Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-02-13, 11:59   #2191
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
kush me dal me tye nmejdan, kush me guxue me dal me tye nmejdan ?!

kahdo qe klikon njeri me googla te gjen tye, keshtu qe nga ky fakt une po dorzohna, me mune Lirik.

murriz aga le pash zotin-
mos e qo kshtu stinė e motin
pse dorzohesh o zotni
mbasi prap ti ke me mbi

me ndoj fjalė kur te vjen ne shteg
siq din ti me fjale me djegė

mbasi mjeshter ti po je
fjalen therrė me mbjellė mbi dhe
vargje nga autori xhelal ferizi kushtuar murriz ages se forumit dardania
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-02-13, 12:10   #2192
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

muriz aga lum zotnia -
a po te pihet hiq rakia
a po e qon kund ndoj dolli
ma tarafe a me shoqni
athu a hiq a me je qefli
a ja ke zanatė si agė
fjalen ne gote nga i he r me e lagė

siq po shihet aga mbret
fjala jote larg po qet
autori xhelal ferizi po i kushton vargje murrizit antarit te forumit
vargje per kujtim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 12:14   #2193
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

faleminderit lirik, po me bene te ndihem i madh derisa nje poet i merguar si ti ka gjetur kohe per te hskruar per mua.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 12:18   #2194
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Porse pat edhe shum tjerė
fjalen te zezė e lshuan mbi erė
her mbi qiell e her mbi dhe
a kan lshue kah do pa fre
si nji far dikure ilira
phanta rhei e i ziu delira
qe dikur thonė ne kohe te vet
kishin fjete me kaqubet
he r me dhelpra e her me s kile
ishin msue me pune kopile

me tregua per qdo kaqak
ku rrijn pulat pa kapak

ku rrin shtegu kah rrin qelė
ku ka shpi pa gardh e tel
autori i fjales se shkruar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 12:21   #2195
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
faleminderit lirik, po me bene te ndihem i madh derisa nje poet i merguar si ti ka gjetur kohe per te hskruar per mua.


murriz nga njiher ju shkruhet edhe te vegjelve -edhe te mesmve edhe te mdhejve -gjeje vehten ku je ti
murriz
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 17:56   #2196
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mė kujtohet njeher nje person ne forume shqiptare te internetit ai -
i cili me rrespektonte jashtzakonisht ne fillim te paraqitjes time ne shkrime

-ne secilen fjalė me quante lartesi mahni etj
-pastaj ai filloj nen ndikimin e trurit te ndryshueshem te duket ndryshe
-pasi ky njeri ra ne dashuri me nje femer ne internet dhe si injorant q eishte egoist e gjeloz injoranti -e tregoj injorancen e vet-

Un ne disa raste i shkruaja vashave vargje-
per shkak te ndjenjes perkushtuese dhe zanatit tim te shpirtit -
si tradite e hershme e ne sherbim per pozitiven ndikuese ne psiqiken e njerzve e per krijue -
ne sherbim per te vu shpirtin ne veprim dhe metaforen si terapi pozitive ndaj njerzve per ti motivuar per jeten dhe pozitiven e humanizmin-
Por primitiivi qe dikure me quante kult edhe nen ndikimin e disa lahperave-
por edhe nen ndikimin e harbutesise se ndryshueshme -dhe karakterit luhats q e kishte si primtiv i cili nuk ishte i sgurt ne vetvete dhe i pa emancipuar qe ishte a jo kulturor -por ziliqar primtiv e i pa formim -
filloj te lekundej neper kahje negative -


-filloj dhe ne nje rast per te gjitha ato vargje qe ju kisha shkruar shum njerzve filloj te behet gjeloz primitiv-
Ne mesin e vargjeve ishte edhe nje vajze nee internet nga shum vajza e njerz qe ju shkruaja - poashtu ku un i kam shkruar vargje t shum njerz jan ndje shum mire ne ndjenja
-qellimi im gjithmone ka qenė ndikimi pozitiv dhe nduihma humaniste per tu ndje njerzit mire pas shum traumave qe psoj populli yne .
Vargje ju kam thene e krijuar edhe vajzave shqiptare te burgosura ne burgun e mitrovices-
nė vitin 1981 si te burgosures -hysnije blakajt nga rrethi i istogut -gjyle krasniqit -nga podujeva dinore currit etj -
e shum e shum vajzave shqiptare ne burgje .te cilat besoj se edhe sot ekesaaj dite jan gjall e me kujtojne te gjitha ato femra qe vuanin ne roberine e asaj kohe te denuara ne nje burg ferr siq ishte burgu famkeq i mitrovices se kosoves ne at kohe ne te gjith te burgosurit shqiptar prisnim trasnferime neper burgje tjera te ish jugosllavis se asaj kohe dhe per te recituar vargje
duhej shtrenguar mire zuzen nga mbrapa sepse ishte problem


