Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-12, 17:21   #1
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ēka ėshtė poezia ?

Ēka ėshtė poezia ? A ka tė drejtė secili tė shkruaj poezi ? Pse po pyes ?

Javėn e kaluar nė Frankfurt u mbajt panairi i librit .Pėr ēdo vit prezentohen me mijėra tituj tė ri nga tė gjitha lamitė .Panairi mė i madh i librit nė Botė .Sivjet arriti numrin rekord tė ekspozuesve ,mė se shtatėmijė sosh .Nė mesin e tyre edhe Kosova (sivjet bashkė me Shqipėrinė ,pėrhirė tė qindėvjetorit tė Pavarėsisė) .
Pėr dallim nga viti i kaluar ku fotografitė e Jakup Krasniqit stolisnin muret e tendės sonė ,sivjet kishte pasė njė kujdes pak mė tė madh..Nė anėn e majtė shihje fotoportrete tė Ismail Qemalit ,Fan Nolit,Naim Frashėrit etj , gjersa nė anėn e djathtė fotoportrete tė Isa Boletinit ,Adem Jasharit , Ibrahim Rugovės dhe atje kah fundi edhe tė Ali Podrimes etj .Pak e pa kuptueshme ,ēka kanė tė bėjnė me literaturė Adem Jashari ,apo Isa Boletini , po nejse .
Ditėn e fundit , pra tė dielėn ku dyert e panairit hapen edhe pėr vizitorėt e rėndomt ,tė pranishėm ishin edhe disa skrimtarė shqiptarė dhe poet qė jetojnė nė diasporė ,emrat e tė cilėve pėr mua ishin krejtėsisht tė panjohur .
Vetėm edhe dy fjalė pėr titujt qė kishin sjellė nga Kosova dhe Shqipėria e pastaj do tė kthehem tė thelbi i asaj qė dua ta diskutojmė nė kėtė temė . Nga Kosova kishin sjellė 4-5 Botime tė Daut Demakut , Kanunin e Lekė Dugagjinit,dy tre tituj tė Jakup Krasniqit ,“Gjarpėrinjtė e gjakut „ tė Adem Demaqit , dy tri vėllime me poezi ,emrat e autorėve nuk ua mbajta mend kompletin e Jusf Buxhovit si dhe nėse nuk gaboj abetaren .Ndoshta mė ka shpėtuar ndonje titull me rėndesi , kėrkoi falje nėse ėshtė kėshtu .Ndėrsa nga ana matanė kufirit si zakonisht dominonin veprat e Kadaresė ,Kongolit ,Zija Qelės etj .
Tė pranishėm ishin edhe kamerat e RTK-sė si dhe Konsuli i Kosovės nė Frankfurt i cili pėrshėndeti tė pranishmit ,uroi 100 vjetorin e pavarėsisė para kamerės dhe iku .

Kulmi i gazepit filloi kur nisi promovimi i njė pėrmbledhje poezish tė njė autorje nga Vushtrrija e Kosovės qė jeton nė Gjermani .Redaktori i kėtij librit , lexoi pėr tė pranishmit kritikėn qė ai ia kishte bėrė autores vet .Me tėrė fuqinė qė pata u mundova tė kuptoj diēka ,por pa sukses ,fillova tė dyshoj nė njohuritė pėr gjuhėn shqipe .Diqysh me njėfarė lehtėsimi i duartrokitėm tė gjithė, kur e pėrfundoj leximin me shumė mundime redaktori .Pas tij fjalėn e mori njė tjetėr person qė prap nuk e kuptova kush ishte , prap i njėjti avaz ,prap e njėjta gjuhė ,prap nuk kuptova asgjė .Dhe thash me vete mė duhet ta marrė me vete kėtė vepėr .
E mora , e lexova por jo komplet .E lexova edhe kritikėn e redaktorit . Besoni nuk ka njeri qė i lexon ato poezi dhe atė kritikė e qė mundė tė gjej diēka tė pėrbashkėt mes tyre .

Mė duhet tė pranoj qė asnjėherė nuk kam qenė adhurues i vargjeve poetike , mirėpo poezive tė krijuesve tė mėdhenjė si ato tė Lasgushit ,Podrimjes ,Migjenit nuk mund t‘u qėndrosh indiferent .

