Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-04-12, 20:29   #46
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

A mundet valle nje njeri te bleje prinder? A mundet valle nje i vdekur te bleje jete? A mundet valle nje i verber te bleje shikimin? A mundet valle nje i shurdher te blej tinguj? A mundet valle nje memec te bleje fjale? A mundet valle nje invalid te bleje te ecuren? A mundet valle nje mendje te bleje dije? A mundet valle nje zemer te bleje dashuri? JO,atehere cfare blen paraja kur gjerat per te cilat cdo njeri ka nevoj nuk i blen dot.
Une ne jeten time nuk e bleva dote nje......PRIND.... qe ishin shume te shtrenjte per mua !
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-04-12, 20:48   #47
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Edhe nėse unė e gjej princeshėn time prap se prap ti nėnė do tė ngelesh mbretėresha ime.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-12, 13:04   #48
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

You are the reason I am. You are the reason, I smile. I wish to have you as my mother, every time I rebirth. I might not know the pains you went through to make me what I am. But, what I know is that I love you , And with all of my heart , I wish you a happy Birthday.
Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-12, 18:29   #49
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Nėna


Ti rri e vetmuar aty, buzė lumit tim,
Duke parė si ndrinė hėna e bien fletėt?
Pėr mua mbase ndjenė merak a trishtim,
Mos lodhem kot! Askush s'i lexon mė poetėt...!

Degėt shkundin gjethe, hėna derdhė dritė,
Ti i pėshpėritė lumit, (bėnė poezi... !).
Veē unė e di ke njė drithėrimė nė shpirt:
Pse thonė qė poetėt s'i lexon mė njeri...!?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-12, 09:35   #50
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Si kėrcungė e zezė pėrballė oxhakut
Qan nana e shkretė afėr njė plakut
E lotėt e saj te mjekra kur shkojnė
Me kilometra rrudha kalojnė

Njė jetė e vrazhdė e masakruar
E krrusur nė shpinė me kallo nė duar
Me thinjat nė krye sikur stoli'
Vajton si qyqe sikur s'ka fėmi

Po Zoti ja dha,nana ka plot
Dikur i mblidhte si Shqipja nėn krahė
Sot kanė marrė rrugėt kudo nėpėr botė
Kjo mallkon veten edhe pse asht gjallė

Pesha e borės pemės ja ulė kryet
Rrėnjėt janė thellė e degėt janė rritė
Nana si don lekėt se loti po e mbytė
Por don tė ju shohė se kėshtu i vinė sytė

Me shkop nė dorė te pragu pret
Ditė edhe natė derėn len hapė
Don qė t'ju shohė se shpirti po i del
Pėr nanat e shkreta kurbeti asht plagė
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-12, 17:46   #51
Sulltan-Alim
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Nenes time

Ate, pasiqe ishte thinjur nuk ma donte gruaja. Vecse nuk e dija ne e kishte dashur edhe ajo vjehrren e vet te moshuar? Sa shume mut kishte kjo bote kuptova tek tash vone dikur!
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-12, 21:48   #52
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Pėr nėnėn time...

Plakem, e pėr nėnėn time gjithnjė jam e vogėl.
Ulem, por te ajo gjithnjė jam fėmijė.
E vetmja ajo pėr mua ka derdhur lot, qumėsht dhe gjak.
Tė gjithė mė kanė harruar, po jo edhe nėna ime.
Tė gjithė mė kanė lėnė, pėrveē nėnės sime.
Bota pėr mua u ndryshua, por jo edhe nėna.
Pėr Zotin, nėnė, sa here i ke fshirė lotėt prej fytyrės kur kam shkuar nė rrugė? Sa netė ke kaluar pa gjumė kur tė kam munguar?
Sa netė ke kaluar pranė meje kur kam qenė i sėmurė.?

Nėnė! Kur kthehesha nga udhėtimi, mė prisje nė derė me sy tė pėrlotur nga gėzimi, ndėrsa kur udhėtoja, mė pėrcillje me pikėllim nė zemėr...!

Nėnė.
Mė ke bartur nė prehėr me dhembje dhe vuajtje. Mė linde me klithma dhe rėnkime. Mė pėrqafove dhe mė prite me puthje dhe buzėqeshje.

Nėnė..
Asnjėherė nuk ke qarė deri sa isha zgjuar. Nuk ke pushuar pėrderisa nuk mė ke parė mua tė lumtur. Kur unė buzėqeshja edhe ti buzėqeshje edhe pse nuk e dije shkakun. Ndėrsa kur vija e pikėlluar, ti qaje edhe pse nuk e dije shkakun. Tek ti isha e falur para se tė gaboja dhe e harroje gabimin tim para se tė pendohesha. Mė arsyetoje para se tė kėrkoja falje.

Nėnė...
Kush mė lavdėronte, ti i besoje edhe sikur tė mė shpallte mbret i njerėzve. Kush mė kritikonte ti nuk i besoje edhe sikur t'i sillte edhe dėshmitarėt mė besnik. Vetėm ti ke qenė e preokupuar me brengėn ndaj meje.

