Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr Dje, 22:46   #5011
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos i harro sytė e mi tė pėrlotur

Mos i harro sytė e mi tė pėrlotur

autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

as heshtjet e mia tė pa fjalė

as ti qė sytė nuk tu teren

por as ti qė qave pa lot

e as ti tjetri qė dhimbjet si tregoje

as ti zog at ditė qė rėnkoje

por as ti toka ime

as ti o gurgullima me valė

un akoma si harroj as sot

dhimbjen e lotin

as fjalen se kam ndalė

malli im mbeti ne ankim

e ankimi per her

udheve qe nuk di kush pse nuk mbarojne

e si flasin neper botė

dikush e diqkaja me thot

harroje

po a harrohet ajo tokė

a harrohet e lindura

si harrohen sytė e jetes

neper zemren time qe kan shkruar

qė kan skalitur

aq shum shpirta te jetes

qe un nuk i spjegoj dot me fjalė

fjalen time tė perlotur kuptoje

ajo flet per per te gjitha shpirtezimet

perjetimet

per jeten time

e dashurinė

ajo emocionin nuk i ndalė

me nje botė plot shprehjenuk di pse isha keshtu

neper kujtime

e ku do gjej qetsi

e prehje

un e penda ime

se di pse

ishte keshtu

dje

e pardje

e sot

nga njiher fjala ime

ne grugullime

neper muaj e mot

shkruan kujtime

mbushe shpirtezime

neper ket bote

andej ka kishe ecur kemba ime

e jeta ime

nga njiher e thot edhe me lot

kujtesa e fjala ime

vargu e penda ime

e nuk po mbarojne dot

poema e shkrimeAUTORI NE MERGIM I MERGUAR XHELAL FERIZI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr Dje, 22:47   #5012
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Sot s 'po ka ma as rreze te lira

Sot s 'po ka ma as rreze te lira

qe bien lirshem lirinė per ta nxe

sot ne kthetra kah do rrin hapsira

duar te gjata kah do bien mbi ne

se vrastarė e te ndyrė po dalin ne prita

rruget tona po duan ti shkretojnė

qė atdheu tė mos ket as kund shtigje te lira

zogjt e lire ma te mos fluturojnė

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 22:48   #5013
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqiptare

Shqiptare

------

nga autori xhelal ferizi liriku

ne varg shihen miqsitė e dėshirat

qė ti tė jeshė me ne

te ftojnė vargjet e mia tė lirat

oj lule e bukur mbi dhe

--------

do tė jeshė nė mesin e shqipeve nė valle

aty ku do te mbahet fjala e shtrejtė magjike

ku do te digjen nga vrulli e kėnga gurė e dhe e zalle

nė trojet e shqipėrisė etnike

'''''''''''''''

eja se do tė dukesh princeshė

vallet do tė jen mahnitse shqiptare

zemrat e engjujve me rreze shqipe jan veshė

ne festa e tubime gjithkombtare-

'''''''''''''

aty do te jet edhe liriku

do te jen edhe engjuj tjerė

aty nuk ka vend armiku

por shqiptari i kulluar me vlerė-

-----------

eja prandaj me ne

me pa se si sh'ndritet larmija

e mosha si vallzon e re

etnike si gėzohet shqipnija

--------

do te zgjedhim ne valle mbretereshen

e kengen ma te bukur shqiptare

poetin e poeteshen

ne festen e madhe atdhetare -

''''''''''''

