me dal ne dritė
asnje fjalė
s nje varg
se ju msuen rruspitė

si me jetue

e te gjith tjerve qe me shkina
e me shkie
bashkuen pordhet dikur
shkinisht keni kendue

e sot dilni gjoja per flamur
e hymn shqip me kendue
oh vargu im qane me lot
se shu kan dale kurva me u shtihue

dikur tradhtar

e pastaj dolen mbrenda nate patriot-

sa mire dijne me dredhue
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 12:29   #4973
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

oh pushka dredhia
dhe politika
e aftesia diplomacia
spiunazhi strategjia
mjeshtria
uniteti
dhe fitoret
i gezon panslavia
e shqipnia mbet shkret
nga klani
e nga tradhtia
ne rrezik jan toke e det
ne rrezik etnike shqipnia
oh te mirat mbi dhe

paskan ken per t e tjeret
por jo per ne -
ah shqiptaret te mjeret
sa shum kan mbete pa atdhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 12:41   #4974
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne po e humbim atdheun dal nga dal-NGA MJESHTRIA STRATEGJIKE
E SPIUNAZHIT TE RREZIKSHėM SERB E RUS -
e deti me valė
po qanė
bilbili mergue
gure dhe ndanė
duke vajtue
shqipni etnike
sa shum te kan kurthtue
po e humbim ndoshta ket dhe
aq te shejte
male e fusha
me blerime
ne menyren ma absurde
dhe humbja po vjen sigurt-
ah toka ime
mos puna
mos disciplina
hasmi dhuna
shkej e shkina
e tjerė
nderkombtar
te lan te mjerė
toke e mbushu r me tradhtar
nuk ka behar
as pranver


sepse tradhtia u mboll
aq shum
neper kopshtije
ne lugje ne vese
ne ara ne maja
lugine shqiptare
tradhti te mdhaja
dredhi hajni

e ku do
deri edhe ne bujqsi-
ne qdo qelizė
e puhizė
e hije
kan hy dredhi
e mos dije
u mboll sabotimi
varfria degjenrimi-

u mboll kapitullimi hataja-
probleme te mdhaja
sepse paskemi qenė
te mallkuar
te ksaj toke
mjeran pasiv -naiv
te pa kokė
qorra mendjeqorra
te pa tru egost
te pa unitet -te pa vetedije kombtare
e shtetrore
te pa vetedije ne te menduar
se qka do te thot shteti
kombi e unitetit-

gjuha
atdheu dhe kultura e jote -dhe qyqarė paskemi kenė
e kurgja ma teper -pushka dhe politika e aftesia
diplomacia spiunazhi strategjia
mjeshtria unitetit
dhe fitoret paskan ken per t e tjeret
por jo per ne -

paskemi lindur me ken skllever
mjeran qyqarė
te mjerė vajtues
pa atdhe
renkues
-akuj zemrash te ftoft
te pa dashtun me njeri tjetrin -

te pa shpresa
e te pa unitet
te pa puntorė te pa zemer e ndjenja -te pa patriotizem e ndjenja kombtare -

me mbetė te urryer nga e gjith bota-si mjeran te shperndarė
neper botė si vezet e qyqevete pa unitet tamam si vllezer t e qyqeve
- te pa aft per tu mbrojtur nga asnji lloj sulmi-


ku jan trimat ku jan armet ku jan pushkėt shqiptare perse nuk kersasin e me shenjue ne rradaket e te gjith tradhtarve neper lule te ballit te te gjith atyre qe bejn veprime antikombtare-si dhe ne shoqaten shkinore -moraqa rozafa e te te gjitha kurvat e zjghyret e ndermjetsimit -

shqipnija atdheu esht ne rrezik vraponi o burra nga te kater anet -

se rreziku sot esht ne shkoder e ne veri te shqipnisėku kan vershuar serbo ashkalijt e seerbisė ardhacak lukuni lakmishė barbare -

