Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-07-13, 09:36   #166
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Muaji I Ramazanit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
******

Allahu te shperbleft per keso shkrime .


njekohesisht per hajr Ramazani.


Faleminderit, perhajr te kofte edhe ty Ramazani , agjerim te lehte ,

respekt.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-07-13, 21:48   #167
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime Agjėrimi
.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-13, 05:19   #168
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Gezuar te gjith popullit kudo qe agjeron.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-13, 22:09   #169
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,505
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Agjerim te lehte dhe te pranueshem
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-07-13, 14:15   #170
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Agjėrimi dhe shėndeti

Health Care 2 Njė proverbė arabe thotė:“Mendja e shėndoshė nė trup tė shėndoshė”kur njeriu nga mendjelehtėsia refuzon agjėrimin ai ka refuyuar vetveten e ti,sepse ka humbur sevapin,ka humbur shėndetin dhe kujdesin pėr organizmin e ti.Njė mjek rus e quajti agjėrimin operacion pa bisturi(skallper).Falemderojmė Allahun qė na fali shėndetin por mos tė harrojmė se do tė pėrgjigjet robi siē tha resulullahi a.s “ Shėndetin para se tė vie sėmundja” pra ta parandalosh sėmundjen pėrderisa je me shėndet. Helmet mė tė mėdha vijnė nga ushqimet me tė cila ushqehemi.Ka thėnė pejgamberi a.s : ”Ena me e keqe e birit te Ademit eshte barku i tij. Birit te Ademit i mjaftojne vetem disa kafshata per te jetuar.Nese kjo eshte pak per te, le t’a lere nje te treten e stomakut per ushqim, njė tė treten pėr pije, dhe njė tė treten pėr te marre fryme.” (Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe Ahmedi.).Agjėrimi pastron organizmin nga helmet ushqimore dhe mbetjet organike,rrit aftėsinė trupore,pėrgatitė fizikisht ēdo pjesė tė trupit i jep energji e formatizon dhe i jep freski.Sot problem i obezitetit-trashėsisė ėshtė bėrė problem global,janė formuar shum organizata,fondacione pėr tė luftuar dhjamosjen,por mė kot kur njerzit nuk agjėrojnė dhe nuk i pėrmbahen rregullave nga Kurani famėlartė. Fudajl Ibn Ijadi ka thėnė: ”Dy gjėra e vdesin zemrėn: tė folurit dhe tė ngrėnit e shumtė.”Njeriu duhet tė hajė me masė tė caktuar dhe jo ta teprojė : hani dhe pini e mos e teproni, pse All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (shkapėrderdhnin).” (El-A`raf,31).Burim i shum sėmundjeve ėshtė tė keq-ushqyerit apo ushqimi me tepricė dhe tė ngrėnit tej mase,shum tė rinjė dhe tė reja kanė pasur sėmundje qė kan pėrfunduar dhe nė sulme nė zemėr dhe probleme e ērregullime tė organizmit.Agjėrimi pėrmirson shėndetin,rregullon metabolizmin,rifreskon gjakun,indet,pastron organizmin nga toksiciteti,lanė tėmthin,lukthin-stomakun e pastron nga mbetjet e tepruara qė e ngarkojnė tej mase.

Agjėrimi e forcon njeriun shpirtėrisht.Mendjen e rigjeneron,ngritė moralin,jep shpresė,tė fut tė mendosh pėr tė tjerėt dhe idenė tė mendosh pėr tė varfėrin,pėr njerzit nė luftra dhe qė jetojnė nė varfėri.Andaj nė kuran thuhet : “Mirėpo, po qe se e dini, agjėrimi ėshtė mė i mirė pėr ju”.( Bekare/184.)Resulullahi a.s tha : Hane syfyrin se nė tė ka bereqet tė madh.Normal mjeksia spjegon se njeriu gjatė natės nė gjumė lukthi-stomaku prodhon shum aciditet dhe insani kur ngrihet pėr tė ngrėnė syfyr konsumon dhe stabilizon organizimn me sabah.Iftari hahet pas pastrimit gjeneral tė helmeve ushqimore vjetore dhe ditore,ky pastrim bėhet gjatė kėtij muaji dhe organizmi njeriut kthehet nė origjinalitet,duke u pastruar nga mbetjet kemikale.

Reflekto!! revistat mė prestigjioze botėrore tė shkencės e mjeksisė kan treguar vlerėn qė ka agjėrimi pėr shėndetin dhe trupin e njeriut.Forcon kujtesėn, pastron qelizat toksike nga trupi,largon nga epshet impulset e pa kontrolluara,eviton gastritin e mban trupin nė formė. Muhamedi a.s. ka thėnė: “Le tė agjėroni se agjėrimi ėshtė mbrojtje”. Mbrojtja ėshtė tė shtrėngosh dėshirat e tua.ti qeverisėsh ato.Kanti thoshte :” Personaliteti ėshtė autonomia e vullnetit”Agjėrimi qeverisė emocionet spontane,e bėnė njeriun mė tė matur qė te punojė e veprojė pėr aspektet ndėr-njerzore me maturi dhe dituri.Agjėrimi ndihmon nė mėnyrė graduale nė shėrimin nga kėto sėmundje :