nga autori i vargjeve lirike shqiptare

xhelal ferizi liriku ne merrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 22:51   #5014
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Oh nuk di kah me ja nisė
u vjedh Banka e Shqipėrisė
s mbet ma ndere e as jetese
sot shqiptart po prehen ne besė
shkoj e keqja deri ne qiell
sot tradhtia ne dite per diell
po del hapur e armiku
si padroni e qifliku
si pronari e qifligari
del me vjedhe kush mund ma i pari
s po ka ligje ne troje te shkreta
zi e ma zi sot po shkon jeta
u lodh shqipnia per me vdeke
ju kan vjedhe miliarda lek
neper bak a dore mbas dore
nga duar te pista duar mizore
u mbush toka me zhgenjime
e po vdiset me ankime
ike rinia si pa krye
shum shqiptar mbi dhe jan thye
e pa shpresa e pa atdhe
kan marre ike ne te huaj dhe
deri ne fund bote e akullnaja
n grupe t vogla e grupe t' mdhaja
mbasi pushka s' vret tradhtarė
as spiun as grabitqarė
oh medet sa shum demon
sot atdheun e kan bė pronė
thua ja la baba tapi
per ferlik e per r aki
ne preher kurva kah po mbajnė
gjahun prore kah po e ndajnė
banda te zeza hajduteske
horre e grupe banditeske
kahdo ata vjedhin thesarin
vjedhin lekun e dollarin
e varfrojne kah do shqiptarin
shum hajdut e dore pas dore
kan vu dore neper trezore
po vijne hajnat ogurzi
per t' gjunjzue ket shqipni
ane e mbane ku i thone etni
kush ma i ndyre e ma sarhosh
kush harbut e kush mjekrrosh
disa vijne per shpi publike
disa tjere per loje armike
disa tjere neper trezore
po e mjerojne token arbnore
e kur te vjen bilanci i zi
nuk jep kush kurr pergjegjsi
mbasi ligj mbi dhe s' po ka
se ne shqipni ja greke shkja
rusi i zi e wehabija
jan padrona e udhehqsia
ata sot sundojne mbi dhe
bake e prona komb e fe
oh e mjere toka e shqiptarve
se q u shkel keq prej barbarve
renkon mali bjeshke e suke
turpi sot hahet me buk
me miliarda lek ne dite
sot shqiptarve u kan grabitė
negative shum zhvillime
u mbsh toka me zhgnenjime
drite mbi fakte thone spo ka
duar te mshefta jan tue vra
kah do hyjne neper trezore
neper krime e loje mizore
shihi lukset ane e mbanė
kush bajrakun sot e mbanė
ne gji te lalzit e ne lagunė
rrezidencat si garuan
kush po del me luks e arė
ne fam e shndritje n vend te parė
rolling hillsi e n' krrabė floriri
vidhet ari e gjevahiri
i pari vendit nji i pa zemer
qe si dijme pse e mbane at emer
nusja e tij aty odeta
s' foli hiq per troje t' veta
as per vjedhjet me skandale
oh q ' renkojne sot fusha e male
se kah do renkon shqipnia
nga hajduti e nga hajnia
hiqni maskat ne pranga lidhni
te gjith hajdutet kah do mblidhni
kush ndertoj ne emer te huaj
neper vjet e nepe r muaj
korrupsion e tjerė tradhtarė
e kan vendin veq ne litarė
askund tjeter por ne hapsane
ti dregojme bandat satane
mbasi kta vrasin shqipnine
i qesin kurthene tradhtine
he ata po i vrfate zoti
oh i vrafshin s tina e moti
po ne te ardhmen n' ket shqipni
q' do te leme per breza e fmi
a thua shembuj te zi mizorė
e la leme per dhe te gjore
te shtrire e zvarre t' shkelur per jete
e te poshtruar e te shkrete
ket shqipni te lashte etnike
veq pse duan bandat armike
don harbuti e puthadori
don tradhtari e mizori
qe punon per padron t 'huaj
pse keshtu shqipnia te vuaj
neper breza e fmijve tanė
ne qafe te ju mbeten vuajtjen e pran
pa ju nda e sa te jet jeta
te vuajn shqiptart ne troje t 'veta
po ps e te vuajn pse don hajduti
ai ligjshkelsi hajni e huti
jo mor jo jo kurr qe besa
mjaft me te zi e me ngatrresa
me pune te kqia e te pa besa
mbasi i dit t kputet kravata
nga martina e nga sopata
se do te niset flaka e zhari
se pe rte gjalel s' duron shqiptari
hajni jeten me ja nxi
me i bė ligjet mbi shqipni
nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 22:54   #5015
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne flaken e qirit
autori xhelal ferizi
me kujtohen motet
lakimi flakes nga njeher me kureshton
kujtoj ujin kristal pran kroni
nuk di cila rmomanse mi nxori lotet
neper faqet e mia rane poshte
te kembet e hirit
mu kujtua i pari perqafim i joni
deshirova per nje moment te dehem
me wene si ujrat kristale
qe e syte e mi e mi te shendrroj ne ylbera
e me püreherin e saj per seri te prehem
le te linde ne zemren time edhe njiher pranvera
e te endet puhija
le te behem lule ne duart e bardha te saj
le te kthehet perseri atje dashuria
e koha si dikure qe ne kujtim poe mbaj
le te shndriten perseri
syte emi
e shikimet te me ringjallen
secila shkrekptime e syrit tim
le te behet gjalleri
se shikimet duan te qmallen
te ri behem edhe njeher persri
te behem dhe njeher zog i pa plagė
cicerima kur kerkonte me pi
te behem edhe nje her flete
e jete
e lule mbi dashuri
me mbi
ta di cila shigjetė
vret
andej
te mos dal
si viktime ne gjueti
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 22:55   #5016
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Beli e sytė e sajė