-

Ne kohen kur un dilja ne dritare te burgut ciceronte bilbili i vargjeve siq thonin te burgosurit
dhe fuqia e morali i te burgosurve ngritej -nuk ishte leht kjo ne at kohe kur neper kaaraulla rrinin gardianet ne nje sistem ku te burgosurit nuk kishin te drejte te shikonin qiellin vetem token

-
gjandaret pergjonin spiunet dhe gardianet e porositur
per te treguar ne udb qka po reciton xhelal ferizi qfar vargjesh dhe qka po ju thot te burgosurve
dosjet shkonind eri ne beograd me karakteristika
dhe vargjet pasonin me fjale
.......................
moj shqipni mos bjer per dhe--
se ti lule e bukur je
ne europe je karajfile
yjet ne qiell te duan pa hile-

ishin vargjet e autorit xhelal ferizi neper dritaret e burgut qe jehonin ne gjith burgun
---te gjith te burgosurit ne shertitoren ebetonit e ndare me mure ne gjysem rrumbullake ndegjonin
ku do dhe ishte kjo fuqi e madhe ndikuese
-ne te gjitha shettitjet ne burgun famkeq ne mitrovice jehonte fjala e vargu

-vajza e gra shqiptare qendronin ne ket moral te vargut

dhe recitimit te autorit ne ato kushte

Ata dhe ato -mezi prisnin te dilnin ne shetitje te buurgosurit e te burgosurat shqiptare te vitit 1981 -
ne kohen kur autori xhelal ferizi ne dhomene burgut pororsiste shoket-
me ruani te dera e dhomes se burgut ne koridor
se dola me recitue
- dhe ju thosha se dola te recitoj se nuk mundem pa dale jo -
se e kekron shpirti i popullit edhe me qmimin e pasojave ----- qe do te me ndodhin

dhe fillonin vargjet qe ishin ne qellim te ndikimit te bashkombasit-
keshtu neper vite vazhduan vargjet deri ne kohen e interneti dhe gjithmone me qellimin e mir
---------------
vajzat ose motrat i konsideroje si mike bashkombase si vajza te mia si motra -poashtu bashkombasit shqiptar por qellimi ishte arti ne funksion dhe shpirti i vargut ne ndikim e fjala recituese per dhenje force psiqike morale ---
E njejta gje ndodhi edhe ne vazhdim ne jete neper internet siq e pane disa lexues si fakt neper forume -
por ky gjelozi primitiv kur un ja kushtove nje vajze vargjet u be gjeloz primitiv dhe ndryshoj qendrim ndaj meje edhe pse un ne jete ansjiher ata njerz nuk i kam takue por ju kam shkrue nga pozita vyrtuale per qellim ndikimi por harbuti harbut mbetet barbar primitiv dhe u be gjeloz e disa poashtu ndryshuan qendrim ndaj meje nga harbuteria e pa edukate
-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 18:06   #2197
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos me harro
autori xhelal ferizi
dashurine time per ty errita
me kujto
a te kujtohet dita
kur folem per here te parė
at dit edhe vet drita
dukej si shkelqim mbi ari
at dit me dukej sikur ishte rrezja e parė
qe ra mbi mue
ne at pranverė me bari
ku gjithkah rrotull rrinin idilat
ku kenge te mahnitshme kendonin bilbilat
ku tufat e luleve
e karajfilat
ishin vetem per ty
oh athr un vargėtari
kendova vetem per ty
keputa qdo dry
qe deri ather
me kishte lidhė fjalen time
dhe mora artin ne sy
un e poema ime
e belin ta me duar
te shtrengova ty
ndjeva ne boten time
nje zjarr te pa shuar
mbi token time
un e ti
kur ishim dashuruar
toka jonė
edhe ajo
qeshte me zemer
nga shpirti
rrinte duke na bekuar
kur arti ma i dlirti
nga shpirti
shprehej perkushtuar
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 18:23   #2198
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E di se pluhurave te jetes
kan me me harrue

stinet e kujtimet ndoshta aty ketu kan me mbete
e di se dikure isha dashurue
e di se koha shum qka ka tretė
erdhe vetem njiher me te perqafue
nuk ti si te quajne o jetė