per te na e humbur faren

me u bė gjith kjo hata ne atdheun tonė

ne pik te dites mu ne ket kohė edhe ket e perejtoj zemra e shqipirti i lirikut qe po digjet flakė bre mallkue qofshin te gjith ata qena e zagarė qe ja ndalen hovin ksaj pende -ku shpi per shpi nga i liber do te ja kishte dhuruar malsisė falasper te lexue m,alsori se ekush esht shkjau -e me e pa ftyren e tyre te vertet e me u besatue me mlasorė shqiptar qe q ikė kund nen shkja mos me dhanė a skumari me shkja mos me pasė s a te jen toka e qielli-por fjala ju dha tradhtarve gomarve qyqarve atyre te pa fe e atdhe te pa dinjitet kombtarė e jo pendes se lirkut qe shpi per shpi neper malsi do te kndonte per atdhe e dashuri kombtare-e per ta demaskue ftyrene shkjaut t e shkineste mbetshin ne fyt ato pare te rusisė i e ju tjer te shitur qe librat e lirkut nuk i lat me dal ne dritė e te gjith tjerve qe me shkina e me shkie bashkuen poerdhet e pastaj dolen mbrenda nate patriot-

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-21, 23:29   #4975
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pa ftyrsi e madhe e shum profiterve rrezik per ardhmerine e njerzimit
mashtrime kriminale propagande e madhe rreth epidemive
viruset nuk kan kufij dhe vetem po dalin variante te reja te emrave te viruseve
qe pa dyshim njrerzimi do te kapitulon nga keto lojra pa kufij te qarqeve sekrete te dyshimta

pasojat e vaksinave shkencorisht nuk dihen dhe ndikimet anesore
shum kush thot s e jan rrezik per njerzimin vaksinat


por problemi kryesor esht menyra se si po i bejn njerzit me detyrim te marrin vaksina

duke ua ndaluar levizjet e udhtimeve,qka kjo paraqet nje diktatur te rrezikshme
qe njerzimi nuk do ta duron

rrezik per lirite njerzore lirine elevizjes
dhe diktatura e vaksinimit te detyrueshem -

duke mos i lene njerzit te hypin ne aeroplan pa vaksina -

-ky esht turp dhe diktatuir e re e fashuiķzmit botrtor ide te rreja diskriminues e kriminale
varfrimi i njerzimit dhe shfarosja varfria deri ne esktrem mizoria sadizmi dinak
antidemokratike gjithnji e ma shum paraqitje e lojra te virsuseve

dikur genjyen shum me gripin e zogjvce gripin e derrave

ishin genjeshtra te medha q e u harruan

tani ne skene doli ky koroba virusi


pregatitet terreni i se keqes per njerzimin ekonomia ne shkatrrim njerzimi ne shkatrrim
forma te xetyrueshme te vaksinimitNe qoftese vazhdion keshtu njerzimi nuk ka ardhmeri dhe njerzimi nuk do te mundet me durue
pa lufta civile e mjerime te cilat do te dridhin themelet botrore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-21, 23:54   #4976
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Faleminderit oj mikja ime patriote patriotizmi yt vlerat tua jan margaritare#
Ti Je Nji Femer Shqiptare Me Plot Vyrtyte
Te Ka Falė Zoti Te Emncipuar Dhe Plot Kultur perparimtare intelegjente E Emancipim
Lum Familja Dhe Femijt E Burri Q E Te Kan-

Ti Jep Kontribut Si Trimresh Malsore Shqiptare-

Jam krenar me ty qe te kam aq shum mike te idealit kombtar

Nuk E Kam Ndermend Un Te Devijoj Rrugen e atdhetarizmit

As Te Dorzohem -

Nuk i dorzohem askjuj a snga Nga Askush nuk nenshtriohem#


As Qe Me Intreson Qka Llomotit Dikush-


Me Nis Sa Analfabeti E Badihavgjija Sillet Sokaqeve -

Q E Nuk Din Dy Fjal Me I Lidhė esht negativ Un As Q E Me Kruhet Veshi per harbutet

Per At Punė Nuk dua me neefjuhe sa harami e provokatori sakaqegji
e degjeneriku#

Nuk Merrem Un me gjithfar lahpweri Me Sakata E Me Gjithfar Lloj Neveritsash
injorant e te pa dije disa jan spiun te huaj provokues vegla te dikuj e disa kan energji negative# prej vet natres jan te poshter#

Un Shikoj Punen Time Dhe Krijimtarin Time Se Qka Thonė Baterdistat-Ihaaa Un Nuk Mund Ta Drejtoj Boten -


Sa Qorr Qytyku Kalon Neper Trotoare Te Dynjasė-


Bile Me kujtohet nji se si tregonin se Dy Vet dy persona injorant Kishin Shkruar Kah Kulla E Parisit -