Pyetja ime ėshtė : Ēka ėshtė poezia ? Ēka synon njeriu pėrmes poezisė ?A duhet tė lejohet secili tė botoj poezi ?A duhet qė ata qė merren me kėso shkrime tė i plotėsojnė disa kritere ?


__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-10-12, 18:38   #2
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ēka ėshtė poezia ?

Paske hy pa rend, ti

Unė kam dasht me e hapė njė temė pėr poezinė, kohėve tė fundit.

Titullin: Vdekja e poezisė.

Sipas meje, edhe sipas shumicės: poezia gjendet, tashmė, nė vdekje klinike. Shqip, i ka kthy patkonjtė kah dielli.
Nuk ka send qė e shpėton.

Poezinė e ka mbytė feja dhe komunizmi.

Kurani, fund e krye ėshtė poezi.
Komunizmi, plot poezi "rrnoft partia, rrnoft skenderbeu".

Poezia nuk ėshtė as e Zotit, as e popujve as e kombeve.

Poezia dhe poeti qendrojnė midis Zotit dhe njerėzve, edhe e ban lidhjen e munguar.
Jo Zotit tė fesė, por hyjnores, tė shenjtės. Jo midis njerėzve popuj e komb, por midis Njeriut, si qenie e vdekshme.

M'ka pas pėlqy shprehja: poezia ėshtė nektar. Nektari ėshtė pija e perėndive. E hyjnive.
Ju pėlqen edhe njerėzve nektari. Ėshtė profilaktik. Nuk tė shėron nga asnjė sėmundje, por kujdeset pėr me tė mbajtė larg sėmundjeve.

Thotė Hajdegeri:

... te dyt, si skulptori si muratori e perdorin gurin.. mirėpo nuk e pėrdorin te dyt njėsoj.... e ajo qė ndodh me gurin ndodh edhe me fjalėn.

Pra, sipas kėtij hajdarit, poeti ėshtė skulptori qė e zbukuron e ban mrekulli me fjalėn. Ne tė thjeshtėt, e pėrdorim fjalėn si muratori gurin.

Njerėzit, sot, nuk kanė vakt mė pėr poezinė. Poezia don taraqillak tė madh. Populli don bukė sot, sepse sot janė mbi 7 miliard e ta marrin prej gojės. Kur ėshtė krijuar poezia e mirėfilltė, ka qenė kohė e fisnikėve e e zotnive e bejlerėve e lordėve e pronarėve tė skllavėve. E kanė pagu poetin e piktorin veē me jetu nė pallatin e pasanikut, ose mbretit.

Poezia nuk ka as rol shoqeror. Nuk ka pothuajse hiē rol poezia. Nuk ekziston pėr asnjė arsye. Ose, arsyeja e poezisė ėshtė asgjėja. Pėr ēka ekziston trėndafili??? Veē pėr veti.
I mirė e i bukur? OK.

Kapja e tė bukurės. Ky mund tė ishte njė definicion i poezisė. Por e bukura ėshtė e kotė, ėshtė e pamundur. Sa ka njerėz, qaq lloje tė tė bukurės janė. Bile shumėzuar me 100.

Poeti i fundit, i mirėfilltė, shqiptar, sipas meje ėshtė Migjeni.

Ēka i kanė ba poezisė sė tij? E kanė qitė nėpėr libra tė shkollės fillore. A poezitė e vargjet Migjenit i tejkalojnė edhe limitet e aftėsisė sė akademikėve nė thellėsi tė tė kuptuarit.

Paska thanė Migjeni "Ah sikur tė kisha njė grusht tė fortė...", demek paska ba thirrje pėr kryengritje e revolucion.
Idiotizėm.

Nė ēdo poezi tė vet, Migjeni e din shumė mirė qė nuk ka shansė me ndryshu realitetin e kėsaj bote. Poezia e tij, ai e din se ėshtė armė pa plumba. Ai thjesht veē e pėrshkruan egėrsinė e realitetit tė kėsaj bote, dhe pafuqinė njerėzore pėrballė tij.