1. Sėmundjet e zėmrės-sulmeve kardiake dhe arteriosklerozėn.

2. Diabeti nuk dėmtohen nga agjėrimi ata qė e kan diabetin, por ai i ndihmon nė shėrim.

3. Agjėrimi ndihmon pėr tė shėruar astmėn dhe sėmundjet e rrugėve tė frymmarjes.

4. Parandalon formimin e gurėve nė veshka.

5. Sėmundjet e mėlēisė,.agjėrimi ėshtė provuar se ka fuqi t’i shėrojė ato pa efekte anėsore.

6. Sėmundjet e lėkurės, veēanėrisht alergjitė dhe ekzemat kronike.

7. Hipertensioni e lartė tė gjakut e shėron me tė madhe.

8. Ndalon sėmundjen e keqe kancerin

9. Forcon psikologjinė dhe intelektin

10. Agjėrimi konsiderohet arma fillestare nė mjekėsinė e parandalimit tė sėmundjeve.

Sot harxhohen miljona euro pėr njė shėndetsi tė mbarė,janė bėrė disa lloj preparatesh,ilaēesh pėr parandalimin e sėmundjeve nga mė tė ndryshmet,kur dihet se sėmundjet hynė nga portat ku kalon ushqimi,dhe kur agjėrimi ka orarin dhe cenzurėn ushqimore ėshtė vėshtirė tė ketė sėmundje ai trup njeriu.Humanus-njeriu parandaloi sėmundjen duke forcuar imunitetin e ti duke pėrdorur ushqime natyrale dhe jo artificiale,si dhe hante me censure islame me dorėn e djathtė si dhe duke qėnė agjėrues.

Ilaēet kanė efekte apo dėme anėsore,kurse agjėrimi pėrkundrazi qė shėron nuk dėmton por vetėm rigjeneron dhe ngrit imunitetin e sistemet e pjesėve trupore tė njeriut.Agjėrimi ndikon nė pėrmirisim e mushkrive,veshkave,pankreasit,ndikon nė damarėt e gjakut,qetėson organizmin.

Agjėrimi nxit efektin natriuretik,qė lejon trupin tė eleminojė natriumin dhe ujin e tepėrt nga organzimi,e kjo ēon nė uljen e presionit shtypjes sė gjakut.Ka efekt stabilizues nė sistemin-nervor-qendrorė,rrit ndjeshmėrinė zgjon impulset e vigjilencės dhe kreativitetit.

Agjėrimi ndihmon sensorėt e shijes,ul shqetsimet nė sistemin trėtės,si dhe qetson gjendjen e ankthit.Agjėrimi rrit disponimin,qetsinė shpirtėrore dhe fizike,eliminon qelizat e shkatėrruara dhe tė dobėta.Gjitha kėto tė mira sjell agjėrimi,po ne sa meditojmė rreth kėtij ibadeti qė ėshtė shpėrblim dhe shėndet.

Pėr njė shėndet tė mirė :

1.Mjeku mė i mirė ėshtė agjėrimi

2.Humbe disa kile tė tepėrta qė mund tė bėheshin sėmundje pėr ty

3.Gjete qetėsi shpirtėrore dhe rregullim metabolizmi

4.Tani je njė sportist me ushqime natyrale dhe han me orar

5.Syfyri tė eleminoi aciditetin e prodhuar gjat natės

6.Iftari tė jep ushqimin e pastėrt dhe ushqimin shpirtėrorė si dhe gėzim e disponim

7.Tani ke vitalitet dhe shėndet

8.Agjėro dhe absteno nga ushqimet e tepėrta dhe teprica

9.Hemoglobina dhe tensioni rregullohen nga agjėrimi yt

10.Fito shėndet fito xhenet dhe ku ka mė selamet….!!

Imam A.B
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-14, 21:56   #171
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Me shendet ta perfundoni!

Urime dhe agjerim te lehte!
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-14, 21:58   #172
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime dhe agjerime te leht.
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-14, 23:21   #173
romansa
 
Avatari i romansa
 
Anėtarėsuar: 24-07-08
Vendndodhja: larg vendlindjes
Postime: 16,103
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime ky muaj i Shenjte i ramazanit..
agjerim te lehte dhe zoti !
__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-14, 10:09   #174
Kaqanikasja
 
Avatari i Kaqanikasja
 
Anėtarėsuar: 06-04-09
Vendndodhja: ne nje vend qe gjithmon kam deshire te jem
Postime: 9,533
Kaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėmKaqanikasja i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kaqanikasja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Kaqanikasja Send a message via Skype™ to Kaqanikasja
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime Muaji i shenjte i Ramazanit
__________________
Secilėn vepėr tėnde kryeje si tė ishte fjala pėr veprėn e fundit Jetėsore..
Kaqanikasja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-14, 11:08   #175
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Urime muaji i madherishem i Ramazanit. Agjerim te lehte ju desheroj!
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-19, 08:53   #176
Adrenalina
Natyrale
 
Avatari i Adrenalina
 
Anėtarėsuar: 28-06-07
Vendndodhja: Ne burimin e detit..
Postime: 1,965
Adrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Te gjithe besimtarve musliman u uroj muajn e shejt te Ramazanit
__________________
Qdo premtim nga kurreshtaret sado solemn qe te jet, eshte fjal ere japet vetem per ta kaluar kohen!
Adrenalina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-19, 22:08   #177
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Gjithashtu ju uroj Ramazanin , inshaAllah agjerim te lehte , begati ne sofrat e tuaja.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-19, 12:37   #178
AlbaSoft
 
Avatari i AlbaSoft
 
Anėtarėsuar: 28-04-08
Postime: 1,743
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Urime Muaji i shenjte i Ramazanit , agjerim te lehte dhe lutje te pranuar inshallah!


__________________
99% t'bukuris t'1 femnes munesh me fshi , me 1 Pallom t'lagt !
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 12 (0 Anėtarėt dhe 12 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.