Dhe Flisinin te flasin Ne Mes Vete per kullen
Por Kishin Qenė Injorant E primitiv idiota te pa dije e shikonin kullen

shikonin Perpjet Dhe Nuk E Kuptonin pse e sht ndertuar as nuk e njihnin as attin e vleren e saj#

Dhe Ne Fund Than-

Sa Mir Qenka Me E Rrxue me e rrenue
sepse asgje nuk dinin rreth saj pra injorant bastard#


Se Nuk Kishin Haber Se Per Qka U Ndertu Ajo kulle pra

Nuk kishin as dituri me e dite pse e Apo Qfar Arti E Vlere Kishte ai ndertim

-


Un Nuk Shqetsohem Nga Provokimet e gomarve

Se Njerzt Qe Jan Provokatorė-


Dhe E kan Ashtin E Semurė Veremin-


smundjen e shpirtit e te E Ashtit ete gjakut te prishur

Ata Nuk Ka Kush Qe I Sheron Jan Te Lindur Sakata-Te Pershendes Mikesha Ime patriote jemi ne sherbnim te atdheut me kontributin
Dhe Te Uroj Fat Ne Jetė Se Ti Nuk Je Si-Disa Femra qe jan primitive e te mshefta Mshehen Pas Gardhi-jan te mjera


ti je linde per trimeri e patriotizem#


Por Je Trimrsh Eemancipuar Tamam Ilirjane-

rrnofsh s amalet oj trimreshe e shqiptaris

ti je e atdhetaruizmit zane , mali albaniane#
Me Traditė -


Rrnofsh Trimresh Shqiptare E Fjales Dhe E Penes--

miket e shoqet shqiütare poetet krijueset kontribueset miqsia shoqweria e autorit xhelal ferizi neper forume leter kembimet kujtimet#
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-21, 23:55   #4977
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vargu nuk ėsht pėr krokodila

Shkruan autori xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

vargu nuk ėsht pėr krokodila
pėr tė pa ndjenja mizorė
vargu ėsht pė karajfila
nuk ėsht pėr puthadorė

nuk ėsht pėr rrogtarė tė armikut
nuk ėsht pėr zemrat qorre
nuk ėsht pėr shėrbtorė t 'metelikut
as pėr shpirta t' shartuar me vorre

Vargu ėsht pėr njeri
nuk ėsht pėr kanibal
nuk ėsht pėr tu mbjellė nė tradhti
por nė fushė nder lule e nė mal

vargu nuk ėsht pėr bizarė
nuk ėsht pėr akuj t' sibirit
por ėsht pėr shpirtgjerė dijetarė
me gjuhė e me gjak tė ilirit

vargu nuk ėsht pėr harbut
tė pa ndjenja perversa n' mėri
nuk ėsht per sherbtorė e hajdut
por pėr shpirta qė kan mirsi

autori njiqind pėrqind shqiptar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-21, 23:56   #4978
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shum krokidla e njerz te pa ndjenja nuk e ndihmuan autorin xhelal ferizi ndersa shum nga ata e kan provokuar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-21, 00:23   #4979
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mbasi nė vargje

autori Xhelal Ferizi me vargje shqiptare

mbasi i ndrruam me shkrim do llafe
edhe lodhja m' kish pushtue
mė erdhen lulet bashk me kafe
njė dardane m' ka dhurue

eh sa bukur ' mu duk shija
gota e ujit tė tok's shqiptare
thue se n' shpirtė m'pėrfshiu mahnija
nga pėrhapja aromtare

kafja rrinte nė mes tabaku
e pü e kishte ngjyren tė arit
nisi shqip e po mė vlon gjaku
mbi zakonin e shqiptarit

edhe malli mė rrjedhte nė vena
porsi e malit mu duk zana
mu kujtue shqipja n' dy krena
e t' shqipnisė ah dielli e hana

se q'm'pėrfshiu t'gjallė atmosfera
edhe uji si biluri
thue dy krah mi shpaloj era
shqip ku flasin dru e guri

thue se u shndrrova n' gjeraqinė
thue se m' dolen krah dy palė
me flutrue mbi etninė
t' shqipnisė nanė mbi fiushė e mal