Vetėm njė her

me thuaj njė fjalė

ah pershkrim

ah si perthyhej beli i sajė

e din shpirti im

neper vargun tim

.........

secila metaforė

secili perjetim

beli i sajė aq i hollė

mund te mbertheje me dorė

dukej e bukur si mollė

vetullhollė

...

me malle po qajė

neper nje medimtim

ngjyra e gjakut tim

neper qrkullim dashurie

e din

sa her ka vlue

gjaku im

,,,

kur ne syte e saj

esht takuar

shikimi

me shikimkur hapi i sajė

ngrinte peshė

vargun

e artin tim

kur damarėt me jan veshė

te gjith me dashuri

deri ne ne me ta learten majė

atje ku shpirti im

mbėrrintee derdhej pastaj

her si lot dashurie

e her si si lot rrekajeshperndahej neper emocionim

.......

majė mė maje

ka h ndjenat e syte e mi

sa her kam dalė te shkrihem

e te mbihem perseri

per dashuri

per syte e sajah hapi dhe shikimi i sajė

pushtuan shikimin timnuk di shprehjet si ti ndajė

e ndjenjen e emocionit timpermallashem heshtur

pa ane e pa skajė

mundohet ti them ne pershkrim

neper secilen shpirterore pllajė

po njitet

neper kujtimee po zbret malli im

neper perseri

ne rikujtim

te belit

dhe te hapit te saj

....

ne at shikim

e ne ata sy

,,,,,,,,,,

qe shikimin nuk mundesha te ja ndajė

asajė,,,,,,,,,,,,,

ndjenjat nuk mi mbane ma ansji dry

,,,,,,,,

mi kėputi ngujimet ,

buzqeshja e sajė

sa her me kan ardhė ligshtimet

dorezimet

ne gjunj te kam ra

para bukurisė

coptimet

e fjales time

qė nuk dinin metaforat

e lutjet kah me i nisė

neper sharmin e saj

ne buzqeshjet e saj te hjeshise

----qeshjet qe shkrijne

e pushtojne

shpirta te pafajsisene shpirtin tim

ma nuk mund ti mbajė

mahnite e kohese syte e saj

qe me kujtojne

me te famshmet arritje ne majėte gjitha bukurive shpirteroremagjik ishte hapi i saje

e qerpikuthua se rrathe t dielloreqelnin e mbyllnin

shikimin e saj

ah fjale metafore

po shkrihem poetikisht ne vaj

neper kujtesat kohoreloti s a he r me piku

heshtur

sa her

heshtur

jam zhgrehur ne vaj

ajo iku

u tret

bashk me hapin e sajėbel i saj

ne kujtim me ka mbetė

e syte

plot jetė

oh ajo ishte me e bukura

mbi dhe

mbi toke

e det

qenje

e krijuar

hyjni

e hyjnive ne planetnga ai shikim

nuk mund ti ndajė

as vargjet e mia

secilit varg mi dha jetė

beli i saje

e hjeshia

e tash kah do te jet tretė

ajo

dhe e saje bukuria......

qka ėsht kjo

qka eshst kjo jetėne mua qe flete di

e di

s e notova neper lot,

disa lot

edhe sot

jam gati

me me mbyte

si quhej ai art ather

si quheshin te saje syte

.......

si thuhet nje shprehje ne jete

ndoshta un jam zog i mjerėneper cicerime

e

kujtimee shprehjet akoma si kam gjetea s ne varg

e ne rime

sa te famshme hjeshite e saj

e ajo vet

e kishte bukurine

vargun e artin ne qdo majė

e piedestal

do ta mbajė

per belin

e syte e sajautori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 22:59   #5017
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kėrkim


shkruan xhelal ferizi


kahdo me krah,imagjinarė kėrkova

si krojet e mia te atdheut nuk gjeta

kahdo mbi rreze tė huaja,udhtova

sa shumė rrugtova e u,treta


ku ta gjejė nji shije skur tė trojeve tė mia

tė barit tė fjeres qė mė flet

ku ta gjejė nji vend siq' ėsht dardania

ku dheu ,e hisja ,jan jetė


autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 23:00   #5018
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Njė lule u duk sikur qeli nė pranverė

nė fushen e gjerė

ne toke tė atdheut

dukej si drojshėm e qelur

mu duk sikur erdhi pranvera-si pika shiu

u duken qe rane nga qielli

lot zogjesh shtegtarė kisishin q enė

qe i levizte e ra

me flatranuk di si quhej kjo pranverė

qe i sillte

shiun e parė te pranveres

sikur e sollen

zogjt e permalluar

edhe un

permallshem u ndjeva,ndonje zog i vuajtur

atje larg po qanėi pashė sytė e njė kohe

e zogjet

permallshem

kur u ndanė

kah shkonin

kah do te fluturonin

kush ishin ata vallė

fjalet e mia

e vargu

sikur i permallonin

e fjala ime prej se largu

kah po fluturoninnė syt ė qeillit

dukej n jė habi

.........