Poetėt e vėrtetė, tradicionalisht kanė qenė njerėz tė shkretė, tė urryer nga tė tjerėt, tė pėrbuzur, tė vetmuar e me fat e fund tragjik.

Edhe vet jezu krishti ka qenė kogja njėfarė poeti. Ėshtė endur nėpėr njerėz duke recituar vargje e fjalė tė zbukuruara e hyjnore, por edhe ai e pat fundin katastrofė, e ngulėn nė kryq, nuk i ndihmoj askush, bile as baba i vet.


nejse se hajgare po baj, se, e mirė ėshtė poezia, e mirė.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bajlozi i Zi : 17-10-12 nė 18:43
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-12, 19:10   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ēka ėshtė poezia ?

Poezia ėshtė produkt njerėzor i njė bote tjetėrfare nga realja, natyrorja qė shpreh njė kumtim, shpresė dhe mbresė pėr botėn qė nuk i pėrkasim, botė e brendshme nga e cila s’kemi mbirė, nė tė cilėn jemi flakur, kjo tregon se poezia ėshtė nostalgji, kujtesė, ėndėrr, mall, etje, varfėri, mall, dashuri, llaftari, harmoni. Poezia i takon intuitės, imagjinatės, moralit, frymėzimit, zemrės, shpirtit, dashurisė, dritės.
Pra, arti poetik nė kuptimin e plotė tė fjalės ėshtė cilėsi, vlerė dhe dhuratė natyrore e shpirtėrore; nė poezi, melodi, pikturė, artistėt gjenden ballė pėr ballė me fshehtėsitė e quajtura cilėsi, vlerė me kuptime e pamje metafizike tė fjalės; sepse kjo pamje, ky komunikim bėhet njohuri mbi botėn e brendshme shpirtėrore, sikurse shkenca qė ka njohuri mbi natyrėn fizike tė jashtme. Definicioni i artit ėshtė ligj shpirtėror e hyjnor i cili pėrcaktohet nga frymėzimi qė i dedikohet lumturisė sė vėrtetė njerėzore. ”…Prandaj misioni i artit ėshtė tė na japė kėnaqėsi estetike qė qėndron pėrmbi tė gjitha kėto mizerje tė jetės. Kėndojmė njė poezi, shikojmė njė pikturė, dėgjojmė njė simfoni dhe kėnaqemi! Jeta na ėmbėlsohet, na bėhet e dashur,e bukur. Kjo kėnaqje nuk krijohet me anė tė qasjes sė intelektit, analizės, vėzhgimit, eksperimentit dhe pėrvojės sė jashtme qė ėshtė njė shumė e sendeve tė dukura me sy tė rėndomtė, por tjetėr lloj, ėshtė kredhje nė brendinė e poetit, nė skutat dhe fshehtėsitė me tė thella shpirtėrore, kėto fshehtėsi intuitive, imagjinative poeti i parandien, por nėpėrmjet shqisave shpirtėrore siē janė: shqetėsimet, pėrjetimet, dashuritė, vuajtjet dhe aspak s’ka tė bėjė me njohjen racionale.
Vepra poetike, artistike pėr poetin nuk ėshtė punė ekipore, por ajo ėshtė e lidhur me personalitetin e artistit, si krijim, siē thotė Michelangelo si bėrje tė njeriut dhe ėshtė fryt i shpirtit poetik. Frymėzimi poetik nė shpirtin e poetit si vepėr e palindur pėrfaqėson nė vetvete njė forcė spontane, qė bėhet bartėse e zanafillės krijuese qė mė pas mbin dhe rron tek poeti sikurse pema nė dhe, e cila i rrėmben atij lėngjet qė i nevojiten njeriut .
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-12, 10:27   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ēka ėshtė poezia ?

"Nene moj se q'buqet shkumbini
biro ka vdekur Stalini!
qe e emroj Lenini
ta forcoj komunizmin"
(shpati)
qe cka eshte poezia :D:D:D
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-12, 23:18   #5
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ēka ėshtė poezia ?

Poezia eshte: kur shpirti i lire flet!


__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.