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 18:36   #2199
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E di se do tė ndjehesh mire
ne at mbreteri
ku egoja jote
neper lotet e mi te lundroj
se shkele mbi zemren time urė
e mbi
shpirtin tim
kur koha te ven te varri im nje gurė
te ngulur mbi vorrin zi
do te jet nji mbi shkrim
te deshta shum
deri ne me te larten dashuri
un
e shpirti im
me pafajsi

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 18:38   #2200
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

poeti i mjer rimit autori i mjere sipas murrizave e therravve te mjera eshpirtrave te mjere plot therra te zeza te emocioneve si vorre te shkreta -
xh$e§l$a§l§i
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 19:35   #2201
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

bajloz a je portir i qeverisė a ----- ose diqka tjeter per ta ne sherbim
propagandistik kunder mergimtarve

-se kshtu flet veq mahalla e klaneve te qeveritatairstanit
- ju disa atje ne atdhe jeni atje vertet ne mase ne numer nuk e di sa
vertet absurdistan por edhe dembleistan e shkatrrimistan anarkistan -e pshtejllimistan


qiftat tu o bajloz aga e ata tte llafazanistanit qe pijne qaja te zi ne kafe e kan dhembet pa la

-prej tymit te sefallukut te dembelise e qajit te zi -
pa kurfar ideje te punes as ndjenje fisnike te pergjegjsise
e ideje te hajrit veq me shti ksi far xekrrash neper popull me fjale mosmirnjohse
-ju jeni ne maase jo te vogel edhe shfrytzmistan te mergates

e me perhape fjale tu i quajt mergimtart budalle me perqarje te lloj llojshme
-e me nda hendeqe perqrse ne me ste popullit
duke i quajte edhe budalle mergimtart e duke thene per ata erdh muaji i budallve

-pare jan dhene me miljona nga mergata bajlozo e jo 50 euro siq po thua ti

por nuk po i permen kush - por ne po qajme hall po shprehemi hapur
-

deshira jone esht vetem nje-

te ju bejme popull puntor dhe shtet te zhvilluar kosoven dhe shqiperine -
e te mos msoheni me lypė lemosha e me ndejt dembelqe -
me shtre dorė me demagogji lypsare si lypsarit qe i behem mesim
o te mjerė qe kurr nuk keni per ta kuptuar -
a s jeten-

e as opicionet e jetes s e perendimit--- as formulat e te kuptuarit kulturor perendimor

-e nuk keni faj j jo ---

se kur vishin ktu te merguarit ne fillim kalonin nga pes vite deri sa sa dopak msohej ne jeten e perendimit qdo i ardhur i shum vuajtur

-
keshtu e ka mos kontakti me boten keshtu esht mos funskioni i shum pjesve te trurit

dhe mbrapambeturie shekullore si pasoje epushtimit anadollak

dhe mentalitetit anadollak qe mbeti ne mas ete madhe andej

-keshtu e s ht mosnjohja e demokracise -

keshtu esht mosnjohja e ideve keshtu esht mosminrjohja harbutistani
-keshtu e ka qeveria jaraneshe e qveerive te huaja -keshtue ka poshtrimi nenqmimi mungesa ekultures -keshtu e ka fodullistani me mendjemadhistani -megalomanistani -fukarallakistani-pshtekjjjillimistani--pallavrastani--pshtjellimgji e anarksitgji dajregji -

sa per mc donald as qe i sheh kuyh me sy rralle ndonjeher por ju ju thoni mergimtarve mos jetoni mos hani -mos fitoni -por mos harro se ata me mund e fotojne paren -

ne ora gjasgte te mengjesit punojne ne pune te renda ndertimtari disa qe kur vijne ne shtepi ju dirdhen kembet- e sa po te hyjne ne shpi bien si te vdekur per toke as gruas nuk ka kohe nje buzqeshje me ja dhane e jo ma me eque ne mc donald por kufijte e mosmirnjohjes nuk po shihen qe besa kot esht -po ju pra qe paskit kaq dashni e kaq shpirte te madh pse po ua merni pronat hiset njerzve me plaqke me vrasje me dhune me perbuzje duke ju thene s keni qene kurr ktu nuk ishit kurr shko atje kah keni ardhe -qka po lypni ktu -