mendova

ndoshta

ka jetė perseri

e vend per dashuri

e ngrotesi

ah fusha e pa ane

e tokes tonėi pashė kohrat nė syah e kuptova

se kam akoma njė shpresėdiqka tė forte si arsye

mbi dhe per te jetuar

me dukej si mbresė

me dukej

si diqka e pa shuar

fola me lulen

qe kishte qelur

aty kishte pikė mbi fletė njė vesė

si loti im i kulluar

ketu qendron arsyeja ime

e di pra pse duhet jetuar

per folenė time

per token time

un poeti i mėrguar

ringjallet fjala ime

ktheu jeta ime

kthehu andej

tije gjallė

akoma ti nuk ke perenduar

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 23:04   #5019
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,482
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nė mes tuaj

Nė mes tuajemitim i naimitshkruan autori xhelal ferizi

krijues vargjesh mėrgimtarė


nė mes tuaj tash qėndroj

shkrihem germave e nė shpresa vloj

nė mes tuaj kur mė shihni

penden time ju ma krihni

e ma mbani gjallė nė jetė

nėpėr vleren e vertetė

kur t' ndegjoni se jam tretur

vargun tim ta keni gjetur

mos mendoni s e kam vdekė

un dua majen lart me e prekė

un dua brezit me i ligjru

si bilbil nė bli e ftu

un jam qiri qė po shkrihem

nė mes tuaj dua tė ndihem

dua dritė me qenė pėr ju

dua n' shkritje me u fliju

qė ju tė shihni pakėz shpresė


penda ime tė mos vdesė

as e ardhmja shpresė e juaj

te mos ju shkeli kėmbe e huaj

ne mes tuaj jam i gjallė

jam me shkrirje jam me mallė

jam nė udhen e vertetė

jam vet germa fletė mė fletė

ne mes tuaj jam i uruar

jam i etshėm e i pėrvluar

qe tu jap un ndonjė pikė

varg tė dielit mbledhė nė etikė

qė tu jap un pakėz ujė

qė t' kuptoni dheun e huej


qė tu jap un miresi n' pėr pika

mbledhė n' per yje n' galaktika

mbledhė nga ndjenjat atdhetare

qė ju ti ndjeni gjithkombtare

nė mes tuaj jam me shpirtė

jam si balli i qliellit t' dlirtė


jam nje varg qe bashkoj fe

bashkoj lule gur e dhe


nė mes tuaj jam uratė

jam me mendje dit a natė


veq pėr ju me cak nė varg

jam me vlim qė u nxejė nga larg

nė mes tuaj jam si vlla

i shkrijė vargun pa ja nda

me at pendė un kam shterrė shkollė

qe ju tė jeni n' pip si mollė

qė tė jeni lule e fletė

qe te keni te bardhė at jetė

ne mes tuaj jam jetmirė

jam krijues me varg tė lirė

nė mes tuaj jam ngjyrė prore

per me u shkri mbi tokė abnore


ne me s tuaj jam vet jeta

jam gjithmonė fjalė e vėrteta


jam nė dije jam nė udhė

nė mes hallesh rrudhė mė rrudhė


ne mes tuaj jam germė shekull

jam si hėnė qė rrethooj vetull


por si harku ylber miri

mos me u ra shkrumbi as hiri

vargu im roje kufiri


ne mes tuaj jam nje dritė

qė me gaz un ju kam pritė


jam i gjallė me pendė n'ė dorė

jam i bardhė si e bardha borė


nė me s 'tuaj jam kullim

jam jehonė e jam kushtrim


me varg timin hijelehtė

jam shkri pprore i vėrtetė

jam nė jetė e do tė mbahem

un prej jush jo ma nuk ndahem

jam idhtarė i qdo progresi

jam si rrezja n' buzė mengjesi

jam si buza e liqenit

jam si guri i bedenit


jam si flaka me ju nxe

ne mes tuaj jam varg me rrke


ne mes tuaj kam me qėndruar

varg e strofa duke shkruar


do tė marr fjalė prej shege e blini

do tė marrė valė prej ibri e drini


do tė marr erė prej lule thane

do tė jem sy pėr kokė dardane


do te jem ballė ku e don etnija

do t e jem shpirtė ku rrnon shqipnija