T'falem nderit qikė dardane
qė ma dhe nji gjak vullneti
me gjuhen t' bukur iliriane
gjerė qė vlon si valė prej deti

ti kam borgj do yje ari
ti kam borgj do drita qielli
nji qėndisje n 'gjuhė shqiptari
shqip do rreze nda prej dielli

ti kam borgj shpjehjet magjike
ti kam borgj do shprehje malli
ty shqipni moj nanė etnike
shqip ku flasin dheu e zalli

edhe ty lule shqiptare
qė e ke fleten porsi vera
kto dhurata argjendare
qė mi qon ty tu rrit ndera

po ti qenke shprehja e allit
qė e ka lulja nė mes kėrcylli
ku me e gjetė nji tingull t' mallit
qė t' shkrinė shqip siq shkrihet dylli

po e bėj zemer vilonen
po e bėj shpirtė edhe klarinetin
po i marr zog e kanarinen
e po e marr nji shpirtė sa detin

e nė tė gjitha kto visare
po e shartoj nji gjuhė kristale
gjuhen tonė nė shqip amtare
ta sjell zogu n' kėngė mbi male

le ta sjell me t' fale n' sqep
si dhuratė prej mėrgimtari
kalon male e shkrep mė shkrep
le ta sjellė nė trollė shqiptari

le ta sjellė prej mallit tim
prej zhuritjes ku jam djegė
le t'ja kndoj shqip dheut tim
kah shqipnija degė mė degė


e kur tė ulet me pushue
nėnė ato hije e nėn qershija
kah t' pin ujin krue m'ė krue
shqip ku rrjedh n 'valė bukurija
autori xhelal ferizi ne mergim
liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-21, 00:29   #4980
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kujdesė lulja e bukurisė

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

kujdes' lulja e bukurisė
mos ja fal zemren tradhtarit
se ti je arti i hjeshisė
shpirti vet i ngjyres sė arit

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t' shpirtsisė

palcen ruaja ndoj bujari
djalė shqiptarė porsi kullimi
mos lidh ndjenja pėr tradhtari
se me lot tė mblon pėrvlimi

pasanikut mos ja fal
kurr ndoj qehre ati roboti
se a i s 'njeh lule nė fushė as mal
se at akull e fali zoti

atij gjaku i rrrin ngri
metelik i ecė damarit
ai kurr n 'kroje nuk ka pi
ndjenjė tė gjerė kullue prej arit

ai nuk njeh tjeter veq pare
zoti i tij ėsht veq mashtrimi
ai nuk falė zemer vlimtare
kurrr se nisė kah pėrkushtimi

pulsi i tij rrrahė kah valuta
kah ajo grryerja e pėrfitimi
ai nuk njeh kurr afshe tė buta
tė dashurisė se e joshė mashtrimi

se e joshė rrena e paraja
e deformon ai profesioni
ai ka msue veq fjalė tė mdhaja
si e ka msue rrena e demoni

trupi i tij askund nuk mbahet
ndoj damari qė vlon kah shpirti
ai kah vesi i keq shpėrndahet
at e joshė maska e gjak ngrirti

at e joshė dollarė metali
hekuri rrotė pare me fytyrė
por se joshė kurr ndoj zog mali
qė kėndon me tė larme njgyrė


nuk e joshė kund karajfile
as e thellė ndjenja me vlerė
ate e joshin dhelpėr e skile
mashtrimtarė rrencarė t'pa vlerė

si me rrejtė si me vizllue
me e lavdrue mallin mashtrimin
n' zemer kurr ndoj lot s' ka vlue
ndjenjė qė e lidhė n' besė pėrkushtimin

sepse kshtu ja don zanati
me mashtrue e n' ndjenjen pare
ai nuk ndjen kund bilbil shpati
as nuk ndjenė zemer shqiptare

atij zemra i rrahė n'ė akull
nė t'ftofta shije integrale
ai pė pare i rrxon shakull
kodra e suka brigje e male

buka e tij po ėsht mashtrimi
lajka e keqe e vizllima
e nuk din qka ėsht betimi
dashuria e varg as rima

ai han buken kah dredhia
sofra e tij ėsht ,mashtrimtare
pėr me tė joshė me kurtha t' kqija'
vizllon jargė pėr mall e pare

qanė me lot prej krokodili
i mson llafet si falltori
ai han mish e shpirtė bilbili
veq me i ecė ma mirė trezori

ai me llafe vizllon hile
mallin e shndrron si kult t' ksaj jete
e njeh paren karajfile
parja e tijė prishė dhe e dete

shpirti i tij i ftoft' polarė
shtresa e tij' akull qeliku
ai zgėrdhihet me varfnjarė
pėr lot tjerė si luan qerpiku

autori Xhelal Ferizi njė jetė me vargje shqiptare
lirik


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.