Ka shum raste te poshtersive por me kujtohet nji rast shum i dhimshem -ketu nji person ua ndertoj shtepite shtat vllezerve dhe ne fund kur kekroj nje hise per vete per tu kthyer i than ti je ne gjermani nuk ke hise qka po don ti ktu ti je ne gjermani
-
Pas tridhjet vite sherbimi qe ju kishte bere me ne fund u zhgenjye dhe filloj te vuaj e te smuret dikure nga merzia emadhe dhe zhgenjimi e mori kancerin me kujtohet kur epashe njeher ishte bere si sskelet e kishte ngrene dhimbja dhe lente amanete-i thash tu kan rrite fmijt mos u merzit jo bre tha edhe pak kan nevoje per mua dhe loti i doli ne qerpik -


Por si endjejne veten ata sadista tash qe ja bene vllaut vorrin si e ndjejne veten me at gra qe lyhen e ngjyhen gjith diten e lypinn parfuma te gjermanise -edhe ne lufte po tregojne kur shkau kishte hy e po bente kerdi masakra dhune e poshtrime-ne vend qe te marrin masa per jeten dhe fmijte ju thoashin burrit uuuuuuuuuuuu ke ne qarsh i aaaaaaaaaaa -uuuuuuuuuuuuuuu po filanja ja kish ble filanes qfar kremi qfar parfumiiiiiiii uuuuuuuuuuuuuuuuuu a nuk ma bleve a aaaaaaaaaaaaaaa-uuuuuuuuuuuuuuuuuu brreeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeee uuuuuuuuuuuuuuu pseeeeeeeeeeee br eeeeeeeeeeeee -keshtu ju bejshin tha presion burrave te shkrete ne kohen me te rrezikshme te kasaphanes se millosheviqit -mentalitet anadollak te henmllekut per te shkretuar zi e ma zi ne shpine te dikujj pa u msuar me eperjetu vet ne kurriz fitimin e parase e te shihet pastaj se s aleht fitohet .

Mentaliteti shekullor q ena elan turqit e tjere pushtues ata per vete ndryshuan e ne na elan kopilin e atij kompleksi msimin ekeq te saltanetit e gjelozive mesjetare te menatlitetit te papunsise e per te ja bere kopllaj tjetrit e per vete per te mos marre kurfar pergjegjsie ndersa kur vet ben ne veshtirsi per ma te voglemn cikrtrime ti qesin dy syte e more bajloz portirti i qeverise rri ne portiristan ne qveristan aty kqyri
keshtu pra esht e verteta
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 23:07   #2202
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Disa njerz as nuk duan te flasin e te shkruajne per te kaluaren e tmershme te atdheut
e as per ato pasoja qe i paten populli ne tmerre qofte nga perjetimet e renda nga pushtuesit e tradhtaret qofte nga bojkoti e varfria -
dhe pasojat teper te renda qė po bart edhe ne keto kohra Kosova, -
disa demagog te se majtes politike parti mashtruese demagoge me tipare komuniste ku dinakeria dhe dredhia jan shkolla e gjuhes mashtruese -ata thone se gjoja
nuk duhet q ene si popull tė mbetemi peng i sė kaluarės -
qellimi i tyre ehst te mshefin te gjitha dalleveret krimet korruspionet dhe grabitjet pasurimet e pa ligjshme dhe grabitjet e pozitave hilet dhe profiterizmin -ne ket menyre ata mendojne te mos e qoj askush pluhurin per keto krime -ne menyre q e ne heshtje te kalojne te gjitha poshtersite qe ata i bejne si stalinist te tipit te kombinuar modelit stalin hrushov

-
dlufta kundėr varfėrisė nė koosve se gjoja nuk ka faj qeveria e partite ne pushtet ather kush paska faj
Lufta nuk fitohet me demagogji dhe grupe anarkisesh te qororditur kombinime hrushoviane titiste staliniste e demogave me metoda te konstruktuara nga kshilltaret si mbeturina e komunizmit mahmut bakalli azem vllazi -
rjetet klanore te cilet bejne rrole perfide duke ndrruar pozitat si ne kohene komuniszmit me rrokada -duke ndrruar burokracine neper lojra ndrrimesh partiake e ne poozicione per te luajt rrolitn teatral me popullin keto demagofgji duhet te marrin fund pa tjeter -
Keshtu nuk fitohet asnje beteje kunder varfrise as nuk fitohet nė Prishtinė as ne Tirane
klanet duhet te ndalohen rreth diskriminimit te metutjeshem te popullit
vendet tona te bukura ne europe , me klime magjike mesdhetare me qiell te bukur e me pozicion fantastik nuk duhet te vuajne nen thundren e majtisto titstve stalinist
hrushovian dhe krahasimet evendeve tona mundte krahasohen me bukurine e turqise greise italise e tj -por krimi dhe varfria diskriminimi duhet te ndalen e padrejtesite ne popull si dhe privilegjet e klaneve profitere anrkiste sabotues e e te partive antikombtare ne kosove -qe nuk jan asgje tjeter per veq vegl te huajve ne sherbim per te sabotiuar kosoven -


