Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-11-06, 19:50   #1
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.

Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-11-06, 16:46   #2
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.
Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.


S'pari eshte e vertet qe cdo nejri enderron ... duke mos perjashtuar mundesit e paragjykimeve raciste , qe paska mundesi te enderrohet edhe me sy hapur ...?!
Sido qe te jet ., tundues i kesaj teme ka qen , poashtu njeri nder mendimtaret qe eshte marre me shpjegimin, intrerpretimin e endrrave , e qe eshte edhe themelues i teorise Psikoanalitike Sigmund Freud… Ku ne kuader te studimit te personalitetit te njeriut , dhe punes se tij te psikiatrit - nga rrefimet e pacienteve te tij per enderrat … gjate bisedes qe lindenin apo nderlidheshin e qe kishin te bejne me gjendjen emotive te pacienteve te tij, Frojdi vjen ne disa konkludime se endrrat burimin e kane ne pervojen e hershme, te femijereise..qe nderlidhen me fazen e edipit dhe shtypjen e epsheve dhe deshirave ...

Ai thote se endrra i duket e ēuditshme edhe vete personit qe shef ate , menyren e te perjetuarit te endrres e cileson si nje vrrage qe veshtire shifet , qe eshte e lashte dhe qe krijon konfuzitet dhe dilema .
Ai eshte perpjekrur qe nepermjet objekteve te simbolizoj dhe seleksionoi ato ne baza seksi .Duke i shpjeguar disa simbole qe njerezit i shofin ne endrra Frojdi pothuajse te githave u jep nje ngjyrim erotik...cdo sirtar, kuti, shport, valixhe perfaqeson organin gjenital femeror, ndersa te gjitha sendet e mbrehta drunjet , objektet me maje , qe kane aftesine te zgjaten jane simbole te organit gjenital mashkullor…


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-06, 22:49   #3
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

fenomen shume interesant , kerkon shpejgim psiko analitik , (megjithate po mundohemi te analizojme ne mundesit dhe njohurit tona)

po tregoj une endrren time munohemi kete ta analizoj ...

thjeshte krejte, une shof shume here veten ne enderr duke lexuar shtypin ditor ) ne gjuhe te huaja , ne frengjisht apo spanjollisht , apo greqisht ..

dhe krejt e thjeshte do te ishte , po problemi del, Une ata artikuj i lexoj rrjedhshem ,i kuptoj , mirpo gjuhet nuk i flas ne realitet , nuk i kuptoj , tash kur e mendoj qe nese une vertet e lexoj nje artikuj del qe ai shtyp eshte imagjinar , nga Une ta flas apo kuptoj nga nje gjuhe e huaj nje teme ???? enderr enderr , ama kete nuk e kuptoj !!! qka memorja ka te regjistruar e kujtesa nuk e reprodukton !!!
ka kush shpejegim ...????
( aahahahah qe tash a ke nga me mendu ju qe Jador poligloge , )
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-06, 22:52   #4
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jador
fenomen shume interesant , kerkon shpejgim psiko analitik , (megjithate po mundohemi te analizojme ne mundesit dhe njohurit tona)

po tregoj une endrren time munohemi kete ta analizoj ...

thjeshte krejte, une shof shume here veten ne enderr duke lexuar shtypin ditor ) ne gjuhe te huaja , ne frengjisht apo spanjollisht , apo greqisht ..

dhe krejt e thjeshte do te ishte , po problemi del, Une ata artikuj i lexoj rrjedhshem ,i kuptoj , mirpo gjuhet nuk i flas ne realitet , nuk i kuptoj , tash kur e mendoj qe nese une vertet e lexoj nje artikuj del qe ai shtyp eshte imagjinar , nga Une ta flas apo kuptoj nga nje gjuhe e huaj nje teme ???? enderr enderr , ama kete nuk e kuptoj !!! qka memorja ka te regjistruar e kujtesa nuk e reprodukton !!!
ka kush shpejegim ...????
( aahahahah qe tash a ke nga me mendu ju qe Jador poligloge , )