do tė jem art per shtojzovalle

do te jem rrymė per gurė e zalle


do tė jem shpresė per lot e halle


ne mes tuaj kam qėndruar

do tė jem i pėrvėluar


do tė jem nje jetė pėr jetė

me art t 'vargut t ė vėrtetė


do tė jem nje dritė e re

ne me s' tuaj un bėhem rrfe

gjuaj armiqt rendė me rendė

her me fakt e he r me pendė


ne mes tuaj mergimtari

rri me pendė e vargje e ari


ne mes tuaj e nxis stinen

e nxis zog e kanarinen

te kendoj me cicerime goje

per te bukura tuaja troje

ti gezoni ne harmoni

dhe te parve me dashuri

qi ti gezoni mot e stinė

dhe e fushė arė e lėndinė

ne mes tuaj jam bilbili

jam vet fjalė prej karajfili


qe del flete e shtrihet qeshė

un me vargje kam me u veshė


ne me tuaj do te mbihem

ne mes tuaj do te shkrihem


do te jem liri e fjales

do te jem curril i vales


do t e jem qiri e dyllė

do te shkrihem do te jem yllė


qe ju udhen ta keni n' dritė

jam n' mes jushė e ju kam pritė

bashK me penden mendjehollė

do te kndohem shkollė me shkollė


sa te jen shekujt e lirisė

do te jem qiri i perjetsisė

varg me dritė i arberisė


per pak drit e per me shkri

art e varg e bukuri


ne mes tuaj per mbetė

si nji qiri i vertetė


kahdo udhet per ti shkruar

germa ime shkollė e shtruar.


ne mes tuaj jam per jetė

kur t ndegjoni s e jam tretė


mos pandehni s e kam humbė

un per ju do behem shkumbė


nji shkumbardhė me la qdo mėri

me i mbajt ė paqet bardh me pi


kur t' ndegjoni s e jam tretė

jam n' mes tuaj jam dikund ne jetė


jam bė flet e jam bė bli

jam bė varg per shqiperi


pe t u bė si lulee degė

t' jush shartoj gjakun me shegė


kur t ndegjoni s e po vuaj

jam i gjallė ne dheun e huaj


pyetni fllėnza e dallėndyshe

pyte kohen qė u bė ndryshe


pytne lotin e saksisė

pyetne pendnen e ndjenjsisė

neper vargje t' nostalgjisė


por dikud un ja ne jetė

me pedn n dorė duke mbushė fletė


jam n' mes tuaj ja m e ju

jam si diell qe s' ka prendu


Kur t' ndegjoni s e' kam qa

un per ju jam duke u tha


qe te shihni ditė te mirė

qe te jeni pipa t' lirė


qe te jeni gjith ne jetė

vet lririja e vertetė

qe te jeni gjuha shqipe

bashk ti mbani dege e pipe

te bukur rrema rrenje e degė

te gjith nji trup me toske e gegė


Kur te shihni s e jam larg

do te mbajmė shpirtin me varg


kur t' ndėgjoni s e jam tretė

qels jam bė per ju ne jetė


qe ne pranga turrem n' vrap

me ua qelė shekujt me hap


kur t' ndegjoni se jam vyshkur

un per ju ndoshta jam ndryshkur


jam nji shkrumb e jam ne jetė

jam juaji i vertetė

jam si palca e mergimit

shkrihem n' varg prej permallimit


behem qiri per atdhe

jam ne mes tuaj si dritė e fe


jam nji varg qe lidhė etni

jam n' miliona pika shkrikahdo ylltarė qė pikė saldimit

jam pėr paqe kunder krimit


jam per artin e lirisė

jam per dheun e bukurisė

jam si mjaltė kulluar ne hoje

do te kndoje per gjuhe e troje

per tė bukuren gjuhė amtare

kendoj vargje gjithkombtare

por si lule i mbjelli mbi dhe

qė shqiperia me tri fe

te lulzoj per kah larmia

por si shendi e bukuria

jam n' mes tuej tue pikė me vlim

per me e mbajtė shqipninė n' bashkimpopullit tim tė shumvuajtur te fala mergimtari xhelal ferizi

autori ne mergime i mohuar neper vite i ndalur dhe i burgosur


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.