“Ne
Disa demagog te partive politike me mashtrime elektorrate e demagogji bajate tash ma po dalin edhe me parolla emituese pasi po kan presion te shkrimeve nga shum diskutues neper bote ata tash po thone se gjoja me tė gjithė forcat sė bashku duhet t’i themi jo varfėrisė.
Duhet t’i themi po perparimit ekonomik dhe zhvillimit e jetės
me te mire ne atdhe ne trojet shqiptare

AT tani flasin per tregjet e lira te cilat ata vet i penguan flasin per progresin te cilin vet e penguan flasin per bashkpunimin por me kend kur ata vet ee penguan -
ata flasin edhe per zotine ne emer te zotit port ata zot nuk kan as mshire e as rrespekt per jeten e njeriut -flasin per nderin endere nuk kan as besnikri te vrasin mbas shpine dhe jan klane mafiozo profitere demagoge hrushoiviano titiste te kombinuara me demagogjite dhe metodat e demagogjise se ish regjimit jugosllav qe sherbehen si ata qe flsinin dikure per ekonomi dhe stabiltet e ne fakt ata shkonin drejt gremines por demagogjine nuk e leshonin si shkolle e tyre tradicionale

. Ne ish jugosllavi ishte demagogjia te vrisnin naten te qanin diten ata flsinin per ekonomine kur vidheshin miliardat familjarizmi dhe korrupsioni dhe gjithqka negative mos bahskpunimi dhe mos suksesi i ndermarrjeve utopizmi dhe anarkia ishte ideal i tyre dhe bukuria e fjalews per ta bere kozmetike sa ma ma shtruese pra komplet demagogjine e shkolles se djallit sot e ndjeke i ashtuqujatur opluralizmi politik i kosoves q e ne fakt esht diktature e msheft dhe bojkot fund e krye anarki e demagogji eshkolles titiste me dinakeri te lloj lloj kozmetike te rrejshme -ku me ket rruge nuk pritet asnjiher porgres ne kosove dhe jan qendrat speciale qe jan aty per te penguar prorgresin ne kosove

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-02-13 nė 23:08
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 23:19   #2203
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Despotet e kohes modrene burokratet autorkratet feudalet anakronistet pshtjellaqet asocial ---

dhe dembelet privilegjuesit-profiter meritokrat
klanet bashibozuke -

me sistem te shtyrjes me brryla--

dhe destruksion shkels e te poshter krejtesisht pengeus

duke shkelur te gjith njerzit e merituar dhe te vizionar -
ata jan qind per qind ne qellime destruktiv kunder kosoves destruktiv e
negativ -

Ata largojne me te madhe progresistet nga qdo lloj suksesi-
dhe e pengojne kosoven ne qfar do zhvillimi -

dhe nuk lejojne shqiptaret perparimtar per te ju qassur punes -
progreesive per zhvillimin e kosoves
se atdheut -

duke mohuar njerzit dashamire te perparimeve nacionale e patriot -
qytetar te ndershem me pervoja -

ndersa keto klanet majtiste mohojne shkelin gjithqka kombtare -
poashtu shkelin njerz me aftesi te veqanta te talentuar-
e i shkelin ata ata njerz patriot me aftesi pervoje-
dhe me veqanti
me aftesi profesionale
-qellimi i ktyre veglave antishqiptare duket ne qellim
kryekput ne sherbime te huaja dhe esht veprim plan diskriminimi i kosves
ne qdo drejtim ne sabotime dhe pengime te zhvillimit te atdheut

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-02-13 nė 23:25
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-13, 00:13   #2204
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

i dashuruar ne vetvehten
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-13, 01:14   #2205
Sulltan-Alim
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I respektuar Liriku,

Keni perkrahjen time mese te sinqerte per gjithe mesazhet qe ju sillni ne kete Medium permes shkrimeve, poezive dhe komenteve mjaft domethenese. Ju pergezoj per kete mund dhe uroj qe te permbaheni kur vereni shkume e jarge perrreth.

Sinqerisht,

Sulltani!


  Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.