Une mendoj se DACI ka me te ofrue postin e keshilltares per media hahahahahahahaaahahahahhaahahaha trgona pas dy tri diteve a ishte ashtu hahahaha
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-06, 22:58   #5
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Une mendoj se DACI ka me te ofrue postin e keshilltares per media hahahahahahahaaahahahahhaahahaha trgona pas dy tri diteve a ishte ashtu hahahaha
(hahaha) Uh , pse a perkthyese ishte duke kerku Daci-a , ta takoj ne endrren e ardheshme dhe ta shof a po e kaloj proven testuese te shume gjuhesise ..ahahhh)
Lojetar tash te behemi serioz pakes ..
......... ne nuk kemi Qeveri te ndertuar nga endrrat .....( ups...)
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-06, 23:01   #6
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jador
(hahaha) Uh , pse a perkthyese ishte duke kerku Daci-a , ta takoj ne endrren e ardheshme dhe ta shof a po e kaloj proven testuese te shume gjuhesise ..ahahhh)
Lojetar tash te behemi serioz pakes ..
......... ne nuk kemi Qeveri te ndertuar nga endrrat .....( ups...)
Nuk kemi po po presim zgjedhjet hahahahahahahahahaha prano prano postin vetem nga kurreshtja ,merre ate pergjegjesi ,ti prape mundesh me enderrue dicka tjeter hahahahaha
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-06, 23:53   #7
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Enderrat?!!Nuk kane kurrfar domethenje per mua perveq se nje lloj fshise qe pastron ngarkesat ditore nga truri yne e asgje tjeter
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-06, 01:39   #8
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A din kush tė mė spjegoj pse shpesh shof ėndėrr se fluturoj, e gjithė kur mė len fuqia e jam gadi ka rrėzohem pėr toke mė del gjumi??
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-06, 21:54   #9
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
A din kush tė mė spjegoj pse shpesh shof ėndėrr se fluturoj, e gjithė kur mė len fuqia e jam gadi ka rrėzohem pėr toke mė del gjumi??

flutra miret si nje insekt qe ka veti ndryshimi.Metamorfoze.
Ka gjasa qe endra me flutren ,si shprehje e subNdergjegjes, flet per deshiren tende per ndryshime,metemorfoze,ndoshta nuk je e kenaun ajo qe je...ndoshta...por nuk ke 'fuqi' per ta shpreh ndryshimin!

bjeri vehtes mas...
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-06, 21:58   #10
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
flutra miret si nje insekt qe ka veti ndryshimi.Metamorfoze.
Ka gjasa qe endra me flutren ,si shprehje e subNdergjegjes, flet per deshiren tende per ndryshime,metemorfoze,ndoshta nuk je e kenaun ajo qe je...ndoshta...por nuk ke 'fuqi' per ta shpreh ndryshimin!

bjeri vehtes mas...
Nuk di a e paske lexuar mirė shkrimin tim??
Unė nuk thashė qė shof nė ėndėrr Flutur por qė fluturoj.

Flutura=Insekt

Fluturoj= Ngjitje nė hapėsirė me ndihmė tė krahėve.

Mos ta paskan pas qitė syzet pak si shtremtė o i nderuar??

Ha, hahahaahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-06, 22:19   #11
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Si femer fisnike qe je ma mur menja se ne subNdergjegje paramendon flutren, nuk besoj se ke ne subndergjegje soren..

flutrim nuk shpreh as gjo....por se si cka flutron po!


p.s.

pak hajgare, por poenta ishte qe t'spjegoj nje element te endres!
nese nihesh e ofenduar, fisnike, ma ben hallal..

mbetsh e pershendetun!
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-06, 22:32   #12
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
Si femer fisnike qe je ma mur menja se ne subNdergjegje paramendon flutren, nuk besoj se ke ne subndergjegje soren..

flutrim nuk shpreh as gjo....por se si cka flutron po!


p.s.

pak hajgare, por poenta ishte qe t'spjegoj nje element te endres!
nese nihesh e ofenduar, fisnike, ma ben hallal..

mbetsh e pershendetun!
Jo more ēfarė tė ofenduari.
Por, ktyne herė plakat tek ne thoshin se nėse e shef veten duke fluturuar ėshtė shumė shenjė e mirė pėr ate qė ėndėrron e vetėm thash mos di dikush mė tepėr.

Megjithatė tė falenderoj pėr pėrgjigjen.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-06, 22:50   #13
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Koheve te fundit po e shoh Tyrben ,qka do te thote
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-06, 19:35   #14
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Koheve te fundit po e shoh Tyrben ,qka do te thote
asht mee rendesi se tyrben e kujt po e endron?

Munohu me perceptu se tyrba e kujt asht, munohu..
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-06, 23:47   #15
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Koheve te fundit po e shoh Tyrben ,qka do te thote
Eshte e ndaluar te besohet se sjell dobi apo dem Tyrbeja. Ne Tyrbe varrosen njerezit e mire. Mirepo nuk d.t.th. qe njeriu i mire pas vdekjes mund te te beje dobi ty. Sepse ai ka qene i mire per vetvete e jo per ty. Edhe nese e sheh ne enderr, ska ndonje kuptim te veēant pos asaj qe djalli i mallkuar mundohet te te lodhe psiqikisht deri sa te te detyron te shkosh aty dhe te besh idhujtari te felliqur. Prandaj ruaju. Po te perkujtoj se shume rralle enderrat kane ndonje kuptim qe duhet ta kemi parasysh. Marrim per shembull, sot je lodhur shume ne pune apo e ke pas ndonje problem shume te rende per t'a zgjidhur pas mesnate e ke reprizen

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.