Nėnė..
Unė jam gjėja mė e rėndėsishme pėr ty, tregimi mė i bukur, dėshira mė e ėmbėl. Kėto mė bėjnė tė ndjehem mirė, ndėrsa ti mendon se kjo nuk ėshtė e mjaftueshme, dhe shkrihesh nga mallėngjimi pėr mua...

Nėnė...
Sikur tė mundem qė me lot falėnderimi t'i lajė kėmbėt tuaja.

"Zoti im! Mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl". (El Israė, 24)

Huazuar nga FB
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lovely : 04-12-12 nė 21:48
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-12, 10:42   #53
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

slow down mummy, there is no need to rush,
slow down mummy, what is all the fuss?
slow down mummy, make yourself a cup tea.
Slow down mummy, come and spend some time with me.

slow down mummy, lets put our boots on and go out for a walk,
lets kick at piles of leaves, and smile and laugh and talk.
slow down mummy, you look ever so tired,
come sit and snuggle under the duvet and rest with me a while.

slow down mummy, those dirt dishes can wait,
slow down mummy, lets have some fun, lets bake a cake!
slow down mummy I know you work a lot,
but sometimes mummy, its nice when you just stop.

sit with us a minute,
& listen to our day,
spend a cherished moment,
because our childhood is not here to stay!

R.Knight 2011 Shine like stars
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-12, 20:53   #54
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Tė shkruaj bukur nuk di po mundimin po e marr, qė tė shkruaj pėr njeriun qė mė solli nė jetė, dhe pėr atė qė mė ka dashur vėrtetė. Po shkruaj pėr nėnėn time, disa rreshta tė mbushur plotė kujtime, dhe atė kur kujtoj zemra mė vajton sepse gjithmonė ishte nė zemrėn time dhe aty do tė qėndroj.
Dy sytė e nėnės sime pėr mua ishin thesar, gjithė botėn do ta ipja, edhe njė herė ti kisha parė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-01-13, 22:04   #55
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Sot,
nuk dua tė zgjohem,
sot,
nuk dua t’i hapi sytė,
dua tė jetoj me ėndėrrėn time,
sė paku,
tė zgjas njė ditė.

Po eci nė rrugė tė akullta,
po kėrkoj lulėn mė tė bukur,
ku ta gjej, ku ta gjej?

Ajo paska lulėzuar nė mes tė dimrit!
Por, ku ta gjej, ku ta gjej?

Po eci,
nuk ka kush qė mė ndal dot,
lulėn mė tė bukur,
nuk e kėrkoj kot.

Po e nuhas njė aromė tė lulės,
ku ėshtė, ku ėshtė?

Era po tund ēdo gjė rreth meje,
madje po mė orienton,
e di tek lulja mė e bukur,
atje po mė dėrgon.

Sa jam rrėnqethur,
nuk e di ku po shkoj,
vetėm e di,
lulėn mė tė bukur,
sot, po e kėrkoj.

Arrita,
e gjeta lulėn mė tė bukur,
tė njė kopshti madhėshtor.

E gjeta,
tek njė guri i gdhendur,
me njė epitaf tė zi,
tek varri mė i bukur,
tek varri i nėnės time,
njė lule e bardhė qėndronte aty.

E di,
unė e kam mbjellur,
atė lule tė bukur,
tė kopshtit madhėshtor,
por,
mė tregoj,
se edhe nė dimėr,
unė ekzistoj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-14, 20:02   #56
Le jardin des disparus
Bulevardi i muzave!
 
Avatari i Le jardin des disparus
 
Anėtarėsuar: 22-10-12
Vendndodhja: Nė kopshtin e t`pagjeturve!
Postime: 408
Le jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėmLe jardin des disparus i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nenes time

Nėnės sime

Kaq shumė kisha pėr tė tė thėnė
po mbeta larg e larg mėrguar
nė kėto ditė e dashur Nėnė
mė mirė ti mė ke kuptuar

Pėr ty dhuratėn kam menduar
edhe punuar gjatė e gjatė
porse mė mbeti kētu nė duar
ti mbylle sytė atė natė

Por ndjej se duke e lexuar
mė zbutet dhimbje e kėsaj zije
mirėsia jote e patreguar
mė lidh me ty me mija fije

Nė ėndėrr ti mė rri kaq larg
si mė rreh zemra, ta dish
o Nėnė, Nėnė, vallė s'di
tek unė si tė vish?!

Nė qiell enden retė pafund
nė male fryjnė e fryjnė thėllime
nė fusha endet e endet gjithkund
fėmija i humbur i Nėnės sime

Nė rrugė era pėrplas gjethėt e thata
nė pemė zogu klith me vajtim
atje, matanė malesh tė larta
ndodhet, diku, atdheu i im!

Hermann Hesse


__________________
Koha mė bėn tė harroj disa njerėz, disa njerėz mė bėjnė tė harroj kohėn, ndėrsa disa tė tjerė janė koha ime! http://dai.ly/x1971hq
Le jardin des disparus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.